Fotografische tips De kindermode '68 voor najaar Schoei antiek u Hervorming van Duitse ^eeeeee^ universiteiten nodig Duitse kernindustrie haalt achterstand in Volleybal- interland in Dronten Goedkopere electriciteit Vrijdag 29 maart 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Ouwehands ontwaakt uit winterslaap NOG STUDENTEN MOETEN ER STEEDS OP WACHTEN Door zijn aan de internationale dierenbescher ming gewijde wetenschappelijke werk is de di recteur van de Frankfurtse dierentuin, professor Dr. Grzimek, tot ver over de grenzen van de Duitse Bondsrepubliek bekend geworden. Op gro te reizen, door vele publïkaties, films alsmede ra dio- en televisieuitzendingen zette de 58-jarige zoöloog zich in voor de bestudering en instand houding van de dieren op de hele wereld. Een Duitse uitgever slaagde erin, de geleerde als re- datceur en hoofdauteur voor een nieuwe zoö logische encyclopedie te interesseren, die in 13 delen met bijdragen van 400 wetenschappelijke medewerkers uitvoerige informatie verschaft over de dieren van onze aarde. Kleurenfoto's van rond 9000 dieren en landkaarten completeren het populair-wetenschappelijk geschreven naslag werk, waarvan het eerste deel in een oplage van 20.000 exemplaren al bijna uitverkocht is. Onze foto toont prof. Grzimek met een achtjarig oran- oetanwijfje en de directeur van de Westberlijnse dierentuin. Opnieuw bruikbaar Te veel studenten Aquanauten voor diepzeeonclerzoek J aarvergadering van de C.N.S. Op een reusachtige, zeshoekige pyramide lijkt deze transportraket die in het Instituut voor Ruimtevaarttechniek aan de Technische Universiteit in West-Berlijn onder leiding van de directeur van dit instituut Prof. Dr. Ing. Walter Koelie ontwikkeld werd. Deze nieu we constructie zal de bouw van zeer economischeopnieuw bruik bare draagsystemen mogelijk maken, die maximaal nuttige ge wichten van enige 100.000 kg met een diameter tot 30 meter in een baan om de aarde kunnen brengen. De tweetraps „Neptunus" (hoogte ongeveer 70 m, grootste diameter 67 m) wordt door een aan de buitenwanden aangebrachte in secties verdeelde ringver- bi andingskamer met aansluitende paddestoelvormige straalpijpen aangedreven. De modelfoto toont het raketlichaam met geopende remkleppen, daarachter het aandrijfgasreservoir. In de omgeklapte punt ziet men de straalpijpen voor aandrijving en besturing. StaMe met een simpele moderne ca mera kan men kleurenfoto's maken. Doe er een kleurennegatieffilm in, iet de sluiter op 1/50 seconde en de lensopening op f 11. Wanneer u met son fotografeert (de zon schuin ach ter u of opzij) hebt u 99 percent kans op succes. Misschien zijn de negatie ven wat aan de overbelichte kant, maar daar weet uw fotohandelaar raad mee. De moderne electronische printer corrigeert veel opnamefouten. Met een sluitertijd van 1/100 seconde kunt u het volgende foefje proberen. Laat een snel bewegend voorwerp (waterskiërs, om iets te noemen), aankomen en draai mee, het object midden in uw zoeker houdend. Mid den in die draai drukt u rustig en beslist de knop in. U zult, als het goed gebeurt, dit zien: het voorwerp scherp, de achtergrond onscherp en een totaalindruk van snelheid. Op een heuvel of een berg, vanaf een toren of een ander hoog punt, is de verleiding tot fotograferen groot. Het resultaat valt echter vaak tegen. Dat komt door het zogenaamde luchtpers- pectief, een verschijnsel, dat ontstaat door de vochtigheid van de atmos feer. Neem altijd een duidelijk zicht baar object in de voorgrond mee op' in uw foto. Daarmee suggereert u verte en diepte. Gebruik bij zwart-wit films een geelfilter en bij kleuren films een zogenaamde pinkfilter. Zorg, dat de camera doodstil staat bij de opname. Onscherpte maakt de verre details anders tot vage vlek ken. Bij Scheveningen en Rimini kan het gebeuren dat de wind opsteekt en water en zand laat stuiven. Beiden zijn minder goed voor uw camera. Doe er een ruime plastic zak omheen, waaruit alleen de lens naar buiten steekt. Door het dunne laagje plas tic heen kunt u gemakkelijk de knop pen bedienen en alles blijft be schermd. Op de lens een geelfilter (fbij kleurenfilm een kleurloos u.v.- filter) en ook daar kan niets meer mee gebeuren. Als de zon op uw tent staat, kunt u met 1/25 bij f 8 en een film van bij voorbeeld 17 din rustig het interieur van uw tent fotograferen. Is het toch donker, flits even en de zaak is goed. Maar wat te doen, als u uw flitser vergeten hebt? Hang de camera aan de riem op aan het frame van uw tent of aan een tentstok. Zet de slui ter op b en neem een tijdopname met behulp van de draadontspanner. Neem bijvoorbeeld een halve sekonde bij 17 din en lensopening f 11, Het bekende driepoot-statief is voor veel fotografen een kopzorg. Ze vin den' het te zwaar. Toch is het han dig, als u in een mooi gebouw of oude. kerk tijdopnamen wilt maken. Neem liever zo'n handig klem-boomstatief mee. U kunt het in uw zak stoppen en het is overal op een kerkbank, een struik, een hek te bevestigen. Films meenemen op vakantie vraagt wat zorg. Stop ze geïsoleerd in wat stukken schuimplastic. Vooral belich te films zijn zeer gevoelig voor warm te en natuurlijk vocht. Ideaal is het bekende metaalfolie, dat ook wel voor etenswaren wordt gebruikt. Schrijf op de belichte films duidelijk belicht". Te vaak gaan ze tweelmaal c'oor de camera, met alle verdriet van dien. U bent waarschijnlijk blij, dat uw kinderen uit de winterkleren zijn, en dat nopjesjurken en gestreepte hemd jes de kast weer uitkomen. Voorlopig den u niet meer aan dikke duffel- tjes en aan bontlaarsjes. Toch zijn er in ons land een heleboel mensen, die dat op dit ogenblik wél doen. Zij ma ken zich nu al weer druk over het warme jurkje, dat u in het aanstaan de najaar voor de kleine Truus gaat kopen, en de kleurige truien voor Kees., zijn zelfs al een paar weken klaar. Wij kunnen het dan ook niet nalaten, nu vast met u o er die ko mende kindermode te spreken. En mode is het, al zult u geen echte Bonnies en Clydes naar de kleuter school zien gaan. Lange rokken be staan immers voor kinderen n|et U denkt natuurlijk dat u met die Friese staartklok van uw grootmoe der klaar bent. Of met dat Drentse stoeltje uit 1592. Het is modem, om antiek te hebben en u vindt dat één stukje wel voldoende is. Helaas, wij moeten u teleurstellen. .In de komende maanden zal slechts meer. Nooit meer. Evenmin als de loodzware stoffen in treurige 'leuren. Integendeel, het lijkt wel alsof de moderne synthetische vezels speciaal zijn uitgevonden voor het kind. Het zijn stoffen waarin het zich kar bewe gen, sterk en toch licht, soepel en warm, stoffen die moeder zelf kan wassen. In het komende herfst-wintersei- zoen zal - vooral wat betreft de be kende vezel draion - de kleur in de kinderkleren een voorname rol spe len. En dan ook kleur in de ware zin van het woord: vrolijk, attractief. Bo vendien zullen dit jaar de kleuren in de geweven dralonstoffen meer dan 1 óóit zijn afgesteir J op de kletlren in •het breigoed. Dit dankzij een bijzon dere samenwerking met de fabrikan ten van de bonnetterie, van de gewe ven stoffen en de confectie. Zo zal het mogeli. zijn, om voor uw kind een compleet ensemble op te bouwen uit artikelen van verschillende fabrikan ten. Een /ergooiertje bijvoorbeeld van gerr\ draion in verschillende kleu ren. Bij iedere kleur, die in deze ruit voorkomt, is een passend jumpertje te krijgen. En 'n passend maillot of kousjes. Ook een sjaal in dezelfde kleur, 'n muts en wanten. Om maar eens iets te noemen. Op deze manier ontstaat vc~r kleu ters zowel als voor grotere kinderen een ware bonte wereld, die de ontwik keling in de kindermode typeert. Het is nu niet bepaald ao, dat Ouwehands Dierenpark zich aan het eind van een zomerseizoen in een vol! ige winterslaap stort. Er heerst het gehele jaar door activiteit op het park van de Grebbeberg, maar toch moet wel vastgesteld worden, dat er in het volle seizoen méér drukte heerst dan in de winter. Nu het over vier weken al weer Pasen is kunnen tegen die tijd al wat méér bezoekers worden verwacht en aan alles is té zien, dat er hard ge werkt wordt om het park en zeer zeker de levende have op z'n paas- best te doen zijn. Die have is intussen voor de zoveel ste maal uitgebreid. Er kwamen twee pelikanen aan, naast een tijgerpaar tje. „Die tijgers zijn een beetje rood getint", vertelt de heer Ouwehand, wanneer we met, hem een wande lingetje over zijn uitgebreide natuur reservaat maken. „Weet u, ik heb ze gekocht van de Oostberlijnse dieren tuin!" We snapten er al niets van, want het was de dieren uit Bengalen niet aan te zien. Er is ook een man- doe aangekomen. Dat is een loop vogel afkomstig uit Zuid-Ameriha Het is een vrouwtje, dat ongeveer een meter hoog wordt. Een nadoe-mannetje heeft Ouwehand al. Die kan ongeveer anderhalve me ter hoog worden. Intussen is ook uit Siberië de witte kameel gearriveerd. „Hannelore" wordt het vrouwtje van „Bernhard". Ook „Bernhard" is af komstig van achter het ijzeren gor dijn. Maar dat is al lang geleden, want hij woont al jaren op de Grebbe berg. BROEDENDE AALSCHOLVERS De aalscholvers willen zef voor Uit breiding van de levende have zorgen. Zij broeden al enkele weken temid den van andere dieren, waaronder zich een zogenaamde jak bevindt. Die jak moet er niks van hebben. Hij valt regelmatig de aalscholvers aan, maar die weten van geen wijken en ver dedigen hun nest met alle macht. Ze zijn er wonderwel in geslaagd om de vervelende jak op een afstand tte houden, die dan ook tenslotte het hoofd in de schoot heeft gelegd en de beide vogels nu volledig met rust laat. NOG MEER VOGELS In de uitgebreide volière naast het mensapenhuis zijn ook nieuwe be- woners aangekomen. Onder hen be vindt zich een roodsnaVel-paartje. De oppassers spreken altijd van rood- snavel-tok-tok. Deze prachtige vogels hebben een uiterst nauwkeurige en zeer bijzondere verzorging nodig. Als regel begint de dag voor hen met een meelwormpje. 's Middags krijgen ze een sprinkhaantje geserveerd en voor de rest van de dag worden ze gevoed met druivensuiker, 'n geraspte appel, banaan en andere vruchtensoorten. De „tok-tok" is afkomstig uit West- Afrika. STUTTGART Het gaat op het ogenblik nogal onrustig toe op de 33 hoge scholen In de bondsrepubliek en West-Berlijn. Deze onrust komt minder voort uit politiek onbehagen dan uit ontevredenheid met de structuur van de hoge scholen. Reeds twintig Jaar lang wordt er gesproken over de noodzaak van oen studie- en hogeschool-hervorming, maar tot dusver is er nog niet veel van gekomen. Eén van de redenen hiervoor is ongetwijfeld, dat het de aangelegen held van de deelstaten self is wat er met de hogescholen gebeurt. Bovendien beschikken de universiteiten zelf over hun eigen grondwet. Waarop zij zich dan ook steeds weer kunnen beroepen. Vele studenten vinden het nu lang zamerhand welletjes. Zij hebben zo goed als niets aan theoretische debat ten over de grondslagen van de aca demische vorming Wat zij willen we ten is domweg: waar, hoe en wan neer zij hun studie met succes, dus met hun laatste examen, kunnen be kronen. De meeste faculteiten leiden aan plaatsgebrek. Zij hebben dan ook een numerus clausus ingevoerd. Daarbij komt, dat de professoren hun colleges ook niet bepaald altijd op snelle afwikkeling van de studie af stemmen. In Heidelberg en Stuttgart hebben de studenten bijvoorbeeld met als in Berlijn zogenoemde „college-kritiek" ingevoerd. Deze valt te lezen in hun periodieken. Soms is de senaat van de universiteit het er mee eens, maar soms ook heel duidelijk niet. „De democratisering van de verhouding tussen de studenten en de professo ren laat nog heel wat te wensen over" dit wordt niet alleen in Heidelberg verkondigd, maar ook in München, Würzburg en Erlangen'Neurenberg. Als de hervormingen niet zo lang op zich hadden laten wachten, was er waarschijnlijk veel minder pro test opgekomen. Als men nu bij de verschillende universiteiten naar de stand van zaken informeert dan krijgt men te horen, dat hier en daar een numerus clausus is ingevoerd. Voor al inzake de faculteiten der medicij nen, tandheelkunde, scheikunde en psychologie. Dit laatste vak is een ware rage geworden. Voorts wordt men ingewijd in het systeem van tus sentijdse tentames waarmee de ijver en de kennis van de studenten wor den getoetst. Hiermee wil men een versnelling van het studie-verloop be reiken. Vooral omdat daaraan weer één antiek voorwerp in uw kamer niet voldoende zijn. Het begrip „an tiek" is nu namelijk ook in de schoe nenmode doorgedrongen en uw voeten zullen er aan moeten geloven: schoe nen, die er uitzien alsof ze lang ge leden werden gemaakt, maar die toch vers van de fabriek komen, mogen dit voorjaar niet in uw ga derobe ontbreken! Deze antiek, ofwel „old-finish"- schoenen kunt u herkennen aan de grote perforaties, en de zware sier- stiksels, aan de kappen op het boven blad en aan de gekartelde zoolrand,. die bij gewoon schoeisel meestal glad is. Het voornaamste kenmerk is hier bij, dat ongecorrigeerd leer is ge bruikt, waarin de huidplooien en door het levende dier opgelopen bescha digingen door prikkeldraad of insek- tensteken, nog te zien zijn. Wij gaan dus duidelijk terug naar een natuurlijk produkt, waarvan de eigenschappen niet door kunstmatige middelen veranderd worden. De kleu ren zijn getemperd gehouden: bruin (kokos en cayehne), bruinrood (Me xico), naturel (oker), beige (gringo) en groen (olive), erwijl het „oude" aanzien wordt onderstreept door ern schaduweffect, dat hier en daar is aangebracht. Alle schoenen hebben een onbeklede, uit lagen opgebouwde hak, in hoogte variërend van 3C tot 40 mm, en een open hiel. De leest is breed en hoog, waardoor de schoen veel teenruimte geeft, en makkelijk in het dragen is. Dat deze moderne „antieke" schoe nen niet erg duur behoeven te zijn, bewijst Nederlands' grootste dames schoenenfabriek Anit-a uit Waalwijk. Zij maakte een fraaie collectie in deze ,,old-finish"-schoenen, die voor minder dan vijfentwintig gulden vrij- wel overal te krijgen zijn! Ouder auspiciën van de Nederlandse Volleybal Bond zullen doop ASVD op 9 april 1968 de dames- en heren interland volleybalwedstrijden tussen Nederland en Polen georganiseerd worden. De wedstrijden worden gespeeld in het gemeenschapscentrum „De Meer paal" te Dronten. Zowel de Nederlandse dames- als herenploeg heeft reeds vier maal te gen Polen gespeeld, welke wedstrijden (de laatste werd in 1965 gespeeld) alle zijn geëindigd met een overwinning voor de Poolse teams. Aangezien het spelpeil van het Neder landse volleybal de laatste jaren een stijgende lijn vertoont, is de ver wachting gewettigd, dat de op 9 april a.s. in het gemeenschapscentrum „De Meerpaal" te Dronten te spelen wed strijden een gelijkopgaand en op hoog peil staand spelbeeld te zien zullen geven. HAMBURG, De totale op brengst van de kerncentrales, die op het ogenblik in de bondsrepubliek worden gebruikt of nog worden ge bouwd, benadert langzamerhand de eerste miljoen kilowatt. Om exact te zyn: De eerste 915.000 kilowatt zijn bereikt. Binnenkort zal dit aantal meer dan verdubbeld kunnen wor den. aangezien twee nieuwe kerncen trales met een capaciteit van elk 600.000 kilowatt zo goed als voltooid zijn. De „Preussenelektra", die tot het staatsconcern „VEBA" (Vereinigte Elektrizitats- und Bergbau A.G. Hamburg) behoort, heeft de bouw van een kerncentrale in Würgassen bij Höxter aan de Weser op zich ge nomen. De tweede centrale zal door het energie-bedrijf van Hamburg in samenwerking met nog een ander VEBA-bedrijf (de Norddeutsche Kraftwerke) in Stade aan de Elbe tot stand komen. Dr. Dieter Hundt, de kerndeskundige van de AEG en Telefunken, wijst er op, dat de plan ning van kerncentrales met een der gelijke capaciteit door de reactor-in dustrie in Duitsland geheel is uitge werkt en afgerond. Hiermede is de bondsrepubliek in staat gesteld om dergelijke installaties onder techni sche en economische gunstige voor waarden te bouwen en te verkopen. Ondanks de late start van de Duitse reactor-industrie is de achterstand ten opzichte van de landen, die eer der met de bouw van reactoren zijn begonnen, zo goed als ingehaald. De twee nieuwe reactor-centrales worden uitsluitend op grond van economische overwegingen gebouwd. Zij zullen in staat zijn om goedkope re elektriciteit te leveren dan de ge- bruikelijke thermische energiebedrij ven. Dit inzicht en geen ander heeft uiteindelijk de doorslag gegeven bij het besluit om een dergelijke centra le te bouwen. De reactor-industrie heeft deze beide grote opdrachten met veel vreugde in ontvangst ge nomen. Vooral, omdat de Duitse energie-bedrijven op het ogenblik nogal terughoudend zijn met betrek king tot nieuwe investeringen. Dit is allereerst het gevolg van de gespan nen toestand op de kapitaalmarkt, maar ook van het feit, dat het stroomgebruik in de bondsrepubliek zich in de afgelopen jaren langza mer heeft ontwikkeld dan men had verwacht. Terwijl men een jaar of tien gele den nog serieus twijfelde of een kernenergie-centrale ooit met de traditionele energie-bedrijven zou kunnen concurreren heeft men deze vraag nu definitief kunnen beant woorden. In de Verenigde Staten heeft de Tennessee Valley Authority een kerncentrale met een capaciteit van 200.000 kilowatt besteld. Deze zal komen te staan in een gebied waar kolen bijzonder goedkoop zijn Daarbij komt, dat het tegenwoordig goedkoper is om een kerncentrale te bouwen dan een compleet kolenener- giebedrijf. De Verenigde Staten be schikken op het ogenblik over kern- centrales met een totale capaciteit van 31.500.000 kilowatt. Daarvan is een derde gedeelte reeds in gebruik genomen, terwijl de rest nog in een vroeger stadium verkeert. Men wil in de bondsrepubliek proberen om tot 1980 rond 25.000 kilowatt te be reiken. Tegen het eind van deze eeuw wil men over goed 200.000 kilo watt kunnen beschikken. Het begin van deze ontwikkeling is uiterst bescheiden geweest. Het Is pas zes jaar geleden, dat de eerste Duitse kerncentrale in Kahl am Main in gebruik kon worden geno men. Deze leverde exact 15.000 kilo watt. Tot dusver heeft deze centrale precies 550 miljoen kilowatt-uren weten op te wekken. De kerncentrale in Grundremmin- gen aan de Donau kon pas eind 1966 in werking worden gesteld. Hier worden 250.000 kilowatt geprodu ceerd. In de eerste helft van 1967 heeft men er rond 565 miljoen kilo watt-uren voor openbaar gebruik be schikbaar kunnen stellen. Deze cen trale is het gedeelde eigendom van het energiebedrijf van Rijnland- Westfalen en de energiebedrijven van Beieren. Op het ogenblik is er ook een even grote kerncentrale voor de Vereinigte Elektrizitatswerke AG in Lingen aan het Dortmund-Emska- naal onder handen. Deze centrale zal in 1968 kunnen worden ingescha keld bij de Westduitse elektriciteits voorziening. Voorts is men bezig niet de bouw van een kerncentrale in Obrigheim aan de Neckar. Ook wordt er een kerncentrale in Niederaibach (Beieren) gebouwd, die 100.000 kilowatt zal kunnen pro duceren volgens het drukbuizen-prin- cipe met koolstofdioxyde-koeling. De eerste Europese stoomreactor wordt daarentegen in Groswelzheim bij Kahl gebouwd. Deze zal de ernaast staande traditionele centrale wat betreft prestatie verscheidene keren kunnen overtreffen. Toch is deze centrale nog niet meer dan een pro totype. Deze reactor zal verzadigde stoom opwekken, die daarna langs nucleaire weg wordt oververhit. De opdracht voor de bouw van deze centrale is afkomstig van het Ge nootschap voor Kernonderzoek in Karlsruhe. Kleinere experimentele reactors met een capaciteit van on geveer 20.000 kilowatt worden op het ogenblik in Jülich bij Aken en in Karlsruhe gebouwd, respectievelijk in gebruik genomen. De centrale naast het instituut voor kernonder zoek in Jülich is intussen tot stand gekomen. In Karlsruhe bouwt „Interatom" op het ogenblik een reactor met na- trium-koeling. In het eveneens in deze stad gevestigde centrum voor kernonderzoek gebruikt men sinds anderhalf jaar een onderzoekings reactor, die door zwaar water wordt getemperd en gekoeld. In de kern wetenschappen betekent „tempe ring" het verlangzamen van te snel le neutronen om aldus een regelma tige energie-stroom tot stand te brengen. .Koeling" betekent daaren tegen het overbrengen van de door de reactor opgewekte energie op een speciale installatie, die deze energie op zijn beurt doorgeeft aan de stoomturbines waarmee elektriciteit wordt geproduceerd. In Karlsruhe wordt eveneens de eerste Duitse installatie voor het op nieuw geschiktmaken van reeds eer der benutte kernbrandstoffen (WAK) opgesteld. Deze installatie behoort tot het zogenoemde Tweede Duitse Atoomprogramma en vormde tot dusver de „missing link" in het kern-circuit. Want kernbrandstoffen verbranden in tegenstelling tot de fossiele brandstoffen (kolen, aard olie en aardgas) nooit helemaal. In tegendeel: Zij bevatten na gebruik nog grote hoeveelheden onbenut ura nium alsook het splijtbare element plutonium. De technische radio-che- mie houdt zich bezig met 't winnen van deze waardevolle stoffen uit de verbrandingsresten. Deze kunnen namelijk langs chemische weg wor den gewonnen en gescheiden. De radioactieve verbrandingsele- aaenten worden uit de reactor ge vast zit, dat de universiteiten min of meer zullen worden ontlast. In af zonderlijke gevallen heeft men ook de duur van de studie beperkt ge steld. In Göttingen wil men bijvoorbeeld de studie aan de filosofische faculteit verplicht terugbrengen tot 10 semes ters. Als er misschien nog een semes ter achter aan komt, gebeurt er nog niets. Daarna kan de student echter niet meer bij de universiteit terecht. De technische hogeschool in Hanno ver heeft de studie-duur zonder meer tot acht semesters gereduceerd. Het voorstel om al te lange studies door overeenkomstige voorschriften te be strijden is in het afgelopen jaar voor al van de wetenschapsraad in Bonn uit gegaan. Deze werkgroep bestaat uit professoren en vertegenwoordi gers van de bonds- en landsregerin gen en houdt zich voornamelijk be zig met het uitwerken van voorstel len ten aanzien van de hervorming van de hogescholen. Zo goed als alle studenten zijn tegen een dergelijke maatregel zolang de college-zalen overvol zijn en talloze leerstoelen leeg blijven. In Baden-Württemberg, de deelstaat die de meeste universiteiten telt, heeft men de zogenoemde „klei ne faculteit" ingevoerd waardoor toe komstige leerkrachten voor de gym nasia hun studie binnen zes semes ters kunnen afronden. Aldus is de eerste stap in de richting van „stoom- studies" gedaan. Er is echter nog al wat kritiek op gekomen. Een stu die van drie jaar is naar huidige be grippen niet veel meer dan pure be roeps-opleiding, die in feite net zo goed op de vakschool had kunnen worden genoten. Dat is echter pre cies wat de hervormers willen: zij willen de studenten, die niets dan een vakopleiding op het oog hebben uit de universiteit verwijderen. Aldus wil men pogen de vaak geciteerde, maar nooit bereikte „eenheid v. leer en onderzoek" te bereiken. In de af gelopen tien, twintig jaar is vooral het puur wetenschappelijk onderzoek zwaar in de verdrukking gekomen. De in Baden-Württemberg Ingevoer de regeling heeft uiteraard ook een zeer concrete bedoeling: in de hele bondsrepubliek heeft men te kampen met een nijpend gebrek aan leer krachten voor de middelbare scho len. Hetgeen vooral benauwend is,, omdat steeds meer kinderen 'n mid delbare opleiding gaan volgen. De ,op leidingscatastrofe" staat in het mid delpunt van de belangstelling sedert bekend werd dat het aantal gehaal de eindexamens van middelbare scholen in de bondsrepubliek relatief veel lager lag dan in welk ander Europees land. Sindsdien heeft men een enorme propaganda voor de mid delbare school op touw gezet, waar aan ook studenten "hebben meege daan. Gevolg: nu is er sprake van een „op- leidings-explosie", waar de middel bare scholen niet aan kunnen beant woorden. Hoe sneller men de nieu we generatie van gymnasium-leer krachten weet op te leiden, hoe be ter. Kortom: overal in de bondsrepu bliek probeert men de gevolgen van het traditionele pedagogische systeem uit de weg te ruimen. De wezenlijke hervorming van de universiteiten komt hierdoor op haar beurt weer te kort: de bijna onbegrensde rrfacht van de hoogleraars kan nauwelijks van de ene dag op de andere wor den afgebroken. Bovendien moet men samenwer king tussen de verschillende facul teiten en disciplines tot stand bren gen en de grondwet van de hoge school democratiseren. Hiervoor gaat het zelfde op. De nobelprijswinnaar professor Rudolf Mössbauer is er op eigen houtje in geslaagd om aan de technische hogeschool van München „team work" in te voeren. De tegen stand van de overige professoren was echter zo sterk, dat slechts een man van zijn kaliber er over heen heeft kunnen stappen. Toen Mössbauer uit de Verenigde Staten naar de bonds republiek terugkeerde, was hij wijs genoeg geweest om zich te verzeke ren van garanties inzake de door hen geplande hervormingen. Het staat vast, dat pas toekomsti ge studenten de vruchten van de strijd om de hervorming van de uni- ersiteiten zullen kunnen plukken: na melijk als de nieuwe universiteiten in Regensburg, Constanz, Ulm, Bie lefeld en Bremen voltooid zullen zijn. Deze hogescholen worden op het ogenblik nog gebouwd of verkeren geheel in het stadium van de plan ning. In Constanz ontstaat een gekwalifi ceerde researchuniversiteit. Er staan 300 gevorderde studenten ingeschre ven. Ook in de toekomst zal men er geen beginnende studenten opnemen. In de Roer-universiteit in Bochum i» het „bedrijf" reeds in volle gang. Tot dusver heeft de VS 50 astro nauten opgeleid. Minder bekend is het feit dat men er ook over 300 goed getrainde aquanauten be schikt. Deze zijn speciaal opgeleid voor het verrichten van werkzaam heden op de zeebodem, op diepten van zo'n 130 meter. Zij zoeken er naar olie, mineralen en voedsel. De aquanauten moeten 5000 onderwa ter-uren achter de rug hebben voor zij voor deze werkzaamheden in aanmerking komen. Desondanks kunnen slechts vier van hen tot een diepte van 200 meter duiken. NIJVERDAL De Vereniging voor Lager Onderwijs op de Grondslag van het C.N.S. organiseert vrijdag 25 maart een feestelijke jaarvergade- rihg in het Hervormd Centrum aan de Geranium straat. De agenda vermeldt o.m. de mede deling omtrent de gang van zaken m.b.t. benoeming hoofd van de te bouwen school in ,,De Blokken" en de naamgeving van deze school. Bij de bestuursverkiezing zijn aftredend en herkiesbaar de heren J. Boonstra, J. Jansen Klomp en H. A. Vos. Als tegenkandidaten zijn aangewezen de heren K. Wassens. J. Calkhoven en E. Lohuis. Het gedeelte na de pauze bestaat uit amusement. haald en in dikke loden vaten naar het WAK overgebracht. Aldaar wor den zij verkleind en uit hun cirkon- of stalen omhulsels bevrijd. Aldus ontstaat een gemengde oplossing van de nitraten van uranium, pluto nium en verscheidene splijtproduk- ten. Om deze elementen van elkaar te scheiden, past men het organi sche oplossingsmiddel „TBP" tri- butylfosfaat) toe. Na verscheidene extractie-cyclussen houdt men de ge reinigde oplossingen van uranylni- traat en plutoniumnitraat over. De ze kunnen in hun oxides worden ver anderd en aldus tot nieuwe brand stof worden verwerkt. Ook het WAK is ondanks zijn omvang, nog slechts een prototype, dat voornamelijk dient om wetenschappelijke informa tie te bemachtigen. Over een jaar of tien wil men de „ware" installatie bouwen, die dan door de industrie op commerciële basis kan worden gebruikt. Voorlopig neemt de bonds regering de financiële kant van deze onderneming voor haar rekening. Men zal er rond 50 ton kembrand- stof per jaar kunnen verwerken, hetgeen neerkomt op de behoefte van 3 tot 4 kerncentrales met elk een capaciteit van 250.000 kilowatt. De geplande installatie zal keer zo groot zijn. twintig

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 4