Kerkeraad afgezet, maar dominee mag er niet in OPHALEN HUISVUIL PEARE VO exploitantde) BURGERLIJKE STAND Kerkdiensten Predikant eist toegang tot kerkgebouw LIJ :LSjHf LT.S.-ers metaalbewerking! Voor schoonmaken van... Eerste Rijssense Schoonmaakbedrijf Slokker Ontspanningsavond van Excelsior PHILIPS JAMIN Films in Rijssen W. PAKKERT Alle verzekeringen 1 Vnjdag 15 mei 1970 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 Terugkeer van verloren zonen bracht ruzie in Rijssen Keus Geen toegang „Historisch „Grove zonden" Proces HERMAN VAN DE RIET DINA PLAS GEMEENTE RIJSSEN In verband met PINKSTEREN zal het huisvuil in de maandag-wijk worden opgehaald op dinsdag 19 mei. ÉPF.- 'ff ;'3>v;-J:A# PHILIPS Machinefabriek Almelo Hoop je dit jaar je diploma te behalen? (Van een onzer verslaggevers ALMELO Het conflict In de Gereformeerde Ge meente in Nederland te Rijs sen voor Rijssenaren de Eskerk heeft gistermid dag zijn (voorlopige) climax gevonden voor mr. H. J. J. van den Biesen, de president van de Almelose rechtbank. In kort geding had daar mr. H. Stein uit Zwolle namens de Es- kerkpredikant ds. J. de Groot de (inmiddels afgezette) kerkeraads- Ieden gedagvaard om door de rechter te laten uitmaken welke groepering van 't kerkgebouw ge bruik mag maken. Een bemiddelingspoging van mr. Van den Biesen, waarbij beide groepen beurtelings hun diensten in de kerk zouden hou den, ketste af op de aangevoer de onmogelijkheid, op 'n zondag hier zes maal te kerken elke groep drie keer). De uitspraak is vastgesteld op vrijdagochtend half elf. Mr. Stein zette uiteen, hoe dit; conflict was begonnen, toen op 15 april de classis in bijzijn en met akkoord gaan van de Rijssense kerkeraad, adviseerde de excom municatie van 22 voormalige ge meenteleden op te heffen. Volgens mr. Stein was de kerkeraad hier mee akkoord gegaan, omdat men zou hebben vernomen, dat de 22 toch niet zouden terugkeren. Maar op de eerstvolgende zondag wa ren allen echter weer in de kerk aanwezig, waarover ds. De Groot vanaf de kansel zijn vreugde uit sprak. De daaropvolgende maandagmor gen stelde de kerkeraad. kennelijk toch minder blij met de terugkeer van de verloren zonen, samen met enkele gemeenteleden, de predi kant voor de keus: het besluit van de classis niet uitvoeren, of zich anders opstellen tegenover de te ruggekeerden. Op kerkelijke gron den bestreed mr. Stein de wettig heid van deze ,,kerkeraadsverga- dering". De volgende avond wilde ds. De Groot een kerkeraadsvergadering beleggen, maar via de scriba die de convocatie moest laten uitgaan, lieten de kerkeraadsleden weten hieraan geen behoefte te hebben. Daarop besloot ds. De Groot over te gaan tot afzetting van de kerkeraadsleden hetgeen hy als enig overgebleven kerkeraadslid kon hesluiten omdat geen quorum wordt genoemd en de kerkera- cf.en van buuiigemeenten (Vriezen- veen. Barneveld en Elspeet) in te lichten, overeenkomstig de kerk orde. Deze kerkeraden bekrachtig den het besluit van ds. De Groot. Inmiddels was ds. De Groot de toegang tot de Eskerk ontzegd, omdat de afgezette kerkeraad zich beschouwde als ,,de" verte genwoordiging van de gemeente. In deze geest was ook de brief ge schreven. die op 30 april medede ling deed van het feit, dat kerke raad en gemeente zich wensten los te maken van de Gereformeer de Gemeente in Nederland. Deze brief was ondertekend door de vier kerkeraadsleden. Omdat de vergadering van maandagavond 20 april (waar dit besluit zou zijn genomen) door mr. Stein niet als een gemeenteavond werd erkend ,,fromeel kent de Gereformeer de Gemeente in Nederland zelfs geen ledenvergadering" wenste hij dit ook te zien als een indivi dueel bedanken van vier lidmaten. Namens deze vier ging mr. G. J. Sybrandy nog verder terug. Hy schetste, hoe zo'n achttien jaar ge leden een buitenechtelijk kind van een lid van de Eskerk had geleid tot diens excommunicatie, nadat de burgerlijke rechter had uitge sproken dal hij wel degelijk ali mentatieplichtig was. ..Een historische zaak", zei mr. Sybrandy, .hierbij werd voor de eerste keer in Nederland een erfe- lijkheidsonderzoek gelast". De man weigerde echter een schuld bekentenis af te leggen. Met een groep faVnilieleden en sympathi santen is opnieuw getracht re visie van deze uitspraak te krij gen, maar nog in 1964 wees de classis dit af. Volgens mr. Sybran dy zou ds. De Groot na de laatste classis-uitspraak vanaf de kansel hebben gezegd, dat nu alles weer vergeven en vergeten is. terwijl iedereen van alle blaam zou zijn gezuiverd. (De predikant was het met deze lezing overigens zeer duidelijk oneens.) Zondag 26 april, zo vervolgde mr. Sybrandy. werd toen van de kansel in de Eskerk (ds. De Groot preekte op dat moment in 't Her vormd Dienstgebouw Jeruel) af gekondigd, dat er een bijeenkomst van mannelijke leden zou zijn. Deze vergadering stelde zich en bloc achter de kerkeraad (90 man nen), vond dat de classis verkeerd had gehandeld en was het er mee eens zo nodig uit de Gereformeer de Gemeente in Nederland te stappen. Wel werd nog een com missie van goede diensten, be staande uit koster Scheppink en de hr. Nijkamp ingesteld maar dit haalde niets uit. De 30ste kwam daarop de al eerder genoemde brief. Mr. Sybrandy hekelde het feit, dat ds. De Groot alleen had be sloten tot afzetting op basis van artikel 80 van de kerkorde, waar in over grove zonden" wordt ge sproken. Die zag hy niet zo duide lijk, temeer daar ook een bejaar de. zieke ouderling was gedag vaard, die in d* gehele affaire nauwelijks een rol had gespeeld. ,,De man is oud en der dagen bijna zat", vond mr. Sybrandy, ,,wat is zijn grove zonde?" Hij overhandigde 'n lijst met 93 hand tekeningen van mensen die zijn partij steunen. Mr. Van den Biesen had 't aan vankelijk moeilijk er achter te ko men hoe nu de getalsverhoudin gen precies lagen, maar dankzij de hulp van ds. De Groot (,.De laatste keer had ik 270 tot 280 mensen in mijn dienst") en de scriba (..In de Eskerk waren zon dag zeker driehonderd mensen") kwam hij er toch uit. Deze getal len brachten hem kennelijk tot 't Salomons-voorstel om de buit, be ter gezegd de kerkruimte, dan maai- te delen. Na tien minuten confereren op de gang en kort ge sprek tussen de president en de twee raadslieden bleek dit echter te grote moeilijkheden op te leve ren voor beide partijen Onafhankelijk van de uitspraak is 't echter waarschijnlijk, dat er alsnog een eigendomsprocedure komt over de vraag, wie nu eigen lijk het kerkgebouw mag hebben: de groep gewezen ouderlingen met hun aanhangers, of de predikant met de rest van zijn gemeente. Mocht mr. Van den Biesen geen termen kunnen vinden om ds. De Groot toegang tot de Eskerk te verschaffen, dan zal hij met zijn volgelingen Eerste en Tweede Pinksterdag in de kantine van Ter Horst en Co. bijeenkomen. Terwijl de mannenjbroeders in d* fraaie, nieuwe Eskerk zitten.... Dit is de Eskerk in Rijssen. en hebben de eer u. mede namens wederzijdse ouder», kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waar van de voltrekking D.V. zal plaats vinden op woensdag 20 mei a.s., 's morgens om 10.30 uur ten gemeentehuize te Rijseen. Kerkelijke bevestiging om 11.00 uur in de Ned.-herv. kerk (Schild) te Rijssen. door de weleerwaarde heer ds. E. M. Bakker. Receptie van 16.30 tot 18.30 uur in hotel Koenderink. Schild te Rijssen. Mei 1970 Enter. Rondweg 36 Rijssen. Tabaksgaarden 4 Toekomstig adres: Tabaksgaarden 4. Rijssen. KANTOREN EN FABRIEKEN GLAZENWASSEN ONDERHOUDSWERK naar *1 V, Assurantie- en Accountantsbureau Dannenberg 38a, Rijssen - Telefoon 2645 w.o. ziekenhuiskosten verzekering Nezifo. Alles onbeperkt. Wij hebfcjen een speciaal lage premie voor Uw auto. i RIJSSEN. Grote belangstelling bestond er vrijdagavond bij de leden met hun dames, voor de ontspanningsavond, die de ontspanningscommissie van Excelsior had belegd in het clublokaal op het Sportpark de Koerbelt. Na een welkomstwoord van de heer Ter Maat, werd de avond gevuld, afgewisseld door bingo wedstrijden, door het optreden van de gebroeders Zandbergen. Dit Rijssens duo wist: met zijn grappen en grollen, maar vooral door zijn goocheltrucks en gedachtenlezen die soms aan de werkelijkheid deden twijfelen, de aanwezi gen enige uren op aangename wijze bezig te houden en te vermaken. Een ontspanningsavond die zeker herhaling verdient. Geef je dan nu reeds op voor de aansluitende vakopleidmg volgens het Philips-leerlingenstelsel. Naast een gedegen vakopleiding van 2 jaar in onze speciale leerlingenwerkplaats wordt, met behoud van ealarts, 1 dag per week doelgericht vakonderwijs gegeven door ervaren L.T.S.-docenten. Wanneer je deze praktische vakopleiding wilt gaan volgen, sluiten we een leer- en arbeidsovereenkomst. Dit houdt o.a. in, dat je een C.A.O.-loon (volgens leeftijd) ontvangt en in aanmerking komt voor de regelingen die ook voor de overige werknemers gelden (vakantie-toeslag, winstuitkering, premie-spaarregeling, e.d.). De opleiding begint dinsdag 11 augustus 1970. Als je belangstelling hebt, is het zaak je zo spoedig mogelijk - in ieder geval vóór 16 mei a s. - op te geven. Daarbij kun je gebruik maken van onderstaande coupon. Je kunt je ook persoonlijk aanmelden bij de afdeling Personeelzaken, Bornsestraat 345 te Almelo, dagelijks van 9.00 tot 12.00 uur en van 14.00 uur tot 17.30 uur. In dat geval word je verzocht het trouwboekje van Je ouders mee te brengen. ^~Naam en voorletters: Woonplaats: j Welke L.T.S. bezoek je: I Wekelijkse vrije middag of morgen: Te zenden aan: I Philips' Machinefabriek, afdeling Personeelzaken, ^Bornsestraat 345 te Almelo. j M.V. Mn**' flM®»4tmp«nfibri«k»n1 Almelo An det de Duutse saldoatn zelfs 'n boer op gungn um te prebeern wat ampats te krieng zoo aw de vuurege keer hebt e'zeene koej wa moarken det 't op 'n aftoch gung met huer en 'n oorlog, en det took neet mear zonnen vetpot was as in 't begin van 'n oorlog. Ze begunn oaweral gebrek an te krieng, struepn 't platte laand of, maakn de boern bange, kwamm met veskilnde smoesjes vuur 'n droad. en trachen op dee meneere wat lus te klopn wat hüer jammer genog dan ook nog lukn. Zoo kwamm der biej den zeiven boer woei; aw't vegahgn wekke oawer harn, ne moand vuur at ze hier oet 'n umtrek vot mossen, in 'n twee doonker. 'n poar met 'n papier in de haane, woer at 'n naam en 't hoes nommer van 'n boer opstunn. 't Was ne saldoate en eene iets hueger. Ze vreugn of det klopn, en toen 'n boer zear van joa. kreege van de moffen te huern. det ze kwam um 't peard te vordern. 'n Boer natuurlek in zak en aske, dette zin peard mos missen, want zeg non zelf, wat is non nen boer zoonder peard. Volgens de baejde Duutsers. harre der niks gin ska van, want hee kreeg ne good betaald, hee kreeg non ne kwitaantie woer atte later at 'n oorlog was of e'lop, seantn op kon haaln 'n Boer den at deksels good wus woer atter biej stun, en detter van geald haaln waej- neg zol komm. bidn en smeekn det um 't peaTd zoln loatn. want hee was ne had nue- reg vuur zin bedrief. vuural non 't vuurjoar op haane was, en 't woark an kwam. De Duutsers bleewn echter eers onvebid- delijk en gungn oet eeng beweange noa de delle um zoo gezeg 't peard te takseern en met te nemm. 'n Boer natuurlek met en warrempel doar kuijerne, zoo lange, zoo good en kwoad at 't dan gung, dette in 't lessen 't peard mog hooln, mear dan mosse huer 'n stukke spek doon met twen- teg ajer. Ze woln um dan good guensteg wean en op 't papier zetn det 't peard zeek was. Det gung an. Hee der wier met noa de kukne woer at de baejde moffen kreegn wat ze oawereen warn e'kumm, en in ruil kreeg 'n boer 'n papier woer at op stun, in 't Cuuts dan, det 't peard zeek was en neet ♦'vorderd mog worn. Vuur at ze vot gungn, ■t&nn ze nog det ze 't noarns an veteln mos sen, want dan kreengn zee der las met, en toen zoo liezem der achter an, hoe of 'n buur man hetn den at iets vearder woon. 'n Boer den at vuls te bliej was dette der zoo good oonder hen was e'kumm bloawn det, en zear ongemoarket 'n naam van zin 'n buurman. Toen at ze vot warn zegge teegn de vrouwe: ..Doar zinne wiej geneereg oonder hen e' kümm, want seantn haw nooit e'kreengn doar haw noa kunn fluitn, wat ik oew ve- telle. Leg'nt det papier good vot in 't kam- menet. want 't kan oons nog wa wier eens te passé komm". „Gelukkeg", zeg zinne vrouwe, oonderwiel zee 't papier anpakn en vot lea, „det ze weg zeent, ik was toch zoo bange dej oew heig zoln maakn, want dan koej de ellende neet oawer zeen. Dee gaste zeent neet te vetrouwn, vuural at ze helg wordt, dan zeent ze oaweral too in stoat". „Doar woarn ik miej wa vuur", zeg hee, „zoo is 't better", en meteen gunge noa de delle um of te voorn. Ze harn um echter lelk te grazen e'had, want 's aandersmoarns biej tieds har iej der 'n buurman a stoan. met. de vroage: „Heb iej dee baejde Duutsers ook e'had gisteroawnd um oew peard?" „Joa", zeg hee, iej ook? „Biej miej zeeht ze ook ewas" zeg den. „Woer is 't hier of e'lop?" „Bes" kreege ten antwoord, „heel bes. Teegn oew gezeg en gezweengn, 't kostten miej wa kuijern mear ik heb ze of e'koch met 'n stuk ke spek en twenteg ajer. Miej kan niks mear oawer komm, want ik heb 'n papier e'kreegn, dat 't peard neet e'vorderd mag worn, umdette iederbod zeek is. En biej oew dan?" „Iej hebter better of e'brach dan ikke", zeg 'n buurman, „want ik mos ze dree wuste doon en vievntwenteg ajer, ook vuur zon papierkn". Ook dej 't peard ziek harn?" „Nee" zeg 'n buurman. „Biej miej hebt ze der op e'zat, det ik 't peard nuereg har vuur 't melk veurn. Zal ik oew eens wat zegng. Ze hebt oons baejde lelk te pakn e'had, met huer vehaaltje. en 't zal miej niks vewoondern van wa mear. Vreugn ze nog wat woer at 'n buurman hetn of zoo? „Joa" zeg hee, „det deenn ze wa. en och det heb ik huer oongemoarket e'zeg". Zee;i wa", kreege te huern, biej oons vreungn ze woer at iej hetn. en vuur at ze hier in gungn, luchen ze eers op 't hoesnommer. want wiej hebt ze noa kekn, en toen hebt ze det op e'skreevvn, Doarumme harn dee muege ook als op 't papier. „Zukke smeer- lapn", skreewn hee, „iej zoln ze de butte brekng. Mear ja op zon momeant, stoa iej oaweral neet biej stille en ziej al lange bliej det. ze woer vot zeent". Vearder op 'n dag huern ze wa, det ze wa biej veskaejn boern harn e'lapt, en det 't huer biej de meesten ook wa e'lukt was. Van 't herren volk koej als vewochen. GETJAN. Wij zoeken voor een nieuw te vestigen Jamin winkel aan de Wierdensestraat te Rijssen een die geheel zelfstandig deze winkel voor ons kan beheren. Natuurlijk kent u Jamin. Fijne winkels, altijd ge zellig, waar 1000 en 1 lekkernijen worden verkocht aan plezierige klanten. Wat we van u verlangen? Ervaring in een dergelijke baan en de capaciteiten om leiding te geven aan het personeel. Wat wij u bieden? Een ieuke zelfstandige betrekking met goede ver diensten. Schriftelijke sollicitaties te richten tot de districts- 'rnspecteur de heer H. F. v. d. Heuvel, Valkenlaan 87, Hoogeveen. GEBOREN: Gerritdina. dv J Beldman en G. Schelle- .vis. Gerard Terborchstr»»t 3, 2* «pril: Hendrikus. zv J. Bruggeman en F. Gerrits, Johannes Vermeerstraat 7, 27 april: Hendrik Anton, zv M. F. Gerritsen Mulkes en H. J. Knol. Graaf Adolfstraat X. 28 aprilt Dirk, zv J, H. Leusink en J. ter Harmsel, Blinde Banisweg 38, 29 april: Gerrit Jan Hendrik, zv G, Geerliiig en B. Paalman, Middeldijk 3, 28 april: Johanna Gesiena, dv H, W. Rensen en A, H. Karpe- rien. Koninginneweg 87, 30 april: Hendrik Gerrit Jan, zv J. W. Paalman en J. A. Enoch, Welleweg 78, 1 mei: Zondag 17 mei. (Ie Pinksterdag). NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK. 9.30 uur ds. E. M. Bak ker: 19.00 uur ds. J. de Lange; WESTERKERK. 9.00 uur ds. W. van Tuyl; 15.00 uur ds. E. M. Bakker; SION. 10.45 uur ds. J. de Lange: 17.00 uur ds. W. van Tuyl: ELSEN. 10.30 uur ds. W. van Tuyl; ELTHETO (Zaterdag); 19.00 uur ds. E. M. Bakker (weeksluiting). GEREF. KERK BOOMKAMP. 9.30 uur en 19.00 uur ds. O. Bouwman van Nijverdal. GEREF. GEMEENTE IN NED. Kantine Ter Horst en Co, 14.00 uur ds. J, de Groot; 19.00 uur ds. J. de Groot. GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK. 9.30 en 15.00 uur ds. A. Bregman, 19.00 uur leesdienst; ZUIDERKERK. - 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst, 19.00 uur ds. A. Bregman. OUD GEREF. GEMEENTE BEVERVOORDE. 9.30 uur en 19.00 uur ds. H. A. Vosman, 14.30 uur leesdienst. OUD GEREF. GEM. IN NED. ORANJEKERK. 9.3 uur en 19.00 uur ds. J. W. Slager, 15.00 uur leesdienst. NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur dr. J. W. Samberg van Deiden. ESKERK. 9.30 uur. 14.30 uur en 18.30 uur dienst. R.K. KERK Zaterdag: 19.00 uur Avondmis; Zondag 8.30 uur H. Mis: 10.30 uur Hoogmis. Maandag 18 mei. 2e Pinksterdag GROTE KERK. 9.30 uur ds. W. van Tuyl; NOORDERKERK. -9.30 uur leesdienst; ZUIDERKERK. 9.30 uur ds. A. Breg man: BEVERVOORDE. 9.30 uur ds. H. A. Vos man; BOOMKAMP. geen dienst: ORANJEKERK. 9.30 uur ds. J. W. Sla ger: Kantine Ter Horst. 9.39 uur dt. J. de Groot. Peter Alexander, zv P. van der Zwan en J. Seppenwoolde, Welleweg 60. 28 april; Walter Alfred Arnold, zv A. Bakker en S. M. Barendregt, Koninginneweg 40, 4 mei: André. zv J. Nijkamp en F. Janssen, Dan nenberg 33, 24 april te Deventer. Jannes, zv J. Kreijkes en G. Jansen, Prins Frederik Hendrikstraat 10. 5 mei; Hendrikus, zv G. H. Beltman en A. ten Bolscher. Wierdensestr. 85, 5 mei; Bernadette Hermina Maria, dv B. A. G. Mensink en C. A. M. Holtkamp, Esstraat 166, 5 mei; tgbert, zv E. Stam en G. Stam Borkeld 12 (port Holten) 5 mei: Geert Rudi, zv E. Stam en G. Stam, Bor keld 12 (post Holten) 5 mei; Harriët Gerdien. dv J. Meerman en G. No- teboom, Willem de Zwijgerstraat 23. 5 mei: Alidus. zv M. Averesch en J. H. Kappert, Piet Heinstraat 18, 7 mei; Lammerdina Johanna, dv J. H. Leeftink en H. Haase, Graaf Willem Lodewijkstraat 17. 29 april te Deventer; Janna Hendrika, dv F. M. Dam Wichers en A. Harbers Hogepad 47, 1 mei te De venter. ONDERTROUWD: H. van de Riet 35 jaar, Wierden, Enter, Rondweg 36 en H. G. Plas, 33 jaar, Tabaks gaarden 4, 28 april: B. J. Brinks 24 jaar. Middeldijk 7 en A. J. Klumpers, 22 jaar, Telgendijk 2, 1 mei. GETROUWD: M. M. van de Maat, 22 jaar en J. G. Nieu- wenhui» 20 jaar, Watermolen 33, 1 mei; L G. Olthuis, 23 jaar en J. Koster, 23 jaar Meindert Hobbemastraat 4, 1 mei: J. Meijerink, 23 jaar en J. Eertink, 21 jaar Wijnand Zeeuwstraat 28, 6 mei; P. van de Ree, 22 jaar en G. J. Averink 19 jaar Goes Jozef Israëlstraat 1, 8 mei. OVERLEDEN: C. Kempe. 68 jaar. ev C. J. van Lith, Park straat 10, 5mei; J. van Vliet. 72 jaar, ev W. G. Vermeer, Karei Doormanstraat 36, 6 mei; F ten Hove, 86 jaar, ev J. Voortman, Es- straat 48. 27 april; G H. te Morsche, 72 jaar, ev J. Kalhuis Nijverdalseweg 82, 27 april; W. Dannenberg, 83 jaar, ev M. Danneberg, Holterstraatweg 149. 1 mei; F. J. ten Berge. 81 jaar ev J. ten Hove, Dannenberg 30, 1 mei; J. Bruins, 75 jaar, ev G, Giesbers, Haar- straat 86. 21 april te Air »•->: H. van Wier. 59 jaar, ev D. Smeijers, Jo- han Willem Frisostraat 9. 25 april te Alme lo. RIJSSEN. De dienst der tandartsen voor Rijssen, Holten Wierden. Enter en Goor wordt voor maandag 18 mei (Tweede Pinksterdag) waargenomen door tandarts H F. Steunenberg, Pastoriestraat 42, telef. 1433. RIJSSEN. Zaterdag draait in de bioscoop te Rijssen de nieuwste film van Elvis Presley „De held van het Lunapark' (14 jaar). Tweede Pinksterdag draait de film „Sissi, keizerin en moeder" («11e leeftij den).

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2