Riessen vuur zo n zestig zeuwntigjaor „Opvallende kleding beschermt het kind voor ongelukken Godfried Bomans werd lievelingsschrijver de FILMNIEUWS „Werkgelegenheid in Overijssel laat typische problemen zien V eraiitwoording ligt bij ouders Tweede Kamerlid mr. J W. Masman V oorlichting bij de voeding Met bus supporters naar Sibculo Helpsters bij boot tocht van gehandicapten FISCALE GEIT J. J. Simpelaar was 40 jaar bij overheid Boekennieuws Vrydag 8 maart .1968 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 - *v Op uitnodiging van de afdeling Rijssen van het verbond voor veilig verkeer, hield mej. Hoogendijk uit Hilversum afgelopen week een lezing voor de kleuterleidsters van Rijssen, Holten, Nijverdal en Enter, over het onderwerp de Kleuter in het Verkeer. De avond werd geopend door de heer L. Koeze. Hij vond het verheugend dat een veertig tal kleuterleidsters hadden geraageerd op de uitnodiging van de afdeling Rijssen. Vuuran in n'Haorenne daor bij Aobram achter de Kroone GESLAAGD Iets te koop of te ruilen Plaats een ADVERTENTIE in het Weekblad voor Rijssen Samenwerking Vrijdag en zaterdag: De Schaamtelozen Woensdag: Addergebroed ■HH Vegang'n wekke mos ik vuur d« vrouwe ew'n n' stuk'n vlaejs haal'n, €tn ik zin doar net in n' Hoareane, doar biej 't poskantoor of ik k-reege miej doar toch opeensn «n dtns van achteeren, van woer ziej miej. 'k Mean n det 'k van de beene gong, meer ik kon miej nog net griep'n an de muure, zodet 'k oawer eane bleef. Wat bleek, zonnen opscheutelder van n'joar of tiene. har biej op de hak'n e'jag met zinne rols-chaatsken. Det 'k helg wes, koj wa begriep'n, meer toen het met ne mue- jelijke stemme zae: ,,lk kon't eerlke neet helpen, want ik vleug op eens biej op det stök'n doar", en hee ook nog zoo fesoenlijk wes um minne ta.ske wier op te krieg'n, den at miej oet de haane wes e'vlueg'n zak'nt ook nog wa gaaw wier of. ,,lej mun'n in 't vervolg better oetkiek'n", zae 'k teeg'n um. ,,Iej zol'n n'menske n'ongelukke bezorgen" Det leste heurn a geen neet meer, want toen wesse um a wier e'smeerd. Toen ak wier in thoes wes, treuk ik de sok- ke ees oet, want det eene been stuek miej lelk, en toen bleek dat 'k ter nen mooi'n pleer vel of har. Oonze Jenne hef ter miej wat van zuk spil op e'smeerd, det oawer al good veur is en toen der ne lappe- umme doan. 'k Hebbe biej toen meer n'poar uur biej 'n kachel e'zat, en zoo gangs wor de zeerte meender. Aj doar dan zoo zitt geet oew van als duur n' kop, en zo kwam ik an 't prakkezeern, hoe de wich- ter zi'k rechtevoort toch -«anders vermaakt as vrooger toen at wiej joonk warn. Vandaage an n'dag könt ze good en wa loop'n of ze doot a op zonnen autopet, en a* ze veer- vief joar zeent, dan hebt ze a ne fietse oonder 't gat. Meer toen, ik weet nog bes det de eerste fietsen kwam'n. en aj der dan van veert'n eene an zaggen kom'n. dan schreew'n iej mekoar too: ,,'n Treawaengkjen. n' treawaengkjen" en dan leup als noa de stroate um te kiek'n. Bamboes wes n' eesen Riessender den atter eene har, en det den bekieks har, det köj wa begriep'n. Meer als veraandern en zoo kwam'n der ook «o gangs meer fietsen, al bleeft ne heele oetgave vuur dee tied um ne fietse te koop'n. Zo heb ik miej wals loat'n veteln, detter n' poar harn e'wes dee at met mekoar eene fietse harn e'koch umdat ze aalt nog a nen eane van thoes ofwoarken. Wat deen ze non. Ze gong 's moarns teglieke van thoes, n'een'n op de fietse en n'aandern loop'n. Den at op de fietse gong jaggen n' poar kilometer, zat de fietse teeg'n nen boom en leup dan veerder. Zo gaaw at zin moat biej de fietse wes kreeg ne den biej n'kop, sprung der op, jaggen zin moat vuur biej zat ne ook wier oarns too en leup veerder, dan kwam n'volgende wier, en zoo deen ze ve- dan tot ze op 't woark warn. Ze warn der dan ees zoo gaaw as gewoonlijk um det ze de helfte van de weg e'fietset harn. Iej mun'nt meer oet kön'n prakkezeern, want 't wes lan ge neet gek bekek'n op zonne meneere. Joa, rechte voort zint de leu good biej zo as ze zengt, meer vrooger warn ze ook wa veneam- steg. Zo at ik toen net a zae. hebt non de wich- ter van veer vief joar a ne fietse, en a harre wiej den toen neet, toch vemaak'n wiej oons wa. Doar warn spölkes genoeg, zowa vuur de klaen'n as de groot'n. Nen hoop der van zeej non neet meer. As klaene wichter dee'w altied ..Krukkejan beerntjen" met mekoar. Eene wes dan Krukkejanbeerntjen en den leup krom met nen stok in de haane. De aandren gongder dan n'poar meter achter Velen geloven dat vitamine C bescherming kan bieden tegen verkoudheid, zodat men minder vaak verkouden is en bovendien ge looft men dat het een therapeutisch effect kan hebben waardoor de verkoudheid korter duurt. Vitamine C-tabletten en vitamine C-rijk fruit worden vaak bij wijze van preventie ge bruikt, maar ook wanneer zich de eerste ver schijnselen van verkoudheid voordoen. Er zijn echter weinig of geen duidelijke be wijzen dat vitamine C bij personen, die zelf nog vitamine C in reserve hebben, enig nuttig effect heeft. Weliswaar zijn er vele onderzoekingen ge daan naar het heilzaam effect van Ascorbi- nezuur op het beloop van de verkoudheid. De beoordeling van dat effect is echter niet eenvoudig omdat verkoudheid over het alge meen een kortdurende ziekte is en het moei lijk is objectieve maatstaven aan te leggen voor het therapeutisch effect. Bovendien is gebleken dat elke willekeurige stof bij de be handeling van verkoudheid een duidelijk place bo-effect heeft, namelijk ook gunstige resul taten geeft. Tebroek en medewerkers stelden een onderzoek in bij 1900 personen en vonden dat een groot percentage reageerde op place bo's. Hoe suggestief het toedienen van een tablet wel is toonden Walker en medewerkers aan. Aan twee groepen vrijwilligers, die verkou den waren, werd gezegd of ze ascorbinezuur kregen of niet. In de behandelde groep was de duur van de verkoudheid korter. Een derde groep vrijwilligers werd niets mede gedeeld. De duur van de verkoudheid van de genen die ascorbinezuur ontvingen was even lang als bij de placebo-groep. Personen met een vitamine C-gebrek, b.v. door het langdurig gebruik van een onjuiste voeding, reageren wel degelijk gunstig een extra hoeveelheid ascorbinezuur- en bij hen blijkt de duur van de verkoudheid af 1e nemen bij een extra dosis vitamine C. Van de vele onderzoekingen die er over het effect van ascorbinezuur op verkoudheid ge daan zijn. is dat van Walker en medewerkers belangrijk. Zij toonden door middel van waar nemingen in vitro en waarnemingen bij méns en dier aan, dat ascorbinezuur geen enkel ef fect heeft op de virussen die de verkoudheid veroorzaken. Bij hun onderzoek in vitro had het toevoegen van ascorbinezuur geen ver hoogde weerstand tegen de virusinfectie bij de cellen van het kweekmedium tot gevolg. Ook toen vrijwilligers en dieren besmet werden met deze virussen werden geen aanwijzingen gevonden voor een algemeen profylactisch ef fect tegen verkoudheid. Bovendien bestond er in vergelijking met de placebogroep, ondanks de grote dosis ascorbinezuur, geen verschil in frequentie en ernst van de verkoudheid. Bij beide groepen was de gemiddelde duur van de incubatieperiode en van dé verschijn selen dezelfde. Alle laboratorium gegevens toonden bovendien aan dat er geen bescher mend effect van het ascorbinezuur tegen ver koudheid uitging. Uit de proeven, waarvar er hier enkele be schreven zijn, kan geconcludeerd worden dat er geen overtuigende aanwijzingen zijn dat bij het ontbreken van een ernstige ascorbi nezuur depletie van het lichaam toediening van vitamine C enig effect heeft op het voor komen, beloop of de duur van de verkoudheid. en ruep'n: ..Krukkejanbeerntjen magge wiej met noa de koarke". „Joawa", zaere dan, meer dan muuj miej de tuutjes ook neet vot jaag'n". De aandren schreew'n dan van Kaerts, kaerts", woerop hee zich dan um- medreej'n en oew noazat. Wat haj dan neet een wille. Ook verlsösen en beumke vang, en opvang'n achter mekoar an deej ook vaake Iej' vleug'n dan achter de huuze hen en duur de weegen um meer vot te kom'n, want rik'n- gen of gaas tusken de hofkes achter thoes det venom eej noarns. Iej kon'n alle kaant'n oet, en loop'n woer aj wol'n. En neet te vegt'n kak in de pette, wat wes dat ging mooi spil met mekoar. Iej zat'n dan allemoale de pette op ne riegel langs de muure met n'baum noa uenter. Dan gong iej der nen meter of veere, vieve of stoan en dan moej prebeern in een van dee petn nen bal, aj den tenmin ste harn, en aans deej't met ne proppe papier woer aj n'tow strak um hen harn e'knupt, te gooin of te kuuln. Gooi'n iej mis, dan moch nen aandren prebeern, en zoo deno ok mis gooin dan wier nen aandren tot ter eene luk'n. De gennege woer at de pette van wes, woer at n'bal in wes e'kom'n, mos dan pre beern, oonderwiel aj allemoale votleup'n, der eene met den bal te raak'n. Luk'n um det, an wes den of en aans hee zelf. Zoo deej ve- dan tot ter meer eene oawer bleef en den had e'wun'n. Ook deew vlöle zaandhapje met mekoar. Iej maak'n dan n' heupke zaand en dan moej um de buurt'n op verschillende meneern pre- beer'n een mes der stael op in te loat'n val'n.Vanof 't miln van de haane, van de rug- ge van de haane. of iej mon'n 't mes biej de puunte pak'n en dan zorgen dette rechtop in 't zaand kwam. Joa Joos mag weet'n wuk- ke babeleguutjes aj neet oet dachen. Op 't lessen kwam 't dan zoo veer at als oew e'lukket wes dan moej ne pinne met 't mes in de groond how'n, en dan mot n'aander dee pinne met n moond der wier oet haal'n. Vaake gebuurnt dan dette, atte net met n' moond bow'n det heupke zaand wes um de pinne der oet te haal'n detter eene de strek- ke woar nom en um 't heuwd noa daale druk'n, zoo dette n'heeln snuffel vol zaand har zit'n. Det kon de gennege den det oawer kwam na tuurlijk neet op zich loat'n zit'n en dan doernt meer éw'n, of ze har mekoarn biej de koppe, woer at de aandren de grötste wille an harn, en de boel ook nog ophisken. Pink'n dee'w ook vaake. Iej maak'n dan nen kreenk op de groond woer atter eene in gong stoan met nen groot'n stok of n'stukke van ne latte in de haane. De aandren dee ter um hen stuen gooi'n um dan n'klaen stök'n too wat hee mos prebeer'n te raak'n en vot te how'n. Lukken um det nin, dan wesse of en och den wee at det stök'n harre gooit in kreenk. Lukken 't um wa, dan wes't de kuuns um det stök'n zoo veer meugelijk vot te how'n want van doar woer at dan daale kwam, moej ook wier terugge gooi'n. Haj 't gelukke dej 't stökn zoo oet de loch kon'n griep'n. dan wes de gennege den at in n' kreenk stuen ook of, en mog iej der in. Knikker'n doar koej oew ook bes met ve maak'n, meer det doot ze rechtevoort ook nog wa. Alleene wiej harn neet zukke mooi'n as non de wichter hebt. Non heb ze van dee mooie glazen stuiters, meer toen, at neet aans wo, dan bakne wiej ze zelf van leem det aw van tichelwoark harn e'haald, Ees maakne wiej ze mooi roond tusken de haane en dan leut iej ze dreug'n zodet ze had worn, 't Wes toen met nen hoop dinge wal aans as van daage an dag meer iej wussen neet aans en iej speul'n net zoo mooi as non. De volgende keer ziew nog eens een poar spölkes met mekoar bekuijern. Took'n wekke veerder Getjan. Sportclub Rijssen 1 dat zaterdagmiddag een belangrijke wedstrijd moet spelen in Sib culo tegen SVV 1 )Dat de derde plaats be zet) kan rekenen op heel wat supporters. Het bestuur van de supportersvereniging heeft voor zaterdag een bus gecharterd en hoopt dat zoveel mogelijk supporters van deze aan bieding gebruik zullen maken. De wedstrijd begint om kwart over vier. Sportclub 2 gaat naar Achilles 3 en moet in Enschede kunen winnen. Sportclub 3 ontvangt ASV 3 om kwart over twee. Sportclub 4 speelt thuis tegen SVV 2. Sportclub 5 ontvangt Den Ham 4. Sportclub 6 speelt in Nijverdal tegen DES 6 terwijl Sportclub 7 thuis bezoek ontvangt van Excelsior 6. Spörtclub Rijssen Cl speelt op de Koerbelt tegen RKSV cl en Sportclub d 1 tegen Hector d 1. Voor de eerstkomende boottochten met de Henri Dunant zijn door de medische dienst van het Ned. Roode Kruis, als helpster van de Roode Kruiscolonne de dames H. Goossen Kappert, W. Harbers—Nyland, W. M. Sie- gerink, W. Dannenberg en D. E. Wolterink Bruins aangezocht de gehandicapten te bege leiden op de reis. Te Utrecht, slaagde onze plaatsgenote mej. R. van Slappershoef. voor het diploma le- rares-coupeuze. Zij werd opgeleid door mo devakschool D. Wessels Nijland. Er gaat praktisch geen jaar voorbij of Ouwehands Dierenpark heeft voor een paar weken om deze tijd een gast. Het is een dwerggeitje van een parti culier, dat komt logeren bij haar soort genoot van het mannelijk geslacht. Het doel van dit uitje behoeft waarschijn- lijk voor de goede verstaander geen na dere uitleg. Wanneer de logeerpartij achter de rug is, krijgt de eigenaar van de geit de rekening gepresenteerd, want het gaat hier om een zogenaamde ,.naying-gest". Tot op zekere hoogte is die rekening vrij normaal. Er komt een bedrag op voor wegens verschul digde pensionkosten, bestaande uit eten en drinken, alsmede een overeen gekomen bedrag aan dekgeld. Maar als u mocht denken, dat daarmee de kous af is, dan slaat u de plank lelijk mis. Er komt namelijk nog iets bij. Neen, beslist geen 15 procent service, dat niet, maar wel 5 procent omzetbelas ting. Dat moet nu eenmaal van de fis cus, die dit tarief hanteert voor bewezen diensten. Mej. Hoogendijk opende haar lezing door op te sommen welke eisen er aan de tegen woordige weggebruiker worden gesteld. En kele hiervan zijn „Verkeerskennis" Reac tie" .Begrip" en de wil om de kennis toe te passen. Ook de gezondheids en de gemoeds toestand waren belangrijke factoren. ..Kijken we nu terug naar onze kleuter", al dus de spreekster, dan vinden we geen van de ze factoren bij onze kleuter terug. Het is daar om dat hij een aparte plaats in het verkeer in neemt. Een belangrijke taak bij de verkeersopvoe- ding van de kleuter heeft de kleuterleidster. Zij immers heeft de kans de kleuter spelender wijs een klein gedeelte van de verkeersregels bij te brengen. De verantwoording voor het gedrag van de kleuter in het verkeer ligt ech ter volkomen bij de ouders. Zij leren het kind vanaf de geboorte de leefregels. De verkeers regels zijn hiervan een onderdeel. Maar de grote fout die bij de ouders vaak gemaakt wordt is dat bij de zogenaamde veiligheidsre gels de regels van binnenshuis vaak de voor rang krijgen. Buitenshuis moet het kind zich vaak maar redden. In vele gevallen geven de ouders nog het slechte voorbeeld ook". Zij zag de aandacht van de ouders graag ge vestigd op het soort speelgoed van de kinde ren op de weg. De kleding vond zij ook een belangrijke fac tor. Opvallende kleding beschermt het kind in het verkeer. Slippers die vaak gedragen worden door de schoolgaande kinderen zijn vaak oorzaken van ongelukken op de weg. Een fout die moeders ook vaak maken is dat zij kinderen na het geven van een eenvoudig kin- deraspirintje de weg op sturen. Dit heeft voor kinderen hetzelfde effect als alcohol in het verkeer bij volwassenen. Voor wat de opvoeding van de kleuter in het verkeer kwam mej. Hoogendijk tot de conclusie dat de ouders en de kleuterleidster een taak hadden die samenwerking vereist. Een taak om te voorkomen dat in 1968 niet nog eens zoals in 1967 ruim 400 kleuters het leven lieten in het verkeer. Mej. Hoogendijk illustreerde haar uiteen zetting met een aantal dia's. Deze dia's ver toonden beelden van de veldwachter Brink man, die in 1913 voor het eerst te Amsterdam het verkeer ging regelen tot beelden uit het drukke verkeer van heden. Ook dia's van veel voorkomende fouten van ouders met kinde ren in het verkeer misten hun uitwerking niet. Mej. Hoogendijk werd na afloop toegespro ken door de heer Kroeze en dank gezegd voor haar duidelijke uiteenzetting. Aan de kleuter leidsters verzocht de heer Kroeze de kleuters ook eens onder aandacht te brengen dat een politieman op de weg geen ,,Dag politiebu reau" was maar ,,Dag agent". Ook bracht de heer Kroeze nog onder de aandacht van de aanwezigen dat momenteel bij het verbond voor veilig verkeer een tweetal leuke gram mofoonplaatjes te bestellen zijn, waarop ver- keersopvoedkundige liedjes zijn opgenomen. Tenslotte werd aan de leidsters een kleuter- instructiemapje uitgereikt. Vrijdag herdacht de heer J. J. Sim pelaar, hoofdcommies van de afde ling bevolking, het feit dat hij veer tig jaar in dienst is bij de overheid. Het college van B. en W. heeft van middag gelukwensen aangeboden, waarbij burgemeester C. B. J. Land weer de jubilaris een enveloppe met inhoud overhandigde. De heer Sim pelaar, begon zijn loopbaan bij de overheid als volontair in Vriezen- veen, waarna hij in Rijssen zijn car rière voortzette. Het jubileum van de heer Simpelaar zal vandaag in huiselijke kring worden gevierd. Maandag boden zijn collega's hun gelukwensen aan op 't gemeentehuis. ROMANS ALS LIEVELINGSSCHRIJVER. In het kader van een onderzoek naar het lezen van de leerlingen aan een aantal r.-ka- tholieke middelbare scholen werd gevraagd naar de lievelingsschrijver. Het resultaat is als volgt: 1. Godfried Bomans, 2. Anton Coolen, A. den Doolaard, 4. Toon Kortooms, 5. Gra ham Greene, 6. F. Bordewijk. Nadere inlichtingen: Hoogveld Instituut, Nij megen. 'LEREN LEVEN MET DE OEKUMENE* Op zondag 4 februari startte de NCRV een serie van 20 zondagavondlezingen 'Leren le ven met de oekumene". De serie bestaat uit momentopnamen uit het leven van dr. W. A. Visser 't Hooft. De oud-secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken geeft hiermee een s'eiektie uit zijn nog te verschijnen mémoi res. Zo snel mogelijk na de laatste uitzending zal bij Uitgeverij Callenbach een boek verschij nen waarin de radiolezingen zullen worden ge bundeld, gecombineerd met een 20- tot 30-tal foto's uit het privé-bezit van de auteur. Dit is de tweede maal dat een serie radiole zingen van de NCRV door Callenbach wordt gebundeld. Onlangs verscheen .Revolte in de theologie" waarin de themaserie over de ver- nieuwingstheologie werd opgenomen. Uitgeve rij G. F. Callenbach n.v. Nijkerk. 'DE STIJL' HERDRUK Het tijdschrift 'De Stijl' is een over de ge hele wereld zeer gezocht, maar vrijwel onvind baar dokument. Het is echter een onmisba re bron om inzicht te krijgen in de ontwik keling van de Stijlgroep. Verder is het een fascinerend tijdsdocument voor de bestude ring van bewegingen en belangrijke figuren uit de 20-er jaren, waar het tijdschrift op rea geerde of die er daadwerkelijk hun medewer king aan verleenden. In 'De Stijl' publiceerden o.a. Mondriaan, Rietveld, Vantongerloo, Raoul Hausmann, en uiteraard de oprichter van Doesburg. Dit jaar verschijnt als co-produktie van de uitgevers Bert Bakker en Polak en Van Gennep een integrale herdruk. Ook alle omsla gen en advertentie-pagina's worden opgeno men. Bert Bakker-Daamen N.V. 's-Gravenha- ge. LITERAIRE KRITIEK. Kritieken in boekvorm verschenen geduren de de periode ±1880 heden en betrekking hebbende op de literatuur van deze periode Deze nieuwe uitgave wil in een leemte voör- zien. Een leemte die vooral geconstateerd wordt door hen die hun literaire vedettes ook in het vloetlicht van de critici willen aanschou wen, maar niet of moeilijk kunnen magaan in welke bundel het object van hun belang stelling schuilgaat. Verschijnt dit voorjaar bij: Uitgeverij Malmberg, 's-Hertogenbosch. DE ARBEIDERSPERS. - DE HUMORPERS. Naast de Carmiggelt-, A.M.G. Scmidt-,„en Ferdinanc'usse-uitgaven, zit er voor de Arbei derspers tegenwoordig ook kopij in de onge wilde humor, die steekt in kinderuitspraken. 'Kinderhumor is een tegengift tegen alles van vandaag, omdat het kind nog in het paradijs leeft'. Deze uitspraak is van de onderwijzer H. Hoving wiens boekje 'Juf, daat zit een we duwe in de boom' met on-nederlandse snel heid de boekwinkels uitvliegt. Oplage reeds 200.000. Inmiddels heeft hij een tweede bun uitspraken verzameld, waarmee in juni het nederlandse publiek zal worden verblijd, on der de titel: ,Juf...... die vlinder heeft mijn pia- ma aan'. Deze bundel zal, naast de ont dekkingen van de heer Hoving zelf, aangevuld worden met rake opmerkingen en typeringen, die ingezonden zijn door de lezers. Het resul taat is een overweldigende stroom 'hartver- warmertjes'. Ter overoverbrugging verschijnt in februa ri een bloemlezing geïmporteerde kinderhu mor verzameld door Jean-Charles. In Frank rijk hebben deze bundels veel succes gehad. In zijn veelzijdige loopbaan heeft hij voortdu rend merkwaardige uitspraken en handelingen van kinderen gesignaleerd. Als auteur geeft hij regelmatig lezingen. Eind maart, begin april geeft hij een veertiental voordrachten in Nederland op uitnodiging van de Alliance Francaise. Een sprekend voorbeeld van uiteraard Fran se kinderhumor: 'Water kun je drinkbaar ma ken door er rode wijn toe te voegen'. Arbei derpers Amsterdam. BEKROOND DIERENBOEK. Bekroond met de Theodor Wolff-prijs voor br. Zomer en Keunings Wageningen. De vergadering van de aid. Rijssen van de Partij v.d. Arbeid die onder voorzitterschap van de heer Hento Pluimers in hotel Gijs- bers werd gehouden werd een nuttige ontmoe ting met het districtskamerlid de heer J. YV. Masman die op een steenworp afstand van Rijssen in het landelijke Zuna woonachtig is. Nadat, zoals gebruikelijk, enkele huishoude- ijke punten waren afgehandeld, waarin o.a. de ledenwerfactie die de eerste resultaten reeds heeft afgeworpen, werd besproken, hield de heer Masman een algemeen politiek praat je waarin hij een groot aantal interessante aspecten naar voren schoof. Allereerst schetste hij met duidelijke lijnen zijn taak als' districts-vertegenwoordiger van de Partij v.d. Arbeid. De Partij is van mening dat de leden van het parlement verspreid over het gehele land voor de kiezers toegankelijk moeten zijn en dat de districts-vertegenwoor- digers naast hun algemene arbeid zich bijzon der moeten interesseren voor de problemen van het gebeid waarin ze woonachtig zijn en dat ze waar mogelijk de belangen van de kie zers uit hun gebied moeten tracflten te behar tigen. De heer Masman woont dus in Twente waar ieder die dat wenst met hem in contact kan treden. Hij onderhoudt contacten met ge meentebesturen, met de afdelingen van de partij, bezoekt vergaderingen ook van andere politieke partijen teneinde zich intens te oriën teren wat in Overijssel leeft. De Partij is van mening dat op deze wijze de afstand kiezer ge kozene, verkleind kan worden, een stand punt dat moeilijk aanvechtbaar is. Na deze schets van zijn werk en van zijn plaats in de Partij wijdde de heer Masman even aandacht aan de actuele gebeurtenissen van de laatste dagen met name van de uit treding van de groep Aarden uit de KVP. De consequenties zijn, aldus spreker nog moeilijk te overzien. Weliswaar heeft het kabinet geen reden gezien af te treden maar met spanning moet de houding tegemoet worden gezien van de radicalen uit andere partijen. De stelling die hier en daar is gehoord, dat de leden van de groep Aarden redelijkerwij ze voor het kamerlidmaatschap hadden moe ten bedanken omdat zij door kiezers die op de KVP stemden, zijn gekozen weid door de heer Masman aan een beschouwing onder worpen waarbij hij tot de conclusie kwam dat de uitgetredenen recht blijven houden op hun kamerlidmaatschap omdat zij ook door radicale kiezers zijn gekozen, die veelal heb ben gestemd op een KVP welke een vooruit strevende koers zou kiezen. Sprekende over de werkgelegenheid Rijssen, stelde de heer Masman dat bij de N.V. Ter- Horst en Co in zoverre fouten zijn gemaakt dat de arbeidsbureau's niet tijdig zijn ingescha keld. ,,De voorlichting die wij bij ons bezoek aan de directie ontvingen was niet geheel objec tief", aldus de heer Masman. Merkwaardig karakteriseerde de heer Masman het feit, dat toen in 1967 door een economische commissie een bezoek aan Twenthe werd ge bracht geen enkel geluid van Ter Horst en Co is vernomen over personeelstekort. ,,Men kan stellen", aldus de heer Masman, ..Dat de werkgelegenheid in onze provincie wat achter is, hetgeen zijn oorzaak vindt, in het minder goede klimaat voor een bloeien de industrie. In het Westen zijn betere weg- en water verbindingen men beschikt daar over een groot vliegveld enz. Hierin verbetering te bren gen dat moet met steun van de overheid tot stand komen, wil Overijssel zijn bijdrage aan de landelijke economie blijven leveren. Naast het belang van de E 8 wees de heer Masman op het belang van goede verbindingen met het Noorden. Het is een rijke familie, behorende tot de upper-ten van Tokio, waarin wij binnenge leid worden. De heer des huizes, eens een succesvol industrieel, is echter uit de concur rentiestrijd gekomen met een hartaanval. Hij hoopt desondanks nog op een laat geluk aan de zijde van zijh tweede, veel jongere vrouw, die hij in een theehuis leerde kennen, maar overplantte in zijn eigen wereld. Voor de bei de volwassen kinderen uit zijn eerste huwe lijk blijft deze jonge vrouw niet alleen altijd .nummer twee"... zij blijft ook de vroegere geisha en speciaal in de ogen van de doch ter: de erfenisjaagster, die alleen op de dood van haar man wacht. De zoon ziet in de knap pe vrouw nog wel iets anders. Deze beide kinderen, een 20-jarige doch ter, die .studeert" en de oudere zoon. die een nietsnut is, leiden een vrij en gemakkelijk leventje. Werken is voor hen een ongekende bezigheid. Pleziertjes, ongeremd uitgaan vul len hun dagen. Inplaats van liefde zoeken zij genot. De zoon, in talloze avontuurtjes ver wikkeld gaat in zijn onbeheerstheid zelfs zover, dat hij een amoureuze verhouding- be gint met zijn stiefmoeder. De dochter is verstrikt in een vreem de en onzuivere vriendschap met een stu- diegenote. Maar naar buiten wordt steeds het decorum bewaard. In deze omgeving komt bijna als een we zen uit een andere wereld een jong, een voudig en onbedorven dienstmeisje, die graag wat geld wil verdienen om met haar verloof de, een vrachtwagenchauffeur, te gaan trou wen. Maar juist dit meisje wordt de onschul dige aanleiding voor het ineenstorten van de schijnwereld, waarin de familie leeft. Als de zoon met veel mooie praatjes het jonge, oner varen meisje onder druk gezet .en verleid heeft, moet er raad geschaft worden, wanneer het meisje bekent, dat zij dientengevolge een kind verwacht. Hetgeen een adrupt einde maakt aan haar verloving. De zuster en de vrouw des huizes werken in deze samen. De eerste om de .goede naam" der familie hoog te houden, de tweede omdat zij dit kind van haar minnaar niet wenst. Eerst sturen zij het meisje naar een medicus", doen diens voor het kind fatale ingreep wacht het meisje niet af. Later wordt een poging gedaan om door vergif een soortgelijk doel te berei ken, doch ook dit mislukt, omdat het meisje het haar door de poeslieve dames zo vrien delijk aangeboden lievelingsgerecht aan ie kat geeft, die prompt sterft. Na later als het meisje naar het buiten huis aan het meer gaat, waar de zoon 'des hui zes haar opnieuw het hof maakt en belooft met haar te zullen trouwen speelt zich het hooy tepunt der tragedie af. De zoon. die nu weet. dat zijn vader geheel aan de kant van het ver leide meisje staat, ontziet zich niet-om een po ging te doen haar door verdrinking van het leven te beroven. Die poging mislukt en het meisje, nu helemaal wanhopig, maar einde lijk begrijpend hoe men over haar denkt, doodt de zoon met zijn eigen geweer. In de ge vangenis brengt zij haar kind ter wereld. Een kind, dat niemand van de familie, die zozeer door zingenot in beslag genomen was, ooit in de armen zal houden. Onder de toeschouwers op de Nationale Vee houders Tentoonstelling van 1884 in St. Louis bevinden zich Mrs. Martha Evans en haar dochter Hilary, die juist uit Engeland zijn gearriveerd en een hoornloze Hereford-stier, Vindicator genaamd met 4 koeien hebben mee gebracht. Helaas is tijdens de reis Martha's echtgenoot, die ervan droomde om in Amerika op grote schaal Hereford-vee te fokken, door een ongeluk op het schip gedood. Martha en Hilary zijn echter vastbesloten om diens plan nen door te zetten ofschoon hun kansen op succes tijdens de tentoonstelling zeer klein zijn. Iedereen lacht om de vreemde, hoornloze stier en men vindt het meer een curiositeit dan een echte fokstier. Dat Vindicator tenslotte toch nog voor 2000 dollar verkocht wordt komt meer doordat de koper, de vleesconservenfabrikant Ellsworth, die het dier voor zijn vriend, de rancher Alex Bowen in Texas koopt, hoopt dat hij door de ze koop ook inniger contact met de schone Mar tha zal krijgen. Maar Martha wijst hem ten slotte hooghartig af. Een complicatie dreigt te ontstaan als Sam (..Buldog") Burnett, een bekende stierenbedwinger zwicht voor een aan bod van een zekere Mr. Taylor om de stier niet af te leveren aan Bowen, doch het dier aan Taylor's mannen heimelijk toe te spelen. Sam krijgt voor deze nobele daad 1000 dollar. In de trein naar Doge City reizen ook Mar tha en Hilary mede. Zij willen aanwezig zijn als Bowen de stier in ontvangst neemt en hem iets meer over het ras te vertellen. Dat strookt natuurlijk helemaal niet met Sam's plannen. Hij tracht op allerlei manieren de moeder en de dochter kwijt te raken en Hilary voelt dat er iets vreemds aan de gang is. Allerlei omstandigheden werken er toe mede, dat Sam Burnett zijn plan opgeeft. Hij krijgt respect voor de vrouwen, ruzie met Taylor's mannen en zijn 1000 dollar 'heeft hij al weggegeven aan een invalide vriend. Zo beginnen de vrouwen met Sam en Vindi cator een zeer avontuurlijke tocht naar Alex Bowen's ranch. Zij worden aangevallen en Sam Burnett's aanzien wordt er tijdens de reis niet beter op. Maar tenslotte nadat Sam de gemeenste aanvaller gedood heeft en Jamie Bowen, de zoon van Alex die met een kudde wilde vluchten, het leven gered heeft verbetert zijn reputatie. Op de verwaarloosde Bowen-ranch wordt de gewonde Jamie verpleegd door de beide vrou wen. De vader, een eigenwijze en nogal vreem de Schot, die achteraf een ex-officier der Schot se Hooglanders blijkt te zijn, kijkt naar zijn zoon niet om en dat Vindicator het in Texas zal uithouden en zal kunnen concurreren met Bowen's ,.Langhoorns" gelooft hij zeker niet. Als Martha en Hilary de omstandigheden le ren kenned, komt bij hen ook twijfel of het Hereford-ras zich daar zal kunnen handhaven. Alleen Sam Burnett is er van overtuigd, dat het zal kunnen. In de barre winter, die volgt gebeurt er veel. Bowen wordt verliefd op Martha en zoon Jamie op dochter Hilary. Sam Burnett gaat Vindicator redden maar ver dwaalt, zelf. Na zijn redding bllijft hij ervan overtuigd tegen ieder's mening in dat er in het volgende jaar kruisingen van Vin dicator en de langhoorns zullen zijn. Vindicator kan inderdaad niet tegen het kli maat op. maar Sam Burnett rekent nog steeds op kalveren. Hij bouwt er zelfs stallen Rpor. En dan heel onverwacht vindt hij in de zomer het eerste kalfje, een onmiskenbare Hereford! De situatie verandert hierdoor plotseling. Nu durft hij Martha's hulpen haar hand te vragen. Bowen moet zich geslagen beken nen. Met Jamie en Hilary wordt de Hereford- Fokkerij opgezet en voortgezet door vier ge lukkige mensen.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 5