Sportclub sterker dan Vesos, thuisclub won met glans (3-0) Programma voor Dierenwereld draait door in Ouwehands Dierenpark I gramma Excelsior Uitstekende prestaties Excelsior-elf tallen Zege werd Excelsior met volle I op Nunspeet inzet behaald Ondanks felle tegenstand Pro Sportclub Rijssen-Beckum spel Drie doelpunten van J. II old/1 its lekende voorhoede i voor korfballers Dan>P°bevrij<K Bronchiletten Vijftig man namen deel aan dropping Alweer geen zege voor Sportclub 2 Korfbal zaterdag naar De Krim Kom over de brug actienieuws FILMPROGRAMMA PARKGEBOUW Studie in Amerika Vrljdtf 8 inw*i«b«r i9M WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 8 Slordig Sfjel Voor W Baby Junioren Overheersend Overicinning Junioren Pupillen iquariu m oorhoede I.1 Gemiste kansen Geblesseerd _\a de rust Verslapping Orang-oetang Een vooral na de rust uitstekend spe lend Sportclub Rijssen heeft zaterdag middag in de thuiswedstrijd tegen Vesos uit Hellendoorn ër geen twijfel ovhr laten bestaan tot de betere ploegen in de eerste klasse A van het zaterdagvoet bal te behoren. Zij heeft hiermee bewe zen dat de uitslag een week eerder tegen Lemele een ..vergissing" is geweest. Het spel van zaterdag bracht weer hoop in de harten van de Sportclubfan», vooral omdat de 3-0 geenszins geflatteerd genoemd mag worden. Spportctub betrad deze mid dag het veld mét invallers voor Ruiter kamp. Van Brussel. Potgieter en Van de Keuken. Rechtsbuiten Van d» Willige toonde zich zeer ijverig en ook Damink deed veel nuttig werk. In tegenstelling tot een week eerder speelde de Sportclubverdediging, met' aanvoerder Ligtenberg aan het hoofd, een sublieme partij, terwijl doelman Smit vele reddingen verrichtte en zich ven goede klas- te toonde. Vesos startte overrompelend en mocht reeds in de eerste minuut een hoekschop né men dié dóór de Sportclubverdediging ech ter onschadelijk werd gemaakt. De thuis club beperkte zich in dé beginfase bijna uit sluitend tot verdedigen en kwam slechts sporadisch naar voren. Dit gebeurde e.a in de vierde minuut én resulteerde in een cor ner, die op rechts door Rutterkamp werd genomen. Het leer draaide scherp voor doel en Van de Willige kreeg een unieke kans toen de Vesos-keeper de bal niet ónder con trole kreeg. Jammer voor dé Sportclubde butant, want hij reageerde niét snel genoeg en de Vesos verdediging kon tijdig ingrijpen. Bij Vesos waren het de beide vleugelspe lers die herhaaldelijk verwarring stichtten in de Sportclubverdediging en 't Ligtenberg c.s. danig moeilijk maakten. De verdedi ging der thuisclub hield ondanks een kwa litatieve minderheid het hoofd koel en het doel maagdelijk. In de 23ste minuut resul teerde een goedé aanval van de Sportclub i n'n hoekschop op rechts. Widvoor Rutter kamp zette opnieuw scherp voor en ge steund door de wind die in de lengterichting over het veld stond, draaide de bal bij de verste paal naar binnen. Heel even beroerde de Vesosdoelman het leer nog met zijn han den. doch niet voldoende om het gevaar af tie wenden. Zo leidde op dat moment, tegen de verwachting en ook enigszins tegen de houding in. Sportclub met 1-0. Gesteund hierdoor weerstond Sportclub alle heftige Vesos aanvallen en nam celfs tegen het einde van de eerste helft een ever- wicht. Dit werd zelfs nog heter toen Ter Harmsei na een botsing met rij» directs te genstander van plaats verwisselde met Alke- ma. Laatstgenoemde toonde zich een uitste kende verdediger en door zijn snelheid ADVERTENTIE T<rit - CREME - OLIÏ - ZEEP Voor a.s. zaterdag is voor de senioren va» Excelsior slechts één wedstrijd vastgesteld. Het zevende elftal ontvangt het vijfde elftal van SVON Nijverdal. De andere elftallen zijn vrij. Excelsior speelt weer thuis en krijgt nu de A 1 junioren van NEO Borne op be zoek. Na het goede resultaat van vorige week mag nu zeker een gelijk spel verwacht wor den. Excelsior A 2 gaat naar Haarle en komt daar tegen leider van haar afdeling Haar- ler Boys A 1 binnen de lijnen. De B elftal len hebben allen thuiswedstrijden. Bl treedt als gastheer op van Hengelo BI. De B 2 junioren hebben als tegenstander het B 1 elftal van Holten, terwijl B 3 op de Koerbelt het B 1 elftal van SVVN ontmoet. Excelsior C 1, dat het voortreffelijk doet, gaat naar Hengelo en ontmoet daar Tuban- tia C 1. De C 3 junioren krijgen bezoek van overbuur Sportclub Rijssen C 1. terwijl C 4 in Enter tegen Enter Vooruit C 2 binnen de lijnen komt. Bij de pupillen heeft Excelsior D 1 een moeilijke thuis-wedstrijd hu het D 1 elftal van SOS Hellendoorn op bezoek komt. voor rust, nogal eens slordig. Na de pauze stichtte Ter Harmse! enkele malen grote verwarring in de Vesos-achterhoede. Da mink kreeg in de 40ste minuut een prachtige kans om de score op te voeren doch schoot in al zijn ijver tegen de Vesos-doelman op. Jammer genoeg begrepen de Sportclubspe lers elkaar niet altijd en was het plaatsen werd dit echter stukken beter. Uit een aanval over links schoot Kamphuis van ver hard in doch de Vesos-doelman keerde zijn schot. Even werd het nog gevaarlijk voor de SpOrtclubveste toen Ligtenberg op zijn kee per terugspeelde. Smit onderkende het ge vaar echter en wierp zich moedig voor de voeten van de aanstormende rechtsbinnen dér gasten. Na de rust was het alles Sportclub Rijs- »en wat de klok sloeg en behoudens enkele gevaarlijke uitvallen kwam Vesos er nog nauwelijks aan te pas. Wet liepen de Sport- eiubvoorwaartsen in deze periode veelvul dig in de buitenspelval. doch er werd o.i. ook vaak door de Vesosgrensrechter ge vlagd wanneer hier geen reden toe was. Na vijf minuten spelen in de tweede helft werd de snel sprintende Rutterkamp net binnen de beruchte lijnen gevloerd. Scheids rechter Otter achtte opzet bewezen en wees onverbiddelijk naar de witte stip. Hard en genadeloos voltrok Alex Ligtenberg het von nis. (2-0). Op dat moment speelde Sportclub Rijssen een gewonnen partij. Alkema die zijn oude vertrouwde linksbuitenplaats weer had bad opgezocht maakt goede openingen voor zijn medespelers en enkele malen moest de Vesosdoelman al zijn kunnen tonen bij scho ten van Van de Willige en Rutterkamp. Dit zelfde gold echter voor doelman Smit van Sportclub die een hoog ingezonden bal van dé Vesos rechtsbinnen fraai uit de lucht pluk té. Rutterkamp scoorde na een goede door braak. doch zijn doelpunt werd afgekeurd wegens buitenspel. In de 20ste minuut werd Vincent, een me ter of acht buiten het strafschopgebied ge blokkeerd en mocht Bei nnie Kamphuis een vrije trap nemen. Zijn vuurpijl stuitte af op de lat. doch kwam voor de voeten van de snelreagerende Jan Rutterkamp die hoog en hard inschoot (3-0). Vesos was verslagen, doch Sportclub ver slapte niet. Integendeel, men ging er nog feller tegenaan en enkele keren kwam Sportclub nog heel dicht bij een vierde tref fer. Het laatste kwartier liet de geblesseerde Zwoferink zich vervangen door Rutterkamp jr. Even kwam Vesos nog fanatiek opzetten en redde Smit ternauwenood bij een gevaar lijke terugspeelbal van Ligtenberg. Ook Ter Harmsei voorkwam een Vesos-doelpunt toen hij bij de harde inzet van de Vesos midvoor het leer van de doellijn wegpikte. In deze periode liet de Sportclubverdediging spel van goede klasse zien en groeide Smit tot grote hoogte. Geleidelijk aan verflauwde de aanvalsdrift van Vesos en kregen zowel M. Rutterkamp als Damink nog een serieuze scoringskans. Beide kansen gingen echter verloren door te lang treuzelen. De stand in 1 A is thans: Eversberg 8-13: Daarlerveen 7-12: Sp. club Rijssen 7-11; SC Lemele 8-10: SVV 7-9: Bos winkel 7-8: Vesos 7-8: Blauw Wit 7-5; PSV 7-4; Sp, Daarle 8-2; Drienerlo 7-0. Excelsior 2 dat Vroomshoopse Boys ép Heeoek had. beantwoorde niet geheel aan de verwachtingen door met 2-2 gelijk te spé len. Excelsior 3 schijnt de laatste weken hele maal in de hoek te zetten waar dé slagen vallen. NU werd het weer een nederlaag en wel op eigen terrein mét 1-0 tégen AS A 2 uit Aadorp. Het vierde elftal herstelde zich fraai van haar nederlaag van vorige week want er werd weer gewonnen en wel van het op bezoek zijnde Bornse B.C.S.V. 3 met 5-2. Excelsior 5 was in Wierden de gast van SVZW 4 en boekte een 4-0 overwinning. Ook Excelsior 7 had een Wierdense tegenstander n.I. het 5de elftal van S.V.Z.W. Ook deze ontmoeting werd een Rijssens succes want het zevende elftal won met 4-1. Excelsior 8. thuis spelend, bleef bij de/-> successen niet achter en stuurde de vierdè editie van A.S.V. weer met een 8-1 nederlaag naar Aadorp. De wedstrijden van de junioren en pupillen hadden de volgende uitslagen. Ni een reeks van nederlagen met minimaal verschil te gen algemeen veel sterkere tegenstanders zorgde Excelsior Al in de hoofdklasse voor een tweede overwinning door op de Koer- belt. met 3-2 het Enschedese Sparta Al te kloppen. Een teleurstelling was. dat Excel sior A2 in Hellendoorn een 5-1 nederlaag moest incasseren tegen de Al junioren van S.O.S. Ook de B-elftallen verloren. Excel sior BI in Borne met 3-2 van Borne BI. Ex celsior B2 in Nijverdal tegen Nijverdal BI mei 5-3 en Excelsior BI moest in Wierden mét 3-1 haar meerdere erkennen in Om hoog B2. In de hoofdklasse voor C elftallen blijft Excelsior Cl het goed doen want in Al melo werd met 14-0 gewonnen van Rietvo gels Cl. Excelsior C2 bleef ongeslagen en behield de leiding door met 2-0 thuis te win nen van de Cl junioren van SDOL. Ook het C3 elftal blijft aan de winnende hand en boekte haar 5de zege. Nu klopten zij het te gast zijnde Haarlense Boys C2 met 4-0. Excelsior C4 had niet veel plezier aan haar bezoek bij Sportclub Rijssen Cl, want het werd een 7-1 nederlaag voor de Rood-Witte jeugd. Tenslotte de pupillen die nog steeds blijven winnen. Zonder verliespunten gaan ze nog steeds op kop. Zaterdag werd Eversberg D 1 d dupe van de scoringsdrift van Exelcior Dl uitslag 6-2 voor de Koerbeltbewoners. Damink heft juichend zijn armen op. Uit een hoekschop heeft Jan Rutter kamp ineens ingeschoten en zijn ploeg de leiding bezorgd. De wedstrijd was toen 23 minuten oud. Doordat voor zaterdag a.s. een inhaalpro gramma is gepland zijn het eerste, tweede en derde elftal zaterdagmiddag vrijd. De vierde editie speelt uit tegen Voorwaarts 3. Sportclub 5 gaat op bezoek bij DOS 4 en Sportclub 6 gaat naar Hellendoorn om te spelen tegen Vesos 4 Van de junioren ont vang! Sportclub B 1 zaterdag uit Goor be zoek van Twenthe B 1. Sportclub C 1 gaat naar Excelsior C 3 en Sportclub D 1 speelt in Goor tegen Hector D 1. Afgelopen zondag was RKSV Rijssen te gast bij TVO te Beckum. De onophoudelijk neerstromende regen werd getrotseerd, on danks de modder. Wellicht door een gebrek aan doorzettingsvermogen van enkele spe lers aan de Rijssense zijde werden er volop kansen gemist, waardoor het niet verder dan een gelijkspel kwam. Geuzendam wist in de eerste twintig minuten één van de vele kansen uit te buiten. Nog vóór de rust kwam de gelijkmaker, veroorzaakt door een vrije trap, welke keeper Nijland door de gladheid van de bal ontglipte. Na de rust domineerde Rijssen duidelijk, doch iets meer inzet en minder praten zal ongetwij feld in het vervolg ook meer doelpunten op leveren. Het tweede elftal behaalde een 10-0 zege op Enter 4. Nog opzienbarender was de 18-0 overwinning van de derde editie op Twente 5. Zondag wordt er een inhaalprogramma gegeven dat als volgt gaat verlopen: Cen trum RKSV I; RKSV 2 RKSV 4; RKSV 3 Luctor 8: RKSV al Enter Vooruit I; RKSV c GFC I. Alle sombere berichten ten spijt ever een op handen zijnde sluiting van het Ouwe hands Dierenpark, gaat het teren veer de dierentuinbewoners gewoon door. Mén brengt steeds weer nieuwe voorzieningen aan en niets wijst op moeilijkheden waar mee men te kampen zou hébben. Vaak komt bij toeval een nieuwe vinding tot stand. Dat was ook het geval in het aquarium. Daar werd bij wijze van proef een uit de Verenigde Staten geïmporteerde Afgelopen vrijdagavond organiseerde de supportersvereniging van Sportclub Rijssen voor haar leden en dames een dropping. Ondanks de minder gunstige weersomstandigheden kwamen er ruim vijftig deelnemers op. In gesloten vrachtauto's werd men naar de plaats van bestemming gebracht, welke de or ganisatoren goed geheim hadden wetèn te houden. Om de paar minuten werden de enthousiaste deelnemers losgelaten in groepjes van drie. De bijzondere op dracht luidde, aan het eindpunt in het bezit te zijn van een hard gekookt ei, 'n witte en 'n bruine kippeveer. Winnaars werden de deelnemers van de groep van mej. Goossen. De tweede prijs ging naai de groep van Ruiterkamp, terwijl de groep Gerritsen met de derde prijs naar huis ging. De poedelprijs was voor de groep van mej. Langkamp. Tegen de verwachting in van haar aanhang, wn tade Veluwe-bewoners zijn op eigen terrein moeilijk te kloppen te genstanders. heeft Excelsior zaterdag in Nunspeet een ruime en verdiende overwinning behaald. Dit resultaat werd verkregen door de vol le inzet van het gehele elftal, dat één van haar beste wedstrijden speelde in dit sei zoen. De achterhoede gaf door 'stug verdedi gen geen enkele kans weg. waarbij de ge vaarlijke V.d. Bunde door Bolink goed in bedwang werd gehouden, terwijl de Excelsi or voorhoede goed gebruik wist té maken van de geboden kansen. Zou het probleem van de voorhoede ein delijk zijn oplossing hebben gevonden? Nu werden in 2 wedstrijden 11 doelpunten ge scoord, evenveel als in de voorgaande 6 wedstrijden. De Veluwe-bewoners startten, zoals ge bruikelijk. met een serie gevaarlijke aan vallen. die door de Excelsior achterhoede goed werden opgevangen. Na tien minuten luwde dit offensief en Sportclub Rijssen 2 dat zaterdag naar En ter trok om het op te nemen tegen Enter Vooruit 2. wacht nog steeds op zijn eerste overwinnig. Nu werd het opnieuw een fikse (5-0) nederlaag tegen een veel beter spelend Enter Vooruit. De hoge score werd veroor zaakt doordat enkele keren een Sportclub verdediger het leer in eigen doel lepelde. Sportclub 3 ging op de goede weg voort en versloeg thuis spelend het derde elftal van ASV uit Aadorp. Het werd geen grote zege, maar 3-2 is nog altijd voldoende voor beide punten. Sportclub 4 moest op de Koerbelt zijn meerdere erkennen in Daarlerveen 2 dat de leiding heeft en verloor met niet min der dan 8-0. Sportclub 6 tenslotte leverde een goede prestatie door in Nijverdal het vijfde elftal van SVVN met 5-0 te kloppen. Het eerste twaalftal van de korfbalclub Sportclub Rijssen speelt zaterdag een uit wedstrijd in De Krim en vertrekt om twee uur vanaf het Schild. Opstelling: Aanval: Mej. J. de Groot H. Wesselink. Mej. S. Goossen J. Troost. Midden: Mej. J. W. Eertink A. Vrugte- veen. mej. Z. ter Beest H. Lubberts. Verdediging: Mej. M. Pas J. Nieuwen- huis, mej. A. Lankamp J. Ruiterkamp. Reserve: Mej. Pat Langkamp H. Al- tink. Het tweede gaat zaterdag naar Sibculo. Vertrek per auto om 2.00 uur vanaf het Schild. Opstelling: Aanval: Mej. H. ter Maat Olde Reuver of Briel. mej. L. Verbeek J. Visser. Midden: Mej. M. ter Maat J. van Pij- keren, mej. J. Nïeuwenhuis H. J. v.d. Noort. Verdediging: Mej. I. BeLdman J. Eh- renhard, maj. J. Agteresch G. Heuten. De adspiranten spelen zaterdag tegen A.K.C.-f op de Koerbelt. Aanvang 1.30 uur. Opstelling: Aanval: Mej. J. Kamp G. Pas, mej. R. Bruggink G. Bruins. Midden: Mej. R. Zwartbol E. Poortman mej. J. Scholten J. Dannenberg. Verdediging: Mej. J. Goossen F. Berk hof, mej. J. Rutterkamp W. v.d. Noort. probeerden de gasten tegenaanvallen te lan ceren waarbij Van Losser bij een vrije trap juist langs de verkeerde kant van de paal schoot. Vanaf dit ogenblik werden de Rijs- senaren sterker en namen het offensief over. Na 13 minuteen spélen leverde dit reeds suc ces op. Een fraaie combinatie tussen Wold en Leusink bracht Kappert hetgeen deze afrondde met punt: 0-1. I in vrije positie een fraai doel- Excelsior bleef gevaarlijker maar voor eerst nog zonder de score een ander aanzien te geven. Wel probeerde Nunspeet de ba kens te verzetten maar zij strandden steeds op Beunk en de zijnen. Excelsior kwam ech ter terug, goed gesteund door de half-linie. De wedstrijd was inmiddels 20 minuten oud. toen Wold een doorbraak forceerde maar de doelman kon de bal nog juist naast druk ken. De nu volgende hoekschop werd door Van Vondel prachtig voor het doel geplaatst, waar J. Wold klaar stond en beheerst inkop te (0-2). Even later weer een aanval van Excelsior nu na goed aangeven van een der halfspelers, maar nu schoot Leusink tegen de paal buiten bereik van de doelman. Aan dé andere kant had Nunspeet geen succes want eerst schoot de midvoor ver naast het doel terwijl een moment later van de Bun- de, die zich even vrij had gemaakt van zijn bewaker Bolink, in vrije positie ook het doel niet wist te vinden. Excelsior kwam echter terug, weer werd Leusink gelanceerd, maar in volle ren naar het doel werd hij onderuit gehaald en daar bij zo geblesseerd aan zijn knie dat hij per brancard van het veld moest worden gedra gen. In zijn plaats kwam Smit binnen de lij nen. Voor de rust kwam in de stand geen verandering al bleef Excelsior sterker. Na de hervatting reeds direct weer een sterk aanvallend Excelsior en reeds na 2 mi nuten rondde J. Wold een solo prachtig af door de bal achter de Nunspeter goalie te plaatsen (0-3.) Nunspeet gooide nu alles op de aanval, maar de Rood-Witte achterhoede gaf geen krimp al moest doelman Kregkes in topvorm enige fraaie reddingen verrich ten wat hem goed afging. Wat de thuisclub Zaterdag gingen de Sportclubkorfballers voor het spelen van een competitiewedstrijd tegen lijstaanvoerder SDO naar Vriezen- veensewijk-Westerhaar. Dat SDO niet voor niets bovenaan staat bewezen de oranje hemden zaterdag weer door de Rijssense- korfballers een verpletterende 9-2 nederlaag toe te brengen. SDO blijft hierdoor aan de Leiding. Onder arbitrage van de heer Schildwacht uit Wierden ging SDO over tot: een fel offen sief en zette in vlot tempo enkele gevaar lijke acties op touw. Dit leidde spoedig tot resultaat. Na 6 minuten reeds openden SDO de score, doordat Drenth met een goed ge richt schot schot de roos trof. (1-0) Even later werd het 2-0 door E. Mulder en met deze stand brak de rust aan. Direct na de hervatting scoorde Sportclub Rijssen tegen (2-1). Mej. S. Bakhuis bracht de stand ^-p 3-1 waarna Sportclub opnieuw tegén scoorde (3-2). Hiermee hadden de Sportclubkorfballers echter al hun kruit ver schoten. SDO daarentegen schakelde over op een ho gere versnelling. Er kwam meer vaart in de aanval en combinaties werden snel uitge voerd. Door doelpunten van mej. Bakhuis (2x) en de heren Noppers (2x). Bruinsma (lx), Drenth (3x) en Mulder (lx) liepen dn gastheren uit tot 9-ï. niet lukte ging aan de andere kant beter want toen Kappert zich goed vrij speelde en een pass aan J. Wold gaf. had deze geen moeite de stand op 4-0 in het voordeel van de Rijssenaren te brengen. Bijna was het nor 5-0 geworden toen Smit een gevaarlijke hooghal losliet, maar de Nunspeter doelman kon nog juist de hal cor ner tikken die niets opleverde. is on- meer i evreden met. deze veilige voorsprong liet Excelsior in de laatste 10 minuten de teu gels iets vieren, waardoor de thuisclub iets sterker werd. maar vooreerst kwamen zij niet verder dan de achterhoede. Drie mi nuten voor het einde mocht V.d. Bunde een vrije schop nemen, die door een der achterspelers van richting werd veranderd en daardoor in het net verdween. De stand werd veranderd in 4-1. Met deze cijfers werd de overwinning behaald. De samenwerkingsstimulans die vanuit de actie Kom over de brug is uitgegaan werkt steeds sterker door in de diverse organen en organisaties die zich met zending een we relddiaconaat bezig houden. De Nederlandse Zendingsraad en de Stich ting Oecumenische Hulp zijn besprekingen begonnen over een eventuele fusie. De Raad voor de Zending van dé Nedérlandse Her vormde Kerk heeft zich in haar september vergadering nog eens nadrukkelijk achter de samenwerkingsnota van Kom over de brug gesteld. Van groot belang is ook dat het gesprek tussen werelddiaconaat en zen ding op gang is gekomen om tot een duide lijker inzicht in de wederzijdse verhouding te komen. Van Hervormde zijde is hiervoor een speciale commissie gevormd. Het plezierig te kunnen constateren dat de derling aanvaarde stelregel: „Niets afzonderlijk te doen, wat gezamenlijk ge daan kan worden" ook werkelijk tot resul taten gaat leiden. De voorbereidende besprekingen om te komen tot één gezamenlijk Nederlands blad voor zending en werelddiaconaat verlopen bevredigend. De wens om tot een dergelijk informatie-orgaan te komen is algemeen en de problemen op het redactionele vlak blij ken niet onoverkomelijk Er zijn nog tal van vragen op het financiële en technische vlak die om een oplossing vragen, voordat (volgens plan) in voorjaar 1969 het verlos sende woord hierover gesproken kan wor den. Op maandag 23 september is de medefi- nancierings-overèenkomst getekend, waarbij Nederland uit ontwikkelingsgelden plus mi nus 435.000 gulden beschikbaar stelt vóór de bouw en inrichting van een landbouwprak- tijkschool met een daarbij behorend voor lichtingscentrum in Kameroen. Gevoegd bij de f 100.000 uit Kom over de Brug-geiden betekent dit dus, dat de Presbyteriaanse kerk in Kameroen over ruim een half mil joen gulden beschikken kan om dit belang rijke project te. verwezenlijken. Stand van de binnengekomen gelden bij de penningmeester van Kom over de brug per 1 oktober: f 26.472.404,96. Nog uitstaan de toezeggingen: f 1.600.000 (Is de uwe daar wellicht ook bij?). De aan Kom over de brug gèwijde oude jaarsavonduitzending van de NCRV, die door Jan van Hillo zal worden gemaakt, zal geheel gewijd zijn aan projecten in Afrika. Van Hillo vertrekt medio november met een filmploeg naar dit boeiende continent en hoopt midden december terug te zijn. Vorige maand is men in Doualé (Kame roen) begonnen met. de bouw van het ge meente centrum van de Baptisténkerk. één ADVERTENTIE Kchtbuis boven de Kongozalm aangebracht, een zogenaamde fluorescent, die dient ter bevordering van de groei van waterplanten en het wéren van algen. Uiteraard bleek deze lamp op béide punten uitstekend te voldoen. Maar als bijkomstigheid bleek en daarop had feitelijk niemand gere kend dat de bak bij inschakeling van de ze lamp een kleurenweelde tentoonspreidde, die al hét moois in de overige zestig bak ken als het ware in het niet deed vallen. Vissen, rótspartijen, planten, zand en wa ter vormden plotseling zo n prachtige com positie van warme kleuren, dat bedrijfslei der en aquariumkenner bij uitstek Lambêr- tus Raderha er niet minder dan anderhalf uur aan één stuk met stomme verbazing naar heeft zitten kijken. ..Deze fluorescent is in Amerika al drie jaar in de handel", vertelde de heer Rade- ma. „Philips brengt naar ik meen, sinds kort een soortgelijke lamp op de markt. Voorlopig heb ik nog maar één lamp van deze buitenlandse makelij opgehangen bij wijze van experiment. Voor mij is bet ech ter allang geen experiment meer. Ik heb de heer Ouwehand al geadviseerd boven alle bakken fluorescentbuizen te hangen. Je weet gewoonweg niet wat je ziet. Het is net een sprookje. Misschien is het wel wat voor Philips Om ons aquarium met zijn vinding als proefkonijn te gebruiken." Dit niéuws is ongetwijfeld interessant voor aquariumbézitters in ons land. De orang-oetang Ori van de heer Ouwe hand heeft voor de tweede maal in korte tijd met zijn hand door de glazen ruit ge drukt, die zich voor zijn speelkamer be vindt. Ori stond plotseling tussen de bezoe kers. Chef-dierenverzorger Ad van den Berg nam hem bij de hand. gaf hem een standje en stopte hem in bed. Daar bleef Ori ge hoorzaam zitten, als een kwajongen, die straf kreeg van z'n vader. Met bed en al werd hij toen overgebracht naar het mens- apénhuis. waar hij nu naast de chimpansees huist. Het is aJtijd al de bedoeling geweest de orang-oetang daar onder te brengen, maar omdat hij nog te klein was liet. men hém voorlopig apart, zitten. Ori is een aalp. Maar nu hij wat groter wordt en plot seling hééft ontdekt dat hij over oerkrach ten beschikt, vond de directie van Ouwe- hands Dierenpark het beter hem nu maar definitief bij de andere mensapen te laten wonén. Zijn naaste buren zijn twee piepjon ge chimpen. Die vinden de nieuwe buurman maar heel gewoon. Ze doen althans net alsof ze hem al jaren kennen. Ook anders om is dat het geval. Wat er met het prach tige verblijf van Ori gaat gebeuren is nog niét bekend. Het lijkt ons uitermate geschikt om er een jonge gorilla in onder te bren gen. Maar aankoopplannen in die richting heeft de heer Ouwehand voorlopig niet. Dan zal eerst de uitbreiding van zijn park verwezenlijkt moeten zijn. „Playglrl" is dé titel van de film die np vrijdag' 1 en zaterdag 9 november in het Parkgebouw vértoond wordt. „Playgirl" handelt over één van de best- betaalde „ere-divisie" fotomodellen. Van daag in Rome. morgen in New York en overmorgen weer op de Bermuda's, foto grafen in verrukking brengend. Nooit is zij lang in een stad, nooit lang in een hotel. Nooit lang bij een man, „Er bestaat geen ongelukkige liefde", zegt zij, „slechts ver keerde liefde". Zij houdt alleen van zichzelf. Terwijl zij nog maar net in Berlijn is aangekomen voor een nieuwe fotoreportage, wordt zij reeds omgeven door talrijke man nen op verovèiingstoer; o.a. een Joegosla vische clubeigenaar, een industrieel en een Italiaanse modefotograaf. Er worden af spraken gemaakt, theaters bezocht en aan het nachtleven deelgenomen. In Bert. Laner (Herald Leipnitz) ziet zij tenslotte dé man. die haar het meest ligt en bij wig ze ondanks ontspanningspogingen, misschien zal blijven. Dé Rotary Foundation, die de volgend» week haar Siste verjaardag viert en het onder meer mogelijk maakt, dat buiten landse studenten aan Amerikaanse univer siteiten een jaar lang college kunnen lopen, heeft ook de Rijssenaar Henk Busz, zoon van het hoofd van de BLO-school, in de ge legenheid gesteld in Washington verder te studeren. De 24-jarige heer Busz. die in Néderlénd aan de Vrije Universiteit stu deerde. volgt aan de George Washington University in Washington-D.C. colleges eco nomie. „management" en internationale be trekkingen. ADVERTENTIE neus»kecl en bom nn vismetend slijm Boestdrank in tobletvorro 95cÉ vért dé projecten van Kom over de brug. De Zwitserse bouwkundig ingenieur Staubli is daartoe naar Kameroen vertrokken. De stand van zaken per 1 oktober is dat voor 130 geheel of gedeeltelijk in uitvoering zijnde projecten bedragen zijn uitgekeerd (waarvan alleen in de maand september f 3.830.000,voor 55 projecten). „Het is werkelijk een genoegen in deze nieuwe school lés te geven: de leerlingen zitten ruim en licht, de wanden zijn versierd met nieuwe kaarten en platen, achter is voldoende ruimte voor de kasten van do- centen- en leerlingenbibliotheken. En ook als het regent kan ik me dank zij een dak van alummiumplaten verstaanbaar maken, wat in het oude gebouw met zijn zinken dak onmogelijk was." Aldus een brief uit Lewa op Sumba van het hoofd van de Theologische School En hij voegt eraan toe: ..Aan u heel hartelijk dank, dat u dit door uw royale medewerking mogelijk hebt gemaakt. We zijn er echt rijk mee!" Rijk was men ook in Suriname met de Kom over de brug-gelden de vier scholen in het Bosland zijn al klaar, het jongens internaat in Paramaribo is al geopend, de kindercrèche van zuster Calender gemoder niseerd. „Het is een opbeuring en bemoedi ging in het moeilijke werk", schreef de heer Koorndijk. secretaris van de Bosland-zen- ding. U ziet het overal gebeuren goede, din- §Sn met het Kom-over-de-brug-geldl I

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3