Sigarenmagazijn Gijsbers Ik heb een probleem. Ik heb geld nodig. Wat kan de Amro Bank voor mij doen? Adverteren doet verkopen Burgemeester Smit: Onpartijdig, maar afgestemd op reformatorisch christendom W im Boerman kampioen tafeltennis Rijssen /Ven vriejn nomdagcm de THE WILD BUNCH De SIGAAR... is de SIGAAR KERSTBAKJES KERSTSTUKJES KERSTBOMEN KERSTVERSIERING lenen? De Amro Bank is er voor. HORST CO. M.v. badhuis op de volgende daeen geooend GEMEENTE RIJSSEN bi„ke balken GEMEENTE RUSSEN 2 trappen Sympathieke van Rij ssens installatierede eerste burger Burgerlijke stand Vrijdag 18 december 1970 2 Gerrit Hendrik PARKGEBOUW - RUSSEN De sigaren zijn per 1 december 3 cent per stuk duurder geworden. Maar wij hebben nu nog voorraad in oude prijzen. Profiteer hiervan, maar wees er snel bij. Wie het eerst komt. Enterstraat 10 - Rijssen - telefoon 05480 - 2303 Bloemenhuis J» V3Ï1 dl© 011 Zïl, Kantoor Rijssen - Schild 9 Voor 't schoonmaken van het kantoor Gemeentewerken, Bevervoorde 1, alhier, wordt met ingang van 15 jan. '71 gevraagd een SCHOONMAAKSTER voor 22 uren per week. Werktijden: i maandag t.m. donderdag 8.00-10.30 en 18.00-20.00 uur vrijdag 8.00-10.30 en 18.00-19.30 uur Bruto-salaris op 23-jarige leeftijd en ouder f 3.79 per uur; beneden 23 jaar gekit een salaris afhankelijk van de leef tijd. Vakantietoelage 6 pet. Aanstelling geschiedt op arbeidscontract. Sollicitaties te richten aan de burgemeester binnen één week na verschijning van dit blad. Inlichtingen worden verstrekt door de direkteur van ge meentewerken. Bevervoorde 1. THUISWERK WIJZIGING MARKT DONDERDAG 24 DECEMBER Dank aan Rijssen Woningbouw Gewestvorming V erei ïigiii gsle ve 11 Hoera, wij hebben een zoon is zijn naam. Bernhard en Gerrie Wansink Deventer, 12 december '70 Brinkpoortstraat 16 ZATERDAG 19 DECEMBER - 8 UTJR met: William Holden - Ernest Borginne - Robert Ryan Een spannende avonturenfilm uit het Wilde Westen van 1913. Toegang 18 jaar HAARSTRAAT 6A TELEFOON 2483 RIJSSEN Wanneer u op korte termijn geld nodig hebt voor privédoeleinden helpt de Amro Bank u graag met een Amro Lening. Hoevee! u wilt lenen (van f 1000,- tot f 10.000,-).en in hoeveel termijnen u wenst af te lossen, kunt u voor een belangrijk deel zelf bepalen. Kijkt u maar eens in de folder die bij ieder Amro kantoor voor u klaar ligt. Bij de Amsterdam-Rotterdam Bank kunt u natuurlijk ook gebruik maken van al die andere Amro diensten. U kunt een Amro Frivérekening openen (alle giroservice plüs 2)4% rente). Een Amro Spaarboekje of Spaarrekening Uk nemen (rente van 4)4 tot 8%). I Verzekeringen afsluiten. Vreemd geld rr% I kopen. Enzovoort. De Amro Bank wil m graag een en ander met u bespreken. Wanneer komt u langs? KONINKLIJKE JUTESPINNERIJ WEVERIJ Rij SS EN In verband met de feestdagen zal ons zijn voor personeelsleden en niet personeelsleden op woensdag 23 december van 7.30 uur - 20.30 uur op donderdag 24 december van 6.00 uur - 18.00 uur op woensdag 30 december van 7.30 uur - 20.30 uur op donderdag 31 december van 6.00 uur - 16.00 uur Zaterdag 2 januari 1971 zal het badhuis gesloten zijn. TE KOOP 12 m lang en Brekeldlaan 9a, Rijssen, telefoon 2308 Bijverdiensten o.a. vouwen, plakken, schrijven, sorteren enz. Werk wordt ook zelf door ons geleverd Inlichtingen (postzegel in sluiten)Firma'METALÖN, Postbus 511 - 's-Hertogen- bosch In verband met de Kerstdagen wordt op zaterdag 26 december 1970 geen markt gehouden. Deze markt is verzet naar De nieuwe burgemeester van Rijs sen richtte zich in zijn sympathieke installatierede als volgt tot de leden van de gemeenteraad. Het is mij een groot voorrecht om thans voor de eerste maal uw verga dering voor te zitten en het ambt van j burgemeester in de stad Rijssen te aanvaarden. Een voorrecht genieten stemt tot dankbaarheid en ik wil dan ook gaar- j ne bij de aanvaarding van mijn ambt mijn dank uitspreken jegens H.M. de Koningin voor deze benoming; je gens Z.E de Minister van Binnenland se Zaken voor de genomen verant woordelijkheid voor dit besluit; alsmede aan de hoogedelgestrenge heer commissaris der Konigi.n in de provincie Overijssel voor 't opmakeiT van de voordracht die tot benoeming heeft geleid. Voorts wil ik hen danken, die aan de totstandkoming van dit benoemings besluit hun medewerking hebben ver leend. Alles zou ik willen laten culmineren in dank aan God, bij Wiens gratie de ko ningen regeren en aan Wie de overhe den, óók een gemeenteraad, óók een burgemeester, in hoogste instantie verantwoording schuldig zijn voor 't gevoerde beleid. Gaarne spreek ik de wens uit, dat ik het in mij gestelde vertrouwen waar dig zal blijken te zijn en dat ik in mijn persoonlijk en ambtelijk leven veel voor de gemeente Rijssen zal mogen en kunnen doen. Met grote waardering en belang stelling heb ik, mijnheer de loco-bur gemeester, geluisterd naar uw woord v. welkom, zojuist door u gesproken Woorden, waarin doorklonken de vas te wil om het waarachtig belang van de gemeente te zo.eken, alsmede het vaste doel dat u hierbij voor ogen hebt, waarbij u zich door een vast beginsel weet gedragen. Ik geef u de verzekering dat deze woorden, als ook de bijzonder vrien- lijke wijze, waarop u mij en mijn ge zin bij de grens van de gemeente hebt begroet, niet zullen nalaten een blijvende indruk bij ons achter te la ten. Zij zullen zeker een stimulans zijn om het werk, dat ons hier wacht zo goed mogelijk te verrichten. Ook u, mijnheer Scholman, zeg ik gaarne dank voor hetgeen u namens de raad der gemeente hebt gespro ken. 't Geeft moed voor de toekomst te ervaren, welkom te zijn. Welnu, zowel uw woorden v. zoëven, als ook 't le informele contact, dat mijn vrouw en ik reeds enkele weken geleden met. u mochten hebben, stemmen ons hoopvol. Het maakt de trek van het schone Sticht naar het Oversticht aantrek kelijk hoewel wij toch ook met dank baarheid willen denken aan het vele schoons en goeds, dat wij in Zeist heb ben ervaren. Het zij ons vergund te mogen onder vinden en zoals gezegd, zijn wij na uw woorden in dit opzicht vol ver trouwen dat Rijssen, ook wel ge noemd ,.de glimlach van Twente", ons in dubbele mate zal geven wat wij in Zeist, „de pare] van de Sticht- se Lustwarande", hebben moeten achterlaten. De eerste kennismaking met uw eeuwenoude stad was voor mij ener zijds verrassend, anderzijds benau wend. Verrassend, omdat de ontwikkeling zich op zo'n duidelijke wijze presen teert. Nieuwe woonwijken, nieuwe scholen en kerken, een nieuw stadhuis nieuwe industriële vestigingen en mo gelijkheden daartoe, nieuwe sportac- comodaties op verschillend gebied, en commodaties op verschillend gebied, en bij dat al 'n zij het nog net sluitende begroting. Het is een weldaad te zien. dat een stad zó levendig is. dat een stad zó bouwt aan zijn toekomst. Benauwend, omdat men zich in ge- moede kan afvragen hoe men een der gelijk expansief beleid kan evenaren, laat staan verbeteren; hoe men de leegte kan vullen van een burgemees ter. die in de harten van zijn gemeen tenaren een grote plaats innam en die bestuurlijk op zo'n uitnemende wijze heeft bijgedragen tot de ontwikkeling en bloei van zijn stad. Ik beschouw het. als mijn plicht hier aan bij deze gelegenheid' de nodige aandacht te schenken en namens de gemeente Rijssen mijn ambtsvoorgan ger hiervoor te bedanken. Tn deze dank wil ik ook betrekken u, leden v.d. raad, die door 't nemen v.d. des betreffende besluiten deze opzienbare expansie hebt mogelijk gemaakt; in deze dank wil ik ook betrekken u, heren wethouders der gemeente, die ook in de tijd dat er een burgemees- tersvakature bestond, zoveel zorg hebt willen besteden aan de gemeen telijke belangen; in deze dank wil ik tenslotte ook be trekken de loco-secretaris, die op zo'n onverwachte wijze reeds geruime tijd de bestuurders der gemeente op voortreffelijke wijze heeft bijgestaan, daarbij op zijn beurt gesteund door 't gemeentepersoneel in al haar geledin gen. Ik vind het fijn om straks persoon- lijk kennis te maken met het gehele personeel, omdat ik er van overtuigd ben, dat slechts dan goede resultaten van onze arbeid kunnen worden ver wacht, indien wij bereid zijn te erken- ne, dat sanmewerking van alle be trokkenen onontbeerlijk fs. ik hoop dan ook bij 't gemeenteper soneel kast werklust en capaciteit die toewijding aan te treffen, waar door zij 'n goed hart toedragen aan de inwoners v. onze stad, wier belan gen hen zijn toevertrouwd. Van mijn kant wil ik gaarne toezeg gen mijn uiterste best te zullen doen om in deze geest van toewijding en samenwerking mijn bestuurlijke taak in uw midden te vervullen. Hoe ik mij in concreto zal opstel len t.o.v de verschillende gemeente lijke zaken en plannen is een vraag, die ik vanmiddag bij voorkeur niet beantwoord. Het zou te overmoedig en dus on voorzichtig zijn mij hierover reeds thans een ooideel te vormen. Nog afgezien, v.h feit, dat ik slechts kan me prelfcen over het „burge- meesterwonreh" en niet óver het „ourgèmèestèrzijn", moet ik mij toch ook eerst grondig inwerken en laten voorlichten over de specifiek Rijssen- se bestuurstaken. Vanzelfsprekend hoop ik aandacht te besteden aan, en met u leden van de raad, te streven naar verruiming van het aantal woningen, aangepast aan de bouwstijl en het karakter van on ze stad, opdat het gezinsleven zich overeenkomstig levensbeschouwing en persoonlijke instelling gezond zal kun nen ontplooien. Ook beschouw ik de werkgelegen heid als een zeer belangrijk, ja als 'n onontbeerlijk middel voor 'n har monieuze ontwikkeling van onze stad en haar inwoners. De sanering van de kern met als middelpunt het in aanbouw zijnde stadhuis, is een uitdaging, zowel voor stadsbestuur als voor de in deze kern gevestigde middenstand. Mijn blik richtend buiten het enge verband van onze stadsgrenzen doe men andere vergezichten op. Intergemeentelijke samenwerking, tot uiting komend in diverse gemeen schappelijke regelingen. De tijd staat niet stil. de evolutie is in volle gang, ook op bestuurlijk ge bied. Naast, of moet ik zeggen boven de regionale samenwerking staat het vastbesloten streven van de centrale overheid naar de vorming van ge westen. Het eerste hoofdstuk in dit boek moet welisw.aar nog worden ge schreven; met het voorwoord is men reeds doende. In welke richting en in welk tempo zal zich deze evolutie voltrekken? Provinciale grenzen zullen wellicht worden overschreden. Hoe zal men de ongewenst geachte vierde bestuurslaag kunnen ontgaah? In deze ontwikkeling, die op bepaalde de punten welwillend doch zeker niet minder kritisch dient te worden bege- GEBOKEN Janneke, dv W. van der Stouw en J. Paalman, Haarstraat 81, 9 dec. 1970; Geziena Iiermina, dv H. H. Hazel- horst en H. Morsink, Paulus Potter straat 22, 11 dec. 1970; .Jenneken Hendrika Johanna, dv G. Baan en J. Baan, Bleekstraat 1, 12 dec. 1.970; Sylvia Willemina, dv G. Slokker en W. Nijkamp Trompstraat 29. 7 dec. 1970 te Deventer. ONDERTROUWD: G. W. van den Noort, 25 jaar, Tromp straat 20 en D. Ligtenberg, 21 jaar, Bleekstraat 23, 9 dec. 1970; J. M. Sanders, 25 jr, Wierden, Weth. van Burenstraat .9 en M. J. A. Vel- naar, 28 jaar, Nijverdalseweg 86, 10. dec. 1970; D. Voortman, 23 jaar Kattenhaars- weg 29 en G. J. Baan, 19 jaar, Prins Bernhardstraat 27a, 11 dec. 1970; GETROUWD: E. W. W. van der Veen, 21 jaar en Z. G. Jansen, 21 jaar, Goor. Grote- straat 119, 10 dec. 1970; M. A. Kienhuis, 31 jaar en G. Bak ker, 20 jaar. Graaf Ot.tost.rat 67, 10 "dec. 1970; Gerhardus Kastenberg. 25 jaar en Johanna Jacoba Vos. 23 jaar, Wa termolen 13, 11 dec. 1970; G. H. Baan, 26 jaar en H. Ligten berg, 22 jaar, Wierden, Zuna, Slags- weg 3, 11 dec. 1970; J. Oud-Aanstoot, 29 jaar en H. Baan 27 jaar, Lentfersweg 56a, 11 dec. 1970 J. Ketting 21 jaar en J. J. Buiten. 19 jaar. Den Helder, Kerkgracht 7, 12 dec. 1970; OVERLEDEN H. ter Harmsel 68 jaar, ongeh. Sta- tionsdwarsw -g 20. 5 dec. 1970; I-I. Biesters, 70 jaar, ev A. B-altes, Hol terstraatweg 182, 4 <lec. 1970 t« Deventer. leid (het uitsluitend volgen van deze ontwikkeling is naar mijn vaste over tuiging onvoldoende en gevaarlijk) zal men een open oog dienen te hebben voor het behoud van specifiek plaat selijke omstandigheden, zeker waar het gaat om sterk levende wensen, dikwijls gebaseerd op sterk princi- pieel-levensbeschouwelijke inzichten. Ik beschouw het als de taak van 'n burgemeester voor deze inzichten op de bres te staan en er voor te waken, dat deze niet verloren gaan in grotere samenwerkingsverbanden. Ik hoop daarom de kracht te ont vangen om het gevoelen dat, wat in deze raad en onze stad leeft, ook bui ten onze plaatselijke grenzen te vertol ken en te verdedigen. Want, vooropgesteld dat ik zal trach ten een onpartijdige voorzitter te zijn van deze raad en een rechtvaardige burgemeester voor alle ingezetenen, men zal het mij niet euvel duiden, integendeel, men zal van mij ver wachten, dat de stem die ik zal la ten horen, zal zijn afgestemd op ei gen levensbeschouwing: te weten het reformatorische christendom. Geleid door dit beginsel zal men ongetwijfeld kunnen komen tot de meest nabije vervulling van God's ge bod: „Hebt God lief boven alles en uw naaste als uzelf". Van de vertikale lijn van het kruis uit levend, zal men de horizontale lijn ten opzichte van onze medemens een nieuwe dimensie kunnen geven, ja dan zal men proberen naar wegen te zoeken, die niet slechts materiële wel vaart beogen,'doch die Jiet'Werkelijke „welzijn" van de mensheid bedoelen. Dit laatste is> dunkt me, zeer ac tueel. Men neme slechts kennis van het zeer onlangs verschenen proefschrift van dr. J. A. Weyel onder de titel: ,,De mensen hebben geen leven". Hij spreekt daarin, en toont dit met vele praktijkvoorbeelden aan, over wat hij noemt bestaande en steeds toenemende „welzijnsnood" van een ontstelend groot aantal mensen, die toch en laten wij dit immer goed beseffen onze medemensen zijn. Men lenigt deze diep menselijke no den niet met het stellen of inwilligen van looneisen, noch met het geven van welvaartsuitkeringen. Neen, hiertegen moet men naar andere remedies omzien, andere therapieën dienen te worden toege past. Eén er van kan zijn de zelf werkzaamheid, het actief bezig zijn met eigen hobby's e.d. Welnu, wanneer ik kennis neem van de vele verenigingen in Rijssen, die, naar ik heb vernomen, 'n zeer bloei end bestaan hebben, dan prijs ik mij wel zeer gelukkig juist in Rijssen te zijn benoemd. Een bloeiend verenigingsleven, waar aan dus vele inwoners doelgericht en welbewust hun krachten geven, bete kent een veelzijdige actieve interesse waarmee de kans op ledigheid, die des duivels oorkussen is, kleiner wordt. Deze zelfwerkzaamheden dienen door de plaatselijke overheid waar «rnofli# tfwordeujj gesteund, ci» .,w£aj; *m*Sëlij£ te^v.orden gestimuleerd/ 3 TensfÖtte fits4 o$er de pracht* ge, natuurlijke en schone omlijsting van onze bebouwde en nog te bebou wen woo«n- en werkgebieden: de bossen met;hun nog veelal ongerepte natuur. i U kunt verzekerd zijn van mijn vaste voornemen om in dit opzicht 'n voor zichtig en behoudend beleid te voeren. Waar ik er enerzijds voorstander .van ben te saneren wat noodzakelijk is, zo hoop ik mij toch geheel in te zetten om te conserveren wat behouden dient te worden. Immers en nu citeer ik Gerard Werkman u welbekend hier (in Rijssen) - in het zeven eeuwen oude stadje, „is één dier hechte grondsla gen gelegd van ons volksbestaan, dat u en mij en 'twaalf miljoen andere Ne derlanders „rijke inhoud aan het le ven heeft geschonken". Ik wil besluiten met het uitspreken van mijn hartelijke wens, die tevens 'n bede is, dat wij gezamenlijk vrucht baar mogen samenwerken in het be lang van onze stad, niet alleen onder de leiding, maar ook onder de zegen des Heeren, waarvan Salomo èens getuigde: ,,de zegen des Heeren maakt rijk en Hij voegt er geen smart bij". RIJSSEN. Zaterdag vond in de gymzaal aan de Schoolstraat* in Rijs sen de wedstrijden tafeltennis plaats om het kampioenschap van Rijssen voor junioren en senioren. De wed strijden werden georganiseerd door T.V.R. Rijssen. De kampioenen ont vingen een beker. Bij de junioren viel deze eer te beurt aan Mannus Lich tenberg bij de senioren Wim Boer man. Tot slot werd tussen beide kam pioenen om de hoogste eer gedueleerd waarbij Boerman zich superieur jbond.e ^n^laarpiee ip hét^bezit kwam van dewlsselheker, die Jan Eshuis 4or*g jsfeir h£d ••gewonnen.*1 Het dubbelspel werd gewonnen door het duo Wessels-v.d Noort. De uitslagen waren: Kwart finales junioren: Rutterkamp-Troost (L). 0-2; Lichtenberg-Sprakel 2-1, Voortman Troost (V) 2-1, Schippers-Veneklaas 2-0; Halve finales: Voortman-Troost (L) 0-2; Lichtenberg-Schippers 2-0; fi nale Troost (L) - Lichtenberg 0-2, 1 J man, 4. Schippers. Lichtenberg 2 Troost (L), 3 Voort- Senioren kwartfinales: 1. Kreijkes- v.d. Noort 0-2, Wessels-v.d. Maat, 2-1, Boerman-Tuller 2-1,' v. Pijkeren- ter Harmsel 2-0; Halve finales: v.d. Noort-Wessels 2-1; Boerman-v. Pijkeren 2-0; Finale: Bo 4e plaats Wessels-v. Pijkeren 2-0. man-v.d. Noort 3-1; Om de 3e en 4e ^Dubbelspelen: Kwart finales: Tij- huis-Schipers Sprakel v. Pijke 0-2; Ter Harmsel/Otten-Lichtenb.erg/ ren 0-2; Tuller/Kreykes-Wessels/v. N Boerman 0-2; Voortman/Troost-v.d. 'Tijhuis 2-1; Halve Finales: Sprake!/ v. Pijkeren-Wessels/v.d. Noort 0-2; Troost (L 2-0) Finale: Wessels/v.d. Les met een van dee mooje daage, dee aw e'had hebt, vuur in novem ber, kwam Antoon op nen mirg in thoes met de wüere: „Ik heb vuur van nomdag vriej e'vroangn um hen viskeli te goan". „Um hen visken te goan", vreug Manna, zinne vrouwe, ,,koej doar vriej vuur krieng zo stoben stea?" „Aans nin", ze hee, „mear in dit geval wa, want ik hebbe nog nen snipperdag te goo, en den mu'k op hemn vuur neu joar. Aans vevaal- te, en dan hè'k ter niks an. 't'Is non mooj wear, en nog neet zoo koold an 't water. Ik wil eens prebeern of ik gin sneukn kan vangn". „Woer wiej hen?'' kwam zee. „Ik dachen noa de Skipbakke", zeg Antoon. „Joa, ik gung leever noa de Vechte, doar in de buurte van Vilstern mear det is miej net vear genog vuur hen halven dag, want dan hej mear zoo eawn tied um an 't water te wean." „Dan goa'k met", zeg Manna. ..Ik dachen dej der nog wa zitn küent. teegn 'n wal an oet de weend en in de zunne. Ik heb toch van nomdag niks te te doon". „Det muuj zelf weetn", ant- woordn hee. ..Um miej goat mear met, aj mear anmaakt met 't etn, en 't ofwasken loat 't stoan. want dan goaw zoo gaaw mueglek vot, aans is 't gin müejte, umdet 't good vief uur a begeent duuster te worn". Det was neet zoo wat biejzuunders det Manna det /.ear um met te goan. want det dee ze wa vaaker zeent ze trouwd warn. Vuural sommer met mooj wear mog zee wa geane an 't water zitn, met 'n book of braejwoark. oonderwiel at Antoon an 't visken was. Ze warn nog mear 'n joar of wat e'trouwd, en harn nog gin wichter zoo det hüer nog niks an 't hoes buen, en ze goan konn woer at ze woln, vuural non zee van 't vuurjoar ook nen brommerd har e'kreeng, stun hüer niks in de weg. en warn ze nog wal eens gedureg met mekoar op stap. Manna woarken nog halve daage. alleene smoarns en kwam dan net as Antoon um good twaalf uur in thoes. Umdet 't dan zon gehüest spil was um etn te kokn, want hee mos um één uur a wier vot, deenn ze 's oawns woarm etn en redn zi'k smldaangs met ne brugge. Doar duur doernt non ook neet lange of ze warn kloar, want 'n betje koffie was gaaw genog e'zat. en dee poar snie stoete haj zoo op. Doar waj neet vuile tied vuur nue- reg. Oonderwiel at Antoon 't viske gerój biej mekoar zochen en trechte maakn rumm Manna 't spil op, dee 't in 'n ofwaskebak en skueft achter de duurks van 't anrech tot 's oawns. 'tWas dan ook nog gin één uur op 'n toorn van de Westerkoarke, of ze zatn a op 'n brommerd. Antoon met 't viske spil op de rugge, en Manna met 'n book en 'n stukke van ne dek- ne in de eene taske van de bromfiet- se, en 'n half vlaske beer en limona de in de aandre taske, met vuur te man ne snie stoete. Ze gung binn duur. de Borkelt oawer, biej de Pop- pe dwas oawer, en zoo op de Skip bakke an. 'n Mooj steakn was gaaw genog e'vuunn. en oonderwiel at An toon 't viske spil in orde maakn en ingoojn. lea zee zi'k op de dekne teegn 'n wal an. oet de weend en in de zunne met 't book. Of 't. an twear lea of paras aans an, det wüs hee ook nin, mear 't gung neet had den nomdag met M- visken. Hee harder a'n hel zetje e'zatn, mear nog neet venumm dette bette har e'had, loat stoan wat vangn. n'Poar keer haalne de liene a eens wier in en prebeern 't eens op nief, mear 't was nog niks gedoan. Manna was a n'moal of wat in de beerie was. um te informeern, woer of 't gung, woer noa zee zi'k wier lea, en teegn good dree'j uur kwam zee vroang offe ook zin har in n' beer, want zelf har zee a biej n' limonade zat'n. Non det was nog neet zo'n gek idee -• e. brengt miej dan de snie stoete ook mear met, zeg hee doar hè'k ook wa zin an. Zee haaln 't. op, en hee'har net good en wa 't beervlasken an 'n moond stoan, of opeens doar luep de liene of, en det. met zon geweald, det 't wa neet aans kon of 't mos wa nen hee In kanjerd w.ean den alter der an har. Antoon goojri de vlaske van zi'k of. greep 'n stok en toen begun '1 gevech met 'n snook, want den /cv wa wean. Dan wier inhaaln, dan wier dan wier viern, wal 't klean keteer Jaank, want hee mos heapeg an doon. aans moej ook nog bange wean dette der oew duur gung. Op 't lessen harne zoo vear dette ne dom har en noa zi'k too kon haaln en ne zeen kon. „Jonge wat nen knaap' zeg ge teegn Manna den at met neus en bek stun too te kiekn, woer at det zol ofloopn. „Zonu he'k ter nog neet ear- der an e'had. Hee is minstens tachteg sentimeter". Hee har 't echter nog neet god en wal e'zeg of 'n snook begun wier, mear 't was toch mear vuur eawn, want toen leare zi'k op de kaante. „Geewt miej den hoakn eens an, dan kan'k um den achter de kiwn sloan, um ne oet 't water te haaln", zeg Antoon teegn hüer. „Woer hej den", vreug zee? „Doar vlakbiej det sleepnet", skreewn hee. „Too zeurt non nin. maak an, aans begeente voort wier". Manna zenuwachteg greep 'n hoakn, en wol ne um an doon, mear offe um in de jachtereg- haejd doarbiej an stotn, hee stun vuur oawer en hüel de liene strak, of woer at 't kwam, Antoon zear la ter wa del zee um an har e'stot, det dutter neet too mear opeens skeute vuur*oet van de kaante of, op 'n kop de Skipbakke in. giad oonder 't water. Manna deen en skreew van woer ziej miej, en dachen neet aans of zee zag um zoo vuur de oogne vedreenkn. Det vul echter met. want Antoon kon good zwemm, al vül't um met de klea- re an 'neet met, want met 'n poar sla age kwamme wier boawn. en zwüm noa-do kaante, woer at Manna um de haane too steuk, um ne op 'n wal te helpen. Det luep dus good of. mear 'n snook wasse kwiet, en met den zinn viske- stok met 'n werphengel. Antoon sküel wa en bekken dit 't hüer skoold was, mear det hulp um niks, 't was gebuurd, en doar zat niks aans op. dan um zoo gaaw müeglek zeen dette dreuge kleare an kreeg en dot ze in 't hoes kwamm. Zoo good en 'kwoad a t't gung. würn de boawn r - v.0 - èi!e i oet e'wrung duur huer baejde, wier an e'trukn, 'n jas der oawer hen, 't viske spil biej mekoar ez'och, en det op de brommers op 't hoes an. Wa wol An toon eers nog kiekn offe nog oarsn wa' van nn viske slok. met 'n- werp hengel zag, mear doar wol Manna nee! van wee n -want 'eg zee: „Woer eerder aj det. natte spd oet kriengt woer batter, want, wiej zeent ook nog neet in 't. hoes. Icj konn oew wa ne zeekte op 'n haals haaln, aj der lon ger met bleewn loopn dan nuereg was". In thoes heffe voort aander spil an e'trukn. hef twee borrels e'nüm, en is 'n poar uur in 't berre krüpn, zoo det te good woarm wür. Gelukkeg heffe der gin noadelege gevolgen van e' had want 's oawns later wasse wier helemoale kloar. mear hee wus wa deïte hen snookn har p'was. want 'n stok en 'n werphengel wasse kwiet. Wa heffe der zin va. den at toch pen sioen har en biej thoes luep. 's aan- der daangs nog wier hen e'stuert of den nog wat veenn kon, mear den kwam onverichter zaake wier. Hee was-wa op dee plaase was, mear har niks e'zeene. GETJAN.

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2