JAAR LIEF EN LEED Morgen klein programma voor Excelsior ewilmke Riessen vu zo n zestig zeuwntig joar Terugblik over 1968 Morsheren in ompetitie en de bomn van oale joar SPORTCLUB PROGRAMMA De Mors verhoogt contributie Vxijdag 27 decembei 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 éi De Kerstdagen zijn voorbij. Het einde van 1968 in zicht. Een jaar ging voorbij met al zijn lief en leed. Een jaar dat voor velen geluk en voorspoed bracht, voor anderen leed en verdriet. Wij zijn zo gewoon aan het einde van het jaar terug te blikken, de balans op te maken. We proberen ons te realiseren wat er in de wereld, in onze omgeving, in onze plaats, in onze gezinnen is gebeurd. Die terugblik brengt voor de een voldoening en te vredenheid een ander realiseert zich weer de teleurstelling en het verdriet. Archieffoto van de felle brand, die in maart van het afgelopen jaar het winkelpand van de firma Meulenbelt in de as legde t v Het jaar 1968 heeft niet gebracht wat velen, wat de hele wereld heeft gehoopt. Dat de mensen in vrede met elkaar zouden kunnen leven. Nog steeds woedt de oorlog in Viet nam, strijdt het leger van Nigeria tegen dat van Biafra. Duizenden mensen kwamen in Biafra om van honger en dorst. Velen van ons openden de protemonnaie toen daarom door het Biafra-hulpcomité gevraagd werd. Maar de hongersnood kon niet worden ge lenigd. Nog steeds moet de noodklok geluid. Nog steeds verkeren duizenden mensen in levensgevaar wegens gebrek aan eten. Door moordenaarshand ontvielen de we reld twee leiders, waarvan velen veel goeds verwachten. Ds. Martin Luther King en Ro bert Kennedy werden in het „land van de vele mogelijkheden" door moordenaars hand geveld. De wereld was verbijsterd. Hoe is het mogelijk geweest. Natuurlijk gaan on ze gedachten, als wij terugblikken over het jaar 1968 uit naar het volk van Tsjecho-Slo- wakije. Denken wij terug aan de opwindende dagen, waarin het Tsjechoslo waakse volk probeerde met de blote handen de Russische tanks en geweren te weerstaan. Nog horen wij de gescandeerde uitroepen „Svoboda" en „Dubeck". Nog voelen wij de vernede ring mee, toen bekend werd dat de dappe re leiders moesten capituleren voor het Rus sische geweld, en nog voelen wij de teleur stelling mee van het moedige volk, toen de dagende vrijheid weer werd ingetoomd. BALANS. Zo bracht het jaar 1968 veel leed. Maar ook beleefden wij vreugde door gebeurtenis sen in ons persoonlijke leven of in dat van onze familie en kennissenkring. Zo kan ieder voor zich nog een lange ba lans opmaken. Een balans van wereldnieuws van landelijk nieuws en natuurlijk ook van het nieuws dat in de loop van 1968 de ko lommen van Het Weekblad voor Rijssen vulde. Die balans maakten wij in korte trek ken klaar. Het jaar 1968 was nog maar enkele dagen oud toen een bijzondere gebeurtenis plaats vond in de Zuiderkerk. Er werd een (1000 kg. wegende) klok aangebracht een teken, dat de bouw van de kerk reeds vergevor derd was. De postduivenvereniging De Reis duif hield die maand een geslaagde exposi tie. Op zondag 7 januari keerde Jan Henk Baan uit Zuna in zijn ouderlijke woning in Zuna terug, nadat het motorschip de Schie- dijk tot wiens bemanning Baan behoorde voor de Canadese kust was vergaan. Zeven uur had deze zeeman met een aan tal kameraden gedobberd op de onme telijke zee, toen zij gered werden. Vreugde bij de familie Baan dus. Bij de schietvereniging Tubantia vond op 15 januari de prijsuitreiking plaats».na enerve rende wedstrijden. Voorz. Roeterdink kon de heer G. J. Dannenberg uitroepen tot ko- ningsschutter. Op 20 januari werd de bekende Rijsse- naar Jan Harmsen benoemd tot erelid van de postduivenvereniging. Het luchtvermaak van welke vereniginng deze tot de oprichters behoorde. Op 21 jan. werd in een overvol le Schildkerk afscheid genomen van ds. Vos een predikant, die een grote plaats innam in de Hervormde gemeenschap van Rijs sen. In januari werd van de gelegenheid via een maquette een indruk te krijgen van de bouwplannen van de Herv. Gemeente van een nieuw Kerkelijk centrum in plan Zuid, gretig gebruik gemaakt. Inmiddels heeft 't nieuwe kerkelijke centrum de naam SION gekregen en is men met de bouw reeds ver gevorderd. Op 1 februari was het 40 jaar geleden dat burgemeester C. B. J. Landweer in dienst trad van de overheid. Die dag ging min of meer ongemerkt voorbij, hoewel het ge- meentepersoneel later gelegenheid kreeg het hoofd van de gemeente te feliciteren. Begin februari werd bekend dat het bij de N.V. ter Horst en Co niet zo goed zat met de personeelssituatie. Er bleek een te kort te zijn van ongeveer 100 man, een re den waarom het bedrijf het voornemen had het bedrijf te Lokeren (België) uit te brei den omdat in Rijssen zo'n uitbreiding uiter aard geen zin had. Hierop werd van ver schillende kanten gereaggerd. Vakbonds leiders werden ongerust en een delegatie van de Partij v.d. Arbeid kwam naar Rijs sen om zich op de hoogte te stellen van de wonderlijke situatie dat in Twente werkloos heid heerst en Rijssen plaats was voor een groot aantal arbeiders. Op 6 februari kwam er in Rijssen een nieuw bankkantoor bij. De Nederlandse Middenstandbank opende toen haar kan toor in de voormalige lunchroom van de heer T. de Goeyen aan de Wierdensestraat. Za terdag 3 februari was een droevige dag voor Rijssen toen men werd opgeschrikt door het bericht dat het echtpaar Slagman-Sme- ijers een dodelijk ongeluk getroffen had in het Drentse Spien (gemeente Beilen). Op 23 februari werd door de Eeerste Rijs sen Kanarievereniging (E.R.K.V.) een feest avond gehouden ter viering van het 25 jarig bestaan. De heren H. en J. Schu- lenburg, die evenlang lid van de vereniging waren geweest werden gehuldigd. In februari werd een gezamenlijk concert gegeven door de Rijssense Muziekvereniging Wilhemina, de Holtense muziekvereniging H.M.V., en door Excelsior uit Eibergen. Het werd een prachtige manifestatie van het peil dat de drie muziekverenigingen uitko mende in de vaandelafdelingen in de loop der jaren hebben bereikt. Op 6 maart werd door de Rijssense Raad de begrotingsvergadering afgehandeld in een middag- en avondzitting. De fractieleiders van de diverse partijen, die in de Rijssen se raad vertegenwoordigd zijn, uitten bij die gelegenheid allerlei wensen, plaatsten hier en daar een critische opmerking, maar leg den zich in het algemeen neer bij het beleid van B. en W. voor zover dat kon worden ge concludeerd uit de begrotingsstukken. Op 8 maart fuseerde het bekende confec tiebedrijf Heka NV met de Zeeuwse Con fectiefabrieken te Middelburg. Op 21 maart vond in de trouwzaal van de Noorderkerk de herdenking plaats van het gouden jubileum van de Staatkundige Par tij (SGP) Als spreker trad op de heer P. v.d. Meulen uit IJsselmuiden. In de nacht van 22 op 23 maart werd het bekende heren en jongens modemagazijn van de heer L. Meulenbelt door brand ge troffen. Door de hevigheid waarmee het hel se vuur om zich heengreep kon van voor raad of inboedel niets worden gered. In kor te tijd was van het moderne winkelpand niets meer over dan enkele zwart geblaker de muren. Dank zij deskundig optreden van de brandweer kon worden voorkomen dat belendende percelen eveneens een prooi van de vlammen werden. Aan het einde van maart werd het eerste elftal van de biljartvereniging Spekhorst kampioen van de biljartbond Ons Genoegen. Op 2 april vierde Jan Sanderman, beter bekend als Spats-Jentje zijn 96ste verjaar dag. De krasse oude Rijssenaar mocht fe licitaties van velen in ontvangst nemen. Op 5 april verzorgden de Twenthe Zan gers voor het eerst een grote uitvoering, zij het met medewerking van het bekende trio The Shepherds. Op zaterdag 13 april vierde de plaatselijke afdeling van de Algemene Bouwbedrijfsbond (A.N.B.) haar gouden jubileum. Later in de maand werd ter gelegenheid van dit feit een feestavond gehouden in het Parkgebouw. Het Rijssens Mannenkoor mocht in april op het stadhuis een gift in ontvangst nemen van het Anjerfonds. Op zaterdag 27 april was het een grote dag voor sportief Rijssen toen op het Excel sior terrein de internationale voetbalwed strijd Nederland-Frankrijk werd gespeeld (Zaterdag amateurs). Voor 4000 toeschou wers van het Nederlands elftal in een wat tegenvallende wedstrijd met 3-1 Dinsdag 30 april werd in Rijssen Koninginnedag gevierd. De Oranjevereniging had een waardig pro gramma samengesteld. Het koningsschieten had ook dit jaar een spannend verloop. De heer G. van Dam loste het schot, dat hem schutterskoning maakte. Bijzonder jammer was het feit, dat de met veel zorg voorberei de lampionoptocht wegens de stromende re- geen doorgang kon vinden. Jammer voor al omdat het kinderfeest op de Koerbelt ook al moeilijk een succes kon worden ge noemd. Het schoolfeestcomité, dat er jaren in geslaagd was te zorgen dat de school jeugd een echt feestelijke middag had, had zich er dit jaar met een Jantje van Leiden afgemaakt. Of het in 1969 beter zal gaan? Sportief gezien was het zaterdag 4 mei in Rijssen een hoogtijdag, toen de start en fi nish van de Ronde van Overijssel hier werd gehouden. Het werd weer een spannende rit met Jan Krekels als verdiende winnaar. Op 15 mei werd de nieuwe Zuiderkerk ge opend. Ds. Bregman leidde de dienst waar voor grote belangstelling bestond. De vere nigingen van de Noorderkerk hadden een geschenk aangeboden nl. een avondmaals- stel. Op 17 mei was een officiële Rijssense dele gatie aanwezig bij het 1000 jarig bestaan van (Borghorst) Burgemeester Landweer bood zijn Duitse collega Jessing een fraaie zilve ren schaal aan. Aan het feest in Borghorst namen een groot aantal Rijssense sportlie den deel. In mei werd in de Schildschool een uitste kende geslaagde expositie georganiseerd van wege het clubhuiswerk Rijssen. In de expo sitie waren werken ondergebracht van Rijs sense schilders, beeldhouwers, modeontwer pers en tekenaars. Van 29 mei tot 12 juni werd in Rijssen een fraaie expositie gehou den van pottenbakkerskunst. Deze expositie kwam tot stand op initiatief van de oudheid kamer met medewerking van de Rijksdienst voor Roerende goederen te Den Haag. Als een donderslag bij heldere hemel kwam in deze maand het bericht van de bekende steenfabriek van de Gebr. Struik in het ka der van de sanering van de baksteenindus trie zou worden gesloten. Op zaterdag 1 juni en op 2e Pinksterdag organiseerden de Oosterhof Ruitertjes een zeer geslaagd ponyconcours op een weide van het landgoed de Oosterhof. Op 8 juni werd de rolschaatsbaan bij de speeltuinvereniging Margriet officiéél in ge bruik gesteld. Op 12 juni vond de start plaats van de avondvierdaagse een evenement dat velen gedurende drie avonden en één (zater- dag)middag gezonde ontspanning bracht. Op 21 juni werd de heer Jan Harmsen één der oprichters van de voetbalvereniging Excelsior benoemd tot ere-voorzitter. De Ook zaterdag werden door de slechte toestand der terreinen alle wedstrijden van de Excelsior-teams weer afgelast. Voor a.s. zaterdag zijn slechts voor 3 elftallen in haalwedstrijden vastgesteld. Of het eerste nog binnen de lijnen komt is als we dit schrijven nog niet bekend. Voor de derde klasse A komt Excelsior 6 in Almelo tegen ON 5 in het veld. Dit kan een spannende wedstrijd worden met als inzet de bovenste plaats daar beide elftallen bovenaan prij ken met elk 1 verliespunt. Van de uitslag valt weinig te zeggen. Excelsior 7 gaat naar Eversberg 3. De Rood Witten zijn na 5 wedstrijden de enige ploeg in hun klasse die nog ongeslagen zijn maar krijgen in Eversberg 3 een gevaarlij ke tegenstander die ook nog aanspraak maakt op de bovenste plaats. Een gelijk spel zou voor Excelsior 7 al een verdien stelijk resultaat zijn. Bij de junioren krijgt Excelsior B2 bezoek van het Goorse Hec tor BI. Beide elftallen staan beide onder aan met evenveel verliespunten. Voor het B2 elftal een kans om zich hoger op te wer ken, waartoe zij zeker in staat moeten wor den geacht na het goede resultaat in haar laatste wedstrijd tegen Holten BI. nieuwe voorzitter de heer Smeijers kon deze verdiende onderscheiding bekend maken. Op 21 juni werd in de raadsvergadering be sloten een industrieeommissie in het leven te roepen waarin werden benoemd de heren De Lange, Wolterink, Bruggink en Smeijers. Op 5 juli vierde de speeltuinvereniging Irene die veel heeft gedaan voor het speel tuinwerk in de Vennekesgaarden haar 15ja- rig bestaan met een eenvoudige receptie. Op 9 juli kon in het zwembad de Koerbelt de 100.000ste bezoekers worden verwelkomd door badmeester Richardson. Door de VVV, de middenstandsverenigin gen en de Horeca was een gevarieerd va kantieprogramma samengesteld, dat aan de verwachtingen heeft voldaan. Voor de kinderen kwamen Dikkertje Dap, en Swie- bertje naar Rijssen er was een druk bezoch te vakantiemarkt annex lommerdmarkt en gebleken is, dat dit soort trekpleisters een enorme stimulans voor het toerisme in Rijs sen betekent. Op 1 augustus kon de voetbalvereniging Excelsior beschikken over een nieuwe trai ner: Eddy Groothuis uit Enschede. Op 2 augustus was het voor deze grote grote Rijssense vereniging weer een bij zondere en vreugdevolle dag, toen de fraa ie tribune bij het hoofdveld in gebruik werd genomen. Voor deze feestelijke gelegenheid was een wedstrijd georganiseerd tussen een KNVB elftal-zaterdagamateurs uit Twen te en een elftal van zondagamateurs uit Oost Overijssel. Op 17 augustus werd op een parcours in plan Zuid een spannende) Ronde van Rijs sen) gehouden waarvan Freddy Niemeijer winnaar werd. Op 28 augustus was het een grote dag voor de leden van de ger. gem. in Nederland Eschkerk. Toen deed n.l. de nieuwe predi kant ds. De Groot intrede, waarbij de dienst werd geleid door ds. Malan. Op 31 augustus werd de kantine bij de windhondenrenbaan de Koerbelt geopend. Hiermede werd aan de fraai geoutilleerde baan, die gerekend wordt tot een der beste van Europa, de finishing touch gegeven. Van 4 tot en met 7 september werd in rijs sen de Rijlito gehouden, die meer dan 17.000 bezoekers trok. Burgemeester Land weer opende de gevarieerde expositie en had woorden van lof voor de initiatiefnemers. Op 9 september werd in Rijssen de 17e schapenfokdag gehouden door de vereni ging Texels Schapenstamboek voor Overijs sel. Op zondag 15 september was het een be langrijke dag voor de leden van de her vormde gemeente. Ds. Bakker deed intrede en werd bevestigd door zijn vader de eme ritus predikant ds. J. Bakker. Op 25 september werd door BirgitRoeter- dink de eerste steen gelegd voor de bouw van de Nutsspaarbank aan de Haarstraat en op diezelfde dag vertrok het personeel van de Heka voor een 3 daagse reis naar Duitsland zulks ter gelegenheid van het 40- jarig zakenjubileum wan de heer H. J. van Heek. Op 1 okt. vierde mej. Jo Taal haar zilve ren jubileum als kleuteronderwijzeres in Rijssen. Feest voor de kinderen dus. Op 7 oktober vierden ds. en mevr. Breg man hun 30-jarig huwelijksfeest. Honderden belangstellenden kwamen 't echtpaar geluk wensen in de trouwzaal van de Noorderkerk. Van 14 tot 19 oktober werd een bezinnings- week voor Veilig Verkeer gehouden. In ok tober vond de opening plaats van de Amro- bank (v.m. café Hegeman) en begon de fa. -r» Zaterdag speelde het eerste herenzeven tal van de Mors twee wedstrijden voor de wintercompetitie van de kring Twenthe-IJs- selstreek. Dit keer was Meindert Schreuder weer van de partij doch moest Rob van de Kuil wegens ziekte verstek laten gaan. In de eerste wedstrijd, gespeeld in het Diekmanstadion in Enschede, ontmoetten de Rijssenaren het reserveteam van de eerste klasse ZCE. De Enschedeërs die ongesla gen de ranglijst aanvoeren, lieten zich ook door de Mors niet verrassen. Integendeel, hun grote snelheid stelde de Mors voor grote problemen. De Mors kon dan ook niet verhinderen dat doelman Waanders in deze ontmoeting tien keer ge passeerd werd. Uit strafworpen wisten Schreuder en Wessels elk een keer tegen te scoren. (10-2). De mannen van coach Richardson (die de ze competitie aangrijpt om enkele jonge spe lers een kans te geven) waren door de gro te nederlaag geenszins aangeslagen. Tegen HZC 2 uit Hengelo ging men meteen snel van start en door Henk ten Cate nam de Mors al spoedig de leiding (1-0). Schreuder en Wessels zorgden er voor dat de Rijsse naren met een 3-0 voorsprong konden gaan rusten. In de tweede helft wreekte zich het hoge tempo van voor de rust, maar de Rijs senaren hadden nog voldoende reserve over om de Hengeloërs op een 3-2 afstand te houden. Alteveer uit Zwolle met de aanleg van de tennisbanen van de Tennisclub Rijssen. Op 4 november begon de fa. Krekel uit Holten met de eerste werkzaamheden voor de aanleg van het kampeercentrum De Gool- ne Ketne. Op 16 november herdacht de directeur van de Algemene Bank Nederland de heer D. ten Bolscher zijn 40-jarig bankjubileum. Op 23 november was het een grote dag voor de Rijssense jeugd toen St. Nicolaas op uitnodiging van de VVV. en de Midden standsvereniging weer een bezoek aan Rijs sen bracht. Op 6 en 7 december werd in café Jan Ku- per een fraaie expositie gehouden van zang en kleurvogels door de vereniging Zang- lust en de vereniging De Zwaluw hield een geslaagde duivenexpositie. Op 6 december was het feest voor de fa. Schuitemaker, toen de 10.000 ste mest- strooier een succesvol product van dit Rijs sense bedrijf werd verkocht. Het was een grote verrassing voor de directie toen St. Ni colaas. die dit feit gerapporteerd had gekre gen zijn gelukwensen kwam aanbieden. Op 14 december werd door de actieve Sportclub Rijssen een grote Schwarzwald- cross georganiseerd waaraan vele athle- ten en toeschouwers veel sportief genoegen beleefden. Op 16 december werd de speeltuinvereni ging voor plan Zuid opgericht. In verschillende verenigingen werden voor Kerstmis Kermiddagen of avonden gehouden ter voorbereiding van het Kerst feest. i- u-i - Voor morgen is er voor Sportclub Rijssen een miniprogramma vastgesteld. Bij de senioren komt alleen Sportclub 2 binnen de lijnen tegen Den Ham 2. De wedstrijd begint om half drie en wordt ge speeld op de Koerbelt. Van de junioren gaat Spoertclub C 1 naar Enter Vooruit C2. Alle overige elftallen zijn vrij. Jewilmke keek slim biester. 't Oale joar was zewat vuurbiej en non moche van zin va gin bumkes koopn Ik zin 't kebaal van vurig joar nog neet vergètn, zea zin va grimmig. Non, doar har re alle reèan too, want Jewilmke har toen eengsgemaakte kearsen verkoch an de buurn, mear d'r neet biej verteald datte d'r bumkes in har 'esmeult'n. Ze warn in de hoeskamer oet mekoar 'epleard, toen de kearsen steun te braann. Eén buurman mos umniessen behangn en de Verzekerige was d'r nog an te passé 'ekümn. Gin woonder dat Jewilmke disse keer gin geald kreeg um plearderieje te koopn. Wat non gedoan? Dieks, zin breur, steuk um telkens wier de oongn oet met, 't gerei wat héé wal 'ekoch har: zeuwnklappers, rotjes en éne bomme, dén merakels hatte kon plearn, dén wolle bewoarn vuur 's nachts um twaalf uur, as 't nieje joar begun. Dan zal de here buur- te gewoar worn wat vuur geluud ne échte bomme gèf, zea Dieks gewichtig. Dén plear murn ze künn heurn tot 't andere oeterste van de plaatse, of ik hete gin Dieks mear. En doar har neet vü.lle an 'emankeerd, of Dieks heet'n inderdoad gin Dieks mear Want Jewilmke nüm zich vuur, um des noods zoonder subsidie toch in elk geval nog eenn plear te leèuwern den 'n knal van Dieks zol ouwertrèffen. Hee snorn ne oale melkbusse op, maak'n 'n gat in 'n boamn en dreeg 'n doar ne bou gie in, dènne good vaste soldeern. Want zo was Jewilmke, a'j iets wold noon, mos 't ver antwoord wean. An de ziekante küm ook 'n geatje, en doar duur kon ne tuinslange water spuitn. Biej de smid zeur'n e net zolange, tot hee Graads woer ak het de vuurege keer oawer e'had hebbe, was zoo ak toen a hebbe zeg nen grootn leefhebber van veenkn, woer atte uurn noa kon zitn lustern, en ook oawer kon kuijern met zinne müege, wat mees aandre veenknkeals warn. Gediene zinne vrouwe en ook Miena zinne dochter, oargen der zi'k gewoon an, en harn ieder bod der wat oawer te zegn, mear det lapn hee an de learze, en leut ze gewoon mear luln. Op nen oawnd mosse oarns ne boskop, en toen zegge noa at ze 't etn op harn, dan goa ik metéén eens eawn biej Jan van n' Ossen an, umdet ik doar dan toch in de buurte zin. „Wat wiej doar?" vreug Gediene. „Den hef les ne nieje veenke haalt doar biej Boarne", zeg hee, „en den heb ik nog neet e'huerd. 't Mut nen heeln bessen wean, en doar zin ik nog wa niejn noa". „Wat kan miej dee veenke skeln", kwam Gediene voort. „Aj mear zorget dej neet te laate in thoes komt, want wiej zeent a nen oawnd of wat laate in berre komn, en vanoawnd wi'k ter vroo hen, 's moarns hew de grütste muejte um der oet te komn". „Koomp in orde", zeg Graads, „um good neegn uur half tiene zin ik ter wier. En aans, iej mangnt ter ook wa vuste hen goan dan kom ik oew wa noa". „Joa det kenne wiej wa", steuk zinne dochter de zi'k tussen, det a net zonne hapskeere was as huer moo. „en dan oons wier wakker maakn met oew geklosterte van de kloompe in de kükne, aj net in n' eersen sloap zeent. Vleenn wekke zear iej ook dej der um neegn uur wier woln wean, en toen wornt talf elne, en min moo en ikke mear zitn wochen woer aj toch bleewn". „Dan zoej noa berre wean egoa- ne", zeg Graads. „Ik har oew neet e'zeg dej op monn blieuwn, mear ik wette wa wat was, iej warn baejde zoo niejskierig as en aap of ik ook te vuile op har, en woer ik miej dan zol hooln. Mear det gong oew de plaanke mis umdet miej niks man- keern. Non van oawnd zin ik ter wa op tied wier doar hoow iej leu oew neet bange um te maakn". Det is oew ook geroane ook", zeg Gediene. „At 't wier zoo laate wordt dan veenn iej de duure dichte en 't pleankn der op, doar küen iej vaste op rekng". Iej doot mear, waj neet loatn küent", gaf Graads tot beskeet. „Ik zegge toch de'k ter biej tieds wier zinne, en hooit oe non mear stille te nüeln' non wee'k et wa ne keer". Gediene en de dochter norken nog wa vedan, mear Graads lustern a geen neet mear, treuk skoone kloompe an, greep 't buis met de pette van de krukke van de berresteaduurn, en stapn op. Eers op n' skilder an, woer atte ne boskop har. en nog nen klaeneghaejd mos betaaln vuur 't oawer stüekn van de duurn en vean- sters. Doar mosse natuurlijk eawn goan zitn en vreugn z'um watte wol hemn, koffie of nen borrel. „Aj miej toch wat weelt doon", teg Graads „dan he'k leever nen borrel, want koffie krieg ik in thoes zat, tenminste at 't oew 't zelfde is. Hee kreeg zinn borrel en um dej op één been neer goan kuent, kreege der n' tween biej. Skielek op dreenkn van nen borrel is neet good, dus, hee kuij ern n' zetje, en zoo was 't al biej half neeg- ne toen hde wier boetn wae. Eers prakke- zeerne der nog wal oawer um mear op thos an te goan, mear toen atte der oawer noa dachh was Gediene en zinne dochter harn e'zeg vuur atte vot gong, worne krenges in n' pok, woer at misskien dee baejde borrels dee atte har e'had, ook wa neet vrümd an warn, en gong op Jan van n' Ossen an. Toen atte doar in de kükne kwam, harre voort wa in de gaate detter wat biejzuun- ders was, want ze zatn alleooale biej de toafel en ook den aanstoande skoonzünne van Jan den at met één van zinne dochters gong. „Non", vreug hee, „wat is hier te doon? Ik wol eens fomn lustern noa oewe veenke, mear non ak zee dej hier wat am- pats hebt, stap ik mear wier op, en komme later wal eens ne keer wier". „Ziej wiesder", zeg Jan. „Iej zeent hier non eenmoal en non kom iejook neet wier vot. Oonze Dika is joareg, en doar hoole wiej aalt nog wal iets van, mear det is gin bezwoer um neet biej oons te zitn. Kriengnt nen stool, en skoewt an, iej züet net zoo good hemn as wiej". Eers wolle 't nin, mear duur alle nuegerieje gonge op 't lessen toch zitn. De aandren zatn net an de koffie, dus doar konne neet oonder hen komn, of hee mos wat met dreenkn. Oonderwiel haaln Jan de Veenke op oet de waskamer, woer at ne zoo lange too har ehüngn, met de drokte, en jè toen küejt wa weetn, toen worder e'lu terd en oawer e'kuijerd vuural toen at Jan zinn aanstoande skoonzünne, det ook nen hebber van veenkn was, ter zi'k ook in men Noa de koffie kwam de flaske op de toafel met vuur de keals en de moo ieders nen borrel en de aandren rood met n' betje der duur. Graads den at op zin gemak zat, ve- gat an de tied te denkn, tot de oole Freeske klokke ennege keern sleug. „Woer laate is 't toch", zegge, „half tiene"? „Pe nee", zeg Jan 't is tien uur, meat det is neet zoo slim, iej hooit oons nog neet van 't berre of." „Jonge is 't a zoo laate", zeg hee. „Dan mur ik nuereg op thoes an, want ik hebbe e'zeg det ik ter good neegn uur wier was", en meteen wolle opspringn. „Blief zitn", zeg Jan zinne vrouwe, iej kuent nog wa komn, iej kriegnt er nog eers nen borrel biej, hooi an 't glas." Graads ol der ginne mear hemn, mear jè, ze nuengn wa zoolange, dette wier gong zitn, en bleef zitn, tot roem half elne. Mear toen mos 't dan ook nueg gebuurn dette in thoes kwam, want aans stun um wat te wochen. En te wochen stum um wat want toen atte biej thoes kwam en de delle oawer wol goan moarken hee det de kleenke vaste zat en der 't plaenkn op was. Dan mear de weegte duur um 't an de achterkaante te prebeern, mear ook doar 't plaenkn der op. Non nog muejer, woln ze der um neet inhemn, det zol toch te gek wean. Graads kon vuuln dette giftig worn, greep n' kloomp van de beene, iej munn rekng dette veer borrels op har, en begon te houwn op de duure, ondanks det den pas e'skilderd was. Toen atte eawn ophuel konne Gediene van binn huern skreewn „Iej komter toch neet in, nachbraaker. Dan haj mear earder wier munn komn, iej zuet wa wier nen borrel op hemn hen. Zeet non mear dej oarns aanders oonderdak kriengnt. Graads hüw vedan. opeens echter huele op, doar was um wat te binn e'skütn. „Aj miej de duure neet lüs doot, dan vezoep ik miej in de putte", skreewne. Eawn wast stille, toen huerne hee zinne dochter zegn: „Net lüs doon moo". „Det doo ik ook nin", skreewn Gediene. „Hee wil oons bange maakn, met zinne prüetjes, det dürfte toch nin in de putte springn". „Dooj ne neet lüs", reup Graads. „Dan zal ik oew loatn zeen, wat ik dürve" ei meteen vleug hee noa de putte, greep nen grootn zoerkoolsteen den at doar lea en goojne met geweeld in de putte, wat nen plear gaf van woer ziej miej, n' Steen was nog neet op n' boam of hee sprung wier op thoes an en gong vlak teegn de muure stoan net nües de duure. Toen at Gedie- en hüere dochter den plear huern, skreewn zee: „Hee vezop zi'k, hee vezop zi'k en met een goojn ze de duure lüs en vleugn noa de putte hen. Doar har Graads op e'wochet, want zee warn doar nog neet eens good en wa, of met een sprunge thoes in, smakn de duure too en skuef ter 't plaenkn op en skreewn: „Non zeent de roln ummekeerd, bliew iej leu non mear boetn". Gediene en hüere dochtei dee at in de gaate harn det ze te grazen warn e'nomn, vleugngn ook op de duure an mear warn te laate. Ze bakn toen zeute bruedjes en bidn en smeekn um der iin te komn, mear Graads treuk zik noarns wat van an, en leut ze bekken en koarmen. Op 't lessen toen ze toch wa in de gaate harn det ze der neet inkwamn. zeent ze op kunneghaejd an e'stapt en hebt doar de nach duur e'brach. Dee lean a wa in berre, mear kwamn der oet en hulpen heur voort. Toen at ze 's moarns wier biej thoes kwamn was de duure lüs en Graads noa 't woark. In gin veerteen daage hebt ze mekoar too sprükn, mear zoo vuile harn ze wal e'leard, Graads kon doon watte wol, en zoo laate in thoes komn, at um zelf too leek, de duure op 't plaenk harre nooit wier. Gediene en hüere dochter harn vuur good n' lesje e'had. Tookn wekke vearder Getjan. nen fleenkn kloetn karbied te pak'n har. Hee har de boele good vuur mekoar! Hee har 'n bougie met nen langn stroomdroad an de oale bromfietse van Dieks bevestigd, dèn toch mear in de skure steun te vergoan. A'j non op de bomfietse gungn trean, be gun 'n bougie in de melkbusse te voonk'n. En a'j 'n kraan (ook in de skure) lüsdreejn, dan stroom'n d'r netjes water in de melkbus se. Op nen fleek'n ofstaand kon Jewilmke de melkbusse bedeen'n. Hee har ne good in de groond vaste 'ezat en 't lid met ne kètne ver- aankerd. Twee minuut'n vuur twaalwne Dieks steun met ne wekker in de hane ach ter 't hoes. Ook Harry steun met 'n neuze vuuran, en Gediene steun op 'n drempel van de kük 'n te griezeln. Twaalf uur! Dieks steuk de bomme an en iederene zochen 'n good hènkomn. Allenig, Jewilmke bleug in de sk'Te, dreej'n 'n kraan efkes lüs, wochen efkes tot 't karbied zol vergassen, en treu toen 'n trapper van 'n brommer roond. 'n Stroom jakker'n duur 'n kabel hén noar de melkbusse. Ze plearn vlak noa mekoar. Dèn van Dieks dee de groond siddern en 't was nèt alsof ze oe nen ziegert um 'n kop gaffen. Mear nog ginnen tel later kwam d'r nen drün! Doar was gin beskrieuwn an. De doeuwn steigern in 't hok. De melkbus se ruk'n zich lüs oet de groond en klèttern vaste oonder 't kenien'n hok. Twee Hollan- dertjes lean dood in 't hok, bliekboar van de schrik. De buurn kwam ook al verbiesterd informeern, wat d'r toch wal gebuurd kon wean. En Dieks? Hee was zo dom 'ewes vuur zinne bomme te vluchen achter de skure. Hee steun vlak nüs de melkbusse, toen 't schot ofgung. Hee har ne stroonk 'emaakt van minstens nen meter. Hee was 'n keteer later nog zo wit as nen dook. Wee ter weareld kon dee busse hem of 'eskütn? Jewilmke steun d'r gleunig ver baasd biej. Hee kon zin lachen nog nèt in- hooln, toen Dieks um vertealn, datte 't non nóg in zinne oorn heurn fluit'n. Mear Je wilmke was wal 'eskruk'n. Hee har ook neet kün bedenk'n, dat Dieks d'r oetgerèk'nd nüs zol goan stoan Mear toen vleug Dieks noar de skure. Hee har de melkbusse is ef fen bekèkn en zag 'n bougie zit'n, en zag dat 'n kabel op de skure angung. En toen begre- pe 't Dat kossen Jewilmke nog 'n poar zeuwnklappers um de oorn. Mear dat har re d'r geane vuur ouwer. Want Derk van de buurn verkloarn, dat 'n eersen klap, vergelèk'n biej dèn van de melkbusse dee dek'n an 'n klapperpistülke Woerduur Dieks 't nieje joar begün met too te geeuwn, dat dekselse Jewilmke 'm w'er te glad of was 'ewès Onder leiding van de heer J. G. Eshuis hield de zwem- en poloclub „De Mors" vrij dagavond in pension-restaurant Dijkhuis door de slechte weersomstandigheden was de belangstelling dit keer niet optimaal. In zijn openingswoord blikte de heer Es- huis nog eens terug op het afgelopen zomer seizoen dat voor de Mors zo succesvol is verlopen. Tevens memoreerde hij de, dank zij de goede organisatie van de jeugd commissie zo voortreffelijk geslaagde feest avonden. Helaas viel de opbrengst van de onlangs door de jeugdcommissie georganiseerde ca ke-actie enigszins tegen. De verkoopactie van een plaatselijke voetbalvereniging die dezelfde dag liep, was hier merendeels de bet aan. Het bestuur van de Mors onderging een wijziging. De heer Eshuis stelde zich niet hr-kiesbaar. Wel echter de heer G. J. ten Brinke die met algemene stemmen werd herkozen. Een nieuw gezicht in het Mors- bestuur werd M. Ligtenberg die eveneens met algemene stemmen werd gekozen. De Mors zit echter nog steeds zonder voorzitter en ook deze avond kwam men niet uit de impasse. Wel zal binnenkort een Morslid voor deze functie door het bestuur benaderd worden. De jeugdcommissie werd met één lid uit gebreid. Met meerderheid van stemmen werd de heer H. ten Cate gekozen. De financiële positie van De Mors maak te een contributieverhoging noodzakelijk. Aangezien alle aanwezige leden het hierover roerend eens waren met het bestuur zal de contributie worden verhoogd met 50 cent per maand. Uitroerig werd sti'<restaan bij de nieuwe opzet van de waterpolocompetitie van de kring Twenthe-I.Tsselstreek. De vergadering kon hier weinig enthousiasme voor opbren gen. Na nog bekend te hebben gemaakt dat op zaterdagmorgen gelegenheid wordt gege ven in het overdekte bad in Deventer te gaan zwemmen, sloot de heer Eshuis deze rustig verlopen vergadering.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3