Oud-voorzitter J. Harmsen erg geliefd bij Excelsior Glubhuiswerk Rijssen start een kindervakantieweek Riessen vuur zo n zestig zeuwntig joar Als erevoorzitter benoemd HH Prachtige cadeau's bij zijn afscheid Gehandicapten bezochten het openluchtmuseum Lts-leerlingen hadden een geslaagde sportdag „Ons Ideaal gaat zaterdag heropenen Diverse activiteiten Medische Dienst PIANO'S EN ORGELS Kerkconcert in de geref. kerk Boomkamp T 1 v» tmmF Vrijdag 28 juni 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina I „In Excelsiorkringen ziet men u met. pijn in het hart verdwijnen uit de staf, waarin u 37 jaar lang onafgebroken zich volledig hebt ingezet voor het welzijn van Excelsior". Deze woorden richtte voor zitter ,T. Smeijers vrijdagavond tot de scheidende oud-voorzitter J. Harmsen, die door persoonlijke omstandigheden zich genoodzaakt zag zijn taak als bestuurslid bij Excelsior neer te leggen. Vorig jaar nam de heer Harmsen na een periode van negen jaar afscheid als voorzitter van genoemde voetbalvereniging. PREDIKBEURTEN Alg. Woningbouw ver. Riessen vergaderde Nolter lieeft weer een kinderkoor Kleu terschoolreisje GESLAAGDEN AGENDA W. A. Groot Wassink nam afscheid van de O AD Collecte Anjerfonds BURGERLIJKE STAND ELECTRONISCHE Midzomerw a ride I tocht A -nv V1 cmMmmÊ I WËSÊSÊÊÊÊm T>e heer Smeijers besloot zijn waarderende woorden, met het voorstel, de sympathieke oudvoorzitter tot erevoorzitter van Excelsior te benoemen, waarmee de volledige vergade ring van harte instemde. Als herinnering werd de heer Harmsen een zilveren speldje opge speld met het opschrift: Erevoorzitter van Excelsior. Een hartelijk applaus met een driewerf hoe ra onderstreepte nog eens hoe geliefd deze oud-voorzitter was bij de leden van Excelsior. Namens de senioren elftallen sprak de h«er B. Nijland de heer Harmsen woorden van waardering toe voor het vele werk dat deze voor de vereniging deed. ,.U was een man van weinig woorden, maar van veel daden. Wat u voor Excelsior hebt gedaan is niet met woorden te betalen", al dus de heer Nijland die zijn woorden dan ook in daden omzette en het scheidende bestuurs lid een prachtig gouden polshorloge aanbood met gouden armband. Voorzitter J. Smeijers speldt de oud- voorzitter J. v Harmsen het speldje op van ere-voorzitter. De heer J. Baan, sprak namens de oud leden waarderende woorden en bood de heer Harmsen een tafelaansteker aan. Namens de supporters bood de heer B. Harbers de heer Harmsen een verzilverde standaardasbak aan. Als laatste sloot de heer J. Smeijers (oud voorzitter) de rij der sprekers en dankte de heer Harmsen voor alles wat hij voor Excel sior deed. De heer Harmsen die zijn ontroering nau welijks meester was, dankte met een kort woord allen die hem zo'n lange tijd het ver trouwen hadden geschonken in zijn funktie, als bestuurslid en als voorzitter. Onder uitstekende weersomstandigheden hebben de gehandicapten uit onze woon plaats woensdagmiddag een reisje gemaakt door mooi Gelderland. Het bejaardencentrum Eltheto was de verzamelplaats waar de rei- zigers(sters) eerst werden voorzien van een kop koffie. Met drie bussen werd vervolgens de tocht aanvaard met als bestemming het Openluchtmuseum te Arnhem, waar volop werd genoten van de klederdrachten en de verschillende types woningen uit de oude tijd. In het restaurant werden enkele consumpties gebruikt, waarna de thuisreis weer werd aan vaard. In het bejaardencentrum Eltheto kre gen de gasten met de begeleiders een maal tijd aangeboden, waarna nog geruime tijd gezellig werd doorgekeuveld over de prachti ge reis, die dank zij de uitstekende verzor ging van de helpers en helpsters van het Roode Kruis in samenwerking met een kloos terzuster uit de Rozengaarde, kon worden ge organiseerd. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. W. van Tuyl 15.00 uur Ds. E. F. Vergunst WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. E. F. Vergunst 19.00 uur Ds. W. van Tuyl GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. A. Bregman ZUIDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds. A. Bregman 19.00 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 8.30 uur Ds. W. A. Krijger van Wierden (bevest. ambtsdragers) 15.00 uur Drs. A. Broek van Enschede GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur. 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Ds. J. Oldenkamp van Uithuizen Z.O. MOLUKSE PROT. KERK 13.00 uur Ds. Talubun C Door de Alg. Woningbouwvereniging Ries sen werd een vergadering gehouden waarvoor van de zijde der leden weinig belangstelling bestond. Besloten werd tot het aangaan van- een geldlening van f. 40.000.- bij de Coöp. Raiffeisenbank Notter-Rijssen en de bouw van •utoboxen te financieren in plan Zuid. Voorts werden de plannen besproken voor d« bouw van 36 huurpremiewoningen even eens in plan Zuid. NOTTER Voor enige jaren terug moest kinderkoor van de Chr. Gemengde Zang vereniging Looft den Heer" worden opge heven. Bij gebrek aan een directeur. Bij de komst van de heer Wessels van Wes- terhaar als directeur van Looft en Heer, is hier in verandering gekomen, daar de heer Wessels wel de leiding van een op te richten kinderkoor op zich wilde nemen. Dat bij de jeugd in Notter grote belang stelling bestaat voor zang bleek wel bij de op roeping van het bestuur van Looft den Heer want nu reeds gaven zich meer dan 70 jeug dige zangertjes op die vrijdagsavonds van 6.30 tot 7.30 uur zullen repeteren. De kleuters van de r.k. kleuterschool maak ten deze week een .klein" schoolreisje naar Borne. Met versierde stokken werd na aan komst een serenade gebracht in de tuin van de zusters. Vervolgens werd een bezoek ge bracht aan het landgoed van rector Jansen, waar de kleuters een leuk programma af werkten. Na de middagpauze gingen de kinde ren even slapen, waarna de verkleedpartij begon en de kleuters in optocht het bos in trokken. Pastoor Peters en zijn collega Wie lens brachten in de middag een bezoek aan de kleuters, wat zeer op prijs werd ge steld. De fa. Tijhuis tracteerde de kinderen op limonade. In goede stemming kwamen de kinderen moe maar tevreden weer in Rijssen. Onze plaatsgenoot de heer H. J. Dommer- holt., Holtentorensweg, slaagde te Enschede voor het tweede gedeelte van de akte NGO voor opleiding van leraar bij het technisch onderwijs. Mej. A. Eshuis Wierdensestraat slaagde te Apeldoorn voor het diploma kleu terleidster. Met ingang van 15 augustus is zij benoemd als leidster aan de chr. kleuterschool Margriet. De leerlingen van de lts hebben woensdag een geslaagde sportdag gehad, mede dank zij de uitstekende weersomstandigheden waar onder deze jaarlijkse sportdag werd gehou den op het terrein van Rijssen Vooruit, die spontaan haar voetbalveld beschikbaai «tel de. De vijfkamp t.w. 80 m. hardlopen, ver springen, speerwerpen, balslingeren en doel- werpen werd gewonnen door de monteurs van de derde klas. Uit de winnaars werd vervolgens een elftal geformeerd dat een voetbalwedstrijd speelde tegen een elftal van de leraren van de lts. Ondanks luide aanmoedigingen van de col lega's trokken de leraren toch aan het kort ste eind, waarschijnlijk door gebrek aan uit houdingsvermogen. Zij verloren met 0-1. Directeur T. de Ridder reikte na afloop de prijzen uit. Donderdagavond had de diploma uitreiking plaats aan de geslaagde leerlin gen. Met een korte toespraak overhandigde de heer De Ridder de waardevolle papieren aan de geslaagden. 29 juni. Concert Henk van Tuyl (orgel), met medewerking van Henk Horstman (trompet) Geref. Kerk. 7.30 uur. 29 juni. Sportclub Rijssen, Wandeltocht AWK Clubhuis, half 3. 1 juli. Filmclub Rijssen, bespreken opnamen Kantine Omefa. 8 uur. 6 juli, Beatclub Scrible, Dansavond, St. Jo zefgebouw, half 8. 15 juli, Ponymarkt. 15-20 juli, Jeugdwielerronde. 22 juli, Vakantiegoederenmarkt. 13 augustus RMC-rit, Veemarkt, half 8. 4-7 sept. Rijlito, Driehoeksplein. 17 september RMC-rit, Veemarkt, half 8. 5. 6 en 7 dec. Tentoonstelling Eerste Rijssen- se Kanarievereniging. Café ter Harmsel, Boomkamp. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 boven, vóór maandag 5 uur. Op het directiekantoor van de OAD te Hol ten werd zaterdagmorgen afscheid genomen van de heer W. A. Groot Wassink, die de pensioengerechtigde leeftijd bereikte. Na bij de autobusondememing van de heer Arn. H. Hodes in 1933 in dienst te zijn ge komen ging Willem Groot Wassink bij de tot standkoming van de OAD over naar deze on derneming. Hij stond bekend als een harde werker, waardoor hij een gewaardeerd per soneelslid van de OAD was. De heer Hodes bracht de heer Groot Wassink dank voor de wijze waarop hij zijn werk gedurende zulk eèn lange reekp. van ja.ren had verricht en bood hem namens de OAD directie als be wijs van waardering een gouden horloge aan. een attentie die zowel door de heer als me vrouw Groot Wassink zeer op prijs werd ge steld. Het pension ,,Ons Ideaal" van de heer G. H. Dijkhuis zal zaterdag officieel in gebruik worden genomen. Een zeer doeltreffende uit breiding van het pension, dat prachtig is gelegen in de bossen van het Hollands Schwarzwald, heeft in korte tijd plaats gehad. Het pension biedt nu gelegenheid aan een ruim aantal gasten dat kan beschikken over veertien kamers met een beddencapaciteit van 23 stuks. Dat het pension erg in trek is, blijkt uit het feit dat vanaf juni tot en met half september alles is volgeboekt. Omstreeks de verjaardag van ZKH Prins Bernhard wordt in het gehele land de bevol king opgewekt hun gaven te geven voor het Culturele Werk van het Prins Bernhardfonds. Dit Prins Bernhardfonds heeft een provin ciaal comité gevormd de z.g.n. „Anjerfonds comité" en in pracisch iedere gemeente is een plaatselijk Anjerfondscomité gevestigd. In de oorlog is dit Prins Bernhardfonds op gericht, eerst als fonds ter bestrijding van de kosten in de strijd tegen de bezetter, later na de bevrijding werd dit fonds omgezet en werd het doel gewijzigd in bevordering van het culturele welzijn van de bevolking. Ook in Rijssen is bij vele verenigingen dit Anjerfonds goed bekend. Zo ontvingen de Chr. Oratoriumver. „Hosanna" en het Rijssens Mannenkoor giften voor met name genoemde activiteiten. Ook de muziekschool en de pad vinderij hebben in net verleden hier al eens van geprofiteerd. De huis- aan huis collecte die van 1-6 juli a.s. zal worden gehouden, zal worden verzorgd door een aantal Rijssen- se verenigingen, die daarvoor 20 pet. van de opbrengst mogen houden. De andere 80 pet. gaat naar het Prov. Anjerfonds te Zwolle. Op de bussen is het bekende anjerembleem afgedrukt. Zoals u weet is dit de lievelings bloem van Prins Bernhard, vandaar ook de combinatie Prins Bernhard en Anjerfonds. Het clubhuiswerk Rijssen stelt alle pogingen in het werk om de jeugd uit onze woonplaats en naaste omgeving het zoveel mogelijk naar de zin te maken. In het kader van de kindervakantieweek organiseert het clubhuiswerk allerlei activiteiten voor de jeugd, die zich de komende vakantieweek beslist niet be hoeft te vervelen. Zo start zaterdagmorgen de grote fiets- foto-puzzeltocht in de omgeving van Rijssen. Hieraan zijn enkele leuke prijzen verbonden. Start: tussen 's morgens 11.00 en 's mid dags 3.00 uur. vanaf het clubhuis ,,De Schöp- pe". Startgeld: Kinderen tot en met 8 jaar f. 0,75, kinderen van 8 t.m. 11 jaar f. 1,00, Kinde ren van 12 t.m. 14 jaar f. 1,25, jeugd vanaf 15 jaar f. 1,50. Gezinnen tot en met 3 per sonen f. 2,50, gezinnen tot en met 5 personen f. 4.00, gezinnen meer dan 5 personen f. 6.00. Inbegrepen in startgeld twee gratis con sumpties. MAANDAG 1 JULI. Kinderen van 5-12 jaar zijn van harte wel kom in het clubhuis van 's middags 3.00 tot 5.30 uur. Daar kunnen ze deelnemen aan di verse aktiviteiten. Bij goed weer is er op het speelterrein van de Schildschool een grote straat-kleurenwedstrijd. Deelnemersprijs f. 0,50. Elk kind ontvangt een traktatie. Meisjes vanaf 10 jaar kunnen 's avonds deelnemen aan Tafeltenniswedstrijden van 7.00 tot 10.00 uur. De beste tafeltennisster mag het predikaat voeren van de tafelten- niskampioene van Rijssen. De drie beste krij gen een leuke attentie aangeboden. Deelnemersprijs: meisjes tot 15 jaar f. 0,50. meisjes vanaf 15 jaar f. 0,75. DINSDAG 2 JULI. Speurtocht voor meisjes en jongens vanaf 8 jaar. Start: 3.00 uur 's middags vanaf het clubhuis. Deelnemersprijs: f. 0,50. Iedereen krijgt een traktatie. Jongens vanaf 10 jaar kunnen 's avonds deelnemen aan de tafeltenniswedstrijden. Drie prijzen waaronder wisselbeker voor de kam pioen, die zich kampioen van Rijssen mag noemen. Deelnemersprijs als meisjes. (Zie bo ven.) WOENSDAG 3 JULI. Filmvoorstellingen in het clubhuis. Ie voor stelling: 's middags 2.00 uur, 2e voorstelling 's middags 4.00 uur, beide leuke jeugdfilms. Leeftijd tot 14 jaar. Kosten voor clubhuisbe zoekers. f. 0,35. Voor andere kinderen f. 0,50. 3e voorstelling: 's avonds 7.00 uur. Leeftijd van 14 tot en met 17 jaar. Kosten f. 0,75. DONDERDAG 4 JULI. 's Middags grote fietstocht met aantrekke lijke evenementen. Zwemspullen meenemen. Vertrek: 2.00 uur vanaf het clubhuis. Einde plm. 8.00 uur. Lunch meenemen. Prijs f. 1,00. VRIJDAG 5 JULI. Grote wandeltocht. Vertrek: 3.00 uur vanaf het clubhuis. Deelnemersprijs f. 0,25. ZATERDAG 6 JULI EN 13 JULI. 's Morgens 10.00 uur start deelnemers kamp- weken te Usselo. ZATERDAG 20 JULI. 's Morgens 9.00 uur start deelnemers kamp te Hoenderlo. ZATERDAG 27 JULI. 's Middags 2.00 uur start deelnemers kamp te Hoenderlo. ZATERDAG 3 AUGUSTUS. Start deelnemers aan het kamp te Lochem. Vertrek op dit moment nog niet bekend. De medische dienst voor het komende week einde wordt waargenomen door dokter L. Kunst, Wierdensestraat 77c, telef. 1204. De veeartsennijkundige dienst wordt waargeno men door dokter J. Siebelink, Rijssensestr. 48 telef. 05496-1298. De dienst der tandartsen wordt waargeno- en door dokter R. H. Brouwer. Enterstraat 118, telef. 2468. Spreekuur van 18.00 tot 19.00 uur alleen voor spoedgevallen. GEBOREN: Hendrikus, zv J Ligtenberg en J Witten, Hoi- terstraatweg 60, 19 jun.; Jelle zv L Hazelhorst en G Knol, Markelose- weg 25, 20 jun.; Otto zv H Kreijkes en A J Piuimers, Baan- kamp 15, 20 jun. Fenneken, dv J Nieuwenhuis en W Janssen, Esstraat 108f, 21 jun,; Wilhelmus Bernard zv W J M Meijer en L G Bouwhuis, Enterstraat 135, 23 jun.; Hans zv G H Davenschot en J G Nieuwenhuis Holtentorensweg 22, 17 jun. te Almelo; Harold zv G H Davenschot en J G Nieuwen huis, Holtentorensweg 22, 17 juni, te Almelo; Frederik Jan, zv G Harbers en J Dangremond Esstraat 144, 14 jun. té Deventer; Hendrikus zv G Harbers en J Dangremond, Esstraat 144, 14 jun. te Deventer; Catharina Elisabeth Maria dv J C M Kluijt- ans en H A Groenewegen. Wilhelminastr. 66, 21 juni. te Almelo; Leo Antonius Johannes, zv J C M Kluijtmans en H A Groenewegen, Wilhelminastraat 66, 21 jun. te Almelo. ONDERTROUWD: Antonius Johannes Otten 38 jaar, Wierden, Enter, dokter J. Veldhuijzen van Zantenstr. 12 en Johanna Theresia Zandink, 34 jr Rijs sen, Graal Ottostraat 177, 20 jun.; Berend Jan Tijhol 30 jaar Rijssen, Molen dijk 40 en Johanna Maria Zandvoot', 26 jaar, Rijssen, Nijverdalseweg 44, 20 jun.; Andries Slagman, 21 jaar, Rijssen. Blinde Banisweg 5 en Janna van Putten, 25 jaar, Rijssen, Lentfersweg 13a, 20 jun.; Gerard Rolleman, 23 jr, Rijssen, Dannenberg 51 en Berendina Krejenzang, 21 jr, Rijssen, Holterstraatweg 65a, 20 jun.; Dinant Dekkers 24 jr, Rijssen, De Bleijde- straat 34, en Aleida Wermink, 22 jr, Rijssen, Marijkestraat 13, 21 jun.; Hendrikus Johannes Wessels, 21 jaar, Rijssen, Vennekesgaarden 39 en Arendina Hendrika Gerritsen Mulkes, 21 jaar, Wierden, Dennen weg 4, 21 jun.; Wulfert Lagerweij, 22 jr, Rijssen, Burg. Knot tenbeltlaan 15, en Jenneken Nijland, 28 jr. Rijssen, Weverstraat 18, 21 jun. GETROUWD: Jan van de Willige, 23 jr. en Mina Frede- rika Timmerman, 23 jr, Rijssen, Stations- dwarsweg 24, 20 jun.; Willem Sanderman, 22 jr, en Geertruida Aal- tjen Wolthuis, 22 jr, Rijssen, Keizersdijk S, 21 jun.; Johan Ligtenberg, 22 jr, en Hennie Harm» Maria Troost, 21 jr, Rijssen, Vennekesgaar den 47, 21 jun.; Arend Jan ter Steege. 24 jr en Diena Scherp hof, 21 jr. Rijssen, Banisweg 49, 21 jun.; Derk van den Noort, 22 jr en Aaltje ter Keurst 21 jr. Rijssen, Paulus Potterstraat 21, 21 jun; OVERLEDEN: Janna Brugge. 64 jr. ev H J Ruiterkamp, Hol tentorensweg 14, 20 jun.; Gerrit Jan Baan, 56 jr. ev G. Pijffers, Bleek- straat 27a. 23 jun. MERKEN MET X WERELDREPUTATIE Aimelo Ootmanjumsestr 32. Tel 3219 Deventer Kieine Oyerstr. 45. Tel 14815 Morgenavond zal in de geref. kerk (Boom kamp) een concert worden verzorgd door de heren F. Horstman (trompet) en H. van Tuyl (orgel). Henk F. Horstman (21 jaar) woont te Blok ker (N.H.). Hij volgt zijn opleiding aan het Amsterdamsch Conservatorium en studeert bij Marinus Komst, leraar aan dit instituut en solo-trompettist van het Concertgebouw orkest. Henk Horstman hoopt binnenkort af te stu deren voor zijn hoofdvak „solotrompet". Hij speelde reeds op 18-jarige leeftijd in het Concertgebouworkest en ging met dit be kende orkest mee op tournee naar Duitsland. Ook andere orkesten profiteren van zijn ca paciteiten. Hij trad eerder op in o.a. Amsterdam, Hoorn, Enkhuizen, Tilburg en Duitsland. Het kerkconcert in de Geref. kerk geeft een programma overwegend samengesteld uit ba- rokwerken. Henk van Tuyl speelt o.m. de Allabreve en preludium en fuga in f van Bach. Hij zal bovendien Henk Horstman begelei den. Deze speelt o.a. een gedeelte uit het Trompetconcert van Haydn en uit de koraal bewerking „Jesu, meine Freude" van J. S. Bach, de koraalmelodie. Het orgel zal bij dit laatste de Koraalmelodie omspelen. Zaterdag' 29 juni organiseert de Almelose Wandelkring (AWK), onder auspiciën van de NUW (Nieuwe Unie voor de Wandelsport) een midzomerwandeltocht in Rijssen. Een en ander gaat in samenwerking met de wandel afdeling van Sportclub Rijssen, ter stimule ring van de wandelsport. Uit vele plaatsen in de omgeving, o.a. Hengelo, Deventer, Almelo Holten, Nijverdal, etc. zijn reeds aanmeldin gen van wandelverenigingen binnengekomen. Dinsdagavond hadden de organisatoren reed» meer dan 700 deelnemers geregistreerd. Ver wacht wordt dat zaterdagmiddag om half dria meer dan 1000 wandelaars zullen starten na bij het clubhuis van Sportclub Rijssen op de Koerbelt. In afwijking van voorgaande jaren bedra gen de afstanden op deze midzomerwandel tocht 20, 15, 10 en 5 km. De routes lopen voor een groot deel door het Hollands Schwarz wald en na dt rust door de buitenwijken van Woensdagmiddag is de nieuwe o.l.s. in het uit breidingsplan ,,'t Lent- jert" door het aanne mersbedrijf Roelofs en Haase opgeleverd. In verband hiermee zal donderdag en vrijdag voor de vakantie een verhuizing plaats heb ben van de inventaris uit de Schildschool naai de nieuwe school. Het bureau gemeentewer ken zal de helpende hand bieden bij de ver huizing. Het inrichten van de lokalen zal plaats hebben in de va kantie. Na de verhui zing zal de Schildschool die meer dan zeventig jaar lang leerlingen uit onze woonplaats huisveste, worden afgebroken, zodat het terrein vrij komt en Albert Heyn een licgüi kan maken met de grondwerk- zaamheden op een gedeelte van het vrij te komen terrein. Al geruime tijd lopen onderhandelingen tussen bovengenoemd bedrijf en het gemeentebestuur over een te bouiven filiaal. Verwacht wordt dat in de komende weken de zaak rond komt zodat een begin kan worden ge maakt met de bouw. Boawn oonze stuks zette wiej iedere wekke Riessen vuur zo'n zestig zeuwntig joar terug- ge, mear ondaanks det. wiewt disse keer toch ees hemn, oawer ne tied nog veerder terug- ge. Het leste joar koej ieder bod in de kraan- te leazen oawer n' toorn van de Groote of Skeeld koarke, det doar 't boawnste gedeel te zo slach van is, en det hooge tied worn urn doar ees wat an te doon. n' Road hef ter zi'k a met bezig e'hüeln, en non les koew leazen det de teeknge vuur ne niejn toorn kloar warn, en der met de tied an begunn zol worn. Ook is ter sproake van det in den niejn toorn ne spuelklokke zal komn. An den toorn en ook an de koarke is ne heele geskiedenis verbeunn. Den toorn den atter non steet, dateerd van noa 1826, want toen is op n' veern augustus vandet joar n' ooln toorn in mekoar evüln. In Riessen mutt toen ginnen vetpot hemn e'was, zoo detter neet anzat um mear zoo op stob en stea nen niejn toom te bouwn. De büigemaester in dee daage J. Jansen den at a vanof 1818 't roer in Riessen in de haane har mot nog a kunneg hemn e'was, met baron van Heerds van Eversboarg, biej n' Nijverdal, en den was kamerheer van ko- nink Willem I. Op vuursproake van den van Heerds biej de regeerege, kreeg Riessen n' zeker bedrag um n' toorn wier op te bouwn. Det was echter neet genog um ne wier in n' ooln stiel te herbouwn, en doarumme worn 't boawnste gedeelte van hooit e'maakt. Het heele karwaej worn oet e'voerd duur nen annemmer oet Vreezenvenne. Volgens zegn, hebt ze de steender van den ooln toorn, wier gebroekt um n' gedeelte van de muure te bouwn um n' Ooln koark- hof an n' Leanfersweg. Den ooln toorn mut n' geweeldeg zwoar dinge hemn e'was, met zwoare dubbele muurn, woertusken ze kaejers en kalk ham e'doane. Het geheel mut net as de koarke, hemn e'stoane op ne fundeering van groote veeld kaejn, dee ter um Riessen vrooger genog te veenn warn, en non ook nog wa vuur n' droad komt biej 't leem greawn op de Hoch. In de muurn munn ook skeet geater hemn e'was en groote zwoare eekne duurn dee vuur um ne of te sloetn. Ook konn dee duurn nog vestevegd worn duur balkens woervuur an baejde kaantn geater warn e'maakt woer at ze duur konn worn e'stükn. In tiedn van gevoar, en doar hef Riessen nog a vaake an bloot e'stoane, munn de leu smangs in n' toorn wean e'vlucht vuur de viejaand. Ik hebbe wal ees e'leazen, dat doar den naam van n' Skeeld ook met in ve- baand mut stoan, want zoo aw wa weett is n' skeeld n' dinge wat oew mut helpen aj in gevoar zeent, en oew oarns teegn vededegen munn. Het skient det de boerskopn en marken in n' umtrek ook belang hebt e'had biej n' toom in Riessen, want volgens noa det 'k wal ees hebbe heurd, munn dee ook biej hemn munn dreagn in de kossen, atter ees wat mos gebuurn an de klokn, of an n' toorn. Ook de koarke mut heel oold wean, a is ze dan duur de verskillende verbouwingen die ter in de loop der joarn an hebt plaatse had, wa froai veraanderd. De fundamentn munn pnnspoal nog wa zoo wean bleewn, ill::®:;*':- j 'pj \-"ir ten minste van 't oole gedeelte en bestoan, zoo ak net a hebbe zeg, oet groote veeldkaejn. Vuur 't joar 1100 munn in Tweante 11 pa rochies hemn e'was, met Riessen as een van de vuurnaamsen. De stichters der van zeent Lebrunius en Marcellius e'was. De parochie Riessen wordt al e'neumd in 't joar 1188, as de parochie Risnen, en e'wiejd wean an Sint Dijonysius en mut de mooder koarke hemn e'was van Hooltn en Wiern. Ook mut de koarke dree vicarien hemn e'had van Oonze Leeve Vrouwe, het Heilig Kruus en van de Heilege Johannes de evan gelist. Toen at in 1517 de kerkhervorming kwam mut det in Riessen vuur ees gin veraandege hemn e'brach in n' godsdiens en ook neet in n' umtrek. Het hef nog wa nen heeln zet e'doert vuur at 't zoo vear was. Vrümd zal doar wa neet an hemn e'was, det de Span- jaarn in disse kontraejn nog zoo lange de laakns oetdeeln. Det veraandern echter toen in 1591 Deam- ter wor in e'nomn duur Prins Maurits. Zoo harn op n' doarn september van 1584 non ne koppeike Engelse en Duutse saldoatn dee at vuur de Spanjaarn vochen, onver- wachs n' intrek e'nomn in de koarke van Riessen. Ze woln hemn det de bürgers hen doar ètn zoln brengn en deen ze det nin dan zoln der aandere pütte biej 't vuer komn. De Riessenders waejgeren en toen worn dee sol- doatn zoo vekeerd, det ze duur de koarke hen skütn en de duurn probeern in n' braand te stekng. Ennege burgers dee at kwamn um det te veheenderen en um te oonderhaandelen worn gevangn e'nomn, woer at ze 2100 gulden losgeeld vuur monn betaaln, um ze wier vriej ta kriegn. Zukke dinge varaander»# echter noa 't i-nnemn van Deamter, en zoo gangs wor non ook Sallaand en Tweante bevriejd van de viejaand. Toen de Spanjaarn mear eenkeer vot warn toen vebraejn zich de her vorming ook rap oet oawer dit gedeelte van Oaweriessel. In Riessen stuen in dee tied seent 1571 Rutgerus Braamcamp as pastoor en den gong pas in 1622 oopenlijk oawer tot de Hervor ming. Dree joar heffe noa dee tied nog e'leawd, want in 1629 op n' zesteenn juni isse stürven. Hee wor as domie op e'volgd duur Justinus Havenberg. Vrooger worn de leu algemeen um en in de koarken begreawn en zoo ook in Riessen, want biej verbouwegen en zoo, zeent ieder bod geraamtes vuur n' dag e'komn. Joa zelfs zeenter wa muuntn e'vuenn. De deftighaejd en de vuurnaamsen harn allemoalle graawe in de koarke wat ook wa blik oet de graftom be den atter nog is, en vuur n' poar joar nog net wier is op e'knapt, van de Van It- tersums. Dee graftombe mut e'sticht wean duur heer Ernst van Ittersum tot den Ooster hof. Dee van n' Ostrof munn toch wa froai wat te zegn hemn e'had in de koarke, want ze harn zelfs nen eegn koarkepad, den at leup van n' Ostrofsweg dwas oawer n' Haagn, en dan doar hen, woer at non 't klooster steet. Duur detter in den pad, van n' Haagn tot de Roozengoarde, de Emmastroate was ter toen nog nin, püele stuenn, zoo dej der al- leene te vootte hen konn, worder teegn de leu dee an det pad woon ezeg, det ze tus- ken de püele woonn. Ofter vrooger in de koarke gin ürgel hef e'was, weet ik nin, mear wa is bekeand det in 1756 van Ittersum tot de Oosterhof met plann is e'komn vuur n' ürgel woer van hee a n' project har. De kossen zoln roem 1000 guuln wean, en vuur n' organist 100 daler en 30 stuuwer. Ealsen det koarkelijk oonder Riessen heurn mos hiervan 32 guuln vuur zinne reknge nemn. In 1834 hef ter ne afskaejding in de koarke plaats e'had van n' zeker gedeelte van de gemeente. Dee zeent oet de koarke goan en hebt vuur de eerste keer koarke hueln, in n' hoes in de Bouwstroate, det non is of e'brükn, en det mut wean e'bouwd van steen der van 't vuurmaalege kasteel n' Grimboarg. In det hoes hef de familie Plas lange woont. Vrooger munn der in de Skeeldkoarke ook wa nen hoop muurskilderingn hemn e'was mear in de loop der tiedn is doar oawer hen e'kalkert. Bij 't opknapn van de koarke in 1899 zeenter van de muurskilderiejn nog wa wat wier uur n' droad e'komn mear toen at bleek det ze van waejneg weerde warn, zeent ze wier bedekt met kalk. Ook de grafsteender dee at plat in de koarke leagn van verskil lende oole Riessender geslachen, en van n' adel oet n' umtrek hebt ze toen met ne loage cemeant bedekt um ne mooie gladde vloere te kriegn. Umstreeks neegnteen viewntwentig is de koarke n' heel stukke vergroott en is ook 't ürgel verplaatst, mear doar hoow ik neet wat oawer te veteln umdet dit biej de meesen nog wa vas in 't geheugn lig. ^-•okn wekke veerder G«tjan,

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3