W ereldnatuurf onds op de bres voor natuurschoon- behoud in Pakistan Er is nog ruimte genoeg SNURKEN Eerste praatpalen eind 1970 langs autosnelweg Zwolle-Hoevelaken SU ACHTER UW BODE KRUIS PROGRAMMA WERELD- 2 Wat word ik er wijzer van alsikeenAmro Privérekening neem? Verwennen vrouwelijke medewerksters ■■Êm. Britse arts UP-TO-DATE KINDER KLEDING IN NEDERLAND geneest migraine administratieve a. ENIGE LASSERS b. ONGESCHOOLD PERSONEEL c. REVOLVERDRAAIER d. FREZER as Nachtmerrie kan dodelijk zijn AUTOMOBIELBEDRIJF R0BA nv ja AUTOSVIUdIELB Giroservicé? De Amro Bank is ervoor. I U-u |H 7 v ifvs 'ffïïï; Wereldbekende horloge-armband Körbl's Lederwarenfabriek Wereldbekende horloge-armband SCHUITEMAKER MACHINES N.V. landbouwmachinefabriek en profielwalserij kantoor RIJSSEN: Schild 9 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PAGINA 2 'V U','\:r< i Si HE 3 Met onder meer een beroep op de eigen donateurs en andere natuurliefhebbers, een actie on. der de leerlingen van twaalf" duizend scholen in het gehele land, een opwekking tot mede werking aan meer dan tweedui zend industrieën en een speciale televisie-uitzending, tracht op het ogenblik het Wereld Natuur Fonds (Nederland), de Neder landse afdeling van het World Wildlife Fund, te zamen met de Britse en Amerikaanse zuster- afdelingen, de gelden bijeen te brengen, die nodig zijn voor de realisering van het programma voor het behoud van de fataal bedreigde natuur in Pakistan. Het gaat hier, wat Nederland betreft, om een bedrag van een kwart miljoen. Baiafts. Op'•uitnodiging van de 'fcgering 1 Van' Pakistan maakte het Wereld Natuur Fonds in de jaren 1966 en 1967 de balans op van wat van de natuur in dit land was overgebleven. Het re sultaat bleek schrikbarend. Door vernieling van de bossen, door land- ontginning op grote schaal, door on juiste landbouwpraktijken en door de vraatzucht van miljoenen geiten bleek niet minder dan 76 pet. van de bodem in West-Pakistan aan ernsti ge erosie onderhevig. Vrijwel alle diersoorten, die eens de rijke fauna van dit land vormden, bleken door ongebreidelde jacht, com- mercialisatie en vergif op de grens van uitsterven te verkeren. Van de veertigduizend tijgers die in 1930 het Indo-Pakistaanse gebied bevolkten, zijn er nauwelijks tweeduizend over gebleven, waarvan een honderdtal in Pakistan. Op grond van deze ervaringen wer den in 1968 door de Pakistaanse re gering de eerste stappen onderno men. Een nationaal Wildlife Enqui ry Committee werd ingesteld, terwijl de uitvoer van huiden van alle in 't wild levende diersoorten werd ver boden. In samenwerking met het Wereld Natuur fonds en zijn in maart van dit jaar opgerichte Pakistaanse afdeling wordt gestreefd naar de in stelling van twee nationale parken en een achttal andere natuurreservaten. Voor de verwezenlijking hiervan is mede een beroep gedaan op de Ame rikaanse, de Britse en de Nederland se afdeling van het World Wildlifde Fund. Wat Nederland betreft gaat het om drie reservaten, te weten Lal Suhandra, het Phulra-reservaat in de streek van Bahalwapur in West- Pakistan en het Sunderbans Nationa le Park in Oost-Pakistan. Het Lal-Suhanra-reservaat is een moeras-woestijngebied, dat naast zijn functie van toevluchtsoord voor dui zenden moeras- en watervogels, ook bescherming zal gaan bieden aan de vrijwel uitgestorven Chinkaragazelle en de in Pakistan reeds uitgeroeide Indische antilope of blackbuck. Het Phulra-reservaat zal op den duur' weer tot een verblijfplaats van de Chinkaragazelle en de Indische an tilope worden gemaakt. Het biedt daarnaast bescherning aan woestijn- dieren als trappen, zandhoenders en varanen. Boven: De Aziatische Cara cal of woestijnlynx is een der diersoorten in Pakistan, die met uitsterven wordt be dreigd. Onder: Medewerkers van het Forestry Department en het Wereld Natuurfonds in het Lal Suhanna-reservaat in West-Pakistan, Het derde reservaat, het nationale park Sunderbans met een oppervlak te van duizend vierkante kilometer, ligt in de getijdejungle aan de mond van de Ganges en de Bramapoetra. Hier vinden de laatste tijgers een wijkplaats, terwijl 't Axishert er nog talrijk voorkomt. De voorzitter van ..Recron" de or ganisatie van recreatie-ondernemers in Nederland is het niet eens met pu blicaties, waarin wordt gesteld dat seizoen-kampeerders de trekkers en vakantie-kampeerders verdringen. Tijdens de voorjaarsvergadering van ,,Recron" noemde de heer G. Baay deze berichtgeving voortijdig, Omdat de conclusies berusten op een onderzoek van de Nederlandse Kampeerraad, waarvan de resultaten nog niet voor publicatie zijn vrijge- #?ven". De conclusies zijn volgens de heer Baay afgezien van het beschikba re cijfermateriaal zelf uiterst aan vechtbaar. Onwaarheid spreken aan de hand van statistieken is nu eenmaal een zeer verleidelijk kwaad; zo stelde hij. De ,,Recron"-voorzitter was van mening dat met name door het on treden in deze van een stafmede werker van de ANWB ,,het gezag van de Toeristenbond ten onrechte als luidspreker wordt gebruikt, ter wijl de Nederlandse Kampeerraad min of meer onvrijwillig als rugdek king dienst mag doen". De benadering van het beschikbare feitenmateriaal, zo zei de heer Baay is nogal grof en onzorgvuldig, de pre sentatie echter niet zonder raffine ment. .Zogenaamd vol begrip je gens de ondernemers, die immers eindelijk via vaste standplaatsen de in vroeger jaren ontbrekende zeker heid voor hun exploitatie verworven zouden hebben. Anderzijds een knap stukje demagogie, trefzeker op de publieke opinie gericht". Naar zijn vaste overtuiging is vooralsnog niet aangetoond, dat er tegenover d| vraag naar kampeerplekjes niet een goed gespreid aanbod zou staan van redelijke kwaliteit, terwijl door het karakter van de gewraakte pu- licaties 'de bestaanszekerheid wordt aangetastvan die ondernemers iwer bestaan afhangt van de weekend- en vakantie-recreatie. Wie zijn secretaresse zo'n arbeids plaats: aanbiedt. ;hes,t waarschijnlijk geen personeelszoc-gen meer. H$t interesseerde Bureau-systeem 2000. aldus hopen de Olympia-Werken in Wilhelmshaven zal een nieuwe fase in de kantoorrationalisering inleiden. In het fraaie, doelmatige bureau zijn alle voor de secretaresse onontbeer lijke apparaten verenigd: dicteerap- paraat, schrijfmachine, telefoon, in tercom, asbak, een prullenbak en een vak voor persoonlijke dingen zijn in gebouwd voor schrijfbehoeften en ste- noblok is voldoende plaats ook voor bloemen en een koffiekopje. De spe ciale stoel op wielen behoort erbij Op de Hannover-Messe 1970 was de elegante inrichting voor de dame van het voorkantoor voor de eerste keer een veel bewonderd expositie object. Ontelbare huwelijken worden per jaar door de rechter ontbonden. Het is echter niet bekend hoe groot het percentage van op in storten staande huwelijken is. dat toegeschreven kan worden aan 't snurken van een van de beide ech telieden. Vast staat, dat miljoe nen mensen hun bedgenoten sto ren met zagende snurk-geluiden. Lange tijd dachten artsen, dut snurken ontstond door het ade men met open mond en ontspan nen stembanden: de ingeademde lucht brengt trillingen voort in de stembanden, waardoor het zagen de geluid ontstaat. Dat bleek slechts een halve waarheid te zijn Er zijn zelfs massa's mensen, die met hun mond dicht snurken. Dit werd reeds jaren geleden beweerd door de Duitse vrouwenarts Herr H. Knauss. Het werk van deze on derzoeker bleef evenwel onopge merkt en slechts weinig artsen houden zich evenals hij intensief bezig met het snurken. Nieuwe onderzoekingen zijn veel minder gericht op de rust van de echtelieden dan wel op het gevaar dat. snurken voor het hart opL- vert.Hij die snurkt lijdt aan adem nood en dus aan zuurstofgebrek. Een langdurige ontoereikende toe voer van zuurstof drukt zwaar op de menselijke organen en kan zelfs bij kerngezonde mensen tot hart- stoornissen, bij hartlijders zelfs tot ernstiger gevolgen leiden. Er is echter tot op heden geen kruid tegen het snurken gewassen. De doktoren beperken zich er toe het ademen door de neus te verbete ren door b.v. de patiënten voor chronische verkoudheden te be handelen of neus-poliepen te ver wijderen. Bij een aantal mensen ontstaat de aanleg tot snurken ook door vergrote amandelen, die verwijderd moeten worden. Doch in de meeste gevallen zijn zelfs zulke radikale middelen niet in staat het levenver zurende snurk' proces op te heffen. Öp de voorjaarstentoonstelling" vaii de Internationale Jaarbeurs „Voor het Kind" te Keulen, is veel belang stelling getoond voor aan de laatste modetendenzen aangepaste kinder kleding uit Nederland. I)e exposan ten boekten goede orders en legden talrijke contacten met zakenlieden uit de Bondsrepubliek, de overige EEG-landen, de lidstaten van de EVA en van overzee. Ook onderne mingen die voor de eerste maal met niet tot de textielbranche behorende artikelen naar Keulen waren geko men, konden gemakkelijk relaties aanknopen en noteerden opdrachten van zowel YVestduitse als buiten landse inkopers. De deelnemers uit ons land toonden zich na afloop zeer ingenomen met de internationale samenstelling van de bezoekersstroom, die voor het Nederlandse produkt een levendige Een arts uit Birmingham die 247 patiënten die aan migraine leden heeft' behandeld door gebruik te maken van een amphetamine en een de urinering bevorderend mid del heeft naar zijn zeggen al deze patiënten van hun kivaal afgehol pen. Dr. Gilbert Smith behandel de de patiënten gedurende perio den van tussen de zes maanden en zeven jaar; de duur van de be handeling varieerde naar gelang de veelvuldigheid en zwaarte van de migraine-aanv allen. Migraine wordt algemeen beschouwd als een plaatselijke aandoening van de hersenvaten en gewoonlijk be handeld met moederkorenprepara ten, maar volgens dr. Smith is het de manifestatie van een toestand van ongerustheid die het gevolg is van een persoonlijkheidsdefect" vraagt voor directe indiensttreding Nadere inlichtingen aan ons bedrijf Nijverheidsstraat 33, Rijssen - Telef. 05480 - 30 41 Naar verwachting zullen eind van dit jaar de praatpalen langs de auto snelweg Zwolle-Klaverblad Hoevela ken in bedrijf worden gesteld. Momenteel is PTT. die in dit pro ject nauw samenwerkt met Rijkswa terstaat en ANWB, bezig daar ka bels te leggen. Voor de straatpalen langs de rijks wegen is destijds besloten een nieuw systeem te ontwerpen. Dit is gebeure, omdat het een pro ject betreft, dat vele jaren dienst zal moeten doen. De praatpaal is thans in een voorbereidend stadium van fabricage. De paal is in een gele kleur uitge voerd en aan weerszijden voorzien embleem op retro-reflecterende wit te achtergrond. van het bekende zwarte telefoon Bij de vormgeving hebben functio nele overwegingen een belangrijke rol gespeeld. De gekozen kapcon structie is bedoeld als zijdelingse af scherming. Ie overwegingen een belangrijke rol gespeeld. De gekozen kapconstructie is bedoeld als zijdelingse afscherming De gebruiker staat met zijn hoofd tussen de beide zijschermen, waarin zich juist ter hoogte van zijn oren de luidsprekers bevinden. Voor zijn mond bevindt zich een microfoon, waarin hij kan spreken. Door het even indrukken van een knop, aangebracht onder de micro foon, wordt aan de centralepost ken baar gemaakt, dat iemand verbin ding verlangt. Tevens wordt automatisch gesigna leerd bij welke praatpaal men staat. De centralist meldt zich en men kan in een gesprek met hem zeggen, wat men op het hart heeft. Door toepassing van moderne technieken biedt het systeem ver schillende aantrekkelijke mogelijkhe den. Voor de praatpaalgebruikers ziin de belangrijkste: grote geluidssterk te, d-e gebruiker en de centralist kun nen met elkaar spreken zoals bij een normaal telefoongesprek. Gesprek ken kunnen niet aan een andere paal worden gehinderd of afgeluisterd. El ke oproeo wordt onmiddelliik bij de centralist gesignaleerd met auto matische plaatsbepaling. Voor noodgevallen is doorverbin ding met andere hulpdiensten moge lijk via het openbare telefoonnet. Zoals bekend zullen de centrale posten worden ondergebracht in de Wegenwachtstations van de ANWB. Deze zullen in verband met de gro te hoeveelheid apparatuur, die daar in moet worden "opgesteld, aanzien lijk groter worden dan de thans be staande wegenwachtstations. De plaatsen van de 15 centrale pos ten zijn al eerder bepaald. Vorig jaar is daarvan een kaartje gepubliceerd. Er zal naar worden gestreefd op de terreinen, waarop de wegenwacht stations zullen worden gebouwd, al naar de behoefte en de mogelijkhe den ook steunpunten in te richten voor andere instanties, die een taak op de wegen uitoefenen, bijvoorbeeld de Rijkswaterstaat. In zo'n geval zal de centrale post van het alarmeringssysteem uitgroe- en tot een zogenaamd ,,wegstation". kan wegens toenemende vraag naar haar wereld wijd bekende produkten, nog plaatsen: (eleetr. of C02) voor o.a. expeditie-werkzaamheden (ervaren of aankomend) (ervaren of aankomend) Bij gebleken geschiktheid wordt door het bedrijf voor opleiding in één der metaalvakken gezorgd. Voor vervoer kan gezorgd worden. Inlichtingen dagelijks van 9.00-12.00 uur en van 14.00-17.30 uur. aan het bedrijf en na 18.00 uur bij: voor Rijssen G. ten Brinke, J. W. Frisostraat 20 voor Nijverdal G. Middelesch, Noetselerweg 12 voor Enter J. A. Lammertink, Dr. Velthuizen v. Zantenstr. 8 Schuitemaker Machines N.V., Nijverheidsstraat 30 Rijssen, telefoon 05480 - 2865. De vrouw van de Engelsman Hugh Sharer verloor het ïeven door een nachtmerrie. Tijdens een van haar angst-dromen raakte zij zo over haar toeren, dat zij niet meer ontwaakte. De vrouw klaagde er tijdens baar le ven herhaaldelijk over, dat zij zo veel last hij van nachtmerries. Bij het nagaan van de doodsoorzaak kwam een arts tot de conclusie, dat de over ledene tijdens een van haar angst dromen een dodelijke shock had op gelopen. Ter nadere verklaring stel de hij. dat de mens zijn onderbe wustzijn oorsprong van dromen even sterk ..beleeft" als zijn bewust zijn. Het Nederlandsche Roode Kruis zal van 25 mei tot en met 6 juni zijn grote jaarlijkse inzamelingscampagne houden. Aan het Nederlandse volk zal dan weer worden gevraagd achter zijn Rode Kruis te gaan staan en het financieel te steunen, opdat alle Rode Kruistaken nationaal en internationaal - vervuld kunnen blijven worden. In dit jaar 1970, waari de wereldtentoonstelling in Japan zo sterk in de publieke belangstelling staat, bestaat de lectuurvoorziening van het Rode Kruis 25 jaar. Gedurende die tijd werden ruim 2,5 miljoen boeken en meer dan 48 miljoen tijdschriften geheel kosteloos door het Rode Kruis uitgezonden naar zieken, gehandicapten en bejaarden en naar landgenoten in moeilijke omstandigheden ver van het vaderland. Wanneer men deze hoeveelheid lec tuur naast elkaar zou leggen, zou men een pad kunnen maken van Amsterdam naar Tokio, niet minder dan 12.500 km lang. De lectuurvoorziening is nog maar een van de vele vredestaken van het Rode Kruis. In vrijwel alle plaatsen beschikt het Rode Kruis over eigen RKK-for- maties, die dag en nacht paraat en ook vaardig zijn om waar ook hulp te kunnen bieden. De Bloedtransfusiedienst, een van de meest bekende taken, verzorgde ver leden ja^ar 70.000 bloedafgiften, waardoor mensenlevens werden gered, in eigen land en in het buitenland. Onlangs werd ook weer begonnen met de vakanties voor zieken, invaliden en gehandicapten: op het hospitaalschip De Henri Dunant en in de drie vakantie huizen van het Rode Kruis: in Zeist, De Valkenberg en op de camping Duin- rell te Wassenaar. Tenslotte willen we ook nog even wijzen op het Welfare-werk in ongeveer 120 ziekenhuizen en door ongeveer 5500 vrijwilligsters bij langdurig zieken en in kleine bejaardencentra. Alles dkaar voldoende reden om achter Uw Rode Kruis te gaan staan. belangstelling aan de dag had ge legd. Men sprak de verwachting uit, dat als uitvloeisel van de beurs in de komende maanden nog goede za ken gedaan zullen worden. De prij zen hadden, volgens de exposanten, in het algemeen geen wijzigingen on dergaan. In totaal waren 17 Nederlandse be drijven in Keulen vertegenwoordigd, met o.m.: baby- en kinderbovenkle- ding, ondergoed. textieluuzetten. strandmadc-arti^fjen, accessoires,' ^spe^lgoedj wiegen en boxen. Meer dan in voorgaande jaren ging ditmaal de aandacht van de interna tionale vakhandel uit naar de nieu we collecties voor het komende herfst- en winterseizoen. Vooral voor modische primeurs op het gebied van baby- en kinderkleding, onder goed en textieluitzetten werden vele orders geplaatst. In de sectoren kin derwagens en kindermeubelen vielen speciaal goede resultaten ten deel aan exposanten die technische rUeuwigVteÖën èn kwalitatief hoog waardige -artikelen presenteerden straatweg1 RIJSSEN Holter RIJ Op een Amro Privérekening krijgt u 3>2% rente. Bovendien kunt u dan profiteren van alle giromogeiijkheden. Zo regelt de Amro Bank gratis al uw betalingen: gas, abonnementen, huur enz. Bij de Amsterdam-Rotterdam Bank kunt u natuurlijk ook gebruik maken van al die andere Amro diensten. U kunt een Amro Spaarboekje of Spaarrekening openen (rente van 4% tot 7%). Een Amro Lening opnemen. Verzekeringen afsluiten. I Vreemd geld kopen. Enzovoort. I De Amro Bank wil graag een en ander t met u bespreken. \mS Wanneer komt u langs? <N try csr

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2