OPENEN W8J ONZE STOFFENZAAK STOFFENHUIS PRINT TEX zwembad gesloten I JEWILMKE Riessen vuur zo n zestig zeuwntig jaor terugge Flinke jongen Antwoord van Stichting Oudheidkamer Riesn aan wethouder Scholman De bodemschatten van GESLOTEN winkelmeisje Coöp. Raiffeisenbank „Notter-Rijssen" MENSINK Jan Muller f 10- BELONING MEISJE kinderwagen Droog door hek van kunststof CONJUNCTUUR EN ZENUWZIEKEN tegen spataderen Tentoonstellingen in Overijssel Vrijdag 6 september 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 SIMCA1100 SLAGERIJ DE BOER Garage SCHUPPERT W. PAKKERT Alie verzekeringen Financiering Hypotheken OP WOENSDAG 11 SEPTEMBER A.S. TREVIRA 2000 DIOLEN LOFT Zuiver wollen rokstof en stof voor mantelpakjes Krimp- en kreukvrije voering DAMESSCHORTEN ritsen - garen knopen afzetband enz. enz. 9.95 14.95 14.95 2.95 8.95 de zilvervloot: jong gespaard, jong verdiend! Huttenwai 31 Zwembad de Koerbelt - Rijssen Nieuwe dakpannen Fa. Rijssense Gebouwen sloperij artikelen Okker's Zaden Hotel Koenderink Lachende papagaai Vitamine Nieuw hardboard I Fa. Rijssense Gebouwen sloperij Zindelijk nijlpaard FILMNÏEUWS Zaterdagen woensdag „DE TWAALF GEVANGENEN" Op de Mookerhei Johan de Boer en .Janneke bee Avest hebben de eer U kennis te geven van hun voorgenomen huwelijk, waarvan de vol trekking D.V. zal plaats vinden op dinsdag 10 sep tember a.s., des namiddags om 2 uur op het stadhuis te Rij ss en. Kerkelijke bevestiging door de weleerwaarde heer Ds. H. Brinkman om 2.30 uur in de Geref. Kerk, Boom kamp te Rijssen. Rijssen, augustus 1968 Haarstraat 6 Nij verdal, augustus 1968 Wilhelminastraat 78b Receptie van 4.30 - 6.30 uur uur in restaurant Spekhorst, Wierdensestraat, Rijssen. Toekomstig adres: Haarstraat 6, Rijssen. WEGENS VAKANTIE van 9 sept. t.e.m. 21 sept. Haarstraat 6, Rijssen. •••••••«••oooooooo»* M»ak een proefrit btj: Oranjestraat 28 - 30 HOLTEN Tel. 05483 - 1363 Gevraagd een JALINK Haarstraat 51, Rijssen, telefoon 05480-2223 Assurantiebureau Dannenberg 38a, tel. 2645 RIJSSEN. Speciaal laag tarief voor W.A. en All risk. verzekering van uw auto. Vlotte en correcte afwikkeling van schaden. NEZIFO aanvullende ziekenhuis kostenverzekering voor ambtenaren. 'S MORGENS OM 9 UUR in het pand Wierdensestraat 22 te Rijssen. Wij verkopen tegen onderstaande prijzen. 150 160 cm breed, per meter reeds vanaf 150,160 cm breed, per meter reeds vanaf 150 160 cm breed, per meter vanaf 140 cm breed, per meter (geweven nylon) per stuk Verder enorme sortering in: Onze prijzen onder elke fabrieks- en marktprijs. WIERDENSESTRAAT 22 RIJSSEN TELEFOON 2 3 9 8 Als ja tussen de 15 en 21 jaar bent, sta je er financieel goed voorl Wantje kunt dan sparen tegen een aantrekkelijke rente PLUS 10% extra spaarpremie. Tien procent, zomaar, cadeau! Dat is het jeugd- spaarplan De Zilvervloot". Doe er aan mee, dan sta je er goed voor. Ons advies: even langskomen, Informaties inwinnen en dan meteen beginnen. Hoe jónger je begint, hoe méér je verdient! Met ingang van zaterdag 14 september a.s. wordt het GEVRAAGD: als bijrijder door geheel Nederland. Holtentorensweg 11A. Rijssen. Aanmelden: 's avonds na 8 uur. SCHOONMAAK- MOEILIJKHEDEN Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Schoonmaak van fabrieken, scholen, gebouwen, glazenwassen, schoorsteenvegen enz. SCHOON M AAK B EI) R IJ I- Nassaustraat 63 - Tel. 3053 Holterweg 42 >pnieuw verb Holl Ie keus p st 0 30 Nieuwe tnttoirtegelü 41 cm. p st 0.38 Golfplaten gr(js - blauw Braakmansdijk 7, Rijssen, tel 05480 2298 en 2875 Allerlei Abner en Suffolk «aas draad puntdraad - tuin gereedschap enz Klauwhamers vanaf 2,85 Nijptang 1,55 Combinatietang 1.85 Braakmansdiik 7 Rijssen, tel 05480 2298 en 2875 Haarstraat 99 Wie voor ons agent wordt OOLTGENSPLAAT vraagt voor hele dagen een NET Te koop g.o.h. hoog model en z.g.a.n. KIN D E RLEDI KANT J E Bloemstraat 9 Edelachtbare heer Scholman, het bestuur van de Stichting Oudheidkamer Riesn voelt zich na uw gepubliceerde uitlating in de raadsvergadering over het schrappen van zeven huizen in Rijssen van de Monumentenlijst, luidende: ..Ik heb me verwonderd dat de Oudheidkamer zich niet heeft laten horen. Men wist. wat er aan de hand was", te kort gedaan. Allereerst dit: Geen van ons, bestuursleden, heeft vanwege het gemeentebe stuur enig bericht gehad over het voornemen om huizen geschrapt te krijgen van de Monumentenlijst. Als al sommigen van hen een paar dagen van tevoren bij geruchte daarover hoorden, dan kan daarop natuurlijk geen actie gebaseerd worden, ook al omdat de tijd veel te kort was. Maar bovendien: bij de dreigende afbraak van het huis van de Manzes aan 't Schild, volgens deskundigen een ,,stadsboerenhuis", heel uniek in Oost-Neder land. hebben wij gedaan wat we konden: subsidie toegezegd, gekregen van het rijk en uitvoerig bericht aan alle raadsleden hierover, ook over de restauratie en de bestemming, die wij meenden aan het pand te kunnen geven zonder in strijd te komen met de bedingen van de koopovereenkomst. Het gevolg was, dat officieel de afbraak veertien dagen uitgesteld werd om nog eens advies in te winnen, maar drie dagen later was het dak van het huis afgebroken. Wij weten dus helemaal niet of onze actie de afbraak van oude huizen tegengaat, dan wel bespoedigt. Ten slotte hoort tot ons bestuur de heer J. Voortman, tevens raadslid, wat juist ten doel heeft om overleg tussen u en onze Stichting te vergemakkelijken. De heer Voortman heeft, pleitende voor het behoud van de huizen, daarin na tuurlijk ook de wensen van de Oudheidkamer vertegenwoordigd. Met de verschuldigde hoogachting. Bestuur Stichting Oudheidkamer Riessen In elk huishouden worden reeds thans tal van voorwerpen van kunststof gebruikt: plas tic emmers, borstels, vegers en blikken, do zen en schalen, ja, wat niet al is tegenwoor dig vaak niet van metaal maar van kunststof vervaardigd. In Engeland zijn thans scher men en rekken verkrijgbaar die de indruk maken van smeedijzer te zijn vervaardigd, maar die van kunststof zijn. Dit zwart poly- propvleen ..smeedijzer" in allerlei figuren is op standaard-maten te koop. Men kan ..sec ties" van dit materiaal aan elkaar bevestigen met nylon schroeven en er aldus bijvoorbeeld een decoratief kamerscherm van maken. Maar ook buitenshuis is dit materiaal bruik baar. Het roest niet, hoeft niet geverfd te worden, de knideren kunnen er zich niet aan bezeren want het geeft mee wanneer men er tegenaan loopt. Het herstelt zich daarna on middellijk in de oorspronkelijke vorm. Een ingenieuze Engelsman gebruikt zulk een kunststof-hek nu ook om zich per auto uit de garage door de voortuin naar de grote weg te begeven (en vice versa) zonder zijn plaats te verlaten. Vroeger moest hij. als het hek dicht was, uit de auto om het hek open te maken. Wie financiële zorgen heeft, wordt prikkel baar. ongenietbaar voor zijn omgeving en als hij daar aanleg voor heeft misschien zelfs zenuwziek. Om dit verschijnsel te ver klaren behoeft men geen geleerde te zijn. Het is dan ook niet verbazingwekkend te verne men dat een Amerikaanse socioloog, dr. M. H. Brenner, verbonden aan de Yale-uni- versiteit tot de conclusie is gekomen, dat het totaal aantal zenuwzieken in de Verenigde Staten op en neer gaat met de conjunctuur. Uit zijn onderzoek van de gegevens van alle inrichtingen voor zenuwzieken van 1910-1960 bleek dat de curve van het aantal patiënten haar hoogtepunt bereikt ongeveer twaalf maanden, nadat de daling van de conjunctuur een aanvang heeft genomen. Wanneer de top van het aantal zenuwzieken is bereikt is om streeks 60 a 70 procent van dit totaal slacht offer van financiële of economische druk. Een jonge groene Amazonepapegaai in het Ouwehands Dierenpark lacht zich al een paar dagen een kriek. De vogel, eigendom van de oudste zoon van directeur Baars, was al zo vertrouwd met zijn omgeving, dat hij af en toe mee mocht, naar buiten. Hij bleef dan rustig op de hand zitten. Maar op zekere dag wiekte de vogel plotseling weg om in de buurt rustig op een boomtak te gaan zitten, buiten bereik van zijn baas. Samen met tuinchef Wildekamp probeerde de heer Baars jr. de ondeugende wegvlieger te lokken. ,.Kom dan, kom dan, kom dan", riepen beiden om beurten. De papegaai draaide met z'n kopje in het rond en riep plotseling terug: ..Kom, kom, kom. ha, ha, ha, ha!" En hij bleef het uitgieren van het lachen. De mannen zijn toen maar naar huis ge gaan. beiden met een glimlach op het gelaat. Intussen geniet de papegaai al vijf dagen van zijn onbeperkte vrijheid. Medici schrijven vrouwelijke patiënten tij dens de zwangerschap vaak vitamineprepara ten voor. want gedurende deze tijd heeft het lichaam meer vitaminen nodig dan onder normale omstandigheden. Gedurende de zwangerschap ontdekken vele vrouwen echter ook vaak voor de eerste maal de gevreesde spataderen op hun benen. Sinds korte tijd zijn in Duitsland vitamine capsules op de markt, die niet alleen vitami nen, ijzer en calcium maar ook het prepa raat Rutin bevatten. Rutin, dat soms als vi tamine P of als .Anti-Spatader-Vitamine" wordt aangeduid geldt als één der veiligste middelen om het ontstaan van spataderen te voorkomen. Het maakt gezwollen benen dun ner, regelt de doorstroming van het bloed en geeft slappe aderen nieuwe spanning. I per vierk. meter 1.52 Verder tweedehands bouwmaterialen o.a. planken - balken ramen - deuren, op maat gezaagde regels Braakmansdiik 7, Rijssen, tel 05480- 2298 en 2875 Ook in september worden in Overijssel weer verscheidene tentoonstellingen gehouden. U treft exposities aan in o.a. de volgende plaat sen. ALMELO. In het Waaggebouw t.e.m. 22 september: schilderijen van A. G. Gerritsen Deventer. DEVENTER. In de Muntentoren van 14 sep tember t.e.m. 6 oktober: expositie van schil ders uit de Emmanuelshuizen te Zwolle. Exposanten zijn: Henk Hoekman, Dicky Boov, Willem Hofman. Henk Keyl, Tom te Velde. Anjes Lammers, Timmerman, Ben Lammers, Arie Stronks en Gerda Stronks Hofman. EMMELOORD. In het Domeinkantoor van 2 t.e.m. 16 september: World Press Photo. ENSCHEDE. In Galerie Tardy t.e.m. 23 september: schilderijen van Oscar de Prata. Rijksmuseum Twenthe van 4 t.e.m. 13 ok- oktober: tentoonstelling van herfstbloemen onder de titel .Herfsttooi 1968". HENGELO. In de hal van het stadhuis van 6 t.e.m. 28 september: fotoëxpositie „World in colour" (wereldpremière). In Galerie De Pook van 13 sept. t.e.m. 3 okt. surealistisch werk van Franz Erkelenz en Ab Overdam. In de Hengelose Kunstzaal van 13 t.e.m. 29 september: Beeldhouwwerk van Carel Vis ser. KAMPEN. In de Koornmarktpoort t.e.m. 7 september: expositie amateurschildersvere- niging ,,De Varfdeuze". ZWARTSLUIS. In het Natuurhistorisch mu seum t.e.m. 31 december: permanente ten toonstelling ,,De natuur in de Kop". De nijlpaarden in Ouwehands Dierenpark en misschien ook wel in andere dierentui nen hebben de gewoonte tijdens het mest maken in het bassin heel heftig met hun kor te staartjes heen en weer te zwiepen. Op die wijze verstrooien zij de gemaakte mest in bijzonder kleine deeltjes door het water. Een Utrechts schoolknaapje, dat met zijn moeder een dagje het park op de Grebbeberg ..deed" en toevallig zo'n mestmakend nijl paard bezig zag, riep plotseling: ..Verrek mam, zou ie een borsteltje hebben om zich schoon te vegen?" Op de door zon overgoten binnenplaats van een zwaar bewaakte gevangenis in Zuid-Enge- land wordt Majoor Reisman geconfronteerd met de 12 veroordeelden. Dit zijn de mannen waarover de gemeenschap het lot heeft uitge sproken: De Doodstraf. Dit zijn ook de man nen die door Reisman opgeleid moeten wor den voor een gevaarlijke missie achter de Na zi-linies, vlak vóór D-Day. Wanneer zij het er goed afbrengen zal hen gratie verleend wor den. De mannen voelen niets voor elkaar. Het enige wat hen bindt, is dat zij allen ter dood zijn veroordeeld De twaalf mannen hebben zelf hun opleidings kamp moeten bouwen. Er zijn nog al wat pro blemen; tussen de mannen onder el kaar en tussen de officieren en de gevange nen. Er zijn reeds pogingen gedaan om Reis man te vermoorden. Het is een bonte menge ling. deze 12 verdoemden: Franko, met altijd het grimmige, spottende grijns op zijn tronie; Wladislaw, ijskoud en graniethard; Jefferson, een neger die zijn collega's evenveel als de Duitsers haat: Maggot, een religieuse fana- tikus met stiekeme obscene handelingen; Posey, e.en reus die bij een ongeluk een moord gepleegd heeft; Jiminez, een vrolijke, roe keloze Mexikaan; Pinkley, lang, sloom en levensgevaarlijk; Bravos, een treiterige fi guur; Lever, stil en oplettend; Gilpin, uiter lijk rustig maar zeer onberekenbaar; Vladek, onverstoorbaar en glashard; Sawyer, hoogst onbetouwbaar. Het wordt juni 1944... de Invasie kan elk ogenblik plaats vinden. In het trainings kamp beginnen de twaalf mannen te handelen te denken als 'n hechte commando eenheid. Majoor Reisman en zijn rechterhand, de MP sergeant Bowren hebben een harde strijd moe ten leveren. Maar langzamerhand zonder dat ze het bemerkten is de opleiding ge slaagd. Maar één vraag hangt als het zwaard van Damocles, boven het hoofd van Reisman: Wie wordt het meest door de 12 ver doemden gehaat; de officieren in het kamp of de Duitse vijand aan de overkant van het Kanaal.... Majoor Reisman staat bekend als een zeer persoonlijk denkende officier. Dit feit levert hem vaak moeilijkheden op met het hoofd kwartier. Vooral met kolonel Everett Dasher- Breed ligt hij nog al eens overhoop. Op een dag wanne.er Reisman een paar uur uit het kamp is arriveert Kolonel Breed met een aantal manschappen. Hij neemt de leiding van het kamp en deelt mee dat de mannen naar de g.evangenis teruggevoerd zulen wolr- den en dat PROJEKT AMNESTIE afgelast wordt. Maar dan komt Reisman op het kamp terug, ontdekt wat er gebeurd is en zet de Kolonel, in front van de gevangenen en man schappen op een grandioze wijze voor schut. De Kolonel wordt woedend maar hij wordt het kamp afgelachen. Enige dagen later wordt er een heftige discussie op het hoofdkwartier ge voerd. Kolonel Breed wil het hele plan van de baan doen maar Generaal Worden wil Majoor Reisman e.en kans geven om te tonen wat zijn mannen waard zijn. Zij zullen als onafhanke lijke eenheid meedoen aan legeroefeningen. Door 'n aantal slimme listen weten de 12 man nen in zeer korte tijd het hoofdkwartier van de „vijand" (waar Kolonel Breed het bevel voert) te bezetten. De generaal is uitermate tevreden over de toch niet g.eheel brandscho ne taktiek van de groep. De geheime missie gaat door In Ouwehands Dierenpark werd één dezer dagen tuinchef Wildekamp gezocht. Een niet met de situatie op de hoogte zijnde employé antwoordde onverschillig: ,,Die zit op de Mookerhei Ten einde raad stapte het bezoek het direc tiekantoor binnen om dan daar maar te vra gen naar de heer Wildekamp. Het antwoord luidde: „De heer Wildekamp is met vakantie naar Mook...!" De in eerste instantie gelanceerde grap bleek pure waarheid te zijn. JJieks wol 'n niej doewnhok zetn, 't oale wa» te klean. Um de meter mos dr nen fleenkn poer beton in de groonddan kon 't hok neet vortzakn, zo-as 't aole. Jewilmke har vakaantie, hee zol zin breur wal helpen greèuwn. Hee gung met de bat- se nen halven meter de groond in 't skeut neet hard op. want dr zatn nogal wat steender en keijn in 't zaand. Oonder 't spitn fantaseern Jewilmke ouwer nen skat, dén miskien wal oonder de groond zat, oet 'n oorlog of van de Geuzen, ie konn nooit weetn. Dèt brach um op 'n iedee. Doar konne wille van beleeuwn! Hee leut de batse achter en gung noar de slager, 'n Keteer later harre 'n groot bot oonder 'n oarm, datte netjes in de leste koele stopn, met nen oaln keulsen pot, dén al joaren op de vliering steun. Doar gooin 'e wat gerei in, en dèt gung ook in de koele. Ver volgens nog een klean z.elfgebakn beeldje var; kleai van 't clubhoeswoark dr bouwn op. en toen deer Jewilmke de koele dichte. Hee staampn 't spul fleenk an en voern de rest van 'n dag niks mear oet. Toen Dieks 's aauwn thoes küm, wees J.ewilmke um an, hoevear hee 'eküm was. Dieks was um nog dankboar ook en gung noa 'tètn direkt an 't greèwn, pre cies in de koele, dén Jewilmke zelf wier har dichte 'egooid. Jewilmke zat in de sloapkamer vuur 't raam zogenaamd wat hoeswark te maakn, mear har gin oge van Dieks of. Joa- wal! Doar ha'j 't al. Dieks gooin de batse an de kaante. gung op de kneene lingn en reurn met de vuuste in de groond. Doar ha'j 't beeld je. Dieks keek dr verbiesterd noar en lea 't vuurzichtig an de kaante. Jewilmke gung noar beneê en êgung dr belangstelnd biej stoan. Juus op dèt oongnblik küm 'n keulsen pot te vuurschien. Dieks kiepern 'n pot umme en doar reenkeln 'n stel oale muntn oet 'n pot. Dieks skreeuwn de hele femilie biej mekoar: 'Mu'j toch is komn kiekn!' Tewilmke grinnikn vuurzichtig. 't Was 'n deel van zinne verza- melinge, allemoale dubbele exemplaarn, dee toch waardeloos warn, 'n Stel Japanse cefn en Bulgaarse kwart-stuwers. Nog vuur ging veertig cent zat d'r in. Dieks zat al wier met 'n kop in de koele en haaln op 'n lessen 't gro te bot te vuurskien. Wat dèt toch wean moch! ,,'t Is miskien wal 'n basse van nen oaln Ba tavier, moornpeln Jewilmke. 't Kan wal 'n res tant van nen Neanderthaler wean' oppern Dieks geleard. „Wee weet, wat vunne trage die zich hier hèf of 'espeuld", mediteern Dieks. Jewilmke veuln nen lach in 'n haals krieweln. As Dieks de toodrach is wus! „Aj duurgreèuwt vin ie miskien wal nen kop van nen Oersaks", steln Jewilmke vuur. Dieks gung warempel vearder greèuwn. Hee zat dr zewat tot an 'n haals too in. De buurman küm informeern, of hee soms ne atoombomme verwochen. Dieks moornpeln 'n betje, hee was de buur man leewer kwiet dan rieke in de buurte van zonnen skat. Doar mos ie derekt nee teveulle ruchtbaarheiad an geeuwn.... 'n Volgenden dag gung Dieks 'n gansen tin duur. Hee boarn der zich duurhèn as nen bul- dozer. Mear 't bleef biej 'n bot, nen pot met meuntn en 'n kleibeeldje, Hee maakn dr oet- voerig dia's van en steurn dee op noar nen ar cheoloog, woer hee met. in dienst har 'eleèngn, ie mossen 't spil zelf neet zomear oet de hane geeuwn. Dit was wal de vuurzichtigste weg. Wat bekken Dieks, toen hee bericht kreeg, datte „vermoedelijk 't slachtoffer van een flau we grap was geworden", dat zinnen vondst be- steun oet nen keulsen pot, dèn nota bene ver moedelijk in Japan was 'emaakt van ne slech te kwaliteit, dat dr waardeloze muntn in zatn en dat 't bot van 'n kalf afkomstig was. „Voorts de hartelijke groeten van je oud slapie Evert." Dieks was de eerste tied neet te geneetn Met nen hoop din ge met, reent vuur n' groot deel ook de leu veraanderd in Riessen. Zoo har iej hier vrooger van dee moo.jd tiepn roond loopn, dee aj van daage an n' dag neet mear zeet. Pik biej groad zag iej ze daangs langs de stroate gengeln, as ze neet wat te doon harn. De Di.ele, Jans van Jan Grootn, Gloep Jan- tjen. Derk en Oarnd van Oarnd Meijer, joa neumm mear op. Disse woarken zoo non en dan nog wa n' eenn as skilder, n' aander as upperman en n' doarn as groondwoarker, mear iej harn der ook wat, dee at nooit wat oetvoern, en op de een of aandere me- n.eere zoo de kos biej mekoar skarlen en n' boer op gongn um te zeen of ze biej dis sen of gennegen wat lüs konn klopn met 't een of 't aander smoesje. Non zeej der van det soort gin eene mear, want de lessen zeent a wier n' joar of wat dood. Het moojste van dee gaste was, det ze noar mooj wat veteln konn, en dan harn ze der van dee ampatte oetdruknge biej, dee aj van nen aandren Riessendér nooit huern. In een dinge vüln dee müege ook op, ze mochen allemoale geanne nen borrel. Non was det neet zoo slim en doar worn ze ook neet op an e'kekn. want de meeste Riessen- ders spuujn der neet in. asse der heur eene vuur zatn, want doar steet noarns in d.e skrif dej ginnen borrel mangt dreenkn, mear iej munn der gin misbroek van maakn, en det deenn dee knaapn wa, zoo dej ze nog wal eens ne keer konn zeen det ze n' froai stukke in de kraag harn. Van een deenk muuj heur echter de eere noa geewn, nen eankelen oet- gezuunderd. lastig warn ze nin a harn ze nog zoo vuile op. Ze harn zoo gezeg nen ple- zeeregen droonk an zi'k. Iej begriept wa, wee at zoo leawd kan neet wat oawer hooln. Nee den koomp earder wat te kort, en zoo gongt dee gaste ook, zoo det ze miln in de wekke a smangs n1 vuurskot op monn nemn op 't loon det at ze zoaterdaangs buurn. Zoo ook Derk van Oarnd Meyer, den har ook a n' poar keer miln in de wekke var zinn baas n' vuurskot op e'nomn vuur 't een of 't aander, mear toen atte zoater daangs buurn harre a zoovulle e'kreegn, dette nog mear nen rieksdaalder te goo har. „Ik kreege", veteelne later, „zonnen skrik, toen ik mear zoo waejneg buurn, det ik meann det miej de lücht.e oawer de haane sleug 't Roo Batske was nen messelder en mog ook geane n' borreltje. Ne keer harre n' kar- waejken in Rectum, en atte doar 's oawns vad dan kwam, dan konn* oeet biej Darkies op 't Vear vebiej komn, of he.e moster eawn an um der eene te nemn. „As ik biej Zaand- mans zinne", har wal eens teg'n de keals ezeg. dee at biej um warn, „dan krieg ik de rükke a in n' neuze, en dan mu'k ter an of ik wil of neet". Van t.e vuurtn haalne dan ook a nen stuuver oet 't vesje, zoo det der zoo binn kon skeetn. Op nen oawnd echter was der vuurbiej e'stapt zoonder um der an te goan. Zinne müege harn um an e'kekn en e'vroagn: „Wat is det non Bats heb iej der gin zin an, of ziej neet good te passé?" Meer hee har niks e'zeg, tot ze an de aandere kaante van de brugge harn e'was, en toen harre in één keer e'skreewd: „Det heb ik .e'wunn", en met een wasse wier umme lop op Derksen an en noa binn e'goan. „Wat har iej toch gister- oawnd, met det heb ik e'wunn?" ham de keals 's aandersmoarns e'vroagn zoo gaaw as ze um zaggen. „O", harre zeg: „Ik har met miej zelf ne wednskop an e'goane, um nen borrel, det ik wa biej Derksen vuurbiej kon komn, zoonder der an te goan. Non det lukn miej, en det wun ik, want iej hebt zelf e'zeen det 'k a an de aandere kaante van de Oa was. 'k Zin toen mear direct wier umme stapt um ne op te nemn want n' stuuver braann miej in 't vesje". Teegn de Diele har der ne keer een ezeg den at met ne koare met hooit duur de Bëkke skuef, en teegn n' Smidnbeelt op mos, wat um vuur n' man alleene nog a ankeek. „Jans aj miej eawn helpt drukn um teegn n' Beelt op te komn, gauw biej Spekhos an en kriej nen borrel van miej". „Wat zeg iej miej doar", har de Deele vroagn „Nen bor- rel?" „Joa Jans", har den e'z.eg, „Det is 't miej wa weerd en den koj gaaw vedeenn" „Nou", kreeg e tot beskeet van de Diele: ..Dan muuj mear zeen aj der met de koare teegn op komt. Want eenn borrel is miej de muujte nin. doar doo ik ter de proeme neet vuur achter hen". Ne aandre keer was de Diele biej nen boer in Ealsen e'komn kot noa Niejjoar met de wüerre zoo at 't gebroek was: „Nog vuile geluk en zeagn in 't Niejje joar". „Daank oew Jans", har den boer e'zeg: „Goat zitn, de vrouwe hef de koffie goar, dan koj wat met dreenkn. Want 't spit miej, jeneawer heb ik op 't oognblik neet in 't hoes, det >s met nen joar tot lessen druepel op e'goane." „Det spit miej ook", zeg de Diele: „Dan nemm ik n' zeagn mear wier umme en muuj mear zeen dej oew van 't joar zee redt, want koffie heb ik gin zin an, det he'k van moarn a dree keer e'had. Ik kwam um nen borrel". Nen aandren boer har de Diele, in n' hoarfs V LLL -v- eens e'vroagn toen atte doar met ne boskop was vuur n' eenn of n' aander: „Ziej nog drok Jans"? „Non drokdrok't is noa waj drok neumt. Woerdan?" vreug de Diele, „Jè zee", har den boer e'zeg: „Ik hebbe doar nog n' poar speent laand met eerpel en dee munn der neug oet worn e'stükn vuur at 't begeent te vreezen. Is det neet wat vuur aew um der dee oet te maakn, non aj, zoo'j zegnd, toch neet drok zeent. Ik zal oew good betaaln, met de kos der biej" „Weet iej wee at z.e oew e'pott hef", har de Diele vroag'n an den boer den um ver- woonderd an har e'kekn. „O joa wa", zeg den boer. Woerumme dan?" „Dan hoowe wiej der ook neet vearder oawer de kuijern", gaf de Di.ele um ten antwoord, oonderwiel hee de proeme van de eene kaante van n' moond noa de aandere kante har e'skuewn: „Dan mut ze oew den. der ook mear oetmaakn, want hee weet ze ook 't beste te zitn. En non gróót ik oew. Tookn wekke v.eerder, Getjan.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2