Oud-Rijssenaar G. Colmjon; „Moge Rijssen gespaard blijven voor een carillon op t Schild TOREN VAN SCHILDKERK ZOU ONGESCHIKT ZIJN Buitenlandse met vakantie 12 ja in Rijssen kinderen in Rij ssen Riessen vuur so n sestig seuwntig jaor „Voor el begi Emigrante i met vakant so n sestig seuwntig jaor terugge la kan tie-arrangemen ten in het komend seizoen Voor elke emigrant is h begin erg moeilijk Emigrante na met vakantie Ds. Bakker bezocht ^ie haalde nog voor Columbus mais uit Amerika? Aldolem besprak eigen werk woensdag Rijssen MEVR. WEG MEVR. WEGGELAAR-LAMMERTINK ZEGT: AGENDA CONTACTAVOND IN DE NOORDERKERK Vrijdag 3 mei 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN" Pagina Bronzen medaille voor I'. van de Meer Er is onlangs een comité opgericht in Rijssen, dat wil streven naar het doen aanbrengen van een carillon in de toren van de Schildkerk, nadat de ze toren waartoe het plan bestaat geheel vernieuwd zal zijn. Hoewel het comité van activiteiten naar buiten uit tot nu nog niets heeft doen blijken, is hier natuurlijk veel over gesproken. Er zijn uiteraard, zou ik wil len zeggen, hiervan voor- en tegenstanders. Een van de felste tegenstan ders is een oud Rijssenaar. de heer Gerben Colmjon, wonende in Deventer. Hij liet een ingezonden stuk plaatsen in het Weekblad voor Rijssen waar in hij op niet mis te verstane wijze aangaf, waarom hij geen enkele sym pathie voor het plan van het carillon-comité kon opbrengen. Gerben Colm jon werd plotseling een veelbesproken man in Rijssen. Slechts weinig Rijs- senaren kennen hem (nog). Hij heeft hier ook slechts enkele jaren in zijn jeugd gewoond, hoewel hij in latere jaren wel vaak naar Rijssen dat enigszins een jeugdliefde van hem is gebleven is gereisd om hier te lo geren en om te genieten van de omgeving waarin hij zulke prachtige her inneringen had. De man die dit ingezonden stuk geschre ven had interesseerde mij en ik nam contact met hem op, dat resulteerde in een lang ge sprek dat voor mij bij voortduring hoogst Interessant was. Tegenover mij zit een heer van 68 jaar. Een vitale figuur met blozende wangen en zilvergrijs haar. Hij heeft een ar tistiek uiterlijk en doet mij denken aan een geleerde. Hij spreekt rustig en bedacht zaam, vormt prachtige zinnen in voorbeel dig Nederlands. Hij houdt van de rust, van de natuur en van de Nederlandse letteren, waarin hij zich zijn hele leven verdiept heeft. Hij doet me den ken aan Nicolaas Beets of aan de dichter Bou- tens. Gerben Colmjon is een accuraat man; dat blijkt als hij jeugdherinneringen ophaalt. Hij praat daarover graag. Het valt op dat hij altijd Riessen zegt als hij het over zijn oude woonplaats heeft. Ook is hem nog een beetje het Rijssens dialict bijgebleven. Ik luis ter graag naar hem als hij over het Riessen van 50 jaar geleden praat Respect Gerben Colmjon woonde van zijn lie tot, zijn 14de jaar in Rijssen waar zijn vader di recteur van het postkantoor was. Met respect herinnert hij zich het schoolhoofd de heer V.d. Brink en .meester" Tromp. Hij heeft er zoals h jizegt aangename vriendjes gehad. Karei Schönfeld Wichers, Albert Zuur zoon van de rijksontvanger (later professor in Wageningen)Johny van Utenhoven (later directeur van de Twentse Bank) en Arend Rutgers uit Almelo (schoolvriend van de no tariszoons), die later professor in Gent is ge worden. Uren kan hij over zijn jeugd praten. Voor al over de spelletjes in de tuin van notaris Schönfeld Wichers. Daar was een voor die tijd ongekende luxe aanwezig. Een zweefmolen, die men zelf moest bewegen. De notaris had een carbidlantaarn op het werktuig aange bracht en vooral bij avond was het een gewel dig feest te gaan zweefvliegen, vooral zoals de heer Colmjon zich lachend herinnert omdat het net in de tijd was dat Blériot over het kanaal was gevlogen. De heer Colmjon wordt min of meer lyrisch als hij zijn gedachten laat gaan naar de ongerepte natuur in de naaste omgeving van Rijssen. Vooral de Frie- zenberg en het Rijssense veen waren geliefde wandeltochten. Kipkarren Goed weet de heer Colmjon dat hij en zijn vrienden niet bepaald als lieverdjes bestem peld konden worden. Een geliefd ,,spel" was 's-zondags het .berijden" van een kip- kar. Op de Hoch stonden 's-zondags kipkarren geparkeerd en wat was er mooier voor jon gens van onze leeftijd zo'n kipkar te organi seren voor de terugtocht naar Rijssen. Van wege het hoogteverschil hoefde je slechts een paar keer te duwen en wel op heel gemakke lijke manier kwam je bij de steenfabriek. Dat heeft een keer geleid tot een klacht her innert zich de heer Colmjon. Die kipkarren waren gehuurd van noem het b.v. het kap- karwezen uit Arnhem en een vertegenwoordi ger daarvan is eens wezen klagen bij de no taris. Maar na enkele onderbrekingen is het spel gewoon doorgegaan. In 1913 vertrok de jonge Gerben Colmjon uit Rijssen. Hij ging naar Leeuwarden naar de HBS en drie jaar later toen zijn vader werd benoemd tot postdirecteur in Voorburg werd de band met Rijssen verbroken, zij het dat hij nog wel eens kwam logeren in het nota rishuis. Een grote interesse heeft de heer Colmjon voor de Nederlandse letteren gehad. Nadat hij zijn HBS-diploma had gehaald ging hij mid delbaar nederlands studeren en begon later sa men met zijn vriend Verbraeck een litterai re boekhandel op het Korte Voorhout in Den Haag. Het was voor de heer Colmjon onvoldoen de bevredigend alleen maar boeken te ver kopen. Reeds jong ontwaakte bij hem de liefde voor het schrijven en hij debuteerde in het Vaderland met boekbesprekingen maar ook met schetsen over de natuur. De Lite raire Gids werd voor een belangrijke gedeel te (van 1926 tot 1940) geredigeerd door de heer Colmjon, verder was hij medewerker aan De Nieuwe Gids, De Nieuwe Taalgids, De Nieuwe Stem. De Uitgever, De Vlaamse Gids en in later jaren ook aan het Jaarboek voor Overijssel. Schrijver Belangrijk werk leverde de heer Colmjon met zijn literair-historische en cultuur-histo rische bijdragen. Hij schreef het bekende Onze plaatsgenoot, de heer P. van der Meer ontving maandagmorgen een koninklijke on derscheiding. Burgemeester C. B. J. Land weer overhandigde de heer Van de Meer de bronzen medaille in de Orde van Oranje Nas sau in het bijzijn van wethouder A. J. Schol man en het personeel van de Rijssense druk kerij. In verband met dit feit, overhandigde de heer Krommendijk de heer Van de Meer een enveloppe met inhoud, terwijl mevr. Van der Meer een ruiker kreeg aangeboden. De heer Van der meer is reeds meer dan veer tig jaar in dienst bij de drukkerij. werk: De Nederlandse Letteren in de Negen tiende Eeuw (1953), voorts een biografie over Conrad Busken Huet, een groot Nederlan der". en ,,R.C. Bakhuizen van den Brink een markante persoonlijkheid." Vermeldenswaard zijn in het oeuvre van de heer Colmjon nog werken als: De Haagse School (Kunsthistorisch), Onze Zeevaart, en de romans, ..Kalderionen" (spe lend in Den Haag in Oost Nederland en op de Noordzee), ,,De Toeschouwer" spelend in Oost Nederland en ..De Blauwe Wereld" een de tectiveroman, eveneens spelend in Oost-Ne derland. waarmee Colmjon's liefde voor Rijs sen en het Oosten des lands wellicht te be wijzen valt. Nadat ik zover ben gekomen dat ik mij enigs zins een beeld heb kunnen vormen van diege ne waarvoor ik mij plotseling interesseerde kom ik tot de directe aanleiding van die in terest en ik vraag de heer Colmjon wat hem 't Is wa jammer aw 't zeg'n munn, meer wat wam der vrooger toch nen hoop mooie ooie gebroeken dee at non zo wat allemoale vot zeent, of dee at zo veraanderd zeent, det ze lange neet zo vuile meer oew an sprekngt as toen. Ook het mekoar helpen in tied van nood as buurn, zeej hoaste neet meer, vuur- al aj komt oonder 't jonge geslachte en in dee nieje buurtn. Det wes in dee tied aans aj dan hulp neudig warn, het zij biej geboor te of biej dood, dan hown iej niks te zeg'n, want het spreuk vanzelf det de buurte, en vuural de neuste noabers kloar stuen um te helpen. Iej wussen neet aans det huern zo, en umgekeerd deej zelf net zo. Mos ter wat jongs komn, en was 't zo veer det n' keal gangs mos met n' rap kloomp, zo asse dan aalt zean'n um n' dokter op te haaln, ne vroedjuffrouw haj vrooger in Riessen nin, en um Schhoesters Na of Pann Diene te woarskoawn, det warn n' poar wieve dee hen bakern gongn. dan stüen de neuste buurwiewe kloar um zolange op te passen, en um als vuste te beredderen. Wes als achter derugge en good ofe'lop'n en mos n' klaenn 's aander daagns worn an e'geewn op 't stadhoes, dan monn de neuste buurkeals as getuuge met. Noa 't angeew'n worder dan eawn biej de Kroone of ne aan- dere vêgunnege achter hen e'kekn woer de gelukkige va trakteern op n' pas geboorne. Ook gongn ze, atter a wat in thoes wes e'haald, wa zo van 't stadhoes noa thoes hen, en dan worn der doar n' poar e'druenkn, want nen borrel mos ter an te passé kom'n, en laote wiej meer eerlke wean, det wes 't ook wa weerd at als good wes e'goan en wier god en wal achter de rugge wes. Gin eene zol der dan ook an denken um neet te trakteern, want dan kwam ze der vuur nen kniepert of en dat wol gin eene e'zeg hem'n. De eerste daage at de moo nog in berre mos bliew'n, en atte zich neet redn kon, duurdette gin hulpe har van femielie of zo, dan west vaste regel det de nood noaber wiewe kloar stuen um de hoesholdige in de riegel te hooln. ook a warn ze nog zo drok met heur eegn spil. Det wes boaber plich. Ook stuen ze voort kloar um vuur de keoamvrou- we n' leaker penke soep of n' aander krachtig betje te kokn, zodet ze gaaw wier op krachen zol kom'n. Gewoonte west um de femielit, noabers en kunnighaejd 't an te zeg'n atter wat jongs e'kom'n wes. want met kaatjes zo as rechtevoort doar venom iej neet van. Wussen dee 't good en wa, dan kwam'n ze van alle kaantn anzet'n met 't een of 't aan der. Het wes n' half poond koffie, ne skaale met dreug'n ries, vol met kreent'n en rezien'n en nen raand van dikke proem der um hen en nen goo kloet botter der in, of ne kanne met proem'nmelk, det wes kaanemelk met stroop en dan rezien'n, proem'n en meer van zuk spil der in. Ook haj wat vrouwleu, vuural at 't heel noa in de femielie wes dee at kwam'n met n' krom'n oarm zo asse dan zean'n, um nen groot'n kreentn stoetn of nen weg' te breg'n. Allemoale dinge dee at zi'k good leutn smaak'n, en woer aj wa nen skoojer met in 't leawn keunt hooln, zo atter wals wor e'zeg. Biej de meeste kroamvrouwn stuen de waskamer of de speene de eerste daage dan ook vol potjes en penkes woer at 't een of 't aander in zat det e'brach wes. Joa det warn beste daage wat 't etn betreft vuur alle hoes- genootn. Want 't wes in de eerste plaatse wa bestemd vuur de moo, meer och 't menske kon lange als neet op en dan smiggeln de aandren van zelf met. bewogen heeft het ingezonden stuk naar het Rijssens Weekblad te schrijven waarin hij zich een fervent tegenstander van een caril lon in de Schildkerktoren verklaart. O ja, det zol ik nog hoaste vegetn, atter eene nen kreentnstoet'n of nen weg'n brach. dan kreeg'n ze n' stukke wier met noa thoes zo det ze ne doar ook kon'n preuwn. Non muuj neet mean'n at 't doar met wes ofe'lop. O nee, want at de vrouwe good wier op de beene wes, en n' eesen koarkgaank har e'ddoane of at 't wich e'deupt wes, dan worder n' wiewnmoal e'heuln op nen nomdag, of at ze, ze in een keer neet kon'n hemn, dan deen ze twee middaage, en dan kwam'n alle vrouwleu nog ne keer wier. Ze brachen dan „wier wat met, hetzij 't een of 't aander vuur n' klaen'n of cent'n vuur de moo. Ze kreeg'n dan ees n' poar küpkes koffie met wat ter biej, en dan kwam de fleske op toafel. De meeste wiewe lussen wa n' kloar borreltje, det wes good vuur de piern wor der dan gekskeernd e'zeg, nen enklen druenk zeut, wat ze roodn neumn umdet ne roo kleur har, en woer at de wichter, dee at met warn e'kom'n, ook iets van kreegn. Vuur asse wier noa thoes hen gongn kreegn ze alle moale wier koffie, meer non met kreentnstoete en beschuutn, noadet ees n' klaen'n roond wes e'goan. Iedere vrouwe kreeg ne dan eawn um de buurtn in de haane en op n' skoot um te zeen woer 't wich zich heuln har en woer atte non wa op leek, op de va of op de moo. Detter op zo'n wiewnmoal wat verhaandeld wor oawer de niejkes van de leste daage tus- ken de vrouwleu oonder mekoar, det koj wa begriepn. n' Een'n wus dit en n' aander det, en smangs küekeln ze alle moale duur me koar, zo dej 't hoaste neet vestoan kon'n. Meer je' doar haj dan ook wiewe vuur oon der mekoar. Tot zoveer dan enkele gewoonten en gebroek'n biej ne geboorte. Ook met trouwn gongn ter vuile aans too as van daag an n' dag. Non trouwt ze zowat allemoale miln in de wekke, meer toen wes't algemeen zoaterdaag'ns moarns, want dan kossen 't niks. Non is zoaterdags moarns juust deurste, meer toen, toen trouwn degen- nege dee at wat ui de melk te brokkelen 11 mei: Leerlingenuitvoering vgn de muziek school Rijseen e.o. gebouw Jeruël. aanvang 7.30 uur. 11 mei Beatclub Scribble, ft. Jozefgebouw. t uur. 20 mei, Filmclub Rijnen, lezing ever het fil men door Dri. J. W. A. Sehuurman. Kan tine Omefa uur. 1 juli, Filmclub Rijssen, bespreken opnamen van 8 juni Kantine Omefa, S uur. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op hét gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7. vóór maandag 6 uur. har miln in de wekke en de boern. Ook trouw'n in de koarke kwam heel zeeldzaam vuur, en dee ter in een* dan gebuurn det nog mees züendaagns gewoon oonder n' koarkdiens. In de wekke det de jonge leu hen ïnschriewn gongn det wes meestal op doonderdag, dan har n' jonge ees 's moandaagna, gangs e'wes, zo asse 't neumn. Ze zean'n um dan op 't gemeentehoes woer laate of ze doonderdaagns mon'n kom'n. Nen dag of wat vuur 't intkriewn, gongn n'poar vrouwleu meestel zusters van 't broedspoar de buurn, femielie en kunnegen langs um ze te nueng want met kaat'n as vandaage an n' dag deen ze toen nin. As 'n jonge en 't meuk'n wier kwamn van stadhoes van 't inskriewn, dan kwamn zo gangs d» buurwiewe um te filseteern, en um 't een of 't aander te breng'n vuur de hoeshooldege. Het zij n' poar kopkes. n' poar bussen um wat in te doon, n' penke. of een poar sierpüt- jes en meer van zuk spil. Natuurlijk worder dan op e'druenkn, ees koffie met müpkes, en dan kwam de fleskf op de toafel. Det de wiewe dan 's mirgs het eta neet op tied op de toafel harn luet zich wa begriepn. 's Mid- daagns gong n' jonge gewoon wier hen woarken. Gonge noa n' stoom, dan ham de gennege dee at biej um stuen'n de mesiene of 't weawetow mooi e'maakt. e« dan harn ze jplle moale n' poar cent biej mekoar e'doan woer at ze um n' stuk hoesroad vuur harn e'koch. Het wes dan de gewoonte um de keals dee ft doar an met harn e'doan,, 's oawns noa stoomtied, zo van 't woark met La nemn noa ne vegun- nege um ze trakteern. Detter dfn gaaw wat te pak'n harn leut zik wa anzeen, want de meesen kon wat op en spuujn der neet in en det zo op de nuchtere maage, zoonder een stuk'n etn vuurof. Non doot ze met stuks keeze en bülkes wos der tusken duur meer doar moej vrooger neet umme kom'n. Tookn wekke veerder Cftjan. De Stichting Mensen in Nood organiseert ook dit jaar in samenwerking met buitenland se liefdadigheidsorganisaties vakantiekinder transporten naar Nederland. Sinds enkele jaren rijn verschillende Rijs sense families bereid gebleken om als pleeg gezin op te treden voor kinderen uit Wenen en Paderborn. Het betreft kinderen die in so- eigal opricht eeer veel tekort komen. Als de- re kinderen een vakantie in Nederland kun- nén doorbrengen betekent dit een prachtig werk, omdat het echt kinderen in nood be treft. Kinderen uit het Salzgitter-gebied (Duits land) komen naar Nederland van 17 juli tot 26 augustus. Het betreft hier veelal wezen uit kindertehuizen Vooral voor deze kinderen zou een goed gezins-milieu voor enkele weken een verademing betekenen. De kinderen uitgezonden door de Cari tas Paderborn (Duitsland) wonen b.v. in Dortmund, Bielefeld, Essen en Münster, in grijze sombere woonblokken. Ieder gezin, groot besluit hebben genomen. Want dat is het toch echt wel geweest. Mevr. Weggelaar na 12 jaar de Nederlandse taal, noch het Riessens dialect vergeten, wil in het kort wel vertellen hoe het haar man en haar is vergaan. De eerste tijd is voor iedere emigrant moeilijk. Ook voor ons. Dat staat vast, daarvoor hoeft zich niemand te scha men. Het onvoldoende beheersen van de En gelse taal, het geconfronteerd worden met zo veel dingen die anders zijn, niet slechter, maar anders, en je moet toch alles maar verwerken. Gelukkig is het met ons goed gegaan. Mijn man was werkzaam in de bouwvak, heeft hard gewerkt en werd later voorman bij een winkel betimmeringsbedrijf. Vakwerk wordt goed betaald in Australië. Na 5 jaar hadden we het zover gebracht dat we een eigen huis hadden, we zijn van mening, dat dit ons hier niet gelukt was. Het ia het echtpaar Weggelaar dus goed gegaan, er werden drie kinderen geboren Jngrid (10 jaar), Diana (8) en Chris (4). Ze mochten alle drie mee naar oma en opa en naar de ooms en tantes, die ze alleen maar (een beetje) kenden van foto's Ja, oma en op* Lammertink (wonende aan de Lentfers- weg) hebben wel eens plannen gehad om hun kinderen en kleinkinderen te bezoeken, maar het plan kon niet doorgaan vanwege de gezondheidstoestand van mevr. Lammer tink (68). Dat het een geweldige verrassing voor hen was dat daar plotseling hun dochter met drie flinke gezonde kleinkinderen voor hen stond apreekt vanzelf en de drukte die dit be zoek heeft meegebracht hebben ze graag op de koop toe genomen. Terug' naar het gesprek met mevr. Wegge- laar-Lammertink. Hoewel ze niet verheelt dat ze wel eens heimwee heeft gehad, en gelooft dat iedere emigrant daar op zijn tijd last van heeft, meent ze dat zowel haar man als zij, dat vervelende gevoel nu definitief heeft overwonnen. Dat komt ook omdat het haar man en haar de laatste drie jaar wel bijzonder goed is ge gaan. Het geluk heeft haar toegelachen. De In de periode van 6 mei tot 16 september organiseert de Streek VVV Twente een volle dig verzorgd achtdaags hotelarrangement In dit deel van Overijssel. Het arrangement om vat behalve de heen- en terugreis een aantal uitstapjes en een volledig pension in één van de vier Rijssense hotels, die opgenomen zijn in dit arrangement. De gasten worden per touringcar gehaald van en gebracht naar Rot terdam. Den Haag, Haarlem. Amsterdam en Utrecht. Het programma dat de deelnemers voorge zet krijgen tijdens hun achtdaagse vakantie in Twente ziet er als volgt uit: maandag: Aankomst in Rijssen. dinsdag: Gelegenheid tot het maken van een Maïs. een plant, die zijn oorsprong in Ame rika heeft en die alleen maar door de mens naar andere gebieden kan worden gebracht, had Afrika al bereikt nog voor Columbus op weg ging en de Nieuwe Wereld ontdekte. Dat is de intrigerende conclusie van een artikel in een recent nummer van Nature van de hand van M.D.W. Jeffreys van de Universi teit van Witwatersrand. De schrijver levert bewijsmateriaal voor namelijk van taalkundige aard voor de aan wezigheid van maïs in Afrika reeds in de veer tiende eeuw. Na erop te hebben gewezen, dat de aanwezigheid van maïs altijd het gevolg i# van menselijke activiteit, geeft hij de ver onderstelling van de mensen, die verantwoor delijk zijn voor de introductie van deze graan soort in de oostelijke kustgebieden van Afri ka de Arabieren zijn geweest en dat trekken de Afrikaanse stammen, die de maïs van de Arabieren hadden gekregen de plant naar het binnenland brachten. Natuurlijk rest dan nog de vr^ag: Wie was dan oorspronkelijk ver antwoordelijk voor het transport van de maï» uit Amerika naar de Oude Wereld? of klein, heeft twee kleine kamertjes en een keukentje ter beschikking. Hoewel het hier al beter is dan in de kampen waar ze (geluk kig) uitgekomen zijn wonen deze kinderen hier allerellendigst. Dan de kinderen uit de grootstad WENEN. Behalve geestelijk hebben ze het materieel ook nog vaak arm. Vaak ontbreekt de vader en de moeder moet buitenshuis werken om in het levensonderhoud te voorzien. Speelge- legenheden in deze grootstad zijn er veelal niet. Waar moeten ze heen in de vakantie? De kinderen die reeds eerder naar Holland mochten, worden (ook in Rijssen) bij her haling door de gastgezinnen teruggevraagd. Dat is geen probleem. Maar het zou zo mooi zijn als er meerdere aanmeldingen binnen zouden komen. Voor de Weense kinderen i* het vakantietijdvak gepland van: 1 juli tot 30 augustus. Opgaven worden voor Rijssen gaarne inge wacht (tot 15 mei) door mevr. Kienhuis-Ho- des, Dannenberg 8 Rijssen, Tel. 2527. familie Weggelaar woont nu in een prachtige bungalow in de bergen ongeveer 30 km. van Melbourne. Alleen huishoudelijk werk verrichten bevredigde mevr. Weggelaar niet voldoende. Zij zocht naar een mogelijkheid ,,iets te doen" Ze meldde zich aan als demonstratrice van huishoudelijke artikelen. Prachtig materiaal dat niet in winkels verkrijgbaar is maar al leen maar wordt geleverd via demonstratri- ces die deze artikelen introduceren op bijeen komsten van een aantal huisvrouwen. Dat vond ze leuk werk en ze boekte veel succes. Geleidelijk werd ze groepsleidster en thans staat ze aan het hoofd van een agentschap, terwijl haar man het beheer heeft over het magazijn. ..Er gaat veel tijd in zitten, maar het werk is aardig en wat meer is er wordt goed ver diend", zegt ze lachend. Ze legt grote afstan den af ,,per auto of per vliegtuig, zodat ze te vens veel ziet van het land. Australië is een prachtig land, de Austra liërs waar wij ons bij hebben aangepast zijn gemoedelijk. Daarom gaat ze dan ook graag weer terug. Wij zijn van plan ons te laten naturaliseren, zodat we nu echt zover zijn dat we ons Australiër voelen. Wij geloven dat ook onze kinderen hier een goede toekomst kunnen opbouwen. .Terug naar Holland:?" Voor een korte of langere tijd misschien wel. Beslist geen definitieve terugkeer. Dat was in het kort een verhaal van een Rijssens meisje dat een grote stap durfde nemen, een stap waarvan ze kennelijk geen spijt heeft. We hebben haar voor de toekomst het allerbeste toegewenst. Onder voorzitterschap van de heer G. J. van de Maat hield de amateurfotografenvereni- ging Aldolem maandagavond in café Royal haar laatste contactavond van het seizoen '67 '68. De belangstelling voor deze avond viel enigszins tegen. Bij Aldolem is men meer be langstelling gewend van de leden. Niettemin was de stemming geanimeerd en was er, ook door niet aanwezige leden veel materiaal ge leverd. Zowel de foto's als dia's waren van een uitstekende kwaliteit en getuigden dat de techniek van vele amateurs er in het afge lopen jaar zeer op vooruitgegaan is. In het nieuwe seizoen dat in september weer begint, zal getracht worden nieuwe leden (vooral be ginnelingen) aan te trekken. wandeling al dan niet onder leiding van een VVV-gids door de bossen van 't Hollandse Schwarzwald en de Rijsserberg met oriën- teertafel.. 's Avonds wordt in het hotel een ontspanningsprogramma verzorgd, woensdag: Dagtocht naar Duitsland (een gel dig paspoort is hiervoor nodig!), waarbij onder meer slot Bentheim zal worden be zocht benevens de daar gelegen zandsteen- groeven. De reis gaat verder via Schüttorf, Rheine en Ibbenbürch. Via het Böcketal gaat de touringcar naar Tecklenburg, dat men bezichtigen kan. De terugreis gaat via het Emstal, Münster, Burgsteinfurt en Gro- nau. donderdag: Op deze dag kunnen de gasten een bezoek brengen aan Almelo (weekmarkt), door welke stad een rondrit wordt gemaakt. Daarna gaat de tocht naar kasteel Twickel (via de Twickelse bossen) en naar Delden en Goor. vrijdag: De deelnemer aan het achtdaagse arrangement krijgt vrijdags een heel ande re omgeving te zien. Dan gaat de bus naar het unieke watergebied van N.W.-Overijssel, dat bereikt wordt via de Noord-Oost-Polder, zaterdag: Gelegenheid tot bezichtiging van het stadje Rijssen.'s Avonds wederom een ontspanningsprogramma, zondag: Een uitgebreide tocht door Twente, Salland en de Overijsselse Heuvelrug, ter wijl er gelegenheid bestaat tot het maken van een wandeling op de Lemelererg en Park 1813. Via het Eerderbos gaat de bus weer naar Rijssen. maandag: Terugreis van de deelnemers naar hun woonplaatsen. Dinsdag 7 mei, zal in de geref. gemeente Noorderkerk, een contactavond worden gehou den, waaraan alle verenigingen van genoem de gemeente hun medewerking zullen verle nen.Het geheel staat onder leiding van ds. A. Bregman. Op deze avond zal aan de kerke, raad een avondmaalstel worden aangeboden, als geschenk van de verenigingen voor de binnenkort in gebruik te nemen Zuiderkerk. Vergissing Luistert u eens: ,,Een carillon in plaatsen als Enkhuizen en Zaltbommel waar sinds de 17e eeuw een speciale speeltoren is aange bracht is natuurlijk iets bijzonders, behoort historisch tot de cultuur van zulke steden en als het op gezette tijden door een goed beiaar dier wordt gespeeld, ja dan is er sprake van een aantrekkelijk bezit. De plaatsen van carillons in deze tijd van jachtend verkeer aan de voet van kerken, die dan op welke gronden dan ook z.g. verrijkt moeten worden met een carillon is gewoon een vergissing. Ik ben er tegen op gekomen omdat ik de bevolking en de autoriteiten en het carillon comité wilde waarschuwen. Er hangt ellende boven Uw hoofd. In die zin. Ik heb er een persoonlijke slechte ervaring mee. Ik woon in Deventer en het carillon van de toren van de Grote Kerk speelt ieder kwar tier automatisch. Niet minder dan 12 maal per dag is men verplicht het schone lied. ,,ln een blauwgeruite kiel te aanhoren". Och zo is wel eens gezegd, op de duur hoor je dat toch niet meer. Nou ik wel. Maar als dat waar zou zijn dat de mensen ,,op de duur het klokkespel niet meer zouden horen" als dat waar zou zijn, nou dan is het natuurlijk helemaal jammer van de te nemen moeite en van het te besteden geld. Lange jaren was er sprake van nachtelijke tumult. Het carillon, ik noem het graag de muziekfabriek draaide" ook 's nachts. Een comité waarin hotelhouders heeft gedaan, gekregen dat aan het nachtelijk ru moer een einde is gekomen. ,,Wat de Rijssenaren boven het hoofd hangt" filosofeert de heer Colmjon ,,als er een kleine storing in het apparaat is, is helemaal onvoor stelbaar." Het kan dan gebeuren dat alle vier „ingestoken" wijsjes elk kwartier achter el kaar spelen, zodat het soms uren achtereen door kan tingelen. Nee de toren van de Schildkerk, staande in het centrum van Rijssen, waar het verkeer rondom heen raast en giert en brult is totaal ongeschikt voor een carillon en tot slot van ons gesprek zegt de heer Colmjon: Ik hoop voor Rijssen zeer dat het gespaard blijft voor een klokkenspel en het herinnert aan de slotzin van zijn ingezonden stuk: Mo gen mijn bedenkingen ertoe leiden, dat de initiatiefnemers (plus de autoriteiten) in Ries sen de zaak goed overwegen, alvorens tot da den over te gaan. De door de kerkeraad der Ned. herv. ge meente beroepen predikant, ds. E. M. Bakker bracht woensdag j.l. een bezoek aan Rijssen. Ds. Bakker had middag» een onderhoud met de kerkvoogden en 's a^vonds mét de ambtsdragers en de wijkkerkeraad. De beroepen predikant hoopt zendag S mei voor te gaan in een morgendienst in de Schildkerk. Het is wel een hele oitderuemiiig em voor een vakantie van ruim twee wekem met drie kinderen van Australië naar Kijaaan te gaan om ouders broer* en auatera té bezoeken. Dat vindt degene die dit deed aelf ook wel, maar ze heeft het erg leuk gevonden vertelt ze ons aan de vooravond van haar terugreis (per vliegtuig) naar Australia. Het is Mannij Lammertink. geboren en ge togen in Rijssen in 1956 met haar man Cor Weggelaar als pas getrouwd eehtpaar ver trokken naar Australië, bat onbekende tege moet. Het was twaalf jaar geleden ander» in Hol land dan nu, vertelt mevr. Weggelaar, ar was een grote woningnood en als ja zelfs geen huih kunt krijgen, els je jong bent, och dan ga je wel eens nadenken over emigreren. Wij heb ben dat ook gedaan, voorlichtingeevonden be zocht, allerlei inlichtingen ingewonnen, con tacten gelegd in Australië tot wij het grote Het stadhoes in vroegere dagetoen de poompe er nog stuen. Sinds dat dese foto is e'maakt is ter nog wal wat veraanderd. De poompe is ter al lange neet mtar en ook de stoepe is op dese foto nog neet vuurzeen van n'muurk'n.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 5