ositie „Wat potters bakten Exp werd woensdagavond geopend Kandidaat De Groot naar Geref. gemeente Eskerk Clubhuiswerk betekent heel veel voor Rijssense jeugd Riessen estig vuur so n seuwntis te ruwe ln voorm hotel De Kroon Enthousiaste leider C Ballast egt: \GENDA Voorlichting bij de voeding X Dr. H. Goedhart bezocht Rijssen PREDIKBEURTEN Tennisclub Rijssen heeft goede kans op kampioenschap 1 1 1 Accommodatie iaat veel te wensen over o j on Vrijdag 31 mei 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 5 55 TENTOONSTELLING OPEN T/M 11 JUNI GESLAAGDEN FJ IF GEREI JKE STAND m i m ÉPf%\ k <4? C7 Enthousiast Overwicht Dit bericht is bestemd voor diegenen met belangstelling de ontwikkeling van TVP, het zogenaamde kunstvlees, volgen. die het i imwi Na de officiële opening van de expositie, bezichtigden een aantal raadsleden en andere belangstellenden de voorwerpen in het voormalige bondshotel De Kroon. Vele huisvrouwen hebben dit produkt al ge probeerd en willen weten of het werkelijk een volwaardige vervanging van vlees is. TVP kan voorlopig worden beschouwd als i een goed plantaardig produkt, maar in hoe- verre het vlees kan vervangen moet nog on- I derzocht worden. Het nu volgende standpunt en advies kunnen dan dus, afhankelijk van de laboratorium uitslagen, .wijziging ondergaan. Voorlopig kunnen we aannemen dat wat de voedingswaarde betreft TVP te vergelijken is met erwten en bonen. Dat betekent, dat het minder voedingswaarde zal hebben dan vlees. Daarom is het raadzaam dit produkt niet meer dan 1 a 2 maal in uw weekmenu op te nemen ter vervanging van vlees, vis of ei. Wat de hoeveelheid eiwit per prijseenheid betreft bent u met mager soepvlees iets duur der uit, maar het eiwit uit dit vlees is van een hogere kwaliteit. TVP heeft als bijzondere eigenschappen een nagenoeg onbeperkte houdbaarheid, goede hy giënische gesteldheid en een zeer laag vetge halte. U kunt het gebruiken, zoals op het pak staat aangegeven. Na een vacature van ruim tweeëncen- j half jaar zal de geref. gemeente in Ne derland (Eskerk) binnenkort weer een vaste predikant op de preekstoel krij gen. Afgelopen maandag ontving de kerkeraad van genoemde kerk een tele gram van kandidaat J. de Groot uit Veenendaal, waarin het verblijdende bericht stond dat hij het beroep naar de Eskerk had aangenomen. predikant bij ds F. Malan. In april werd hij beroepbaar verklaard. Niet minder dan veer tien gemeenten deder}_een beroep op kandi daat De Groot, waarvan de Eskerk de geluk kige werd. Ruim twee-en-half jaar geleden werd genoemde gemeente vacant, toen ds D. L. Aangeenbrug met emeritaat naar Ederveen vertrok. Kandidaat De Groot woont momenteel in Veenendaal, is gehuwd en heeft acht kinderen (drie jongens en vijf meisjes). Naar alle waarschijnlijkheid zal kandidaat De Groot eind augustus of begin september zijn intrede doen in Rijssen en worden bevestigd door ds F. Malan van Veenendaal. Laatstgenoem de predikant zal in juni voor een maand naar Amerika gaan, waarna hij zijn intrede zal doen in Gouda. Kandidaat De Groot is geboren op 14 maart 1916 in Nijkerk. Hij kreeg zijn opleiding als Dr. H. Goedhart van Rotterdam-Delfsha- ven die twee weken geleden werd beroepen door de Ned. Herv. kerkeraad bracht don derdag een bezoek aan Rijssen. 's Avonds ging ds. Goedhart voor in een dienst in de Schild- kerk^ waarvoor een warme belangstelling be stond. Velen maakten na afloop van de dienst gebruik van de gelegenheid om met de beroe pen predikant en zijn vrouw nader kennis te maken. In het voormalige hotel De Kroon wordt onder auspiciën van de Oudheid kamer Riessen tot en met 11 juli een zeer interessante expositie over potten bakkerskunst gehouden met medewer king van de Rijksdienst voor Roerend Monumenten te Den Haag. Zeer interessant moet deze tentoon stelling genoemd worden, omdat een fraai ovefzicht kan worden verkregen van het aardewerk dat sinds de Franki sche tijd tot het midden van de 19e eeuw in ons land is vervaardigd. Op aantrekkelijke wijze, zijn markante stukken bijeengebracht, waarbij er naar ge streefd is zoveel mogelijk het meest voorko mende aardewerk te exposeren. Een goede in druk kan worden gevormd waar glazuur voor het eerst werd toegepast, hoe tinglazuur in de I5e en 16e eeuw in de Zuidelijke Nederlan den in gebruik kwam en later in de Noorde lijke Nederlanden tot bekendheid. Naast originele voorwerpen, die in vitrines tentoongesteld zijn zijn markante foto's op pa nelen aangebracht waardoor men zicji een goed beeld kan vormen van de ontwikkeling van het pottenbakken. Op de tentoonstelling is prachtig middel eeuws aardewerk te beworidëren", vérder gé- glazuurd aardewerk uit de 15e eeuw, steen goed uit de 14e tot de 19e eeuw, aardewerk met loodglazuur (17e eeuw), Limburg aarde werk uit de 18e en 19e eeuw, Majolica een fraai kannetje met Christus-monogram), bijzonder levendige majolica stukken waar uit de blauwe schotel met Chinees'" decor op valt. Natuurlijk ontbreekt het Delfts aardewerk niet waarbij vooral aandacht verdient het zeer decoratieve wapenbord, een kan met strooibloemmotief en een achthoekige ver giet. Bijzonder waardevol is het plijchroom Delfts uit de 17e en 18e eeuw o.a. en zeer fraaie vaas met deksel. Uit de wat latere tijd (18e eeuw) maar bijzonder aantrekkelijk is het z.g. Delfts Groot vuur en klein vuur een en zeer decoratief bord en een zeldzaam mooie bloempot zijn bijzondere staaltjes van i oude vaderlandse kunst. Uiteraard is er nog veel meer waarop in dit bestek niet verder kan worden ingegaan. Vast staat dat de tentoonstelling grote belangstel ling verdient. De expositie is geopend van 19.30 tot 22.00 uur (op werkdagen) en op zate- dag van 14.00 uur tot 17.30. In Hotel Weitering werd de expositie in aan wezigheid van een aantal genodigden geopend. De voorzitter van de Oudheidkamer Ries sen was blij dat een expostie van deze allure in Rijssen kon worden gehouden. Hij vestig de er nog eens de aandacht op dat een plaats als Rijssen eigenlijk permanent de beschikking moest hebben over een gebouw waar soort gelijke evenementen zouden kunnen plaats vinden. Rijssen zou een voorbeeld kunnen ne men aan de stad Borghorst meende de heer ter Harmsel. Daar heeft men een oud huis aangekocht en na restauratie fungeert dit als cultureel centrum. Burgemeester Landweer vond het spijtig dat de gemeente geen betere accommodatie kon aanbieden dan het voormalige hotel de Kroon, dat eigenlijk al verdwenen had moeten zijn. Spr. sprak de hoop uit dat Rijssen binnen niet al te lange tijd de beschikking heeft over een betere accommodatie en de burgemeester dacht aan de mogelijkheid om een deel van het nieu we stadhuis voor gelegenheid als dit be schikbaar te stellen. Wat de tentoonstelling betreft was de bur gemeester van mening dat hier duidelijk spra ke is van een interessant gebeuren. Zij geeft een hisfó'risch overzicht, van ..wat potters bak ten" van de Frankische tijd tot aan de helft van de vorige eeuw. Deze kunst is van grote betekenis geweest (o.a. voor ons land (Delft, Maastricht). De burgemeester sprak verder de wens u't dat deze expositie aan zou slaan bij de Riis- senaren en dat men in grote getale van zijn belangstelling zal doen blijken. Op dit gebied is men inx Rijssen niet veel gewend en daarom is het goed dat hiervoor meer belang stelling wordt gekweekV (Oosterhofweg) de ge- 3 juni Pony-concours hele dag. Filmclub Rijssen. 8 juni. Speeltuindag Margriet (opening rol- schaatsbaan) Lentfertsweg. 8 juni Buitenexcursie met filminstructie. Filmclub Rijssen. 29 mei-12 juni, Tentoonstelling Oudheidkamer v.m. hotel de Kroon. 25 juni RMC-Rit. Veemarkt, half acht. 1 juli, Filmclub Rijssen, bespreken opnamen van 8 juni. Cantine, Omefa, 8 uur. 13 augustus, RMC-rit, Veemarkt, half acht. 17 september RMC-rit Veemarkt, half acht Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algeme ne Zaken, kamer 7, boven, vóór maandag 5 uur. ZONDAG 2 JUNI NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. W Van Tuyl 15.00 uur Ds. J. de Lange WESTERKERK 9.00 uur Ds A. M. v. d. Neut van Nijverdal Ds. J. de Lange Ds. W. van Tuyl De heer T. Spanjer Ds. J. de Lange 10.45 uur 19.00 uur ELTHETO 9.00 uur ELSEN 9.30 uur GEREF. GEMEENTE NOORDERKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. A. Bregman (Bed H D.) ZUIDERKERK 9.30 uur Ds. A. Bregman 15.00 uur Ds. A. 'Bregman (Bed. H.D.) GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. H Brinkman GER. GEM IN NED ESKERK 9 30 uur, 14 30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19 00 uur Ds H A Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER GEM. IN NED ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W Slager NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Dr. J W Samberg van Delden ZUID-OOST-MOLUKSE PROT KERK 19.00 uur Ds D Talubum MAANDAG 3 JUNI (Tweede Pinksterdag) Grote kerk: 9.30 uur Ds J. de Lange Zuiderkerk 9.00 uur Ds. A Bregman Noorderkerk 11.00 uur Ds. A. Bregman Boomkamp 9.30 uur Ds. H Brinkman Eskerk 9.30 uur leesdienst Bevervoorde 9.30 uur Ds H A. Vosman Oranjekerk 9.30 uur Ds. J W Slager Aan d^ lagere technische school slaagden voor do lascursus elektrisch beginners: A. .T. Gerritsen Mulkes, Riissen, K. Piiffors Riissen, C. J. Patiasina, Nijverdal. J. R Mensing. Riissen. .T. Ligfenberg, Rnssen. J. Baan. Fiis sen. B .T R. Korner^oor Wierden. G. D Wen- nemers. Nijverdal. W. H. J. Voortman. Rijs sen. T H Eozeman, Wierd. n. W. J. Stcen- boreen Fiissen. T. H. Lozeman, Wierden, W J Sleenbercen. Riissen. Th. .T. Veldhuis. Nijverdal. .T. Nnkamn. Riissen, D. A. Es- huis. Wierden. G. ,T. TFN Dam. Holten. W Tuitert Holten. O. Voortman. Riissen. H. J. Vowinke1 Niiverdal. G ten Wolthuis, Riissen. .T. Tüselir»k Riissen. F. J. Steeink. Nijver dal. Chr. Brinks, Riissen. B. Ekkelkamp, Nij verdal. Afgewezen 2 kandidaten. Gevorderden G. J. Brinks. Riissen. H. A, D. Jansen Fupe Wierden. H. Voortman. Riissen. G. H. Wol- hink. Wi^rden. H. Timmorman. Nijverdal. J. Vincent, Holten. G. H. Markvoort. Riissen. GEBOREN Henricus Johannes zv P J Hospes en M A C Steffens, Ligtenbergerdijk 35, 20 mei. Johannes, zv. A. Fidom en J de Vries, Jan Steenstraat 24, 24 mei; Jannes zv J Tijhof en J F Paalman Teunis Lodderstraat 30, 23 mei; Gerritdina dv A H ter Maat en T J Otto Zui derstraat 40, 23 mei; Hendrika dv B O Broos en G Poortman, Beu- ningen, 22 mei; Jan Willem zv J Dannenberg en M Voortman J ter HorstJHznstr 27, 25 mei; Martin Dirk zv D de Bruin en J P van Nieuwkoop. Roggestraat 8, 26 mei; Hendrika dv B O Broos en G Poortman, Beu- ningen. 22 mei; Jan Willem zv J Dannenberg en M Voortman J ter HorstJH znstr. 27. 25 mei; Martin Dirk zv D de Bruin en J P van Nieuw koop. Roggestraat 8, 26 mei; Hendrika dv W G Kempe en B Hofman, Markeloseweg, 20a, 26 mei. ONDERTROUWD: Hendrik Nap 45 jaar, Kamerik, Mijzijde 158 en Hanna Harmina Wiggers 38 jaar, Rijssen Welleweg 19, 21 mei, Hendrik Johannes Wolthuis 23 jaar, Almelo, Constantijn Huygensstraat 16 en Johanna Fre- derika Theresia Banis 24 jaar, Rijssen, Ges- kesdijk 2, 27 mei. GETROUWD: Willem Oevrmars 23 jaar en Johanna Nij- land, 18 jaar, Rijssen, Haarstr. 80, 24 mei; Derk Smit 23 jaar en Elsken Vros, 22 jaar Rijssen. Holtentorensweg 30, 24 mei; Hendrikus Johannes Albertus Bakker, 23 jr, en Alberta Gerritdina Borkent, 18 jaar, Rijs sen, Hogepad, 37 °4 mei. OVERLEDEN: Gerrit Teela, 45 ja&r ev A. t Bosman, En terstraat 196, 25 mei; Gerrit Jan Aaftink, 67 jr. ev. J. Beverdam, Afgelopen zaterdag is voor beide teams van TCR een moeilijke dag geweest. Het eer ste team speelde een uitwedstrijd tegen Holl. Signaal. Wilde men nog een kans maken op piomotie, dan moest gewonnen worden. Begonnen werd met het dubbel Px J. Smit - G. ter Horst. In drie sets wisten de Rijssen se heren de wedstrijd te beslissen (6-3; 5-7; 4-6). Direct hierop volgde het dubbel W. Meenks - G. ter Horst. Deze partij had een wat vlotter verloop, mede omdat G. ter Horst er steeds beter in kwam. In 2 sets werd het Hengelose dubbel verslagen (3-6, 4-6). Op daf moment stond het 2-0 voor TCR, met nog drie partijen te spelen. Helaas kon den de beide enkelspelen niet met een posi tief resultaat worden afgesloten. C. Brouwer verloor in 2 sets (6-3; 6-3). P. J. Smit ver loor eveneens in 2 sets (7-5; 7-5). Het laatste dubbel W. Meenks - C. Brouwer moest dus de beslissing brengen. Na een langdurig ge vecht, drie sets waren nodig, kon TC Rijs sen" met een krappe 3-2-overwinning naar Rijssen terugkeren. Het tweede team speelde een thuiswedstrijd tegen Deventer LTC. Men wist dat dit één van de betere clubs was; op een overwin ning kon dan ook alleen gehoopt worden. De single van J. M. de Jong werd vlot gewon nen, evenals het dubbel D. J. Jansen - J. M. de Jong. Daarna echter gingen de dubbels M. Kreykes - J. Struik en D. J. Jansen - J. Struik verloren. De single van R. Dollekamp moest hier dus de beslissing brengen. In twee sets wist R. Dollekamp de wedstrijd tot een goed eind te brengen. Momenteel staat het eerste team op de tweede plaats. Zaterdag 8 juni wordt de laat ste wedstrijd thuis gespeeld tegen Dikkers TC. Het tweede team staat eveneens op de tweede plaats met nog twee wedstrijden te spelen, tegenover de concurrenten één wed strijd. Hier dus zeer goede kansen. Het organiseren van de creatieve expositie Mobast '68 door de Stichting clubhuiswerk Rijssen, mag wel bij zonder geslaagd genoemd worden. De vele bezoekers aan de expositie waren verrast zowel over het aantal inzendingen als over de kwaliteit er van. Hier heeft het clubhuiswerk bewezen dat ook op het stuk van de acti vering en de stimulering van de creativiteit goed werk is verricht en het succes van Mobast moet inspirerend werken op het bestuur, op de leiders en op de deelne mers. I Het zou niet van objectiviteit getuigen als aan het succes van deze expositie het belang van het clubhuiswerk zou worden afgewogen. Het is natuurlijk een feit dat creatieve press taties, als schilderijen, tekeningen, aquarel len etc, meer tot de verbeelding spreken dan de werkstukken die gemaakt worden op de handwerkgroepen en op de timmerclubjes om enkele voorbeelden te noemen. Maar het principe van het clubhuiswerk, de jeugd, de Rijssense jeugd, te helpen, te begeleiden, té vormen en bezig te houden is op alle clubs ge- lijk. Mobast is min of meer de wapperende vlag geweest van het afgelopen seizoen, een vlag die op markante wijze het belang van j het clubhuiswerk heeft aangetoond. Belangrijk Ook uit dien hoofde is Mobast belangwek kend geweest. Een groot deel van de Rijs sense bevolking is tot de ontdek king gekomen, is verrast geweest van de be tekenis van het -clubhuiswerk. Het' heeft ook nogal wat te betekenen als men weet dat het afgelopen winterseizoen niet minder dan 400 jongens en meisjes verdeeld over 30 clubs wekelijks naar hun club(je) gingen. Men vraagt zich af of de overheid het werk van deze stichting voldoende waardeert. Natuurlijk ontvangt de stichting subsidie, natuurlijk an ders zou zelfs een poging op deze verantwoor de wijze de Rijssense jeugc| bezig te houden niet mogelijk zijn. Maar als men ziet over welke accommodatie men beschikt dan dient vastgesteld te worden dat deze ètichting zon der enige twijfel ondergesubsidieerd wordt. Omdat het gaat om een go^de verantwoorde vrije tijdsbesteding. Als men dit werk niet beter van de grond laat komen dan !s het al ternatief dat men de jeugd in de steek laat. En niemand die dat voor zijn verantwoording zal willen nemen. Het schijnt dat er onderhan delingen gaande zijn over de aankoop van een pand, waarin het clubhuiswerk zijn vleu gels beter zal kunnen uitslaan. Dan, zo ver telde ons de hoofdleider de heer G. J. Ballast verwachten wij dat er 40 clubs gevormd kun nen worden, waarin wij wekelijks duizénd(!) jongens en meisjes bezig kunnen houden. Ie dereen die enig begrip heeft voor het belang van dit jeugdwerk zal hopen dat de onderhan delingen met succes worden bekroond en dat een ruime steun van gemeente en rijk zal wor den verkregen teneinde te bevorderen dat dit werk dat alle steun verdient beter van de grond komt dan tot nu toe het geval was. Hiermee^zij niet gezegd, juist het tegendeel is waar, dat wij geen respect zouden heb ben, voor het vele werk dat in de afgelopen ja ren door bestuursleden en vrijwilliger is ver richt. Het zijn juist zij die op vrijwillige ba sis hebben bewezen hart te hebben voor de jeugd. Er is met geringe middelen op primi tieve wijze gewerkt maar wat tot nog toe van de grond gekomen is, verdient veler waarde ring. JCuid-Oost-Molukse Prot. kerk 13.00 uur De heer Kerubum Molendijk 54, 17 mei te Almelo. Zoo aw in de leste stuks hebt e'zeene stuenn vrooger de noabers voort kloar atter biej n' eenn of n' aander in de buurte wat te doon was, um te helpen. Het zij biej geboorte, biej ne'brulfte en biej alle aandere dinge woer at noaberhulpe biej te passé kwamn. Het beste kwam det on vuurtn atter eene stürven was in de noaberskop. Dan kwamn voort de buui?wiewe biej me- koar um te oawerleg'n want 't eerste det mos gebuurn, was detter mos worn an e'zeg, det den en den oawerleen was. Rechtevoort gebuurt det neet mear, want non doot ze als in een keer of, mo^ar toen toen zag iej ieder- bod atter eene stürven was de wiewe twee an twee netjes in 't zwatte duur Riessen goan um an te zeg'n biej femielie en kunnighaejd. Wast van ne groote femilie, dan mossen smangs wa 'n stuk of ach vrouwleu op stap, vuural at ze ook nog a wied oet mekoar woonn. Al harn ze der dan neet vuile op n' breef stoan woer at ze wean mossen, toch skeut neet op want oaweral worder e'vroagn woer of te goan was, offe nog vuile leen har en alle viewn en zessen mear. Och iej weett zelf wa woer at det geet att nen groown neuger koomp mear duur al de vroageren kui- jerrieje, warn de wiewe smangs meer as nen halven dag op stap, vuur at ze ze allempale harn e'had. Ook was nog gebroek, detter öbk aalt worn an e'zeg biej de vuurnaamsen in Riessen, en ook as 't nen stoomgas was biej de viela's van de heern. De baejde nueste noaber wiewe of nood- noabers hoown neet met um an te zeg'n, want dee mossen n' doon vuurhenne kleen, of oflegn zoo atter ook wa wor e'zeg. want zoo as non, det ne zuster van t Groene Kruis koomp um det te doon. det toen nog nin Dee nueste noaberwiewe v xssen ook als be- steln vuur de groowe wat ter'neudig was, en ook at de hoesgeno'tn van n' doon nog rouw good mossen herrm. dan zorgen dee buurwie- we doar ook vuur. 's Oawns kwamn alle noaberkeals biej me koar in thoes van een van de buurn um breef- kes te trekken. Dan worder oet e'maakt wee at de groowe mos nuengn. Ees gongn de breeae rond wei a ze op ^<*e a e'neungt mossen worn, en de gennege den at woggen kon den zea dan woer atte 't vuur doon wol. Wee at dan 't gekoopste was, den kreegt. Det 1 zelf neet woggen dan zorgen hee wa detter groown neungn wor aalt duur de heele buur- der ee.ne kreeg den at zinne plaatse in nom te met mekoar betaald. Aj dee groown nuegers dan smangs zaggen loopn duur Riessen dan moej der eerlke um lachen, want wat haj der dee at zelf gin- nen hood harn en dan harn ze der eene leent van h' een of n' aander, en dan gebuurnt nog wals ne keer dette um froai te groot was, zoo dette um hoaste oawer de oorn zakken. Ook de groownjasse leutn nog wals wat te wuensken oawer, zodetter wat eene an harn dee at heelemoale oet n' gruenn skeenn. Doar har der is ne keer eene ne groowe munn nuengn en den was oarns e'komn woer at ze net an n' borreltje zatn. ,,Woj der ook eene hem'n, harn ze teegn umme zeg. ,,Och nee loat ik det non neet doon", was 't ant woord e'was; ,,ik murre der nog n' poar nuengn". ,,Wat zol det non ne borrel kriej oeweral nin en den koj zoo metnem'n" har't beskeet e'was. Hee har zik oawer loatn haaln, en van eene warn ter twee worn en in 't lessen harre te vuile op had, en wasse op thoes an e'sabelt met de wüerre ,,In vreades- naam dan mur ik ze moarnvroo mear neunng,' n' doon weet toch nin, of ik de Jeu vandaage nuege of moarn. Vuur at dee buurkeals biej mekoar kwamn um breefkes te trekn harn de baejde nood- noabers ees nog de kiste op e'haald vdn n' timmerman en n' doon e'kisset. Iej moarket wa, het gong der vrooger heel aans too as van daage an n' dag, non at de meeste leu biej de een of aandere begravenis verenege zeent. en dee at oaweral vuur zorget. Aj non boetn Riessen kwamn biej n' boer dan wor de botter dee op de groowe ge- broekt wor ook nog duur de buurte doane De meeste leu kar-o zelf en dan brachen ze met de groowe gewoon skaaltje met botter der hen. Was de groowe dan of e'lop dan wor 't skaaltje met 't gennege water ter nog in was wier met e'nomn noa thoes. Wat wie- we warn den zoo geslepn, asse de botter brach en. det ze heur skaaltjes op 't eane van de toafel z: tn. umdet ze dan kaans harn detter 't minste van gebroekt wor. Vrooger was ter in Riessen ginne liekwaage zoo rechtevoort. en dan mos met ne groowe de kiste noa n' koarkhof worn edreagn duur de noabers. Kon op zonnen dag nen noaber want noaberplich doar koej neet oonder hen komn. Woonn ze froai nen eane van n' koark hof of dan worder e'zortot det ze zo vuile dreagers harn det ze oonderweg ne keer konn wesseln, met dreagn. Iedere buurte har aalt zin eeg'n weg en doar wos neet van of e'wekn. Doar was nog veskil in in oonder dee van de Hoar en dee van de Höfte. De eenn gongn met 't liek efi ik geleuwe det 't nog zoo is, oawer n' Wal en de aandern duur de Bouw- stroate. Ook was de moode det de dreagers, vuur det ze met 't liek vot gongn nen borrel kreegn of n 'glas beer, det eur worn in e'skuunk duur de neuste noaber vrouwe. Ze neumm det, 't liek beskenkn. Woerumme of ze det deenn, det heb ik nooit e'heurd. Misschien was t wa um dé dreagers biej vuurbaat nen opkikker te geewn umdet ze tamelijkk wat te pokkeln harn met de kiste en de buurre. Non goat de wiewe en jonge vrouwleu zoo wat allemoale met noa n' koearkhof, mear det was toenter tied neet gebroekelijk Dee allemoale in 't stoarfhoes, mear gongn wa noa boetn um 't liek nau te kiekn en um te zeen ofter vuile achter gongn. Kwamn de keals wier van koarkhof dan harn de buurwiewe onderwiel als terechte zat op de toafels woeran ze dan allemoale an- skikn. Vandaage an dag doot ze koffie met toafel- kooke mear vrooger zatn ze teelders op met sniebrood met neagelkeeze. Ook worder n' poar poond tabak op de toafel e'zaz woer oet de keels de witsteen groownpiepn konn stopn den at ze kreegn en biej Bennad van Jan Heed warn e'haald. Wat aj non ook neet mear zeet is det n' volgende moarn noa de groowe. ne noa groo we wor e'heuln vuur de nueste femilie en de buurwiewe dee at 'hu.'ien harn. Dan wor op e'maakt watter n' vuurigen dag biej de groo we was oawer e'bleewn. Zo zeej det als veraanderd, zoo ook het hooln van ne groowe in Riessen. Non zal ik neet eegn, detter neet netter too geet rech- evoort, mear 't is wa jammer det n' noa berplich neet an wort e'heuln. Tookn wekke veerder Getjan. Het heeft er de schijn van dat binnen niet al et lange tijd een betere accommodatie be schikbaar zal zijn. Wellicht zal het afhangen van de medewerking van de overheid, waar van wij hopen dat deze het belang van dit prachtige jeugdwerk in Rijssen duidelijk zal weten te waarderen. En als het bestuur van het clubhuiswerk een beroep op de Rijssense bevolking om financiële medewerking zal doen, hopen wij dat men zich van de goede kant zal laten zien. Het jeugdwerk is waard om gesteund tc worden. Tijdens de creatieve expositie Mobast had den wij een gesprek met de hoofdleider van het clubhuiswerk in Rijssen de heer G. J. Ballast, die dit werk nu ruim twee jaar met veel enthousiasme en (vooral) idealisme ver richt. Met idealisme omdat het anders onmogelijk zou zijn zo'n zware taak op zijn nog jon ge schouders te kunnen dragen. De heer Bal last die nog steeds in Borne woonachtig is, is kennelijk blij met het succes van de Mobast- tentoonstelling, hoewel hij nuchter genoeg is om te zeggen dat een aantal werkstukken niet zo erg geslaagd is. Dat hij bijzonder tevre den is, met de goede nummers die grote be langstelling trekken spreekt uiteraard van zelf. De hoofdleider zoals zijn functie wordt be titeld, ziet wel in dat middels deze expositie het totale jeugdwerk in de schijnwerper van de belangstelling wordt geplaatst, hij is ook blij met de belangstelling maar hij zou het jammer vinden dat al het andere werk dat week op week door een groot aantal vrijwilli gers is verricht op de achtergrond wordt ge drongen. Dat andere werk, dat niet zo tot de verbeelding spreekt is van evengroot belang als dat van de leiders van de schilderclubs. Maar als manifestatie is Mobast van belang, I dat erkent hij glunderend. De heer Ballast, die vanaf zijn jeugd in het jeugdwerk heeft gewerkt, heeft tot nog toe zijn werk in Rijssen graag gedaan. Hij kan goed opschieten met de Rijssense jeugd waar op hij een duidelijk overwicht heeft. Als Twen- I tenaar voelt hij de Rijssense jongens en meis jes goed aan en hij weet ze, zoals dat heet, op de juiste wijze aan te pakken. Toen hij in Borne in zijn vrije tijd het wat conservatief jeugdwerk" een nieuw gezicht heeft gegeven (samen met anderen uiteraard) had hij nooit gedacht dat dit soort werk zijn beroep zou worden. Het was liefhebberij, maar het had hem zo te pakken dat hij steeds meer taken tot zich trok of misschien is beter gezegd tot hij steeds meer werk toegeschoven kreeg. Toen hij 18 jaar was werd hij door de Ned. Herv. Jeugdraad in Borne aangesteld als hoofd leider voor het instuifwerk, dat zo goed aan sloeg dat men in bepaalde perioden een ge middeld bezoek had van 300 jeugdigen. Er werd gezorgd dat de beoefening van muziek, toneel en cabaret gestimuleerd werd en de Bornse groep die ook naar buiten optrad raak te bekend in het gehele land. Hoewel er veel tijd ging zitten in dit werk moest de heer Ballast dat alles doen in zijn vrije tijd. Nadat hij op 15-jarige leeftijd het MULO diploma had behaald heeft hij verschil lende functies in het bedrijfsleven verricht. Hij was tijdwaarnemer, kwaliteitscontroleur, laboratorium-assistent, assistent var de chef planning en bezocht zelfs in zijn avonduren ook nog de avond-HBS. Momenteel studeert hij aan de Sociale Academie en hij hoopt in fe bruari 1970 daarvan het diploma in zijn zak te hebben. Het werk in Rijssen moet echter gewoon doorgaan. Hij is geen avond thuis en vrije tijd heeft hij de laatste jaren weinig gekend. Gelukkig", zegt de heer Ballast, dat mijn vrouw ook veel voor dit werk over heeft, an ders zou ik het niet kunnen doen. Of het werk hem ondanks deze „zwarte kant van het vak" nog steeds bevalt? ,,Ja", zegt de heer Ballast. Ik zou me niet kunnen voor stellen dat ik weer een baantje in het bedrijfs leven zou moeten vervullen. Ik heb contact met de jeugd, ik probeer de jongens en meis- iss t.e begrijpen en ook aan hun verlangens te gemoet te komen. Graag zou hij over een be tere accommodatie willen beschikken, maar hij heeft goede hoop dat dat voor elkaar komt. ,,Ik hoop het vooral voor de Rijssense jeugd waarva een deel zeker leiding nodig heeft. Daarmee bedoelt de heer Ballast zeker niets negatiefs Integendeel. Ik zie grote mo ge', jkheden in een groot deel van de Rijssen se jeugd, die intelligent is en leergierig. Ze moet alleen op verantwoorde wijze begeleid en opgevangen worden. Dat proberen wij hier in het clubhuiswerk", zegt de heer Ballast, op bescheiden w?;ze, die niet graag heeft dat hem een veer op de hoed (die hij overigens nooit op zijn stekelige haar draagt) wordt ge stoken. Wat hier bereikt is, is voor een be langrijk deel te danken aan de activiteiten van het bestuur en van de vrijwilligers die de ver schillende clubjes leiden. „Anders", aldus de heer Ballast, ,,zou ik niets kunnen beginnen."

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 5