Pater G. Hazew met vakantie in De Mors maandagavond officieus kampioen Swiebertje, Bromsnor en skelterraces zeer in trek bij Rijssense jeugd DIERENLIEFDE OP CAMPING DE HOCH Jewilmke en sjaans van Riessen vuur zo n zestig zeuwntig joar Missionaris in Brazilië Niet bij vreemde mannen op de fiets... ERBIJ, Bond zal moeten beslissen Feestvreugde in t Volkspark BURGERLIJKE STAND Wildspeurtocht rond Friezenberg KORTE SNIPPERS NOG VEEL ARMOE IN DE BINNENLANDEN B.Z.P.C. ging met 3-0 ten onder GESLAAGD Vrijdag 2 augustus 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 ..Het is onvoorstelbaar hoe groot de welvaart in Nederland is als ik die ver gelijk met de situatie in het binnenland van Brazilië." Dat zegt Gerard Haze- winkel, pater van de Orde van de Car- melieten, die met verlof enkele maan den in Rijssen, zijn geboorteplaats, ver blijft. ENORM LAND IN BINNENLAND Maandagavond is het herenteam van de polovereniging De Mors officieus Het was zaterdagmiddag stil in de meeste Rijssense straten. Honderden kinderen waren vol verwachting naar het Volkspark getrokken om de televi siehelden Swiebertje en Bromsnor, be kende verschijningen van de televisie nu in levende lijve te zien. Voor de luttele prijs van 50 cent kreeg de Rijssense jeugd de gelegenheid om van de avonturen van de vreemde snoeshaan Swiebertje en van de stren ge Bromsnor, die altijd door de zwerver met zijn rare hoed in de maling wordt genomen te genieten. Jonge diertjeszonder moeder, zijn hulpeloos Dierenliefde en gedoemd te sterven. Deze gedachte kreeg ook Rob van der Kuyl, assistent van badmeester Richardson, afgelopen week, toen hij zeven jon ge konijntjes van ongeveer een week oud kreeg aangeboden van enkele kinderen, die ze hadden uitgegraven in de zandbak van het zwembad De Koerbelt. Wat moet je nu met die kleine beestjes doen? Goede raad was duur, en daarom werden ze, in een doos meegenomen naar de camping „De Hoch", waar een aantal jeugdige kampeerders er zich liefdevol over ontfermde. Met een speen tje voor de pop werden ze om de twee uur ge voed en zelfs 's nachts kregen de nog blinde konijntjes geregeld de fles, waarbij de kinderen om beurten uit bel moesten, wat ze met liefde deden. Jammer is, dat nog maar een van de zeven kleintjes in leven is gebleven. De andere gingen doodal leek het de eerste tijd wel goed te gaan. Het nu nog .in leven zijnde konijntje knabbelt aan een dikke rode wortel als wij een blik in de ren werpen, maar spartelt niet tegen als 't zevenjarige dochtertje Wanda van kamp beheerster mevrouw De Groot, het kleine dier tje pakt voor „de fles". Er bestaal een goede kans dat het beestje in leven blijft, zodat het straks vrolijk met zijn bosgenoten ronddartelt rond camping De Hoch. kampioen geworden. Onze plaatsgeno ten versloegen in een uitwedstrijd B.Z.P.C. uit Borculo met 3-8. Binnen kort zal De Mors uitslag krijgen van de bond, of de wedstrijd tegen Neede wel of niet zal moeten worden overgespeeld. Laatstgenoemde wedstrijd werd ge staakt wegens ruw spel van Neede, waarin De Mors een voorsprong had genomen van 2-0. Het is natuurlijk altijd weer een belevenis ro'n verlofperiode, te zien hoe het met je fa milie, met je oude vrienden en kennissen gaat. De 49-jarige Pater die het grootste deel van zijn leven in het immens grote Brazilië heeft doorgebracht erkent het graag. Toch blijft het schrijnen, dat je waar hier in Holland en an dere Europese landen, het welvaartspeil zo hoog, de sociale verzorgingen zo goed, en het onderwijs en de medische verzorging zo voortreffelijk zijn, almaar opnieuw moet ver gelijken met de situatie in Brazilië waar alles zo veel beroerder georganiseerd is. Dat in de binnenlanden honger wordt geleden, dat de medische verzorging zoveel beter kon, dat de jongeren wel graag willen maar niet kunnen werken omdat er geen arbeidsplaats is, dat is een probleem waarmee Gerard Hazewinkei ook in zijn vakantieperiode blijft tobben. Het is alweer 31 jaar geleden, dat Gerard Hazewinkei als 18-jarige seminarist naar Bra zilië vertrok, om de op het klein seminarie te Zenderen begonnen priesterstudie te voltooien. Hij had gekozen voor Brazilië, vanouds een land waar vele Nederlanders hun missione rende arbeid hebben verricht. Ter illustratie vermeldt hij dat momenteel ongeveer 1000 Nederlandsepriesters in Bra zilië iverken. Het is een enorm land met een oppervlakte van meer dan 8'A miljoen km2, Er heerst nog een vrij groot analfabetisme, hoewel er thans algemene leerplicht is. Nadat de Braziliaanse Rijssenaar in 1945 in Sao Paulo tot priester werd wi jd moest hij tot februari 1948 wachten voor hij (na 11 jaar verblijf in Brazilië) met verlof naar Rijssen werd gezonden. Die dag herinnert de altijd vriendelijke pater zich alsof het gis teren gebeurde. Hij mocht zijn moeder in goe de gezondheid terugzien evenals zijn beide broers. Het was een spontaan feest, waaraan de hele r.k. parochie van Rijssen meedeed. De concelebratie van de eerste Plechtige H. Mis was een indrukwekkend gebeuren. Na een half jaar vakantie vertrok pater Ha zewinkei weer naar Brazilië waar hij was be noemd tot leraar (later rector) aan het klein seminarie in Itu in de staat Sao Paulo. In 1963 werd de toen 44-jarige pater benoemd tot overste van het groot seminarie in Tere- sopolis, een stad die vanwege het fantasti sche klimaat veel door toeristen wordt be zocht. Nadat het seminarie werd overgeplaatst naar Belo Horizonte werd hij in 1966 overgeplaatst Talrijke kinderen raken tijdens de topdruk te in Ouwehands Dierenpark hun ouders kwijt. De ganse dag worden allerlei oproepen gedaan door de geluidsinstallaties om kinde ren en ouders weer te herenigen. Met Daphna ging dat iets moeilijker. Men had al enkele malen de naam van de ouders van dit Amsterdamse meisje omgeroepen, maar ze kwamen niet opdagen. Directeur Baars van het dierenpark, die al zo'n klein halfuur met Daphna in het park restaurant had zitten wachten, stelde haar voor bij hem achterop de fiets plaats te ne men en het park rond te rijden om op die manier mammie en pappie te gaan zoeken. ,,Ik mag niet bij vreemde mannen op de fiets!" riep Daphna verontwaaidigd uit. Daar kon directeur Baars het dan mee doen. Even later kwamen de ouwelui van Daphna opdagen, die hartelijk moesten lachen om het door Daphna zover doorgevoerde stand punt niet bij vreemde mannen op de fiets te gaan zitten. Ze had haar lesje goed geleerd, maar in dit geval té consequent doorgevoerd. Die „vreemde" man had immers al een half uur keurig op haar gepast. naar Aimores, gelegen zoals Pater Hazewin kei dat noemt, in de binnenlanden". Het is in deze plaats, gelegen 1200 km. van Sao Paulo waar de oud Rijssenaar de laatste In het stadje van 17000 inwoners zijn twee jaren zij het hard, met veel vreugde werkt, parochies die door het team van pater Ha zewinkei, (twee Nederlandse en twee Brazili aanse paters) worden bediend. De afstanden naar de verst verwijderde kapellen (er zijn er in dit werkgebied 20) zijn groot en de wegen voor Nederlanders on voorstelbaar slecht. Tpch voelt Gerard Hazewinkei zich daar op overtuigd dat zij belangrijk werk doen. Mach- zijn plaats. Hij en zijn confraters zijn ervan stukken, die steeds opnieuw in een gesprek teloos staan zij tegenover die grote vraag- met hem opduiken. Natuurlijk heeft men bui ten Brazilië de indruk dat ook in dit land vooruitgang is geboekt. Dat is ook duidelijk het geval. Vooral in de miljoenensteden die dynamisch zijn ontwikkeld. Maar het platte land, waar gebrek is aan goede wegén en aan krachtstroom, zodat er zich geen indu strie kan vestigen, kan zich aan het succes van de grote steden niet spiegelen. Dat vindt Pater Hazewinkei maar een droevige zaak, waarvoor ook de regering zomaar geen op lossing kan vinden. Maar het ellendigste is, dat als je ziet dat de mensen honger lijden, onvoldoende medische verzorging hebben, dat je daaraan alleen maar in incidentele gevallen wat verlichting kan brengen. Wij blijven echter vol vertrouwen dat ook, zij het langzaam, de welvaart zal doordrin gen naar het plattf\and van Brazilië, dat gro te bodemschatten bezit en een bevolking heeft die wil en kan werken voor het dagelijks brood. Een kleine indruk hoe groot Brazilië is geeft Pater Hazewinkei ons als hij vertelt, dat hij van zijn standplaats Aimores naar Rio de Ja neiro 15 uur heeft gereisd (5 uur per trein en Schiphol nam ook 15 uur in beslag 10 uur per vliegtuig.) De reis van Rio naar Al een kwart van zijn vakantie zit er op. Dat gaat zo snel zegt Pater Hazewinkei. Maar als het zover is gaat hij blijmoedig terug naar zijn tweede vaderland Brazilië, naar Aimo res, waar de mensen blij zullen zijn als de „Hollandse Pater" teruggekeerd is op zijn post. Voor dit grootse kinderfeest, want dat is het geworden, had de speeltuinvereniging Irene gezorgd, die ter gelegenheid van het 15-jarig bestaan iets voor de leden, iets bijzonders wilde organiseren en ook het overige deel van de Rijssense jeugd wilde mee laten ge nieten. Als gezegd het is een schitterende middag geworden. Voordat Joop Doderen en Lou Geels in het Park aanwezig waren werd een al leraardigst voorprogramma verzorgd door Mr. Franklin, die als goochelaar een bijzonder goede indruk maakte, terwijl ook van de spre kende aap met volle teugen werd genoten. Daarna kwamen de helden van de middag op de fraaie muziekkoepel met luid gejuich be groet door de massa kinderen, die het de or ganisatoren een beetje moeilijk maakte omdat de jeugd niet wilde blijven zitten maar in Terloops is al ter sprake 'eküm, dèt Ge diene, Jewilmke zin zuster, verkerige har met Harry, 't Is de meuite weard, te ver- teln ouwer 'n eersen auwnd. dèt Harry bie Jewilmke zin va en moo kunnigheaid küm anknupn. Dat dét mis zol goan, zat dr dikke in, want Jewilmke moch Harry neet bepoald. Harry zat biej Gediene op 't ketoor, neumn Gediene Gerdy, har smangs 'n heudje op en zat 'n heeln dag met 'n tengske in de pepiern te knipn um ze doarnoa vot te stopn. Gin pien ter woark, mear wal 'n poehee op de hoed van jewelste. Doar küm biej, dat Gediene neet wol hemn. dèt Jewilmke in de kamer zol zitn, as Harry vuur de erste keer küm. „Loat Jewilmke non venauwnd in de kökne zitn, want aans jache 't spil wier in 't honderd", zea Gediene. Jewilmke zea niks mear begun vaals te fluitn. Doar ha'j 't al. Hee was te min vuur dèn Harry en non kon hee venauwnd in de kökne zitn. Doar kon Gediene nog spiet van krieng! Hee sleup 'n gaank in, dreein de duurbelle zo vear lüs, da'j in de kamer niks kon heurn, as dr 'ebèld wür. Vervolgens gunge noar de sloapkamer um wat in de vensterbaanke te lengn, precies bouwn de vuurdure. Doar kon- ne meten mooi zeen. of dèn Harry dr al an- küm. Joawal, doar ha'j ne. Hee har werem- pel de haanske nog an, met zuk mooi wear Jewilmke sprung stille de trappe of, en betreuk de wach biej de dure. Harry drukn op 't knöpke mear dr kwam gin geluud. 't Was ook neet neurig, want Jewilmke dee de duure al lüs. Zo, jongeman, ben ik hier bij de familie Geldewas? vreug e. ,,Dtè zo'k efkes mun vroang an min vaa, ?tea Jewi'mke dom. Hee deer de dure zo vear dichte, det Harry neet kon zeen, dat Jewilmke neet noar de kamer gung mear de trappe op. Harry haaln de skoolders op. 'n Vremd jeungkn, dèt Jewilmke Jewilmke was inmilns biej 't bouwnraam 'eküm en gooin dr twee doewneier of, det skier warn. He maak'n, datte wier beneen küm en zea met 'n dom gezichte: „Ie hebt gelieke, viej heet Geldewas. Kom dr toch in, keal. Harry steun wat stiekum te potsken an 'n hood, 't was raak 'ewes, de geile kladders zatn dr op. Jewilmke pulken dom in 'n neuze en zea: „Dèt he'j non met dee zwaalven, ze lengt mear raak en zoonder oetkiekn. Nog 'n gelukke da'j nen hood op ham." Harry heul zich groot en vreug: „Dat is waar ook, zou ik even kunnen bellen? Ik heb vergeten een vergadering af te zeggen". „Ie künt hier wal bel'n, mear neet in 't hoes, wal in de skure. In 't nieje hoes hewwe nog neet als good terechte, snap-ie. Harry keek vrümd, mear gung toch met, duur de boetngaank noar de skuurdure. Je wilmke zweein de dure lüs en zea: „Hiér kü'j beln noar hartelust. Wal veer fietsen Harry was zo gloepens heilig, datte de dure dichte smakn en vot. gung. Hee keek op noch umme Pas um neengn uur, toen Jewilmke al in berre lag, kumme wierumme. Wier bel'n e an, mear keek angstvallig noar bouwn, of dr soms nog mear eier ankümn. Dee bleewn oet. Wat Harry nog net heurn fluitn, toen Gediene am disse keer inleut (Jewilmke har snel de belle wier vaste 'edreeid) was: „Hoog, Sammy, kijk omhoog Sammy „Wat zi'j rood in 't gezichte", flustern Gerdiene zachjes en vertederd. „Ik hebbe miej verlaat en toen he'k miej mear 'eheüsd, verzun Harry gaaw. Mear zinnen stemme triln van heiligheid GEBOREN: Janna Gerritdina dv H ten Hove en G Plas, Nijverheidsstraat 27, 22-7-'6S: Martin zv K Drenth en H Becker, Boekweit straat 12, 24-7-'68; Fenneken dv T Jurriëns en G van de Riet, Enterstraat 54, 27-7-'68, Diana Jacqueline dv J Selnstra en M Cevaal, Paulus Potterstraat 8, 29 juli, 1968: Geertje Cornelia dv J Eshuis en G Schut ten, Hangerad 32, 25 juli, 1968 te Almelo. ONDERTROUWD: Egbert Stegeman 23 jaar Rijssen, Tabaks- gaarden 61 en: Gerritdina Maria Kappert 21 jaar, Rijssen, Molendijk 86a 25-7. GETROUWD: Hendricus Wilhelmus Jezef Moerel 22 jr en Marina Jacoba Louise Bökkerink, 23 jr Rijs sen, Wierdensestraat 7a. OVERLEDEN: Jenneken Kerkdijk 87 jr wed v J W Bouw huis, Holterstraatweg 189, 25 juli 1968. Arend Jan Koenderink 66 jr ev J H Nijland Markeloseweg 62, 23 juli 1968 te Almelo) Hendrikus Bosch 87 jr Hangerad 7, 25 juli 1968 te Almelo; Willemina Nijland 73 jr wed v A Rouwen- dam. Karei Doormanstraat 36, 25 juli 1968 te Almelo. Mej. P. Zillinger Molenaar is bij een ver keersongeluk in Tsjecho-Slowaklje ernstig ge wond geraakt. Het ongeval had plaats in de omgeving van Praag, toen mej. Zillinger-Mo- lenaar de macht over hgt stuur kwijt raakte van de wagen die zij bestuurde. Zij werd uit de auto geslingerd en moest met drie gebro ken rugwervels in het ziekenhuis worden op genomen. Haar ouders zijn, toen zij van het ongeluk op de hoogte werden gesteld, onmid dellijk afgereisd naar Tsjecho-SIowakije. Mej. Zillinger Molenaar bracht met een vriendin uit Groningen de vakantie door in dit land. spanning en enthousiasme staande Swieber tje en Bromsnor op de voet wensten te vol gen. Een lichtelijke teleurstelling was dat de burgemeester (Rien van Nunen) niet mee speelde. Hij liet zich vervangen door de loco burgemeester, terwijl ook de echte Saartje (Riek Schagen) niet naar Rijssen was geko men. De vervangers deden het overigens al leraardigst, maar hier was geen sprake van het terugzien van bekende verschijningen. Het gezelschap heeft uitstekend zijn best gedaan. De dolle avonturen op 1 april wilden er best in en op aandrang van Saartje, Swie bertje en Bromsnor leefde de jeugd enthou siast mee. Het was een middag om niet ge makkelijk te vergeten. De skelterraces op het plein van de Schild- school hebben vrijdag en zaterdag een over weldigende belangstelling getrokken. Het was een bijzondere belevenis achter het stuur van een echte skelter te kunnen racen. Een tegen valler was dat de jeugd voor de prijs van een echte Hollandse gulden slechts 3 rondjes mocht draaien. Als je er in zit moet je er al weer uit, was de opmerking van enkele nuchte re knapen, die voor een attractie die ongeveer 40 seconden in beslag nam geen gulden kwijt wilden. Maar er waren toch voldoende lief hebbers voor de exploitant om van een paar goede dagen te kunnen spreken. Zaterdag werd de racetijd voor een gulden verlengd van 3 tot 4 ronden, maar de speelplaats is niet zo erg groot, zodat het nog een dure aangelegen heid bleef. Zaterdagavond trokken de races gewel dige belangstelling, toen er wedstrijden ge organiseerd werden om het kampioenschap van Rijssen. De coureurs gaven alles wat ze aan rijtechniek en gasgeven in zich hadden. Er werden naar het oordeel van deskundi gen uitstekende tijden gemaakt. De tijdwinst moest gezocht worden in een uitgebalanceer de bochtentechniek. Het werd een spannende «vond, omdat de prestaties van de coureurs, die luide werden toegejuicht en aangemoedigd door een overweldigend aantal supporters, slechts seconden uiteenliepen. Winnaar van de eerste prijs werd J. Brinks 2e ronde in 7,6 seconden), die daarmee /werd uitgeroepen tot kampioen van Rijssen. De 2e prijs was voor H. Gerritsen (7,7 se conden) en 3e J. Kiers (7,8 seconden). De winnaars viel een grootse huldiging ten deel. Zaterdagavond gaf de muziekkapel van de Vrijwillige Brandweer van de stad Berghorst (uitwisselingsgemeente van Rijssen) in het ka der van het vakantieprogramma een concert op het Volkspark. Het gezelschap werd offi cieel ontvangen door het college van B. en W. in de raadzaal, bij welke ontvangst ook het kader van de brandweer van Rijssen, onder leiding van de heer G. J. Wolters aanwezig was, alsook enkele leden van het vakantie programma-comité. Het gezelschap werd royaal getracteerd en de stemming in de raadzaal was opperbest. Op het Schild werd een kort concert gege ven waarna de kapel, vooraf gegaan door de grote Rijssense brandweerwagen, naar het Volkspark trok. Op de muziekkoepel werd begonnen met de uitvoering van het Neder landse en het Duitse volkslied, waarna een gevarieerd concert werd verzorgd waarmee de kapel een uitstekende indruk in Rijssen achterliet. De ontmoeting die maandagavond plaats had, verliep in uitstekende sfeer, ondanks het feit dat De Mors verreweg superieur was. Dat de score bleef beperkt tot acht doelpun ten Idg aan wat nonchalant spel. Onmiddellijk na het beginsignaal ging De Mors in het offensief, wat na enkele minuten resulteerde in een gaaf doelpunt van Struik, Wessels en Struik brachten de stand reeds in de eerste spelperiode op 0-3. Jan Schreuder sprintte met de ba! vanuit de achterhoede naar het Borculose doel en zonder verweer deponeerde hij de bal, onbe reikbaar voor de doelman in het net. Onmid dellijk hierna verkleinde Van de Lee van BZPC de achterstand en verraste de Rijssen se doelman met een harde worp. De Mors liep in de derde spelperiode steeds verder weg van BZPC. Ligtenberg en Schreu der zorgden er voor dat de winst veilig werd gesteld. Van de Lee (de beste speler van Bor culo) maakte de score wat aanzienlijker. Hij scoorde er nog twee doelpunten bij voor BZPC. Wanneer De Mors de wedstrijd tegen Neede niet behoeft over te spelen, zal het voor de derde achtereenvolgende keer zijn, dat de Rijssenaren een kampioenschap in de wacht slepen. Een felicitatie waard, niet waar? Woensdagmorgen 6 uur. Bij de Volksho geschool Diependaal verzamelen zich enkele tientallen vakantiegangers (waarbij zich enke le Rijssenaren voegen) om deel te nemen aan de door de VVV Rijssen georganiseerde wildspeurtocht. Een prachtige ochtend is het. Het weer is vast en het is nu al een heerlij- te komen" zegt iemand. ke temperatuur. ,,Er zit een mooie dag aan De leider van de speurtochten, de heer Nieuwenhuis, die dit werk al enkele keren met succes heeft gedaan is deze morgen schijn baar verhinderd. Maar in het VVV-bestuurs- lid M. Mensink, die graag in het jachtveld vertoeft, heeft het gezelschap ook een des kundige gids. Bij de viersprong naar de Frie zenberg maakt zich een aantal konijnen uit de voeten. De tocht begint veelbelovend. De heer Mensink voert zijn gezelschap in de rich ting van het Rijssense veen. Een boerenecht paar is al bezig de koeien te melken. Op lettend speurt men de omgeving af. Gere geld ontdekt men een konijn. Als iemand vraagt of er nog kans is op de waarneming van een of meer reeën, kijkt de gids beden kelijk. Daarvoor is het eigenlijk al weer te laat. Wel toont hij de prenten in het mulle zarttf." DsidëHjke afdrukken Van hèt "zo 'graag gezietie- s roodwild. Dwars - c' -or' het móe- rassige Rijssense veen, met zijn bijzondere vegetatie gaat de tocht. Hier is het een ge wild domein van tureluur en snip, terwijl hier ook hazen „gelegerd" zijn. Het gezelschap wordt geleid door een prachtig gebied dat niet voor niets tot natuurreservaat is be stemd. Veel konijnen en een enkele haas wer den door de wildspeurders tijdens hun ontbijt of ochtendwandeling opgeschrikt. De vakantiegangers zijn enthousiast. Een schitterend gevarieerd gebied, vooral ook. als de tocht leidt langs de leemafgraving op de Hoch. Een weiland, een koren- of maisveld, stoffeert dit landschap op bijzonder aantrek kelijke wijze. Geleidelijk wordt duidelijk dat de speurders geen ree in het vizier zullen krij gen. Wel een prachtig vergezicht op de Frie zenberg. Twee uur hebben de vakantiegan gers gewandeld in een ongerept gebied. Ook op de terugweg naar het uitgangspunt de Volkshogeschool kruist een aantal konij nen het pad van de wildspeurders. Het gezel schap gaat uiteen. Men bedankt de heer Men sink die gezorgd heeft voor een interessante tocht. De waterpolowedstrijd De Mors NZC (Neede) is aan het begin van de derde spel periode gestaakt. De Needese coach haalde zijn spelers uit het water, omdat hij met drie uit het water gestuurde spelers niet verder wenste te gaan. De stand was op dat moment 2-0 voor De Mors, die daarmee een goede gooi deed naar het kampioenschap. De titel van de vierde klasse zou namelijk terechtkomen bij de win naar van dit duel. De gehele wedstrijd ken merkte zich door hard spel, waarbij vooral de Needese spelers duidelijk minder zelfbe heersing toonden dan hun Rijssense tegen standers. Dat uitte zich onder meer in een bloedneus van Jan Schreuder na een onbe heerste Needese interventie. Jan Schreuder maakte ook het eerste doel punt. Zijn broer Meindert bracht middels een strafworp de stand op 2-0. De KNZB zal nu moeten uitmaken of de wedstrijd zal worden overgespeeld of niet. Brokken Aan de voet van de Rijsserberg, op de Ko ningsbelt, staat al geruime tijd een fraaie oriënteringstafel. Bij helder weer heeft men vanaf dit punt een bijzonder fraai uitzicht. Minder fraai is het, dat het oriënteren be moeilijkt wordt, omdat destructieve elemen ten uit^ onze samenleving het marmeren blad met de aanwijzingen hebben vernield. Een kwalijke zaak, waaraan de daders waarschijn lijk minder lol zullen hebben gehad dan ze aanvankelijk dachten. Maar de toeristen zit ten letterlijk met de brokken. Wie doet er wat aan? Statenvertaling De Stichting tot handhaving van de Staten-- vertaling belegt 10 augustus (volgende week zaterdag) in de Rijssense Noorderkerk een landelijke samenkomst. Het stichtingsbestuur heeft een zevental dominees uitgenodigd die op deze samen komst die van 10 uur 's ochtends tot 3 uur 's middags duurt, het woord zullen voeren. Die sprekers zijn ds E. de Marchie van Voorthuysen, ds S. de Jong, ds G. Schipaan- boord, ds M. van Beek (die in het ochtendge deelte zullen spreken) en ds H. A. Vosman, ds H. van Leeuwen en ds A. W. Verhoeff (voor het middaggedeelte). Op deze bijeenkomst zullen onder meer ook mededelingen gedaan worden over het werk van de stichting, inzonderheid over het werk om tot een nieuwe zuivere uitgave van de Statenvertaling te komen. Op 31 augustus zal de Stichting tot handha ving van de Statenvertaling een soortgelijke bijeenkomst houden in de gereformeerde kerk in Middelburg. Woonwagen uitgebrand Terwijl de bewoners afwezig waren is vrij dag de woonwagen van de 22-jarige J. Z„ die op het woonwagenkamp aan de Holterstraat stond, volledig uitgebrand. Het vuur, dat ver moedelijk is ontstaan doordat er een gasstel is blijven branden, greep zo snel om zich heen dat de brandweer zich tot wat nablussen moest beperken. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Maar uit de wagen kon niets meer gered worden. De eigenaar van de woonwagen is in verband met de brand door de politie aangehouden en ingesloten. In Den Haag slaagde voor het vakdiploma woning-stoffeerder de heer G. J. Wessels jr., Bouwstraat 29, Rijssen. ï&M n. Aangevoerd: Runderen 21, varkens 610, to taal 631. Prijzen: 10 melk- en kalfltoeien van f 1.000 tot f 1.250 per stuk; 6 pinken van f 800 tot f 950 per stuk; 5 graskalveren van f 450 tot f 525 per stuk; 19 drachtige zeugen van f 350 tot f 500 per stuk; 591 biggen van f 65 tot f 77 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm, prijzen staande. Zeugen: Handel redelijk, prijzen staande tot iets hoger. Biggen: Han del vlot, prijzen iets oplopend. Zoo nog dej de leste baejde keer gin stukn hebf e'had oawer 't Riessen van vrooger goaw disse wekke wier veerder. Non is 't neet zoo det ik 't neet woggen kon um te skriewn, det wa, mear duur dee vekaansie zin ik ter n' betje met vekomn. Och iej begriept wa, de leu keunt met zukke daage woggen en dan kriej ieder bod nog wal eens angeloop van dissen of gennegen den at veleangn is met n' prlietjen en met een zin hef an koffie. Ze weett wa biej oons is aalt volk in thoes want vot goan vuur ne wekke of wat, zooat nen hoop leu dood reachtevoort, det is ter vuur biej en de vrouwe neet mear biej, aj nen dag ooider wordt. Ik zear doar net duur dee vekaansie, joa det is vandaage an n' dag heel wat aans as vrooger. Aj toen harn e'kuijerd van ve kaansie, dan harn ze oew vuur gek vekloard. en e'zeg dej der n' poar hen water düsken harn. Non mar ik eerlke zegn, det woord kenn iej vroq?er ook nen as gewoone leu, dus det gek vikloarn vül nog wa met, mear loate wiej dan mear zegn van vrieje daage. dee kenn iej ook «in, Het was wosseln van zes uur 's moerns tot zeuwn uur 's oawns in n' stoom of po 'tichelwoark alle daage tot zoaterdaagns too alleene dan was't een uur eerder stop. En dan muuj begriepn det de meeste leu ook rog n' stukn laand harn in n' Es of zoo, \|ioert ze heur eegne eerpel verbouwn. dan mpark iej wa detter van vrieje daage neet e'sprüffii wor. Gelukkig wor 't liter aans en dreejn de boel mear tot zoaterdaagns 's middaagns twaalf uur,, woer met de leu n' betje mear vriej'n tied harn. Nog later wordt nog better en kriej aander- halve dag vriej vlak noa Hemmelvoort, en det was oew a heel vat. Wekkn der vuur wor- der al oawer e'kuijerd want dan har iej veer daage an een stukke det aj neet wat hoown te doon. Weej wat ïeann nen hoop Riessen- ders teeg'n mekoar: Det is ne mooje ge- leagnhaejd um ees n^et de vrouwe noa Deam- ter te goan noa 't mpark. Zoo gezegd zoo ge- doan. De keals op de fietse en de wiewe met n' trein, en zoo kont gebuurn dej zoo wat half Riessen op 't moark vriejdaagns konn zeen gengeln in Deamter. Floor vlak biej de Woage har te good met want doar lean ze zoowat allemoalle an. Noa tweenn weareldoorlog wornt nog bet ter want toen kreegn de leu ne wekke vriej met behoold van loon, en non is 't a zoo vear det ze nog vief daage hoowt te woar- ken en twee wekke vekaansie hebt en nog wat ekstraas in de knippe kriengt um der ees oet te goan met. de wichter of de vrouwe Aj det de oole Riessenders veteeld harn van zo'n zeuwntig tachtig joar terugge, toen ze vuur nen guuln of dree n' godgaansken dag ploetern in de leemkoele en achter 't weawe- tow, detter nen tied zol komn det de keals mear vief daage in de wekke zoln woarken van neegn uur daagns en ook nog n' beheur- lijk loon zoln vedeenn, en iej harn ook nog e'zeg, det ze dan veerteen daage an een stuk ke vriej zoln hemn met behoold van loon, dan harn ze oew nen zet an ekekn, warn dan beginn te lachen en harn e'zeg: „Iej zeent stael dikke, of het luep ter oew duur en dan muuj gaaw maak'n de'j biej n' dokter komt". Non det har der oc^k gin eene konn denkn, detter zonne veraandege zol komn vuur de oarbaejders. Alle veraandege is gin verbettege, wordter wal ees e'zeg, mear in dit geval is 't wa ne heele verbettege. want zo'n leawn zoo as ze toen harn was ook neet wat. Mear jè de leu wussen neet aans of 't mos zoo en warn in 't algemeen nog tevreaner as non a harn ze 't neet breed. Oongelukkeg was in dee tied echter at heur wat oawer- kwam met zeekte of zoo, want dan zat ter niks aans op, of ze monn noa n' oarm, want aans Ieenn ze gebrek. Wa wol disse of genne gen heur nog wal eens wat too stopn, al harn ze 't zelf ook neet te vet, mear jè det wes nen drüppel op ne gleujnege plaate, a was de be- doelege good. Gelukkeg hoof det rechtevoort neet mear, want n' ieder kan zich reelijk redn a heur wat oawer koopm, tenminste at ze de seantn neet veproonkt of oawer n' balken goojt. Zelfs vuur de oole leu, dee at vrooger of- haankelijk warn van de wichter of n' oarm, doar wordt good vuur e'zorgt, en hebt n' eegn inkomn. Wat det betreft is 't er vuelle better eworn. Wukke raejzen maakt ze rechte voort nin in de vekaansies. Um binn de püste te bliewn in eegn laand is ter vuur nen hoop neet mear biej. Aj non met weelt doon, dan muuj n' veerteen daage de greanze oawer noa 't boetnlaand hemn e'was, en dan leefs zoo vear meugelijk tot in Ita lië en Spanje too. Joa det is heel wat aans as toen wiej wichter warn. Wat ze non ve- raejst in veerteen daage, doar zat iej toen n hoes vuur.. Vear van 't hoes kwam iej neet aans, of iej monn oonderdiens munn. En dan muuj neet denkn, det de jonge keals iedere wekke of um de veerteen daage in thoes kwamn, as ze doar warn zoo as ze non doot? Hoo nee, det was ter neet biej, een keer in de ppar moand dan was 't vaake. Vrooger toen at ter nog gin treins jaggen tot Riessen en als te voote mos goan, dan kwamn ze in heurn dienstied zoowat nooit noa thoes. Dan was 't nog a gaaw det de oole leu zeann, „Wat züelt ze hier doon. ze zitt doar good en hebt de kos t' ètn vuur en wat skeet zè met dee looperieje op". Zoo um de staaknge toen har iej der nog wa wat, dee 't de greanze oawer gongn noa de Pruuse um te woarken Het was doar met 't vedeenn wa zoo good as hier in Riessen in n' stoom. Toen 't hier echter iets better begon te worn, kwamn de meesen gaaw hier wier hen, want doar is mear een Riessen. Nen heeln enkelen is ter e'bleewn, mear det warn oet- zuundelijken. 'n Vuurnaam dinge zal wal hem e'was, det de wiewe doar neet oarn konn, en dan monn de keals van oarmood wa wier met wierumme. De jongn van teegnswoordig zuelt doar wa umme lachen, mear toch was't zoo, want de leu in dee daage dachen der aans oawer as rechtevoort, non at 't niks stek woer at ze wonnt en woarket. Tooks wekke veerder Getjan.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2