1 V akantief ilm-tips sproeien is niet zo moeilijk Gouden handen in Ede Speelweek Van 20 tot en met 27 juni Zee water Woodstock", 3 days of peace, love music Maaitijden op korte vluchten M' Si ^1: EEN WEEKEND Veel kappers hebben slechte ogen pf#,, Hill Bij de foto a-ff t» f Men taxeert het aantal filmers in ons land op ongeveer 450.000. Een fors getal dat overigens nog steeds groeit. De filmcamera raakt meer en meer in. Dit is niet in de laatste plaats te danken aan 't feit dat de camera zoveel eenvoudiger is te bedienen dan een jaar of vijf geleden. Het lastige inzetten met een spoeltje 8 mm film is ver vangen door de Super 8 cassette, het belichten geschiedt vol automatisch. Toch zijn er wel een paar nuttige tips te geven voor hen die de filmcamera op vakantie meenemen. Filmen is nu een maal een betrekkelijk goedkoop middel om uw vakantie te verlengen, goedkoper zelfs als vliegen. Voordeur 55 55 Een statief Voor u weggaat MAiaiinifön fpy Qp maandag 29 juni wordt op de Duitse televisie een uitzen ding gegeven van Een week end". 'n muzikaal ontspannings. programma, waaraan o.m. Ann Sidney en Reiner Schone, die men hier op de foto ziet, tijdens ie filmopnamen. De regie van dene uitzending heeft Heinz hte&endahl. Goed „houden Handen", de interna- ttfenale tentoonstelling van de mens Üp zijn vrije tijd, zal gehouden wor sten tot en met 14 juni. De groots opgezette tentoonstelling vindt plaats pp een terrein van 30.000 vierkante njieter aan de rand van de Gelderse •éntvumgemeente Ede. De presentatie van drieduizend werkstukken vormt het hoofdbe standdeel van Gouden Handen". In overige hallen zijn interessante en levendige exposities van industrie, middenstand, handel (toegespitst op doe-h et-zelfspeciale presentaties van de gemeente Ede. Het grote res taurant is op duizenden gasten bere kend en zal eveneens worden ge bruikt voor bijzondere evenementen, zoals showprogramma's, zang- en barmoniemuziekfestival, etc. In de openlucht zal veel aandacht worden besteed aan de vrijetijdsbe steding in de natuur. Wanneer alle tuinbeziters in Ne derland op een warme zomerdag des avonds na het eten de tuinslang uit rollen om hun dierbare tuintje nog even een douchebeurt te geven, dan kragen de waterleidingbedrijven in eens aan een vraag te voldoen, waar ze vaak niet zonder moeite tegenop kunnen pompen. Maar de tuinen va ren er evenmin wel by, want zo'n sproeibeurt van een kwartiertje zet natuurlijk geen zoden aan de dijk. Wanneer men namelijk echt goed wil sproeien, dan moet dat minstens twee uur achter elkaar gebeuren, bij voorkeur na zonsondergang en in het algemeen niet meer dan ééns per week. En dus: niet met de slang in de hand. Wat is namelijk het geval? Kort en vaak spuiten maakt bloemen en planten, maar ook gras, lui. Dat wil zeggen, dat de wortels niet zoals dat hoort, diep de grond in gaan op zoek naar water, maar aan de oppervlak te blijven. De tuin wordt dus verwend en daardoor kwetsbaar. Wanneer u deze zomer met vakantie gaat en de tuin moet het zonder z'n dagelijkse dou che stellen, laten bloemen en planten in een „verwende" tuin eerder het hoofd hangen, dan wanneer de wor tels diep in de grond zijn gedrongen, zodat ze dieper het noodzakelijke wa ter kunnen opzuigen. Afhankelijk van de weersomstan digheden en de aard van de grond zal zelfs bij aanhoudende droogte, niet meer dan om de vier dagen tot om de twee weken behoeven te wor den gesproeid, met zo'n ronddraai end sproeiertje bij voorkeur, des avonds als de zon geen kans meer krijgt om de druppels op gras en planten terstond te doen verdampen. Er zijn bovendien bloemen en plan ten, die geen waterdruppels en zon neschijn tegelijk verdragen. Daarom: bij of na zonsondergang is de beste tijd om de sproeibeurt te beginnen. Vanzelfsprekend laten we hier de noodsituaties, die in bepaalde gebie den van het land in tijden van grote droogte kunnen ontstaan, buiten be schouwing. Sommige waterleidingbe drijven moeten dan een algeheel sproeiverbod uitvaardigen, omdat zij niet over voldoende overcapaciteit beschikken om aan de sterk ver hoogde vraag in die dagen te kunnen voldoen. In die gevallen kan slechts de sloot of de regenton redding bren gen voor een dorstige tuin. Trouwens: leidingwater behoeft niet altijd het beste water voor de tuin te zyn. Leidingwater is immers in de eerste plaats drinkwater, be trouwbaar en geschikt voor con sumptie door de mens. Maar bloe men en planten stellen minder hoge, althans andere eisen. De vakantie begint bij de VOOR DEUR. Als u met eigen vervoer op vakantie gaat, film dan even het vertrek. Laat het wegrijden van de auto even op de filmband vastleggen door uw vrouw, het gaat maar om de eerste honderd meter. Maak dan ook onderweg wat film shots en... niet te vergeten vanuit de auto. Er zijn voor automobilisten heel handige autostatieven die, met een zuiger op de voorruit van de wagen kunnen worden vastgezet. De camera op dat autostatief zit muur vast en u maakt echt fijne rijscènes. Even een shot van de grensover gang ook, om aan te geven, dat de vakantie nu helemaal echt begonnen is. een verslag. Een film is een vorm van vertellen. Daarom is het nuttig om de scènes niet teveel van de hak op de tak te laten springen, maar er enig verband in te brengen. Dat kan op allerlei manieren. Om te beginnen kunt u de richtingsborden filmen, die spreken immers een duidelijke taal? Daar ging u heen. U kunt ook, met behulp van een close up-lens, folders filmen, folders die u haalt bij het reisbureau. U kunt ook stukjes tekst filmen en die tussen de verschillende filmdelen inplakken. U kunt dat thuis doen. maar ook tijdens uw vakantie. Er zijn daar weer handige hulpmiddelen voor. Een osort doorzichtig frame van perspex bijv. waarop u letters kunt plakken. Als u dat filmt, neemt u de letters op en meteen datgene wat er achter te zien is, bijv. de Zwitserse bergen. Een statief is het geëigende hulp middel om stabieler, dus scherper te filmen. U kunt uw toevlucht nemen tot een stevige en toch lichte alu minium driepoot. Maar u kunt ook een eenbeenstatief kopen. Dat is uit- schuifbaar tot een lengte van 148 cm, zoals bijv. de Stitz Unipod. Het gewicht is maar 420 gram. Het sta tief voorkomt, dat u gaat zwaaien met de camera tijdens de opname. Dat is namelijk een methode die er voor zorgt, dat uw films erg on rustig worden. Misschien is het nut tig om u de vijf gulden regels voor de amateurfilmer nog even op te sommen. 1. Zwaai nooit met de camera tij dens de opname. Houdt de came ra stil! 2. Gebruik de zoomlens in uw film ten hoogste 3 keer om echt te zomen. 3. Verwissel na elke opname een paar meter van standpunt, dat houdt de film levendiger. 4. Maak bewegende onderwerpen wat langer en film dode onder werpen kort. Een kerktoren of monument neemt u bijv. 3 secon den lang, uw spelende kinderen gerust 8-10 seconden. n. Neem niet alles uit „ooghoogte", kniel eens of zoek een hoog standpunt. Camera controleren, het handigst» is... even een film volschieten. Zorg voor extra batterijen en vooral nieu we in de camera. Vergeet het kleur loze UV-filter niet, voor strand en hooggebergte. Neem voldoende flims mee. Nu nog moeiteloos de mooiste vakantieherinneringen filmen! De moderne Super 8 camera Hl een toonbeeld van simpele bediening. Deze Cinemax C 601 heeft volauto matische belichtingsregeling „door de lens". De lichtgevoelige cel be vindt zich dus achter het objectief. Er is een volledige controle op d» correcte werking mogelyk. In de zoeker knippert (als alles goed func tioneert) een geel lichtje, terwyl het door de camera gekozen diafragma eveneens ziehtbaar is. Aan de bui tenzijde knippert tydens de opname een rood lichtje. Het toestel heeft een correctie voor tegenlichtopna- men. Het heeft drie filirfsnelheden, nl. 18, 24 en 32 beeldjes per seconde en enkelbeeld. De zoomlens gaat van 8.5 tot 51 mm, dus 6 x tele. De filminleg geschiedt d.m.v. een Super 8 cassette. Scherpstelling op matglas met microprisma, dus kri tisch en snel Onder de nieuwe naam Speelweek 70 wordt van 20 tot en met 27 juni 1970 voor de vierde achtereenvolgen de maal de nationale speelgoedweek gehouden. De Speelweek 70. die on der auspiciën van de Kommissie Speelgoedweek wordt georganiseerd, heeft tot doel de voorlichting over en de kwaliteit van het speelgoed te verbeteren. De Speelweek 70 is een op het kind gerichte actie, met als achter grond het kind tot meer eigen acti viteiten te bewegen. Eén van de be langrijkste activiteiten die de te Den Haag gevestigde Kommissie Speel goedweek organiseert, is de grote landelijke Speelweekpuzzel, waaraan alle kinderen tot en met veertien jaar kunnen meedoen. Hoofdprijzen in deze puzzel (die ook als werkelij ke legpuzzel is opgezet) zijn honderd vliegtochten boven Nederland. De prijswinnaars kunnen kiezen uit een rondvlucht vanaf één van de Ne derlandse vliegvelden, of uit een re tourbiljet van de Nederlandse Lucht vaartmaatschappij Behalve verbetering van voorlich ting en kwaliteit van het speelgoed wil de Kommissie Speelgoedweek trachten te bereiken, dat aan kinde ren in het algemeen het juiste speel goed wordt gegeven, op het ogenblik dat het kind daaraan toe is. inplaats IIO ETC ANGERS ACTIE '70 ..vaa hét ki-nd op ëdkèfe hoogtijtfafceft, zoals verjaardag en Sinterklaas, met speelgoed te overladen. Tydens de Speelweek 70 geven alle speelgoedwinkeliers en de speelgoed afdelingen van grote warenhuizen 'n Speelweek-geschenk: een modern uitgevoerde Jeugdagenda. die door loopt tot juni 1971. In dit praktische Speelweekgeschenk staan spelmoge- lykheden voor de verschillende jaar getijden. er is ruimte voor aanteke ning en allerhande informaties die voor kinderen van belang zyn. Naar aanleiding van een artikel wi het Maandblad voor Dames- en He renkappers. waarin hoofdpijn bij kappers werd toegeschreven aan slechte ogen, heeft de Stichting Oog en Bril van november tot en met april een ogentestactie gehouden on der de Nederlandse kappers en kap sters, alsmede ter vergelijking ook onder de leerlingen van diverse kappersscholen. De uitslag van het onderzoek is bepaald verontrustend te noemen. Op een totaal van 638 geteste kap pers had 20,38 procent een onvol doend gezichtsvermogen, terwijl bo vendien 26,02 een aanmerking kreeg met betrekking tot het gezichtsveld, het kleuren zien of de dieptewaarne ming. Bij de leerling-kappers en -kap sters zien wij bij 606 testpersonen een percentage onvoldoend gezichts vermogen van 13,86 procent, terwijl 9.90 procent een aanmerking kreeg. Naarmate men ouder wordt, neemt het gezichtsvermogen over het alge meen in kwaliteit af. Bij de kappers is dit véél hoger dan het landelijk gemiddelde. Het percentage onvol doende in de leeftijdsgroep van 36-45 jaar: 23,08 en in die van 46 jaar en ouder 50,85! De Consumentenbond zal deze zo mer een uitgebreid onderzoek instel len naar het zeewater langs de kust en het zwemwater in een aantal be langrijke recreatiegebieden. De Con sumentenbond zal daartoe op grot» schaal monsters nemen. Verwacht wordt, dat het onderzoek geruime tijd in beslag zal nemen, omdat een betrouwbaar beeld alleen kan worden verkregen op grond van. een aantal waarnemingen, gespreid over een langere periode met ver schillende weertypen. Onlangs werd in het Londense Design Centre een tentoon stelling gehouden over de toepassing van wegwerpartikelen. Met het oog op picknics, feestjes en lange reizen had men een scala van complete serviezen samengesteld: tafelkleden, bor den met bijpassende kopjes etc. Deze ontwikkeling in de wegwerp-industrie maakt het de huisvrouw mogelijk bij elke speciale gelegenheid een ander, fleurig servies te gebruiken in plaats van altijd maar het conventionele serviesgoed op tafel te brengen. Een door Martinair Holland uitge voerde proef niet het verstrekken van warme maaltyden tydens korte vakantievluchten heeft een dusdanig succes geboekt, dat van nu af aan op alle vakantievluchten van mini maal 45 minuten, waarvan de ver trektyd tussen 17.00 en 19.00 uur valt. een warme maaltyd zal worden ge serveerd. Het hoofd van de afdeling Catering van Martinair, de heer B Hazen- kamp. verklaarde, dat het opdienen van warme maaltijden op dergelijke korte vakantievluchten een Europese primeur voor Martinair it. «Si Jfü WOODSTOCK, Michael Wadleigh's opzienbarende verslag van het drie daagse popfestival, dat verleden jaar zomer in het Amerikaanse stadje Bethel werd gehouden, wordt door Warner Bros, rondom begin juli in 1 Nederlandse steden uitgebracht. Woodstock is een onvergetelijk ge beuren van ,.love, peace and music". Het is nu al niet meer weg te den ken uit onze tijd. Van het gebeuren „The Woodstock Music and Art Eair" is de film WOODSTOCK ge maakt. Film is het medium van de Woodstock generatie. De film laat drie dagen en nachten van modder en geluk zien. Hij werd geregisseerd door Michael Wadléigh en geproduceerd door Bob Maurice. Groepen en artiesten met wereld naam zijn in WOODSTOCK te zien en te horen: JOAN BAEZ, JOE COCKER, COUNTRY JOE THE FISH, CROSBY, STILLS en NASH, ARLO GUTHRIE, RICHIE HAVENS. JIMI HENDRIX, SANTANA, JOHN SEBASTIAN SHA-NA-NA, SLY THE FAMILY STONE, TEN YEARS AFTER. THE WHO. Zij traden op voor een publiek dat uit bijna 500.000 mensen bestond en het resultaat van deze „super-com mune" was een geweldige binding bussen muziek, musicus en publiek. Niet alleen de groepen' en artiste:, zijn de moeite van het bekijken waard, ook het publiek zelf vormt een totaal bééld van al het doen en laten van deze tijd. Vele camera-units waren er nodig om het hele Woodstock-gebeuren op kleurenfilm vast te teggen. Dit alles gebeurde onder leiding van Michael Wadleigh, de jonge filmmaker, die o.a. films als „No Vietnamese Ever Called Me Nigger", „David Holz- man's Diary" en films rondom Are tha Franklin en James Brown op zijn naam heeft staan. Er werd bijna 120 uur opgenomen. Van dit „ruwe" materiaal bleef uit eindelijk een ruim drie uur durende bioscoopfilm over. Door het unieke „3-panel" systeem is men echter ge tuige van bijna 9 uur beeld- en ge- luidmatediaal. WOODSTOCK wil niet uitleggen of analyseren. De film gaat niet in dis cussie over de „Woodstock-genera tion"; zij wil ook geen „boodschap- ;:an-de-wereld" geven. ..WOODSTOCK" is gewoon wat Woodstock was! FOTO. De boer, die het land be schikbaar stelde, overziet de men senmassa.

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2