WEINIG RENNERS HAALDEN EINDSTREEP ans genoten van prachtige ronde het kind Meest gefotografeerde object in ons land is Heja Bols, heja Jan.... Ideale fotomodellen Ds G. Voordijk komt niet naar Rijssen TOTALE UITSLAG WEEKBLAD VOOR RIJSSEN I Zaterdag 4 mei. De dlag van de Ronde van Overijssel. Voor onge- interesseerden van deze1 bijzondere sport een gewone zaterdag. Voor de (vele) liefhebbers vü n deze populaire sport is het een grote dag. Verschillende renners en verzorgers zijn in de loop van de late vrij dagmiddag reeds in Rijsben aangekomen. De overgrote meerderheid arriveert in de loop vaiv de ochtend. De aankomst van de renners biedt een levendig gezic ht. In het Parkgebouw is het een hele druk te. Officials van de KNVEU, leden van de organisatiecommissie, ver zorgers, medewerkers a.an de ronde, alles loopt door elkaar. VLOTTE PRENTJES OUDERE KINDEREN' SAMENVATTING Zelden is de Ronde van Overijssel zo spannend en boeiend ge weest als de zaterdag j.l. verreden 17e Ronde van Overijssel. En het is dan ook geen wonder dat iedereen die iets met deze Ronde te maken heeft, met méér dan tevreden gezichten na afloop van de strijd aan het „nakaarten" was. Deze Ronde heeft dan ook in alle opzichten gebracht wat van een klassieker" mag worden verwacht. En dan kan ook in de eerste plaats een compliment worden ge maakt aan het organisatie-comité: de VVV Rijssen en het Dagblad van het Oosten te Almelo, die samen voor een voortreffe lijke voorbereiding hadden gezorgd. RUSTIGE ACHTERGROND BUITENSHUIS Vrijdag 10 mei 1968 Met een glunderend gezicht poseert de winnaar Jan Krekels met een bloemen krans omhangen voor de fotografen. 1 Jan Krekels, Borne 202 km in 4.41.27 2 Piet Kettenis, Den Haag z.t. 3 Matje Gerrits, Oploo z.t. 4 Jan van Katwijk, Oploo z.t. 5 Roel Snijder, Haarlem z.t. 6 Henk Nieuwkamp. Borne 4.41.55 7 Sander Douma, Grouw 4.42.10 8 Fred Niemeijer, Hengelo z.t. 9 Bennie Groen, Steenwijk z.t. 10 Jos. Kemps, Sprundel z.t. 11 Rink Cornelisse, A'dam z.t. 12 Guus Santing, De Wijk z.t. 13 Hans Verbeek, Poeldijk z.t. 14 Piet v. d. Kruvs, Helmond 15 Jan Bols, Hoogeveen 16 Jan Aling. Bunnerveen 17 Nanno Bakker, Wieringerwerf 18 Popke Oosterhof, Oosterwolde 19 Leen Poortvliet, Herkingen 20 Henk Benjamins, Hollandscheveld Ds. G. Voordijk van Mastenbroek, die door de Ned. herv. kerk van Rijssen was beroepen in de vacature van ds. J. van 't Ende, heeft voor dit beroep bedankt. PREMIES Enschede: Fred Niemeijer Almelo: Roel Snijder, v. d. Moot en Verbeek Nijverdal: P. Oosterhof, H. Verbeek en Nieuwkamp Deventer: B. Groen en J„ Aling Nijverdal: Verdonck, N. Bakker en P. Oosterhof PRESTATIE PRIJS Hans Verbeek PECHPRIJS Gé v. d. Winden PLOEGENKLASSEMENT 1 Batavus met S. Douma, B. Groen en Santing 2 Vredestein A met P. Kettenis, Fr. Niemeijer en Jos. Dekker 3 Caballero met R. Snijder, Jan Bols en H. Benjamins 4 Vredestein B met R. Cornelisse, P. Oosterhof en W. Prinsen tervolgende groepen een aantal groten" die zeker voor de start tot de grote kanshebbers behoorden. Maar een Cees Rentmeester, P'e- dor den Hertog, Harry Jansen, Wim Prinsen, Gaby Minneboo, en al de anderen hadden de slag gemist en zouden niet meet in het stuk voorkomen. In de kopgroep, waar vooral het vele werk van een Hans Verbeek en Piet Kettenis opviel werd voortdurend strijd geleverd en toen na Er i sveel belangstelling vooral van de Rijs- sense jeugd. Ze gaan aan de haiaid van de deelnemerslijst, die afgedrukt stand in het Weekblad voor Rijssen op zoek naai hun favo rieten. Er is grote belangstelling voor de Hoo- gevener Jan Bols. Heja Bols, Heja; Jan. De beroemde schaatsenrijder glimlachtt Hij laat de Rijssense jongens maar begaan. IHij is het gewend. ,,Zo gaat het als je bekencl bent ge worden", zegt hij begrijpend. Een vt&Tzoek om een handtekening weigert hij niet. De jonge tjes zijn gelukkig. Ze gaan verder op zoek naar ntinnen die door deskundige verslaggevers in huite voorbe schouwingen zijn genoemd. Matje Gerrits, Henk Nieuwkamp, Fédor den Hertoig noem maar op. Hier staan ze oog in oog 3net be roemdheden of met renners die dat ntr.isschién binnen enkele jaren zullen zijn. Hebt ft m Stol- ker, Snijder, Jansen, Maliepaard, Gërbon Kar stens niet eens ook de Ronde van Overijssel gewonnen? Nou dan. De jongen die deiue mon sterrit, een klassieker zegt men in wie Ier jar- neer u op die manier een portretje r,5 taakt, probeer dan of het ind het gezicht even naar links en rechts wil draaien. Een S3 tukje speelgoed van links laten bewegen dool' een helper en dan fotograferen. Op deze rr&anier krijgt u verschillende belichtingen van h>e*t ge zicht. Ook voor portretfotografie geldt: drie opnamen geven meer kans op een treffer? dan één. Probeer het kind niet steeds kunstm atig aan het lachen te krijgen. Ook een gew* oon, ontspannen gezichtje doet het dikwijls net zo goed als een lachende snuit. Hoe kaft ner en rustiger u zelf bent, hoe beter uw fq to's zullen slagen. 1 Wat oudere kinderen fotograferen we Ier- wijl ze in hun spel verdiept zijn. We kijken Ihet kalmweg aan en fotograferen zonder ze te storen. Zulke vlotte prenten doen het dikwi jls heel goed. Er mag dan ook best een kl« :in foutje aan kleven. Vlotte prentjes zijn imme rs vaak een soort candid-foto's... uit het lev? sn geplukt. Een kind dat met een poes of e# en hond speelt, geeft zo'n fotokans. Kalmvueg wachten op een leuk ogenblik en knippen. Eïen kind dat met Lego bezig is of met poppen 1, een kind dat knutselt, een kind dat leest, (iat geeft allemaal kans op natuurlijke foto's. To to's die zonder gekunsteldheid iets van <f>e persoon laten zien. Steeds meer ontdekt tx dat fotograferen een verhoogde vorm viln zien kan ontwikkelen. Fotograferen is ooi's isoleren". Uit de veelheid van elementen 1 rondom ons een bepaald hoekje, een stukj t losknippen. Waar u ook bent, overal liggeA' fotokansen. Overal waar uw kinderen echt kind zijn. Wat oudere kinderen kunnen we beter re- j gisseren. We hoeven geen list of truc toe te passen. We zeggen gewoon: ,,Kees, ik ga even een portretje maken, ga eens voor die grijze muur staan." Oudere kinderen zijn zich echter al gauw bewust" van de camera en dat weerspie gelt zich op hun gezicht. Ze krijgen al iets van een ,,gebruiksmasker". Ook hier is de candidfotografie een metho de om via de lens in hun diepstewezen door te dringen. Dat betekent, min of meer onge merkt trachten te observeren en fotografe ren. Tijdens hun huiswerk, hun sport, hun hobby zijn er momenten waarop uw camera kansen krijgt. Als u de techniek wat onder de knie hebt, zult u gaandeweg een bepaalde routine aan kweken. U zult ook lef moeten ontwikkelen. Die lef wordt geboren uit een groeiende in nerlijke zekerheid. U durft wat fotografische risico's te nemen. U bent niet meer zo bang voor fouten maken. U leert dat ,,elke mis lukte foto een geslaagde les kan zijn." Kinderen fotograferen vraagt geduld. U be reikt meer met tact dan met een camera van duizend gulden. De fotoserie is een metho de om natuurlijke foto's te maken. Die geeft meer trefkans en... zegt vaak meer dan de enkele kiek. Portretjes vragen om een rusti- gachtergrond. Zijlicht is buitenshuis het best. Neem oudere kinderen eens „ongemerkt" in de zoeker. gon, kan winnen heeft zeer waarschijnlijk een goede toekomst voor zich. Want zo'n winnaar heeft wat in de mars. Ik heb geen verstand van wielrennen. Maar ik begrijp dat het een fantastische prestatie is als je een tour door een groot deel van Overi ssel (200 km) in minder dan 5 uur kunt rijden. De betrekkelijk rustige sfeer wordt na half twaalf wat nerveuzer. Allerlei mensen lopen af en aan, door elkaar heen, langs elkaar heen, er wordt bevolen, niet begrepen, her haald en nog eens duidelijk gemaakt. Eén of andere hoofdfiguur loopt kennelijk een grote lijst met vragen langs. Hij controleert of niets vergeten kan zijn. Dan moeten de (meer dan 200) renners aan de start verschijnen. Het is een hele meute. Ik vraag me af of al deze jongens de overtuiging hebben of ze van middag de ronde zullen winnen. Dat zal wel niet. Maar waarschijnlijk willen ze het toch proberen. De stemming wordt naarmate de wijzer van het torentje van het Parkgebouw naar de twaalf loopt steeds nerveuzer. Daar zie ik de burgemeester. Zou hij het startschot lossen? Nee, blijkt later. Hij komt alleen maar kijken. Net als ik. Dit jaar worden de renners niet weggeschoten maar weggefloten. Dat kan uiteindelijk allebei. Daar slaat de klok twaalf uur en snerpt het startfluitje. Rus tig aan eerst. Er is slechts sprake van ver trek. Nog geen begin van de wedstrijd. De wedstrijdleider houdt een rode vlag uit. Als hij deze intrekt, dan kan er aan worden getrokken. Dan kan er worden gedemarreerd, gesprint en weggesprongen. Rustig (voor mij al te hard) rijden de coureurs in de richting van de Enterstraat. En dan breekt het spek takel los. Al in de beginfase besef je, dat dit een bijzondere ronde wordt. Er is kwaliteit in de strijd. Er is de wil om te winnen. Men neemt geen risico's van we zullen nog wel eens zien. Nee, zet 'm op, zullen sommige ren ners tegen zichzelf en tegen elkaar zeggen. En dat gebeurt. Reeds vroeg in de wedstrijd blijkt dat een aantal renners te hoog gegrepen heeft. Ze moeten afhaken. Dit tempo is alleen voor de sterken, voor de goed getrainden en voor de talentvollen te volgen. Zo raast men voott door het Overijsselse land. De knapen hebben geen oog, kunnen geen oog hebben voor de schoonheid van de natuur op deze mooie lente dag. Geleidelijk komt er tekening in de strijd. De azen hebben zich aan de kop genesteld. De meute valt in drie grote groepen. Tientallen geven zoals in wielerjargon wordt gezegd „De pijp aan Maarten", dat betekent doodgewoon dat de jongens het opgeven. Teleurgesteld gaan ze via binnenwegen terug naar Rijssen. Wachten evenals het publiek in spanning ach ter (of voor) de dranghekken aan de Stations dwarsweg op de winnaar. Het is wel een bij zonder evenement deze Ronde van Overijssel. Stonden er duizenden wielerfans langs het Overijsselse parcours, bij de finish staan even eens enkele duizenden belangstellenden. De reporter van het Dagblad van het Oosten geeft de laatste berichten door. Wie zal de winnaar zijn? Piet Kettenis, Jan Krekels, Matje Gerrits? Het is ook voor hem een I vraag. Plotseling komt er beweging in de tot nu toe rustig afwachtende menigte. Daar ko men ze. In een geweldig tempo komen de hel iden van de dag aangestormd. Ja, het is dui delijk nummer 104. Jan Krekels uit het Lim- '1 iurgse Bom is winnaar. Een schitterende winnaar. Die heeft bewe zen dat hij de juiste mentaliteit bezit. Bijna ondergegaan in het naamloze legioen van de l?ijP aan Maartengevers is hij plotseling de iteld van de dag. Hij wordt gefeliciteerd door dV? heren Gijsbers en Ligtenberg van de VVV. Ckik ontving hij de gelukwensen van de heer P iotjewijd, directeur van het Dagblad van het O c>sten, één van de organisatoren van deze rc inde, die dit jaar voor de 17e keer werd ver re Hen. Krekels krijgt een fraaie krans. Een te- vr eden winnaar is de Limburger. Tevreden za f ook zijn sponsor zijn. Ovis roggebrood, is de jreclame die hij voert. Nljig even blijft het publiek staan. Er volgt nog' een groep. Ook deze renners hebben een fanta stische prestatie geleverd. Maar de glo rie v an de overwinning is alleen maar voor Krekt -Is. Onij 'eveer 30 renners passeren de finish. Het e ubliek druipt (tevreden) af. De wielren ners ]j gaan zich opknappen en worden daarna ontval ïgen in hotel Weitering. Daar worden ze gehuliS !igd, daar worden de prijzen uitgereikt. Prijzei i die ze zeer zeker verdiend hebben. Het wb as ook dit jaar weer een mooie ronde. Het vet Igende jaar kan ze weer worden georga- n "eer'3 Voor de 18e keer. In Rijssen. Juichend steekt Jan Krekels zijn hand omhoog. Hij weet zich winnaar van de 17e Ronde van Overijssel. Het volgende groepje dat over de eindstreep gaat wordt aangevoerd door Sander Douma, Bennie Groen wijst verbolgen met zijn hand naar Freddie Niemeijer en kreeg hiervoor een officiële waarschuwing van de jury voor de onwelvoeglijke taal die hij gebruikte. ruim 100 km. de voorlopige balans werd op gemaakt, bleek dat 18 renners in een kopgroep- je bijeen waren, op ongeveer 2 minuten ge volgd door een tweede groep van 15 renners. Maar in de hoofdmacht zat zoveel klasse dat zij geen enkele vrees behoefden te hebben voor het achtervolgende groepje. In de kopgroep za ten naast de bijzonder sterk rijdende Piet Ket tenis, en Hans Verbeek en Jan Bols (hij is ook Twentenaren, te weten Henk Nieuwkamp op de fiets weer in glanzende vorm) ook twee uit Borne en Fred Niemeijer uit Hengelo, die samen met een Jan Krekels, Matje Gerrits en de noorderlingen Bennie Groen en Sander Dou ma de toon aangaven in dit groepje. Nadat de jonge Jos Kemps na de doorkomst in Deventer had laten zien dat hij kon fietsen ('hij kreeg een lekke band, maar wist toch weer aansluiting te krijgen bij de hoofdmacht) en voor de tweede keer de Nijverdalse berg was beklommen, bereikte de Ronde zijn cli max in de toen nog resterende kilometers. Want nadat Piet Kettenis na een zeer sterke demarage een paar honderd meter voorsprong had weten te bemachtigen, begon het er op te lijken dat hij de strijd in zijn voordeel zou we ten te beslissen, maar een Roel Snijder, en de goed rijdende Jan v. Katwijk dachten er an ders over, want nadat eerstgenoemde met een machtige sprong bij Kettenis was gekomen gingen Van Katwijk, Jan Krekels en Matje Gerrits aan het wieltje mee. Iets wat Henk Nieuwkamp ondanks verwoede pogingen niet meer gelukte. Een spannende finale was ingezet, en vlak voor Rijssen was Piet Kettenis door het ge noemde viertal ingehaald. Maar niet een Roel Snijder, of een Matje Gerrits zouden als eerste over de streep gaan, want met een impone rende eindsprint was de zege voor Jan Krekels uit het Limburgse Born. De winnaar Jan Krekels, kreeg in deze ron de zijn zin. Al enkele wedstrijden was hij in de voorste gelederen te vinden, maar door tegenslag was het hem dit seizoen nog niet gelukt een overwinning in een klassieker te bewerkstelligen. Maar voor dat hij als eerste over de streep ging, was er bijzonder veel strijd aan voorafgegaan. Reeds direct nadat wedstrijdleider Jan Klip uit Eindhoven de plm 200 renners de ruim te gaf, stonden de eerste pechvogels al aan de kant van de weg en voor Johan Pluimers van het ..Dagblad-Sinalco ploeg" was de rtrijd door een lekke band reeds ten einde. Ook voor He-n-k Luchies uit Geesbrug was er geen kans meer om de strijd voort te zetten. Ook een aantal mindere goden moest lossen en verdween spoedig uit de strijd. Na nauwelijks 25 km. bleek dat er reeds een grote afbrokeling had plaatsgevonden en dat ongeveer 30 renners een kopgroep hadden ge vormd. Zo later bleek was dit reeds de beslis sende fase in de strijd, die vooral verrassend is geweest voor een groot aantal renners die in een 2e en 3e groep waren terechtgkomen en niet beseften dat er aan de kop van het ren- nersveld meedogenloos hard werd gefietst, zo hard zelfs dat niemand van de achtervolgen de renners er in is geslaagd de hoofdmacht weer te bereiken. En toch zat er in de ach- Het meest gefotografeerde object in ons land is het kind. Dat verbaast natuurlijk niemand. Het kind is nu eenmaal de eerste aanleiding voor vele duizenden om een camera aan te schaffen. Het babyboek is een verschijnsel dat we in vrijwel elk jong gezin aantreffen. Helaas is dat babyboek zo vaak uitsluitend iets voor het eerste kind. Het tweede wordt nog wel gefotografeerd, maar veel minder; het derde moet het dan soms met een enkel kiekje doen. Jammer, want een kind is een onuitputtelijk onderwerp. Een kind is spontaan. Het heeft nog geen masker. Het zegt wat hem voor de mond komt en kijkt vrij de wereld in Vaders maken soms technisch razend knap pe kinderfoto's, moeder maken hartverwar mende prentjes-vol-fouten. Als we die twee nu eens midden op de brug laten samenkomen, hart en verstand. Dan is er kans op een fo to die met prijzen gaat slepen. De kwestie is dat we meestal te vlug te werk gaan. Ook 'n kinderfoto vereist enig ge duld. Kinderen doen niet altijd wat wij wil len. ,,Ga daar eens zitten meisje... nu even lachen... ja zo... Nee, dat is verkeerd, hier heen kijken!" Dit is nu de manier om een kind tot een stuurs, somber kijkend wezen tje te maken. Het kind moet in zijn eigen sfeer blijven. Het moet blijven spelen. U kunt veel gedaan krijgen met geduld en wat tact. Baby's in een box laten wennen aan de ca mera. Hun gedrag moet spontaan zijn. Daar na is het zaak om kalmweg te observeren. Een toestel met een flitser erop klaar. Rustig wach ten en als zich een kans voordoet afknippen. Een methode die we al eerder aanstipten is de fotoserie. Hierbij gaan we uit van het feit dat een reeks van bijv. vijf foto's kans geeft op een voltreffer. Maar de fotoserie is ten aanzien van de kinderfotografie nog be langrijker, u ziet nl. fasen. Een boxkindje dat steeds tracht op te gaan staan, is meer dan een enkel kiekje waard. Wanneer u met de moderne camera met sneltransport en een flitsblokje vier opnamen achter elkaar maakt, ontstaat een soort film. Elk aandoenlijk ge baartje kunt u vastleggen. Plakt u die foto's in uw fotoalbum onder elkaar, dan krijgt u een betere kijk op baby's gedrag. Het eerste boterhammetje dat baby zelf gaat opeten, kunt u op de voet volgen. Elk hapje dat met on handige vingers naar binnen wordt verwerkt. Elke rimpel in het voorhoofdje wordt vastge legd voor later. Het gezicht van een kind is elke minuut anders van uitdrukking. De moderne fotografie maakt ons vrij, vrij om het ouderwetse plaatje van Jantje in het matrozenpak te vergeten. Er wordt bijna steeds gewezen op het nut van een rustige achtergrond voor uw foto's. Dat klinkt misschien wat technisch, maar het betekent alleen dat u de vaas met bloe men achter Marietje of Jantjes hoofd weg laat. Het is dikwijls maar een enkele pas ver schil. Druk behang is ook niet zo geschikt. Een simpele manier om stoelpoten te ver mijden is... óp een stoel gaan staan en om laag fotograferen. Voor u gaat fotograferen eerst even controleren- of er geen bloemva zen of spiegels zichtbaar zijn. Spiegels, dat weet u, weerkaatsen het flitslicht als lelijke lichtvleken. Om een portretje te maken volgen we een heel andere methode. Vooreerst dit, een por tretje is een momentopname. Een fotoserie geeft een soort filmbeeld, het wordt een ver haaltje. Tóch zult u graag een portretje ma ken, voor Oma bijv. Ook nu zorgen voor een rustige achtergrond. U mag die desnoods even maken met een grijs gordijn, dat u op bijv. 1 meter achter het kind hangt. We nemen als afstand circa 2 meter. We fotograferen als dat kan, met flitslicht via het witte plafond. Staat uw flitser dat niet toe, dan gewoon rechtuit. Er ont staat nu een negatief waarop het kindje in zijn geheel zichtbaar is. We laten het kopje door de fotohandelaar uit het negatief vergro ten tot bijv. briefkaartformaat. Buitenshuis zoeken we een grijze muur of we laten het kind (bij zonnig weer) voor een donkere deuropening staan; dit geeft een ide ale achtergrond. Zijlicht is dan altijd te ver kiezen. Het geeft het gezichtje reliëf. Wan-

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3