Ten Berge uii Enter volgt uitstekend in jartcompetitie bilj; Wat is er te doen? Bioscoop Rijssen Rijssenaar hoorde een voorwaardelijke straf tegen zich eisen ©P de spiegelreflex foto-avontuur Veel deelnemers concours voor V oorkom nu bevriezen straks PUZZEL-RUBRIEK u Feestelijk flitsen Hoeveelheid kaviaar neemt af ONDERHOUD WONINGEN Cross in bossen Den k aan de waterleiding KERKDIENSTEN Medische dienst Burgerlijke stand Oplossing puzzel vorige week KRUISWOORD PUZZEL Vrijdag 27 november 1970 I RKSV-RKLSV NIJVERDAL In de hoofdklasse van de biljartcompetitie van de bond „Ons Genoegen" te Nijverdal en om streken beheersen tot op dit moment M.K.V. 1 uit Kaalte en K.O.T. 1 uit Nijverdal de strijd, met daarachter het eerste viertal van Ten Berge uit Enter dat op een misstap van een van deze ploegen wacht, om aansluiting te krijgen. Het Raalter M.K.V. maakte deze week geen fout en rekende resoluut af met het bezoekende Spekhorst I uit Rijssen, en zond hen met een forse 8-0 nederlaag huiswaarts. Veel meer moeite had K.O.T. 1 met Dreyerink 1 uit Enter dat bij hen op bezoek was. Kopman Alberts van K.O.T. moest een punt afstaan aan T. Dreyerink, en G. Bokhove kreeg een nederlaag te incasseren, zodat K.O.T. door de overwinning van F. Nep en R. Poe lakker met een 5-3 zege uit deze ont moeting tevoorschijn kwam. Door deze resultaten heeft M.K.V. nu een voorsprong van 3 matchpunten genomen op K.O-T. 1. Ten Berge uit Enter behaalde een fraaie 6-2 over winning op plaatsgenoot Bolscher 1, terwijl V.I.O.S. 1 uit Rijssen en het Njjverdalse N.B.C. 1 de punten deel den (4-4). De beste partij in de hoofdklasse kwam op naam van de heer F. Nep van K.O.T., die zijn partij van 125 ca ramboles in de 10e beurt beëindigde. De hoogste serie (40) kwam op naam van de heer H. Wegdam van Ten Ber ge 1. In de eerste klasse heeft zich een kopgroep gevormd van drie vier tallen. Eerste staat geklasseerd het viertal van „het Anker" 1 uit Holten, dat een 6-2 zege behaalde op plaats genoot Jansen 1 en nu een totaal van 41 matchpunten heeft. Met 1 match- punt achtersand volgt Vloedgraven 1 ui Luttenberg, dat met dezelfde cij fers 6-2 de baas bleef over De Ster 1 in Hellendoorn. Daarachter komt het viertal van Kalfsterman 1 uit Holten, dat thuis me 8-0 won van H.B.C, 1 uit Hellendoorn, en nu nog een ach terstand heeft van 3 matchpunten op de koploper, maar één wedstrijd min der heeft gespeeld dan Het Anker en Vloedgraven. Overige uitslagen in de eerste klas se: V.O.G. 1 (Rijssen) - De Budde 1 (Nij verdal) 6-2; Haarlerberg 1 (Haarle)- Lierinck 1 (Haarle) 4-4 en N.B.C. 2 (Nijverdal) - M.K.V. 2 (Raalte) 4-4. In de tweede klasse behaalde Oude laar 1 uit Nijverdal een 6-2 zege op Koedijk 1 in Rijssen en gaat nu met een voorsprong van 7 matchpunten op De Sport 1 uit Wierden, dat een 6-2 overwinning bij De Budde 1 in Nij verdal weghaalde, aan de leiding. Overige uitslagen in de tweede klas se: H.B.C. 2 (Hellendoorn) - Kalfsterman 2 (Holten) 2-6; O.B.K. 1 (Nijverdal) - De Ster 2 (Hellendoorn) 2-6. Bolscher 2 (Enter - Jansen 2 (Holten) 6-2 en K.O.T. 2 (Nijverdal) -De Poppe 2 (Nijverdal) 6-2. In de derde klasse gaat Roelofs 1 uit Nijverdal nog steeds alleen aan de leiding. Deze week behaalde men een davernd ovrwinning op plaatsgenoot K.O.T. 3. Met een achterstand van 28 nov. Volleybalwedstrijd Rivo 1-Wesselbrink 1, 15.00 uur; 1 dec. Ledenvergadering A.R. Kiie vereniging, 8 uur Sion; 8 dec. Uitvoering Twentezangers met de Shepherds, Parkgebouw; 8 dec. Ned. Ver. v. Huisvrouwen Kerstukjes maken o.l.v.- de heer Meijer, 8 uur Parkgebouw; 12 dec. Volleybalwedstrijd Rivo 1- Vei-dan 3, 15 uur. 12 dec. Volleybalwedstrijd Rivo I- Harambee 2 16.15 uur; 12 dec. 4e Hollands Schwarzwald cross, terr. Brekeldlaan; 19 dec. - Volleybalwedstrijd Rivo 2-Aristoi 1, 15.00 uur; 26 dec. Uitvoering Rijssens Man nenkoor m.m.v. Chr. Oratoriumver. Hosanna 17.00 uur Parkgebouw; 15 mei 1971 Receptie DOS i.v.m. 50-jarig bestaan Parkgebouw; 20-22 mei'71 Jubileumuitvoering DOS Parkgebouw. (Opgaven voor deze rubriek kunnen geschieden 's maandags vóór 5 uur ter gemeentesecretarie, afd. Algeme ne Zaken, kamer 7 boven). In de bioscoop te Rijssen draait za terdag de film ,,De Wraak van She" met o.a. in de hoofdrollen John Ri chardson, Olinka Berova, Edward Judd, Colin Blakely, Jill Meiford en vele anderen. De korte inhoud van de film die toegankelijk is voor per sonen boven 14 jaar, is als volgt: Een knap meisje, Carol, is in het. Zuiden van Frankrijk op vakantie. Zij wordt buiten haar wil door ster ke machten naar het Oosten gedre ven. Allen die proberen haar van rich ting te doen veranderen, verliezen op mysterieuze wijze het leven. Aan boord van ieen jacht, ontmoet Ca rol Philip, die aanvoelt dat Carol's le ven beheerst wordt door mysterieu ze impulsen. Wanneer de eigenaar van het jacht om het leven is geko men en het jacht in Haifa dokt. vlucht Carol de woestijn in. Philip besluit haar te volgen, waar ze ook heen gaat. Na een tocht vol ontberingen komen ze aan in de verloren stad Kuma. In Kuma is Killikrates door zijn pries, ters verteld, dat de herboren Avsha. de Goddelijke Koningin, hun roep volgt en op tijd zal komen om hem onsterfelijkheid te geven. Philip wordt in Kuma gevangen ge nomen en Carol word' hii Killikrates gebracht.; als hij haar schoonheid ziet, is hij er van overtuigd dat zij Ayes- ha is, wat Carol ook begint te ge loven. Za-Tor, een priester, die zijn kracht aan de duivelse nien-Hari heeft ver loren, vertelt "Philip dat Carol do Hei lige Vlam vrijwillig zal helroden, om dat haar geest vniioii'" in iHen-Hari's macht is. Za-Tor helpt, Phil;D ont snappen. In de 'aal van de Heilige Vlam beveelt Killikrates Carol de vlammen in te gaan, terwijl Philip haar smeekt dat niet te doen. Philip daagt Men-Hari uit te bewij zen dat Carol werkelijk Ayesha is. Killikrates is er dan van overtuigd dat. Men-Hari hem heeft bedrogen en hij doodt hem. waarna hii de vlam men inloopt en tot stof vergaat De grond beeft en de vlammen laaien hoog np; terwüi Kuma vergaat, vluch ten Carol en Philip. 6 matchpunten volgt V.O.G. 2 ui Rijs sen, dat deze week een 7-1 overwin ning in Haarle boekte op Lierinck 2. Overige uitslagen in de derde klasse; M.K.V. 3 (Raalte) - Jansen 3 (Hol ten) 4-4; V.I.O.S. 2 (Rijssen - Koe dijk 2 (Rijssen) 8-0; Anker 2 (Holten)- Haarlerberg 2 (Haarle) 2-6. Dreyerink 2 uit Enter behield haar eerste 'plaats in de vierde klasse door en 4-4 gelijkspel tgen Oudelaar 2 uit Nijverdal, en heaft nu een voorsprong van 6 matchpunten op Ten Berge 2 uit Enter dat met 6-2 in Hellendoorn won van De Ster 2 en op O.B.K. 2 uit 6 matchpunten volgt VOG 2 uit Rijs- boekte op Lierinck 2. Overige uitsla gen in de vierde klasse; De Sport (Wierden) - De Tonne 3 (Hellendoorn) 8-0; Vloedgraven 2 (Luttenberg) - Bergzicht 1 (Lemele) 8-0 en Kalfsterman 4 (Holten) - Spek horst 3 (Rijssen) 6-2. RIJSSEN Ned. Herv. gemeente: Grote kerk 9.30 uur ds. E. M. Bakker 19 uur ds. J. de Lange. Westerkerk: 9 uur ds. W. van Tuyl 15 uur ds. E. M. Bakker. Sion 10.45 uur ds. J. de Lange, 11 uur ds. W. van Tuyl. Eisen 10.30 uur ds. W. van Tuyl. Eltheto (zaterdag) 19.30 uur ds. J. de Lan,ge (weeksluiting). Geref. kerk Boomkamp 9.30 uur u en 15 uur ds. S. G. Bloem, emeritus predikant te Ommen. Geref. Gemeente: Noorderkerk 9.30 en 19 uur leesdienst, 15 uur ds. J. Mijnders. Zuiderkerk: 9.30 en 19 uur ds. J. Mijnders, 15 uur leesdienst. Ger. Gemeente in Ned.: Eskerk 10 en 17 uur ds. J. de Groot. Ger, Gem. in Ned. (uitgetr.) Geb. Jeruël 9.45 en 16 uur leesdienst. Oud Geref. Gemeente Bevervoorde: 9.30 en 19 uur ds. H. A. Vosman, 14.30 uur leesdienst. Oud Geref. Gem. in Ned.: Oranje kerk: 9.30 en 19 uur ds. J. W. Slager, 15 uur leesdienst. R.K. kerk (zaterdag) 19 uur Avond mis, (zondag) 8.30 uur H. Mis, 10.30 uur Hoogmis. Woensdag 2 december: Westerkerk 19.30 uur ds. E. M. Bak ker, Zuiderkerk 19.30 uur ds. J. Mijn ders, Eskei'k 19.30 uur ds. J. de Groot Bevervoorde 19.30 uur ds. H. A. Vos man, Oranjekerk 19.30 uur ds. J. W. Slager. ARNHEM De 24-jarige Jan Hen drik H. uit Rijssen, had ten nadele van zijn werkgever in de jaren 1968- 1969 enkele verduisteringen gepleegd, en was hiervoor door de rechtbank in Almelo veroordeeld tot een gevan genisstraf van drie maanden, waar van twee maand voorwaardelijk. Gisteren stond hij in hoger beroep voor het Gerechtshof te Arnhem. Het was begonnen met een greep in de kas van de Coöp, Winkelvereniging te Rijssen. Jan Hendrik, had dit ge daan, zo verklaarde zijn raadsman, omdat hij zijn toenmalig meisje een beetje wilde verwennen. Hij betaalde de kamerhuur en stopte haar af en toe wat geld toe. De raadsman weet het gebeurde aan verschillende factoren. Jan Hen drik had behoefte om het meisje wat warmte en gezelligheid te geven. Op zich een lofwaardig streven. Hij be schikte wel over de nodige geldmid delen, maar omdat zijn spaarbank boekje geblokkeerd was, kon hij daar niet aan komen. Zodoende kwam hij in een conflictsituatie terecht, waar uit hij zich trachtte te bevrijden, door een paar honderd gulden die hij onder zijn beheer had als boekhou der, te „lenen". Hij probeerde nog het gat op te vullen, door het sluiten van een lening bij een bank, maar zijn moeder bracht hem hier vanaf. In een panieksituatie gekomen, ging hij 's avonds naar de Coöperatie en nam een paar duizend gulden weg. Met dat geld stortte hij Zich in het Amsterdamse nachtleven om te ont komen aan de stem van zijn gewe ten. Jan Hendrik werkt op dit moment hard aan zijn nieuwe toekomst. Hij volgt met bevredigende resultaten een opleiding als onderhoudsmonteur RIJSSEN De atletiekafdeling van Sportclub Rijssen organiseert zater dag 12 december de 4e Hollands Schwarzwald Cross, op een parcours in de bossen van Rijssen. Het wedstrijdsecretariaat bevindt zich in de kantine van Sportclub Rijs sen. Voor de senioren is de zgn. „Koerbelt Wisselbeker" beschikbaar gesteld. De prestatieloop voor niet-KNAU- leden vanaf 12 jr en ouder bedraagt 4000 meter en start om 13.30 uur. en heeft serieuze trouwplannen. De procureur-generaal van het Arnhemse gerechtshof vond in dit geval een geheel voorwaardelijke straf beter op zijn plaats en eiste dan ook drie maanden voorwaardelijk, met een proeftijd van drie jaar, plus het voortzetten van de vruchtbare samenwerking met de Protestants- Christelijke Reclassering vereniging. Hij kwam mede tot deze éis omdat Jan Hendrik het ontbrekende bedrag uit eigen middelen had betaald. Uitspraak over veertien dagen. RIJSSEN De medische dienst wordt het komende weekeinde waar genomen in groep A door dokter J. M. de Jong, De Ruyterstraat 19, telef. 2115. In groep B neemt waar dokter J. Bijleveld, Haarstraat 14, telef. 2603. Spreekuur op zaterdag van 13 uur tot 13.30 uur en van 17 uur tot 17.30 uur. Zondag van 13 uur tot 13.30 uur. De dienst der tandartsen voor Rijs sen, Wierden, Holten, Enter en Goor wordt waargenomen door tandarts H. Scheffer, Prinses Julianastraat 12, Goor, telef. 2500. Spreekuur voor spoedgevallen op zaterdag en zondag van 18 uur tot 19 uur. Weekenddienst Groene Kruis: wijk- gebouw Wierdensestraat 110, telef. 2471. Spreekuur van maandag tot. en met vrijdag van 18 tot 13.30 uur. speciale kerkdienst M&t De eenoogspiegelrei'lexcamera is in stevige opmars. Deze camera ver heugt zich in de stijgende belangstel ling wan het fotograferend publiek. Een begrijpelijke ontwikkeling aan gezien men tegenwoordig meer geld over heeft voor de hobby, men wil mogelijkheden, men wil kwaliteit. Bij de kortelings gehouden Photoki- na te Keulen, wereldtentoonstelling voor foto- en filmapparatuur, bleek de voorkeur van velen voor deze ca mera nog eens overduidelijk. Wat is de oorzaak van deze voor keur? Iedere amateurfotograaf kent wel licht het verschijnsel van het beruch te „afgesneden hoofdje", de foto van baby, gefotografeerd met de box, waarop het lieve kind met een ge heel of gedeeltelijk afgesneden hoofd prijkt. De oorzaak was de zgn. zoe- kerafwijking of parallax, voorkomend bij camera's met een aparte zoeker. De eenoogspiegelreflex kent dit verschijnsel niet. Men kijkt nl. door het opname-objectief, naar het te foto graferen onderwerp. Een schuingeplaatste spiegel tus- RIJSSEN Zaterdag stond Rijssen in het teken van de paardesport. Liefst 90 ruitertjes waren naar Rijs sen gekomen voor een samengestelde wedstrijd, waaraan werd deelgeno men door de Looleeruitertjes uit Al melo, de Eschruitertjes (Wierden), de ruiterverenigingen Markelo, Diepen- heim, Albergen en de organiserende vereniging de Oosterhofruitertjes uit Rijssen. Voor de leden van de Ooster hofruitertjes vormde dit tevens een onderdeel van de clubkampiocnschap- pen. Afgelegd moesten worden een dres suur, springproef en, een cross. Er werd gereden in zes ringen over zeven prijzengroepen. Dit laatste werd ge daan om het aantal prijswinnaai-s te vergroten. De voorzitter van streek 5 de heer W. J. Hulzegge en de heer P. Nijhuis, voorzitter van de Oosterhof ruitertjes reikten na afloop de prij zen uit. De heer H. Vrielink voerde namens de Federatie het woord. De Oosterhofruitertjes, althans het bestuur, prees hij om de goede orga nisatie. De einduitslagen, luiden: Groep 1 1 Gerard Meyer (Albergen) 308'/! p, 2 Tonny Beldman (Oosterhofruitertjes) 2973'i p, 3 Ette Oosthoek (Oosterhof ruitertjes) 289V2 p, 4 Henk Oosthoek (Oosthofruitertjes) 287'/i p. d. Burg (Looleeruitertjes) 2 Nico Krol (Eschruiters) Groeu 2 1 Nicol 3O8V2 p, 295 p. Groep 3 l Mariori Albersen p, 2 Gea v, d. Veer (Eschruiters) 319 looleeruitertjes) 313Va p, 3 Grietjes viifi Duin (Marke lo) 311 'U p, 4 Herman bergen) 311'/« p, 5 (Oosterhofruitertjes) Groep 5 1 Hans p., 2. Garolien Wagemans (Al- Rita Langenhof tevA p. uiterties) 3053/i (Eschruiters) Wolw 3013/i p, 3 Ellen Timmerman (Loolee ruitertjes) 293s/i p, 4 Jan Beekman (Markelo) 292 p, 5 Jos Jorissen (Oos terhofruitertjes) 2763'- p. Groep 6 1 Gonnie Kuiphuis (Looleer.) 3303/i p, 2 Rozens v. d Burg (Looleer.) 314 p 3 Jos Overmaat (Looleer.) 3121/» p, 4 Jan Bannink (Diepenheim) 309 p, 5a Herman Zwart (Looleer.) 3013/i p, 5b Bertus Dolle (Eschruiters) 3013/i p Groep 7 1 Jan Kooiman (Markelo) 3243/» p, 2 Dick Bakker (Oosterh.) 317'/i p, 3 Wim Rutterkamp (Oosterh.) 317 p., 4 Jan Teela (Markelo) 315 p, 5 Hans Kippers (Eschr.) 3IIV2 p. Tot de beste prestatie kwam Gon nie Kuiphuis van de Looleeruitertjes de a.s. feestdagen Als het buiten woedt, is het binnen zoet, zegt een oud spreekwoord. Dat gezegde kunnen wij straks want de typische winterse feestda gen staan weer voor de deur. Het zijn feesten, die zeker niet in de laat ste plaats worden gevierd om een tegenhang te vormen tegen de win terse kilheid. Waarom fotograferen wij al die huiselijke momenten? Dat doen wij in de eerste plaats om de kinderen. Voor kinderen is een feest iets, dat z veel intenser beleven dan wij ouderen. Hun vreugde om cadeaus, de gevulde schoen, de kaarsen en de versierde boom, is tevens ons ple zier, het plezier dat wij met de ca mera vastleggen voor later. Foto's onthouden, wat mensen vergeten. Wij willen uw fotoplezier vergroten met wat passende tips: Wanneer u gaat flitsen, zorg dan dat het vertrek even geventi leerd wordt als er veel is ge rookt. Rook maakt uw flitsfoto's grijs en flets. Vermijdt glimmende vlakken in de achtergrond als bijv. spiegels, glanzende deuren, enz. Deze ge ven vreemde lichtvlekken. Probeer steeds een rustige ach tergrond te zoeken als u de klein tjes flitst. Kijk even uit of er geen vazen met bloemen o.i.d achter., hun bolletje staat. Het doet zo vreemd aan, als er bloe men uit kleine Keesjes hoofd groeien. Fotografeer .niet steeds vanaf ooghoogte, maar ga eens op een stoel staan en fotografeer, een overzicht van de kamer. Gebruik een film van tenminste 21 DIN, voor flitsopnamen. Controleer bij volautomatische camera's even of het to.estel op „flitsen" is afgesteld. Dat is een tekentje in de vorm van een blik semschicht of in de vorm van een flitslampje. Overtuig u ervan, dat de batterij van uw flitser voldoende js op geladen of dat de batterij v-an uw flitser krachtig genoeg is, anders eindigt uw foto-avontuur voortijdig en u hebt ook kans, dat de foto's mislukken. De fotograferende moeder op deze foto gebruikt een Metz-Mecaflitser met een z.g. „telecomputer". Deze zojuist op de Nederlandse fotomarki verschenen elektronenflitser maak! een eind aan het aloude probleem van de mislukte flitsfoto's. Geen ge reken me.er met flitstabellen of richt getallen, de ingebouwde „telecompu ter" doseert volmaakt zuiver de be nodigde hoeveelheid flitslicht. Aan de voorzijde van deze Metz- flitsers bevindt zich een uiterst g( voelige „foto-transistor". Wannec. de flitser gebruikt wordt, wordt dooi de flitsbuis een hoeveelheid licht uit gestraald, h.et licht bereikt het on derwerp en wordt voor een deel te ruggekaatst, waardoor het de foto transistor treft. Hoe dichter men met de flitser bij het onderwerp staat, hoe sneller het reflectielicht wordt teruggekaatst Het licht uitstralen wordt, dan auto matisch afgebroken. Bedenk dat di! gebeurt in een ongelofelijk kort tijds bestek nl. tussen 1/1000 en 1/50.000 seconde! De werking lijkt dus sterk op die van de radar. Bevindt men zich op bijv. 3 meter van fret onder werp, dan zal het langer duren voor een deel van het flitslicht op de foto transistor reflecteert, waardoor het onderwerp automatisch een ruimere dosis licht ontvangt, dan op een af stand van bijv. 1 meter. In dat geval wordt maar heel kort licht uitge straald. Een exact.e belichting wordt hierdoor gegarandeerd. WELKE LENSOPENING? De beste lensopening! De clou van deze Metz-Mecablitz net telecomputer, want 7.0 heet dit apparaat, is dat. u voor elke opnam de meest ideale lensopening kunt kiezen, uit 3 verschillende mogelijk heden. U bent dus niet meer afhankelijk van de door de flitser voorgeschre ven instelling van het diafragma. Bij een kleine lensopening bijv. 8-11 is de dieptescherpte groter dan bij een lensopening van bijv f:2.8 of f:4. U kunt met. behulp van de aan de ach terzijde van de flitser aangebrachte kleurcodering, zelf de meest ideale instellen. De telecomputer zorgt dan voor een exacte, op dit diafragma afgestemde belichting. sen film en lens, werpt het licht op een prisma of matglas. Vlak voor de opname klapt deze spiegel even weg en laat zo de lichtstralen passeren, op weg naar de film. Een ander groot voordeel van dit type camera is het feit, dat men naar wens de normale lens kan ver wisselen voor een ander objectief, met korter of langer brandpunt. De lange brandpuntlens, populair gezegd het tele-objectief is bijna een mode verschijnsel geworden) Men kan er immers verre objecten „dichterbij" mee halen, of beter gezegd groter op dia of negatief afbeelden. Uit de veelheid van nieuwe model len die op de recente Photokina wer den getoond, kiezen wij als voorbeeld de Topcon-Unirex. Deze camera heeft, in tegenstelling tot vele andere eenoogspiegelreflexen, een zeer nauwkeurig centraalsluiter en een dubbele belichtingsautomatiek. De Unirex heeft nl. twee meetsys temen: 1. een integraalmeting door de 2 ge koppelde CdS-cellen; 2. spotmeting (meting op een klein detail) door de meetcel in de soiegel. Beide systemen werken bij volle lensopening en dat is nog steeds een Steur begint zeldzaam te worden. Het gevolg is dat kaviaar binnenkort belangrijk meer zal gaan kosten. Een van de grootste kaviaarprodu- centen in de wereld, Rusland, ziet de steurvangsten en daarmee de hoeveel heid kaviaar, teruglopen. Dat komt vooral door de toenemende vervuiling van de Kaspische Zee, waar de mee ste van deze kraakbeenvissen worden gevangen. Zoals bekend bestaat ka viaar uit ingezouten, onrijp steur- kruit. Een al even belangrijke produ cent van deze delicatesse is Iran. Ook daar zijn moeilijkheden als gevolg van overbevissing van steur, waar door de opbrengsten sterk zijn ach teruitgelopen. Iran heeft echter iets achter de hand, namelijk een aantal steurkwekerijen. Geen nood dus, zult u denken, maar zo eenvoudig is het nu ook weer niet. Het duurt namelijk ongeveer 15 jaar eer een steur ge slachtsrijp is en kaviaar kan leveren. Voor de eerstkomende jaren moet men dus rekening houden met steeds stijgende kaviaarprijzen. Over een jaar of tien kunnen die prijzen dan iets zakken als de kweeksteur ge slachtsrijp is. Voorlopig heeft de rege ring van Iran, het belang van de steurkwekerijen onderkennend, het steuren-kweek-plan gesubsidieerd met een bedrag van vijf miljoen Ameri kaanse dollars. Regeren is ook bij de produktie van kaviaar vooruit zien. GEBOREN: Nicolette Diet, dv H. Biesters en E. H. Poelakker, Holterstraatweg 182, 15 nov. 1970; Willem, zv W, Bekkernens en G. van de Maat, Dannenberg 20a, 17 nov. 1970; Johanna Willemina, dv B. Ligtien- berg en D. ten Bolscher, Bloemstr. 39a, 18 nov. 1970; Jan Hendrik, zv G. Nijland en J: Brinks, Graaf Willem Lodewijkstr. 18, 19 nov. 1970; Janna Hen-drika, dv J. Nieuwenhuis en W. Jansen, Esstraat 108f, 19 nov. 1970; Albert Paul, zv J. A. Eertink en M. Sanderman, Haarstraat 5, 19 nov. 1970; Jenneken, dv J. H. Pluimers en J. H. ter Harmsel, Lentfersweg 16, 19 nov. 1970; Marcel Remco, zv H. Waanders en E. K. Bosch. Johan Willem Frisostr. 24, 20 nov. 1970; Derk, zv H. Jansen Eupe en F. Kark- dijk, Johan Willem Frisostraat 19, 21 nov. 1970; Harma, dv G. Ligtenberg en J. Ku- per, Nieuwlandsweg 44, 21 nov. 1970 Gerritjie, dv J. W. Veneklaas en H. Dangremond, Lentfersweg 59, 17 nov. 1970 te Deventer; Willem, zv G. J. Paalman en J. G. Bruins, Arend Baanstra-at 47, 16 nov. 1970 te Almelo; Gerrit Jan, zv D. Terbekke en G. Kwintenberg. Nijverdalseweg 68, 16 nov. 1970 te Almielo. ONDERTROUWD: H. van Heek, 21 jaar, Baankamp la en G. Scholman, 20 jiaar, Wierden Enter, Populierenlaan 9, 19 nov. '70; B. Faber, 21 jaar, Goor, Berkenstr 42 en A. Kwintenberg, 19 jaar, Nij verdalseweg 68, 20 nov. 1970; K. Harbers, 24 jaar, Dannenberg 69 en J. B. Nijzink 22 jaar, Nassaustr. 92, 20 no. 1970; J. Oud-Aanstoot, 29 jaar, Stations dwarsweg 50 en H. Baan. 27 jaar. Wijnand Zeeuwstraat 79, 20 nov. '70: GETROUWD: D. L. van Maanen, 24 jaar en A. Paalberends. 22 jaar iJsselmuiden. Burg. V. Engclemveg 109, 18 nov. '70: H. D. Slagman, 25 jaar en M. H. Wil lems, 24 jaar. Ilangerad 20, 20 nov 1970; J. W Bouwmeester en M. M. Rensen De Kaemn» 5. 20 nov. 1970; O. T. M Usseldijk, 28 jaar en G H. M Gee-dink. 23 jaar, Hengelo (O) Mr. P. Troelstrastraat 107, 23 nov 1970; OVERLEDEN: M. C. Pol, 85 jaar, wv G. Witteveen Karei Doormanstraat 36, 19 nov. 1970; M. Danneberg, 84 jaar wv W. Dan nenberg, Holterstraatweg 149, 12 nov. 1970 te Almelo: J. R. Eshuis, 63 jaar, ev D. van den Noort, Markeloseweg 58, 15 nov. 1970 te Zwolle; G. Suithofi', 79 jaar, wv E. H. Boddé Welleweg 19, 17 nov. te Almelo. opvallende zeldzaamheid met grote voordelen, men heeft nl. voortdurend 'n glashelder en briljant zoekerbeeld. De Unirex heeft een Seikoshaslui- ter van 1/500 sekonde +B. Men le vert er een serie excellente, volledig verwisselbare objectieven bij van 28- 35-100 en 200 mm, alle met automa tisch diafragma en ingebouwd UV- filter. De Topcon-Unirex heeft een vaste prismazoeker met micro-instel- raster, terwijl de belichtingsautoma tiek uitschakelbaar is. Wat wij aan deze camera plezierig vinden is het feit, dat het toestel desgewenst wordt geleverd met twee objectieven, resp, de UV Topcor f3.5/35 mm AD en de UV Topcor f4.0/100 mm AD. De 35 mm, een echte groothoek, geeft 30 procent meer beeld op het zelfde dia of negatief. Het 100 mm objectief is ideaal voor het dichter bij halen van bepaalde details uit een landschap, denk aan uw vakan tiefoto's en heel geschikt voor por tretfotografie. De Unirex is in feite een „anti- systeemcamera", waarbij men niet verplicht is om een hele santekraam van extra hulpstukken, voor veel geld aan te schaffen. Door bij de Unirex een paar sim pele close up-lensjes te kopen, voor weinig geld, is het mogelijk van heel dichtbij te fotograferen op bijvoor beeld 25 cm. Denk aan opnamen van paddestoelen, insecten enz. De close up of voorzetlenzen ge ven geen lichtverlies, zoals bij tussen ringen! De Unirex met standaardob jectief naar keuze „in chroom of zil ver" kost f 598,50, De amateurs, die werken met het eeuwige 50 mm standaardobjectief beu zijn, kun nen de camera met de 35 en 100 mm lens aanschaffen voor f 788.—. Wij vinden de Topcon-Uni rex een juweeltje van Japanse ca- meraprecisie. RIJSSEN In een matige ontmoe ting waarin zowel RKLSV als RKSV blunders begimgen zette dé midvoor der Lonnekers z'n ploeg na 20 min. op 0-1. Het duurde tot een kwartier in de 2e helft voordat de thuisclub door J. Koedijk op gelijke hoogte kwam. Het spelpeil zakte hierna nog meer. Horizontaal: 1 genever, 6 Veendam. 12 AOW, 13 op, 15 re, 16 Ate, 17 Is, 19 Ierland, 23 mi, 24 rekel. 25 set, 26 oker, 28 kader, 30 le, 31 elk, 33 non, 34 adder, 36 stand, 38 sober, 40 st, 41 de, 42 ie, 43 ic, 45 ovale, 48 vrede, 50 akker, 52 mal, 54 tea, 56 va, 57 ampel, 59 daar, 60 pro, 62 Eifel, 63 rek, 65 toerist, 68 Aa, 69 Ems, 71 sr, 72 en, 74 vla, 75 nalaten, 76 bru taal. Verticaal: 1 galjoen, 2 Eos, 3 nw. 4 vo, 5 epiek, 7 era, 8 eens, 9 da, 10 atm, 11 meikers, 14 nr, 18 ver, 20 eland, 21 loens, 22 derde, 24 rekstok, 27 kl, 29 do, 30 le, 32 radar, 34 abeel, 35 drietal, 37 nel, 39 sir, 44 laveren, 46 voort, 47 emmer, 48 vlees, 49 gar naal, 51 ka, 53 ap, 55ea, 58 liter, 59 Dee, 61 oost, 64 KMA, 66 ere, 67 ik, 68 ala, 70 sl, 73 nu, 74 va. Hebt u een koud huis? Controleer dan nu vast of de hoofdkraan van uw waterleiding goed sluit, zodat u straks als het gaat vriezen niet on verwacht met een bevroren waterlei ding komt te zitten. U vindt de hoofdkraan in een me terput onder de voordeui'mat, of on der de mat voor de achterdeur, in de kelder of in de meterkast. Mis schien wel in een meterput buiten. Hoe ziet u nu of de hoofdkraan goed afsluit? Als u de kraan dicht draait en het aftapkraantje opent, mag er uit het aftapkraantje dat vlak bij de hoofdkraan zit, geen water spuiten. Dit kraantje moet u na de proef wel weer goed sluiten! Ook is het goed, na te gaan of het tocht in de ruimte waar die hoofd kraan zich bevindt. Tocht is de groot ste vijand van waterkranen en water meters. Maak daarom in de herfst kieren en tochtnaden nabij de hoofd kraan en watermeter dicht. Dat wil niet zeggen, dat alle ventilatievoegen in uw huis afgesloten moeten worden, maar alleen die bij de hoofdkraan en de watermeter, als u die tenminste hebt. Ook al hebt u de meter met wollen lappen „ingepakt", hij moet natuurlijk gemakkelijk afleesbaar blijven en evenals de hoofdkraan goed bereikbaar. Ligt de meterput buiten, dan kunt u het beste de put' afdekken met een stromat en een plastic zak gevuld met stro of oude kranten. Bij heel strenge vorst moet die hoofdkraan bovendien nog extra worden toege dekt om bevriezing te voorkomen. In twijfelgevallen kunt u beter even contact opnemen met uw waterlei dingbedrijf. In de komende maanden zal in het programma van de NOS een televi siespot worden uitgezonden, waarin de aandacht wordt gevestigd op het grote belang van een geregeld on derhoud van woningen. De televisiespot is in opdracht van het Ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening vervaardigd door Harrie van Geelen van Toonder Studio's te Nederhorst den Berg. „U kunt uw huis... üw huizen 't beste regelmatig onderhouden... Van jaar tot jaar bijvoorbeeld. Omdat het beetje bij beetje be taalbaar blijft. Het dak, de afvoerpijpen, de muren, het schilderwerk... U moet niet wachten tot het alle maal tegelijk komt. Allemaal tegelijk... punt... en ...vloeren... Het lichtnet wordt ook gauw verge ten en dat is zo jammer, want het geld stroomt niet, is het w.el? En dan de waterleiding. Uw waterleiding moet u niet ver waarlozen, want de waarde van uw huis drijft op die kleine dingen, din gen die regelmatig moeten onderhou den worden. Een huis hebben valt heus wel mee. Een huis kan veel waard blijven. Het scheelt stukken als j.e het regelmatig onderhoudt. Uw huis STAAT of VALT met onder houd." Horizontaal: 1 geografische aanriui ding, 3 zeevogels 8 lidwoord. i0 vruchtje, 12 oude munt, 14 schaap. 15 werelddeel, 16 naaigerei. 17 sluis, 19 woonschip, 21 baardje, 23 steen, 25 Europeaan. 26 zangstem, 28 meis jesnaam, 29 plaats op Ameland, 31 waarnemend president, 32 plaats in Italië. 34 hoefdier, 35 elk. 37 rivier (Spaans), 38 plaats in Limburg, 39 muziekinstrument, 40 vogel, 42 reeds, 43 ik, 44 aanw vnw 45 vis, 46 meis jesnaam 47 stuk grond, 48 nauw. 50 oud (Engels), 52 voorzetsel, 55 huis dier, 57 plaats in Noord-Holland, 60 lidwoord, 61 plaats in Italië, 63 nood sein, 65 Chinese maat, 66 drank, 67 toets alleen. Verticaal: 1 rivier in Siberië, 2 bij belse naam, 3 aanhaling, 4 langzaam, 5 jongensnaam, 6 jongensnaam, 7 zelfkant, 8 in dat geval, 9 titel, 11 verdriet, 12 spoedig, 13 vlug, 14 cijfe ren, 18 mevrouw (Ital.19 groente, 20 vallei, 22 omroepvereniging, 24 land in Europa, 25 keurtroep, 26 he vig, 27. slang, 30 kledingstuk, 32 jon gensnaam, 33 meisjesnaam, 34 hier, 36 drijfnat, 38 huid, 40 Duits pers. vnw 41 open plek in het „ijs, 46 hel dendicht, 49 makker, 51 klap, 53 akelige, 54 tot nader order, 55 steen, 56 soort, 58 eenheid v. stroomsterkté, 59 insect, 60 inhoudsmaat, 62 zatg"- noot, 64 vaartuig.

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 3