V ormingswerk voor werkende meisjes Bioscoop Rijssen Raad voor bejaarden op komst in Rijssen VROUWENHOEKJE Nijvcrdal-Ten Gate volgt modebeeld van Ten Gate-mode s voor de hengelsport Nieuwe hitkraker The Shuffels van erpleegsters- uniform van luchtig katoen „SEAT 600" Vrijdag 26 juni 1970 2 wm Britse juweliers richten export- groep op OOGGGG0G0GGGGGGG ,De Visserywet verstaat on der vissen: 't te water bren gen, te water hebben, lich ten of ophalen van vistuigen alsmede het aanwenden van enig ander middel om vis te bemachtigen. - 1 Het vormingswerk voor de bc- drijfsjeugd kon in hef seizoen J968- 1969 alle aandacht krijgen, aldus het jaarverslag van de Stichting Vor ming Bedryfsjeugd Rijssen en omge ving. Het aantal cursisten bleef con stant. evenals het aantal bedrijven, dat cursisten liet deelnemen. Een po ging met het meisjeswerk te starten had dit jaar nog geen succes. Ontevreden is men over het aantal bedrijven, dat interesse heeft voor vormingswerk. Het jaarverslag ver meldt onverbloemd. ..dat er niet vol doende bedreven geïnteresseerd kon den worden." De ontwikkeling, regionaal tot een grotere samenwerking te komen, zet zich voort. Vooral wordt ge zocht naar samenwerkingsvormen op het vlak van de public relations. Ook zal er een regionaal overlegorgaan worden geformeerd, dat deze ont wikkelingen zal stimuleren en coör dineren. Een voor Rijssen minder prettige omstandigheid deed zich voor van de zijde van het part-time technisch on dersvijs. Vooruitlopend op de ontwik kelingen rond de streekscholen, wel ke er steeds meer ontstaan. ga.at men het onderwijs georganiseerd door de leerlingenstelsels nu reeds concentreren op één dag per week. hetgeen tot op heden plaats vond op een middag en een avond. Dit houdt in. zo wordt in het jaarverslag ge concludeerd. dat de cursisten die tot nu toe halve dagvorming en een hal ve dag technisch onderwijs ontvingen het komende jaar niet terugkeren, daar zij nu de hele dag naar de tech nische school gaan. Dit vindt zijn oorzaak in het feit. dat de werkge ver een periode van eventueel ander halve dag verzuim teveel vindt. Voor de cursist geldt in sterke mate het vakdiploma Opgemerkt wordt in het jaarver slag. dat in het vooroverleg rond de ze wijzigingen het vormingswerk niet Is betrokken, hetgeen in hoge mate wordt betreurd. Zou het onderwijs, dat nu overdag wordt geconcen treerd. meer ruimte krijgen voor de vorming, dan hadden we van een goede ontwikkeling kunnen spreken. Wij menen, zo stelt, het, bestuur van het vormingswerk vast, dat dit ech ter niet het geval is, zodat hier tot. op zekere hoogte van een stap terug moet worden gesproken ten aanzien van de vorming van de jonge werk nemer. Het vormingscentrum aan de Jan ♦er Horststraat begint door het veel- vuldig gebruik van vele cursisten een goed bewoonbaar uitcrlyk te verkry- gen. Het achterste gedeelte van het gebouw kon er nog niet bij betrokken worden, in verhand met het feit, dat met het meisjeswerk nog niet ge start kon worden. Omdat kleinere bedrijven en met name de middenstand de jeugdigen niet aan enige scholing of vorming laat deelnemen, blijft een vry groot gedeelte van de jongere werknemers verstoken van mogelijkheden tot ver dere ontwikkelingen, zo wordt in het jaarverslag met spijt geconstateerd. Wat betreft het programma is e>: naar gestreefd een stuk overleg en besluitvorming in te bouwen; de cur siten dienden zelfstandig tot een be slissing te komen om plannen uit te boeren, projecten op te zetten of ac tiviteiten uit te voeren. Het begrip samenwerking staat in deze werkwij ze centraal. Enkele voorbeelden van activiteiten: Er gingen cursisten op stap met de bandrecorder om interviews af te nemen over verschillende onderwer pen. Binnen het programma werd informatie gegeven over uiteenlopen de maatschappelijke ontwikkelingen, In de bioscoop te Rijssen draait za terdag de film ,,Tarzan en de jungle boy". Het is het verhaal van een kleine jongen en zijn luipaardwelp. die in een kano slapen in gezelschap van zijn vader, dr. Brunik. een beroemd geoloog. Uit Zanzibar vertrokken zij op zoek naar nieuwe mineralen. Als het bootje in een stroomt'rsnel- ling komt, slaat het om en wordt la ter, totaal vernield gevonden. In boorlingen vinden het lijk van dr. Brunik. Uit een vliegtuig springen twee pa rachutisten. een journaliste en haar fotograaf Ke Matson. Zij komen neer in het gebied van Tarzan. Als waarvoor meermalen deskundigen op een bepaald gebied werden uitge nodigd. In de handvaardigheid wer den verschillende individuele technie ken en groepstechnieken beoefend. Ook werd aandacht besteed aan sport, in welk kader enkele sportont- moetingen plaats hadden met vor mingscentra uit de regio Overijssel. Het bestuur van de stichting onder ging geen wijziging en bestaat uit: de heren V. K. Pavlicek, P. T. de Ridder, J. Walstra. H. J. Vlogtman, G. J. Bredenoord, H. J. Nijland. J. Waanders, M. N. van Scherpenzeel. BIJSSEN Ook in Rijssen bestaat een streven om te komen tot een Raad voor de bejaarden. Burgemees ter en wethouders die hierover een pre-advies aan de raad hebben ge zonden, zijn bereid als startsubsidie f 1000 te geven. Zo'n raad voor het bejaardenwerk coördineert het werk, dat verschil lende instellingen op het ogenblik op hun eigen houtje doen ten behoeve van het open bejaardenwerk. Nodig wordt geacht dat dit werk wordt ge ïnventariseerd, terwijl wordt beke ken welke behoeften er zijn die ge stimuleerd dienen te worden. Het ligt in de bedoeling alle be trokkenen uit. te nodigen voor een grote voorlichtingsavond, waarbij mej. Achterberg consulente voor het open bejaardenwerk van de Stichting Overijssel de aanwezigen zal infor meren over het open bejaardenwerk. Dit werk is er op gericht de bejaar den zo lang mogelijk zelfstandig te laten blijven. In hun .pre-advies geven B. en W. te kennen 20 pet. van de kosten voor een dienstencentrum te willen dra gen. De overige 80 pet. komt van het rijk. dat daarvoor een bijdragerege ling heeft. In diverse gemeenten wer ken reeds dergelijke raden voor be jaarden. De meest in het oog sprin gende activiteiten zijn: het geven van huishoudelijke hulp, het verstrekken van warme maaltijden, de bejaarden- gymnasttek, voetverzorging, lectuur voorziening en voorlichtingscursussen Deze zaak komt in de komende raadsvergadering aan de orde. Op deze agenda, die ook een aantal grondtransacties bevat, staat ook het voorstel om de verplichte vakantiere geling voor winkeliers in Rijssen, in te trekken. A --.3; ur.-. Enkele Britse juweliers en zil versmeden hebben kortgeleden de Greenwich Group opgericht. De groep wordt gevormd door ontwerpers die gespecialiseerd zijn in de moderne goud- en zil versmeedkunst, waarbij zij ge bruik maken van edelstenen en halfedelstenen. Het doel van 't samengaan ligt in het commer ciële vlak en is vooral gericht op de buitenlandse markten. De coördinatoren van de groep zijn J. and D. Dandridge in Londen Zij dragen zorg voor de export en staan de groep financieel bij. Het is ook bij hen, dat de bui tenlandse koper het uitzonder lijke en gevarieerde assorti ment van de groep kan bezich tigen. OOOOOOGGGOGOGGGGGGGOGOOGOGOGGGGGGGGOGOGOOOOGGGOGGGGOOGOOOGOOOOOGGOGGOGOO GGGGGi In de wereld van vandaas; heelt de mode een steeds grotere invloed op alle consumentenartikelen, in het hij- ronder op alle sloffen voor kleding, huishoudtextiel, camping enz. Binnen het Nijverdal J Ten Cafe concern ril een grole hoeveelheid, mode-kennis en -ervaring hij de Ten Cate Mode groep. In de toekomst rullen deze mode- impulsen nog meer dan voorheen aan alle onderdelen van het stoffenpakkel van Nijverdal - Ten Cate worden ge geven. Dessinering, colorering en doek- entwikkeling bepalen het modebeeld Tan een collectie. De collectionerings- gfdeling van Ten Cate Mode krijgt nu Ten veel bredere taak in Almelo. Onder leiding van de directeur van Ten Cate Mode, de heer G. Hammink zal een fashion consultinggroep deze produktontwikkeling voor alle kle dingstoffen van Nijverdal - Ten Cate ter hand nemen. Deze verschuiving betekent, dat voortaan het hele stof- fenaanbod van Nijverdal - Ten Cate. meer dan ooit een modisch accent zal dragen. De Ten Cate Mode groep zal vanuit Hengelo zich volledig gaan concen treren op de avant-garde van de damesmode, in het bijzonder de hoog- modische jersey's en imprimés. Van de Ten Cate Mode groep zal de heer A. H. Wolthuis als produkt-manager de leiding hebben. De heer J. L. Drij ver zal zich geheel wijden aan de integratie van deze activiteiten in concernverband De Nederlandse couturier met in ternationale faam, Dick Holthaus, heeft in opdracht van het bestuur van het Rode Kruis Ziekenhuis in Bever wijk een nieuw verpleegstersuniform ontworpen. Vandaag zal als 't pas vol tooide zusterhuis, behorende bij het genoemde Rode Kruis Ziekenhuis, wordt geopend, dit nieuwe verpleeg- sterscostuum door mannequins van Dick Holthaus worden geshowd. Dick Holthaus heeft zich niet alle toe wijding aan de uitvoering van deze opdracht gewijd. Hij heeft ernaar ge streefd om aan de verpleegsterskle- ding in deze moderne tijd een wat modieuzer uiterlijk te geven zonder echter aan de functionele eisen die eraan gesteld moeten worden, tekort te doen. Daarom koos Holthaus voor zijn ontwerp zuiver katoen dat met zijn prettige draageigenschappen aan deze eisen beantwoordt en bovendien door de makkelijke wasbaarheid hygiëne in alle opzichten garandeert. Tarzan hoort van hun plannen om de zoekgeraakte Erik te vinden, waar van bekend is, dat hij nog leeft, be sluit hij hel gezelschap te helpen. In een afgelegen dorp vertelt Tar- zans vriend Genda. dat de enige man die weet in welke streek de jungleboy zich moet bevinden. Na- gambi is, zoon van Otala, het oude opperhoofd van de Zagunda's. Na- gambi en zijn broer zijn in felle strijd gewikkeld om vast te stellen, wie hun vader op zal volgen als op perhoofd van de woeste Zagunda's. Tarzan en de anderen zijn getuigen van deze strijd. Bahura wint, maar Nagambi neemt hiermee geen genoe gen en roept zichzelf uit tot opper hoofd. Het, oude opperhoofd sterft en Bahura zal trachten Tarzan de plaats te wijzen, waar de jungleboy zich bevindt. Zijn broer hoort van het plan en besluit eveneens op jacht te gaan naar de jungleboy, alleen met het doel de jongen te doden. Bahura waarschuwt Tarzan. dat hij het ge bied van de Zagunda's, als blanke, niet mag betreden en dat hij, als vriend van Tarzan, hem moet doden, als hij hem daar ontmoet. Tarzan laat zich niet van zijn plannen af brengen en besluit, alleen, het verbo den gebied binnen te gaan. De jour naliste, boos. dat hij haar niet mee wil nemen, gaan toch achter Tarzan aan. waarbij hen de weg wordt ge wezen door Cheetah, een chimpan see. Alleen in de jungle wordt Bahura door zijn broer, geholpen door krij gers. gevangen genomen en gemar teld. Zij binden hem vast in de hoop, dat hij door wilde dieren zal worden aangevallen. De jungleboy is hiervan getuige en bevrijdt Bahura, als hij alleen wordt achtergelaten. Hij is in gezelschap van een luipaard, die hem helpt, door de leeuw aan te vallen, die de vastgebonden Bahura belaagt. Bahu ra is zwaar gewond, maar de jungle- bov helpt hem een veilige schuil plaats te bereiken Het gezelschap dat Tarzan achter volgt. wordt ontdekt door de wrede Nagambi en zijn krijgers. Ken Mat son wordt gedood, terwijl zij Myrna gevangen nemen en naar hun dorp meevoeren. Tarzan vindt de jungleboy in ge zelschap van Bahura. Hij is nog wel gewond, maar aan de beterende hand. Tarzan verneemt nu, dat het gezelschap gedood is en de journa liste is meegenomen. Hij begrijpt., dat Myrna alleen maar meegenomen is. om hem naar het dorp te lokken. Met Erik tracht hij haar te bevrijden. Tarzan schiet een brug in brand en bevrijdt haar. De beide broers staan nu oog in oog en zij besluiten tot een duel met de speer. Na een hevige strijd delft Nagambi het. onderspit en op aan drang van Tarzan besluit de jungle boy weer naar de beschaafde wereld terug te keren. Toegang 14 jaar. Tip Om werkelijk sportief aan de hen gelsport te kunnen deelnemen en om niet zelf te worden gevangen is het van belang met de hiervoor gelden de bepalingen bekend te zijn. Dat geldt vooral voor de beginneling sportvisser, maar ook voor de meer ervaren hengelaars kan het nuttig zijn de meest belangrijkste visserij bepalingen nog weer eens onder ogen te zien. In verband met de benodigde ak ten en vergunningen is het van be lang te weten dat er twee soorten hengels zijn, namelijk gewone hen gels en speciale hengels. Een „gewo ne" hengel is een vistuig, bestaande uit een roede al dan niet voorzien van een opwindmechanisme en een daaraan bevestigde lijn of snoer al dan niet voorzien van één of meer dobbers met ten hoogste drie haken, voorzien van aas. Onder „spe ciale" hengel wordt verstaan elke hengel niet zijnde een gewone hen gel, zoals de sleephengel de hengel geaasd met vis en de peur. Een werp hengel kan zowel een gewone als een speciale hengel zijn. Dat hangt af van het aas dat wordt gebezigd. Wanneer (geen) akte en vergunning In openbare wateren, zoals rivie ren en kanalen, mogen kinderen be neden 15 jaar met één gewone he- gel (geaasd met deeg of worm) ge heel vrij vissen. Ook volwassenen mogen dat in deze wateren, maar zij moeten daarbij in het bezit zijn van een „bijdragebewijs" voor het vis sen met één hengel in de binnenwa teren. De kosten daarvan bedragen f 3.-, verhoogd met ten hoogste één gelden legeskosten. Voor het vissen met twéé gewone hengels en voor de speciale hengel is een kleine visakte vereist, onge acht de leeftijd, dus ook beneden de 15 jaar. Een kleine visakte kost f 2.- plus de verplichte bijdrage van in dit geval f 5.75, wordt samen f 7.75, ver hoogd met ten hoogste één gulden le geskosten. De akten zijn geldig van 1 juni tot 31 mei daaropvolgend. Voor het vissen buiten „openbare" wateren, ongeacht met welk vistuig, dient men in het bezit te zijn van een schriftelijke vergunning van de -echthebbende op het visrecht. Dat kan een particuliere eigenaar zijn die tot de afgifte van vergunningen door de viskamer Is gerechtigd, of een sportvisserijvereniging. Lang niet elke particuliere rechthebbende op het visrecht is bevoegd vergun ningen (die geviseerd moeten zijn) af te geven. Daarom is het raadzaam lid te worden van de een of andere hengelsportvereniging die bovendien voor goed viswater zorgt. Gesloten tijden. Volgens het Reglement voor bin nenvisserij geldt een gesloten vis- 'ijd van 1 april tot 1 juni voor de bar- deel. blankvoorn, brasem, karper, kolblij, meun ruisvoorn, serpeling. -neep. snoekbaars en winde Van 16 maart tot 1 juni voor de baars; van 1 maart tot 1 juli voor de snoek. De liefhebbers van snoeken zullen dus tot 1 juli moeten wachten voor dat zij hun aas mogen uitwerpen. Eventueel voor die tijd bij het asen op b.v. baars, gevangen snoek dient onmiddellijk in hetzelfde viswater te worden teruggezet. Die verplichting heeft men ook altijd ten aanzien van ondermaats gevangen vis. Behalve voor het vissen met de peur op aal, is het verboden te vis sen bij nacht, waaronder wordt ver staan een uur na zonsondergang tot een uur voor zonsopgang. Het terug zetten in het water van bij nacht gevangen ondermaatse vis mag wor den uitgesteld tot één uur na zons opgang. Ondermaatse vis. Een houder van een kleine visakte (zogenaamde snoekakte) mag 30 on dermaatse visjes als aas in voorraad hebben. De maat van de vis wordt gemeten van de punt van de snuit tot het uiteinde van de staartvin. Be houdens enkele vissoorten voorko mende in de Zuidhollandse en Zeeuw se stromen, de Waddenzee en kustge bieden, gelden voor het gehele land de volgende maten voor: De blank voorn, de ruisvoorn en de serpeling 15 cm; bot 20 cm; forellen 25 cm; baars 22 cm; meun, schol, sneep, winde en zeelt 25 cm; badbeel 30 cm; karper 25 cm; zeeforel 40 cm; snoekbaars: 45 cm. de snoek: 50 cm. Voor de kolblei of bliek en de bra sem zijn geen maten vastgesteld. De ondermaatse daarvan behoeven dus niet onmiddellijk in hetzelfde water te worden teruggezet (De bliek is een uitgesproken witvis met donkere Vinnen), zonder de roodachtige rug zoals de voorn. Verboden middelen. Het is verboden te vissen met de zetlijn of stek, de strik, de harpeon en een aantal dergelijke middelen die geëigend zijn de vis te verwonden. Het gebruik van een schepnet is al leen toegestaan om gevangen vis op te scheppen, over te zetten en te ve- voeren. Het is verboden vis te bedwel men, te verwonden of te doden door gebru'ik van kokkelbonen, ongeblus te kalk, dynamiet en andere ver- •girfttige, bedwelmde en ontplof bare stoffen. Tenslotte zij nog opgemerkt dat voor het vissen met meer d-an twéé gewone hengelsen voor meer dan één speciale hengel de (werp)-hen- gel geaasd met vis, de sleephengel en de speur, en andere grote vistui gen een grote visakte is vereist. Deze kost f 10.-, plus f 11.-. ..Bijdra ge" is f 21, met max. een gulden le geskosten. Alle akten en vergunningen dienen op verzoek aan opsporingsambtena ren te worden getoond. Zij zijn be voegd tot inbeslagname en tot con trole van voertuigen in woningen en lokaliteiten. Men kan bij overtreding worden veroordeeld tot een week hechtenis of honderd gulden boete. Ook kan de bevoegdheid tot vissen voor drie jaar worden ontzegd. Ook het zich bevinden in de nabij heid van viswater met (verboden) vismiddelen zonder daar tot vissen bevoegd te zijn is verboden. Wie de hengelsport wil beoefenen Dit is de ,,Seat 600", een Spaanti produktdat in 'Madrid onder licentie van de Fiat-fabrieken naar andere landen wordt geïmporteerd. De zeer populaire Spaanse auto is binnenkort verkrijgbaar in Nederland, West- Duitsland, Denemarken, Finland en Portugal. Ook andere Seat-modellen zoals 124 en 850 zullen bereids worden geïmporteerd, zij konden reeds wor den uitgevoerd naar Joego-Slavië en Griekenland. Libanon en de Zuid- Amerikaanse markten zullen spoedig volgen. moet sportief zijn en zich van de no dige akten en vergunningen voorr Zien en zich van verboden aktivitei- ten opthouden. Jaarlijks investeert men voor de visserij kapitalen aan pootvis. Wie van deze vis vangt zon der de vereiste bijdragen te voldoen pleegt één of meer strafbare feiten. Men vinde het dan niet gek wan neer men inplaats van een visje té vangen, zelf wordt gevangen. Na twee daverende suksessingles, ,,Cha-la-la, I need you" en ..Bitter Tears", is de Rosmalense formatie The Shuffles thans opnieuw in het hitwezen verschenen met een ijzer- sterke hitkraker. ..Without you", een song van Shuffle Henk van de Heuvel, is een nummer dat je na één keer luisteren niet meer vergeet. Ook Wit hout you bezit weer dat intrigerende, moeilijk te omschrijven element dat de ware hit kenmerkt. Dit soort num mers blijft door je hoofd dwarrelen en heeft maar heel weinig nodig om hoog in de hitparade te belanden. Wanneer we nu de kracht van het nummer en de enorme populariteit van The Shuffles in aanmerking ne men, dan ligt de konklusie, dat de derde Shuffles'hit geboren is, voor de hand. Zonder overdrijving kunnen we dan ook vaststellen, dat vele tiendui zenden nederlandse draaitafels in de komende weken „Without you" als een vaak en graag geziene klant zul len ontmoeten. Dat de verwachtingen hieromtrent bewaarheid worden blijkt uit de notering op de hitparade van 30 me'. Na één week verkoop komt „Without you" als nummer 37 de Top- 40 binnen. The Shuffles, nu proffessio- neel opererend, kunnen een nieuw verheugend wapenfeit aan de nog jon ge maar rijke suksessenlijst toevoe gen. Het bestuur van de Shuffles-fan- club (met een ledental dat sinds sep tember '69 verdubbelde en momenteel hard op weg is naar het magische getal 2000) heeft zijn favorieten bij 't verschijnen van „Without, you" de raad gegeven om thuis alvast een plaatsje in te ruimen voor de tweede gouden schijf. Deze raad geeft wel blijk van een optimistische kijk op de gang van zaken, maar een gelijklui dende voorspelling werd door deze fervente bewonderaars van de groep ook gedaan, toen „Cha-la-la I need you" op de hitmarkt verscheen en in een razend tempo een verkoop van meer dan honderdduizend platen haal de. Het was de aanzet tot het huidige ook inernationale sukses van de Rosmalense hitmakers, die met Cha- la-la in Duitsland, Italië, Japan, Bra zilië. Turkije, België en de Verenigde Staten (o.a. in Californië „piek of the week") stevig aan de weg timmer den. Maar ook „Bitter Tears" sleepte een forse hitnotering in de wacht en bezorgde de Shuffles-rage een zeer behoorlijke positieve impact. Dat „Without you" voor prolongatie van het sukses zal zorgdragen lijdt, ge zien de huidige ontwikkeling op de hitparade, geen twijfel. Met deze nieuwe en naar ons idee beste single tot. nu toe wordt aangetoond dat The Shuffles één van de populairste groe pen is in Nederpopland. Op de foto: Jan van Crey, 2-8-1946, drums, zang; Henk van de Heuvel, 28-9-1943, sologitaar, zang; Albert Westerlaken 2-9-1949, zang; Hans van Liempt 20-12-1946, basgitaar, zang.

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2