Twee Rijssense meisjes gaan naar de nationale zwemkampioenschappen RKSY schrapt de naam r.k. s.v. Stormvogels' 44 Camping De Biesterij is toeristische trekpleister Jewilmke en fanfarecorps t Riessen vuur zo n zestig zeuwntig jaor Prachtige kringresultaten Truus van de Maat cn Tineke Sleking Sportclubjeugd ging op reis Morsmeisjes werden ongeslagen kampioen DES-beker was voor Excelsior Excelsior met zestien teams in competitie J er be tering kleedgelegenh eid Sfeervol gelegen aan bosrand Nieuwe aanwinsten Vrijdag 12 juli 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagia* 3 BENOEMD 55 Morslieren versloegen Heidelberg uil Borne ZUIVERE HUID PUROL en PUROL-poeder ,,En de boer hij ploegde voort" is een oud gezegde, waarmee ge zegd wil zijn dat de boer sinds jaar en dag onverstoord zijn gang gaat. Dat doet, in afwijking van deze oud-vaderlandse wijsheid, niet de 48-jarige Jan Hegeman, die sinds zijn jeugd de boerderij gelegen op de Biesterij, (aanvankelijk samen met zijn vader) be werkt. Jan Hegeman een nuchtere landman beseft dat in de mo derne tijd ook het agrarische bedrijf grotere eenheden vraagt, wil men op aanvaardbare, economische en rendabele wijze werken. De boerderij is uniek gelegen aan de rand van de bossen en op de flank van een weids gebied, het Enterveen, dat een schitterend uit zicht biedt. 0PREI5 Gasten perplex over fraaie accommodatie ï*T3iaH!rmm Tijdens de kringkam- pioenschappen die het afgelopen weekend te Deventer en Olden- zaal werden gehou den behaalden tweee meisjes, t.w. Truus van de Maat en Tine ke Sleking opmerkelij ke resultaten voor de Mors. Op de 50 m vlinder slag voor meisjes on der 12 jaar vlinderde Truusje in de clubre cordtijd van 42.8 sec, zich naar de nationa le kampioenschappen die op zaterdag 27 ju li te Zwijndrecht zul len worden gehouden. Zij werd hier tweede achter Jeanet Spijker man van BZZ uit Zwolle die 41.1 zwom. Evenals vorige week op de 50 m schoolslag was zij ook nu Truus je te snel af. Op de 100 m. schoolslag finishte de tienjarige Tineke Sleking als tweede achter Jeanet Spij kerman in een tijd van 1.42.2. Ook dit beteken de een nieuw clubrecord voor het waarschijn lijk jongste deelneemstertje aan de nationale kampioenschappen Bij de 200 m. schoolslag voor jongens beneden 16 jaar verraste Herman Landeweerd opnieuw door wederom beslag te. leggen op de derde plaats achter René Abeleven en Henk Eertink, resp. van AZC Apeldoornen ZCE (Ensche de). Zijn tijd. van 3.18.4 was echter niet vol doende voor de nationale kampioenschappen. Het betekende echter wel 'n nieuw clubrecord. In totaal wonnen de Morsleden op de kring kampioenschappen 6 medailles, n.l. drie zilve ren en drie bronzen. Door de goede resultaten die de beide Rijssense meisjes leverden zullen zij a.s. winter waarschijnlijk worden uitgeno digd voor de kringtraining. ^//BESCHfRMT BRUINT SNÉL De jeugdcommissie van Sportclub Rijssen organiseerde zaterdag een uitstapje voor haar voetballeden. Om kwart over acht 's morgens vertrokken ongeveer 40 jongens vanaf het Schild. De tocht ging via Wierden naar Vrie- zenveen, Sibculo en Beerze waar men kon deelnemen aan diverse behandigheidsspelle- tjes. Voor en tussen de bedrijven door werd de jeugd getracteerd op enkele consumpties. De spelletje* bestonden uit o.a. autobandschieten. Hierbij moest men trachten de bal door de op de grond staande band te schieten. Daarna werd de band op een bepaalde hoogte gehan gen waarna men hetzelfde nog eens mocht pro beren. Een en ander leverde veel spanning op. Verder was er zaklopen met hindernissen waarbij men onder een net door moest. Te gen de middag wetd er gepauzeerd en kon men het meegebrachte lunchpakket gebruiken. Na nog enkele consumpties gebruikt te hebben be gon men aan het spelletje ,,ballontrappen". In de namiddag werden twee voetbalwedstrijden gespeeld in Hancate tegen de club van die naam. Een keer speelde Sportclubjeugd gelijk en een keer werd verloren. Moe, doch zeer voldaan bereikte men om half vijf Rijssen weer. De belangrijkste uitsla gen van deze dag waren: Autoband schieten: 1. G. Dommerholt en W. Scherphof, 2. J. Kosterbok en J. A. Lohuis, 3. G. Schutten en M. Oosterlaken, Zaklopen met hindernissen: 1. G. Kosterbok en G. Schut ten. 2. L. Penning» en B. J. Schreurs. 3. D. Nijland en H. van Brussel. Ballontrappen1. F. H. Wieringa. 2. J. Langkamp, 3. J. Wil lem», 4 D. Nijland, 5. G. Kosterbok. De heer W. J. Tilgenkamp, onderwijzer aan de r.k. lagere school werd benoemd tot onder wijzer bij een V.G.L.O. school te Zutphen. De ontmoeting Morsdames 1 tegen het be zoekende ZCE (Enschede) kenmerkte zich door vaak te hard spel van de zijde der gas ten hetgeen veroorzaakt werd door een zeer zwakke leiding. De Morsdames die indertijd in Enschede met 6-0 hadden verloren, waren gebrand op een re vanche en speelden vanaf het begin offensief. Uit een vrije worp van Jacqueline van Bent- hem opende Gerda Baan met een uitstekende worp de score voor de Mors (1-0). Gerda Baan nam ook de tweede treffer voor haar rekening, opnieuw uit .een vrije worp van Jacqueline van Benthem. De goed doorzwem mende Jacqueline bracht vlak voor rust de stand op 3-0 voor de thuisclub. Na rust ging de Mors door en een verre pass van Hannie Klein Horsman naar de vrijzwem- mende Gerda Baan betekende 4-0. Direct hier op scoorde Annemarie Rozema van ZCE te gen (4-1). Gerda Baan had spoedig haar ant woord klaar en haar vierde treffer betekende 5-1 voor de Mors. Ondanks een Morsoverwicht bleven verder doelpunten uit. Mede door een zwak leidende arbiter konden de ZCE da mes ongestraft harder gaan spelen, waarop de Morsdames 't antwoord niet wisten. Marga Leissink bracht de stand op 5-2, .en 5-3 waar na Annemarie Rozeman de eindstand op 5-4 bepaalde. Door een onbedreigde 4-0 zege op het bezoe kende de Aa werden de Morsmeisjes onge slagen kampioen in hun afdeling. Eva de Lage scoorde vanaf de zijlijn met een harde worp de eerste treffer. (1-0) Goed driehoeksspel tussen Anneke Meijerink, Eva de Lange en Ria Kleinlegtenberg was de inlei ding tot het tweede doelpunt. De goed meege komen Ria was de maakster er van (2-0). Na rust werd Dirkje Poortman vervangen door Rita Bruggink. Een doorhaalbal van de Aa keepster in eigen doel bracht de Mors op 3-0. waarna Eva de Lange met een verre worp de eindstand op 4-0 bracht. De jongens A wonnen met 7-0 van de Whee A, door doelpunten van Jan Wolterink (1-0), Henk ten Cate (2-0 en 3-0) Herman Landeweerd (4-0), Egbert Stegeman (5-0), Herman Lande weerd (6-0) en Egbert Stegeman (7-0). Het bestuur van Excelsior kreeg dezer da gen bericht van het DES bestuur uit Nijver- dal dat het Excelsior elftal de eerste prijs had gewonnen in het nederlaag toernooi voor spelers onder de 23 jaar. Het Excelsior elf tal bracht door een 6-0 overwinning DES de grootste nederlaag toe. De prijs bestond uit een prachtige grote beker beschikbaar gesteld door de supporters vereniging van DES en f. 100,-. Excelsior bereikte een mijlpaal in haai ge schiedenis doordat het bestuur zich genood zaakt zag voor de a.s. competitie niet min der dan 16 elftallen in te schrijven, als volgt verdeeld. 8 senioren elftallen, 2 A junioren, 2 B juni oren en 4 C junioren elftallen. Ook zullen nog verschillende pupillen elftallen in diverse leef tijdsgroepen deelnemen aan de onderlinge competities met verenigingen in de omge- Ting. Op de jaarvergadering van de voetbalver eniging ,,RKSV", die in café-restaurant 't Koedijk werd gehouden, is opnieuw over de naam van de vereniging gesproken, doordat de door de vereniging aangenomen naam Stormvogels '44" niet door de voetbalbond is geaccepteerd. Bij stemming over een nieu we naam staakten de stemmen, zodat de naam voorlopig blijft gehandhaafd op ,,RKSV". Uit het financieel verslag van de heer J. Keizer bleek, dat de kas met een batig saldo sloot. Bij de bestuursverkiezing werden inplaats van W. Kager en M. Oude Luttighuis geko zen Harrie Koedijk en Cees Kochanowski. In de elftalcommissie namen zitting B. Goseling, G. Holtkamp, H. Koedijk en A. Tusveld. De heer G. Pfeiffer stelde zich beschik- De drie Excelsior elftallen die zaterdag uitkwamen in de finales van het Carmel toer nooi in Zenderen uitgeschreven door Zen deren Vooruit behaalden daar de volgende resultaten. Excelsior 3Enter Vooruit 3 2-2, Enter wint na strafschoppen. Excelsior 4Excelsior 5 1-1, Excelsior 4 wint na strafschoppen. Fi nale Enter Vooruit 3Excelsior 4 2-1. Om de derde en vierde plaats Excelsior 3Excel sior 5 1-1. Excelsior 3 wint na strafschoppen. De einduitslag werd: le Enter Vooruit 3, 2e Excelsior 4, 3e Excelsior 3 en 4e Excelsior 5. baar voortaan de contributie te innen. De heer C. Kochanowski nam de donateurswer ving op zich. Als juniorenleiders zullen komend seizoen fungeren: H. Bökkerink, G. Alferink, H. Tie- len en R. Bekhuis. Als pupillenleiders: H. Nijland. H. Geuzendam, J. Holtkamp, H. Bek huis en A. Kiestra. Besloten werd voorts verbeteringen aan te brengen aan de kleedgelegenheid, vooral wat betreft de toiletten. Hiervoor gaven zich een tiental leden op. Bij de rondvraag kwam de wens naar vo ren van het vierde elftal een véteranénelftal te maken. Waarschijnlijk zal dit wel lukken, er zijn echter nog enkele krachten nodig. Voortaan zal de heer G. van de Burg de pool-administratie voor zijn rekening nemen. Tot slot dankte voorzitter J. Koedijk, W. Kager en M. Oude Luttighuis. die de laatste jaren deel van het bestuur hebben uitgemaakt. Ook de scheidende leden van de elftalcom missie werd dank gebracht. Het euvel, waaraan de vereniging mank ging. namelijk het zitting hebben van leden in elftal en bestuurscommissie, die buiten de plaats wonen is nu verholpen". Deze leden zijn n.l. niet herkozen. Het eerste herenzevental van de Mors, dat op bezoek was bij Heidelberg te Borne heeft in een harde wedstrijd de punten mee naar huis genomen.. De mannen van aanvoerder Ligtenberg wonnen verdiend met 5-1. Reeds in de eerste speelhelft legde de Mors de basis voor de uiteindelijke zege. Met. fris .en open aanvalsspel werd de Bornse defensie uit elkaar gerukt en Heidelberg keek dan ook al spoedig tegen een 3-0 achterstand op. Meindert Schreuder gaf zijn ploeg de leiding waarna Wim Wessels die voor dit treffen zijn vakantie had onderbroken, met een prach tig schot de tweede treffer voor zijn rekening nam. Mans Ligtenberg liet de Bornse keeper Zomer voor de derde maal vissen. Deze laat ste liet overigens uitstekend keepwerk zien en aan hem was het dan ook te danken dat Heidelberg met rust niet tegen een nog gro tere achterstand aankeek. In de tweede speelperiode kreeg de wed strijd een onvriendelijker karakter, waardoor arbiter Sangers uit Oldenzaal handen vol werk kreeg. Bij een duel voor het Morsdoel werd Rob van de Kuil zodanig geblesseerd dat hij zich later onder doktersbehandeling moest laten stellen. Hij werd vervangen door Huub Brand. Zijn directe tegenstander Bouwknecht werd door arbiter Sangers uit het water ge stuurd. De gastheren die volhardden in zwaar spel kregen een strafworp tegen zich die door Meindert Schreuder in een doel punt werd omgezet (4-0). Een unieke kans om tegen te scoren kreeg Heidelberg in het begin van de derde speel periode. Doelman Waanders kwam uit zijn doel om het leer te onderscheppen doch plaat ste hierbij naar een tegenstander. Deze mis te echter voor open doel. Dank zij een fout in de Morsverdediging kwam Heidelberg toch nog aan een tegenpunt. Bij .een hoge voorzet van de rechtsbuiten der gastheren belandde het leer via de handen van Peter Struik bui ten bereik van Waanders in het Rijssense doel. (4-1). In de laatste speelperiode beperkte de Mors zich tot het consolideren van de voorsprong. Het werd zelfs nog 5-1 voor de Mors toen de Rijssenaren een strafworp kregen toege wezen die door Wessels hard werd ingescho ten. De dames van de Mors konden tegen de Heidelbergse dames niet tot winst komen. Door goed verdedigen van Gerrie Teela bleef de stand tot aan de rust maagdelijk. Tegen de verhouding in kwam de Mors op winst door Gerda Baan, waarna Tony Sanders de par tijen weer in evenwicht bracht. Dezelfde speelster maakte er 2-1 van. Direct hierop verraste Gerda Baan met een afstandsschot de Bornse keepster (2-2). De gastvrouwen trokken toch nog aan het langste eind door dat Gerrie Teela een ver schot van Jeanet Sanders niet onder controle kon krijgen. (3-2). CARBOYIT tegen maag- en darmstoornissen. MUSOLIN (reukloos) Het zijn er niet weinig geweest, die de heer Hegeman hebben geattendeerd op de unieke ligging van zijn boerderij, zijn weide en landstukken. En geleidelijk aan groeide bij Hegeman de gedachte de boerderij en bijge bouwen geschikt te maken voor een camping. Hij maakte van de wielen van zijn ploeg het ornament van een typische verlichting in de voormalige varkensschuur, die omgetoverd is (dat is het juiste woord) tot een sfeervolle kantine. Daarmee heeft de ploeg dus afge daan en heeft Jan Hegeman een stap gezet in een nieuwe moderne richting. Dit jaar heeft hij zijn prachtige camping opengesteld. De eerste gasten zijn gearriveerd en staan perplex over het nieuwe kampeerbe- drijf. Natuurlijk is de camping niet volge boekt. Het bedrijf moet bekend worden en dat is in enkele maanden niet te bereiken. Maar het zou onvoorstelbaar zijn dat zulk een accommodatie niet zou willen .draaien". De gasten die nu op de Biesterij zijn neer gestreken zijn vol lof, over de prachtige kam- peerstroken, die allen hoog (en dus droog) zijn gelegen. Tevreden zijn de gasten vooral ook over de sanitaire voorzieningen, die kun nen wedijveren met praktisch iedere camping die bij kampeerder en bij de ANWB goed staat aangeschreven. Als gezegd is de kantine een sfeervol eta blissement dat dit jaar weliswaar niet overbe volkt is, maar waarin het als het een beetje met de mond op mond reclame meeloopt, het volgend jaar vol en gezellig zal worden. En wie dit jaar een fraai gelegen, goed in gerichte en vooral rustige camping zoekt, zal de camping de Biesterij van Jan Hegeman zeker het neusje van de zalm vinden. Jan Hegeman heeft geweten dat het inrich- ter voorkoming van muggebeten. Disks, Jewilmkes breur, har al veertndaage 't gezin 'emarteld. Hee was biej 't meziek 'egoan, en oefen'n in iedern auwnd in de sku- re met zin moat, Graads. 't Gejank har gin eane. Zin va zet'n de televisie neet lenger an, ie kon'n toch niks heurn. En Jewilmke küm neet verder met zin hoeswoark. Hee keek 't spil in de skure is an. De meuge heuln net pauze. ,,Geluud genog" zea Jewilmke. ,.Mear me ziek hewwe de leste tien neet mear 'eheurd. Ie mu'n dèn klarinet toch is loat'n duur- smear'n" adviseer'n Jewilmke an Graads. ,.De buur'n hebt al ne rieksdaalder 'ebeün as ieleu zol'n ophoal'n." ,,Zukke preutjes maakt oe belachelijk, min kealken" zea Graads oet de hoogte. Hee was beledigd, dat Jewilmke zinnen kromoorn an- Zoo aw de vuurege keer al hebt e'zeg vuun iej vrooger ook a, net as non, nen hoop hoone in Riessen. Rechtevoort zeent zoowat alle- moale rashoone, en dan mees ook nog wat met nen stamboom der biej, mear vrooger wor doar zoo net neet noa e'kekn. Toen zag iej der zoowat gin aandren of dee at alle rassen oet warn e'rast. Halve weendhoone, kruusingen van nen fok met nen kees, bas terd jaghoone joa neum mear op. Oft nen mooin of nen lelken was det kwam der neet op an, hoofdzaak was of n' hoond good driewn, ulken of achter de rotn en muuze an wo. Non kuej met n'hoond met good fesoen neet boetn de duure komn of iej munne drek an n' reem of zo hemn, want aans worte oew dood e'jag duur nen auto, motor of brommerd. Goaj der met boetn of dan muuj nog der met oppassen, want ook doar is ter lüs loopn neet biej. Oaweral brek iej hoaste de beene oawer bordjes met Verboden toegang en koomp oewn hood per oongelukke van de weg of en luep ter net toovallig nen bosjarer of nen oppasser dan kriej ne bekuurege an 't gat en kom iej der vuur nen strueper of al hef oewn hoond van zin leawn nog ginnen hazen of knien e'zeene. Dus 00k boetn of, n' hoond an n' reem. Jonge det was vrooger aans toen aw zukke jongs warn, toen koej loopn net woei' aj woln en zea der oew gin eene wat. Woer vaaxe gong iej met mekoar neet hen boomluepers vangn in 't veeld. Aj der eene zaggen dan an 't skreewn en skudn an de bueme net zoo lan ge tot te op de groond kwam en dan prebeern iej um ne oonder n' büejs te kriegn. duur det ter oewer hen te goojn. Lukken oew det in 't lessen, dan worre in ne zakdook e knupt en gongt zingde wier op thoes an. 't Gebuurn ook vaake dej ne oonder 't buejs harn en dej ne der oonder hen woln haaln, dette oew in de vingers beet en dan waj nog neet gelukkig want dee dinge konn smeerg biet'n en hueln nog vaste op de koop too, zoo dette oew an de vingers hung. Van veralde- reerdhaejd vegat iej dan, um ne met de aan- dere haand te griepen en dan wat mear eawn of hee zat wier hooge in ne denne en koej der noa fluitn. In 't vuurjoar haj zoo wat allemoalle ne jonge toonika um op te voorn of ne kreeje. Dee zatn der noar vuile in n' bos van n' Ostrof. Doar haj hoaste ginnen boom of doar zat wa n' kreejnnüs in. Joa 't is wa e'was. det at 't eens ne keer had har e'weejd, dej ze zoo van de groond konn of krieg'n duurdet ze oet de niiste warn e'vüln. Aj der dan be- tieds biej warn dan haj der smangs wa n' stuk of tiene, dee aj dan wier veruiln vuur 't een of 't aander. En dan visken zommers. Wiej non viskei dan muuj der op oet noa n' aander weggens, mear in dee tied was ter hoaste gin sluetje of doar zat vis. In de Ploagslaage in 't Op- broek en neet te vegetn in de Oa. Ook oet Boerkaampsdreej en in et gat biej de Koarke dann wor aalt vuile vis e'haald. Haj oarns n' sluetje of nen graawn woer aj dachen det wat zat, dan damn iej n' stukke of en dan an 't moddern. De vis wor dan in 't lessen dom en kwam boawn en dan koej ze zoo in de haa- ne kriegn. Zoo ak zegge in de Oa ook. Non stinkte smangs an n' uur in de weend, mear toen was 't mooi skoon water woer at volop vis zat. Ook gong iej doar hen zwemm in 't baagat doar achter de Pelmülle, wat wat wa gevoarlijk was vuur wat, um detter wat lelke geater in warn, en aj dan neet good zwemn konn dan was 't oppassen. Veskaejn zeenter dan ook doar a vedruenkn. Um oawer de hoone veerder te kuijern dee harn de leu aalt biej heur asse daagns oarns hen gong. 't Was noa 't veeld um plagn te skèkn, of noa 't Venne um tuerf te graewn, n' hoond luep oonder de waage. Harn ze dan n' heunken det good driewn wol, dan wol 't heur nog wals met loopn dette op eens biej heur kwam met n' knientjen in n' bek, zoon- der det ze moarket harn detter oarns achter an har e'zatn. Ook jaggen ze wals nen haazen op, mear dee warn heur mees te rap of, of 't mog net wean det zonnen halven weendhoond was den at ze biej heur harn en dan wol 't wals luk ken det. ze ne kreegn. Weeld zat hier toen vuile mear as non. Haj nen hoond den at good ulken wo, dan mot 't gek goan aj der 's weenters oarns met de lechte moane neet met n' man of wat op oet gongn um te zeen aj ginnen ulk konn vangen. Non wil ik neet zegn det 't aalt raak was, mear zoo non en dan kreeg iej der wa poe te nakn. ofp n' hoond dan pp dan hai nen bessen oawnd, want nen ulk geeln 's weenters nog wa n' poar seant. t Vul aans neet met um an n' good ulke huennken te komn, want de meesen dee at nen goon harn woln ne neet missen en warn der zelf foei op. Wat Riessender harn leefebrieje vuur n' poar henn dee «t m il d< iküppe ham zitn. of in de heele boawn de beeste. Daagns leutn ze de henn gewoon um 't hoes hen loopn want wat kepot maakn deen ze nin en oet n' mes en mot hoop gaddern ze aalt nog wat oet wat heur passen kon. Veskaejn harn der nen haan biej, mear dan leefs eene den at noarns vuur stun en good bietn kon, want het gung der umme, wee zinn haann de baas was in de buurte. Det was vuur wat gewoon ne sport e'worn. Harn ze der eene den at a n' poar keer 't verloop har oet e'hueng dan motte verkassen, want det was eur de eere te noa. Kon ze der dan hier in Riessen ginne veenn den eur anstuen, leefs harn ze nen blaanken of nen Engelsen det warn van dee halve Ma- layers, dan gongn ze wa zoo lange op n' trad in n' umtrek, tot ze nen goon harn e'vuunn. 's Moarns worre met de henn dan lüs e'loatn, en dan mear loern woer at 't gun. 't Beste warn ze dan te sprekng atte den van n' buur man direk of jag gaf en det den um de kleam- pe kreeg. Har den dan in de gaatn det zinn gin baas mear was in de buurte dan zorgen den wa dette nen aandren kreeg, en zoo gongnt vedan. Wat warn der zo dol op, op det haann gebiet, det ze ze 's oawns wa spek voorn um ne mear good fael te krieg'n. Ze leann det dan op n' raand van de toafel zoo- det n' haann zi'k oet mos rekn um der biej te komn, want woer grüter of e'was, woer mear of e oet 't stroo kon maakn. Ik wee nin of 't woar is, mear ik hebbe miej wal eens loat'n veteln det ze de haann vrooger op n' Haagn teeg'n mekoar harn loatn biet'n net as ze non in Indië nog wa doot. 't Was dan neet e'goane wee at n' bessen oet de buurte har e'had, mear stroatn teeg'n mekoar. De heele buurte was dan met e'goan en dan harn ze oonder mekoar wed, wonne stroate of n' bessen haann har. Later mut det vebeunn wean, umdet dee deers mekoar smangs gewoonweg biejnoa ofmaak'n, umdet ze noarns hen kon duur det ze der allemoalle in nen kreenk um hen stuenn. Wolle der dan tusken oet um dette 't neet maakn konn, dan worre gewoon wier an e'pakt en wier op n'- aandren an e'good. 't Is wa good at doar een eane an is e'komn, want zukke wree dinge liekt noarns op. al koj 't dee oale Riessenders ook neet wier kwoalek nemn, umdet ze aans ook neet wet har num zik' met te ve- 'maakn. Tookn wekke veerder, Getjan. zag vuur ne klarinet. Hee leut de spieje oet 't klepke loop'n. ,,Wie mangt hier wal neurig rioleer'ge an loat'n leng'n, zea Jewilmke, den gin oge van 't klepke of har. ,.Keal, keal. asse d'at bie'j 't Waterskap zeet, mu'j weeldebe lasting betaal'n. Dat 's gewoon water ver- knooi'n." ,,En non dr oet" zea Graads giftig, ..of ik hoo- le oe op 'n kop. Dan ku'j zeen, hoe de weareld dr van oondern oetzet." Meteen grepe Jewilm ke en keer'n um 'n zetje umme. Toen Jewilm ke, rood, wier rech-op steun, keke Graads ef- kes an en zea: ,,Zoaterdagmirrag mag ie de weareld op 'n kop bekiek'n, perbeert mear is, op 'n kop te bloazen." ,,Pas op", zea Dieks, ..skeaid dr oet, Graads" want oonze Jewilmke steet noarns vuur. Atte wat in 't zinne krig, heffe 't nog neet wier kwiet. Graads lachen um oet en steuk de lawaai- machine wier an de iip'n. Doar kletter'n 'n scherzo duur de skure, dat de pan'n der van ril'n. Jewilmkes va keek nog soomberder, toen Je wilmke wier in de kamer küm. ,,Zol dat non immer zo bliewn met dèt vreselike getoet? zuch'n zin va. ..Zoaterdagmirrig noa de oetvoerige duur de stroat'n is 't of'elop met Dieks zinne blaozerie- je, treust'n Jewilmke, ,,ik stoa dr borg vuur." En zo wür 't zoaterdag. Jewilmke har zich se- kuur op'esteld neus ne lantearnpoal. Biej de slager harre 'n butje lüs'epeuterd. Dat beun'e an 'n tüwke. 't Aandere maak'n ne vaste an'n lantaernpoal. An de ouwerkaante steun Skil- ders bearnd met zinnen zwat'n boevier. 't Deer heut Jewilmke strak in de gaat'n, mear Bearnd har gelukkig niks duur. Doar ha'j 't corps. Ze küm'n de boch umme. Nog ne meter of twentig. Vuuran leup Eèwert met 'n piek. Vlak vuur Je wilmke, as-of 't ze wean mos, gooi'n e 'n piek in de loch. Ze zagge neet, dat Jewilmke 't but- jen ouwer de stroate keal'n, vaste an 't tüw. 'n Bouvier van Bearnd deer ne sproonk, greep, en non steun 't tüw strak an 'n lantearnpoal. Eèwert lèe al op 'n boek, vuur e dr oarg in ha 'n Piek steun trill'nd neus um, met de punte vaste tussken de kei'n. 'n Bouvier was duur 't dolle hèn. Hee kon zin butjen neet in veailig- heid breng'n. Bearnd steun te schéld'n as nen gek. 'n Piccolo van Hennik gaf nog een gil, toen klettern Hennik den verdan in de muziek keek, ouwer Eèwert hèn. Graads zinne wang'n steun bol. Prof-prof-prof", dee zinnen kromhoorn. Toen sleu 't tüw um zinne boksepiepe. Doar ha'j ne ling'n. Net op 't butjen. Wat 'n bou vier neet ansteun. Dèn dee ne greppe. dèn Graads neet lich zol vergètn. Barnd steun an zinnen bouvier te heistern, mear 't hulp gin bal. 'n Hoond rukken zich lüs en greep Hennik zin nen piccolo en gung dr met van duur. Hen nik dr achteran, de ziestroate in. 'n Keal van de kraante knip'n foto's an de lopende band. Doar konne premotie met maak'n! Mans was zo heilig, datte dr op lüs huw met 'n klarinet. Hee dach, dat Bearnd 't spil an de gaank har 'emaakt. Dieks kon um loat'n be- doarn. ,,Loat Bearnd mear lüs", zea e., ,,Doar zit oonze Jewilmke achter, 'k loa miej vil'n as 't ne.et woar is." Jewilmke steun inmilns al van veart'n. Minstens twee minuut'n later steun 't spil wier op de bene en marcheern 't wier verdan. Allenig Mans treuk wat met zin been. En 'n piek van Eèwert was wat an de kromme kaan- te. Juus op 't mement, dat Graads wier wol in- zet'n heurn hee: .,Op 'n kop bloas ie vuile mooier, Graads! Hoe spreekt-ie dan?!" Graads kon neet aans. Hee mos inzet'n. Hee nüm zich vuur, nooit wier biej jewilmke in de skure te oefenen. En doar was 't um begunn ten van een camping een hele onderneming was. Het ombouwen van een schuur waar hon derden varkens al of niet tevreden hebben geknord, hun onvermijdelijke bestemming af wachtend. is omgebouwd tot een fraaie kan tine een prestatie op zichzelf. Dat er grot» aandacht moest worden besteed aan de sani taire voorzieningen was voor Hegeman een vanzelfsprekende zaak en secondaire, (hoewel belangrijke) voorzieningen als een speeltuin en een kinderboerderij zijn plannen die niet geheel afgerond zijn maar die het volgend jaar zeker tot stand zullen zijn gekomen. De plannen zijn door de medewerking van de gemeente en van de kampeerraad betrek kelijk vlot gerealiseerd. Daarover mag Jan Hegeman niet klagen. In het najaar van 1967 werd een eerste aanvraag ingediend bij de gemeente Rijssen. waarna een vertegenwoor diger van de kampeerraad het terrein aan een keuring onderwierp Nadat de voorgeschreven voorzieningen werden getroffen werd het bedrijf opnieuw en nu definitief goedgekeurd, zodat na hard wer ken de eerste gasten konden worden ontvan gen. Voorlopig heeft de nieuwe camping een drietal kampeerstroken ter beschikking waar op ruim 50 tenten c.q. caravans kunnen wor den geplaatst, terwijl nog een vierde strook voor een 15 tal plaatsen in reserve wordt ge houden. Als de zaak goed gaat draaien is de camping nog voor uitbreiding vatbaar. ROMANS. Buddingh Misbruik wordt gestraft; humo ristische roman. Fejes De schroothoop: familieroman. Galsworthy Een moderne comedie; ver volg op ,.De Forsyte Sage". Gaskin Scherven brengen toch geluk; ro mantische thriller. Godden De zigeuners; Normandische fa milieroman. Harris S.O.S. van de Pool; avonturen van gestrande Poolreizigers. Leiker De achtervolgers; verzetsroman. Letton De man zonder talent; romantische thriller. Linarès Sophie, mijn liefste, historische fa milieroman. Lofts Dl. 3 Huis in de schemering; histori sche roman, Moberg Pioniers in de Nieuwe Wereld; boerenroman. Plaidy Het spookbeeld der laatste Stuarts; historische roman. Sant Deining op de Aukeshof; streekroman Sayers Met de dood op huwelijksreis; de tectiveroman. Schoonover Lodewijk XI: strijder en min naar; koning van Frankrijk (1423-1483). Sevensma Eens komt de tijd; familieroman Söderholm Alle geluk op aarde; Zweedse streekroman. Zelfst. vervolg op: ,,Als de dauw hangt komt er regen". Stevenson Het tweede bedrijf; liefdesge schiedenis; 19e eeuw. Stumpf Wolven in de nacht; een verhaal uit het oude Rusland. Tol Ant; streekroman. Uris Topaz; spionnageroman. Wertheim Er is geen gisteren, er is geen morgen; Joodse familieroman. STUDIEBOEKEN. Wegwijs in de wetenschappen 2 dln. Het concilie in kort bestek. Verkuyl Daar en nu; over de assistentie aan de kerken in Azië. Afrika en Latijns Amerika in de huidige situatie. Faas God, Nederland en de franje; necro logie van het Nederlandse partijwezen. Hartog Inflatie; oorzaken gevolgen, bestrij ding. Vaiezy Onderwijs in de moderne wereld. Beeldspraak; samengesteld in opdracht van het hoofdbestuur door P. J. W. Steinz bij het 75-jarig bestaan van de Vereniging voor Christelijk Volksonderwijs. Hout Luisteren naar de schoolradio. Most Dit kind...; een confrontatie met ern stige zwakzinnigheid. Grzimek Wilde dieren, blanke mannen; be dreigde dieren in de wereld der blanken. Zendenrust De plaats van de seksualiteit in het huwelijk. Priester Poppen voor de poppenkast. Martin Vrij borduren met kinderen; een boek voor kinderen, ouders en leerkrachten over vrij scheppen met naald en draad. Briejèr Zilveren sluiers en verborgen ge varen; chemische preparaten. Rijst; verbouwingswijzen en verwerking. Kromdijk Het nieuwe kamerplantenboek met 200 planten in kleur. Stemmer Slip en antislip. Hameeteman De spoorwegen van Afrika. Werf Tweelingen in de ruimte een leer school voor maanreizigers. Schenk Drakensteyn en zijn bewoners. Kruiningen Techniek van de grafische kunst. Roest Gevormd en gebakken; oud gebruiks- aardewerk in Nederland. Dijkstra Boeken uit onze eeuw. Lennart Pluk een roos; schetsjes over alle daagse voorvallen. Nolthenius Addio Grimaldi! en, Monte de- serto; twee in Italië sprekende novellen. Keuss De secundaire weg. Schrijver Glas en kristal; van prehistorie tot heden; 2 dln. Beulthuis Geschiedenis van het poppen spel in Nederland. Greene Mogen we je man even lenen? En andere kleine komedies. Perec De dingen; tragi-komische historie van een jong echtpaar. Wittgen Goud; munten, penningen, baren, certificaten, sieraden. Giovannitti De bom moet barsten; docu menten over twijfels en besluitvorming vóór Hirosjima. Rolnikajte Ik kan niet zwijgen; dagboek van een Joods meisjes. Vietnam; aspecten van een tragedie. Randwijk In de schaduw van gisteren; kro niek van het verzet 1940-1945. De bibliotheek is in verband met vakantie gesloten op 15, 18 en 19 juli.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3