Verbond Veilig Verkeer schreef naarB. en W. over verkeerssituaties G. I Vos en Zn. 2 medewerkers (mnl.) Nieuwe aanwinsten in Plattelandsbibliotheek de Riessen vuur so n seuwntig jcior terugge SOMMIGEN ZEGGEN: MEER EEN HOBBY DAN BEROEP de hoogste prijzen Verbeteringen gewenst AGENDA FILMNIEUWS Johannes Passion in Nijverdal Burgerlijke stand Sanderman's Bakkerij GIJSBERS jonge KONIJNEN Assurantiekantoor J. A. Voortman N.V. HORLOGE MAKER HEINHUIS Het Boekenvak is een gek vak 13.95 Vrijdag 22 maart 1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEK Pagina 2 Straatverlichting moet langer branden DWARSGEBAKKEN NATUURWIT PHOENIX bromfiets LEVE DE VAKANTIE! Deze week: NIEUW ,de Dannenberg' DAMESSALON DE HAUTE COIFFURE Maison /Cieoen Overijsselse Melkprodukten- fabriek N.V. Omefa 22 maart, Aldolem, Makro,lezing door heer Egbertsen, Café Royal, 8 uur. de Het bestuur van het Verbond Voor Veilig Verkeer heeft een schrijven gericht aan het college van burgemeester en wethouders over eventuele verbetering van verscheidene verkeerssituaties in onze woonplaats. In een ledenvergadering kwamen diverse suggesties voor verbetering van deze situaties naar vo ren. Vandaar dat het bestuur gemeend heeft het college enkele suggesties voor te leggen. Een revolverheld keert terug In de jaren na 1870 wordt de Amerikaans- Mexicaanse grens geteisterd door enerzijds de Amerikaanse voortvluchtige misdadiger Ketchum met zijn mannen en anderzijds door de gevreesde Morales met zijn bandie ten. De Sheriff van een klein grensstadje, Bor der City, rijdt met enige mannen op een dag met de postkoets mee om een zending goud te beschermen. Er wordt een overval van Ketchum verwacht en de Sheriff en zijn bege leiders zijn dan ook zeer verbaasd al* hun postkoets onderweg wordt aangehouden door een eenzame jongeman wiens paard gevallen is en die verzoekt mee te mogen rijden. Wantrouwend neemt de Sheriff hem meè. De vreemdeling zegt Johnny te heten en wei gert zijn achternaam te noemen. De koets wordt inderdaad een poosje later door Ketchum's bende aangevallen. Dank zij Johnny's uitstekende schieten worden df ro vers echter op de vlucht gejaagd. Johnny zet zijn tocht alleen voort en trekt dé Mexicaanse grens over. Hij is daar getuige van een overval van veedieven op het vëe van Don Fortuna en helpt deze en zijn mlinnen de veerovers te verdrijven. Bij de gevech ten is Johnny gewond en Don Fortuna neemt hem mee naar zijn haciënda. Hij vertelt John ny, dat deze veerovers de mannen van de ge vreesde bandiet Morales waren, die het reeds lang op zijn haciënda hebben voorzien. Johnny heeft veel bloed verloren en ver liest het bewustzijn. Als hij weer bijkomt, kijkt hij in de ogen van de beeldschone Pilar, dochter van Don Fortuna. Bijna hersteld wil Johnny er weer vandoor gaan., achter de bandiet Ketchum aan. Pi lar, die verliefd op hem geworden is, tracht hem ervan te weerhouden, maar Johnny ver telt haar dan dat Ketchum zijn moeder heeft vermoord. Don Fortuna stuurt twee vertrouw de helpers, die de bergen kennen, met John ny mee. Zij weten Ketchum's schuilplaats te vinden en tot de gevreesde misdadiger door te dringen. Ketchum en Johnny staan tegen over elkaarHet blijkt nu dat Johnny dé zoon is van Ketchum en dat hij zich op zijn vader wil wreken, omdat deze indertijd Johnny en zijn moeder heeft verlaten en :n kommervolle omstandigheden heeft gebracht, hetgeen de dood van Johnny's moeder ten gevolge heeft gehad. Ketchum weigert ech ter in te gaan op een revolver-duel met zijn eigen zoon. Op dit moment wordt de bende van Ketchum aangevallen door de mannen van Morales, die geen inmenging op hun gebied dulden. Ketchum wordt gewond en Johnny weet hem in veilighe® te brengen op de hacienda van Don Fortuna. Daar legt Ketchum zijn zoon de situatie uit, die er toe geleid heeft, dat hij zijn vrouw en Johnny wel verlaten MOEST. Johnny bekijkt hem nu met andere ogen. Don Fortuna verwacht elk ogenblik een aan val van Morales met zijn bende, die uit meer dan 100 man bestaat. De hacienda wordt in staat van verdediging gebracht, maar be zorgd ziet hij hoe Morale's overmacht zijn he le gebouwencomplex omsingelt. Johnny verzint echter een list. Hij weet Morale's mannén in een nabijgelegen ravijn te lokken, die 's nachts door de paar mannen van Don Fortuna ondermijnd is. Er ontstaat een fel gevecht met de wanhopig ingesloten bandieten, waarbij zowel Morales als Ket chum worden gedood. Vrijdag en zaterdag: Rififi in Parijs Paulo Berger is een invloedrijke Parijse gangster, die samen met zijn vriend Walter een uitgewezen Duitser ook een uitge breide smokkelhandel met het buitenland drijft. Daarnaast heeft Paulo nog een dure nachtclub van niet al te hoog allooi. Deze nachtclub wordt geregeld bezocht door Thomson, een Amerikaanse journalist, die tot zijn oren verliefd is op de mooie entrainèuse Lilli. Thomson beseft, dat hij alleen zeker kan zijn van haar gunsten, als hij over veel geld beschikt en daar hij als journalist te wéinig verdient, gaat hij tenslotte in op Lilli's aan drang om ,,lets anders" te gaan doen. Lilli brengt hem nu in contact met de barman Re- né een vertrouweling van Paulo Berger die Thomsom op zijn beurt in aanraking brengt met Berger zelf. Berger ziet wel wat in de flinke Amerikaan, lie als journalist bovendien gemakkelijk al- Jferlei reizen kan maken zonder dé aandacht te trekken en zo krijgt Thomson de op dracht een grote hoeveelheid goud naar Tokio te brengen. Thomson slaagt erin deze >pdracht uit te voeren, hoewel men in Japan probeert hem het goud afhandig te maken. Rij heeft nu helemaal Bergers vertrouwen ge wonnen en de laatste néémt hem nu in dienst •Is lijfwacht. Hiermee heeft Bergér het paard van Troje pinnengehaald, want Thomson is in werkelijk heid Mike Coppolano, een van de geduchtste geheime agenten van het Amerikaanse Mi nisterie van Financiën, dié nu op zijn gemak een onderzoek kan instellen naar dé activitei ten van Berger. Berger beseft uiteraard niet in welk gevaar bij verkeert. Bovendien eisen andere dingen dringend zijn aandacht. Een paar van zijn telpers in het buitenland worden bedreigd koor een andere bende. Zijn vriend Walter ^ordt vermoord en Walters vrouw Irene de /roegere vriendin van Berger wordt ont roerd. De concurrerende bende denkt, dat Berger nu voldoende murw is en stelt hem voor met hem samen te werken. Berger wekt de schijn, dat hij op het voorstel ingaat en maakt hiervan gebruik om een ge duchte wraakoefening voor te bereiden. Enke le dagen later maakt een tijdbom een einde aan het leven van de leiders van de andere bende. Van de ontstane verwarring maakt Mi ke Coppolano gebruik om zijn masker af ie werpen en Paulo Berger en zijn medewerkers in t« rekenen. Al® eerste vraagt het bestuur, een verbe tering van de oversteekplaats op de Wierden sestraat, nabij de kruising Wierdensestraat, Schild, Haarstraat en Boomkamp, omdat naar de mening van de leden, verkeerslich ten zodanig zijn ingesteld, dat het voor de voetganger gevaarlijk is over te steken. Een mogelijkheid ter verbetering acht men, of de verkeerslichten beter aan te passen, of de oversteekplaats te verplaatsen. Daarbij wordt nog opgemeikt, dat de verkeerslichten te korte tijd op groen staan voor de fietsers, die hierdoor gevaar lopen te worden ge schept door het tegemoetkomende verkeer. De bocht aan het begin van de bedienings- weg De Haarstraat zou kunnen worden ver beterd wanneer een gedeelte van het trottoir bij de weg komt. Het bestuur adviseert het college van B. en W. tevens de bedienings- weg als voorrangsweg aan te wijzen, zodat veel verkeersongevallen kunnen worden voor komen. De kruisingen W. Zeeuwstraat en de H. J. van Opstalstraat met de A. Baanstraa't le veren een doorlopend gevaar op. Vooral in de zomermaanden als de jeugd gebruik maakt van het zwembad De Koerbelt. Om hierin ver betering te brengen, adviseert het bestuur een gedeelte van de A. Baanstraat nabij de betonfabriek, éénrichtingsverkeersweg in te stellen. In verband met de gevaarlijke verkeerssi tuatie op de oversteekplaats Oranjestraat, Enterstraat nabij garage Pluimers, verzoekt het bestuur de openbare straatverlichting langer te laten branden in de morgenuren. Dit vooral ter beveiliging van de schoolgaan de jeugd. Wenselijk is om de lichtmasten die 's nachts blijven branden te merken met een rode of een gele band. Wat betreft de nieuwe rondweg (doorgetrok ken Parkstraat) brengt het bestuur diverse gevaarlijke situaties onder de aandacht van het college van B. en W. Zo attendeert het bestuur op de gevaarlijke situatie bij het verlaten van de Parkstraat en het inrijden in de Wierdensestraat. waar het zicht wordt ontnomen door eèn aantal vrij- dikke bomen. Ook de gevaarlijke bocht in de Parkstraat zou mét een gele streep langs dé zijde van de rijbaan eén vèrbétéring bréngen in de be staande situatie, terwijl de kruisingen Park straat Hangerad en Parkstraat, Oosterhofweg aangewezen moéten worden als voorrangs kruisingen. Zaterdagavond wordt in de Geref. kerk te Nijverdal de jaarlijks terugkerende Johannes Passion van J. S. Bach uitgevoerd, waaraan bekende Nederlandse solisten hun medewer king zullen verlenen. Het is vöor de 24ste keer dat de lijdensgeschiedenis van Christus als evangelie wordt gezongen in Nijverdal. Dé me dewerkenden zijn; sopraan: Nelly Groeneveld, alt Elisabeth Cooymans, tenor (evangelist) Jan Waayër, tenor (aria's) Nico Boer, bas (Christus partij) Arie dé Rijk bas- bariton, (aria's) Lto Rommerst, clavecimbel Ans de Rook van Léèuwên. orgel Hennie Slettenaar, begeleiding: Het Overijssels Philharmonisch Orkest, koor C.O.V. ..Soli Deo Gloria" te Nij verdal. Algèhelè leiding: Ber Jooèsèn. Aanvang is uur, deur open 7.30 uur. 22 maart, Honden Dresseerclub Riessen, le zing met dia's over africhten der honden, Café Struik, 8 uur, Vrije toegang. 25 maart, Filmclub Rijssen, jaarvergadering, vertonen filmprogramma, Kantine Omefa, 8 uur. 27 maart, Kon. Ned. Plantkundemaatschappij, afd. Rijssen, Bloemschikdemonstratie, Gym nastieklokaal, Graaf Adolfstraat, 8 uur. 30 maart, Beatclub Scrible, St. Jozefgebouw, half 8. 1 april, Aldolem, bespreking circusfoto's door Ross van Heijst te Hengelo. Hengelo, Hee- mafgebouw, 8 uur. 2 april, Uitvoering D.O.S., Parkgebouw, 7.30 met The Shepherds, 5 april, Twente Zangers •Parkgebouw, 8 uur. 15 april. (2e Paasdag), Internationale wind- hondenrennen. De Koerbelt, 11 uur. 22 april'Filmclub Rijssen; vertonen en bespre ken van door de leden gemaakte films met onderwerp ,,De Fiets" Kantine Omefa 8 uur. 23 april, Ledenvergadering E.R.K.V., Café J«fn Kuper, 7.30 uur. 20 mei, Filmclub Rijssen, Lezing over het filmen door drs. J. W. A. Schuurman, Kan tine Omefa, 8 uur. juni, Buiten-excursie Filmclub Rijssen. met filminstructie, 1 juli, Filmclub Rijssen, bespreken opnamen van 8 juni Cantine Omefa, 8 uur. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7, boven, vóór maandag 5 uur. uur. GEBOREN: Christine, dv R. Stark en W. van den Dool, Wijnand Zeeuwstraat 61, 12 maart; Gerrit Jan, zv. G. Jansen en A. Wesselink, Wilhelminastraat 50, 15 maart; Jan Hendrik, zv. G. Pongers en G. Jolink, Kattenhaarsweg -51, 17 maart.; Fredrikus, zv. M. Rutterkamp en M. Stam, Frans Halsstraat 31, 15 maart.; Herm&, dv. A. Goosen en W. Lodeweges, Wal- straat 45, 7 maart te Almelo. ONDERTROUWD. Arend Heuten, 23 jaar, Rijssen, Koninginne weg 10 en Frederika Maria Emming, 24 jaar Hellendoorn, Nijverdal, P.C. Stamstraat 51a, 14 maart. Benedictus Havinga, 43 jaar, Almelo, Johan na van Burenlaan 159 en Gerritdina Wilmink 22 jaar, Rijssen, Elsenerstraat 51, 14 maart.; Hendrik Dangremond, 26 jaar, Rijssen, Lent- fersweg 72 en Gerritdina Alberta Seppenwool- de, 19 jaar, Rijssen, Weijerdstraat 19, 15 mrt.; Jan Ezendam, 20 jaar, Rijssen, Vennekes- gaarden 27a en Jannie Paalman, 22 jaar, Rijssen, Vennekesgaarden 33a, 15 maart. GETROUWD: Arend Jan Waanders, 29 jaar en Berendina Kraa, 23 jaar, Rijssen, Esstraat 196, 15 mrt; Gerrit Dinant Harbers, 19 jaar, en Elizabeth Braakman, 16 jaar, Rijssen, 36,-15 mrt. Nieuw Nederlands Witbrotd roomwit - botermals van natuurzuivere tarwe elke dag vers en geurig op ontbijt- en koffietafel zelfs op maandag I E»n goede bakker levert BUMS. Gesneden en uitsluitend in originele verpakking. Wordt gebakken in Verkrijgbaar bij de volgende bakkers J. Boksem Erven H Gerritsen, Wed. de Goeden, G. H. Harhers, J W Immink. H H Mensink, Coöp Enter, J. W Nysink, J. Render Te koop z.g.an. Karei Doormanstraat 46 - Rijssen (tussen 18.30-19.30 uur). Plannen maken voor de vakantie is een prettige bezigheid. Laat U daarbij deskun dig voorlichten. Of U nu wilt vliegen, of met de trein, boot of bus, wij hebben prach tige programmaboekjes van erkende reisinsfan- ties. Wij verzorgen ook Uw treinkaartje naar h'et buitenland. REISBUREAU Rijssen - Telefoon 2303 JENA schalen opal met rode roos. 1% liter van 11.50 nu 6.95 Alleen zaterdag: CHROOM FLUITKETELS van 21.50 nu DEZE WEEK: PEDAALEMMERS met rode roos en binnenemmer van 15.95 nu 11.95 Natuurlijk weer bij a/d Driehoek, Rijssen KUNSTGEBITTEN REPARATIES Sneller, beter en goedkoper 1 DROGISTERIJ J. ter Harmsel-Ten Berge Esstr. 4 - Rijssen - tel. 2293 VOOR UW TUIN: Coniferen - Sierheester» - Berberis - Heide enz., enz. Dannenberg 29, Rijssen Te koop vanaf 6 wk. W. J. Steen- bergen. Akkerdijk 2, Rijs- i sen, tel. 2589. PARFUMERIE COSMETICA HAARSTRAAT 8 TELEFOON 2286 SCHOONHEIDSSALON PEDICURESALON ALLE VERZEKERINGEN HYPOTHEKEN FINANCIERINGEN OOSTERHOFWEG 16 Telefoon 2269, b.g.g. 2892 of 05704-257 J. W. Jansen, Piet Heinstr. 8, Rijssen Geopend: dagelijks van 8.30 tot 17.30 uur donderdags tot 's avonds 9.00 uur, zaterdag van 10.00 tot 12.00 uur. RIJSSEN vraagt voor haar afdeling administratie Het bezit van een Mulo-diploma is gewenst. Sollicitaties te richten aan het kantoor der fabriek, Graaf Ottostraat 53, Rijssen. Gevraagd een nette jonge- man die opgeleid wil wor den voor F*. J. W. A. DOLLEKAMP Rijssen Horlogerie - Goud Zilver - Optiek Wij betalen voor LOMPEN OUD IJZER en METALEN Nassaustraat 40 - Rijssen Telefoon 3116 ÓósterhKvë^^. OVERLEDEN: Gerrit ter Harmsel, 77 jaar, wv H. Van Brus sel, Blinde Banisweg 38, 11 maart.; Willemina Voortman, 88 jaar, wv. H. Poort man, Nijverdalseweg 78. 12 maart.; Alberdina Waanders, 62 jaar, èv H. B. Roo- sink Witmoesdijk 4. 8 maart te Amsterdam; Jenneken Voortman. 80 jaar, WV A. J. ter Steege, Haarstraat 112, 11 mrt. te Almelo. ROMANS. Beauvoir, de De schone schijn; psycholo gische roman. Bergen, van Mensen zoeken onderdak; fa milieroman uit bezettingstijd. Berry Het schip der bezetenen; Ameri kaans kolonistenverhaal; 19e eeuw. Christie De zeven wijzerplaten; detective roman. Chrichton Het geheim van Santa Vittoria; verzet tegen de Duitse bezetter. Jonge, jonge, wat is tér de leste joarn nen hoop veraanderd in en um Riessen. Seend n'lessen oorlog is ter to vuelle biej e'bouwd, en ook zo vuelle of e'brükn, dej gewoon het oole Riessen neet wier kent. Woer at vrooger de lue de rogge, bookwaejte, en de eerpel van dan haaln, stoat non niks «ans as huuze, tot zowat an 't Groene Kruis, n' Horrebeeld en n' Niej'n Dennekaamp too. Wat is 't doar ver aanderd. 'k Zeet nog zo vuur miej, det doar oaweral in'Sint Joapik de rogge op 't laand stuen, en aj dan as jongs teeg'n mekoar zean'n: ..Ze begint te meej'n, ik goa van nomdag hen oarn gaddern. wee geet er met? Del mog iej gerus. asse an 't meejn warn det oarn gaddern, want in n' biebel word ter a oawer e'schreewn en toen deen ze 't ook a. Iej gaddern dan 't heele laand, det ze al e'meejd ham of noa de oarn dee at warn bliew'n lig'n. Aj dan 's oawns op thoes an gong. haj smangs vuural aj op n' laand harn e wes woer at nog a roew met 't been'n too wes egoan. nen heeln bos. Det deej net zo lange at rogge mej'n doern, en at dan of wës e'lop, düsken iej't, brachen de rogge kuern noa de mölle woer aj ze leutn maaln, en dan dér met noa n' bakker, den atter oew vuur n' poar cent, met de wille, bruedjes van bak'n. Al harn ze dan biej oew in thoe9 zelf gin roggè verbouwd, iej harn dan toch ne wek- ke of wat oew éegn brood. En dan later in n' Hoarfs wat wes dan doar oaweral in n' Es ginne drokte, met 't eer- pel stekng. Dan zag iej de wiewe met de kruuwaagns op 't laand, met nen ooln schoe- terd dér oawer hen. vuur de zunne en in de kruuwaage har ze n' klaen'n zit'n of lign. Wes't tied det de wichter de büste mon'n hem'n. dan kreeg'n zé den gewoon op 't laand. en warn ze zat, dan gonge wier in de kruuwaa ge en de moo stuek wier vedan, tot n' keerl 's oawns kwam. Den stuek dan ook zetje oon- derwiel de moó noa thoei gong met de wichter um 't etn kloar te maak'n. Wiej as wichter aw oet de skoole kwam'n, tenminste aj nog gin twaalf joar warn, want dan moej helpen vedeen'n het zij in n' stoom of n'aander weggens. heuln t'ook op 't eerpel laand an, at oew moo doar wes, vemaak'n oons dan met helpen gaddern, en het stokken van vuerks van eerpel-loof woer aj eerpel in bruen'n Och wat warn dee lekker dee eer- pel'n vuural at ze zo oet de heete aske kwam'n. Nen grootn oarmood west echter atter ees ne keer n' schoer of ne buuje kwam, want dan warn de leu en vuural de wiewe met klaene wichtér der oarg an too. Ze kon'n noarni hén en mon ter zi'k meer zo op loat'n reang. um detter noarns gin huuze kot in de buurte stèun'n. Ze hoeken dan wa biej me koar onder n' poar zakke. en betje eerpels- toófmeer det hulp ook a waejnig doar gon 't zo duur hen. en dan wes't meer eawn of zè warn drief nat, dan mon xe, ©onderwiel De oole Walkoarke met 'n stuk'n van 't domieshoes. at eur als an de hoed klakken, van oarmood op thoes an. En non is den heel'n Es vol e'bouwd. Aj der in gin joar of tiene hebt e'wes, dan kom iej gewoonweg an 't dweln, wat miej vleen'n noajoar zelf ouwerkwam. Ik wol ees zeen woer as ze dee nieje koarke bouw'n. Ze harn ter a ieder bod oawer e'had biej oons in thoes, en toen at nen mooi'n middag wes zeg'n 'k teeg'n de oonze noa 't at'n: ,,Non wi'k. miej van middag ees vetrean, en ees zeen woer at ze dee nieje koarke too zet't". Natuurlijk kreeg 'k de bosskop met um vuurzichtig te wean, en good oet te kiek'n met al. dee drokte op de weg. Meer doar steeln ik eur wa gerus op Doar oawer kwam miej echter vuile wat aans. Ik har doar a n' zetje roond e'lop, meer ik kon noarns dee koarke vin'n want ik wus op 't lessen neet meer woar ak' wes. Goat oew ees an stoan, nen ool'n Riessender, de$ at in zinne eegne plaatse neet meer weet woer atte is. Ik mean'n det 'k doar oarns an Struet- jen wes, meer zonnen jonge den dat doar luep met nen hoond, veteeln miej det 'k doar hooge in n' Es zat, doar in de buurte woer at ees de rieze miete van de Coöperatie hef e'stoane. Ginds" zegge, woont J?a»n'n Menske". Toen begreep ik ter heele moalé niks meer van. En dan muuj weet'n det 'k doar vrooger Joos mag weet'n woer vaake neet hen zin e'lop. Vandoar oet koej zo 'n Es duur op de Tabaks geurne an en doar kwam iej oet doar biej Brilke, vandoar gong iej dan op de Esstroate an biej Skeeldsmans dwas oawer en dan oon- der de mülle van Jan Rosman hen op de Höfte an. 'k Heb den jonge vroag'n woer a'k 't richste wier op thoes an kon kom'n en toen zin 'k gewoon meer wier terugge löp langs dee vetrek'n van de Heern hen en toen wus ik 'et wa wier, want toen kwam ik op bekeand terein. In 't hoes he'k ter der oonze meer niks van e'zeg, want dan lachen ze miej ook nog oet. Toen at ze miej vrug'n, he'k ezeg, det 'k ter neet harre wes umdet miej 't loop'n neet met wes e'völn. Ik wol't gewoon weg neet weet'n. Vuur a'k ter disse wekke met min stuk'n oetschaeje wi'k nog eawn veteln van n'oold gebroek vrooger in vebaand met dew vegangn wekke biddag hebt e'had. Het wes dan de ge woonte, det de moo vuur de wichter, op zon nen dag steek'n bak'n. Het zelfde gebuurn ookop daankdag in november. In n' pütjen wor dan n' poond of asse meer wichter harn n' poar poond stroop e'doane met suuker, en det op 't vuer an'n kok e'brach. Kok'nt, dan wor 't of e'zat en most 't koold worn. Wes'l good koold dan worn der stukke of e'stok'n met n'mes, en e'druld op ne toafel den at. ees met mei wes bestreejd, tot zolange aj piln harn van zonnen vinger dikke. Met de skeere worn der dan stuks of e'knipt, van n' poai centimeter laank, en de steek'n warn kloar. 's Aanderdaagns koej der vaste op an det alle wichter biej de schoole n' breefke met eeg'n gebak'n steekn biej zi'k harn. De maester har der de las meer met, want n' ieder pre- beern der oonder 't leern eene in n' moond te staek'n. Lukken oew det dan meer kaw'n, want dee dinge. at dee wier woarm worn, begon'n te kleew.'n en dan haj smangs de taane vaste op mekoar zit'n. Harn ze n'stroop met n' suuker te lange loatn kok'n of an loatn braan'n dan warn de steek'n zo had e'worn as nen kaejerd en dan knap'n ze oew tusken de taane. Ook de stoom vrowleu deen det zonnen dag veulle 's oawns. steek'n bak'n biej eene van heur in 't hoes. Ze lap'n dan te man n' poar cent. en dan maak'n ze der meteen nen gezelligen oawnd van, woer at ook vaake n' borreltje an te passé kwam, vuural atter de jongs, woer as ze kunnighaejd an harn ook nog achter hen keek'n. De oolders van det vrouwmeanske woer at in thoes wes. vuun' det wa bes, want dan kreeg'n zee ook nog nen drupken met. Tot zo veer dan oawer 't steek'n bak'n. Took'n wekke veerder Getjan, Gallico De rozenstok van de magiër; sprook jesachtige roman. Gerson Willem de Veroveraar; (1027-1082) Havanha 9. Ikke en de vrouwe zei Garriet Jan. Helbling Pioniers in de rimboe; een Zwit sers echtpaar in Zuid-Afrika. Lin Yutang Vlucht naar Hong Kong; ont snappingspogingen. Lugt De zee roept; geluk en droefheid in een klein vissersdorp. Malamud De fikser; lijdensweg van een Russische Jood. Meyer Het glasheldere hoofd; huwelijks moeilijkheden van een jonge vrouw; vervolg op Vallen en opstaan". Michaels De heer van de zwarte toren; romantische thriller. Moore De roomijs-keizer; groei naar vol wassenheid van een Ierse jongen. Oldenburg Ermke Herberg 't Hemeltje; Limburgse speurdersroman. Plaidy Het leven van Catharina van Ara- gon; tragedie van de eerste vrouw van Hen drik VIII. Steinbeck Ten oosten van Eden; historische roman uit Noord-Amerika. Vries Theun de Vries 60; keuromnibus. Studieboeken. Jongedijk Wat gelooft uw buurman? Qua kers, Heilsoldaten etc. Bouhuys Woord voor Woord; verhalen uit de Bijbel om aan kinderen van 6 jaar e. o. voor te lezen; uit het Oude Testament. Roseveare Dokter onder rebellen; dagboek van een vrouwelijk arts in Kongo. Bonhoeffer Getuigen in het Auschwitz-pro- ces. Peter Wiskunde spelenderwijs. Geluid en gehoor; Parool-Life wetenschaps serie. Freitag Weidebloemen en akkerbloemen. Huizinga Dag dier! Ontmoetingen met die ren in de vrije natuur. Varaday Gara-Yaka's domein; Zelfst. vtrv. op ,,Gara-Yaka" Zweeres Naar rijke vogelgebieden. Santema Georganiseerde maatschappelijke gezondheidszorg. Nu de baby er is; wenken voor het eerste levensjaar. Van baby tot kleuter; wenken voor de opvoe ding en verzorging van het jonge k4ndtv Dupuis Seksuele opvoeding en gezinsvor ming nu; vraagstukken van prot. chr. stand punt uit bekeken. Fit worden, fit blijven; kamergymnastiek els conditietraining. Vliet Wat maken we van vouwblaadjes. Van steken en stof; een inleiding tot creatief naaldwerk. Baker Vegetarisch kookboek. Mark Kanaries houden als liefhebberij. Windscheif Knutselen en bouwen in eigen tuin. Groet De elektrische installatie van motor voertuigen. Automatisering en overheid; computertoepas singen in de Rijksdienst. Metzelaar Nederland deltaland; inleiding tot de weg- en waterbouwkunde. Elseviers encyclopedie van de modern# ar chitectuur Dl. 1 en 2. Ceulaer Te gast bij Nederlandse auteur». Blixen Ehrengard. Koekoek Een avond leven; lugubere Ter- halen. Omnibus Russische liefdesverhalen. Vries De namen in de boom; jeugdherin neringen en dorpsverhalen. Grote ontdekkingsreizen; Time-Life-uitgave Reformatie; Time-Live uitgave. Ford Vlucht naar de vrijheid; ontsnappingfs- relaas. Leffelaar Israël; de langste week; 5-10 juni 1967. Salisbury Achter de linies in Noord-Viet- nam. Schlesinger De bittere erfenis; bespreking van de oorlog in Vietnam. Boot Burgemeester in bezettingstijd. Werkman De Amsterdammers. Besselaar Brazilië; ontwakende reus in de tropen. Dominicus Portret van Marokko. Jurgens Gaat u mee aapjes eten? Reisavon turen in het Amazonegebied. Scherer Egypte, fotoboekje. Zinkin India. Het boekenvak is een gek vak; dat zou iedereen moeten roeten. Er zullen beslist nog veel jonge mensen zijn die zin hebben er in onder te duiken, maar die te weinig bekend zijn met dit zwemwater om het te doen. En die zou ik nu wel eens een zetje willen geven. Het is waar, dat het boekenvak niet beter, ook niet slechter, betaalt dan andere beroe pen, maar het biedt mogelijkheden aan jonge mensen die belangstelling hebben voor het boek, die nieuwsgierig zijn en graag van veel dingen iets afweten. Boeken lezen is eerst boeken kopen Zolang een boek in de winkel ligt, is het meer of minder mooi bedrukt papier. Het gaat pas leven als je het leest, of de platen erin bekijkt. Zoals een grammofoonplaat een stukje kunsthars is, dat pas tot leven komt op de draaitafel. Daar komen ze dan, de klanten Daar komen ze, de kinderen die zelf een boek mogen uitzoeken, of hun tantes, ooms en grootmoeders die dat wel voor hen zullen doen. Daar zijn ze, de aankomende lezers n de gelegenheidsboekekopers. Sommigen ken nen niet meer dan een halve titel, of een naam die op de naam van een schrijver lijkt. Je moet veel weten in de boekhandel. Daar voor is er de opleiding van de ..Vereeniging". Daarom moet je ,,het diploma" behalen. De uitgevers, of hun afgezanten, komen bij je voor de aanbieding. Ze laten je dummies zien van boeken die nog moeten verschijnen. En ze vertellen je waarom je die boeken moet bestellen, waarom je dat boek van die onbe kende schrijver in voorraad moet nemen. Wordt het een onverbiddelijke bestseller? Ze weten het lang niet altijd. Ze denken, de uit gevers en hun afgezanten, dat speciaal hun bedrukt papier waarde heeft. De tijd zal het leren. f Onze koopwaar: de boeken En dan staan de boeken in de boekwinkel De boeken, onze koopwaar. ..Koopwaar" in verband gebracht met hoeken lijkt vreemder dan het in werkelijkheid is. Met het verkopen van boeken voorzie je in je onderhoud. En daarnaast dien je de literatuur en de weten schap. Daar staan de boeken dan, overzichte lijk bij elkaar of niet. Elke boekhandel heeft zijn eigen sfeer. Rommelig maar gezellig, een. tikje artistiek of vlot-zakelijk. Maar nooit ver velend. Achter de boekhandelaar staat: de uitgever Dat is de man die het boek op de werel zet. De ^cesvolle uitgever is een combinati' van kunstenaar en koopman. Je kunt niet a: leen boeken uitgeven terwille van de winst maar evenmin lukt je dat uitsluitend op basvs var hun literaire kwaliteiten. Elke nieuwe ti tel is een gok, want niemand kan garanderen of het boek goed verkocht zal worden. De uitgever zelf brengt eigenlijk niet» voort.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 2