Borghorst viert het bestaan met feest- en sportweek Sportprogramma van 15-22 juni Garantiekredietregeling voor het Midden- en Kleinbedrijf BOEKENNIEUWS FEESTWEEK BORGHORST Bronchiletfen Nu reeds zeven kredietvormen Interessante lezing over Noord-westhoek van Overijssel Textiel PREDIKBEURTEN Vrijdag 22 maart 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina S Cultuur Garantie-kredietmogelijkheden, door de overheid geschapen, zijn niet van vandaag of gisteren. Reeds voor de tweede wereldoorlog verleende de overheid kredietfaciliteiten aan ondernemers in het midden- en kleinbedrijf, die in financiële moeilijkheden waren ge raakt. Zoals b.v. tijdens de eerste wereldoorlog en in de crisis periode na 1930. Deze kredietverleningen droegen echter een incidenteel karakter. Van een systematische aanpak was toen nog geen sprake. Eerst in 1936, bij de oprichting van de regionale borg stellingsfondsen en in 1939 bij de instelling van de Werktuigen- kredietregelin^ kregen deze kredietfaciliteiten vastere vorm. De na de tweede wereldoorlog op economisch gebied ontstane belangrijke wijzigingen, deden een grote kredietbehoefte ontstaan, die het wenselijk maakte tot uitbreiding van de bestaande kredietregelin- gen over te gaan. Van twee kredietregelingen vóór de oorlog is men thans gekomen tot zeven kredietvormen. DE KREDIETVORMEN VESTiGINGSKREDIET SAMEN WERKINGSKREDIET OVERNAMEKREDIET INRICHTINGSKREDIET HYPOTHECAIRKREDIET B0RGSTELLINGSF0NDSKREDIET DE FEESTWEEK van 17 tot 27 mei is al vastgesteld in een voorlopig programma. De be langrijkste gebeurtenissen zijn: VRIJDAG 17 mei, 17 uur ope ning in het Central Theater, 20.30 uur internationale mu- ziekshow in het Herman Fründstadion. ZATERDAG 11 uur opening di verse tentoonstellingen, 17 u oecumenische kerkdienst in St. Nikomedeskerk, 21 uur dansspel. ZONDAG 14 uur keizerschie- ten, waaraan ook de Rijssen- se schutterskoning Gerrit van Dam vermoedelijk zal deel nemen. MAANDAG 20 uur Film over Borghorst, gemaakt door borghorster amateurs. DONDERDAG (Hemelvaarts dag) 15 uur sportwedstrijden 20 uur feestavond van oüd- Borghorsters. ZATERDAG 2 uur volksloop en volkswandeltocht. ZONDAG 14.30 uur historische optocht door Borghorst. 's Avonds dansfeest met vuurwerk na. J^ORGHORST, de Westduitse eontactstad van Rijssen, die dit jaar het duizendjarig be staan viert, lijkt bij een opper vlakkige vergelijking sterk op Rijssen. In beide plaatsen is de textielindustrie de overheersen de economische factor, van bei de plaatsen gaat de historie te rug tot diep in de middeleeu wen, terwijl bovendien beide steden ongeveer evenveel inwo- r ners hebben. Vrij veel Rijssenaren zullen deze vergelijkingen de komende maanden overigens zelf kunnen maken. Want van 17 tot 27 mei en van 15 tot 22 ju ni zijn er resp. feest- en sportweken, waarvoor Rijssense bestuurders en sportmensen voor zijn uitgenodigd. De sportuitwisseling (van 15 tot 22 juni) zal waarschijnlijk de meeste Rijssenaren naar Borg horst brengen. Dat betekent dan een busreis van goed anderhalf uur, eerst naar Enschede-Glaner- brug en dan via Gronau het gol vende Münsterland in. Borghorst werd duizend jaar gele den voor het eerst genoemd. Dat gebeurde ter gelegenheid van de stichting van een stift. Gravin Ber tha de weduwe van Graaf Bernhard van Borghorst, kreeg op 23 oktober 1968 namelijk toestemming van Kei zer Otto 1 de oude burcht te veran deren in een stift, een kloosterge meenschap voor adellijke jongeda mes. Haar dochter Hathewig werd de eerste abdis van dit nonnenklooster, waar de dames het overigens bepaald niet slecht hadden. Zij hadden hun eigen woningen of woonvertrekken en beschikten zelfs over bedienend personeel. Voor de poorten vari dit stift ont stond het dorp Borghorst, waar zich in de loop der eeuwen handelaars en ambachtslieden vestigden. Op de lan- aerijen in de omgeving, die groten deels eigendom van het stift waren, werd de landbouw beoefend. In de lange wintermaanden verwerkte men er vlas en hennep. De huisweef- kunst stond in Borghorst dan ook al vroeg op een betrekkelijk hoog peil. In later eeuwen werd dit wat pro fessioneler aangepakt, er werden zelfs contacten met Haarlem en Lü- beck gelegd, en Borghorst groeide uit tot een belangrijk textielstadje. Momenteel werken 98 procent van de industriële werknemers in de textiel. Alleen al bij de grootste textielfa briek, Arnold Koek, werken 1500 gingsleven, dat grotendeels kerkelijk georiënteerd is. De sportverenigingen echter eisen ook een groot aandeel op. De culturele activiteiten zijn in het nijvere Borghorst echter niet erg groot. Er is een bioscoop, er zijn 59 cafeetjes en restaurants, er zijn et telijke kegelbanen, sportvelden, gymnastieklokalen, een zwembad met verwarmingsinstallatie, en een zweefvliegveld, en daar is het wel zp_ orj^evfer^ijiee^ b^k^ken. Ook de grote textielbedrijven hebben geen gebouwen als in Rijssen bijvoorbeeld het Parkgebouw. Met name de onlangs overleden Arnold Koek echter, heeft achter'de schermen bijzonder veel voor de ontwikkeling van Borghorst gedaan. De Borghorsters amuseren zich 's avonds en in hun vrije tijd hoofd zakelijk met een intensief vereni- Borghorst beschikt over een vrij goede sportaccommodatie. Behalve het Preussen-stadion (eigendom van de voetbalclub Preussen Borghorst) is er nog het in 1960 geopende Herman Fründt-stadion, genoemd naar een leraar aar* de middelbare school die veel voor de sportieve ontwikkeling van het stadje heeft gedaan. In de onmiddellijke nabijheid hier van ligt het zwembad, waarvan het water verwarmd kan worden. Ook staat hier een gymnastieklokaal. De dames, die misschien niet zo in de sportieve prestaties geïnte resseerd zullen zijn, kunnen in de fraaie winkelstraten (waarvan de r ^MifnsterStrassë dê* belangrijkste iÊ) gezellig winkelen. (Al moeten we er wel bij vertellen dat drie van de vier zaterdagmiddagen de win kels in Duitsland gesloten zijn). Hoestdrank in tabletvorm 95ct HET PROGRAMMA van de sportweek is, het Dagblad van het Oosten publiceerde het al enkele weken geleden, reeds voorlopig vastgesteld op een in Borghorst gehouden vergadering. Dit voorlopige programma begint op zaterdag 15 juni om kwart over twee met een ontvangst op de ..Marktplatz", vanwaar men naar de sport terreinen zal wandelen. Daar ontwikkelen zich dan de volgende evenementen. Tennis (junioren); voetbal (junioren); volleybal, handbal, korfbal en tur nen. Verder is er nog een concours-hippique. Aan al deze wedstrijden nemen ook Rijssenaren deel. ZONDAG, 16 juni 9 uur tennis (senioren); 9.30 uur sialomrijden motor- en autoclub, 15.30 uur rally (kaartleesrit) en concours- hippique. MAANDAG. 17 juni 17.30 uur voetbal (Excelsior en SC Rijssen junioren). DINSDAG, 18 juni 19.00 uur taffeltennis, 19.00 uur judo. VRIJDAG, 21 juni 20.00 uur schaken. Linksboven het gymnastieklokaal bij het Herman F riindt stadion, waarvan op de onderste foto links het voetbalveld met de sintelbaan. In het midden het Bagno, een na tuurgebied enkele kilometers bui ten Borghorst. Op het eilandje de ruïnes van een oude burcht. ZATERDAG. 22 juni 15.00 uur voetbaltoernooi met Rijssen Vooruit, SC Rijs sen RKSV en Excelsior tegen Preussen Borghorst en Wilmsberg. Tussen de bedrijven door atletiekwedstrij den met De Mors. Tevens beginnen om 15.00 uur schiet wedstrijden. Rechtsbovenin het silhouet van Borghorst, zoals men dat ziet bij het binnenrijden uit de richting Munster. Daaronder een opname van de restauratie van een oude kapel achter de St. Nikomedes kerk, waarvan op de bovenste plaat de toren, met de fabrieks pijp, de sky-line" beheerst. In 1956 werden de verschillende krediet regelingen voor het eerst samengevat in de ..Middenstandskredietbeschikking 1956". Nadien is deze beschikking enige keren aange past. Het laatst op 4 februari 1965. Offici- cieel heet de regeling nu .Kredietbeschik king midden- en kleinbedrijf 1965". De eerste wijziging die opvalt, is de naams verandering. Voorheen sprak men van ,,Mid- denstands"-kredietbeschikking. Nu heet het Kredietbeschikking ..Midden- en Kleinbedrijf". De naamsverandering van het Directoraat- Generaal voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme" zal hieraan niet vreemd zijn. Een andere, zeer belangrijke wijziging, is de verhoging van de geldende kredietmaxima. Bovendien werden er nieuwe kredietvormen geschapen. Het lijkt ons daarom nuttig in het hiernavolgende, de verschillende kredietvor men, met hun bijzonderheden, nog eens on der de aandacht te brengen. Voor een garantiekrediet komen in aanmer king in het kort gezegd de onderne mers, die kredietwaardig zijn en niet voor een normaal 'bankkrediet in aanmerking ko men, omdat zij niet in staat zijn een vol doende en tevens snel realiseerbare dekking te geven. Het krediet moet economisch ver antwoord zijn. Er moet derhalve verwacht kunnen worden, dat rente en aflossing regel matig zullen worden betaald. Dit krediet is een samenvoeging van twee voorheen afzonderlijk bestaande kredietvor men, n.l. het bedrijfsuitrustingskrediet en het bijzonder krediet. Met een bijzonder bedrijfskrediet kunnen worden gefinancierd aanschaffing of vernieu wing van bedrijfsuitrusting in ruime zin, zo als inventarissen, machines, bedrijfsauto's, instrumenten, e.d. De werkingssfeer van dit credtet strekt zich ook uit tot b.v. de financie ring van het interieur van bedrijfspanden en verbouwingen. Het mag ook worden bestemd voor de opheffing van liquiditeitsmoeilijkhe den. De oorzaken hiervan kunnen vele zijn. Zij kunnen gelegen zijn in een snelle doch niettemin verantwoorde bedrijfsgroei met als gevolg knelpunten bij de financiering van de biteuren en voorraden. Ook kunnen zij gele gen zijn in van buiten af komende invloeden zoals b.v. verbrokkeling van het kapitaal door boedelscheiding of door wijziging van het as sortiment in verband met verandering in de vraag. Voor deze doeleinden mag een krediet wor den verleend tot een maximum van f. 150.000. Indien de kredietbehoefte groter is dan dit bedrag kan zelfs een hoger krediet worden verleend, nadat de Minister de aanvrage eerst heeft goedgekeurd. Tot een bedrag van f. 150.000,- worden de kredietaanvragen rechtstreeks door de Neder- landsche Middenstandsbank N.V. afgedaan. De looptijd is maximaal 15 jaar. Deze kredietvorm is in 1965 tot stand ge komen en geldt alleen voor hen, die zich voor de eerste maal willen vestigen en niet over voldoende eigen middelen beschikken. Zij moe ten over goede ondernemerscapaciteiten be schikken. Het vestigingskrediet beoogt de functie van het risicodragend kapitaal over te nemen. Het georganiseerde bedrijfsleven moet be reid zijn samen met, de overheid op basis van fifty-fifty garant te zijn voor eventuele verliezen op dit krediet. Om in principe voor dit krediet in aanmer king te komen moet de aanvrager over een minimum aan middelen beschikken van 5 pet. van de balanstelling na kredietverlening. Het vestigingskrediet mag ten hoogste f. 50.000,- bedragen tot een maximum van 25 pet. van de balanstelling, waarbij dan een risicodragend kapitaal van 30 pet. wordt gevormd. Een vestigingskrediet zonder verdere kre dietverlening is niet denkbaar. Het kan ge combineerd worden met een van de andere garantie-kredietvormen. Aanvragen kunnen worden ingediend bij het Centraal Instituut voor het Midden- en Klein bedrijf, afd. Kredietverlening te Amsterdam of bij de medegaranderende instelling van het bedrijfsleven. Een economisch samenwerkingskrediet kan worden verleend aan twee of meer onderne mers, die door samenwerking tot betere be drijfsresultaten kunnen komen dan zij ieder afzonderlijk kunnen behalen. Het krediet kan zowel dienen voor investerin gen (machines, bedrijfspanden) als ook voor de verschaffing van bedrijfskapitaal ter fi nanciering van voorraden en vorderingen zowel voor reeds bestaande als nieuwe vor men van economische samenwerking. Voor dit krediet is geen maximumbedrag vastgesteld. De looptijd is ten hoogste 10 jaar. Aanvragen in te dienen bij de Nederlandsche Middenstandsbank. Deze kredietvorm vindt alleen toepassing indien in de betrokken branche een bijzonder waarborgfonds bestaat dat tezamen met de Overheid voor de verleende kredieten garant blijft. Het kan worden verstrekt aan een (ad- spirant) ondernemer die een bestaand bedrijf wil overnemen, ook overname van het pand is mogelijk. In deze gevallen gaat het vaak om jonge ondernemers, die een bedrijf willen overne men van een op leeftijd gekomen middenstan der, die er mee wil ophouden. De doorstro ming in het midden- en kleinbedrijf en de voortzetting van de bestaande ondernemingen kan hiermede worden bevorderd. Het maximum kredietbedrag wordt per waar borgfonds vastgesteld. Het varieert van f. 15.000,- tot f. 75.000,-. De looptijd is 10 jaar. Aanvragen moeten worden ingediend bij de betreffende branchewaarborgfondsen. Dit krediet geldt naar zijn aard voor de financiering van de inrichting van nieuwbouw- panden, ten hoogste drie jaar oud. Als echter een (adspirant) ondernemer zich in een ouder pand wil vestigen en daartoe een vestigings krediet nodig heeft, kan hij toch een beroep doen op een inrichtingskrediet. Het maximum bedrag van dit krediet is f. 150.000.-. Met goedvinden van de Minister kan ook bij deze kredietvorm van het maxi mumbedrag worden afgeweken. Ondernemers, die gees behoefte hebben aan een inrichtingskrediet maar wel aan een huur- garantie, kunnen ook met deze kredietvorm worden geholpen. Voorheen kon zo'n krediet alleen worden verleend voor de bouw of de aankoop van een nieuw pand (niet ouder dan drie jaar). Men kan nu echter ook dit krediet verkrijgen voor de vestiging in een pand van oudere datum. Nieuw is ook de mogelijkheid, dat de bij een bedrijfsruimte behorende woning on der de hypothecaire garantie mag worden be grepen. De Staat is nl. bereid onder bepaalde voor waarden een garantie te stellen voor een hypothecaire lening van ten hoogste 85 pet. van de stichtingskosten of de koopsom van het bedrijfspand, resp. van het bedrijfs- gedeelte van het pand inclusief de waarde van de grond en de daarbij behorende woning tot een maximum van f. 150.000,-. Dit bedrag kan alleen worden overschreden na verkregen goedkeuring van de Minister van Economische Zaken. Het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf, afd. Kredietverlening waar de aanvragen moeten worden ingediend, kan de aanvrager behulpzaam zijn bij het zoeken van een geldgever. Bij het indienen van een aanvrage voor een inrichtingskrediet, een hypothecairkrediet of een inrichtingskrediet gecombineerd met een hypothecairkrediet, is een bedrag van f. 25 verschuldigd. Dit bedrag wordt, ook wan neer de aanvrage wordt afgewezen, niet te rug betaald. Bij inwilliging van de aanvra ge wordt door het bovengenoemd Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf een bijdrage in de kosten van behandeling ge vorderd van 1V: pet. van het bedrag van het toegewezen krediet met een minimum van f. 250,- en een maximum van f. 1.800,-. Deze kredietvorm kan ook worden aange vraagd voor het stichten van een eerste of tweede filiaal. Borgstellingsfondsen kunnen kredieten ver strekken tot een maximum van f 10.000. Kleinere ondernemingen kunnen derhalve, ter bestrijding van financiële moeilijkheden een beroep doen op deze kredietmogelijkheid. Aanvragen in te dienen bij f*e betreffende borgstellingsfondsen. Natuurlijk moet ook bij deze kleinere kredieten de aanvrager aan be paalde voorwaarden voldoen. Ook aanvragen voor het bijzonderbedrijfskrediet dienen tot een bedrag van f. 5.000,- bij de borgstellings fondsen te worden ingediend en voor f. 5.000,- tot f. 10.000.- of bij de borgstellingsfondsen of bij de Nederlandsche Middenstandsbank N.V. Dit bedrijfsontwikkelingskrediet is ontwor pen in het kader van de ontwikkelings- en saneringsmaatregelen voor het midden- en kleinbedrijf. Gevestigde ondernemers, die niet over vol doende eigen middelen beschikken, wordt hier mede de mogelijkheid geboden hun onderne mingen tot ontwikkeling te brengen. Uiteraard moet de ondernemer capabel zijn en de onderneming goede perspectieven bieden. Voor dit bedrijfsontwikkelingskrediet is geen maximum bedrag vastgesteld He* zal echter niet meer bedragen dan 25 pet. van de ba lanstelling na kredietverlening, waarnaast een bedrag van minimaal 5 pet. aan eigen mid delen aanwezig moet zijn. Het bedrijfsontwikkelingskrediet op ba- De Boekenweekfilm 1965 'Een Zondag op het eiland van de Grande Jatte (Zeven schrij vers op zoek naar een lezer) is opgenomen in de Nederlandse inzending naar het Hollywood Film Festival, dat van 21. tot 25 april a.s. zal worden gehouden. Op de woensdag in de Boekenweek, dus woensdag 3 april zal in de Ridderzaal van het Muiderslot de tweejaarlijkse prijs 'Literai re Kritiek' worden uitgereikt. Deze prijs wordt beschikbaar gesteld door de Maatschappij der Nederlandse Letterkun de en de Commissie voor de Collectieve Propa ganda van het Nederlandse Boek. In 1966 kreeg Pierre Dubois deze prijs. Willem Brandt, winnaar van de culturele prijs van de gemeente Bussum, is benoemd tot Officier in de Belgische Kroon Orde. Zijn laatste publicatie is een bundel kriti sche Essays over moderne literatuur onder de tital 'Pruik en Provo'. Onze export van kunst heeft een nieuw fa cet gekregen. De tentoonstelling van naald kunstwerk van mevr. Cecil Dreesmann heeft een succesvolle tournee gemaakt door Ame rika en zal dit jaar te zien zijn in Tikio. Proeven van haar kunnen zijn te vinden in twee hoekjes 'Borduurkunst' uitgegeven bij Strengholt's Uitg. Mij. sis waarvan aan de ondernemer andere kre dieten kunnen worden verstrekt kan ove rigens slechts worden verleend, indien; e. Hij ingevolge de Hoofdlijnen van het door de Stichting Ontwikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf te voeren beleid voor ontwikkelingshulp in aanmer king komt, of b. zijn onderneming gevestigd is in een door de Minister aangewezen gebied of behoort tot een door de Minister aangewezen be drijfstak. Het krediet wordt niet verleend, als de onder nemer de andere kredieten slechts kan ver krijgen door te zware verplichtingen op zich te nemen. Voor de onder a bedoelde gevallen moet de aanvrage worden gedaan bij de Stichting Ont wikkeling en Sanering voor het Midden- en Kleinbedrijf te Amsterdam. In alle andere ge vallen bij de Nederlandsche Middenstands bank te Amsterdam. Het krediet wordt verleend voor ten hoog ste twintig jaren. Zowel tegen afwijzing als te gen opzegging van 't krediet kan beroep wor den aangetekend bij de Minister van Econo mische Zaken. Voor de oplossing van de financierings problemen van vele ondernemers in het Mid den- en Kleinbedrijf bieden naar wordt aan genomen de hiervoor beschreven garantiekre dieten vele mogelijkheden. Wie nog nader wil worden geïnformeerd, kan zich wenden tot zijn organisatie, tot de kre- dietverlenende instellingen of tot de Rijks consulent voor het Midden- en Kleinbedrijf en Toerisme in zijn provincie. Het adres van het Centraal Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf en van de Stich ting Ontwikkeling en Sanering voor het Mid den- en Kleinbedrijf luidt: Burgemeester Hog- guerstraat 1183, Amsterdam-W. In België maakt een 'Parkeerschijf' van d» Franse onregelmatige werkwoorden furore. Ongetwijfeld op een uitkomst voor Nederlan ders die zich de Franse taal op een originele manier eigen willen maken. De volledige teksten van de beatles, inclu sief die van hun nieuwe LP van dit voorjaar, gaan ter perse bij Uitgeverij Thom. Rap, Am sterdam. In het 'Centrum voor Industriële Vormgeving aan het Damrak te Amsterdam is gedurende de maand februari de tentoonstelling 'De best verzorgde vijftig boeken van het jaar 1966' te bezichtigen. Als eerste uitgever in Nederland heeft Uit geverij Van Dishoeck, Van Holkema en Wa- rendorf NV besloten STER-televisiereclame te maken voor een van haar grootste merkarti kelen nl. de Pinkeltje-serie van Dick Laan. Deze 'commercials' zullen uitgezonden wor den tijdens de Boekenweek, te beginnen op 29 maart. VVV Meppel, de heer G. Hazelaar, een le zing over de Noord-Westhoek van Overijssel" voor de leden van de Ned. Huisvrouwen Ver. in de leeszaal van het Parkgebouw. De be langstelling was bijzonder groot. Ook waren enkele heren aanwezig. De heer Hazelaar licht te zijn lezing toe met een aantal dia's over «de Mooiste moerassen van Europa", zoals hij de meren en plassen in de kop van onze provincie noemde. Op honderd m2 grond staan 70 tqt 80 verschillende plantensoorten. Een pa radijs voor de natuurliefhebbers. De dames besloten aan het eind van de avond een excur sie te maken naar genoemd gebied, mede door de grote interesse van de leden en dank zij de prachtige lezing van de heer Hazelaar. Presi dente mevr. Witkop sprak een dankwoord. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur Ds. W. van Tuyl 10.45 uur Ds. T. Stehouwer van Nijverdal 19.00 uur Ds. H. Binnekamp van Vriezenveen WESTERKERK 9.30 uur Ds. J. de Lange 15.00 uur Ds. W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. A. Bregmari 15.00 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. H. Brinkman GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur en 18.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. TN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slager

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3