Verkoopavond trekt vaak zeer veel belangstellenden Succesvolle eieractie Sportclub supporters „Ogen worden slechter, verder mankeert mij niets Urk in mei 1000 jaar Eeuwenoude paasgebruiken in Overijsselse plaatsen Wee böcll ter geald vuur Overal paasvuren Garagebouw in Schwarzwald Tradities worden in ere gehouden AGENDA B ERGERLIJKE STAND PREDIKBEURTEN J. Sander man (96 jr.) Veel gelukwensen op verjaardag Vrijdag 5 april 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 8 SIGAREN JNZET LAAG INGEZET MIJN ROEPEN WEE WAS DAT? V f i fe if: f": TEL KWIJT W fpvi Jtb Aquanauten voor cl iepzeeonderzoek Iets te koop of te ruilen Plaats een ADVERTENTIE ERGERNIS VOOR BABY'S HUIDJE 5? Dinsdagavond. Hotel Spekhorst. Op het vroege avonduur (van half zeven) komen er al bezoekers die zich willen verzekeren van een goede plaats en te gen kwart voor zeven is de zaal al voor driekwart bezet. En nog steeds blijft het „doordruppelen" tot de zaak tegen zeven uur totaal bezet is. Het is een belangrijke „verkoop avond". Een boerderij met wei- en bouwland in Notter en Zuna wordt per ceelsgewijze ingezet en een fraai woon huis aan de Boomkamp wordt bij toe slag verkocht. Met welgevallen beziet de caféhouder de heer Willy Spekhorst, pas als winnaar van een rechtsgeding, aangespannen door de ge meente uit de strijd gekomen, zijn volle zaal. Achter de tapkast heerst grote activiteit. Er hoeft geen koffie of thee te worden geschon ken. De Riessense burgers en Notterse en Zu- nase boeren (of moet men agrariërs zeggen?) bestellen, ,,klaor met suuker" of 'n ,,ke- jakje". Dat is goed voor se spanning. Want die zal er straks zeker komen. De overgrote meerderheid is niet gekomen om te kopen of in te zetten. Maar zo'n verkoop heeft altijd iets bijzonders. En ook al koop jë geen stukje grond of doe je geen bod op een boerderij of huis, je leeft toch even mee, en je wilt ook wel eens weten, hoe het afloopt. De afslager op zijn Hollands, in 't Riessens zou je misschien „ofreuper" moeten zeggen is nog steeds Mans Nijland. Mans van Boot n Jan. Ook hij is lichtelijk nerveus, al lacht hij al zijn tanden bloot om te doen alsof er niets met hem aan de hand is. Hij gaat met een grote kist sigaren rond. De baas van Mans, Notaris van Schooten, heeft dat gebruik ingevoerd. Voor de verkoop of inzet gaat Mans met de kist sigaren rond. Gretig pakt boer en burger een (beste) si gaar. Gevolg dat binnen korte tijd de rook te snijden is. De assisten van de notaris de heer Geerling deelt stencils uit over bijzon derheden en verkoopvoorwaarden van 9 per celen die straks moeten worden ingezet, de stencils worden door enkelingen serieus beke ken; anderen gebruiken het min of meer als kladpapier. Notaris Van Schooten heeft geen haast. Eigenlijk niets voor een notaris om bijna een kwartier speling te geven voor hij het woord geeft aan Mans. Voor de heer Spekhorst en zijn keurig in het zwart gekleden over een mooie gelegenheid om bestellingen uit te vop ren. Maar als ieder een glaasje voor zich heeft staan vindt de notaris dat het maar ge beuren moet. Uitgebreid leest hij: ,.lk Frede- rik van Schooten. notaris te Rijssen de verkoopakte voor. F,n dan maakt hij dne ste reotiepe opmerking: ..Mans probeer het maar", nadat hij zeker weet, ,.dat niemand irveer iets te vragen heeft." Dan moet de boerderij worden ingezet. De boerderij? Nee het is meer dan dat, het 1. een boerderij met 3 schuren, een hangar(!) een kippenhok, een kookhuis erf en grond, gelegen aan de Klokkendijk te Not ter, samen groot 43,80 are. Perceel 1. Wee bödt dr geald vuur? vraagt Mans met z,ijn sonore stem. F,n dan gebeuit er iets vreemd. Niemand reageert. Mans herhaalt zijn vraag nu nog wat dui delijker. Niemand reageert. Dat is zelfs voor Mans, die al heel wat heeft meegemaakt op zulk een verkoopavond vreemd en merkwaar dig- Hij lacht tegen de zaal en kijkt naar beken den, alsof hij zeggen wil, „wat heb ik nou aan mijn fiets hangen?". Voor de derde maal vraagt Mans, Wee bödt dr geald vuur. Weer duurt het enkele minuten tot iemand, die helemaal geen be hoefte heeft aan het kopen van een boerderij zegt Tien doezend geuln. Zo, dat is het begin. De boerderij blijkt niet erg gewild te zijn. Het aanvankelijke bod wordt verhoogd tot dertien duizend gulden. Een laag bedrag voor de inzet. Maar de ver kopers maken zich nog niet ongerust. Bij de toeslag op 16 april wordt dat bedrag we) hoger. Dan een bouwland aan de Klokkendijk. Het openingsbod van f 2000.- wordt van alle kanten verhoogd en blijft voorlopig staan op f 6500.-. Een perceel grasland 74 are 80 gaat tot f 400.-. Een perceel grasland van 91 are 10 blijft staan op f 5700.-. Dan^weer een mooi perceel grasland van ruim een bunder". Aanvankelijk met duizend gul den opgezet gaat het later wat voorzichtiger met f 100. Blijft staan op f 6500.-. Tussen de regels door maakt Mans Nijland typische opmerkingen, die de spanning wat breken. ,,Naozit'n" zegt hij tegen iemand die naar de mening van Mans vroegtijdig in zijn schulp wil kruipen. terlijk door te zeggen ,,lk rake 'n tel kwiet" Zo wordt het een gezellige verkoopavond. Ook voor de heer Spekhorst die menig glaasje tussen de bedrijven door wegbrengt. Een weiland van 72 are aanvankelijk laag ingezet, haalt een inzet van f 5100.- en ruim eén bunder weiland aan de Bokkendijk wordt door een bekende Rijssenaar ingezet op f 6500.-. Een perceel grasland in Zuna ook ruim een bunder haalde het relatief hoge bod van f 11.500.- en een ander perceel van 1 bunder en ruim 57 are bleef staan op f 6000.-. Dat was een hele opgave voor Mans. die met zijn zakdoek het zweet zijnsn aaschijns moet opnemen. Nog is hij niet aan het einde van zijn no tarislatijn. Veel belangstelling bestaat er voor het fraaie woonhuis aan de Boomkamp, eigenaar de heer Gevers. Voor 14 dagen was deze woning ingezet op f 44.600.-. Wie zou dat kopen. Op dat moment een vraag voor (nog) niemand een weet. De aspirantkopers hebben eens goed rondge keken. Vreemdelingen in de zaal, die je niet kunt ..wegen"? Nee dat valt mee. De heer ,,Ik Frederik van Schooten" legt nog even de gang van zaken uit. Dit huis wordt verkocht bij toeslag. Mans de afslager gaat aftellen. Wie het koper) Iedereen begrepen? Niemand meer [Qts te vragen? ,,Mans probeer het maar." Daar gaat ie. Het is stil in de za-al. Zeuwntig doezend geuln". Dat valt mee zegt een stem achter mij. Dat is lange gin honderddoezend. Mans telt af. Telkens met honder. Eigenlijk gaat het een beetje te snel. Maar dat doet Mans misschien wel expres. Misschien raakt hij anders zijn tel kwijt. Zestig duizend gulden. Nog geen mijn (er). Mans blijft zak ken. Vijfenvijftigduizend. Geen geluid. Hij blijft zakken met honderd gulden. Vierenvijf tig, drieënvijftig, tweeënvijljig. Het zit er nog niet in. De koper komt gauw. Dat staat vast. Eenenvijftigduiznd. Nee. Vijftigduizendnegen honderd gulden. Mijn zegt iemand. Ja. Alle mensen komen in beweging. Wee was dat? Het is G. Pijffers, Klokkendijk. Ineens komt de zaak tot leven. ,,Good verkoch", vindt de een. ,,Het vaalt miej teegn" vindt iemand an ders. Pijffers gaat opbellen. De heer Gevers ook. Notaris Van Schooten informeert bij de eigenaar. Gegund? Ja zegt de heer Gevers. Niet lang daarna verschijnt de heer R. Brouwer jr, de jonge tandarts. Hij is de nieuwe eigenaar. Hij is er kennelijk blij mee. De meeste belangstellenden rekenen af. An deren blijven zitten en maken er een gezel- eerste luid en duidelijk ..mijn" roept, die is lige avond van. Over veertien dagen ko- de koper (als het gegund wordt door de ver-men de meesten terug. /f-- 'r-v l. - .-< - i-Vv Als iemand een perceel inzet op f 4000.- en Mans verstaat f 2000.- herstelt hij zich mees- 3 april: Jaarvergadering Oudstrijders. Café Struik, 8 uur. 5 april: Twente Zangers met The Shepherds. Parkgebouw, 8 uur. 8 april: Speeltuinvereniging Margriet, leden vergadering. Speeltuingebouw, Lentferts- weg. 8 april: Grote voorjaarsmarkt. 9 april: Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing door mevrouw Storm uit Deventer over het boek: ,,De danseres zonder benen". Park gebouw, 8 uur. 15 april (2e Paasdag): Internationale wind- hondenrennen. De Koerbelt, 11 uur. 22 april: Filmclub Rijssen; vertonen en be spreken van door de leden gemaakte films met onderwerp ,,De Fiets". Kantine Omefa, 8 uur. 23 april: Ledenvergadering E.R.K.V. Café Jan Kuper, 7.30 uur. 20 mei: Filmclub Rijssen, lezing over het fil men door drs. J. W. A. Schuurman. Kanti ne Omefa, 8 uur. 8 juni: Buiten-excursie met filminstructie, Filmclub Rijssen. 1 juli: Filmclub Rijssen, bespreken opnamen van 8 juni. Kantine Omefa, 8 uur. 3. 4, 6 en 8 april: Schietwedstrijden R.J.V. Café Royal, 7.30 uur. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling algemene natoto, kamer 7, boven, vóór maandag 5 uur. GEBOREN: Marcus Meilamat, zv. G. Basaur en K. Paul, Graaf Ottostraat 120, 26 maart; Marjanne, dv. J. Paalman en J. ter Keurst, Rembrandt, van Rijnstraat 16, 26 maart.; Odette Anna Catharina, dv. J. G. Schothuis en A. M. Eekers, Johan Willem Frisostraat 15, 27 maart; Hendrik Teunis, zv. J. Schepers en G. Arends Wijnand Zeeuwstraat 21, 31 maart; Hermannus, zv. H. Zonnebelt en J. Poortman, De Kaempe 19, 30 maart; Gerrit Jan, zv. W. Bosman en J. Tra ast, Walstraat 20a, 1 april. ONDERTROUWD: Hermannus Stegehuis, 22 jaar. Wierden, Kruissteenweg 44a en Berendina Nijland, 20 jaar, Rijssen, Bloemstraat 18, 28 maart; Nuij Hop, 25 jaar, Hellendoorn, Nijverdal, van Ostadestraat 19 en Annie Koetsier, 18 jr. Rijssen, Nassaustraat 16, 29 maart; Jan Gerrit van de Westeringh, 23 jaar, Wier den, Wilgenlaan 54 en Johanna Willemina Klein Horsman, 22 jaar, Rijssen, Verenland weg 29, 1 april. GETROUWD: Arend Jan Voortman. 24 jaar en Johanna Fre- driekje Baan, 21 jaar, Rijssen, Haarstraat 37a, 26 maart; Jan Ezendam, 21 jaar en Jannie Paalman, 22 jaar, Rijssen, Weverstraat 3, 29 maart; Hendrik Dangremond, 26 .jaar en Gerritdina Alberta Seppenwoolde, 19 jaar, Rijssen, Arend Baanstraat 67, 29 maart. OVERLEDEN: Hendrik Kolkman, 83 jaar, wv G. Stam, Bor- keld 5a. 18 maart te Almelo; Gerrit Hendrik Wessels, 62 jaar, ev. J. Har- bers, Holterstraatweg 41, 22 maart. Te Alme lo; Dirkje Bijsterveld, 64 jaar, wv. M. Groen, Ka- rel Doormanstraat 36, 27 maart te Deventer. NED. HERV. GEMEENTE. GROTE KERK. 9.00 uur en 10.45 uur Ds G. Westland van Wierden. 19.00 uur Ds W. van Tuyl. WESTERKERK. 9.30 uur Ds W. van Tuyl (bevest. lidma ten). 15.00 uur Ds J. de Lange (Bed. H..D) GEREF. KERK BOOMKAMP. 9.30 uur en 15.00 uur Ds. H. Brinkman (bed. H.A.) GEREF. GEM. NOORDERKERK. 9.30 uur Ds. A. Bregman 15.00 uur Ds A. Bregman (Bed. H.D.) 19.00 uur leesdienst. GER. GEM. IN NED. ESKERK. 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE. 9.30 uur en 19.00 uur Ds H. A. Vosman. 14.30 uur leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK. 9.30 uur, 15,00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager. VRIJDAG 12 APRIL. GOEDE VRIJDAG. Grote kerk 9.30 uur Ds W. van Tuyl. Westerkerk 19.30 uur Ds J. de Lange. Noorderkerk 19.30 uur Ds A. Bregman. Eskerk 9.30 uur en 19.30 uur leesdienst. Bevervoorde 9.30 uur en 19.30 uur Ds H. A. Vosman. Oranjekerk 9.30 uur en 19.30 uur Ds J. W. Slager. Boomkamp 19.30 uur Ds H. Brinkman. Afgelopen dinsdag vierde de oudste inwoner van onze woonplaats, Jan Sanderman, (beter bekend als Spats-Jan- tje) zijn 96ste verjaardag. Dat dit gebeuren niet onop gemerkt voorbijging, dat spreekt vanzelf. Tientallen belangstellenden kwamen dan ook naar de woning in de Tabaksgaarden om de hoogbejaarde, vriendelijke man te feliciteren, o.m. de predikanten A. Bregman en H. A. Vosman. Sanderman is nog bijzonder kras. Elke dag maakt hij een wandeling, die hij onder breekt met een bezoek aan één van zijn kinde ren of kleinkinderen. Sommigen wonen zelfs meer dan een kwartier ver van de Tabaks- gaarden. Dat is geen bezwaar voor hem. Jammer dat mijn ogen slechter worden. Het zien wordt met de dag minder. Verder mankeert mij nog niets", vertelt de heer San derman. Gestoken in zijn beste kleren, met zijn on afscheidelijke zwart-zijden petje op zit Sander man in de leunstoel, dicht bij de haard. Zo nu en dan mengt hij zich even in een gesprek, of praat met een van de kleinkinderen. Opa Sanderman, zoals de buurt hem noemt, is een bekende figuur, zowel in als buiten Rijs sen. Dit bracht zijn beroep van vrachtrijder mee. Daarmee begon hij als 12-jarige. Jaren lang heeft men hem kunne» zien met paard en wagen, beladen met vracht uit Deventer. Honderden kilometers legde hij af. Nog steeds toon hij interesse in het bedrijf dat van vader op zoon ging. Momenteel leidt n schoonzoon deze onderneming. ,,Tot zijn tachtigste jaar heeft grootvader de boekhouding gedaan. Hij vond het maar wat jammer, dat hij er op een zeker moment een punt achter moest zetten. Alleen om het feit, dat hij de cijfers en letters steeds moei lijker zag. Maar nog elke dag vraagt hij ons of we een goede vracht hebben gehad", ver telt ons de huidige vrachtrijder. Mag het zien dat minder zijn, het geheug van de jarige is nog bijzonder goed. Dit blijkt uit zijn herinneringen. Hij vertelt in details hoe de Bouwstraat er tachtig jaar geleden uit zag. Uren kan hij er over praten. Tot 1959 woon de hij daar. Opa Sanderman heeft tien kinderen (w.v, er nog zeven in leven zijn) 35 kleinkinde ren en 81 achterkleinkinderen. Tot dusver heeft de VS 50 astro nauten opgeleid. Minder bekend is het feit dat men er ook over 300 goed getrainde aquanauten be schikt. Deze zijn speciaal opgeleid voor het verrichten van werkzaam heden op de zeebodem, op diepten van zo'n 130 meter. Zij zoeken er naar olie, mineralen en voedsel. De aquanauten moeten 5000 onderwa ter-uren achter de rug hebben voor zij voor deze werkzaamheden in aanmerking komen. Desondanks kunnen slechts vier van hen tot een diepte van 200 meter duiken. »S- Onder leiding van de heer L. J. Barg- mans, voorzitter der supportersvereni ging van Sportclub Rijssen, zwermden zaterdagmorgen 15 jongens en meisjes uit over Rijssen voor de verkoop van chocolade-eiren. Het supporterbestuur had 1200 eieren en 600 sinaasappelen iri- gkocht. Elk netje, inhoudende 2 choco lade-eieren en 1 sinaasappel werd ver kocht voor 1 gulden per stuk. Vier autobezitters stelden zich met hun voertuig belangeloos beschikbaar voor deèe actie. Binnen drie uur waren alle netjes aan de man gebracht zodat het doel van deze actie, versteviging dei- kas van de nog piepjonge supportersver eniging, volkomen bereikt is. In Overijssel, en vooral in Twente, worden nog steeds Paastradities in ere gehouden. Die tradities bestaan niet al leen uit het organiseren van een Palm pasenoptocht, maar specifieke volksge bruiken zoals eiergaddern, vlöggelen, Urk Het voormalig eiland Urk Urk werd eiland-af door inpoldering van de Noordoostpolder bestaat dit jaar 10 eeuwen of wel 1000 jaar! In de week van 20 t.m. 25 mei wordt er feest gevierd. Behalve een aantal speciale attracties zullen er de hele week door films worden gedraaid over de visserij en Urk, er zullen schietdemonstraties worden ver zorgd en last but not least zal een grote ten toonstelling worden ingericht, waarin Urk in al zijn facetten te zien zal zijn. Het dorp en haven zullen die week verlicht zijn. Uit het voorlopige feestprogramma deden wij de de volgende greep: Maandag 20 mei: 8 uur Klokgelui gevolgd door een rondrit door het dorp van herauten te paard. Daarna wordt in het gemeentehuis een bijzondere raadsvergadering gehouden met eventueel daaraan gekoppeld een receptie. Er worden verder op die dag BB-demonstra- ties gehouden, parachutespringen komt op het programma voor enz. Dinsdag 21 mei: Tijdens de ochtend opvoe ring van een historisch spel met o.a. de aan komst van de vroegere Amsterdamse burge meester Witsen. Er zijn demonstraties haring zegenen en bovendien is er voor de Urker dames een wedstrijd in het zgn. lijnen, 's Mid dags worden rond de haven volksspelen ge houden zoals roeien, touwklimmen over de haven enz. Woensdag 22 mei: Ballonvaart met het echt paar Boesman en een optocht van kinderen, poppenkastvoorstellingen enz. Donderdag 23 mei (Hemelvaartsdag): Even tueel 's middags een concert van het Leger des Heils, 's avonds een groot concert met medewerking van alle Urker koren. Vrijdag 24 mei: 's Morgens demonstraties met reddingsboten en helicopters van de KN ZRM. 's Middags een Pipo-voorstelling voor de kinderen, windhondenrennen, een gecostu- meerde voetbalwedstrijd en een rolschaats- show. Zaterdag 25 mei: Gedurende de hele dag rondgangen van diverse muziekkorpsen, 's Mid dags vaart de vloot uit en later is er een taptoe samen met een gymnastiekuitvoering. s Avonds om 8 uur wordt er een concert ge geven met o.a. het koor Sweet Sixteen en Pro Musica. (Wijzigingen in dit programma zijn voorbehouden). Wie afgaat op de belangstelling die er ook in Rijssen voor een gemeen teraadsvergadering bestaat, komt tot de conclusie dat die te verwaarlozen is Verschillende keren zijn alleen verslag gevers van de diverse kranten die in Rijssen en omgeving verschijnen, de enige buitenstaanders, terwijl het ook wel eens gebeurt dat er enkele Rijsse naren zich op de hoogte willen stellen van de gang van zaken in de gemeente raad. Groot is die belangstelling echter nooit. Dat wil niet zeggen dat men zich in Rijs- sen niet interesseert voor de handelingen van de vroede vaderen. Dat doet men n.l. wel. Natuurlijk moet men afgaan op de ver slagen in de dag- en weekbladen, zodat diege nen die voor die verslaggeving zorgen een grote verantwoordelijkheid hebben. Het verslag dat met name in het week blad voor Rijssen over de vorige week gehou den raadsvergadering is verschenen is aan leiding geweest voor nogal wat commentaar. Met name heeft men zich zeer bevreemd over de gang van zaken betrekking hebbend op de bouw van een garage bij een woning in het Schwarzwald toebehorend aan de ge meente. Wij gaven als commentaar dat het een mooie stimulering van de bouwactiviteit in Rijssen zou zijn (een injectie zogezegd) als iedere bewoner van een gemeentewoning een garage liet bouwen op kosten van de gemeente. Het is op zichtzelf niets bijzonders dat zo iets gebeurt. De bewoner van d« (gemeen te) woning moet echt zelf de kosten dragen en het kost hem echt f 23,50 per maand. Dat wordt gewoon uitgerekend op 30-jarige an- nuiteitsbasis. Het is door velen kennelijk ver keerd gelezen of begrepen. Verschillende Rijs- senaren hebben wij in een soort verontwaar digde stemming horm praten over bet bou wen van een garage met subsidie van de ge meente. Daar is geen sprake van en het ;s misschien goed dat het hier even recht wordt gezet. Wellicht zullen er meer bewoners van gemeentewoningen van deze gemeentelijke po litiek kunnen profiteren. Of iedereen waar het bouwen van een garage zeer wel mogelijk is zo vlot medewerking van de gemeente Rijs- ,sen zal krijgen, kan natuurlijk worden betwij feld. Maar men mag zo zonder meer maar geen argwaan koesteren. Dat moet eerst worden bewezen. Mocht wie dan ook andere ervarin gen hebben opgedaan of ii^ de toekomst nog opdoen, wij zullen het op prijs stellen dat te vernemen. De bouw van de garage in het Schwarzwald heeft dus enig misverstand ge wekt, dat wij graag willen rechtzetten. Wie zich echter en dat zijn er naar onze mening ook niet weinig geëergerd hebben aan een ander facet in deze zaak hebben dat zeer terecht gedaan. Wat bleek n.l. B. en W. stelden voor een krediet van f 3100.- beschikbaar nte stelle om deze bouw te financieren. De raad kon dus akkoord gaan of het voorstel afwijzen. Maar een van de raadsleden had ontdekt... dat de garage al bijna klaar was. Hij had zich daaraan geërgerd en atten deerde zijn collega raadsleden op dit merk waardige feit. Het vreemde was dat de raad zich zonder meer bij de uitlating van wethouder Goosen dat hij het gevoelen, van de raad in dit soort kwesties wel kende neerlegde. Dat hier niemand een ernstig protest liet horen is een bedenkelijke zaak, en men maakt een raadsvergadering op deze manier tot een zitting van ja-knikkers. Immers is in gevallen als deze sprake van een principe. Een raad, een gemeentebestuur is gebonden aan allerlei regels, beperkt in het nemen van beslissingen, die dan boven dien nog door „Zwolle" moeten worden goed gekeurd. Daarom is het logisch dat men op de rechten die men heeft blijft staan en dat men in verzet komt als die rechten tot een farce worden gemaakt. Een redenering in de geest van „ik dacht wel dat jullie daarmee akkoord gingen" kan tot gevaarlijke consequenties leiden. Daarom hebben wij ons zeer bevreemd dat de gemeenteraad dit zonder meer heeft ge pikt. In grote gelatenheid, zonder protest, zon der commentaar. Want men moet zich eens voorstellen dat de gemeenteraad unaniem wel had geprotesteerd tegen deze gang van zaken. Dan zou de garage bijna klaar zijn ge weest. En het geld was niet beschikbaar ge steld. Een merkwaardige situatie. paosstaakslepen. Uiteraard worden op bepaalde avonden grote paasvuren ont stoken. Hieronder vermelden we de plaatsen en de gebruiken. De Paasgebruiken in Denekamp spelen zich dit jaar voor het eerst af op 7 april, 's Mor gens om half twaalf start een grote Palm pasenoptocht, die 's middags om 1 uur gevolgd wordt door het zgn. eiergaddern. Groepen jongens gaan dan eieren inzamelen (of geld), waarmee het grote paasvuur bekostigd moet worden. Het hout voor dit paasvuur wordt op 13 april met paard en wagen aangevoerd en het grote paasvuur wordt opgebouwd on der het zingen van oude paasmelodieën. Ook in Ootmarsum worden de Paasgebrui ken bij de bevolking in hoge ere gehouden. Ze verschillen geheel met die van Denekamp. Wel wordt ook op 7 april ('s middags om half drie) een Paimpasenoptocht gehouden, maar de andere gebruiken verlopen anders. Op 13 april (daags voor Pasen) 's middags om 1 uur, komen de paoskêêls (een aantal mannen uit Ootmarsum) op het Marktplein bijeen om vandaar ook met paard en wagen hout te gaan halen voor het paasvuur dat een dag later op de paasweide aan de Alme- losestraat zal worden ontstoken. De wagens zijn omstreeks 6 uur in Ootmarsum. De volgende morgen (le Paasdag), gaan de Paoskééls naar de Paaswei. Vervolgens trek ken ze naar het stadje terwijl vele mensen zich bij hen aansluiten, 's Middags om 5 uur is men weer op de Paasweide verzameld en dan gebeurt er iets bijzonders; de paoskééls geven elkaar een hand en trekken al zingend heen en weer. Op een gegeven ogenblik ontstaat er een lange slinger mensen, die in de richting van Ootmarsum koerst en daar door heen trekt volgens een route die elk jaar dezelfde is. Hier en daar gaat men door de huizen en soms gaat de menselijke keten ook om een zgn. stiepel (paal die een niendeur van een boerderij in tweeën deelt) heen. Dit oude ge bruik wordt het vlöggelen genoemd. De stoet komt tenslotte op het Marktplein en wordt daar ontbonden. Op 2e Paasdag wordt dit vlöggelen herhaald. Eiertikken. Zijn Denekamp en Ootmarsum de plaatsen met de meest opvallende Paasgebruiken, •dat wil niet zeggen dat elders in Overijssel de folklor» tijdens Pasen dood is. Het zgn. eiertikken is een gebruik dat in verschillende plaatsen wordt aangetroffen. (Bij dit spelle tje probeert men welk ei de hardste schaal bezit). Het eiertikken word gedaan in AL MELO (op 2e Paasdag, 's morgens om 12 uur bij het Waaggebouw), in LOSSER (op le Paasdag, 's middags om 2 uur op de Dorps- bleek), in OMMEN (op 2e .Paasdag, 'g mor gens om 11 uur op de Markt). In het Overijsselse RAALTE wordt op 2e Paasdag op het terrein van de Sportvereni ging Raalte een grote eierzoekwedstrijd gehou den. Aanvang 11 uur 's morgens. De andere paasgebruiken in Overijssel be staan hoofdzakelijk uit Palmpasenoptochten en het ontsteken van paasvuren. Palmpasen- optochten kan men zien in: ALMELO (ver trek vanaf het Cultureel Centrum om 12 uur), in BORNE (vertrek vanaf de Johannesschool om 12 uur), in DENEKAMP (vertrek vanaf Eurowerft om 11.30 uur), In HEETEN (ver trek vanaf het Dorpsplein om 12 uur), in LOS SER (vertrek vanaf de Markt om 2 uur), in MARKELO (vertrek vanaf de St. Plechelmus- basiliek om 12.30 uur), in OMMEN (vertrek vanaf Hotel De Zon om 2 uur), in OOTMAR SUM (vertrek vanaf de Markt om 2.30 uur) in RAALTE (vertrek vanuit het centrum van de stad om 12 uur). Al deze optochten worden op 7 april gehouden. PAASVUREN Paasvuren worden ook in tal van Overijs selse plaatsen ontstoken. Met name in de omge ving van de Heuvelrug. Men heeft vanaf bv. de Holterberg en de Lemelerberg een prach tig uitzicht over de talrijke brandende paas- bulten. De plaatsen waar en de data waarop de paasvuren ontstoken worden zijn: ALMELO (op le Paasdag op de Schapendijk), in BORNE (op le Paasdag aan de Rondweg), DENE KAMP (op le Paasdag aan de Berghumer- straat), in diverse buurtschappen bij Holten (op le Paasdag) in diverse buurtschappen van OMMEN (op le en 2e Paasdag) in Ootmar sum (op le Paasdag aan de Almelosestraat) en pp verscheidene plaatsen in Rijssen, op 2e Paasdag. De VVV Holten heeft onder de buurtschap pen van de gemeente Holten een wedstrijd uit geschreven wie het grootste paasvuur heeft. Er zijn er zo'n 15. Inlichtingen bij de VVV's in de diverse plaatsen of bij de Provinciale VVV. ADVERTENTIE t

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3