Meningen in de raad liepen sterk uiteen ACHT MONUMENTEN VAN DE AKKOORD MET HUU RLIBERALISAT1E igendawerd vrij vlot afgewerkt „Red de oude binnensteden Burgemeester wegens ziekte AUTOVERZEKERING VOORTMAN N.V. WEE ZOL HET HEMM EZEEN? \iijud6 uó augustus 1968 51ste jaargang no. 34 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt 1.75 per kwartaal, voor postabonnees 2.35 per kwartaal. Administratie en redactie Enterstraat 10 - Telefoon 2303 (05480) - Giro 1036135 Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm - Bij contract korting siÉÈÈÊÈÊÊmÊÈÊËÈË Zoveel hoofden zoveel zinnen. Dat bleek vorige week vrijdag middag tijdens de raadsvergadering, die overigens vrij vlot verliep. Er waren door het college van B. en W. twee hangijzers in het vuur (van het debat) gehangen, n.l. een voorstel akkoord te gaan met de z.g. huurliberalisatie en een voorstel om de minister te verzoeken een aantal gebouwen van de lijst van beschermde monumenten af te voeren. Vooral dit laatste voorstel deed een hevig debat verwachten; de meningen waren inderdaad (tot zelfs in verschillende fracties) ver deeld, mi;ar degenen die verwacht hadden dat in de raad een groot aantal figuren zou schuilen, die het kostelijk goed van de door het ministerie van Cultuur, Recreatie en Maatchappelijk Werk samen gestelde monumentenlijst met inzet van alle energie zouden ver dedigen kregen ongelijk. Verreweg de overgrote meerderheid van de raad ging met het voorstel van B. en W. akkoord ondanks het feit, dat de monumenten lijst in de heer H. W. Jansen (PvdA) een vurig pleitbezorger vond. Verwonderd Niet bevoegd Strijdkreet, maar ook een kreet \an wanhoop: fW 11 oningzoekenden Tennisclub Geen gezicht' Nadelig saldo Primeur op R1JLITO Monumentenlijst WEEKBLAD VOOR RUSSE m voetpad te verklaren. De heer DeRidder be twijfelde het nut van het plaatsen van bor den. Je kunt er niet altijd een politie-agent bijzetten, meende hij. De heer Scholman reageerde op een desbe treffende opmerking van de heer Paauwe met te zeggen, dat moet worden afgewacht wat het effect is van het politie-optreden. Als er geen verbod is, kan de politie niet optreden. De heer Bruggink (CHU) wilde graag we ten, of het wegje al of ryet belangrijk was om open te blijven. Wethouder Scholman: Het is een gemakke lijke verbinding, die natuurlijk niet bedoeld is als crosspad voor bromfietsers. Hij voelde veel voor het idee (voetpad) van de heer Haase. De raad ging unaniem akkoord met het voorstel hiertoe. Vervolgens was aan de orde het voorstel v,an B. en W. om aan de minister van Volks huisvesting en Ruimtelijke Ordening te be- rirhten, dat de raad geen bezwaren had tegen het voornemen om per 1 september 1969 de zogenaamde huurliberalisatie in te voeren. in dat pand dat direct gelegen is naast de ge reformeerde kerk. Hoewel de heer Borghuis met c^eze inbreng buiten de orde was, gaf wethouder Scholman Laten we het verloop van de raadsvergade ring op de voet volgen: Wethouder Scholman, die deze middag als voorzitter fungeerde, deelde mode d de burgemeester wegens ziekte verhinderd was de vergadering bij te wonen, dat de heer A. H. ter Horst om ande re reden verhinderd was en dat de heer De ange wegens vakantie verstek moest laten gaan. De heer Borghuis (AR) stelde een vraag over een schrijven, dat de commissie van be heer van de gereformeerde kerk (Boom- Vier van de acht panden, welke de raad van de monumentenlijst wenst af te voeren. Van boven naar beneden: De Hoge Stoepe aan de Grotestraat, het pand Rozengaarde 17. de boerderij aan het Veerpad en het pand van de wed. Ter Harmsel aan de Haarstraat. A. F. M. PAAUWE (KVP) kamp had gezonden waarin bezwaar werd uitgebracht tegen het voornemen van de stichting clubhuiswerk Rijssen het pand van dokter Oosthoek te bestemmen als centrum van het clubhuiswerk. De heer Borghuis wilde met deze bezwaren ernstig rekening houden. Hoewel wij het belangrijk achten dat het clubhuiswerk in Rijssen goed kan functione ren, vinden wij het begrijpelijk dat het bestuur van de gereformeerde kerk bezwaar maakt tegen vestiging van het clubhuiswerk H. W. JANSEN (PvdA) ten antwoord dat de raadsleden na afloop van deze vergadering geïnformeerd zouden wor den over bepaalde facetten van deze affaire. Het voorstel van B. en W. tot het gesloten verklaren van een verbindingswegje tussen Enterstraat en Hagen voor bromfietsers haal de de eindstreep. Nadat verschillende raads leden hun licht over deze aangelegenheid hadden laten schijnen bleek later <dat het alle maal niet zeker was, dat de raad bevoegd was de voorgestelde maatregel te nemen. Wethouder Scholman wist tenminste geen antwoord op de vraag of dit verbindingswegje al of geen openbare weg was. Als het geen openbare weg is, zijn we hele maal niet bevoegd maatregelen te nemen, meende één der vroede vaderen. Ja, daar as voor wethouder Scholman niet veel tegen in te brengen. De maatregel werd toch maar genomen. De heer Paauwe (KVP) die van mening was, dat hier inderdaad iets gebeuren moest, hoopte dat als de verbodsborden geplaatst zijn, dan door de politie intensief zou worden opgetreden. Anders heeft het geen zin. De borden op de Oosterhofweg (rijverbod voor bromfietsen op bepaalde tijden, red.) hebben niet zo veel zin. Het is daar soms een gekkenhuis, aldus de heer Paauwe. Hij De- twijfelde of daar veel bekeuringen worden ge maakt. De heer Haase dacht dat een nog betere oplossing zou zijn dit verbindingswegje tot Als eerste nam hierover het woord de heer Jac. Voortman (SGP), die naar hij mede deelde, verwonderd was dat B. en W. akkoord ging met deze huurliberalisatie. Wij hebben in Rijssen een tekort van 430 woningen. Als er gezegd wordt dat in Rijssen praktisch geen woningnood 'meer is, dan is men er met die opmerking naast. Het plan tot liberalisatie van de huren is gebaseerd op de situatie in de grote steden. Minder draagki"achtigen kun nen de huren zoals die daar vaak gelden niet betalen. De woningen blijven om deze reden leeg staan en zie! men toont een woningover schot aan. De heer Voortman wilde juist graag een grotere toewijzing woningwetwonin gen, tot het aanvragen waarvan hij B. en W. adviseerde. De heer Jansen (PvdA) was ook al geen groot voorstander van het plan van de minis ter, evenmin van het advies aan de raad van p. en W. Ik verwonder mij dat ons zulk een oorstel in deze tijd bereikt, hoewel de huur- A.beralisatie op zich een gezonde gedachte was. zo meende de spreker. Dat wij er in Rijssen wat de woningvoorraad betreft gun stig voor zouden staan, trok de heer Jansen ernstig in twijfel. De tijd is voor deze libera lisatie nog niet rijp. Straks wordt de hoogte van de huren uitgevochten, waarbij de positie van de huurder zwak is. Overigens dacht de heer Jansen, dat deze zaak geen Rijssens probleem was, maar specifiek een vraagstuk dat in de Twenthe-raad moet worden bespro ken. Het is belangrijk te weten hoe men in andere steden hierover denkt. De heer Borghuis (AR) vond de woningnood in Rijssen te groot om het plan van de mi nister zonder aanmerkingen goed te keuren, hoewel spreker het met de geest en de strek king van de circulaire van de minister eens wps. Hij vroeg zich af of de raad zich niet teveel vast zou leggen als men dit besluit nam. De heer Bruggink (CHU) vond het plan van de minister in Overijssel de huurliberalisatie in te voeren ,,toe te juichen", evenals de heer Wolterink (SGP). Er is reeds in enkele provincies een proef genomen, waarbij geen moeilijkheden gebleken zijn. Voor uitwasseri zal de minister wel een oogje in het zeil In Venetië is het al bijna te laat, in Amsterdam wordt er met veel publi citeit voor gestreden en in Duitsland wordt er een congres over gehouden: het behoud van de oude binnensteden. Uiterst waardevolle gebouwen en hele straten worden afgebroken ter wille van het verkeer of anders worden zij stuk getrild door hetzelfde, uitgeloogd door uitlaatgassen. In West-Duitsland zijn de kleine steden, waar nog heel wat moois te vinden is, min der in gevaar dan de grote steden. Vooral Regensburg en Bamberg behoren volgens de vaklieden tot het ,,oude, bedreigde Europa". In Regensburg heeft men al heel wat kunnen presteren op het gebied van sanering van de oude binnenstad. Dit is te danken aan de be moeienissen van het culturele verbond van de Duitse industrie. In Bamberg staat het er ech ter slecht voor. Dit is ongetwijfeld één van de redenen waarom Europa Nostra" haar jaarlijkse bijeenkomst in deze stad heeft ge houden een o.rganisatie, die in samenwer king met de Raad van Europa wil proberen te redden wat er nog te redden valt. Bamberg bleef tijdens de tweede wereld oorlog relatief ongeschonden. Maar men mag gerust zeggen, dat in de 23 jaar na de oorlog evenveel schade werd aangericht als elders door bombardementen. Zij het ook op vreed zame wijze. De poging om de oude binnensteden van Europa te behouden wordt niet alleen ge ïnspireerd door de architectonische schoon heid van de betrokken gebouwen, of uit puur historische belangstelling. Het is evenmin uitsluitend de bedoeling om de oude gebouwen en torens te restaureren en een nieuwe bestemming te geven. Gewoon lijk maakt men er na restauratie een museum van en uiteindelijk kunnen hele stadswijken op die manier veranderd worden in een mu seum. Dit is echter het tegendeel van behoud". Het woord zegt het eigenlijk al helemaal van zelf: er valt alleen iets te behouden, dat leeft. Behoud is het tegendeel van mummificering. Uitgaande hiervan zijn in Regensburg archi tecten. stedebouwkundigen, sociologen en psy chologen bijeen gekomen om gezamenlijk uit te vinden hoe de oude binnensteden een wer kelijk levende functie in het moderne stads beeld kunnen innemen. Eén van de belang rijkste voorwaarden is ongetwijfeld, dat de oude binnensteden bewoond blijven en dan niet alleen door mensen, die .elders" geen huis kunnen vinden. Naast musea en derge lijke behoren winkels en bioscopen, café's en andere vermaakscentra tot het beeld van de levende binnenstad. De verkeersproblemen in de oude binnenstad kunnen al evenmin wor den .opgelost" door het aanleggen van g^ote verkeerscirctuis rondom de kern. Ten eerste betekent dit de ondergang voor de winkeliers in de oude binnenstad, maar bovendien ont trekt men deze aan het leven van alledag, waar hij juist een onderdeel van moest wor den. ïn Bamberg gingen de deelnemers aan de bijeenkomst van „Europa Nostra" nog een stapje verder. Zij kwamen gezamenlijk tot de overtuiging, dat niet alleen ons cultu rele geweten het behoud van de oude binnen steden voorschrijft, maar dat de hudigie mens bovendien een grote behoefte heeft aan de confrontatie met het verleden. ,,Een stad zonder oude gebouwen is net als een mens zonder geheugen, zonder identiteit, zonder sa menhang met zichzelf." Elders staat deze for mulering: ,,Wij kunnen de toekomst nooit zonder hulp van het verleden onder ogen zien. Wij kunnen hem niet aan de computers over laten, maar hebben er vooral onze fantasie voor nodig. Het beeld van harmonische stra ten, pleinen en bruggen is niet alleen een wel daad voor het oog, maar vormt vooral ook een stimulans voor onze verbeeldingskracht en herinnert ons er bovendien aan, dat alles al een keer heeft bestaan, zij het op kleinere schaal." In de bondsrepubliek konit het behoud van de oude binnensteden evenals in Nederland langzaam, langzaam van de grond. In Zwit serland en Engeland wordt er al intensief aan gewerkt. In Italië, dat de meeste archi tectonische juwelen van Europa bezit, veroor zaakt het bij de deskundigen in heel Europa niets dan nachtmerries. Er gebeurt haast niets. De deskundigen van „Europa Nostra", kon den dan ook niet nalaten om in hun conclusie speciaal aan dit land een appèl te richten en het te herinneren aan de verplichtingen, die alle Europese landent ten opzichte van hun verleden moeten dragen. ASSURANTIEKANTOOR telefoon 2269, b.g.g. 2892 of 0 5704-257 was gebracht, was volgens de heer Scholman niet mogelijk omdat de Twentheraad nog ,,in de geboortekamer" is. De heer Jansen was van mening dat de woningbouwverenigingen ni t zo enthousiast zijn over de liberalisatie. Is er, zo vroeg hij, nog contact van B. en W. met de woningbouw verenigingen geweest? Waarop de heer Schol man een ontkennend antwoord moest geven: Nee, we hebben geen contact met de woning bouwverenigingen gehad. De heer Smeijers wilde graag weten hoe het met de toewijzing van woningwetwoningen stond, waarop wethouder Goosen antwoordde, G. W. BORGHUIS (AR) (laten) houden, zo was de mening van de heer Wolterink. De heer Paauwe was blij met dit stuk. „Het kan de zaak alleen maar gezond maken." O Wethouder Scholman, die zijn antwoord en reactie op het door verschillende raadsleden te berde gebrachte samenvatte, zei in eerste instantie dat het de bedoeling van het college van B. en W. was om tot normale verhoudin gen te komen. Hij erkende dat het aantal wo ningzoekenden in 'Rijssen nog steeds betrek kelijk groot moet worden genoemd. Er zullen er ook nog een aantal blijven, mede omdat vele jongeren eerder tot een huwelijk komen dan vroeger het geval was. Op zichzelf, aldus de heer Scholman, heeft de huurliberalisatie niets te maken met het contingent woningwet woningen dat Rijssen toegewezen krijgt. De woningwetwoningen en dat is de oorspron kelijke. bedoeling ook geweest zullen in de toekomst gebouwd worden voor de sociaal zwakkeren. Dat thans ook mensen in deze woningen zitten, die er niet thuis horen is een uitwas van een situatie die nu eenmaal zo ge groeid is. Hoe groot het contingent woningwetwonin gen is dat Rijssen toegewezen zal krijgen, heeft niets te maken met ons voorstel de huurliberalisatie goed te keuren. Bespreking van deze situatie in de Twenthe- i«aci zoals door d« baar Jansen naar voren J. H. PLUIMERS (PvdA) dat het beleid van de regering gericht is om meer premiewoningen en minder woningwet- bouwwoningen te doen bouwen. Op een vraag daaromtrent van de heer Wolterink antwoordde de heer Scholman, dat de huurbescherming blijft bestaan. De heer Bruggink die een angst (o.a. van de heer Jansen) voor de huurliberalisatie had bespeurd, Vas van mening, dat dit in de praktijk wei mee zou vallen. De huuradvies commissie beschermt de belangen van de huurder volledig. Bovendien meende hij dat het huurbeleid zoals dat na de oorlog gevoerd is. nadelig heeft gewerkt op de woningbouw De hear Borghuis was door het betoog van de heer Scholman „niet overtuigd". Het te kort aan woningen is in Rijssen nog te groot, meende hij, om de huurliberalisatie zonder moeilijkheden te kunnen goedkeuren. Hij vond de liberalisatie wel een gezonde gedach te als men over voldoende woningen beschik ken kon. Dat is in Rijssen niet het geval. Het voorstel van B. en W. kwam in stem ming. Voor stemden de heren: Hease, G. Pluimers, Rosman, Smeijers, Wolterink, Bruggink, Seppenwoolde. Goosen, Paauwe en Scholman. Tegen stemden de heren: De Rid der, Borghuis, J. Voortman, Jansen en J. H. Pluimers. Het voorstel van B. en W. om het bestem mingsplan Oost, betrekking hebbend op een perceel aan de Stokmansveldweg, te wijzigen, kon de goedkeuring van de raad verwerven. Dit houdt in dat de Tennisclub Rijssen de bestaande aan de Stokmansveldweg gelegen tennisbaan kan uitbreiden met 2 gravelbanen. De heer Wolterink deelde mee, dat hij te gen de wijziging van dit voorstel was, omdat de mogelijkheid tot het aanleggen van 2 ten nisbanen voor hem onaanvaardbaar was, om dat daar „ook op zondag zal worden geten nist". Ook de heer Rosman verklaarde zich tegen dit voorstel. O Besloten werd tot aankoop van de woning van de heer Maats, Weversstraat 26. De heer Borghuis begreep dat dit pand aangekocht wordt in het kader van de sanering. Maar hij wilde daarbij een vraag stellen: „Saneren betekent toch niet alleen: afbreken? Ziet het college al enig licht?" Overal vallen lege plekken en dat is geen gezicht, meende hij. Wethouder Goosen antwoordde dat de goed keuring aan het bestemmingsplan voor de bebouwde kom (in zijn geheel althans) is ont houden. Het gedeelte wat goedgekeurd is wordt al bebouwd. Aan de Grote Driehoek kunnen we niets doen. Hier en daar zullen in derdaad gaten vallen. Die kunnen we wellicht benutten als parkeerterrein. Een en ander zal enige tijd vergen, maar in het algemeen was de heer Goosen over deze materie „niet pes simistisch". De zwem- en polovereniging De Koerbelt had de rekening 1967 ter vaststelling door de raad aangeboden. De rekening van baten en las ten sloot over 1967 met een nadelig saldo van f 8.746,91. Hoewel de heer Bruggink mild in zijn kri tiek wenste te zijn kon hij toch weinig bewon dering opbrengen voor de wijze van samenstel ling van de begroting door de vereniging. On der de post salarissen staat 'n bedrag geraamd van f 30.600, terwijl dit bedrag in werkelijk heid belangrijk groter is geweest. In de toe komst zal men, zo meende de heer Bruggink, meer werkelijkheidszin aan de dag moeten leggen. Wethouder Scholman somde een aan tal oorzaken op, die van nadelige invloed op de begrotingssituatie zijn geweest; er is o.a. meer personeel in dienst genomen, terwijl de assistent-badmeester in de loop van het jaar een volledige dagtaak heeft gekregen. Wij we ten zo sprak hij, dat het zwembad nooit een winstgevende zaak zal worden, maar het is een facet in de bevordering van de volksgezond heid die wij niet willen verwaarlozen. De heer Haase zou de kritiek op het bestuur van het zwembad „niet graag ondersteunen" Toch zei de heer Bruggink „niet tevreden te zijn". Het enorme verschil tussen de be grote salariskosien en de werkelijk gemaak te kosten is „een gevaarlijke zaak". De beer Jansen stelde dat het bestuur met 'n Züendagmoarn um krék half tiene Stapn Getjan de koarke binn, Hee was disse keer froaj laate, 'n Doomie den wol al beginn. Rap zat hee zik in de baanke, Miskien det het mear zoo leek, Mear 't was krék of iedereene In de koarke noar um keek. Hee haaln'n noaskendook vuur 't lechtc, Mear toen hee ne lus wol vooln, Zag hee det hee ne mear better In zin noasak har kunn hooln. Want het was een winterhempjen Wat hee oet zin noasak treuk, En dét hee, good det 't gineene Har ezeen, wier biej zik steuk. Nee, zoo 't leek har dr gin meanske 't Hemd ezeen, gelukkig neet, 't Is dus vuur Getjan een roadsel Det het in de kraante steet. noaskendook - zakdoek; noasak - broekzak. J. Rozendom. De afdeling Rijssen van het Verbond voor Veilig Verkeer bezorgt de komende Rijlito een Overijsselse primeur. Op deze tentoonstelling is de afdeling met een stand aanwezig, waar in een test-apparaat zal worden opgesteld dat onlangs nog te zien was in de TV-program- ma's Monitor en Voor de Vuist weg. Dit testapparaat bestaat uit een op rollers rijdende bromfiets, waarop een kandidaat kan plaatsnemen. Langs elektronische weg wordt dan berekend hoe de reactietijd van de kandidaat en de remafstand van het voertuig is. Met het voertuig kunnen diverse snelheden worden gereden. Omdat de huur van deze apparatuur vrij hoog is, zal men tegen betaling van 25 cent een test kunnen afleggen, hoewel leden van het Verbond voor Veilig Verkeer een „gratis ritje" mogen maken. De kostbare apparatuur is eigendom van de gemeentepolitie te Rotter dam. Het bestuur van de afdeling Rijssen van het Verbond voor Veilig Verkeer hoopt, dat vooral de bromfietsende jeugd veelvuldig van deze gelegenheid gebruik zal maken, omdat vooral onder deze categorie weggebruikers velen de remafstand van een bromfiets onderschatten. N. HAASE (SGP) het vaststellen van de abonnementsprijzen voorzichtig moest zijn. De verhoging heeft ken nelijk niet stimulerend gewerkt. De wijze waarop het bestuur de exploitatie verzorgt ver dient ons aller bewondering. Overigens, aldus de heer Jansen: „Wij blij ven van mening, dat als het zwembad op zon dag geopend zou zijn, het nadelig saldo aanmerkelijk lager zou zijn." De heer Pluimers (P.v.d.A.) vroeg of met het aanwijzen van een gedelegeerde in het bestuur uit de gemeenteraad al vorderingen waren gemaakt, waarop wethouder Scholman een ontkennend antwoord gaf. „We werken" aldus de heer Scholman „in de richting van een overkoepelend bestuur." Aan het ontwerp van de lijst van bescherm de monumenten, samengesteld door het minis terie van Cultuur, Recreatie en Maatschappe lijk Werk werd door de raad grote aandacht besteed. Op deze lijst komen de volgende panden voor: Bouwstraat 49, (eigenaar de heer Lan kamp) Haarstraat 7 (voormalig kantoor rijks ontvanger, inmiddels al afgebroken), Haarstr. 4 (Ter Harmsel, Molendijk 58 (De Veer bo.er, bewoond door A. J. Vruggink, eigendom N.V, Nijhuis en Zn), Havezathe de Oosterhof, Ned, Herv. Kerk (schildkerk) met toren, Zandste- nenpomp, staande op het Schild, Rozengaarde 17 (Jan Heedt), Wierdensestraat 3 (de Hoge Stoepe eig. B. en J. Eshuis), Wherdensestraat 7 (v.m. politiebureau), Wierdensestraat 25 (Willem Koedijk), en de Pelmolen. Van deze 12 monumenten wensten B. en W. alleen gehandhaafd te zien kasteel de Ooster hof, De Ned. Herv. Kerk op het Schild, De zandstenen pomp, het pand van de fam. Koe dijk aan de Grotestraat en de Pelmolen. Het college van B. en W. stelde de raad voor de minister van CR.M. te verzoeken de overige panden van de lijst af te voeren. De heer Jansen (P.v.d.A) nam als eerste hierover het woord, waarbij hij in eerste in stantie betreurde dat een van de panden (Haarstraat 7, v.m. kantoor rijksontvanger) al was afgebroken Bekend is, aldus de heer Jansen, dat Rijssen weinig historische gebou wen telt. En die bijzondere panden die we hier hebben moeten we zuinig bewaren. De heer Jansen kritiseerde het feit, dat de raad slechts 1 dag in het bezit was geweest van het voor stel, zodat men er eigenlijk geen studie van had kunnen maken. B. en W. stellen van ver schillende panden voor de minister te verzoe ken deze van de beschermingslijst te doen af voeren. (zje vervolg pagina 2)

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 1