Restauratie van vordert langzaam maar zeker de Oosterhof Jewilmken en de skearbaas Oud-voorzitter J. Harmsen neemt vrijdagavond afscheid van Excelsior Clubhuiswerk Rijssen bracht bezoek aan van Overijssel kop Riessen vuur zo n zestig zeuwntigjaor terugge In september 69 in gebruik? Postduivenliefhebbers erg gedupeerd door rampvluchten UW BABY MET VAKANTIE TTtynfuvictt'j Barrc weersomstandigheden KASTEEL KREEG OÜDE VORM TERUG r Burgerlijke stand PREDIKBEURTEN - - t- SNIPPERS Vrijdag 14 juni 1963 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina h OPREIS Prachtige uitslag van H. Nijland werken verraseend TV# restauratie van het kasteel De Oosterhof vor dert langzaam maar zeker, t Aannemersbedrijf Leu- sink NV uit Zwolle streeft er naar om het kasteel in september 1969 gereed te aien. Dagelijks klinkt dan ook het hamergeklop en het schrapen van de trof fel der bouwvakers, die met noeste vlijt het eeuwenoude gebouw weer in oorspronkelijke toe stand trachtten te bren gen, waarin zij zeker sla gen. De buitenkant van De Oosterhof heeft zijn oude vorm rèeds teruggekre gen. De voorgevel is bijna gereed. Ook beide zijge vels zijn op het afwerken na voltooid, terwijl aan de achtergevel druk wordt gewerkt. De reeds afge hangen groen geschilder de luikên voor dé ramen van het kasteel, geven al weer een vertrouwd beeld aan het slot, waarin na verloop van tijd de witgeSchorte ver pleegsters van het Oranje-Groene Kruis de talrijke kamers zullën bewonen om hun opleiding als verpleegster te ont vangen. Ook het torentje steekt wéér fiér zijn spits omhoog én komt weer bovéh dé dikke eike en kastanjebomen uit. De koperen platen van het torentje schitteren fél in het zonlicht, als de windvaan de windhoèk zo «kt. Waar eens het wapen, de trots van de Van Ittersums, hoog bovèn het geboomte uitstak, is weer opnieuw eèn w&pfe* geplaatèt op de windvaan. Nu met een groen-oranje kruis. ,,Als wij geen onvèrwachte tegenslag krij gen is de mogelijkheid niét uitgesloten, dat het gebouw het volgend jaar september ge heel gereed it", vertélt ons uitvoerder H. Hersevoort die net zijn roede hééft gedaan, daan. Op onze vraag, wannéér men met de bijge bouwen begint, haalt hij zijn schouders op en zegt: ,.Wij kunnen dadelijk beginnen als de ar chitect de detailtekeningen geréed hééft. Dè financiële kant is helemaal rond. Een ont werp i* reeds gemaakt en goedgekeurd". Er is echter nog geen haaèt bij, want de werknemers zitten nog volop in het werk in het kasteel. De uitvoerder gaat hierop het kasteel binnen, waarin eèn kraaien-echtpaar achter eèn dikke balk e.e* nest heeft gebouwd en ni? Kunjongen Voéfziet van voedsel. On danks het lawaai, dat dé restauratie van het kasteel met zich mee brengt, vliegen de kraaien »f en aan en trekken zich niets aan van het hamergeklop. Ook de bouwvakkers vindén hèt wel aar- - GEBOREN. Hendriks Fenna, dv A. Ruiterkamp en H. J. Nieuwenhuis, Hoitentorenaweg IS, 4 jun.; Robertu« Franciieus Adrlakn, r.v G. A. Snij ders en H. G. J. Freriksen, Elaeneratraat 39, 4 juin.; Herman, zv. G. H. Bean en W. Wiltink, Nij- verdalseweg 18, 7 jun.; Hendrikus, zv. J. Stegeman en H. W. Nij- zink, Baankamp 7, 8 jun.; Hendrik, zv G. J. ter Matt en W. J. ter Harm-' sel, Oosterhofweg SI, 8 jun.; Manna, dv G. Kamphuis en M. Sanderman, Huttenwal 4, 9 jun.; Josefien dv J. Colmenero Salced» en H. Scherp hof, Zuiderstraat 22, 1 jun. te Almelo. Henricus Gerhardus Maria, zv. H. J. Hege man en H. J. Th. Lammertink, Zuiderstraat 53, 8 jun. te Almelo. ONDERTROUWD. Johan Ligtenberg 22 jaar, Rijssen, Baankamp 21 en Hennie Harma Mari* Troost, 21 jaar, Rijssen, Vermekesgaarden 47, 5 jun.; Jan van de Willige, 23 jaar, Rijssen, Stations dwarsweg 24 en Mina Frédèrika Timmerman 23 jaar Wierden, Zuna, Mórsweg 5, 8 jun.; Hermannui Ligtenberg, 2S jaar Rijssen, Arend Baanstraat 06 en Gerrigje Arè-nds, 20 jaar, Rijssen, De Kaempe 33, jun.; Arend Jan ter Steege, 24 jaar, Rijssen, Haar- straat 114 en Dïena Scherphof, 21 jaar, Rijs sen, Markeloseweg 22. 7 jun. GETROUWD: Hendrik Nap, 45 jaar en Hanna Harmina \Vig- gers, 38 jaar, Kamerik, Mijzijde 158, 5 jun.; Henricus Jozef Kolkman, 24 jaar en Wilhel-, mlna Maria Siegerink, 26 jaar, Deventer, Del talaan 68. 7 jun. OVERLEDEN: Johannes Gerhardus Koedijk. 67 jaar, ev. H. M. Kisters, Boomkamp 3a, 7 jun.; Hendrika Timpers, 80 jaar, ongehuwd, Haar- straat 125, 31 mei te Almelo.; Lambertus Leverink, 58 jaar. ev. F. Gerrits, Weijerdstraat 21, 3 jun. te Almelo. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. W. van Tuyl (Bed. H.A.) 15.00 uur Ds. W. van Tuyl (Dankz.) WESTERKERK 9.30 uur Ds. J. de Lange (Bed. H.A.) 19.00 uur Ds. J. de Lange (Dankz. én H.D.) GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. A. Bregman ZUIDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur D*. A. Bregman 19.00 uur leesdienst GEB. GEMEENTE IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEMEENTE BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER GEM IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. H. Brinkman NED PROTESTANTENBOND 10.45 uur Ds. J. van Beek van Enschede ZUID-OOST MOLUKSE PROT. KERK 13.00 uur Ds. D. Talubun dig wat gezelschap te hebben ean de zwarte vogels. Alleen de uitvoerder zegt: „Het zijn kwaaie rakkers en niet weg te krijgen." Maar ook hij vindt het ergens wel leuk, dat de vogels hier nog eens een keer hun nest bouwden. Want als in september van het volgende jaar de opening plaats heeft, is het uit met de kraaien- liefde in het kasteel. Dan zullen de vogels hun domein moeten zoeken in de bomen, waar zij direct naast het kasteel volop de ge legenheid voor krijgen. miej nog De skearbaas deer Jewilmken 'n skülk of. Dat was wier terechte. „Miej ducht, da'j de leste tied egriijd zint, ie wast bouwn' kop', zear de skearbaas. ,,Noar 't verstaand 'erèknd was 't al len- ger zo", was Jewilmkens beskaid. Jewilmken gung de kraante lézen, hee kon 't wal redn, 't reang toch boetn. ,,Ik mur effen noar de pos", zear de skear baas. ,,Ie wilt wal effen oppassen, is 't neet? Met 'n keteer zir ik wal wierumme. As d'r ene koomp, mutte mear effen wochen". Jewilmken brom'n wat wierumme en leus vedan. 't Was d'r stille. Hee har de kraante oet en keek in 't roonde. Doar hung 'n skear- jas van de barbier, ginds ha'j zinne bril. Je wilmken passen 'n jas an: as gegütn. Hee was inderdoad grütr 'ewim. Non 'n bril nog op: krek de skearbaas zelf! Doar gung de belle, 'n Hearskop met ne aktetaske kum bin'n. ,.Zo, jongeman, is meneer zelf ook aanwe zig?" ,,De baas is efkes vot, hee kan d'r zo wier wén. ,,Zeep me dan maar vast in, ik moet over twintig minuten met de bus mee". Jewilmken har disse wending van zaak'n neet verwoeht, mear hee leut zich neet ken'n. Hee kon ook wal inzeep'n, vake genög 'ezeen. Hee sleu 'n skülk um 't heerskop hen en knup'n de tüwkes vaste. Neet in 'n nekke, mear roond 'n skearkop, woér de keal met 't heuwd op rus'n. Zo zat de man stewig vaste, lek kon'n nooit weetn... Jewilmken geut water oet'n kèttel den op 't veur steun in ne kome. Hee deup'n 'n kwas in en keek oet noar zepe. Te deksel, hee mos ees 't gezichte van 'n klaant'n nat maak'n ear e begun met zepe. Umniessen deup 'n hee 'n kwas in 't water en streek dr met langs langs de kennebak'n. De keal steiger'n in 'n stool, twater was bliekboar wat an de hete kaante. Ziezo, en non de zeepe. Dat was woer ook, de skearbaas deer neet mèer met zepe, hee gebroek'n teengswoorig ne spuitbusse. Doar ha'j n° wal stoan. Efkes ouwer 'n snoetn hen spuit'n, dan ko'j zo met 't mes der langs. De oetvinders steun'n ook vuur niks! Ho effen, wat was dat non? 't Spul skoem'n niks. De man sprung hoogop hee har bliek boar wat in de oogn'n 'ekreeng. Zo hooge kon e trouwns neet. want hee zat. stief vaste e'beun'n. Heden, wat wasse ook nen ezel. Op de busse steun, dèt 't hoarlak was. De keal har dr al las van, want hee truk met de kennebakke van stiewighaid. ,,D'r mut ees ne oonderloage opfanta- seern Jewilmken mear gaaw. Ziezo, dan zuwwe dr non is zepe ouwer- hen spuit'n. Gelukkig, doar steun de busse wal. ,,Spuitzeep werkt sneller", steun der op. Jewilmken spuitn grondig. Ook mear ouwer de plette, baat'n 't neet, 't skaad'n ook neet, moj mear rekng'n. 'n Heer protesteern, hee wol 'n moond los doon mear deer ne rap wier dichte, want d'r zat al ne klodder an zin gehemelte. Hee slik'n mirakels, mear hee har dr al met an'eleerd, want hee verreur'n zich neet lenger. Mear non wür 't meender! Non mos 't mes dr an te passé kom'n. Affijn, hee har vake genög too 'ekeekn, zovülle was dr neet an. Effen skoarp maak'n, 't veuln wat bot an. Jewilmken gung ritmisch met 't mes ouwer 't lear dat an 'n spieker hüng, mear biej de doarde haal zatte al vaste in 't lear. Zewat miln-duur! Dat zol de skearbaas wal an- kom'n, en dan haj 't spul an de gaank! ,,Komt er nog wat van, schiet een beetje op", kleunk 't dwas duur de zepe hen. Dat wür Jewilmken een betjen te gortig. Hee leut zich neet kommedeern! Wat dach den keal wal? Hulp Jewilmken um nog wal vriewillig en vuur niks en niemendal en doar kreeg e ook nog kemando's? ,,'t Is jammer daj ginne klokke zeent", zear Jewilmken, ,,dan ko'j ofloop'n, aj ope- wuenn warn". ,,Maak me onmiddellijk los", reup de keal j heilig. .Reken er maar op dat ik geen cent betaal". ,,Dan kuj d'r nog lange zit'n", zear Je wilmken, ..koeliedriewers murn neet te lange lüsloop'n". Jewilmken wus wier neet, hoever hee goan kon, want hee kneep de man inn neuze en advèseern..As ik oe was, gunk emigreern, ie hebt de meeste hüere al in e pakt". 'n Klaantn wür zo pears, daj 't duur de zepe hen kon zeen. Hee stuitern in 'n stool asof 't 'n hobbelpeerd was. mear 't hulp um neet, hee zat stief vaste, en kon met de vingers neet vér genog achter zich kom'n um 'n knup lüs te maak'n. Jewilmken gung vuur de vaelighaejd vuste boet'n vuur de etalageroete stoan, dèt was neet zo dichte biej. Doar haj de skearbaas. Hee sprung van de fietse en vreug, of dr nog wat bezeunders was vuurvül'n. „Neet, dèt 't de meuite is", zar Jewilm ken, ,,dr is d'r ene, dèn oe hoogneurig wol sprekn. Hee har 't wal an de tied, zear e". ,,Ie wordt bedaankt" zear de skearbaas. ,,Niks te dank'n", zear Jewilmken, ,,aj wier is wat hebt, zengt 't mèr". Hee prees zich gelukkig datte bietieds 'n skülk har ofedoan en 'n bril har of'ezat. 't Wür tied, zich oet de veute te maak'n. In gense weegte kon'e ge nög bekiekn. Pas 'n keteer later küm de keal met de aktetaske noar boet'n. Hee leup neet hard. De busse was toch al vertrük'n... CARBOVIT tegen maag- en darm.stoor russen, HUGOLIN ^reukloos) ter voorkoming van muggebeten. Voor zowel de zaterdag- als de zon dagvliegers zijn liet afgelopen weekein de de wedvluchten een teleurstelling geworden. Voor het eerst in het seizoen werden de zaterdagvliegers met een rampvlucht geconfronteerd, terwijl de zondagvliegers nog niet anders hebben gekend dit jaar. Dn maralonwedvlueht vanaf Orleans, die an dere jaren een van de mooiste wedvluchten was, werd een debacle voor veel postduiven- houders die zaterdagavond nog geen enkele Vrijdagavond 21 juni zal Excelsior haar jaarvergadering houden in haar clubhuis op het sportpark „De Koerbelt". Op de agen da staat bij de bestuursverkiezing het aftre den van vier bestuursleden n.l. de heren J. W. Baan, J. Gerritsen, H. Harbers en J. Harmsen. t Vooral het bedanken van de heer J. Harm sen door drukke huiselijke omstandigheden, trekt de aandacht omdat hij één van de op richters is van Excelsior in 1931. Vanaf de oprichting heeft de heer Harmsen een voor aanstaande plaats ingenomen in deze grote Rijssense vereniging die mede door zijn toe doen is uitgegroeid van een klein straatclub je, in de volksmond ,,Knak" genoemd, tot de grootste Rijssense voetbalvereniging met bij na 500 leden. De heer Harmsen heeft alle functies in Ex celsior, zijn club, vervuH zoals lid van de elftalcommissie, junioren leider, bestuurslid, en voorzitter. Het hoogste punt beleefde hij wel toen ,,zijn" Excelsior enige jaren terug is de tijd dat hij de voorzittershamer han- tejerde, het ongeslagen kampioenschap van Nèderland behaalde. Met het bedanken van J. Harmsen, alge meen bekend ook in de omgeving als Jan van de Zieje, verliest Excelsior een clubbestuurder die moeilijk te vervangen zal zijn en waar aan de vèrëhf"gih§ j|fóté dank verschuldigd is daar hij steeds zijn functie rne^fc^ijn gehele inzet heeft vervuld tot bloei van Excelsior. Huif terughadden. Zware regenval wan hier van de oorzaak. Leken de weersomstandigheden 's morgens nog goed, 's middags viel uit een loodgrijze lucht de regen gestaag neer, zodat de duiven het zicht volledig kwijt raakten. Enkele vo-, gels bereikten voor de regen de hokken nog, terwijl anderen midden in de buien terecht kwamen en de weg naar huis pas zondag of helemaal niet terug vonden. T. Geerling kwam het beste weg en kreeg voor zaterdagavond zes duiven terug van tien ingekorfde vogels. Zoals reeds gezegd is ook de wedvlucht van af Bamberg voor de zondagvliegers een zware wedvlucht geworden. Gezien het feit dat zon dagavond nog maar enkele vogels terug waren, werd ook maandagmorgen .doorgedraaid". Hier was een koude noord-westerwind de oor zaak dat veel duiven de weg naar huis kwijt raakten. H. Nijland maakte echter een prachtige uitslag en constateerde vier vogels bij de eer ste tien. De uitslag van deze wedvlucht was: 1, 2, 6 en 7 H. Nijland, 3 F. Dommerholt, 4 J. Pijffers, 5 G. Slagers, 8 en 10 M. Geu zendam en 9 H. A. Koedijk. De uitslag van het Luchtvermaak was: 1 H. Harbers, 2 A. M. Otto, 3 J. Tijhuis. 4 A. J. ter Steege, 5 A. J. Harbers, 6 J. Nij- kamp, 7 G. Harbers, 8 T. Geerling, 9 G. Tijhuis en 10 W. Sikkelbein. De uitslag bij De Reisduif was: 1 en 5 J. W. Baan, 2 J. Scherphof, 3 A. Sikkelbein, 4 G. H. Lohuis, 6 A. ten Hove, 7 G. Barg- boer, 8 H. Pieffers, 9 Joh. Nijkamp en 10 J. H. Beverdam. In de vakantiemaanden blijven vele gezin nen niet in hun eigen huis. Als het jongste gezinslid dan nog een baby is, rijst dé yraag: meenemen of elders onderdak bren gen? In beide gevallen komt de baby in een vreemd bed te slapen. De kruisverenigingen wijzen erop, dat het dan van belang is extra aandacht aan dé slaapgelegenheid van de baby te schenken. Aan de volgende aanwijzigingen hebt u wel licht houvast: Als het bed spijlen heeft, moeten deze zo dicht bij elkaar staan dat het hoofdje er m«t tussendoor kan. Laat de baby zonder kussen stapen. Gebruik liever geen tuigje om de baby in bed vast te binden. Als u meent dat de mo gelijkheid bestaat dat het kind uit bed valt, ge bruik dan een zogenaamd trappellakentje. Het lijfje hiervan moet goed aansluiten en de van den van het lakentje moeten onder de ma tras worden vastgemaakt, zó dat het kind nog een zekere bewegingsvrijheid heeft. Maak dekenklemmen niet te hoog en té strak vast, want sommige kinderen woelen zich eronder en kunnen dan niet meer terug. -Zorg ervoor dat de baby zich niet in dé dekentjes en lakens kan vastwoelen, Stop de ze dus zo ver mogelijk in. Wat betreft de voeding van uw baby in va- kantietijd geldt het volgende: Het kan zijn dat op het vakantie-adres het voorgeschreven merk babyvoeding niet te krij gen is. Houdbare voeding kunt u in voldoende ma te meenemen. Op het etiket staat meestal de datum aangegeven tot wanneer a de voeding kunt gebruiken. Overleg vooruit met uw arts of wijkverpleeg ster welke voeding u eventueel ter vervan ging kunt geven. Als u nog vragen hebt, wil de wijkverpleeg ster van één van de kruisverenigingen u graag verder inlichten. Zaterdag bood het bestuur van de Stichting „Clubhuiswerk Rijssen" de vrijwillige medewerkers van het club huiswerk een uitstapje aan als dank voor de voortreffelijke wijze waarop zij het afgelopen winterseizoen de diverse clubs geleid hadden. Het werd niet zo maar een uitstapje, omdat er een excur sie aan een clubhuis verbonden zat. 's Morgens om kwart over acht vertrok de clubhuiskaravaan bestaande uit zes personen auto's en een volkswagenbusje in de rich ting van Steenwijk, dat als centraal punt was gekozen. Om precies half elf arriveerden de clubhuis- fans aan de haven, waar de nieuwe rond vaartboot Steenwijk van de heer IJdel voor vertrek klaar lag. Om kwart voor elf voer men reeds het Steenwijkerdiep op om langs het dorpje Muggenbeet een tocht te maken HOOFDPIJN poEMns KIESPIJN POEOE8S Hew de vuurige wekke 't leste zeen det in 1914 't Dagsanatorium in Riessen worp e'oopnd en detter duur 't gas ne bettere velichting in de huuze en ook 's oawns in de stroatn kwam, het zelfde joar brach ook nog wat aans, en det was meender mooi, want toen brak n' eersen weareldoorlog oet. 1 Gelukkig worder oons la and neet in betrokn mear doar kwam toch nen hoop trammelant duur voort, ook in oons laand woer aj aans van veskoond warn e'bleewn. Zoo kreej mo- blesatie en monn nen heeln hoop jonge keals op komn, ook oet Riessen, dee at noa de grean- zen worn e'stuert um dee te bewaakn. Wa kwamn ze zoo non en dan met velof in thoes, en kreegn de wiewe wa ne reeleke oetkeri- ge woer at ze zi'k van redn konn, mear toch was 't verveelnd spil dee moblesatie vuur nen hoop. Doar kwam nog biej det op 't lessen krap begon te worn met nen hoop din- ge, zoo detter disterbutie kwam, woarduur de etboare woar en aandere vuurnaame din- ge dee aj daagelijks nuerig zeent op n' bon kwamn. Duurdet in België ook e'vochen wor monn der nen hoop leu vluchen en dee hoolnd op Hollaand an. Van dee vluchtelingen kreeg ook Riessen zin possie met, zoodet hier toen zonne klaene honderd van dee Belgen nen zet hebt e'was. Den oorlog brach vuur de stoomgaste van Riessen ook nen hoop ongemak met, want duurdet de zee onvaejleg worn e'maakt duur de Duutse duukbootn begun n' anvoer van de jute te stagneern en ook de koln worn meender. Wa probeern de heern vlas te ve- woarken en de kettels met hooit te stokken vemengd met bruinkool, mear det luep op 't lessen ook spaak zoo detter umme mos worn e'zeen noa aander woark vuur de oarbaejders. Noa alle kaantn wor oet e'kèkn um woark te veenn en zoo kwamn de heern met n' ge- meenteroad oawer een um de Vedeelege in orde te maak'n. Det was wa heel aander woark as in n' stoom, mear det mog um neet heendren want de Riessenders stuen be kent det de good met de skuppe ouwerweg konn, want de meesen warn dat wal e'weand. Dee Vedeelege was nen pleer van zonne dikke viewnzeuwntig buur>der, woer at aalt tuerf was e'greawn duur de Riessenders. Non was 't eene weustenieje van oetgegreaw'n venne groond met nen hoop drassige stukke der tusken woer at n' twieg en bolnpeters welig tiern. Ook zat'n doar nen hoop vueglen zoo as weele eann. gruto's, wulpen en mear van zuk geraj. Ook zat ter nog wa nen haazen en knien. Leu van de Heide Maatschappij, kreegn 't opzich in de haane, oawer det terechte maken doar. 't Was n' heel karwaej mear in 1917 was 't kloar, en umdet n' oorlog nog neet was of e'lop, kwam der n' tuinbouwbedrief van de gemeente op. Ook in 't Eantervenne mos wat in orde worn e'maakt duur de Heide Maatschappij en doar konn ook veskaejn Riessenders woark veenn met sluete greawn en groond terechte maakn. En neet te vegetn doar achter tichelwoark van dé Plesse en Jaejs an n' Eanterweg en ".vc..: m bezienn 't Groene Kruis. Dee buske doar zeent in de joarn van n' eersen weareldoorlog doar zoo wat allemoale pott. Doar mut vrooger leem hemn e'zatn, wat de tichelders der oet hebt e'haald, weg en wier. Ook mut in dee buurte n' pannmakerieje hemn e'was, woer at ze pann bakn vuur de huuze. 't Was doar een koeln en geater spil en det wor duur de stoomgaste in orde maakt, n' Poar van dee leemkoeln hebt ze zoo eloatn vuur vieverkes dee atter non nog zeent. In n' eenn maakn ze n' eilandje en doar zat Keseers Hendrieks n'aapke en n' boom- leuperke op dette sneen har oet n' stukke witn tuerf en wat ter veskaejn joarn op hef e'stoan. In dee zelfde tied as woer aw 't oawer hebt wordt 't Parkgebouw ook e'zat, en is n' tuin der umme hen an e'leg en beplaant er wor ook n' viever e'greawn. Alleene 't hoenderpark is ter later biej e'komn, want woer det non steet was eers n' stukke groond met wit zaand, woer at de wichter konn speuln 't Witte plein zeann ze der teegn. Vrooger woonn doar woer at non 't Park is, 't oole hoes steet er nog, Boarn Derk met zinne vrouwe Graade. Dee boern doar. Nen klaen zünne der van woont non op 't Oole Vear. 't Park wor duur de heem anne buen an de oarbaejders umdet n' stoom n' bepaald aantal joarn har bestoan. Toen 't heele spil kloar was, mos 't in gebroek nemn nog nen zet worn oet e'steeld, duur n' oorlog den at atter wier jutte an kwam en n' stoom woer volop begon te dreejn. Toch mos 't oopn van 't Park nog wier worn oet e'steeld um det op n' twentigsen maej van 1919 eene van de oolste firmantn oawerlee. Meneer Jan, den at woonn doar woer at non ne pastorie steet van de Groote koarke nues 't Wijkgebouw. Biej 't oopn van zin zin teastemeant bleek det te de stoom gaste ook fleenk bedach har, want ieders kreegn ze vuur elk diensjoar viefteen guuln en zestig seant. Veskaejn Riessenders kreegn op disse meneere nen moojn seant in de haa ne en warn de konink te rieke of. Toch wor 't Park in 't zelfde joar nog lüs edoane en wa op n' twentegsen december. Um nog eawn wier terugge te komn op neegn teen achteene dan blik det in det joar ook nog 't abetwaar is e'bouwd aan n' Müln- diek. Dit gebuurn op aandringn van borge- maester Knottenbelt, den zoas ik a hebbe zeg froai vuur wat niejs was, en neet mear wol hemn det de slagers in thoes slachen. De slagers warn doar natuurlijk stael teeg'n, um det det vuur heur froai lastig was, en ook nog seantn kossen. Het gong had teegn had. Vuural Herman van n' Dikn, den at zelf ne slagerieje har in de Groote stroate, leut zi'k de keeze neet van 't brood etn en skreef groote stukke in de kraantn woer in hee de grieven van de slagers noa vuurtn brach. Op 't lessen kwam 't zoo vear det 't vuur de rechbaanke kwam want ne koo den at Her man in thoes har e'slacht mog neet e'kuurd nog neet was of e'lop. Toch kwam 't gebouw worn. Duurdet dat deer mear bleef hangn wa te passe want in oktober 1918 kwamn hier mear as dree honderd Fraanske vluchtelingn dee in heur eegn laand hak op ham munn nemn vuur 't oorlogsgeweeld. Toen op n' elven november n' oorlog gelukkig was of e'lop gongn dee vluchteling in januoari 1919 zoo gangs wier op thoes an, zoodet gebouw wier lüeg stuen. Zoo heaneg an kwamn de keals ook woer oonder diens hen, en begun 't leawn wier zinn gewoonn gaank te kriegn, vuural toen mosse tenslotte noa 't gasfebriek worn e'brach um vebraand te worn. Wee mos de ska be- taaln de gemeente of de slagers? Det was de groote vroage den at ees in neegnteen viewntwentig zin beslag hef e'kreeg'n. Wee of te wunn hef weet ik nin mear ik weet wa det 't slachhoes of 't abetwaar aalt lueg hef e'stoane en vuur ennige joarn terugge is of e'brükn. Tookn wekke veerder, Getjan. over hèt Giethoornse Meer. Vanda'aruit ging uit een aantal boerdrijtjes en huisjes met een inwonertal van drieëntwintig personen, dié alléén via het water contact met de buitenwe reld kunnen onderhouden. Vervolgens voer het-'clubhuisgezelschap over het woelige Beu- lakerwijde voorlangs het nieuwe recreatie cen trum de Blauwe Hand met zijn prachtige nu reeds volgeboekte jachthaven richting Giet hoorn om vandaar via het verbindingskanaal in Steenwijk te arriveren. Inmiddels had het weer een verslechtering ondergaan, zodat in gietregen in de haven van Steenwijk werd afgemeerd. Gelukkig kon men vanaf de boot overstappen, in de gereedstaan de auto's, zodat alleen de chauffeurs een gra tis douche kregen. In het gezellige restau rant dé ,,Oale Schure" stond de tafel ge reed voor een heerlijk diner. Na de boottocht hadden de meesten trek gekregen en het di ner viel dan ook bijzonder goed. Ook de kof fie aan het eind was zeer welkom, omdat men nog niet in de gelegenheid was geweest een kopje koffie te nuttigen. Na het diner was er nog even gelegenheid om een kijkje te nemen in het natte Steenwijk. Om precies drie uur arriveerde het gezelschap in opperbeste stemming bij het clubhuis ,,De Korf" in de buitenwijk het ,,Dal" in Steen wijk. Daar stond de heer Nijdam met zijn staf klaar om de invasie van de Rijssenaren te ontvangen. Deze vertelde hoe het vernieuwde clubhuis tot stand was gekomen. Hij betoogde, dat de staf veel inbreng had gehad met de op zet van de vernieuwing, die geheel voor re kening van het gemeentebestuur van Steen wijk werd genomen. Hij schetste de buurt waarvoor het clubhuis in stand werd gehouden en vertelde dat er een gemiddeld aantal be zoekers was van tweehonderdvijftig verdeeld over een dertigtal clubs, geleid door drie be taalde krachten en een twaalftal vrijwillige medewerkers. Er volgde een zeer interessan te discussie, waaruit al gauw bleek, dat de Rijssenaren zich zelf de vraag stelden, waar om in Steenwijk dit alles mogelijk werd ge maakt en waarom in Rijssen niet. Vervol gens maakte men een rondgang door het goed geoutilleerde clubhuis en natuurlijk werden er de nodige vragen gesteld om eventuele nieuwe ideeën over te nemen. De voorzitter van de Stichting ,,Ciubhuiswerk Rijssen", de heer H. Roosink dankte de heer Nijdam en zijn staf voor de gastvrije ontvangst en sprak de hoop uit, dat men spoedig een uitnodiging aan het clubhuis ,,De Korf" kon richten, wanneer de nieuwe huisvesting voor het clubhuiswerk Rijs sen een teit zou zijn geworden. In de stromende regen reed men terug naar Rijssen. Het weer was er niet in geslaagd om de stemming te bederven. De ponyclub ..Oosterhoffruitertjes", zal op 15 juni deelnemen aan een internationaal po nyconcours te Borghorst (Did.). Ongeveer dertig leden zullen met hun paardjes naar Duitsland gaan. Het concours is uitgeschre ven door de ponyvereniging uit Borghorst. Het heeft in verband met vervoersmoeilijk- heden van paarden over de grens heel wat voeten in de aarde gehad voordat alle forma liteiten waren goedgekeurd, 't Bestuur van de Oosterhoffruitertjes is, ondanks alles, toch geslaagd, zodat de Rijssense ruitertjes straks hun snelle paardjes zullen showen voor het Duitse publiek. Nog dit jaar zal de AMRO-bank haar nieuwe kantoor in gebruik nemen op het Schild. Al geruime tijd is het aannemersbe drijf Roelofs en Haase bezig het voormalige café Hegeman om te bouwen in een bankge bouw. In de cafézaal komt, behalve een flin ke kantoorruimte een aantal loketten voor de cliënten waar zij het geld kunnen komen brengen of halen. Wanneer het voorlopige bankgebouw, dat als noodgebouw wordt be schouwd, definitief gereed is, is nog niet be kend. De steenfabrieken van de fa. Struik zullen naar alle waarschijnlijkheid over drie weken definitief worden gesloten. Ondanks dat dit geheel op vrijwillige basis gebeurt, is het uit gesloten dat de fa. Struik binnen een tijds bestek van tien jaar weer zal gaan draaien. Voor het negen man tellende personeel dat het bedrijf verlaat, is nog geen vervangend werk gevonden. Voor de gebouwen en inven taris hebben zich (ondanks geruchten) nog geen kopers of belangstellenden gemeld.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 5