Over onteigening en industriecommissie Jewilmken en de zangles konijn J Bökkerink leerling- en halfwas stoffeerders en leerling-meubelmakers Ds Bakker doet 15 sept. intrede Orgelconcert in dc gereformeerde kerk daar hoort een Pontiac bij PIANO'S EN ORGELS M E ft S I N K Vrijdag 21 juni 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 RAADSTUKKEN DOOR HARRY WONINK De nieuwste modellen DIPLOMA in diverse modellen en prijzen Nieuwe dakpannen ELECTRONISCHE PONTIAC TIJD JUISTE TIJD Fa. Rijssense Gebouwen sloperij Meubelfabriek de Nijverheid Het college van b. en w. is van mening dat ren over de problemen rondom de instructie vestiging c.q. uitbreiding. Dit blijkt uit een schrijven van het college aan de raad. Naar aanleiding van vragen gesteld in de begrotingsvergadering van 6 maart hebben b. en w. bij enkele gemeen tebesturen inlichtingen gevraagd over taak, werkwijze, e.d. van een eventueel ingestelde industriecommissie. Naar ons oordeel aldus b. en w. dient deze commissie te bestaan uit leden van de raad met als voorzitter een lid van ons college. De werkwijze is dan gelijk aan die van an dere door de raad ingestelde commissies, als b.v. de financiële commissie, de commissie openbare werken en de culturele commissie. B. en w. stellen de raad voor te besluiten tot het instellen van een industriecommissie en daartoe vier leden uit de raad te benoe men en voorts te bepalen dat de verordening regelende de samenstelling en de werking van de commissies van bijstand ook voor deze com missies geldt. Het college van B. en W. stelt de raad voor een krediet van f. 24.000,- beschikbaar te stel len voor het aanleggen van een parallelgaslei ding langs het smalle gedeelte van de Maar straat, waarvan de gasvoorziening momenteel plaats vindt via de hoofdleiding welke onder het gesloten wegdek is gelegen. Noch de leiding, noch de aansluitpunten hierop zijn op eventuele gaslekken te contro leren, terwijl bovendien deze leiding een der oudste gedeelten van het hoofdbuizennet is, onderhevig aan de door het verkeer veroor zaakte trillingen en verzakkingen. Om het ri sico van gaslekkage zoveel mogelijk te beper ken is het gewenst", aldus B. en W. in een nota aan de raad ,,over bovengenoemd traject een parallelleiding aan te leggen". In het kader van de sanering van de bin nenstad hebben we met mej. G. Averesch overeenstemming bereikt omtrent de aankoop van de haar in eigendom toebehorende per celen Bloemstraat 19 en 21, aldus .B en W. tot de raad. ,,De aankoop geschiedt tegen de door de taxatiecommissie geadviseerde prijs. B. en W. stellen voor tot aankoop van de betreffende percelen te besluiten. Het bejaardencentrum de Wellehof, in be heer bij de Grietje en Jan ter Horststich ting, wordt uitgebreid met een aantal wo ningen en een deel van het hoofdgebouw. Het voor de uitbreiding benodigde terrein groot 7080 m2 dient nog in erfpacht te wor den overgedragen aldus B. en W. in een schrijven aan de raad. De kostprijs van dit terrein bedraagt f. 20,45 per m2 ofwel in to taal f. 144.786,-. In overleg met het stichtingsbestuur zal hiervan een bedrag groot f. 47.082,- in con tanten worden voldaan, terwijl voor het reste rende bedrag een jaarlijkse canon groot f. 6.717,- zal worden betaald. B. en W. achten het gewenst het te ver lenen recht van opstal op dezelfde datum (n.l. 18 oktober 2037) te doen eindigen als die, waarop het recht van het reeds in be zit zijnde terrein eindigt. B. en W. stellen de raad voor hiertoe te besluiten. In verband met de inwerkingtreding van de Mammoetwet zal in de R.K. ulo school een splitsing van klassen plaatsvinden. Om deze reden heeft het R.K. kerk- en schoolbe stuur de raad om médewerking verzocht voor uitbreiding van deze school met twee leslo kalen en 1 vaklokaal. De school die thans over zes klassen ver deeld is zal bij de aanvang van het school jaar 1968-1969 zeven en het daarop volgende jaar acht klassen tellen, zodat uitbreiding met twee leslokalen dan nodig is. Wat de uitbreiding met één vaklokaal be treft delen B. en W. in een nota aap de raad mede dat de school reeds een natuurkunde- lokaal omvat. Aangezien dit een practicum is en dus niet voor les in andere vakken kan worden gebruikt dient de school met een vaklokaal te worden uitgebreid. Wij mer ken hierbij aldus B. en W. dat het school bestuur voorzover ons bekend is, nog niet over een zogenaamde urgentieverklaring beschikt. Aangezien de aanvragen aan de eisen der wet voldoet en door inwilliging daarvan de nor male eisen aan het' geven van lager onder wijs te stellen, niet zullen worden overschre den, stellen wij u voor de gevraagde me dewerking te verlenen aldus B. en W. tot de raad. Ds. E. M. Bakker van Tholen die enige we ken geleden het beroep naar de Ned. herv. gemeente van Rijssen aannam, zal op zon dag 1 sept. afscheid nemen van Tholen. Op 15 september d.a.v. zal ds. Bakker door zijn vader bevestigd worden in Rijssen. In de middagdienst die gehouden zal worden in de Grote kerk zal hij daarna zijn intredepreek houden. u Henk van Tuyl (orgel) en Henk F. Horst man (trompet) zullen zaterdagavond 29 juni In de gereformeerde kerk aan de Boomkamp in Rijssen een concert geven. Op het pro gramma staan werken van Telemann, Bach, Purchell en Haydn. Het concert begint om half acht. Toen de raad van Rijssen op 4 oktober 1966 besloot over te gaan tot onteigening van een betrekkelijk groot aantal percelen en perceelsgedeelten gelegen in de Driehoek kon dat een vergaand besluit worden genoemd. Vooral voor de eigenaren van de in deze Driehoek gelegen woningen al of niet annex winkel. Er zijn diverse onderhandelingen met de betreffende eigenaren gevoerd, die praktisch zonder uitzondering gebruik hebben gemaakt van de mo gelijkheid tot het indienen van bezwaren. Deze bezwaren liggend op het finan ciële vlak, hebben geen enkele invloed kunnen uitoefenen op het eenmaal door de raad genomen besluit. De bezwaren zijn van de hand gewezen om dat er een regeling voor gevallen als deze in het leven geroepen is, waardoor men schade loos gesteld kan worden. Het college van B. en W. deelt de raad in een nota mede dat men het betreurt dat het niet gelukt is om met de eigenaren tot 'n minnelijke schikking te komen .zodat er nu geen andere weg open staat dan de onteigening door te zetten door het voeren van een rechtsgeding. Het college van B. en W. heeft hieromtrent advies gevraagd van mr, IJ. W. Kranenburg te Almelo die geadviseerd heeft dit rechtsge ding en de voorlopige inbezitname te gaan voeren. Nog steeds zijn B. en W. in onderhan deling met enkele eigenaren, maar het colle ge acht het beter om ook deze gevallen in het besluit te betrekken teneinde eventuele com plicaties uit te sluiten. Hoewel degenen die zich als slachtoffer van dit onteigeningsplan zullen voelen, via de be treffende regeling schadeloos zullen worden gesteld, kan door buitenstaanders begrip wor den opgebracht voor de moeilijke situatie, waarin zich verschillende eigenaren bevinden. Enkelen drijven er hun zaken sinds jaar en dag en hebben geen enkele behoefte, soms vanwege hun leeftijd, soms door andere oor zaken om te gaan moderniseren of uit te brei den. Evenmin heeft men behoefte elders in de stad een zaak te gaan beginnen omdat men het gevoel heeft dat men goed zit. Daar komt bovendien bij dat men het ook principieël moei lijk heeft met deze beslissing. Wij hebben kun nen constateren dat verschillenden zich ge makkelijker bij de situatie zouden kunnen neer leggen als men de grote noodzaak van de tot standkoming van dit plan zou kunnen inzien. Of daar vanwege de gemeente voldoende aan gedaan is, is voor ons een vraag. Hoe dan ook men voelt zich het slachtoffer van een be slissing van hogerhand. En dat is natuurlijk een trieste zaak. Het feit, dat in een democratie het algemeen be lang moet prevaleren boven het individuele, och dat aanvaardt men wel. Maar niet duide lijk voor deze mensen is hier sprake van een algemeen belang. Enkele eigenaren hebben het idee dat hier sprake is van een modernise- ringsdrang, waarvan men de noodzaak niet zo duidelijk inziet. Daarom ziet men met een zekere angst de toekomst tegemoet. Waar het in de onteigeningsprocedure, waar in B. en W. de raad voorstelt een rechtsgeding aan te gaan omgaat, zijn percelen van de volgende eigenaren: J. Blokhorst, Th. H. Koedijk, J. H. en G. Meenks, H. M. W. Brand, M. Voortman, Wed- ter Steege-Voortman, B. A. Hodes, B. G. Geuzendam, S. J. Nijland, Fa. E. H. Klein Horsman, N.V. E. J. Schooten en Zn, J. G. Render, G. ten Bolscher, dames Eertink, fa. wed. G. J. Meenks, M. F. Klein Schaarsberg, J. Fuit, J. Th. Sorleij, W. Harbers, Diaconie der Ned. Herv. Gemeente. Het betreft dus de percelen, die liggen aan de Driehoek Rozen- gaarde, Elsenerstraat, en Oranjestraat. VREEMD Het college van B. en W. stelt de raad voor afwijzend te beschikking op het verzoek van de heren W. Harbers Oranjestraat 2 en D, J. Poortman Graaf Ottostraat 57 tot het bouwen van een dubbele woning aan de Schoolstraat, hoewel het college voornemens is te trachten met de adressanten tot overeenstemming ti komen over een ander bouwterrein. Deze zaak is door B. en W. besproken met de stedebouwkundige ir. Leupen, die het niet juist acht, dat dit terrein (dat volgens het bestem mingsplan bestemd is voor groenvoorziening) prijs wordt gegeven voor woningbouw. In de toekomst zal dit terrein meer geschikt zijn voor bijzondere bebouwiing en daarom heeft hij daartoe voorlopig deze groenbestemming aan dit terrein gegeven. Het gebrek aan bouwterrein is niet zo groot dat op grond daarvan van deze bestemming moet worden afgeweken aldus B. en W. in een nota over de zaak aan de raad, B. en W. stel len de raad dan ook voor afwijzend op het ver zoek van de heren Harbers en Poortman te beslissen. Wij kunnen ons voorstellen dat bij lezing van de motivering van dit voorstel niet alleen de heer Poortman en Harbers (die eigenaar is van het betreffende terrein) met de wenkbrauwen fronsen. Immers staat er in eerste instantie dat het betreffende bouwterrein bestemd is voor groenvoorziening in het uitbreidingsplan. Goed als dat zo is vastgesteld dan legt men zich daarbij, al of niet met pijn, neer. Maar even verder staat dat dit terrein in de toekomst meer geschikt zal zijn voor een bijzondere be bouwing en dan mag er dus wel gebouwd wor den. De stedebouwkundige heeft slechts een voor lopige groenbestemming aan dit terrein ge geven. Wanneer het hem dus goeddunkt kan hij deze tijdelijke groenbestemming opheffen en tot bijzondere bebouwing besluiten. Maar de eigenaar, de heer Harbers wil er graag nu bouwen. En dat vindt de heer Leu pen niet goed. De heer Harbers (en de heer Poortman) verwachten dat de raad in kwesties als deze ook nog wat te vertellen heeft. COMMISSIE Zoals uit een voorstel van B. en W. aan de raad. dat elders in dit blad is omschreven, blijkt acht het college het nuttig dat in Rijs sen een industriecommissie wordt ingesteld. Men heeft bij verschillende gemeentebesturen inlichtingen gevraagd over de werkwijze (en naar mag worden aangenomen over het prac- tische nut) van zulk een commissie en het da gelijks bestuur schijnt er thans positief tegen over te staan. In de begrotingsvergadering is in de raad deze wenselijkheid naar voren ge komen en hoewel het wel enkle maanden ge duurd heeft stellen B. en W. thans voor een industriecommissie in het leven te roepen. Dat het nuttig en wenselijk kan zijn dat zo'n commissie wordt ingesteld en met inzet van alle energie aan het werk gaat lijkt ons be langrijk. Het nut, het belang van het bestaan van deze commissie die zich ten volle wil in zetten voor een grootse taak, de bevordering van de industrie in Rijssen lijkt voor ons zelfs geen vraag te zijn. Er kan gewoon niet aan worden getwijfeld. Toch is het goed terug te gaan in de histo rie, in de recente historie van de gemeente waarin reeds eerder een industriecommissie heeft bestaan. Ook deze commissie ging vol goede moet aan de start, legde contacten, die ook resultaten hebben afgeworpen) en maakte ook teleurstellingen mee. Dat was in de tijd, toen zich hier de bromfietsenfabriek de GMF vestigde, dat de fa. Stempher tot een belangrijke uitbreiding kwam en toen hier zich een lederwarenfabriekje vestigde, waaruit la ter de ledenwarenfabriek Körbl voortkwam. Aanvankelijk bruiste de commissie (naar het scheen, van energie), maar naarmate de re sultaten geringer en de teleurstellingen groter werden werd van deze commissie niets meer venomen. De activiteit van deze commissie ging uit als de befaamde nachtkaars. Het schijnt dat de werkwijze van deze commissie te weinig prac- fcisch en de mandaten te gering zijn geweest. Wat zijn de mandaten wat zullen de mogelijk heden van de in te stellen industriecommissie worden? Dat zijn vragen, die iedere Rijsse- naar die geïnteresseerd is in de gemeentepo litiek zal stellen. Want hoe het ook zij, of wat het ook worden zal, als een commissie als deze wordt ingesteld worden er verwachtingen gewekt. Verwachtingen, dat er mensen aan de slag zullen gaan, die met inzet van al hun krachten zullen pogen te komen tot uitbreiding van de bestaande industrieën of door hun toe doen te komen tot het vestigen van nieuwe in dustrieën. Want iedere Rijssenaar is ervan overtuigd, dat het langzamerhand noodzak- lijk is geworden dat er meer, dat er gevari eerde industrieën moeten komen. Of deze verwachtingen, die nu zijn gewekt, zullen worden gehonoreerd? Niemand kan het zeggen. Er kan om te beginnen aan worden getwijfeld of het standpunt dat B. en W. heb ben ingenomen over de bezetting van de com missie juist is. B. en W. zijn n.l. van mening dat de commissie moet bestaan uit vier raads leden, met de burgemeester of een der wet houders als voorzitter. Dat standpunt achten wij onjuist omdat in deze commissie figuren moeten worden ge kozen, die hun keuze waar kunnen maken. Om te beginnen zit men met een steeds weer kerende moeilijkheid dat bij de 4 raadsleden qie deel moeten uitmaken van de commissie zo veel mogelijk rekening moet worden gehou den met de politieke overtuiging. Zoveel mo gelijk uit iedere partij 1. commissielid. Ook als in een andere groepering toeval lig meerdere uitstekende candidaten voor de- De schole gung oet. Jewilke leup trurig ouwer 't trotwaar. 't Leek dr vuile op, dat hee ne vasten ofnemmer was van teengslaagn. Dr was aait wat te belèeuwn. woer Jewilmken was. Neet vuile goods, dat mos Jewilmken toogeeuwn, mèer hee kon 't toch ook neet altiéd helpen Non harre gistermirrig 'n opstel murn maakn, vuur straf, en non har de meester dr neet eens noar 'evroagd. Stoomp vergetn. Wat was 't geval 'ewès? De mèester har 's moarns 'ezeg. dat 's mir- rigs een poar hèer'n op bezeuk zol'n komn, um is te kiekn, of disse klasse zin beste wal dee. ,,De mèester hef sol-seteerd", flustern Derk dèn neews um zat. Derk har 't van zinne tan te, dèn de mèester in de kos har. Gin mens wus, wat 't beteekn, mear 't leek wal iets be- zunders. Affijn. an Jewilmken zol 't neet lig'ng. De mèester har vim wal opp»! an'ek«'ng, mear Jewilmken zol dr vuur zorgen, dat de mèester an um niks te kot küm. En jewal, ze zat'n good en wal in 't skrif te skrieuwn. of doar ha'j de keals al. Ze nikken vreandlek biej 't binnkomn, en 'n eer- sen kreeg nen stool vlak biej Jewilmken. Je wilmken kreeg 'n ampat knikjen. Jewilmken wol ne goó buurte maakn en gung in de bene. Hee gaf 't hearskop de hane en vreug zachjes hoe 't 'r mèt gung. De keal glimlach'n nog wal en vreug of 't um ook good gung. Jewilmken flustern, dat 't better kon mèr tot dusvèr gin klaang. Ziezo, as dat gin fetsoen was, wus Jewilmken dr neet mear van. De mèester har wal gevoarlek 'ekekn, mear dèn hoow'n neet bange te wean. Hee mos mear zeen, datte dèn meneer te vrenne heul. Non harn ze aardriekskunde. Allemoale 'n atlas op de toafel. De man neews Jewilmken loern met 'n skeef oge biej Jewilmken in 'n atlas. ,,Wil ie ook nen atlas?" fluster'n Je wilmken. De kèel knik'n van joa. ,,Mu'j dr ene koopn', zèe Jewilmken. Ziezo, de man har wier wat te lach'n. Hee keek al wat zeuniger, of 't um toch neet geheel ansteun. De measter har gin oge van Jewilmken of. As dat non neudig was, mear dr was gin keulte an de loch. En toen was 't mis 'egoan. Oonder de zanglesse was 't spil in 't hon derd 'elop. Jewilmken har al 'n poar keer va ker müeite 'edoan um 't bin'n te hoaln, want hee har 's mirrgis oarfensoep 'ehad. En dat zo'j aait zeen, de wearld besteun oet nen samenloop van umstandigheed n. Juus met 't versjen langs berg en dal" wat 't vuurvüln. De mèeks harn zachjes in'ezat: - langs be-erg en dal klinkt ho-orngeschal En krek op dat mement, vlak vuur de jongs met zoln doón, wasse Jewilmken ontsnapt, 't Kleunk nogal duudlek, met zo'n hooltn zit vlak, en zelfs Jans, dèn achter in de klasse zat, bewearn later, datte 't good har 'eheurd. FLUP het wilde De sneeuw was verdwenen. Langoor de haas ging weer met plezier op stap, wan neer de avondschemer kwam, want zijn sok ken werden niet meer koud en nat. door de sneeuw. Eén echter was er onder het wilde volkje, die met ergernis en veel zorgen de komende periode tot medio april tegemoet zag. Geen sneeuw meer. Overal groene wei den en bruine bosgrond en zijn pelsje was blanker dan sneeuw. Menk de hermelijn ging een paar weken tegemoet, die hem veel hoofd brekens zouden bezorgen, hoe de maag ge vuld te krijgen. Pas in het midden van april zou hij zijn winterpak verwisselen voor een bruin kostuum en daarom zou hij de eer ste tijd. in zijn witte pels erg opvallen. Die blanke huid, en daar deden het zwarte neus je en de zwarte staartpunt niets aan af, was voor ieder oplettend dier zowel overdag als in het duister van de nacht van ver zicht baar. Die maartnacht, toen de uilen opgewonden hun liefdesroep rondschalden, verscheen Menk aan de ingang van zijn hol. Dat lag onder de wortelkronkels van een groenbemoste eik. Als een wit lintje gleed hij door de struiken, trippelde langs de slootkant, waar hij hoopte een waterrat te kunnen verrassen en huppel de wat later door een boswal, waar zich dik wijls muizen ophielden. Maar of ze zagen hem bijtijds aankomen en vluchtten, of ze voerden deze nacht een ondergronds bestaan, niet één liet zich zien. Nergens klonk het fijne triptrap van hun pootjes op het dorée blad. Zelfs niet onder de hazelaars, waar bosmui zen dikwijls naar overgebleven nootjes zochten. Bij de sleedoornhaag, waar de vlaamse gaaien sliepen, besloot Menk, zou hij zich maar niet wagen. Die rumoerige vogels waren altijd zo waakzaam en zeker zouden ze zijn witte pels tussen het donkere hout ontdekken en heel de buurt in staat van alarm brengen met hun lelijke schorre slem. Wacht eens. Wat rook het daar lekker naar Eekhoorn. Het kwam van de voet van een drieling-els. Menk ging rechtopstaan, snoof lang de lucht in en ontdekte een meter of drie boven de grond, tussen de slanke stam men, een vage, kogelronde vorm. Voorzich tig hees de hermelijn zich langs een wirwar van klimopstengels naar boven. Kalmpjes maar, geen geluid maken. Misschien sliep er een eekhoorn in dat bolvormige nest. En zo'n diertje, uiterst sluw en rap, viel niet te achterhalen, wanneer het onraad had ontdekt. De witte schim van het roofdiertje, kron kelde snel hoger. Het nest bleek gemaakt van takjes en strootjes. Menk klom naar de ope ning. Duidelijk hoorde hij de ademhaling van het eekhoorntje. Fel sprong het rovertje naar binnen... en vond een leeg nest met een ope ning in de bodem. De eekhoorn had ken nelijk een nooduitgang gehad en reagerend met de snelheid, eigen aan dieren van bos en veld, die altijd klaar moeten zijn om te vluchten, had pluimstaart zich op het laatste moment in veiligheid kunnen stellen. Menk hoorde hoog boven zich het verontwaardigde ,,woet-woet-woet" van de roodbruine sprin ger. De eekhoorn bungelde in de top van de els, stak met een sierlijke zweefsprong over naai de kruinen van de omringende eiken en was spoedig buiten het bereik van Menks ogen en oren. De hermelijn zette de nachtelijke jachttocht voort. Midden in de weiden, zag hij, hoe de kleine wezel, die in de winter zijn roodbrui ne pakje aanhoudt, jacht maakte op veldmui zen. Voortdurend dook hij de holendoolhof van de knagertjes in, vlak onder het gras en stak nu en dan zijn spitse snuit in de buitenlucht om kijken, of liever Ie ruiken, of alles daar nog wel veilig was. Menk ging verder. Hij volgde de waterkant van 'n sloot en opeens verse verwaaiing en daar schoot iets door 't water en plonste door de modderbrei, verdween snel in een hol in de oever. Een groot hol, waarin hét lenige lijf je van Menk paste. Een rat was een bege renswaardige buit. Maar wat waren er op eens veel zijgangen en overal rook het naar rat. Men kon er geen wijs meer uit worden. Even wachten. De oren voor een zijgang... geen geluid. Wat verdereen dof gerom mel, dat snel zwakker werd. Door die pijp vluchtte de waterrat. Razendsnel flitste Menk door de donkere gang. Hij hoorde voor zich een luide plons. Dan bereikte hij de uitgang van het rattenverblijf en sprong pardoes in de brede sloot. (Wordt vervolgd) De kèel har 'n zakdook vuur 't gezichte 'eheuln. Offe dat non deer vuur de loch of um 't lachen, wus Jewilmken neet. ,,Hee drif doar gèns wal op an", flustern Jewilmken gerus- stelnd. De man begun te skudn met zinne hele hoed. Affijn, toen de hearn vot waz'n, kreeg Jewilmken ne ongenadige praeke van de mèester, dat sprek. Vuur straf mosse 'n fik* opstel maakn. Dat harre vemoarn wiln inleèuwern, 't har um 'n gansen auwnd 'ekost. 't Slimste was, dat de mèester vemoarn ver- tèln, dat de hearn vemoarn harn op 'ebeld, datte biej eur in de plaatse mog kommn. 'n Een'n har de ampatte groot'n 'edoan vuur Jewilmken. Van veraltereerdigheaid har de mèester ver getn. um noar 't opstel te vroagnHee was nog dankboar ook, vuur Jewilmken zinne vr^andlekheaid. Mear ja, wat ha'j an dank- ly>* rheiad, aj 't opstel al of had'n ze commissie zouden zijn. Zodat men meer re kening houdt met gevoeligheden dan met de juiste keuze. Dat is één punt. Een ander punt is dat het zeer wel mogelijk is dat buiten de raad zich een aantal mensen bevindt die in staat en bereid zijn om een positieve bijdrage te le veren tot de oplossing van het industriepro bleem in Rijssen. Tenzij het college en de raad van mening zijn, dat het summum van intelligentie en zakelijkheid in de raad verte genwoordigd zijn. Dan valt er natuurlijk niet meer te praten. Maar zover mogen en willen wij niet gaan. Toch is het vreemd, dat men deze mogelijk heid zelfs niet heeft overwogen. Het moeten vier raadsleden zijn. Basta. Terwijl buiten de raad wellicht een betere commissie kan worden samengesteld. Wij den ken dan aan figuren uit het bedrijfsleven, die er belang bij hebben dat het gehele in dustriële klimaat in Rijssen gezond wordt gemaakt. Aan bestuurders uit de vakbewe ging, die adviezen kunnen inroepen van hun bonden, bijstanden kunnen krijgen van deskundige bekwame vakbestuurders. Wij hopen echt, dat de raad met deze mo gelijkheid rekening gaat houden. Dat men daar bij het eigen- en partijpolitieke belang ten ba te van de Rijssense gemeenschap enigszins terzijde stelt zou 'n aanbevelenswaardige men taliteit zijn. Op dat punt afwachten nog even. Iets anders en wij hopen dat dat in de raads vergadering tot uiting komt. is de vraag wat stelt men zich voor? Wat wil men gaan doen? Wat kan men gaan doen? Men kan zeggen, laat de commissie zich eerst inwerken, dat blijkt dan later wel. Dat kan, maar het kan geen kwaad dat in een openbare vergadering deze facetten worden belicht, zodat de bevol king van Rijssen zich aan de hand van de ge maakte opmerkingen een oordeel kan vormen of men veel van de commissie kan verwach ten. Wij bedoelen dit: Als men van mening is dat een industriecom missie nuttig werk kan doen, dan moeten de kandidaatleden van tevoren op de hoogte zijn van de mogelijkheden die er voor hen liggen op financieël terrein. Alle activiteiten kosten geld. Met het plaatsen van adverten ties en met discussies met welke intensiteit en in welke bladen deze advertenties waarin het fraaie industrieterrein in Rijssen wordt aan geprezen moeten worden geplaatst komt men er niet. Een industriecommissie moet er op uit. Daarom is het een noodzaak dat ieder lid van deze commissie over behoorlijk veel vrije tijd beschikt en dat men zich gemakkelijk kan vrijmaken en bewegen. Men moet er op uit. Als een vertegenwoordi ger, die het artikel van zijn fabrikant op door dringende wijze aan de man moet brengen. Men moet zijn voelhorens uitsteken. En als er een kleine mogelijkheid is proberen deze mo gelijkheid uit te buiten. Men moet er niet te gen opzien op reis te gaan. Of dat nu naar Denemarken, Duitsland, Engeland of Frank rijk, desnoods naar Amerika is, daar moet niet tegenop gezien worden. En daarom moet deze commissie op de eerste plaats de be schikking over de noodzakelijke financieën hebben. Als men die niet heeft of niet kan krij gen en als het echt de bedoeling is dat 4 raads leden zitting zullen nemen, die wel eens een keer >efen advertentie zullen plaatsen och laat FILMNIEUWS Vrijdag en zaterdag t To sir, whit love Thackery (SIDNEY POITIER), een techni- cus uit Guyana, kan in Londen moeilijk aan de slag komen en wordt dan maar onder wijzer op een school in het East End. Hij krijgt de hoogste klas, die vol zit met bijna- volwassen East End-producten die zich veel te groot vinden voor de schoolbanken. Thacke- ry's voorgangers zijn door de jongelui ge kraakt. Dank zij zijn jonge, krachtige persoonlijk heid handhaaft Thackery zich redelijk, maar de leerlingen werken toch geleidelijk een pro gramma van treiterijen af. Het komt zo ver dat Thackery in woede uitbarst. Hij gaat de uit om zijn zelfbeheersing terug t<> vinden en besluit tot een nieuwe aanpak. Hij herinnert zijn leerlingen eraan dat zij over 'n half jaar de maatschappij in zullen gaan en hun plaats zullen moeten verove ren tussen volwassenen. Daarom zal hij hen nu voortaan behandelen als volwassenen. Hij zal ieder onderwerp met hen bespreken dat hen bezig houdt. Hij eist daarbij van hen volwassen omgangsmanieren. Hij wil met meneer" aangesproken worden: hijzelf zal de meisjes met Juffrouw" aanspreken; nij eist dat de jongens dat ook doen. Woensdag The family Way Het huwelijk van Arthur Fitton en Jenny Piper is een typisch arbeidersklasse-evene ment. Hij is bioscoopoperateur en zij is ver koopster in een grammofoonplatenzaak. Het zijn beiden gevoelige jongemensen, vooral Ar thur die zich in zijn vrije tijd het liefst be zighoudt met goede literatuur en muziek van Beethoven. Hun huwelijksnacht, die ze door brengen in het huis van Arthurs ouders, wordt een ramp. Een aantal gasten is, niet meer geheel nuchter van de receptie in het café mee naar huis gekomen. Ze brengen het jonga paar in verlegenheid met hun veelbetekenen de opmerkingen en vertrekken pas laat in de nacht. Als dan ook nog blijkt dat het bed on der het gewicht van Arthur en Jenny in elkaar zakt, voelen ze zich hele- aal ellendig. De volgende dag horen ze dat hun huwe lijksreis niet kan doorgaan omdat de eige naar van het reisbureau er vandoor is met het geld van de deelnemers. Hun tweede nacht in Arthurs ouderlijk huis is geen zier beter dan de eerse, ondanks alle goede bedoelin gen van zijn moeder. In de gegeven om standigheden is het Arthur onmogelijk Jenny werkelijk tot de zijne te maken. Ten einde raad gaat hij naar een bureau voor Huwe lijksmoeilijkheden. Zijn onderhoud wordt ech ter afgeluisterd door een werkster, die een buurvrouw van hen is. Al spoedig worden de moeilijkheden van het jonge paar hét onder werp van gesprek in de buurt. Arthur die 's middags en 's avonds en ook weekends werkt in de bioscoop ziet Jenny maar wei nig, daar zij van 9 tot 6 uur werkt. Arthurs broer maakt van de gelegenheid gebruik om 's avonds uit te gaan met de aantrekkelijke Jenny. men er dan niet aan beginnen. Dan zou het jammer zij-n van de presentiegelden, die de raadsleden bij iedere vergadering uitgekeerd krijgen. Maar hopenlijk komt er iets goeds uit de bus, een commissie die belangrijk werk kan doen voor Rijssen. Vooral met het oog op de jeugd, die ook aan de slag moet, als het kan in Rijssen. koelkasten 'i Hydraulica. Dit moderne er» robuust-mannelijke horloge is 100% waterdicht en condens vrij. Pontiac horloge! Met edel stalen bodem vanaf f 88.-. ELSENERSTRAAT 47 HORLOGERIE OPTIEK GOUD en ZILVER MERKEN MET WERELDREPUTATIE Enterstr. 14, telefoon 2940 RIJSSEN opnieuw verb. Holl le keus p. st. 0.30 Nieuwe tottoirtegels 4cm, p. st. 0.38 Golfplaten, grijs - blauw. SCHOOXMAAK- MOEILI.IKHEDEN Vraagt vrijblijvend Inlichtingen Schoonmaak van fabrieken scholen gebouwen glazenwassen schoorsteenvegen enz SCHOONMAAKBEDRIJF PIANO - ORGEL EN MUZIEKHANDEL Almelo Ootmarsumsestr 32. Tel 3219 De venter Kleine Overstr. 45. Te» 14815 Biaakmarisdijk 7 Rijssen, tel 05480 2298 en 2875. t IS EEN VERKIJKER Nassaustraat 63 - Tel Holterweg 42 En nu bedoelt DOLLEKAMP die verrekijker, waarmee U Uw vakantie enorm kunt verrijken. Echt in diverse prijzen is het kiezen van een goede kijker mogelijk. VRAAGT U valt van ene montuurverbazing in de andere Zo verbazend veel verbazend modieuze monturen kan OPTICIEN DOLLEKAMP U vóór leggen om op te zetten. Waar veel is kiest U gemakkelijker het ideale montuur voor Uw persoonlijke smaak. plm. 15 tot 16 jaar. Aanmelden Morsweg 19, Rijssen.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2