Vernietigende omwentelingen doen beroep op mensen om geestelijke bouwers te zijn" Jewilmken doewn van en de Dieks Riessen vuur zo h zestip zeuwntig jaor terugge FILMNIEWS Voorzitter van Christian Science: PREDIKBEURTEN Burgerlijke Stand AGENDA Duitse gasten voor Sportclub Fietsen in Twente is heel erg „in' Operatie oud papier startte zaterdag Excelsior nieuws Vrijdag 7 juni 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Sportclub en Borghorst bespraken programma ,.De vernietigende omwentelingen en genaam zijn door Jezus Christus". (I Pe- enorme veranderingen in de wereld van vandaag, doen een beroep op de men sen om geestelijke bouwers te zijn." Deze oproep van de Christian Science Raad van Directeuren werd vandaag aangehoord door meer dan zevendui zend Christian Scientisten, die uit de gehele wereld bijeengekomen waren voor de jaarvergadering van The First Church of Christ., Scientist, in Boston, Massachusetts (De Christian Science Moeder-Kerk). Deze boodschap van de Raad van Direc teuren, die werd voorgelezen door Arthur P. Wuth, de nieuwe voorzitter, legde de na druk op de individuele inspanning als de eer ste stap bij elke poging tot het oplossen van de moeilijkheden in de wereld. Armoede, onwetendheid, oorlog, rassenpro blemen, immoraliteit, maatschappelijke wan orde, mentale en lichamelijke verslaafdheid wijzen op het omverwerpen van algemeen er kende maatstaven en ontheiligen geestelijke idealen; het beste van de beschaving ge raakt in onbruik", zei Mr. Wuth. Hij haalde de geestelijke bcruwer Nehemia aan als een nog steeds aansprekend en toe passelijk voorbeeld voor de hedendaagse Chris tenen. Door de muur van Jeruzalem weer op te bouwen, legde Mr. Wuth uit, maakte Nehe mia zijn eigen begrip van God en Zijn ko ninkrijk van praktische waarde. „Is er dan niet een behoefte aan mensen die hun werk als een opdracht zien, die zich verbonden voelen met een toegewijd zijn aan de taak van het geestelijk bouwen?" vroeg hij. Vervolgens wees Mr. Wuth op de discipel Petrus, die zegt: ,,zo wordt gij ook zelf als levende stenen gebouwd tot een geestelijk huis. tot een heilig priesterdom, om geestelij ke offeranden op te offeren, die Gode aan- NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. Stoutjesdijk van Hellendoorn 15.00 uur Ds. W. van Tuyl (voorber, H.A.) WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. W. van Tuyl (voorber. H.A.) 19.00 uur Ds. G. Westland van Wierden GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds. J. van Haaren van Amersfoort 19.00 uur leesdienst ZUIDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. J. van Haaren GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 19.00 uur Ds. Smeenk van Almelo GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEMEENTE BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager ZUID-OOST MOLUKSE PROT. KERK 10.00 uur Ds. Talubun GEBOREN: Hendrik Jan, zv J. Scheppink en J. Beltman, Bleekstraat 2, 28 mei; Fredrikus Hendrikus Johannes, zv G. J. Lub- berjnk en J. M. Nijhof, Oranjestraat 64, 28 mei; Jochebed Esther Juliana, dv J. Masela en S. 1. Dasmaselij, Graaf Ottostraat 126, 4 juni; Johan, zv J. R. van den Noort en H. Borkent, Witmoesdijk 37, 31 mei; Arendina Johanna, dv F. J. Peters en G. Slot, Molendijk 80a, 3 juni; Jan, zv J. W. Nijzink en G. Ligtenberg, Hen drik Jan van Opstallstraat 57, 3 juni; Hanneke Gezina, dv F. J. ten Bolscher en G. H. van de Riet, Enterstraat 170a, 27 mei te Almelo. ONDERTROUWD: Johannes Antonius Dyonisius Jozef Kienhuis, 22 jaar, Oranjestraat 35 en Hendrika Vree man, 18 jaar, A. H. ter Horstlaan 19, 28 mei; Arend Jan Tijhuis, 25 jaar, Holterstraatweg 127 en Aaltje Rozendom, 20 jaar, Markelose- weg 89, 30 mei; Derk van den Noort, 22 jaar, Paulus Potter straat 29 en Aaltje ter Keurst, 21 jaar, Dan- nenberg 85, 31 mei; Everardus Koerts, 48 jaar, Dokter Stokkers straat 25 en Hendrika Mensink, 43 jaar, Dok ter Stokkersstraat 25, 31 mei. GETROUWD: Gerhardus Henricus Jacobus Lucassen, 27 jr. en Johanna Maria Ignatius Weersink, 28 jaar, Wierdensestraat 22, 28 mei; Jan ter Maat, 28 jaar en Janna Willemina Wolfs, 21 jaar, Verenlandweg 25, 31 mei. OVERLEDEN: Willem van Strik, 62 jaar, ev Th. H. C, de Vos tot Nederveen Cappel, Markeloseweg 105, 25 mei te Holten; Jan Hendrik Zwoferink, 71 jaar, ev D. van de Maat, Holterstraatweg 45, 23 mei te Almelo. 29 mei tot 12 juni: Tentoonstelling Oudheidka mer, v.m. Hotel de Kroon. 7 juni: Sportclub Rijssen, Bingo-avond, Club huis, half 8. 8 juni: Buiten-excursie met filminstructie. Filmclub Rijssen. 8 juni: Speeltuindag Margriet (opening rol- schaatsbaan), Lentfersweg. 12, 13, 14 en 15 juni: Sportclub Rijssen, NUW- avondvierdaagse. Start Clubhuis 's avonds om 7 uur. Zaterdags om half 3. 25 juni: RMC-rit. Veemarkt, half 8. 29 juni: Orgelconcert H. van Tuyl. Geref. Kerk, 8 uur. 29 juni: Sportclub Rijssen, Wandeltocht AWK. Clubhuis, half 3. 1 juli: Filmclub Rijssen, bespreken opnamen. Kantine Omefa. 8 uur. 15 juli: Ponymarkt. 13 augustus: RMC-rit. Veemarkt, half 8. 17 september: RMC-rit. Veemarkt, half 8. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7, vóór maandag 5 uur. trus 2: 5) „Levende stenen betekenen meer dan hui zenblokken", vervolgde hij. „Levendigheid duidt op activiteit, maar activiteit die het ge volg is van geestelijke ontvouwing, geïnspi reerde activiteit, juist gemotiveerd door God in stand gehouden, door God geschraagd". Oorlog en rassenconflicten als twee van de voornaamste problemen aanhalend waar mede de Kerk zich moet confronteren, zegt Mr. Wuth: „De Kerk moet de vereisten voor vrede vervullen door het praktisch nut te on derwijzen van de grote geboden liefde voor God en liefde voor de naaste. Zij moet de al'heid van God, het goede, onderrichten, de onpersooonlijkheid van het kwaad, en het ver mogen van de enkeling om dit te demonstre ren, onafhankelijk van ras of kleur. Geen onderscheid Harmonie, orde en vrede kennen geen on derscheid in kleur. Zij behoren tot de geeste lijke erfenis van elk mens en het is de ver antwoordelijkheid van de Kerk op te komen voor deze stelregel, haar te bewijzen en te handhaven. Het genezend en verheffend werk van Je zus, aldus Mr. Wuth, getuigde van het prak tisch nut van geestelijk bouwen door middel van gebed en inspiratie. Mary Baker Eddy, die Christian Science ontdekte en grondvestte, onderrichtte de nood zakelijkheid voor iedereen om bij te dragen aan de vooruitgang en wedergeboorte van de maatschappij door geestelijk bouwen", zei Mr. Wuth. De nieuwgekozen President voor het ko mende jaar, Gordon V. Comer, zei dat gees telijke waarden en alle zegeningen die zij de mensheid brengen de verwarringen van deze tijd, welke die ook mogen zijn, zullen over leven. Degenen die Boston dit jaar bezoeken, zien veel veranderingen als gevolg van het grote bouwproject dat nu aan de gang is. Aanzienlijk sloopwerk en de funderingswerk- zaamheden zijn reeds klaar. Men verwacht begin van deze maand te be ginnen aan de bouw van een nieuw Administra tiegebouw, een Zondagsschoolgebouw en een groot gebouw bestemd voor diverse doelein den. Op het ogenblik worden de activiteiten van dit kerkgenootschap uitgevoerd op een hoofd kwartier ondergebracht in acht verschillende gebouwen, zodat centralisatie van werkzaam heden en personeel niet kan worden uitge steld. Verwacht wordt dat de bouw van het nieu we Kerkcentrum ongeveer twee en een half jaar zal duren. In Nederland zijn op het ogenblik zestien Christian Science kerken en societies, die evenals alle 3300 Christian Science dochter kerken takken zijn van de moeder-kerk in Boston. Kerken hebben openbare leeskamers die vrij toegankelijk zijn voor het publiek en waar alle publikaties van het Christian Science Uit geversgenootschap kunnen worden geleend of gekocht. Recent is Christian Science Society Leiden door de Raad van Directeuren als zodanig er kend. De kerkdiensten van Christian Science (De Christelijke Wetenschap) worden hier te lan de gehouden in het Nederlands. Een Engelse dienst volgt doorgaans na de Nederlandse. Sportclub Rijssen dat al verschillende bui tenlandse reizen heeft gemaakt onder auspi ciën van de Eurosportring krijgt de volgen de week bezoek van de Duitse Sportvereniging T.S.V. Altmorschen (Harz). Het gezelschap arriveert volgende week don derdag in Rijssen waarna de 2e editie van de ze vereniging 's avonds een wedstrijd zal spe len tegen Sportclub 2. Vrijdag zullen de Duitsers een bezoek aan Rijssen brengen en een bustocht maken in de omgeving. Vrijdagavond zal Sportclub I een voetbalwedstrijd spelen tegen Altmorschen, op het terrein van RKSV aan de Enterweg. De Duitse gasten zullen ondergebracht worden bij sportclubleden en bij andere Rijssenaren die zich bereid hebben verklaard 1 of meer Duitsers onderdak te verlenen. Dieks was greuts. Kree'e miej doar verleen wekke de eerste pries biej de loewnclub! Zinne doewn ham zich ze- wat te bassen 'evlügn, um mear zo gaaw meugelijk in 't hok te komn. 'n Be ker gung van liane tot liane. Jan en alle man mos um bekiekn. Dieks kon met zinne doewn ouwerweg! Keal, keal, wat nen beker. En gistern kreeg'e nen breef van 't V.V.V. bestuur. Kommende zoaterdag zol dr ne ten- toonstellige van de Middenstand wor'n 'e opend, en ook de plaatselijke verenige mos sen nen bliek geewn van eur aktiviteit'n. Non har'n de hear'n 'edach, um biej 't openings woord ne mooie koppel doewn te lossen. Of Dieks zinne bekroonde doewn doarvuur wol loat'n vleeng? Dieks steun nog heuger op de bene as aanders. Zinne doewn de loch in vuur 't gan se pebliekï Wat zol'n ze mooi ouwer de leu vortzwier'n, een rondje ouwer 't plein en dan op 't hok anen vuur Dieks de ere! 't Zol Skildersbearnd wal spiet'n, dèn har aandrs de eerste pries. Dieks gung direkt op de fietse noar de vuurzitter van de tentoon- stellige um zin akkoord to meld'n. Zoaterdagmirrig. De mane met doewn steun kloar. Dieks har 't goo pak an. „Ie mu'n vot", zea zin moó, „mear 't is zeunde van 't mooie pak, um doarmet de mane an te pak'n. Loat Je- wilmke de mane toch vortbreng, dan ku'j vaste met de fietse vuuroet. A'j oe toch smearig. maakt is 't gin gezichte". Dèt was 'n idee. Jewilmke wur oetvoerig de wach an'ezeg. Neet tevulle skudn. Oppas sen, dèt de mane neet lüsgung, 't knipke in de gaatn hooln. En neet bliewn gengeln, oonderweg! Dieks sprung op de fietse en Je wilmke pak'n de mane oonder 'n oarm. Twee stroat'n wieder wasse al bezorgd. De doewn zol'n toch neet te benauwd zit'n? Stel oe vuur, dèt ze gin loch genog har'n, dan har'n ze temee gin krach genog um mooi te vleeng! Jewilmke wrik'n en klabangs, doar vleug 't hengsel dr of. Wietwaangs lijs! Doar gung de doewn. Ze dwarreln Jewilmke um 'n kop de heugte in. Gin griep'n an! Wat zol Dieks bekken! En wat ne blunder zolle sloan, te- mee, met al dèt volk! Wanhopig keek'e in 't roonde. Hee steun vlak vuur 't hoes van Skildersbearnd. Asse Asse non is 't Twinkeln efkes in Jewilmkes oong. Klèp- pe kreeg'e toch, was 't neet van Dieks, dan wal van zin va. Miskien konne dr nog wat van maak'n. Biej Bearnd war'n ze netuurlijk toch al op de tentoonstestellige an. Zee wal, gin mens in thoes. Jewilmke gung efkes achter- umme. 't Lukken, hee kreeg de mane netjes vol. Ze warn dan wal neet van Dieks, mear doar har Jewilmke ginne boskop an. Dieks steun al te trappeln toen Jewilmke dr anküm. „Is mie dèt oetbliewti!? Sukkel! Kom op met de mane". 'n Vuurzitter tikken Dieks op de skoolder. Hee wol effen ouwerlengn, op wat vuur me ment de kleppe van 'n korf of kon. Dieks kreeg zo gin geleèngheid mear um de doewn te kontroleer'n. De keal begun al te kiassi- neem vuur 'n mikrofoon. Ouwer plaatselijk belang, aktieve Middenstand, aktieve verenige, de hane in mekoar sloan en van dèt gedoö mear. „En dan verklaar ik hiermede de tentoon stelling voor geopend. Onze plaatsgenoot, Hen drikus Geldewas, die lid is van de duivenclub „De klappende wiek", zal nu enige duiven voor ons lossen. Moge onze plaats mede door de tentoonstelling, een grote vlucht nemen, als straks de duiven van Hendrikus Geldewas. Ik heb gezegd!" De leu rekken zich. Dieks har ne kop as veur. Hee bukken zich en greep 'n korf. 't Knipke aans-umme, 't deksel dr of endr steeg 'n gelach op, 'n geschater zoonder einde. Twee krielhenn maak'n zich kaaklend oet de veute. 'n Doardn har Dieks beteuterd in de voes. „O, o, wat nemp oonze plaatse non ne roe- me vlucht", spotn dr ene. 'n Sprekker keek geoargerd achterumme. Steun hee effen vuur skut! Dieks was zo rood as ne biete. Dèt el lendige Jewilmke. Mear Jewilmke was al vot. Hee heum Skilderbearnd non roopn: „Dèt zeent minne henn' smearlap! A'j wat teeng miej hebt, muj aandrs beginn!" 'n Volgenden moandag steun 's auwns de foto in de kraante. Bearnd an 't vangn met de henn. Jewilmke kreeg 't petret neet te zeen, hee lea al in berre toen de kraante kümVuur straf 55 Fietsen is tegenwoordig „In" en aangezien Twente beschikt over een fraai en goed on derhouden rijwielpadcnnet, is het eigenlijk zeer logisch dat hiervan veelvuldig gebruik wordt gemaakt. In het bijzonder is dit het geval op de da gen dat de „rijwielvierdaagse" wordt verre den. De Twentse Rijwielvierdaagse wordt dit jaar voor het negentiende achtereenvolgende jaar georganiseerd en wel van 23 tot en met 26 juli a.s. Deze toeristische fiets-vierdaagse doet de deelnemers, afkomstig uit alle delen van ons land, op de meest prettige wijze kennismaken met het aantrekkelijke landschap van Twente en de Overijsselse Heuvelrug. Vertrek en eindpunt is iedere dag in Almelo. De routes uitgezet door een deskundige, namelijk de opzichter van de Rijwielpadvei> eniging Twente zijn ongeveer 65 km lang. Op het eerste gezicht lijkt deze afstand mis schien nogal groot, maar de voorgaande 18 vierdaagsen hebben aangetoond dat het bij zonder meevalt. Men heeft zelfs onderweg voldoende tijd om ergens een duik in een zwembad te nemen, of te picknicken in de bloeiende heide of heer lijk rustig op een terrasje van een boerenca- feetje neer te strijken. Het deelnemen aan een dergelijk fietsfestijn betekent beslist niet dat men met enkele hon derden personen gelijktijdig een rijwielpad bevolkt. Het aantrekkelijke van deze Twentse Rijwielvierdaagse is namelijk, dat men ge heel vrij is in de wijze waarop men er van genieten wil. Wilt u meer weten, dan is bij de plaatse lijke VVV een folder verkrijgbaar. Aw good noa prakkezeerd is ter vanof um- streeks neegnteenhonderd tot, lauw zegn, neegnteenhonderd twentig nen hoop gebuurt in Riessen, wat zinn steampel wa hef e'zat op oonze plaatse. Allereerste wor 't Koejans stuemke op n' Haagn woer at zo'n viewn twentig man nog woarken e'sluütn. Gelukkig worn de leu neet woarkeloos want ze komn zoo n' aander weg- gens wier anpakn, woerbiej de meesen noa n' stoom van de heern ogngn, al mossen ze zi'k wa oawerskaakeln van katoen en aan- dere stoffen op jute Haj in Riessen eerst mear eene skoole, nen oopnboam op n' Skeeld, vandoar n' naam Skeeldskoole, den at dateern van 1874 en e'oopnd was op n' twaalven maei, krek op n' dag det konink Willem dree viewntwentig joar an de regeerege har e'wes, en woer at als hen gong, protestaant, rooms en jüdn, in 1902 kwam der eene biej, ook nen oopn- boarn en wa op de Hoar. Disse skoole is later oawer e'goan in de haane van 't skoolbestuur van de Gereformeerde gemeente en van de Eskoarke. Het bestuur en verteegnwoordigers van Duurdet in 1910 no spoerliene wor e'leg van In 1904 kreege wiej nen niejn bürgemaester de boondn biej de WOarkstaaknge in Heldren noa Nee kreeg Riessen ok vebin- en wa T. Lodder, den at e'woond hef in de 1906 in Riessen. dege met disse plaatsen en dee ter tusken leann. 'n Poar keer per dag jaggen den trein D in Riessen Bello e'neumd, duurdette aalt Gait van de Dolfus. Borgemaester Lodder Va" boonden die tingeln. Het hèf e'jag tot 1935 en toen ist op a... at hler g^egeld kwamn sprekng en leiding e>doekt umdet neet rendabei mear was. geewn, warn wa H. Verveld H. Voogsgeerd Het joar 1913 brach Riesgen ne aandere en mej Lilly van Kol. De heele stakerieje borgemaester want ,0en kwam hier J. Knot- mog echter neet baatn. De heern woln neet tenbelt jn n, volksmoond. Knotje e.neumd. mear dee leutn um vuur ees kuijem en warn- ^nerlt u °8t Z'ngn' d<! Den was froaj vuuroet streewnd en wol op zin- stoomgaste woer at t op lessen oarmood troef ne meneere de boel hier is eawn moderni. stadhoes wa neet kossen. Iej konn zoo met h 10:1 egen"ege ae at ne heele seern. Det gong voort nog nin van leijn dak, de centn neet gooin zoo aj zelf wa woln. doar te °°nder h°0h:; ^eejntwen- want van aUe kaantn k met wat d teg wekke doernt en toen was t of e Iod. en i.. m--.u iteegn woarkege. Zoo monn voort alle plagn mossen de stakers van oarmood wier an 't u i j i. 1 f. en meshuepe langs de stroatkaante van de woark. Op t momeant harn ze niks e'wunn, t, f huuze vot, wat natuurlijk het nuedige kom- mear toch worn ter zoo gangs n' betie better 4 rp i i. ^uur j mentaar opleawern. Toch kreeget m t lessen vuur mekoar. Ook was vuur n' groot deel Zoo at t mees met zukke dinge geet, wor- zin spil det Riessen gas kreeg en de petrolie der aalt wat de dupe van en zoo ook hier. laampn an de kaante gongn. Ze ham der a De gennege van de stoomgaste dee at de leiding wa n' poar joar oawer e'dokterd um zelf n' harn e had, kreegn, toen de aandren wier an- gasfabriek te bouwn, mear ieder bod was 't In 't zelfde joar kwamn zoowat alle stoom- pakt bosskop det ze 't buis wa an konn 0f e'wezen. Knotje zat echter duur en waarrem- gaste in opstaand umdet ze mear woln ve- hooln. De heern woln ze neet wier hemn. pei hee kreegt vuur mekoar zoodet in 1914 deenn, want nen vetpot was ter neet biej huer. Misskien woln ze der ook wa neet wier hen. gasfabriek kon worn e'oopnd. Det was ne De firma was hier neet van gedeend um weet k nin- mear in elk geval zeent ze heele vebettige zoowel met de verlichting in der zoo mear der wat biej te geewn. De ahemoale met wat aans begunn, woerat ze huuze as langs de stroatn. Vuur dee tied Grootestroate, zo ak les a hebbe skreewn, in det hoes woer at non den weenkel is van oargen der zi'k an det in ne plaatse as Ries sen zo'n onooglijk stadhoes stuen, en wat ter biej ook nog vuls te klaen was. Hee kwam der dan ook voort met in n' road op de propn, was toch ook nog moate van. Toch hee gaft neet op, en in 't lessen kuijeme zoo lange det- ter n' road met akkoord gong. 't Oale wor of e'brükn en op de zelfde plaatse kwam n niej te stoan watter op 't oognblik nog steet, al ist de leste joarn zoo non en dan wa wat ver- brükn. In dee tied wussen ze van opskeetn, en in 1906 konnt a in gebroek worn e'nomn. zi'k ook wa van redn konn. haj hier mear n' stuk of wat petrolie lan- eerste kuijerieje gong had tegen had. en toen ze van baejde kaantn 't been strak hüeln, In de Oranjestroate of zoo as ze in Riessen teems, weg en wier stoan. Oamd Meijer dreejnt op staakn oet. Zoo aj met al zukke zengt „Achter n' Haagn", kwam in 1908 ook was de man den atter vuur mos zorgen det dinge hebt haj der wat dee at vedan woarken, n® skoole te stoan. Ne christelijke skoole. ze 's oawns braann. Hee gong dan met n' led wat de aandren neet anstuen. Dee gongn dan Det gebuurn op aandringn en toodoon van derken an de skoolder en nen emmer me s moarns a vroo biej de poortn stoan um ds. Gunning den at in dee tied domie was petrolie in de haane de lanteerns langs en heur teegn te hooln. Det lukken natuurlijk biej de Groote Koarke, en der zi'k neet met skepn dan met ne sleef de petrolie hoolders nin en dan was 't eene skreewerieje van: verennegen kon detter alleene mear Oopn- vol. Toen de oole Riessenders vuur 't eerste „Oonderkroepers en gatlikkers". Joa het boare skooln warn in Riessen. het „nieje lech" zoas ze zeann, zaggen, sleugn kwam zelfs zoo vear det ze de genege dee at Den drungn der op an. detter ne verenege ze de haane van vebazege in mekoar, want woarken met de bosjagers van thoes mossen kwam vuur Christelijk oonderwies um te komn zoo iets ham ze nog nooit eerder met e'maakt. haaln en wier votbrengn. Ook worder pro- tot het bouwn van ne skoole, wat um ook Het was dan ook een woonderlijk spil, iej beert um biej dee woarkwillegen de roetn in lukken. In het bestuur zatn met ds Gunning gooin n'dubje in zo'n kasjen en de laampe te gooin en aandre lelke dinge oet te haaln. n°g J« G. Eshuis (Sniedrjan). De Goeye, Goos- wol braann. Eers gongnt nog neet had met De bosjagers dee at hier warn, konn den sen, Schulenburg (Smid Goajt), Hamer, Ger- 't ansloetn van de huuze, want de leu s-tuen- trammelant dan ook lange neet an, vuural in ritsen (de Dolfus,) Voortman, Baan (Tojn der nog wat vrümd teeg'n oawer, mear zoo de eerste tied, zoo detter nen hoop vrümde po- Aamd) en Bouwmaester. gangs kwam doar veraandege in, want 't was litie an te passé mos komn. As eerste hoofd wor beneumd an de skoole heel wat better lech as ze harn, met den Biej Klensman in de Koarkstroate den at measter Schuurman. Det was n' heel klaen stinkeregen petrolie en de walmerieje van de doar ne vegunnege har kwamn de stakers kealke en het doern dan ook neet lange of ze laampn. geregeld biej mekoar um te oawerleg'n. zeannder Skuurmenken teegn. In 't zelfde joar van det gas kwam der Doar kwamn ook geregeld sprekkers van 'n De oolders van de Roomse wichter dee ook nog een vuurnaam dinge tot staand, name- aanderweggens um de stakers in te lichen, noa de oopnboare skoole gong, stuek non ook lijk het dag sanatorium an n' Eanterweg. Det gong van de textielboondn oet, dee at nder leiding van de pastor de küppe biej Hier gongn de gennege hen dee at ne be- ook zorgen det ze ne oetkerige kreegn, a mekoar um ook ne eegne skoole te kriegn poalde kwoale ham en riisen monn. Daagns was 't natuurlijk froai wat meender dan asse wat ook vuur mekoar kwam. Det was in 1909 oawns gongn ze dan wier noa thoes. vedeenn. Ook womder verskillende aktie com- en wor e'bouwd an n' Eanterweg. Zo har Ries- oawns gongn ze dan wier noa thoes. mite's op e'richt dee at roond gongn in de sen in n' poar joar tieds veer skooln. Twee Tookn wekke veerder, buurte en koïlecteem vuur de ftakers. n' oopnboarn nen chrislijken en nen roomsen. Getjan. Vrijdag en zaterdag Sxy Gang Bastien, gewond geraakt bij een overval op een casino, geeft Michèle, zijn vriendin zijn koffer die honderd miljoen francs bevat Michèle verbergt het geld en wordt kort daar na gearresteerd. Ze ontsnapt uit de gevange nis samen met Cora. Michèle weet niet dat deze vlucht is geor ganiseerd door Kelly, Bastien's medeplichtige bij de overval. Het was Kelly die op Bastien schoot en hem daarbij verwondde, om al het geld alleen te kunnen houden. Kelly weet dat Michèle de poet verstopt heeft. Cora moet haar naar een huis brengen, dat speciaal voor deze gelegenheid is gehuurd. En daar zou ze dan door Kelly gedwongen worden te zeggen waar het geld is. De twee meisjes ontmoeten op hun vlucht een groepje jongens, dat hen naar het huis brengt. Michèle vraagt de jongelui bij hen te blijven. Ze accepteren. Bij het groepje is een jonge schilder, Pascal, die al gauw de min naar van Michèle wordt. Pascal ontdekt het bestaan van de poet, als Michèle die ophaalt. Hij is het helemaal niet met de gang van zaken eens en geeft het geld terug aan de politie,4Tenminste dat denkt hij. Hij moet het geld anoniem teruggeven, omdat de politie anders Michèle kan arresteren. Deze slaagt erin zich d« Inhoud van de kof fer weer toe te eigenen. Pascal neemt Mi chèle mee naar Parijs, waar hij in een oud huis woont, samen met twee vrienden: Geor ges en Diego. Georges is een echte charmeur, die heel wat meisjes om zich heen heeft. Ze komen en gaan en passeren elkaar op de trap, of in de slaapkamer. Diego Is musicus en dichter. Hij is verliefd op Maria, die echter van Pascal houdt. Ze voelt zich erg ongelukkig, sedert hij Michèle ontmoet heeft. Michèle begint te veranderen onder de in vloed van Pascal, van wie ze dolveel houdt. Uit liefde voor hem besluit ze het geld terug te geven. Pascal en zij nemen afscheid van elkaar. Ze heeft nog enkele maanden gevan genisstraf vóór zich. Pascal belooft op haar te wachten. Woensdag De sergeanten van Bengalen India 1890. Drie sergeanten van de Bengaal se Fuseliers, een der belangrijkste Engelse Legeronderdelen, worden in de militaire ge vangenis van Calcutta opgesloten. John Foster is door zijn kolonel erop be trapt, dat hij diens knappe dochter Helen zoende; de oudere Burt Wallace, een ex-me dicus, die echter zijn beroep niet meer mocht uitoefenen, omdat hij teveel dronk, heeft zich uitgegeven als geestelijke om een schijnhu welijk te voltrekken tussen zijn vriend (thans celgenoot) Frankie Ross en 'n mooi inheems meisje. Een huwelijk, dat overigens niet door ging, omdat Burt en Frankie's bedoelingen nog tijdig ontmaskerd werden. In de gevangenis krijgt het drietal bezoek van Kolonel Mc Donald Lee, hun hoogste com mandant, die hun een voorstel doet. Als zij een moeilijke opdracht willen vervullen, zul len zij uit de gevanigenis ontslagen worden. Zij moeten, via Fort Victoria, naar het afge legen Fort Madras en eventueel medehelpen, dit fort te verdedigen, tegen de brutale ro verbenden, geleid door de rebel Sikkidama. De kolonel belooft, als zij nolens volens de opdracht aanvaarden, dat een ervaren gids, Gamal, op een bepaalde plaats op hen zal wachten. Van het begin van de tocht af voelt het drietal zich niet op zijn gemak. Het is alsof zij steeds bewaakt en bespied worden. Zij vinden Gamal en daarna wordt hun tocht rijk aan sensaties en avonturen. Frankie begint Ga mal ervan te verdenken, dat hij Sikkidama, de rebel is, en dat blijkt nadat er heel wat gebeurd is waar te zijn. Maar dan is het al te laat. De drie militairen vallen tenslotte in een hinderlaag en worden gevangen genomen. In een grote ondergrondse grot, die als cel dient, vinden zij Mary, een knap Engels meis je, de enige overlevende van een aanval van Sikkidama, op het peloton van haar broer, een luitenant, op weg naar Fort Victoria. Het viertal komt te weten, dat Sikkidama met zijn rebellen een aanval willen doen op Fort Madras, maar de bandietenleider wil eerst de werking weten van een nieuw, nog gedemonteerd machinegeweer, dat hij verover de bij de aanval op Mary's broeder. In ruil voor een fles drank zwicht Burt tenslotte. Hij gaat tot grote ontsteltenis van de anderen, het wapen in elkaar zetten. Maar Burt is geen verrader. Als het machinegeweer in el kaar zit en schietklaar is, richt hij het op de verzamelde rebellen en zo kunnen de drie ser geanten met Mary het oerwoud in vluchten. Na uitputtende marsen komt het viertal in Fort Madras, waar de situatie wanhopig is. Er rij» vel» eieken, »r i* geen leiding en wat er nog aan soldaten is wil liever niet vech ten. Het kordate optreden van Frankie ver andert deze situatie volkomen en ten goede. Er komt niet alleen orde en een betere stem ming, maar het verdedigingsplan, dat Fran kie bedenkt is zó meesterlijk, dat Sikkida ma en zijn troepen de hun opgezette val niet kunnen ontwijken. Fort Madras blijft voor de Engelsen behouden. De rebellen zijn uit geroeid. Frankie en John worden voor hun moedig gedrag tot luitenant bevorderd en Burt Wallace's naam wordt weer aan de lijst der medici toegevoegd, nadat hij in de afgelopen maanden zijn gave als dokter op onmisken bare wijze had getoond. En Frankie die zo'n beetje de leider van het drietal was, krijgt nog een extra-beloning in de vorm van Mary. Zaterdagmorgen startte de supportersver eniging van Sportclub Rijssen met de opera- tie-i^.oud papier".- Tientallen jeugdige leden van deze Rijssense zaterdagvoetbalclub zwerm den zaterdag uit over het centrum van Rijs sen voor het ophalen van papier, lompen en oud ijzer. Dankzij de publiciteit die door een dag- en weekblad hieraan gegeven was lagen de stapels couranten e.d. bij de meeste mensen reeds klaar. De oud papieractie die drie weken zal duren wordt zaterdag 8 juni voortgezet in de wijken Lenfert en Venne- kesgaarden. De voorzitter der supportersver eniging, de heer Bargmans doet een beroep op de inwoners van deze wijken hun oude rommel klaar te leggen en tekent hierbij aan dat vooral oud ijzer en lompen in dank baarheid zullen worden aanvaard. De straten die zaterdag bezocht zullen worden zijn: Graaf Ottostraat, Kaempe, Lent- fertsweg en omgeving, Wellenweg, Koningin neweg en Vennekesgaarden e.o. Het A-elftal van de junioren van Excelsior nam Pinkstermaandag deel aan de jubileum wedstrijden uitgeschreven door SVZW in Wier den. Excelsior A dat was ingedeeld in Poele C met Wierden A: Luctor A en Vroomshoopse Boys A werd winnaar van haar afdeling door de volgende resultaten. Excelsior AWierden A 1-0, Vroomshoopse Boys A—Excelsior A 0-0, Luctor AExcelsior A 0-2. In de finale poule moesten door de 4 finalisten strafschoppen worden genomen, waarbij Excelsior A minder gelukkig was en de derde prijs behaalde. Woensdagavond nam Excelsior deel aan de nederlaagwedstrijden van DES Nijverdal voor spelers onder 23 jaar. Het Excelsior elftal speelde een prima wedstrijd en klopte DES door doelpunten van Smit 3x. Knol 2x en Lig tenberg lx met 6-0. Ruststand 4-0. door ditTë- sultaat behaalde Excelsior de grootste over winning op DES tot nu toe. Zaterdagmiddag speelt Excelsior I een ne derlaag wedstrijd in Den Ham tegen de club van die naam. Excelsior komt uit met een zeer verjongde ploeg. Zo zullen een viertal spe lers uit de A junioren geprobeerd worden. Eind vorige week bracht een delegatie van de atletiekvereniging Sportclub Rijssen een bezoek aan Borghorst teneinde het programma voor 22 juni te bespreken. Tijdens de verga dering werd het volgende programma samen gesteld. Begonnen wordt om kwart over drie met verspringen, hoogspringen dames en he ren en kogelstoten voor junioren. Om half vier kogelstoten voor heren en verspringen voor junioren. Om kwart voor vier 100 m. hardlopen da mes en heren en 600 m. junioren. Om vier uur hoogspringen voor heren. Na afloop van de voetbalwedstrijd Preussen Borghorst 4 Sp. club Rijssen volgt om half vijf 400 m. hard lopen en speerwerpen voor heren en 75 m. hardlopen voor junioren. Om half zes star ten de heren voor de 3000 meter, gevolgd door een estafette 4x100 meter heren. De wed strijden worden gehouden in het prachtige stadion van Borghorst dat voorzien is van een fantastische atietiekaccommodatie, iets waar Rijssen jaloers op kan zijn. Tijdens de atletiek wedstrijden spelen in hetzelfde stadion de elf tallen van Sportclub Rijssen en Excelsior '31 te gen enkele elftallen van Preussen Borghorst. 4

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2