Jewilmken en 'n personeels- aauwnd van Dieks AGENDA W ereldkampioenschappen onder reuzenparaplu SP Duitse sowjetzone stimuleert smokkel naar Scandinavië Ya k a n tieprogramma RIJSSEN Deskundigen adviseren: „Wees matig met suiker Predikbeurten Nachtelijke tochten op de Oostzee a a a a a a a a a a a a VOORLICHTING BIJ DE VOEDING MEISJE BRADERIE TE HOLTEN boerenkool en andijvieplanten a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a a Orgelconcert in de j BURGERLIJKE STAND Westerkerk Zaterdag start de veiligverkeersrit Grote tent ah stadion ai Vrou wen ru briek Stokmansveldweg wordt verhard W. PAKKêRT Vrijdag 19 juli 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 Spionage voor alcohol en rookartikelen ■ISSEf^SEElï 'HS® HSHSSSBHSSSSS® HES® E ra II b;i ■llallallvjlpia MENSINK HOTEL WEITERING Bezoekt de Joh. v/d Noort Alle verzekeringen Autobanden tot 40 pet. KORTING Bandenservice Oosting Dieks har mear bedaankt vuur 't fanfare corps. Hee moch neet lenger bloazen van 'n dokter, hee kreeg de leste tied las van kraamp in de kennebak'n. Hee was dr neet rouwig umme sinds 't spektakel van 'n hoond van Skildersbearnd. Hee treusten zich met ne nieje leefhaberige: dia's maak'n Poij, Poij, wat Gooin Dieks dr 'n geald teeng a'n. Ne prejektor, 'n skerm, 'n stetief, ne vjoewer en 'n één film noa 'n aander wur vol eskütn. Ealke is ealke: Dieks har dr slag van. Hee har dr oge vuur. Hee har dr kiek op. Alle kluur'n van de reagnboage gungn duur 't diafragma van zin apparaat. Auwnd an auwnd plak'ne de dia's achter de ruutjes. Kommende wekke was dr ne personeels- auwnd van* 't bedrijf, woer Dieks zin wek- loon an onttreuk. Um was verzoch, ne serie dia's in mekoar te doktern van de gang van zaak'n in 't bedrief. 'n Kolfje noar Dieks zin toestel. In elk heuk'n van 't bedrief luchen Dieks zinnen elektronen- flits. Gin mens ontküm an 'n lens, 'n por tier, de sjeffeurs, de inpakkers, 'n cantine- baas, de keals met schriefgerei, de monteurs, en neet te verget'n 'n direkteur zelf. Eén keer dette achter 't buro zat met 't boek vuur zich op 't buro-blad, en ne keer met 't heuwd in de hane, deepe in gedachen. 's Auwnds Dieks an 't sorteern. En an 't knutsel'n met 'n bandrecorder. Jewilmke was neet van um vot te how'n. Jewilmke zorgen vuur de plaat'n op 'n pick-up, heul 't ge- luud in de gaat'n en Dieks leus de tèksten op van 't pepier. 't Was 'n kompleet hoorspel mét plaatjes. En alns automatisch! Dieks kon zinnen bandrecorder an 'n projektor kop peln. 'n Baand gaf dan 'n sinjaal an 'n pro jektor, vanzelf küm dr dan 'n niej plaatje vuur. Mear wat 'n karwei! Affijn, asse dr mear eare van har. Jammer, dat ne dat later Dieks gloepns heilig was op Jewilmke. Jewilmke leut per oongelukke ne grammefoonplate val'n, toen Dieks ne stap verzat. De plate milnduur en Dieks treuk Jewilmke biej de oorn oet de kamer. Dat was zinnen daank vuur al de as sistentie van Jewilmke Jewilmke geul'n van helligheaid. As Dieks onbillik was, zol Jewilmke 't ook wean! 's Aanderdaangs har Jewilmke 's noam- daangs vrie. Zin ooge vul op Dieks' toestel. Hee kreeg ene van zinne gevreesde inval'n. Zag, dat dr nog veere plaatjes op zatn. As hee dr twee nüm, har Dieks dat neet in de gaat'n. Zonnen automatischen kamera was kinderspul, v/at Dieks dr met kon, kon Je wilmke ook. Piengs!, Jewilmke maak'n twee opnaamn oarns in de buurte. En non vearder ofwochen en 'n betje geluk, dan zol Dieks nog eens an de grammofoonplate terugge- denkn Dieks har niks in de gaat'n, skeut 'n film vol, brach 't filmke noar de pos en joawal, dree dage later lag 'n zak'n met dia's biej de breeuwnbusse. Jewilmke gung dr met noa zinne kamer, oonderskep'n zinne twee op- naam'n, stop'n twee pikzwatte dia's van de vuurge keer biej de rest en plak'n de en veloppe wier dichte. Dieks zol dr zich wal biej dale leng'n, dat twee dia's warn mis lukt 's Auwnds har Dieks zinne serie kloar. Twee volle casettes, netjes op volgorde. Nog één keer controleern hee alns. 't Klopn as ne zwearnde vinger. Precies op tied skeut'n de dia's in rt toestel, prêcieë' op tfed heur'n^hee zinne zinnetjes op 'n baand. Mooi ruusken- de meziek op de achtergroond 'n Volgende dag verwessel'n Jewilmke gaauw zinne twee dia's vuur de leste twee nommers van Dieks 't Lech gung oet. „We zien vol spanning uit naar de resultaten van Hendrikus Gelde- was zijn hobby", was dr net 'ezeg. 'n Direk teur met ne sigoare van twee kwatjes tusken NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. Verwelius van Schoonhoven 19.00 uur Ds. Van Donkersgoed van Wierden WESTERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds. J. Vos van IJsselstein ELSEN 10.00 uur Ds. Datema van Nijverdal Z.O. MOLUKSE KERK 10.00 uur Ds. Talubun GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds. A. Bregman 19.00 uur leesdienst ZUIDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. A. Bregman GEREF. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. Brinkman OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur ,n 19.00 uur Ds. J. W. Slager de lip'n sleu 't ene been ouwer 'n aander. Hee was beniejd naor wat dr non küm Bengs, doar ha'j 't eerste plaatje. Wat kluurn! Wat ne mooie meziek. En ineens de stemme: Dit is dan de portier, op de achter grond kan men nog juist de prikklok waar nemen. Zo gung 't vedan. Dieks zat bekaand ach ter in de zale. Konn de leu mooi zeen, dat 't spul automatisch dreejn. 't Ene plaatje noa 't aandere passeern de revue. Eèwert achter 't steur van 'n Mercedes Mans achter de koffiemachine, Dika an 't schonemaak'n, Wilm an de produktie. Tel kens zuchen de zale: Schitterend! Net zoasse is! Woonder en gin eane! Poj, poj! Dieks stroaln nog slimmer as 'n projektor. Het sleu in! Dit bedrijf had niet kunnen zijn, wat het nu is, als in de direktiekamer niet een direkteur zat als de ónze. Van achter zijn machtige buro leidt hij de onderneming met kundige hand Langzaam verscheen 't een noa leste plaat je op 't scherm. Héél effen was 't doodstille. Stiller as biej ne staking op Schiphol... Toen begunn dr 'n poar vuurzichtig te grinniken. De aandern wam ontzet: as dit mear neet te vear gung. Ie mossen oew plaatse weetn... As Dieks dr mear neet oet-egooid wur. Zuk- ke grepkes gung toch té vear... 'n Voarken dat vrat oet 'n trog En 'n baand gung stiekum verdan! Dieks wosseln zich tusken de steule noar 'n pro jektor. Hee zweet'n as nen ossen! Hoe ter weareld was dat meuglijk! Och hedentied! Doar ha'j 'n volgenden dia! 'n Voarken d'at in 'n drek lea te zunnebaad'n! 'n Baand spreuk. Als de mensen naar huis zijn, werkt onze direkteur nog vaak uren door voor 't welzijn van 't bedrijf... Moge dit bedrijf groeien en bloeien... De meziek stürf weg. Toen pas was Dieks biej 'n projektor. 't Lech floep'n an. De baas keek biesterder dan iese- gyim. Gin mens dorf te klap'n. Dieks stot- ter'n: ...Jewilmke hef vaste... Toen begun de direkteur te lachen. Opge lucht lachen de zale met. Toen num 'n di recteur 'n microfoon en bedaank'n Dieks vuur zin skitterend woark. En dètte begreep hoe de vorke in 'n stel'n zat. Jewilmke was dr wier is an «te passé 'eküm. Dèt Dieks um mear neet te vuile mos ofstraffen. Applaus vuur de Uilenspiegel van disse tied! Applaus dendern duur de zale. 'nenr sportieven keal den direkteur! 20 juli; Veilig Verkeersrit voor auto's, mo toren, bromfietsen. Start veemarkt vanaf 14.30 uur. 22 juli. Vakantiegoederenmarkt 8-13 uur. Lommertmarkt op het veemartterrein 8-13 uur. 23 juli Parkgebouw, extra filmvoorstelling, 20 uur. 24 juli Wildspeurtocht. Vertrek 8 uur v.m. aanmelden bij VVV. 25 juli, Foto fiets-puzzeltocht. Start tussen 8- 10 uur bij V.V.V. 27 juli, Volkspark. Kindervoorstell. Swieber- tje en Bromsnot, 14.30 uur. 27 juli Blaaskapel Fuerwehr Borghorst, Volks park, 20 uur. 29 juli, Vee- en goederenmarkt. Elke woensdag- vrijdag- en zaterdagavond film-voorstelling in het Parkgebouw. Aan*/. 20 u. Elke zondag 14-17 uur schaapskudde op de Borkeld. Woensdagavond zal in de hervormde Wes- terkerk een orgelconcert worden gegeven door de heer Klaas J. Mulder. Het program ma ziet er als volgt uit: 1. Opening en samenzang. 2. Prelude ,,0 mijn ziel houd goede moed" Klaas J. Mulder. 3. a) Gavotte in G. William Boyce. b) Adagio in c kl. (arr. Bram Bruin) Loeillet. 4. Allegro uit Orgelconcert in F, G. F. Han- del. ,,Het zgn. Koekoek en Nachtegaal con cert." 5. Twee koraalvoorspelen, Joh. Seb. Bach. a) Erbarm dich mein, o Herre Gott. b) Allein Got in der Höh' sei' Ehr. 6. Largo Allegro, Aria en twee variatie's Festing. 7. Toccata uit de vijfde Symphonie, Ch. M. Widor. 8. Finale: Improvisatie over het lied: Klaas J. Mulder, „Ruwe stormen mogen woe den". In het kader van de vakantie-aktiviteiten van de V.V.V. Rijssen, organiseert de afdeling Rijssen van het Verbond voor Veilig Ver keer, in samenwerking met de Rijssense Mo tor Club, zaterdagmiddag een Veilig-Verkeers rit. De start is om 14.30 uur vanaf de Vee markt te Rijssen. Deze rit leidt de deelnemers door de prachtige omgeving van Rijssen. De route is zodanig uitgezet dat ook de leken op het gebied van het rijden van oriënteringsrit- ten de tocht kunnen uitrijden. De deelname staat open voor auto's, motoren en bromfiet sen. Behalve dat iedere deelnemer diverse at tenties krijgt aangeboden zijn er waardevol le prijzen te winnen, zoals een heren- of da mespolshorloge. Vooral van de in de omge ving van Rijssen verblijvende vakantiegasten wordt veel deelname verwacht. GEBOREN. Hendrik Jan, z.v. J. R. ten Bolscher en J. Uilen, Zuiderstraat 102, 9 juli; Peter, z.v. J. ter Keurst en E. van Midden dorp, Enterstraat 168a, 10 juli; Gerritje Anna Monika, d.v. J. H. Meijer en A. A. Hoppen, Vennekesgaarden 57a, 11 juli 1968; Pieter Jan, z.v. G. A. Huisman en I. A. A. Mulder, Boomkamp 23, 10 juli 1968; Jan z.v. G. D. Dannenberg en J. H. Wolters, Haarstraat 59, 15 juli 1968; Hendrikus Diderik, z.v. G. J. de Wilde en H. J. Dekker, Esstraat 156, 10 juli 1968 te Al melo; Jan Hendrik, z.v. G. J. de Wilde en H. J. Dek ker, Esstraat 156, 10 juli 1968 te Almelo; Gerdien, d.v. A. J. Krejenzang en M. Kreij kes, Koninginneweg 24, 10 juli 1968 te Alme lo; ONDERTROUWD: Hendricus Wilhelmus Jozef Moerel, 22 jaar Duiven, Pastoor van Houtstraat 5 en: Marina Jacoba Louise Bökkerink, 22 jaar, Rijssen Wierdensestraat 7a, 11 juli 1968; Gerrit Jan Nijkamp, 24 jaar, Vriezenveen Julianastraat 27 en: Hermina Kiers, 26 jaar Rijssen, Vennekesgaarden 29a, 12 juli 1968 Gerrit Broekmaat, 24 jaar, Holten, Berg. d. Borchstraat 33 en: Geertruida Schellevis 22 jaar, Rijssen, Nassaustraat 18, 12 juli 1968 Jantines Lap, 28 jaar, Vries, Groningerweg en: Hendrika Hummen, 27 jaar, Rijssen, Sta tionsdwarsweg 32, 15 juli 1968. GETROUWD: Arie Schoonhoven, 27 jaar en Hendrina Paal man, 21 jaar, Rijssen, Prins Bernhardstraat 80, 9 juli 1968; Antonius Johannes Otten, 38 jaar en Johan na Theresia Zendink, 34 jaar Wierden, Enter, Hogebrink 9a, 11 juli 1968; Hendrikus Johannes Wessels, 21 jaar en Aren- dina Hendrika Gerritsen Mulkes, 22 jaar, Wierden, Beukenlaan 9, 11 juli 1968. OVERLEDEN: Hendrikus ten Hove 61 jaar, weduwnaar van A. Voortman, Holterstraatweg 3, 10 juli 1968 te Deventer. Deze week (dinsdagavond) had een ongeval plaats op de kruising Boomkamp-Huttenwal. Een vrachtauto uit Den Haag, bestuurd door F. Z. uit Den Haag, verleende geen voor rang aan de van rechts komende personenauto van de heer H. D. uit Nyverdal. By de botsing die hierop volgde werd de personenauto totaal vernield, terwijl de vrachtauto zwaar werd beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor Al sinds jaren heeft Oost-Duitsland voor haar Oostzeekust een dicht patrouillenet te gen vluchtpogingen uit haar machtsbereik op gebouwd. Dag en nacht kruisen hier snelle schepen, die iedere ongeoorloofde beweging registreren. Voor zekere, geheimzinnige bo ten bestaan er echter gaten in de bewaakte gordel smokkelwaar uit Oostduitse havens, bestemd voor afnemers in Scandinavische lan den, hebben vrije vaart. De Oostzee is voor professionele smokke laars een ideale transportweg voor hun ille gale tochten. Talrijke duistere figuren gebrui- ken de relatief hoge tabaks- en alcoholprij- men, worden als tegenprestatie vobr de hulp zen in Finland, Denemarken en Zweden voor van Sowjetzonale autoriteiten geëist, hun zaakjes. Een van de Oostduitse autori- Weliswaar kennen de autoriteiten van de teiten helpen hen daarbij. Ongehinderd kun- Scandinavische landen de wegen van de smok- nen de smokkelaars in de Sowjetzonale Oost- keiwaar. Zij weten, dat spionagemateriaal via zeehavens sigaretten en alcoholische dranken de Oostzee bij de Oostduitse veiligheidsdienst kopen en op hun schepen inladen. Meer nog terecht komt, dat bovendien met de snelle zij krijgen zelfs een niet onaanzienlijke boten van de smokkelaars Oostduitse agenten reductie op de prijs, die hun winst nog ver- aan hun kusten worden afgezet, die een uit- der doet stijgen. Aan deze voordelige inkoop is slechts een voorwaarde verbonden. De smokkelaars moes ten zich namelijk tegenover de Oostduitse veiligheidsdienst verplichten, spionage in Scan dinavië te bedrijven. Talrijke informaties over de landen, waar de smokkelaars vandaan ko- gebreid spionagenet moeten opbouwen. Zolang de boten op hun vlucht voor de douane echter een veilig onderkomen vinden in de Oostduit se havens, is het buitengewoon moeilijk aan de illegale handel op de Oostzee definitief een einde te maken. 22 juli: Vakantiegoederenmarkt Lommerdmarkt op het veemarktterrein 23 julk Parkgebouw. Extra filmvoorstelling 8-13.00 uur 8-13.00 uur 20.00 uur 24 juli: Wildspeurtocht. Vertrek 6 uur v.m. Aanmelden VVV, f 0,50 per persoon. 25 juli: Foto-fiets-puzzeltocht. Start tussen 8-10 uur bij VVV. 27 juli: Volkspark. Kindervoorstelling „Swiebertje en Bromsnor". Entree 50 ct., volw. f 1,- 14.30 uur 27 juli: Valkspark. Blaaskapel en Boerenkapel, Vrij entree, 20 uur 29 juli: Vee- en goederenmarkt 8-13.00 uur 10 aug. Demonstratie Poriydub Oosterhofruitertjes 15.30 uur Vooraf gratis ponyrijden voor kinderen tot 12 jaar. Terrein Oosterhofweg 13 aug. Puzzelrit Rijssense Motorclub. Veemarkt. 17 aug.: Ronde van Rijssen voor amateurs, plan-Zuid 24 aug.: De Koerbelt. Zwemvijfkamp 30 aug.: Rijlitotent. Driehoekplein. „The Buffoons" Entree f 4,00. Voorverkoop VVV f 3,00. 31 aug.: Rijlitotent. Driehoeksplein. Swiebertje en Bromsnor 14 u. Folkloristische groep ,,'t Overschotje" en Boeren kapel „de Hooiplukkers". Rijlitotent. Driehoeks plein f 2,00, voorverkoop f 1,50 19.30 uur 31 aug.: de Koerbelt. Nat. Windhondenrenwedstrijden 13.00 uur 4-7 sept.: Driehoeksplein. Rijlito met diverse attracties. Elke woensdag-, vrijdag- en zaterdagavond filmvoorstelling in het Parkgebouw. Aanvang 20.00 uur. Elke zondag 14-17 uur: Schaapskudde op de Borkeld. r=t 14.00 uur 19.30 uur 16.00 uur 16.00 uur 20.00 uur ..Wees matig met suiker", roepen de voe dingsdeskundigen de consument al sinds jaar en dag toe. Veel suiker betekent veel calo- riën: en teveel aan calorieën betekent dik worden" voor veel mensen synoniem zijn ge worden. Dat het niet om het gebruik van sui ker zonder meer, maar om het gebruik van tevéél suiker gaat wordt daarbij vaak over het hoofd gezien. Met dat misverstand is de sui kerindustrie uiteraard niet zo gelukkig en zij poogt dan ook sinds enige tijd, via allerlei pu- blikatiemedia, de consument ervan te over tuigen dat suiker niet dik maakt. Met de slogan suiker maakt niet dik" zijn, op hun beurt, de mensen van de voedingsvoor lichting niet zo gelukkig. Suiker levert im mers calorieën; aan dat feit valt niet te tor nen. In vombinatie met vet (gebak, koekjes, bonbons) levert suiker meestal het gevreesde .teveel" aan calorieën op. Het is wel duide lijk dat de vraag of suiker nu wel of niet dik maakt (de soncument weet zo langza merhand niet meer wat hij moet geloven!) niet met een simpel ,,ja" of ,,nee" te beant woorden valt. Even een rekensommetje: honderd gram vet levert ruim tweemaal zoveel calorieën als honderd gram suiker. Vet is dus wel de groot ste boosdoener en in de Nederlandse voeding is de verhoging van het gemiddelde gebruik van calorieën dan ook geheel aan vet toe te schrij- sumptie sterk gestegen. Het gebruik van kool hydraten daarentegen nam sterk af, maar binnen de groep der koolhydraten steeg de con sumptie van suiker weer aanmerkelijk. Op het ogenblik wordt in vele landen onder zocht, of het huidige gebruik van suiker een nadelige invloed op de zogenaamde vetstof wisseling kan hebben. Een definitief ant woord op deze vraag heeft men nog niet ge vonden. Volgens het Voorlichtingsbureau voor de Voeding moet op dit punt nog heel wat on derzoek worden verricht voordat men defini tief zal kunnen vaststellen hoe hoog het sui- kerverbruik van de mens mag liggen. Het zal daarbij vooral belangrijk zijn, aan de weet te komen hoe de spreiding" van het suiker- gebruik van de mens is. Zowel een gemiddeld gebruik van suiker als de consumptie van ex treme hoeveelheden zullen op hun effecten moeten worden onderzocht. De kreet .suiker maakt niet dik" zou kun nen suggereren dat men nu maar onbeperkt de tanden mag zetten in allerlei zoetigheden en dat extra scheppen suiker (letterlijk en fi guurlijk) geen gewicht meer in de schaal leg gen. De voedingsdeskundigen stellen daar met klem hun geijkte advies tegenover: wees matig met calorieën, wees matig met vet én met. zuiker. Waarbij zij aantekenen dat in de nabije toekomst nader zal moeten onderzocht, wat het begrip matig" voor sukker precies ^•-A> Eerst waren de „vroede vaderen", voorzover zij grote stadions mede beheren, ge shockeerd, toen zij over de „minimumeisen" van de Duitse Voetbalbond (DFB) hoor den. Tenminste de helft van de in totaal 60-000 plaatsen, aldus werd voorgeschreven, moeten zitplaatsen en voor tweederde deel overdekt zijn, wil een arena in aanmerking komen als plaats waar de op een na de eerstvolgende wereldkampioenschappen voetbal in de Duitse Bondsrepubliek gehouden worden. De verantwoordelijke autoriteiten denken er nog steeds aan, hoeveel staal en beton en met hoeveel geld destijds in Engeland soortgelijke opdrachten vervuld werden. Maar dan bedacht men echter ook, dat de overdekkingen helemaal niet alleen volgens de dure conventionele bouwwijze behoeven te ontstaan. Namelijk dan niet, wanneer men de lichte bouwconstructies tot voorbeeld neemt, die door de Stuttaartse architect Frei Otto ontwikkeld en voor de eerste maal bij de bouw van het Duitse paviljoen op de Wereldtentoonstelling in Montreal gerealiseerd werden. Deze tentachtige constructie van een aan beide zijden het PVC behandeld po- lyesterweefsel heeft niet alleen het voordeel van geringe kosten. Er komt nog bij, dat een dergelijke reuzenparaplunaar gelang de weerssituatie of opgerold of op stalen kabels gespannen kan worden. Bovendien heeft de kabelnetconstructie (onze foto toont het ontwerp voor Gelsenkirchen) met een „minimum aan kosten en een maximum aan effect" geen ondersteuningen binnen het stadion nodig, zodat de toeschouwers geen slecht zicht op de koop toe moeten nemen. Wat is het doel van hygiëne? De bedoeling van hygiëne is bacteriën, schim mels, gisten en parasieten, die zowel de oor zaak kunnen zijn van ziekte als van bederf van levensmiddeldn, zoveel mogelijk te we ren en voor zover dit niet mogelijk is hun invloed te beperken. We weten dat bacteriën overal voorkomen. Van deze enorme hoeveelheid bacteriën zijn er een aantal die bederf veroorzaken. Een klein gedeelte der bacteriën is ziekte- verwekend. Van deze aiekteveroorzakende bac teriën is weer slechts een klein gedeelte in staat om dit via de voeding te doen. Welke ziekten kunnen het gevolg zijn van een slechte keukenhygiëne? Dit zijn voor Nederland op dit ogenblik voor namelijk diareeën. Hiervoor kunnen twee bac teriesoorten verantwoordelijk zijn n.l. de ziek teverwekkende darmbacteriën (voornamelijk de salmonellosen) en de kwaadaardige huid bacteriën (staphylococcus aureus) die o.a. voorkom&n in steempuistjes, wondjes, geïn fecteerd eczeem e.d. van het keukenpersoneel. Waarom juist keukenhygiëne? Het gevaar van bacteriën ligt in het vermo gen om zich onder bepaalde omstandigheden zeer snel te vermenigvuldigen. De voorwaar den voor een snelle vermenigvuldiging zijn lauw-warme temperatuur, vochtigheid en de aanwezigheid van een voedingsbodem. Wel nu, aan deze drie omstandigheden wordt in de keuken voldaan. In een niet al te goed ver zorgde keitken kan men op vele plaatsen klei- etensrestjes vinden, die een uitstekende voedingsbodem voor bacteriën vormen, terwijl de vochtigheid en de temperatuur gegaran deerd zijn. Bovendien wordt in de keuken het voedsel bereid dat in het maagdarmkanaal van de mens terecht komt. Alle termen zijn dus aanwezig om de keuken tot het speciale object van onze hygiënische zorgt te maken. De hygiëne in de keuken is nu meetbaar ge worden. Wanneer men de keuken binnenkomt kan met zien of het er netjes uitziet: men kan ook con stateren dat het ,,een vieze troep" is. Wanneer de zaken minder uitgesproken lig gen wordt de beoordeling moeilijk; de één zal nog redelijk noemen wat de anders reeds een twijfelachtige zaak vindt. Tot voor kort was Het wegenbouwbedrijf Geerdink uit onze woonplaats is al enkele weken bezig met het verharden van de Stokmansveldweg (tussen de Pelmolenweg en de weth. H. H. Kortebosch- laan). Momenteel ligt het vernieuwen van de weg stil, dit in verband met de vakantie. Maar na de bouwvakkersvakantie zal met nieuwe energie weer worden gewerkt om de Stokmansveldweg zo spoedig mogelijk te voor zien van klinkers die in grote hopen langs de kant van de weg staan. De riolering ligt al geruime tijd in de weg. Verwacht wordt dat de weg over enkele we ken gereed zal zijn. Er zijn aan de Stokmans veldweg voor het merendeel particuliere wo ningen gecreëerd. het n:et gemakkelijk om deze subjectie've be oordeling in maat en getal vast te leggen, al is het natuurlijk mogelijk om volgens bepaal de methoden een aantal gegevens vast te leggen zoals de toestand van de keukendoeken, de handdoeken, het gerei, de vloeren en niet te vergeten de kleding en de handen van het keu kenpersoneel. In ernstige gevallen, b.v. omdat er sprake was van een explosieve voedselvergiftiging was het mogelijk dat in een dergelijke keuken een bacteriologisch onderzoek door laborato- riumpersoneel plaats vond, maar routine-onder zoek was tot voor kort niet mogelijk. In deze onbevredigende toestand is een verbe tering gekomen toen in 1967 door T.N.O. op ver zoek van het voorlichtingsbureau voor de Voe ding een gemakkelijk hanteerbare vorm van bacteriologische contrle is uitgewerkt. Tegen woordig beschikken we over een methodiek, een bacteriologische objectieve beoordeling van de toestand in de keuken, die gehan teerd kan wérden door een lerares of diëtiste die hiervoor een korte opleiding gevolgd heeft. Vooral voor het grootkeukenbedrijf is deze me thodiek belangrijk. Er kan nu b.v. weten schappelijk vastgesteld worden of een kok ziek teverwekkende bacteriën aan zijn handen heeft. Eveneens kan nu beoordeeld worden of een vuile handdoek direct aanleiding kan geven tot het ontstaan van een besmettelijke ziekte. SCHOONMAAK- MOEILI.IKHEDEN Vraagt vrijblijvend inlichtingen. Schoonmaak van fabrieken scholen gebouwen glazenwassen schoorsteenvegen enz. SCHOONMAAKBEDRIJF Nassaustraat 63 - TeL 3053 Holterweg 42 Gevraagd voor zo spoedig mogelijk voor hele dagen. SCHILD - RIJSSEN (IN KALFSTERMANSWEIDE EN DE DORPSKERN) ZATERDAG 20 JULI: 19.30 uur: Groot Teenagerbal in de tent. MAANDAG 22 JULI: 19.15 uur: Verkiezing Braderiekoningin en groot Koninginnebal in de tent. DINSDAG 23 JULI: 15.00 uur: Kinder-variété met o.a. „Kiekeboe de Wonderkoe". 17.30 uur: 6e Wielerronde van Holten (nieuwelingen). 18.30 uur: Amateurs, rond het E.E.G.-Slachthuis. WOENSDAG 24 JULI: 14.00 uur: Koningsschieten (terrein Markelo- seweg). 20.00 uur: Vrolijke Boerenavond in de tent. DONDERDAG 25 JULI: 14.30 uur: Ballonwedstrijd voor kinderen. 15.30 uur: Kindervoorstelling Kunstrol- schaatsclub. 19.15 uur: Grote show Kunst- rolsehaatsclub. 21.00 uur: Jennekesmarkt rond de Dorpstoren. ZATERDAG 27 JULI: 19.30 uur: Groot Teenagerbal „The Splendid", GROOT AMUSEMENT FEESTELIJKE VERLICHTING 23 - 24 - 25 juli: Braderietreintje. ven. Tijdens de afgelopen 2i jaar is de vetcon- j betekent. Mooie Oosterhofweg 13, Rijssen. Assurantie- en Accountantsbureau Dannenberg 38e, Rijssen Telefoon 2645 Wij hebben een speciale lage premie voor uw auto. Tevens verzorgen wijvoor u het invullen van belasting biljetten enz. Nieuwe verzekeringen en schaden kunt U ook op geven aan A. GREVELING Gr. Adoifst.raai 4 - Rijssen GRATIS MONTAGE. Westerstraat 14 Telefoon 05480-2220 RIJSSEN. Geopend ook 's avonds en zaterdags.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2