Monsterzege van Morsheren op „De Berkel" Lochem (11-0) .Voor u 31/z7o op uw salarisrekening en desgewenst een maand salaris extra als gezinskrediet en voor u Postduivenliefhebbers bijeen vlak voor komend vliegseizoen A. Otten ontving een prachtige wisselbeker Bekende hengsten op show van grote voorjaarsmarkt Wintercompetitie waterpolo Sportclub 2 won met grote cijfers Excelsior 1 naar S.S.V.U. Utrecht de bank waar ook zich thuis voelt Hengelaars blijven met hennep vissen 5 De heren- en meisjeszeventallen van de Mors speelden zaterdag avond opnieuw enkele wedstrijden voor de wintercompetitie van de kring Twente - IJsselstreek. Tegen de IJssel speelden de heren met 3-3 gelijk. Tegen de Berkel 1 (Lochem) werd het een 11-0 monsterzege voor Ligtenberg en zijn mannen. De meisjes verlo ren beide wedstrijden. MEISJES VERLOREN BEIDE WEDSTRIJDEN Strafschop Doelpuntenregen EIERACTIE Flink verlies Zwemwedstrijden Cake actie Ledenvergadering Excelsior 3 verloor Hoe? Heel eenvoudig. Open een salarisrekening bij onze bank, de NMB. U profiteert dan van 31/2°/o rentevergoe ding. Bovendien kunt u als u wilt een maandsalaris extra opnemen als gezinskrediet. Natuurlijk regelt de NMB als u wilt óók alle betalingen voor u. Vraag ons gratis NMB/PS Pakket! De NMB biedt u alles wat een moderne bank u kan bieden en daarenboven nog de Persoonlijke Service. De NMB is groot genoeg om die Service groot te zien. En de NMB is juist klein genoeg om die service Persoonlijk te houden. De NMB zendt u het PS Pakket graag en gratis toe. Telefoontje of briefkaart is voldoende. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK VERGADERING „ONS VERMAAK" Reservisten Sportclub lieliaaklen grote zege FILMNIEUWS Woensdag De Pandjesbaas KNMV afd. Overijssel koos A. R. van de Wolde tot nieuwe voorzitter Zaterdag Voor een handvol dollars Vrijdag 29 maart 1968 WEEKBLAD VOOR RUSSEN ADVERTENTIE De IJssel 2 verscheen voor deze gelegen heid in zijn sterkste formatie. De ploeg be ■tond voor een groot deel uit jongens die re gelmatig in de IJssel 1 uitkomen. In het doel lag o.a. Oltlammers, keeper van het jeugd- kringzevental. Evenals de jeugdige Freddy Zomerhuis maakt hij deel uit van de Neder landse jeugdselectie. De Mors miste Van de Kuyl, waarvoor Huub Brand inviel. Het werd een uitstekende wedstrijd waarin beide ploegen zich van hun beste kant lieten zien. Na het uitzwemmen bereikte Meindert Schreuder het eerst de bal, speelde deze terug naar aanvoerder Ligtenberg, die zijn schot door Oltlammers tot corner zag verwerkt. Meindert Schreuder die de hoekworp nam, plaatste het leer naar Oele Wessels die van dichtbij scoorde (1-0). De snelle voorsprong gaf de Rijssenaren het nodige zelfvertrouwen De tegenstanders bouwden enkele gevaarlijke aanvallen op. Deze leverden echter geen re sultaat op daar de Morsheren het snelheids wapen van de koekstadbewoners uitstekend pa reerden. Uit een afgeslagen aanval van de IJs sel kwam het leer bij Wessels en zijn om haalbal beukte de lat, buiten bereik van Olt hammers. Even later kropen de Deventema- ren opnieuw door het oog van de naald toen Meindert Schreuder, met alleen Olthammers voor zich, de bal tegen de paal gooide. Bij een tegenaanval van de IJssel beging Oele Wessels een overtreding binnen de vier beter lijn toen hij Husman van de IJssel vast hield. Arbiter Sangers kende de IJssel een strafworp toe die door Zomerhuis in een doel punt werd omgezet (1-1). Peter Struik zag zijn schot verdwijnen in de grijpgrage handen van doelman Olthammers. Even later had hij meer succes en sloeg Olthammers kansloos met een laag over het water scherende bal. (2-1). Door een strafworp, na een derde strafworppunt wegens het te lang vasthouden van de bal kwam de IJssel opnieuw naast de Mors. (2-2) Enkele verre worpen van Jan Schreuder mis ten de goede richting en voor rust kwam er in de stand geen wijziging. Na rust kwam de Mors al spoedig op 3-2 door Oele Wessels die uit een pass van Lichtenberg zijn tweede doelpunt scoorde. De vreugde was echter van korte duur want toen na een Morsaanval de verdediging niet snel genoeg terug kwam scoorde de IJssel opnieuw tegen. 3-3). De Mors bleef aanvallen en Ligtenberg kwam dicht bij een doelpunt. Hij werd echter onder uit gehaald zonder dat de arbiter het merkte en zijn schot was toen te zacht om succes te hebben. Ook doelman Waanders moest in de resterende tijd nog een keer handelend optre den doch in de stand kwam geen verandering meer. Tegen de Berkel begon de doelpuntenma- chine van de Mors pas op volle toeren te draaien. Vooral Meindert Schreuder kreeg in deze wedstrijd veel vrijheid en het Morska- Inx verband met het fej£ dat terreinconsul Richardson diverse velden had afgekeurd ging bij Sportclub Rijssen alleen de wedstrijd Sportclub 2 - NSH 2 (Hengelo), door. De Sport clubreserves kwamen met ee sterk elftal op de been. O.a. beschikten zij deze middag over oud-trainer Alkema, die op de linkervleugel liet zien dat hij nog heel wat in zijn mars heeft. Van zijn uitgekookte passes wisten zowel Da- mink als Ligtenberg en Nijzink diverse keren te profiteren. De gastheren zegevierden dan ook, mede dank zij de heer Alkema met 9-1. Het eerste doelpunt kwam pas na 17 minu ten spelen. Een terugspeelbal van de overigens goed spelende NSH-stopper werd door Damink goed onderschept en tegen zijn schot had de keeper der gasten geen verweer. Daarvoor was het NSH-doel reeds enkele malen aan een doorboring ontsnapt. In vijf minuten forceer de Sportclub vier hoekschoppen die echter op niets uitliepen. In de twintigste minuut kreeg Pijffers een uitstekende schietkans. Voor open doel miste hij echter. Rechtsbuiten Ligtenberg deed het vijf minuten later heel wat beter. Na een lange rush langs de lijn loste hij een ver schot dat als voorzet bedoeld was. Door de wind draaide het leer echter langs de bin nenkant van de rechterpaal en dit beteken de 2-0. Twee minuten daarna was het de steeds attente Damink die van een misver stand in de NSH-achterhoede profiteerde en met een verre trap voor 3-0 zorgde. Direct hierop blunderde Herman Deijk en kon de linksbuiten'der gasten tegenscoren. (3-1). Een uitstekende pass van Damink in de 44ste mi nuut werd door Albert Nijzink keurig afge werkt en bracht hiermee de ruststand op 4-1. Na de thee was het Gerritsen die al spoe dig voor 5-1 zorgde. Een solo van Alkema ein digde in de uiterste linkerbenedenhoek. (6-1). Pijffers bracht de stand op 7-1. Goed drie- hoeksspel tussen Damink-Alkema en Pijffers werd door laatstgenoemde besloten met een onhoudbaar schot. (8-1). Albert Nijzink be sloot het schuttersfestijn met een prachtig doel punt. (9-1). Door deze zege behoudt Sportclub 2 nog steeds zijn kans op het kampioenschap. De supportersvereniging van Sportclub Rijs sen houdt op zaterdag 30 maart a.s. een groot scheepse eier-actie. Een en ander wordt ge organiseerd teneinde de kas van de jonge ver eniging te rpekken. Een groot aantal mede werkers zal trachten om zaterdag 600 netjes, gevuld met twee chocolade-eieren en 'n sinaas appel aan de man of vrouw te brengen. De actie zal starten vanuit de woning van de voorzitter der supportersvereniging de heer A. J. Bargmans aan de Jan Steenstraat. non nam vier doelpunten voor zijn rekening. Oele Wessels, die deze avond een uitstekende wedstrijd speelde bleef bij zijn oudere colle ga niet achter en scoorde eveneens vier maal. De Mors beheerste de wedstrijd en domi neerde vanaf het beginsignaal van arbiter Ru- di van Feggelen. De eerste schoten werden door de doelman van Berkel nog geweerd doch toen Jan Schreuder via een hoekworp scoorde was het hek van de dam. (1-0). Eerst schoot Ligtenberg nog over, maar een doordrukbal van Oele Wessels betekende 2-0. Een strafworp van Meindert Schreuder werd hierna geannuleerd wegens te lang treuzelen. Een vanuit de verdediging opzwemmende Pe ter Struik besloot zijn solo-actie met een har de worp dat via de handen van de Berkel- doelman doel trof. (3-0). Gaaf driehoeksspel tussen Mans Ligten berg, Meindert Schreuder en Oele Wessels werd door laatstgenoemde met een keihard schot met een doelpunt afgerond. (4-0.). Een vanuit de achterhoede opzwemmende Ligtenberg lanceerde op het juiste moment de vrijliggende Meindert Schreuder die geen fout maakte (5-0). Dit was tevens de ruststand. Na de pauze hetzelfde spelbeeld. Ten koste van een straf worppunt voorkwam Mans Ligtenberg vlak na rust een Berkels doelpunt. Een pass van Wes sels naar Meindert Schreuder betekende 6-0. Na goed voorbereidend werk van Huub Brand scoorde Wessels met een zgn. „floepertje". (7-0). Een prachtig doelpunt van Meindert Schreu der werd wegens tweemeterspel afgekeurd. Mans Ligtenberg ondernam een solo-actie en rondde deze af met een doelpunt, waarmee de stand op 8-0 werd gebracht. Via een straf worp scoorde Oele Wessels. 9-0. Meindert Schreuder behaalde met nog twee goede doel punten de eindstand op 11-0 in het voordeel van de Moré. De Morsmeisjes speelden deze avond zon der Eva de Lange en Ria Smeijers. Het ze vental had hierdoor heel wat aan kracht inge boet. Daarbij kwam nog dat het meisjesze vental deze avond juist moest uitkomen tegen de titelpretendenten ZCE uit Enschede en de IJssel. Het werden dan ook twee flinke neder lagen van resp. 10-0 en 9-0. Alice ter Horst voorkwam nog grotere verliescijfers. Zaterdag neemt de Mors met een dertigtal zwemmers en zwemsters deel aan een zwem- competitie in Enschede. De wedstrijden zullen worden gehouden in het Diekmanbad. Het aantal deelnemers per nummer is dit keer beperkt tot drie per vereniging. De volgende nummers zullen verzwommen worden. 30 m schoolslag, 100 m. vrije slag, 50 m. vlinderslag 200 m. schoolslag, 100 m. schoolslag en 100 m rugslag. Evenals voorgaande jaren zal de Mors op zaterdag 27 april weer een cake-actie houden Een en ander wordt georganiseerd door de jeugdcommissie. De actie start om half negen vanaf de Driehoek. De wekelijkse conditietrai ning wordt hierdoor verschoven naar de zater dagmiddag. Zaterdag 29 maart zal een algemene le denvergadering worden gehouden in café Royal aan de Haarstraat. Voornaamste punt van de agenda is bestuursuitbreiding. De vergadering is gepland om vijf uur en alleen toeganke lijk voor leden boven 14 jaar. Zaterdagmiddag hield de postduiven vereniging Het Luchtvermaak, een le denvergadering in het clublokaal aan de Marijkestraat, onder voorzitterschap van de heer G. J. de Wilde. In samen werking met de zustervereniging De Reisduif en de verenigingen uit Holten N^verdal en Enter, zal getracht worden een rayon te vormen. Een commissie die hiervoor werd samengesteld, be staat uit de heren T. Geerling, Joh. ter Harmsel en W. Scherphof. Het Luchtvermaak blijft wel deelnemen afdeling. Besloten werd deelname niet meer aan de wedvluchten in samenwerking met de te verplichten. Wel moeten de leden die deel namen aan de afdelingswedvluchten al hun te spelen duiven in de vereniging, ook zetten in de afdeling. Het puntenstelsel voor het komende seizoen werd gewijzigd van twee naar een duif per wedvlucht. Verder zullen op voorstel van W. Scherphof, bij het deelnemen aan een aan gewezen kampioenschap, twee duiven van de inkorfstaat moeten worden gemerkt met de letter A. Ook werd besloten naast een aan gewezen kampioenschap een onaangewezen kampioenschap te vervliegen. Op voorstel van de heer J. Harmsen zal een z.g. zesdaagse worden gehouden, waarbij elke liefhebber twee duiven kan aanwijzen, over twee fites- se-, 3 midfond en een fond-wedvlucht. Bij de bestuursverkiezing werd J. Ter Harm sel gekozen, in de vacature van A. J. ter Steege die bedankte. Het inkorven van de duiven zal het komend seizoen een half uur later plaats vinden, dan voorgaande jaren. Morgen zullen de leden van Het Luchtvermaak een reis maken naar het kweekstation ,,De Witte Moren" te Meeuwen. DE ZWALUW De postduivenvereniging De Zwaluw, zal voor het komende wedvluchtenseizoen, de vrachtprijzen verlagen. Dit werd dinsdag avond bekend gemaakt op de ledenvergade ring die werd gehouden in café Koedijk aan de Enterstraat. Er was grote belangstelling voor deze ver gadering. Alle leden waren aanwezig. De be kendmaking van de verlaagde vrachtprijs, door voorzitter F. Dommerholt, werd met ap plaus begroet. Verder besloot men het puntenstelsel voor het generale kampioenschap te wijzigen van twee naar een duif. Het onaangewezen generale kampioenschap wordt ais volgt Excelsior I gaat zaterdag naar Utrecht en ontmoet daar S.S.V.U. De Utrechters staan on der aan de ranglijst met 4 punten achterstand op D.O.S.K. De laatste weken zijn de spoör- wegmensen duidelijk sterker dan in de eer ste helft van de competitie, en doen alle po gingen de laatste plaats te verlaten zodat Ex celsior op een warme ontvangst kan rekenen. Excelsior 2 is vrij. Excelsior 3 komt in Hel iendoorn tegen Vesos I binnen de lijnen een elftal dat ook voor het behoud van de eerste klasse vecht. Het vierde heeft een plaatselijke ontmoe ting en ontvangt kampioenskandidaat Sport club, Rijssen 2. Excelsior 5 en Excelsior 6 spe len ook beide thuis tegen respectievelijk Eversberg 1 en her Nijverdalse S.V.V.N. 5, terwijl Excelsior 7 wel een nederlaag tege moet zal gaan in Nijverdal tegen DES 6. Het A elftal van de junioren gaat te gast bij Vogido Al in Enschede. De B elftallen zijn vrij. De C elftallen spelen allen uit. Excelsior Cl tegen Nijverdal Cl. Excelsior C2 in Goor tegen het Cl elftal van G.F.C. en Excelsior C3 gaat naar Blauw Wit Cl. bij de Poppe. vervlogen; Vitesse vier duiven, midfonds 2 duiven, jonge duiven vier en natour twee dui ven. Aan vijf federatieconcoursen zal het ko mende seizoen worden deelgenomen. De postduivenvereniging De Reisduif, heeft de vrachtprijs over het komende seizoen laagd van f. 0,28 tot f. 0,25 per duif, uitgezon derd de wedvluchten vanaf Zutphen en Nijme gen. Het deelnemen aan de afdelingsvluchten is niet verplicht. Dit werd woensdagavond besloten in de le denvergadering van De Reisduif, die werd ge houden in café Ter Harmsel. Voorzitter J. W, Baan sprak in zijn openingswoord zijn blijd schap uit over de goede opkomst van de le den, die bijna allemaal aanwezig waren. De vergadering besloot op het voorstel van de zustervereniging Het Luchtvermaak, deel te nemen aan rayonwedvluchten samen met Nijverdal Holten en Enter. De heren H. Be- verdam en H. Brankman werden gekozen tot leden van een commissie, die deze wedvluch ten zal organiseren. Besloten werd wanneer deelname werd verplicht gesteld, niet meer dan twee cent per duif te betalen aan de re kenaar. Dinsdagavond zal de commissie ver gaderen om tot een besluit te komen in café Ter Harmsel. De leden wordt verder vrijheid verleend, met hoeveel duiven ze willen spelen in de afdelingswedvluchten. Excelsior 3 kon het zaterdag op eigen terrein niet bolwerken tegen het Nijverdalse DES 2 en verloor met 4-1. Ook het vijfde elftal moest in Sibculo een nederlaag incasseren te gen SVV 2 met 6-1. Het B2 elftal van de junioren verloor in Goor zoals te verwachten was met 5-0 van de BI junioren van GFC. Excelsior C3 en de pupil len Dl wonnen beide in Goor van een G.F.C. elftal. Excelsior C3 met 1-0 van C2 van GFC- en Excelsior Dl met 3-0 van G.F.C. d2. de heer A. Keepmees beheerder bijkmtoer Sneek Rijssen: Wierdensestraat 57. Wie zaait zal oogsten, is kennelijk de rede nering van de Hengelvereniging Ons Vermaak. Men kon, zo bleek in de vergadering, die on der leiding van de heer G. J. Schreurs werd gehouden terugzien op een redelijk visseizoen, dank zij het feit, dat de vereniging in sa menwerking met de Holtense hengelvereni ging, een grote hoeveelheid pootvis had uitge zet in de Schipbeek nl. 500 pond snoekvis, 500 kilo voorn, en 250 kilo brasem. Men mag er niet aan denken hoe de 550 le den van Ons Vermaak, zich het afgelopen hen- gelseizoen hadden moeten vermaken, als de ze enorme hoeveelheid vis niet was losgela ten in de idyllische vliet, die de Schipbeek moet worden genoemd, terwijl ook (vanzelf sprekend) de Holtense broeders, diep te bekla gen zouden zijn geweest. Maar dank zij het juiste beleid van de besturen van de beide verenigingen kon menig visje worden ver schalkt. Er was in de vergadering reden tot tevre denheid toen gememoreerd werd dat de hen- gelwedstrijd Rijssen-Holten was geëindigd in Op de hengstenshow die ter gelegenheid Tan de grote voorjaarsmarkt op 8 april zal wor den gehouden zullen enkele zeer bekende hengsten worden aangevoerd. Zo heeft de Shetlandse ponyfokvereniging .Salland" te Heeten toegezegd met twee Shetlandse gepremieerde en in het stamboek opgenomen hengsten te zullen komen. Verder zal worden geshowd de New Forest Hengst „Ewout" van het dekstation van de heer Woestenenk te Laren. Deze hengst, een bruinbles met 3 witte benen, is 4 jaar oud en 33 m. hoog, en is zeer geschikt voor het fok ken van edele rijpony's. Ook komt in Rijssen de Engelse volbloed Hengst „Le Faquin" van het dekstation Borg huis te Denekamp. Van het dekstation Rootveld te Bomerbroek komt de hengst „Sieto". Deze hengst is een blauwschimmel, plm. 6 jaar oud met een stok- maat van 1.38 m. terwijl van het dekstation Tanke uit Almelo de keurstamboek- en pre- miehengst Carlo van Watervliet komt, die in 1965, 1966 en 1967 bij de hengstenkeuring in Raalte een le premie verwierf. De heer Jansen uit Delden zal komen met een Tiroler Haflinger en een Welsh, sectie K hengst. Dr. van Ditzhuyzen uit Delden zal de hengst Nedjari showen. Enkele bijzonderhe den van deze uit Roemenië afkomstige hengst willen wij U niet onthouden. Nedjari is een Arabische volbloedhengst, die in Roemenië werd gefokt en aldaar bijna tien jaar als dekhengst heeft gediend. Vóór 1965 was dit agrarische land nog geheel op paar- dentractie aangewezen. Tractoren werden niet gebruikt en zo is het begrijpelijk, dat dit land nog een paardenstapel heeft van circa l'/i miljoen. Ongeveer eenderde van de dekheng sten, die nimmer door particulieren mogen worden gehouden doch steeds door de staat worden opgesteld, zijn Arabische paarden. De selectie van de driejarige hengsten is zeer streng en geschiedt na exterieurbeoordeling en het afleggen van enkele proeven, zoals trac tie van 1500 kgr, rennen op 3200 meter en trac tie voor een wagen van 24 km. Zo legde de ze hengst de 3200 meter af in 4' en 4". Maar bovendien worden de hengsten, die niet goed vererven, uit de fokkerij genomen, zodat die hengsten, die meerdere jaren gefokt heb ben, zeker goede verervers zijn. In zijn va- derlijn stamt Nedjari af van de eertijds beroem de stoeterij Gumniska van Prins Sanguszko, een stoeterij, die met de Russische revolu tie vrijwel geheel werd vernietigd en waarvan enkele paarden zijn overgebleven, zoals de grootvader van deze hengst. Nedjari behoort tot het zogenaamde Ko- heilan-type van Arabische paarden, d.w.z. hij is krachtig, musculeus gebouwd, is breed van voren en stamt van de oudste woestijnlij- nen. Een 16-jarige, in zijn temperament en vitaliteit echter nog een jeugdige hengst, die Arabische adel met kracht, snelheid en uit houdingsvermogen verenigt, die reeds hier te lande bewezen heeft gezonde en krachtige veu lens te geven. Ter voorkoming van misverstand merken wij op dat de markt reeds om 7 uur begint, maar dat de hengstenshow precies om 11 uur aanvangt. De hengsten zullen echter wel enige tijd te voren aan de lijn te zien zijn. het voordeel van Rijssen, terwijl men in an dere jaren vaak met lede ogen had moeten aan zien dat de vis in de Schepbeek happiger was op het Holtense aas dan op het Rijssense, zodat Holten meerdere malen de erepalm had weggedragen. Maar nu was dan de eer voor Rijssen en de wisselbeker eveneens. Broeders zijnde aan het water, kan men er toch andere opvattingen op na houden. Holten en Rijssen hebben samen het visrecht gepacht in de Schipbeek van de Wippert tot de Hoge brug (nabij de TV toren). Nu wil het geval, dat de Rijssenaren graag vissen op voorn met hennep. De Holtenaren zijn minder gebrand op dit soort aas. En daarom had Holten aan Rijssen een brief gstuurd, waarin Holten voorstelde het vissen met hennep te verbie den. Men kan, zo was de redenering van Holten, een visplaats met hennep grondig be derven (rottingsproces). Maar Rijssenaren ko men graag met een voorntje thuis. En daar op is de meeste kans als je met hennep een kansje waagt. De vergadering voelde dan oc' niets voor het voorstel van Holten. Ver worpen. De heer A. Otten, kreeg als winnaar van S wedstrijden (totaaltelling) uit handen van de voorzitter een beker. Hij werd tevens geko zen als penningmeester. In de rondvraag kwam de wens naar vo ren: Eerder toe te staan te mogen snoekei). De aftredende bestuursleden de heren W. Baan en M. Schreurs werden herkozen. In de aanvang van de vergadering, werden de in het afgelopen jaar overleden leden door het in acht nemen van een minuut stilte, eerbiedig herdacht. Sportclub Rijssen 2 zegevierde zaterdag met 9-1 over NSH 2. Sportclub 6 speelde uit tegen Sp. Lemele 3 en speelde in een matige wedstrijd gelijk: (1-1). Met dezelfde cijfers speelden de jongens van C. 1 gelijk tegen de Zweef C. 1. Sportclub Rijssen 1 speelt zaterdag a.s. in Enter tegen de vierde editie van Enter Voor uit. Deze wedstrijd begint om half vijf. Sport club 2 speelt om half drie uit tegen het vierde elftal van Excelsior. Op dezelfde tijd ontvangt Sportclub 3 de derde editie van Hulzense Boys. Sportclub 4 speelt uit tegen Sportclub Lemele 2. Sportclub 5 gaat naar SVVN 4 en Sportclub 6 naar Vesos 4. Voor zaterdag tegen Enter Vooruit 4 ver schijnt Sportclub Rijssen 1 in de volgende for matie: A. Smit, M. Rutterkamp, A. J. Ruiter kamp, W. ter Harmsel, J. Lohuis, J. Vincent, A. J. Rutterkamp, G. van Brussel, H. v.d. Keuken, B. Kamphuis en A. Ligtenberg. Ter gelegenheid van het jubileum van het Groene Kruis te Enter zal in mei in Enter ee* voetbalwedstrijd worden gespeeld tussen een Rijssens elftal en een Enters elftal. Sol Nazerman (Rod Steiger), de pandhuis baas, heeft de gruwelen van de Nazi-verdel gingskampen overleefd, maar hij verloor zijn vrouw en kinderen. Hij woont nu in New York niet alleen het gezin van zijn schoonzus- tér onderhoudend maar ook Tessie, de we duwe van zijn beste vriend en haar oude va der Mendèl. Hoewel zijn leven physiek normaal ver loopt, is Sol's ziel aangetast door de gruwe len, die hij beleefde. Hij ontwijkt alle moei lijkheden en zet alle medegevoelens voor de pijnen en zwakheden van de mensheid van zich af. Zo bestuurt hij ook zijn pandhuis in Ha- lem. Zijn klanten zijn niet de fraaiste Speci men van het menselijk ras. Alleen zijn assis tent, Jezus Ortiz (Jaime Sanchez), een jonge man uit Porto Rico, brengt Sol ertoe hem van allerlei te leren, opdat hij later ook ,,in zaken" kan gaan. Tezamen verwerkt dit niet bij elkaar passende paar de dagelijkss stoet van verarmden, verdoofden en verslaag den. Een sociale werkster, Marilyn Birchfield (Geraldine Fitzgerald), wordt door Nazerman heftig afgewezen, als het om liefdadigheid blijkt te gaan. Een latere, schuchtere toena dering loopt op niets uit, omdat Sol tenslotte toch geen complicaties in zijn leven wenst. Een telefoongesprek introduceert Rodriquez (Broek Peters), Nazerman's stille vennoot... een misdadiger, achterbuurtkoning en would- be gentleman. En dan merken wij, dat dit pand huis maar een zaakje is, dat Rodriquez in stand houdt om als camouflage te dienen voor andere onoirbare praktijken. Sol Nazer man heeft alleen maar te gehoorzamen en daarvoor wordt hij betaald. Herinneringen aan zijn gelukkige leven vóór de-oorlog en aan de ellende van zijn kamptijd doemen steeds weer op als er situ aties zijn, die eraan doen denken. Vechtpartijen scheppen beelden van mar telingen. Als het negermeisje Mabel (Thelma Oliver) hem met haar lichaam tracht te verleiden, ziet Nazerman in gedachten hoe zijn vrouw in een Na zi-bordeel verkracht werd. Als hij bemerkt, dat Rodriguez een aantal bordelen exploiteert, gaat Sol naar hem toe, om hun samenwerking te beeindigen. Hij wenst niet met daaraan verdiend geld betaald te worden. Maar de oudere man kan tegen de machtige neger niet op. Uit wraak laat Sol de mensen veel te hoge prijzen voor hun panden betalen en als Jesus hem dit wil beletten, jaagt hij de jongen weg. Dat is voor de pri mitieve Jesus, die ineens zijn droom in dui gen ziet vallen, het einde. Met enkele ande ren, Tanger (Raymond St. Jaques), Buck (John Mc Carry) en Robinson (Charles Dier kop), besluit hij een bezoek aan het pandhuis te brengen en de brandkast, waarin Rodri quez juist een groot bedrag heeft gedeponeerd, te ledigen. Jezus' enige eis is, dat er niet ge schoten mag worden. De overval vindt plaats. Sol tracht de aan vallers tegen te houden. De medeplichtigen zijn natuurlijk wel gewapend en bij de volgen de schietpartij wordt Jesus geraakt als hij zich voor Sol werpt. Hij sterft in diens armen en dan pas ziet de oude man duidelijk, wat er van hem geworden is sedert hij de hoge waar den van leven en liefde, vriendschap en men selijkheid verwierp. Maandagavond werd in hotel Gijsbers een algemene ledenvergadering gehouden van de K.N.M.V., afd. Overijssel, waarin de heer A. R. van de VVolde uit Markelo, tot voeraltter werd gekozen, in de plaats voor de heer B. H. Winkel uit Vriezenveen, die meende te moeten bedanken in verband met zeer druk ke werkzaamheden. Voorzitter Winkel kon een groot aantal be langstellenden verwelkomen, die uit alle omliggende plaatsen naar Rijssen waren ge komen, om de vergadering bij te wonen. On der de aanwezigen bevonden zich de lande lijke voorzitter, dokter M. Rodenburg uit Vee- nendaal en secretaris N. G. van Egdom uit Arnhem. Uit het jaarverslag van secretaris D. Bos winkel uit Vriezenveen, bleek dat de K.N.M.V nog steeds groeit in ledenaantal. Dit, ondanks de achteruitgang van de verkoop van motoren. Ook het aantal wedstrijden stijgt elk jaar. Tijdens de vergadering werd een commissie samengesteld uit de le den, die moet zorgen voor een perfecte orga nisatie van de clubrittencompetitie. De aftre dende bestuursleden, t.w. mej. J. G. Vos kamp, Almelo, de heren J. Reumer Enschede H. J. Dollekamp Markelo, J. B. Th. Meijer Rijssen, J. Wijnberg Raalte en D. Boswinkel Vriezenveen werden herkozen. In 1872 komt de jonge Amerikaan Joe naar het Mexicaanse grensdorpje San Miguel, waar de reinste terreur heerst. Iedereen in dit dorp is echter rijk dank zij de pistolen... rijk of dood. En twee families betwisten elkaar hier de macht: de Rojo's en de Baxters. Als Joe door de Baxters getreiterd wordt, schiet hij er vier van hen neer en verhuurt zich daarna aan de Rojo's. Een paar dagen later volgt hij heimelijk een groep Ameri kaanse soldaten, die een zending wapens naar de grensrivier brengt. Daar vindt een ruil plaats: Amerikaanse wapens voor Maxi- caans goud. Als de transactie heeft plaats ge vonden, beginnen de Mexicanen, die de wa pens in ontvangst hebben genomen, opeens te schieten en doden de Amerikaanse soldaten om vervolgens het geld terug te nemen. Dan trekt de Mexicaanse aanvoerder zijn uniform uit om deze voor burgerkleren te verruilen. Zijn soldaten volgen zijn voorbeeld. De aan voerder is Ramon Rojo, die met zijn als sol daten verklede huurlingen de Amerikanen in de val heeft gelokt. Hierna leggen zij de lijken zo neer, dat het de indruk wekt of de solda ten elkaar in een onderlinge vechtpartij ge dood hebben. Als dit gebeurd is, gaan zij met hun buit terug naar het dorp. Hier komt het weer tot een van de vele botsingen tussen de Rojo's en de Baxters. De Rojo's nemen An tonio Baxter gevangen, terwijl Joe de mooie jonge vrouw Marisol ontvoert, die gedwongen verblijf heeft gehouden bij Ramon Rojo, om dat deze haar ermee gedreigd heeft, dat hij haar zoontje zou doden, als zij van hem weg zou lopen. Deze ontvoering verloopt overigens niet zonder geweld. Joe moet zes bewakers neerschieten om Marisol te bevrijden. Daar na brengt hij haar naar haar man en zoon tje. Hij geeft hun geld en aanwijzingen hoe zij naar de meer veilige noordelijke streken kunnen vluchten. Daarna keert hij terug naar het huis van de Rojo's waar hij wordt opgewacht door Ramon, die intussen het ge beurde heeft ontdekt. Joe wordt mishandeld om hem te doen bekennen waar hij Marisol verborgen heeft. Joe is tenslotte meer dood dan levend, maar hij geeft zijn geheim niet prijs. Ondanks zijn verwondingen weet hij tenslotte twee bewakers te doden en te ont komen.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 5