Dames zeer nonchalant bij aanschaffen van pruiken Niet op de hoogte van voor- en nadelen Geluidsplaag neemt vaak epidemische vormen aan Salade van rode kool met Californische perziken Kappers bezorgd over verwarring Luchtkussens redden vele mensenlevens bij botsingen Informatie voor detaillist op Etawima '70 in Rotterdam Computers zijn conservatief EET GEEN AMERIKAAN Spiersuiker kan bejaarden en sportlui helpen v w T Ui sjyhijpipi# :if?s*ss ïïbeid. Om bij botsingen bestuurder en bijrijder tegen gevaarlijke en zelfs dodelijke verwondingen te beschermen, worden in alle automobielfabrieken 'van de Bondsrepubliek omvangrijke veiligheidsonderzoekingen ge daan. Het jongste produkt uit de proeflaboratoria heet „air bag" - luchtkussen: Bij zeer zware botsingen schuift tussen de inzittenden van de wagen en de voorruit binnen een dertig- ckiizendste seconde een zachte wand. Proeven met „air-bags" - een uitvinding uit de VS - doen in de Bondsrepubliek op het ogenblik de Volkswagenfabrie ken in Wolfsburg en de Daim- ler-Benz AG in Stuttgart. Bij zogenaamde „poppentests" en ook bij experimenten met apen kon worden aangetoond, dat 't luchtkussen nog bij een botsing met een snelheid van 110 km per uur verwondingen voor.- komt. De installatie bestaat uit drie delen: een drukgasfles, 'n zogenaamde kom- mandogever en een nylonzak. Het apparaat reageert elektronisch op ongewone, schokachtige stoten, waar door een ventiel geopend wordt. De zak vult zich met gas weliswaar met een oorverdovende knal voor dat de bestuurder en mogelijke passa giers tegen het dashboard of tegen de voorruit slaan. Daardoor wordt met name het hoofd beter beschermd bij veiligheidsriemen. Volgens voorlopige berekeningen zal deze luchtkusesn-Ievensredder tussen de 400 en 500 gulden gaan kosten. Het is echter nog niet zeker, of een in bouw achteraf überhaupt mogelijk is. Maar voordat de air-bag" in serie kan gaan, moet er nog een ander na deel uit de weg geruimd worden. Bij de huidige experimenten gebeurde het namelijk dikwijls, dat de appara tuur bij ongevaarlijke situaties in werking trad. Bij voorbeeld als de wa gen hard tegen de trottoirband reed of in een diepe scheur terecht kwam. Toen had men het kussen voor zijn gezicht en zag enige frakties van se conden niets. Weliswaar ontwijkt het gas zo snel uit de luchtzak, als het erin gestroomd is, maar de schok over het „loos alarm" kan toch fou tieve handelingen tot gevolg hebben. Onafhankelijk van de industrie wil thans de Duitse verkeersveiligheids- raad door een Technische Hogeschool in de Bondsrepubliek laten uitzoeken of in de toekomst de air-bag" of de veiligheidsriemen de voorkeur ver dient, of dat beide veiligheidssyste men gemeenschappelijk moeten woi den aanbevolen. ETAWIMA '70, de vaktentoon stelling voor ETAlage, Winkel en MAgazijn, zal van 19 t.e.m. 23 april 1970 in de Ahoy'hal te Rot terdam voor de tweede keer worden gehouden. De tentoonstelling biedt aan de detaillist een ruime oriënte ring met betrekking tot de ar tikelen, die nodig zijn voor de inrichting en uitrusting van mo. derrie verkoopruimten. .Naast technische apparatuur vindt men op ETAWIMA '70 een uitgebrei de kollektie artikelen en materialen zoals: check-outs, koelapparatuur, kli matologische apparatuur, verlichting, winkelpuien, wandafwerking, winkel- meubilair, vloerbedekking, prijsappa- ratuur, blikvangers, neon-reklame en winkelinrichtingsonderdelen. Op een aantal stands zal de bezoeker zich ruimschoots kunnen oriënteren ten aanzien van de komplete winkel bouw en etalage-inrichting. Op grond van verzoeken, die vorig jaar reeds werden ontvangen zal de tentoonstelling op zondag (19 april) geopend zijn. ETAWIMA biedt aan de detaillist een goede gelegenheid om zich in eigen land op de hoogte te stellen van het marktaanbod en noviteiten op het gebied van de winkel. In samenwerking met vakorganisa ties is een grootscheepse uitnodi- gingsaktie voor deze tentoonstelling tot ontwikkeling gebracht. Deze ak- tie reikt tot ver over onze grenzen Zo is het bezoek aangekondigd van groepen uit Noorwegen. Duitsland en Japan. ETAWIMA '70 is de laatste tentoon stelling. die in de Ahoy'hal aan de Katsh^'- zal worden gehouden. De volgende ETAWIMA is in de nieuwe hal in Rotterdam-Zuid gepland. Het rodekool seizoen begint alweer aardig op z'n eind te lo pen en het is dan ook niet meer dan passend dat deze oer-vader. landse groentesoort een waardig afscheid wordt toebereid. Van daar dan ook dit voortreffelijke „rauwkost" recept dat zelfs de meest fervente rodekool-haters het water rond de tanden zal lokken. In deze bijzonder smake_ lijke creatie zijn het vooral het diepe paars-rood van de kool en het goudgele aroma van de Cali. fornische perziken die 'n hoofd rol spelen. De voortreffelijke smaak van het gerecht laat zich echter niet in woorden vangen. Zwakjes uitgedrukt kan worden gesteld, dat deze salade een ge recht is met een haast culturele waarde, een ode aan de rauw kost en een bron van vreugde voor de liefhebber van het goe de der aarde. Voor het klaarmaken van deze culi naire lofzang heeft men nodig: 1 blik Califorische perzikhelften. 1 niet te grote rodekool 1 kopje moyonaise 1 eetlepel suiker 2 theelepel zout X *eUepel mosterd voor keux Franse mosterd) 1 3 kopje witte azijn. Giet de halve perziken af maar bewaar een ruime eetlepel van de si roop. Leg de halve perziken over de in reepjes gesneden rodekool die in een ruime schaal zijn ondergebracht. Vermeng de mayonaise met de overi ge ingrediënten en bewerk de massa to'dat en glad papje is ontstaan dat met ruime hand over de rodekool en perziken wordt gesprenkeld. Dek vervolgens de schaal af met plastic of alluminiumfolie en plaats rig vers hetgeen een voorwaarde mag de schaal geruimte tijd voor het aan tafel gaan in de koelkast. Goed ge koeld namelijk blijft de kool knappe- worden genoemd voor het behouden van de volle rijkdommen van kleur en smaak die dit voortreffelijk ge recht kenmerkea. Computers, die wonderapparaten die, als de futurologen gelijk hebben on* leven steeds meer zullen gaan beheer sen, zijn in de grond van de zaak ma chines, die niet van complicatie* houden. ï)at leek bij de ingebruik stelling van computers in de Bonds republiek toen de computer weiger de rekening te houden met de namen die een umlaut of een trema ver toonden. De heer Schroder werd dus bijvoor beeld Schroeder. Later bleek, c d« computer ook weigerde bijzonder in gewikkelde adelijke of buitenlandse namen te verwerken. Voorlopig toont het aparaat zich zowel anti- Chinees of anti-Arabisch. Of dit iets te maken heeft met anti-com munistische of anti-Arabische gezind heid van de computer laten wij in het midden. Maar vast staat, dat het apparaat niet progressief is. ondanks het feit, dat het eei vinding is van de moderne tijd maar integendeel zéér conservatief. Wat niet in „nor male" aanduidingen te vangen is, lust het moderne mirakel eenvoudig niet! (DIA). Amerikanen zijn ongeschikt voor menselijke consumptie, zo schrijft het Beste van april. Dieren waarvan de vetweefsels voor zeven miljoen ste deel uit DDT bestaan worden in de Verenigde Staten ongeschikt ge acht om te worden gegeten. En nu is er een rapport verschenen waaruit blijkt dat de gemiddelde Amerikaan twaalf miljoenste delen van dat inse«» tenbestrijdingsmiddel in zijn lichaana heeft. is thans stil en er is geen golf var» faillissementen uit voortgekomen. Het veroorzaken van hinderlijke geluiden is in feite a-sociaal. D« mens moet zijn lawaaibronnen tot zwijgen brengen voordat hij gedwon gen wordt helemaal stokdoof door het leven te stappen. Door zijn eigen schuld. Onderzoekingen bij bejaarden, die slecht ter been waren, hebben aange toond. dat hun gebrek een gevolg was van het ontbreken van spiersuiker. Dat veroorzaakte zwakte van die spie ren. Spiersuiker of glycogeen is een reservev-oedsel vol energie, dat opge bouwd wordt uit gewone suiker en dat daarna in de spieren wordt op geslagen. De voorraad wordt ver bruikt zodra de spier arbeid gaat ver richten. Bij overmatige arbeid grot* sportprestaties b.v. wordt de voor raad geheel opgemaakt en ontstaat spiervermoeidheid. Bij oudere men sen kan dat tot volledige verlamming van de spieren leiden. Twee Zweedse artsen. Hultmann en Bergström, hebben ontdekt, dat de lever, bij zijn taak vetten en eiwit ten in spiersuiker om te zetten, ge holpen kan worden, door een koolhy draten rijker voeding aan het lichaam toe te dienen. Atleten, die op een der gelijk d'ieet gezet worden, zullen in de toekomst in staat zijn grotere pres taties te leveren. In hoeverre derge lijke methoden onder „dope" zullen vallen is uiteraard een vraagstuk dat later nog aan de orde kan komen. Voorlopig zijn, behalve de atleten, de bejaarden het meest gebaat bij de vinding van deze twee Zweden (DIA) punt is de verzorging van het haar, waarover -met name in „kappers- vreemde" branches- geen of te wei nig verkeerde voorlichting wordt ge geven. Er wordt, zo heeft de Ta kon o.m geconstateerd, veel geadviseerd het haar te reinigen met gewone shampoo of zelfs met....wasbenzine. Beide middelen zijn echter funest voor het haar, omdat daarmee de formalinebehandeling. die alle pos tiches hebben ondergaan om 't haar houdbaarheid te geven, teniet wordt gedaan. Er zijn speciale shampoo's in de handel, die op de aanwezigheid van formaline zijn afgestemd en die de hoornlaag van het haar niet aan tasten. Steeds weer blijkt dat veel Neder landse dames van de hier genoem de eigenschappen niet of nauwelijks op de hoogte zijn met als gevolg dat er in de oordeelsvorming grote ver warring is ontstaan. Verwarring, die nog wordt vergroot door een veel heid van aanbiedingen, welke op de onkunde van de vrouwen speculeren. Zo wordt bijvoorbeeld bij goedkope aanbiedingen dikwijls gebruikt ge maakt van de slagzin „echt haar" zonder vermelding dat het gaat om (voor de Nederlandse vrouw veel minder bruikbaar) Aziatisch haar in- plaats van Europees haar. Dat komt, aldus de Takon, neer op misleiding, hetgeen mogelijk is. omdat een flink deel van de handel in pruiken en haarstukjes in verkeerde, dwz. onkundige handen is. In deze sfeer van onkunde en verwar ring kopen veel Nederlandse vrouwen domweg iets wat maar pruik of haarstukje wordt genoemd, want „het zal toch wel allemaal op het zelfde neerkomen". Velen, zo weten de kappers uit ervaring, komen daar mee al gauw van de koude kermis thuis als blijkt dat zij te lang, te kort, te dik haar of zelfs (gezien de bestemming) een geheel verkeerde soort haar hebben gekocht. hoofdhuid veroorzaakt. Dit laatste geldt in nog sterkere mate voor Synthetisch of nylon haar, dat nog minder lucht doorlaat. Vooral da mes, die gauw transpireren, kunnen daarvan veel hinder ondervinden, met name in de zomer. Synthetisch haar moet dus niet te lang achter een gedragen worden. Andere nade len zijn. dat het brandbaar is en dat er in het kapsel weinig variatie mo gelijk is, omdat het bestaande mödel moeilijk door een» ander kapsel te vervangen is. Daar staat evenwel tegenover* dat het model zelden uit zakt. waardoor een synthetische pruik minder bewerkelijk is en min der zorg vraagt. Synthetisch haar is dus heel goed bruikbaar om er snel weer even netjes uit te zien, bij voorbeeld na het zwemmen of bij een plotseling uitje. Europees haar is de haarsoort, die qua haar structuur en haar ei genschappen eigenlijk het best bij het Nederlandse haar past en dat geldt met name het noordeuropese haar. Een nadeel is. dat het meer verzorging nodig heeft, maar daar staat tegenover dat het dunner en luchtiger is en daarom prettig draag baar. In het algemeen zijn er nog en kele belangrijke eigenschappen waar van men op de hoogte moet zijn om een miskoop te voorkomen. Er zijn nl. handgeknoopte-, machinaal- en half-machinaal vervaardigde pruik ken. De handgeknoopte pruiken vor men aan de binnenzijde één geheel, terwijl de binnenzijde der machinaal vervaardigde pruiken bestaat uit over elkaar heen genaaide strookjes. Dit laatste kan veel hinder of zelfs pijn bezorgen aan dames met een gevoelige hoofdhuid. Prijzen. Het is duidelijk, dat al de ze voor- en nadelen tot uiting komen in de prijzen. Het is moeilijk exacte richtprijzen te noemen, gezien de grote hoeveelheid variaties, die er in elk van de drie genoemde haar soorten aan pruiken en haarstukjes De Technische Artistieke Kappersorganisatie Nederland (Ta- tan) maakte zich ernstig zorgen over enkele aspecten van de prui. tewnrage, die momenteel in ons land woedt. De Takon is een zelf- üwndige organisatie, die in het leven is geroepen door de grootste «ttdernemersgroep in het kappersbedrijf, de Nederlandse Kappers- feratd, en drie organisaties van werknemers in deze bedrijfstak, ïm. de Algemene Bedrijfsgroepen Centrale, de r.k. bond St. Cos- ren de Christelijke Bond van Kapperspersoneel. grootste zorg van de Takon is de ontstellende nonchalance, •«armee veel Nederlandse vrouwen zich van een pruik of een haarstukje voorzien zonder voldoende op de hoogte te zijn van de kwaliteit der diverse haarsoorten en de gebruiksmogelijkheden «rvan. pruik is een pruik' denken velen, als gevolg dat (zelfs op de even gemakkelijk een pos- wordt gekocht als een kistje len. Dit alles brengt mee de kooplustige dames in het al- onvoldoende voorlichting gegeven, hetgeen uiteraard veroorzaakt wordt door de waarmee de pruikenrage zach heen grijpt en nog steeds t. Takon is daarom van mening t hoog tijd wordt de Nederland- lames duidelijke, objectieve in- atie te geven over de voor- en en de herkenbaarheid van de haarsoorten, die voor de in land verhandelde pruiken en jes worden gebruikt. Het in grote lijnen om drie soorten, Aziatisch haar, synthetisch haar Europees. Aziatisch haar heeft als belang rijkste eigenschappen, dat het min der poreus is dan Europees haar (dus geen of weinig vloeistof en lucht opneemt) en dat het dikker, harder en stugger is. Een nadeel van deze eigenschappen is, dat de aange brachte kapsels minder houdbaar zijn en dat bijvoorbeeld -omdat het haar weinig poreus is- watergolf snel uitzakt. Daarom is dit haar bij zonder geschikt voor tieners die hun haar „onopgemaakt," kunnen dragen en (nog) geen behoefte hebben aan een echt kapsel. Een ander nadeel van aziatisch haar is (en dat geldt met name voor haarstukjes), dat het meestal niet goed past bij het Ne derlandse haar, dat in het algemeen dunner is. Hierbij komt bovendien, dat Aziatisch haar - door zijn dicht heid en het weinig poreus zijn- gauw broeit en daarmee irritatie van de bestaan. In het algemeen evenwel kan gezegd worden, dat Aziatisch- en synthetisch haar ongeveer gelijk in prijs zijn en dat deze prijzen -door elkaar genomen- ongeveer half zo hoog zijn dan die van het Europese haar. Herkenbaarheid. Een moeiilijk punt voor veel leken is ook herkenbaar heid van de verschillende haarsoor ten, temeer, omdat er synthetische' pruiken in.de hanriejt zijn, die or het eerste gezicht nauwelijks van echt haar zijn te onderscheiden. Men kan de verschillende haarsoorten echter herkennen door te bedenken dat syn thetisch haar a. meer glans heeft dan echt haar; b. breekbaarder is; c. brandbaar is (een handelaar, die probeert synthetisch haar voor echt haar te verkopen, zal geen lucifer- proef toestaan d. is niet rekbaar. Aziatisch haar is evenmin rekbaar, maar schoeit inplaats van brandt, evenals Europees haar, dat daarte gen wél rekbaar is. Een proef, die gemakkelijk is te nemen. Verzorging. Een ander belangrijk Een geluidstrilling vertegenwoor digt een zekere hoeveelheid energie. Deze wordt uitgedrukt in decibels Een decibel is het tiende gedeelte van het geluid van een bel, zogenoemd naar Dr. Alexander Graham Bell. De cibels nemen logaritmisch en niet re kenkundig toe: een verhoging met drie decibel betekent een verdubbe ling van de geluidssterkte. De hindergrens van de mens voor niet continu geluid ligt om en nabij de 85 decibel, terwijl de pijndrempel bij 120 decibel ligt. Een lawaaierige sportauto of een vrachtwagen brengt geluid van 90 dB voort, een pneuma tische drilboor 94 dB en een opstij gend straalvliegtuig 150 dB. Mensen die in de omgeving van luchthavens wonen, weten^a an welke lawaaigol-* ven zij vrijwel doorlopend bloot staan. De voortdurende toename van ru moer vormt een enorme bedreiging voor de gezondheid van de mens. Een overzicht van de lawaaierige wereld, waarin de mens zijn bestaan vrijwel onmogelijk aan het maken is, staat in het aprilnummer van het maand blad Het Beste en die wereld is rond uit griezelig te noemen. Het blad beschrijft aan de hand van gegevens afkomstig van internationa le onderzoekers, wat auto's, vracht wagens en bussen die door onze stra ten dreunen, teweegbrengen. Het blad gaat veel dieper op de effecten van geluidshinder in, dan hier mo gelijk is. Enkele van die effecten zijn: verwijding van de pupill-.i, weg trekken van kleur, samentrekking van been-, buik en borstspieren, ver snelde-hartslag e.d. Wie denkt dat de mens wel aan het „moderne" lawaai zal wennen vergist zich. Proeven heb ben aangetoond, dat het lichaam tij dens de slaap precies zo reageert als overdag. Wie dus dag en nacht in een rumoerige omgeving vertoeft komt dus eigenlijk nooit tot rust. Hierdoor zijn al tal van moordpartijen ont staan. Er zijn ook hoopgevende resultaten. De industrie geeft op de vraag, of het lawaai niet kan worden vermin derd het weinig originele antwoord,- dat dit kostenverhogend werkt. Wel nu, de industriestad Dortmund werd tot voor enkele jaren geteisterd door een plaag van lawaai. Loco-burge meester Helmut Hillman riep de hulp van deskundigen in, die, na het tekenen van een lawaai-kaart", be gonnen om de ergste wijken ,,stil" te maken. Fabrieksdirecteuren die wei gerden om het lawaai van hun machi nes te dempen op grond van de kos ten, kwamen onherroepelijk voor het gerecht. Hierbij maakten de rech ters gebruik van het wetsartikel: „De volksgezondheid gaat boven elke economische overweging. Dortmund 1 7

Weekblad voor Rijssen | 1970 | | pagina 2