Rijssens Mannenkoor trad op met ADYENDO in Nijver dal Voor u f500,- of f5000,- en voor u Sportuitwisseling is in voorbereidend stadium bij feestvreugde in Duitsland De Boll n Peeler s vierde uitbundig carnavalsfeest Coöperatieve Raiffeisenbank al twaalf keer miljonair Verrassing voor spaarders Bijeenkomst in hotel Weitering OPERAKOREN PRACHTIG VERTOLKT Koor zong onder de leiding van H. Slettehaar Uiteenzetting van elektriciteit voor de leden van V.U. Ds. J. Boogaart voor 2de keer beroepen Produktiemoeheid bij AFY Aldolem TTlytihanM'J Technische dag voor kwekers van waterslagers Afbraak voor sanering gaat rustig door Huisvrouwen kregen les in verkeersregels Bij 1000-jarig bestaan Borghorst Eerste prijs in optocht Filmclub Rij ssen Mevr. Lohuis-Assink won bak wed strijd „Kom over de brug Ijsvermaak voor voet bal Iers de bank waar ook zich thuis voeit Ittjdif 1 m**rt 11HS8 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 In samenwerking met de muziekvereniging' ADVENDO, heeft het Rijssens Mannenkoor zaterdagavond in dé gerèformeerde kerk te Nijverdal een uitstekend concert verzorgd. Ondanks de kou waren talrijke muziek- en zangminnenden naar, de kerk gekomen, die beslist niet werden teleurgesteld Dit bleek na afloop, toen zowel de muzikanten als de zangers mét éen daverend applaus werden be loond. Wegens ziekte van ie dirigent G. Hulsink van het mannen koor trad het koor op onder leiding van de heer H. Slettenhaar uit Nijverdal. Na een kort openingswoord van de héér E. Lammers, beet de Kon. Chr. Muziekvereniging „Advendo" de spits af met Leden van geref. kerk hadden gemeen té-avond AGENDA HOOFDPIJN foEOERs KIESPIJN 80EOE8S HOEST POEOE3S wérken GRIEP Roïoeas wrassénd Een bedrag aan contant geld nodig? Kom eens rustig met ons praten. Wij kunnen dat prettig en snei voor u regelen. Hebt u ai het gratis NMB/PS Pakket? Het pakket met de Persoon lijke Service van de NMB. Een briefkaartje naar post bus 853 - Amsterdam-en u krijgt het PS Pakket thuis. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK De Duitse stad Borghorst viert dit jaar haar 1000-jarig bestaan, en omdat het gemeentebestuur yan Rijssen sinds enkele jaren goede contacten heeft met deze moderne textielstad zullen vele Rijsse- naren gelegenheid krijgen dit feest mee te vieren. Het belangrijkste accent van het meebeleven van de feestvreugde in Borghorst ligt in de sportuitwisseling waarover reeds voorbereidende besprekin gen zijn gehouden. De feestweek in Borghorst is gepland van 17 tot 25 mei en het is niet onmogelijk dat daarvoor ook uitnodigingen naar Rijssen zullen worden verzonden. Getracht zal worden voor 23 mei een voetbalwedstrijd te organiseren tegen het oostelijk amateurelftal, waarin wellicht 1 of 2 spelers van Excelsior kunnen worden opgesteld. Voorts wordt op 25 mei een wandeltocht van 12 km gehouden waarvoor naast clubs uit Rijssen ook verenigingen uit andere Twentse plaatsen zullen worden uitgenodigd. Veel goede contacten De Coöperatieve Raiffeisenbank Notter-Rijssen, in de volksmond de Boerenleenbank genoemd, heeft in Rijssen een goede naam. Naast het verzorgen van alle bankzaken vinden vele Rijssenaren en mensen uit de buurtschappen rond Rijssen, de weg naar de gunstig gelegen bank aan de Huttenwal en de primitief begonnen bank, die eigenlijk in den beginne die naam niet verdiende, heeft thans een vooraanstaande plaats ingenomen in de rij van banken, die de laatste tijd als paddestoelen uit de (Rijssense) grond schieten. VEEMARKT Tweetal samengesteld in ger. gem. Noorderkerk „Castell Coch Mam" van T. J. Powell. De mars werd met vaart gespeeld en was uit stekend van gehoor in het kerkgebouw, dat voor een harmonieorkest een goede akoes tiek heeft. Oók dé ouverture „Therrnidor" van A. Scas-sola een Fransman wérd goed ge bracht. De dirigent C. Oling, bracht Advendo In de laatste gedeelten naar een hoog niveau. De ouverture Therrnidor" is een muuiek- »tuk dat het uitstekend doet bij het publiek. Scassola schreef het eigenlijk voor theater- orkest. Het stuk wórcit dan ook nog steeds in films gebruikt. De Zwitser Otto Zurmtihte, maakte er een arrangement voor harmonie orkest van. Dé ouverture heeft een vrij lan ge inleiding, waarna het snelle gedeelte (alle gro) volgt, wat onderbroken wordt door een langzaam tussenspel mét mèlodien uit het eerste deel. Vervolgens komt het allegro, met zeer snelle passages terug, waarna het ■tuk zich in snellé vaart naar liét eindé bè- geéft. Bijzonder in de smaak viel ,,Eine Kleine Nachtmusik", van W. A. Mozart een min of méér populair klassieke serenade, dié ^in 1787 werd gecomponeerd. De serenade die door Mozart was bedoeld als avondmuziek, om in dé openlucht uit te voeren, is later in de concertzaal geïntroduceerd. Ondanks het feit dat Advendo dit voortreffelijk bracht, komt hét prachtige muziekwerk beter tot zijn recht in een strijkorkest. Èine Kleine Nacht- muèik werd in vier delen gebracht, t.w. Al- légro, Romance, Menuet en Rondo finalé.t Het Rijssens Mannenkoor opende haar op treden met O Sacrum Viviurn waarin het koor in de eerste frasen weinig binding had mét de dirigent Slettenhaar, wat niet te ver- Dinsdagavond hebbén de léden van de geref. kerk Boomkamp een gemeenteavond gehouden in de ..ontspanningszaal. van de ,l.ts. Voor zitter ds. H. Brinkman, sprak een kort ope ningswoord, waarna dé nieuw ingekomen le den. werden voorgesteld, pe heèr J. Littoqy, theologisch student aan dé V.U. t« Amster dam vertelde iets ovér de wereldraad van kér ken, waarbij een film werd vertoond óver de c.s. collecte ..Kom over de brug". Uit hel jaarverslag van secretaris D. Bangs bleek, dat het aantal léden is uitgegroeid tot onge veer 900. Onder leiding van de heer Kaspers ma zong een zanggroep enkele liederen. De heer F. Poppink van de public-relations van het Philips concern, sprak woensdag avond voor de leden van de V.U. over het tot ■tand komen van radio, televisie e.d. Alle gebeurtenissen op elektrogebied en elektroni- ka kwamen ter spraké. Aan de hand van «én film verduidelijkte dé héér Poppink zijn le zing, die bijzonder goed in de smaak viel bij de aanwezigen, welke èen uitstekende uiteen zetting kregen ovér het gébruik van t.v. bij het controleren van drukke verkeerskruisin- gen, computers, róbotinstallaties én hét gé bruik vén radar voor de luchtvaart. In het kort schetste de heer Poppink het ont staan van Philips. Communicatie, experi menteren en vasthoudendheid zijn dé pijlèri geweest waarop het concern, dat dértién hoofdindustriegroepen telt nu rust. De heer G. J. Copal gaf in de pauze tén uiteenzetting ovér een soort gloeilampénmuseum. Een filmpje Traveling Tune sloot de avond af. Op enkele tafels in de kantine van de l.t.s. waren een aantal voorwerpen geëxposeerd van boetseerwerken, die een aantal leden van dé V.U. onder leiding van dé heer Altihg uit Holten maakte. 2 maart: Beatclub Scrible; de Scout# uit Be verwijk: St. Jozél£ébouw. half 8. 4 en 3 maart: Uitvoering V.É.K.: Parkge bouw, 7.30 uur. f maart: Uitvoering Néd. Kamérkoor: LTS, 8 uur. t maart: Ledenvergadering E.R.K.V.Café Struik. 6 uur. 13 maart'. Ned. Ver. van Huisvrouwen, lezing met dia's door de heer Hazelaar, directeur V.V.V. te Meppel ove- de N.W.-hoek van Overijssel: Parkgebouw, i uur. 13 maart: Kruisjasavond: Excelsior Club huis, 8 uur. 1« maart: Beatclub Scrible: St. Jozefgébouw, half 8. 18 maart: Filmclub Rijssen, jaarvergade ring. vertonen filmprogramma: Kantine Omefa, 8 uur. W maart: Beatclub Scrible: St. Jozefgebouw, half 8. 5 april: Uitvoering D.O.S.: Parkgebouw. 7.30 uur. i 5 april: Twente Zangers mét Thé Shepherds: Parkgebouw, 8 uur. f3 april (2e Paasdag)Internationale wind- hondenrermen: Dé Koerbèlt, 11 uur. 12 april: Filmclub Rijssen; vertonen én be spreken van door de leden gemaakte film# met onderwerp ,,Dé Fiéts": Kantine Ome- fa, 8 uur. 10 mei: Filmclub Rijssen; lezing ovér het filmen door drs. J. W. A. Schuurman; Kan tine Omefa. 8 uur. I Juni: Buiten-excursie met filminatruetie. Filmclub Rijssen. - s 1 juli: Filmclub Rijssen, bespreken opnamen eu, t juni: Kantint Omefa, 8 uur. wonderen is als men beseft dat het koor één keer met bovengenoemde dirigent repeteer de. Niettemin kwam het nummer goed tot zijn recht evenals een aantal geestelijke lie deren, die het koor onder leiding van de vroe gere dirigent Ber Joossen op de plaat vastleg de. De enkele negro-spirituals die het program ma vermeldden, waren prachtig van gehoor, waar-in te merken is dat de tweede baspartij, wel eén van de sterkste partijen is in het koor. In volle vaart en met sonore, donker klin- kéndé stemmen zong het koor ,,Y got a robe" én ,,Go, tell it on the Mountains that Jesus Christ is born". In het ,,Jèzus bleibet meine Freude", een cantaté van J. S. Bach, werd het mannen koor begeleid door het kerkorgel dat mej. J. tér Harmsel bespeelde. Mét een dankbaar applaus beloonde het pu- In de vacature ds. J. van 't Ende heeft de kérkeraad der Ned. herv. gemeente donder dagavond opnièuw een beroep uitgebracht op d>. J. Boogaart van Ernst (GId.). i Het bestuur van de Amateurfotografenver- éniging Aldolem diè bij zijn leden kennelijk een produktiemoeheid constateerde de laat ste tijd is van mening thans eens een con tactavond te moeten organiseren die meer als ontspanningsavond bedoeld is. Via een met de AFV Aldolem symphati- éérénde relatie heeft het bestuur contact op- gfnomen met de heer B. Pot uit Tiel. Deze is bereid gevonden iets van zijn kléurendiawerk tè latén zien. De heer Pot is een verwoed foto amateur en heeft voor zijn werk en hobby véél in binnen- en buitenland gezworven. Het belooft voor leden en introducé's op donder dag 7 „magrt bij café Royal aan de Haar- straat dan ook een alleszins interessante avond te worden. Éen en ander zal wórden omlijst' door «en passend muziekje. Uiteraard ligt het in de bedoeling dat niet iédere vertoonde dia wordt geanalyseerd. Op vrijdag 22 maart houdt de AFV Aldo lem een markro-avond. Makro is zeer ge schikt voor o.a. kleurendiawerkers en het Al- dolémbestuur doet dan ook een beroep op zijn leden zoveel mogelijk dia's in te leveren. ADVERTENTIE bliek het eerste optreden van het koor. Adven do bracht vervolgens de Vaderlandse Rhapso- die van Henk van Lijnschoten, een instru mentale fantasie, waarin veel volksliederen zijn verwerkt. Het hoogtepunt van de avond waren koor werken uit twee opera's, het Ernani van Verdi en het Soldatenkoor uit Faust van C. Gounod Beide fragmenten kwamen bijzonder goed uit de verf, waarin de voortreffelijke samenwer king tussen koor en orkest duidelijk naar vo ren kwam. De twee gedeeltes werden gezon gen en gespeeld onder leiding van dirigent G. Oling. Een daverend applaus was de be loning van het publiek, dat bijzonder genoot van de zang en muziek. Na afloop werden me vrouw Oling nog bloemen aangeboden. Zaterdag hielden de waterslagerkwekers (kanariekwekers) uit Overijssel en Gelder land een technische dag van deze zangvogels in café Struik. Veel kwekers bezochten deze vergadering, waarin de heer J. G. Monninx uit Den Haag, tekst en uitleg gaf over de zang van de waterslagers, waarbij diverse vogels werden beluisterd die de leden mee brachten naar de vergadering. De kanarie liefhebbers hebben met veel interesse geluis terd naar de duidelijke uiteenzetting van de heer Monninx. Binnenkort zullen weer enkele woonhuizen en een winkelpand met de grond zijn gelijk gemaakt. In de Rozengaarde wordt het voor malige winkelpand van de fa. Tusveld ge sloopt, terwijl in de Oranjestraat en Rozen- gaarde enkele woningen worden afgebroken. De molen aan de Markeloseweg is reeds van het toneel verdwenen. De afbraak van enke le huizen op de hoek Graaf Ottostraat-Oranje- straat is een winstpunt. Nu komt er een be ter zicht over de kruising, waar reeds veel verkeersongelukken plaats hebben gehad. De afdeling Rijssen van de Vereniging van Huisvrouwen hééft dinsdagavond een uitvoe rige ufféénzetting gekregen over dó nieuwe verkeersregels. De heer L. Kroeze wachtmees ter bij de rijkspolitie gaf een uiteenzetting over de werkzaamheden van het verbond voor Veilig Verkeer, waarin hij de nadruk leg de op de noodzakelijkheid van de bond. In 1967 werden ruim 2700 mensen gedood tengevolge van een verkeersongeval. Ruim 41.000 werden ernstig gewond, getallen om even bij stil te blijven staan. Van dit totaal aan tal slachtoffers was 5 pet. beneden de leef tijd van vijf jaar. De dames werden er op geattendeerd dat de opvoeding van het kind in het verkeer, grotendeels bij de ouders ligt. In aansluiting hierop vertoonde de heer Kroeze een aantal dia's van diverse gevaar lijke verkeerspunten in Rijssen, waarbij een grammofoonplaats werd gedraaid met ver- keerSopvoedkundige liedjes voor de kleuters. Bij een test onder de dames bleek dat de verkeerskennis ver beneden de maat lag. De verkeersquiz werd gewonnen door mevrouw Van Veen. ADVERTENTIE de heer J. W. Hoogeveen beheerder bijkantoor Amstelveen 235 vestigingen in Nederland Het programma voor de te houden sport week met belangrijke deelname uit Rijssen is nog niet geheel rond. De voorzitters van de Rijssense sport en ook van andere verenigingen zijn voor een vergadering uitgenodigd op 8 maart 's avonds om 8 uur in het stadhuis van Borg horst. In bespreking zijn voor de 15e juni deelna me aan athletiek, turn en korfbaldemonstra ties, waaraan door de Rijssense gymnastiek verenigingen DOS en VEK kan worden mee gewerkt. Voor de 17e juni staat een jeugdvoetbaltoer- nooi op het programma. Wellicht kan daaraan worden deelgenomen door een of meerdere jeugdelftallen van de vier Rijssense voetbal verenigingen. De 18e juni staat Borghorst in het teken van de tafeltennis- en de judo- sport. In bespreking is deelname door het Club huiswerk Rijssen en door Sportclub Rijssen. Op 22 juni zullen voetbalwedstrijden wor den gespeeld (le elftallen) en voorts zullen er zwem- en schietwedstrijden worden gehou den. Door deelname aan deze sportuitwisseling zullen de banden die er al tussen Rijssen en Borghorst bestaan belangrijk kunnen wor den verstevigd. Vooral een niet onbelangrijk deel van de Rijssense jeugd kan hierdoor in contact komen met de jeugd van een Duitse stad en het wil ons voorkomen dat dit in ve le opzichten nuttig kan zijn. Borghorst is een levendige stad met een vriendelijke bevolking. Wie er korter of lan ger vertoeft constateert al vlug dat men daar De carnavalsvereniging ,,De Bool'n Pee- ters" heeft uitbundig feest gevierd. Zater dagmiddag kwam de stemming er al in toen de De BolI'n Peeter's uit Hellcndoorn terug kwamen met de eerste prijs die werd be haald in een optocht. De beloning was f 100. Zondag werd het leest voortgezet met een kinderprogramma in het St. Jozefgebouw. Een poppenkast en goochelaar bezorgden de ruim 350 jongens en meisjes een bijzonder prettige middag, waarbij de traktatie uiter aard niet ontbrak. Ook Rosenmontag is een groot succes ge worden. De carnavalsvereniging de Boll'n Peter's heeft eer van haar werk gehad. Er heerste de hele avond een gezellige sfeer in de smaakvol versierde zaal van het Jozef- Als gezegd dé bank begon op primitieve wijze en jaren lang verzorgde de oud kassier dé heer J. Schuitemaker de kredietverlening, dé spaaraangelegenheden etc. in Notter als bijbaantje. Het gebeurde meerdere malen dat de heèr Schuitemaker van zijn werk op het land werd geroepen als zich een klant meld de voor de ,,bank". Lange tijd hééft 't voortvarende bestuur van dé èoérenleenbank met aan het hoofd de ac tieve voorzitter de heer A. Ooms gewikt en gewogen op welke wijze de bank haar vleugels kon uitslaan. De z.g. zittingsdagen in Rijssen waren veelbelovend en toen men besloot een modern bankgebouw te doen bouwen in het centrum van Rijssen voelde men dat men éen belangrijk besluit had genomen waaraan zónder twijfel risico's verbonden waren. Dat waren enkele herinneringen die de heer A. Ooms in een bijeenkomst, die belegd was in hotel Weitering ophaalde nadat men voor de twaalfde keer miljonair was gewor den. Andere gezegd de vorige week over schreed het saldo van dé spaargelden de gr«n$ van de twaalf miljoen. Het •verichfijden van een miljoenengrens acht men terecht een mijlpaal, een gebeurte nis waaraan men niet onopgemerkt voorbij gaat. Des te opmerkelijker is het bereiken van de ze mijlpaal als men weet dat het nauwelijks een half jaar geleden is dat men de elf mil joen grens passeerde. In de bijeenkomst werden drie klanten" ontvangen, die een verrassing werd bereid. De heer Bonestroo Haarstraat 149 kreeg een enveloppe met f. 200.- aangeboden door de heer Ooms, omdat de heer Bonestroo de twaalf miljoen had ,,volgemaakt". Mevr. A. ten Ho ve Keizersdijk 33 ontving f. 75,- als een soort troostprijs, (omdat zij juist voor de heer Bo nestroo een bedrag had ingelegd) evenals de heer A. ten Hove die juist nadat de mijlpaal was bereikt zich als spaarbankklant had aan gemeld. Voor dat het zover was had de heer Ooms een toespraak gehouden waarin hij enkele histo rische herinneringen had opgehaald, en waar in hij de voldoening van het bestuur over de vlotte gang van zaken bij de Raiffeisenbank belichtte. De bevolking van Rijssen heeft ge lukkig nog steeds een goede spaarzin en te vens acht men het bezit van een eigen wo ning belangrijk. Toen wij in 1958 het nieuwe bankgebouw openden hadden wij aldus spr. ongeveer drie miljoen gulden aan spaargelden onder ons. Nu dus ruim twaalf miljoen. Hoewel wij toen beseften dat htt «en grote stap was, is blijkt nu pas dat het een goed besluit geweest. Ook verlenen wij vaak bemiddeling bij hy potheekverstrekkingen en wij hebben onge veer 8 miljoen gulden uitstaan aan hypothe ken. Daaraan kan men de conclusie verbin den dat middels onze bank de particuliere woningbouw in Rijssen belangrijk is gesti muleerd. een zaak die toch wel duidelijk een algemeen belang kan worden genoemd. Een typisch verschijnsel ook wijzende in de rich ting van een groot verantwoordelijkheidsge voel is waard aldus de heer Ooms eens te belichten. Het is opvallend dat men in Rijs sen vlotter aflost dan men verplicht is te doen. Wij zijn erg blij dat we in 1958 naar Rijs sen zijn gekomen. Toen was de strijd om de kleine spaarder niet groot, maar bij ons was men altijd welkom. Ook dat principe is een goed inzicht geweest, want we mogen wel zeggen dat de klanten ons trouw zijn in een tijd van meer concurrentie. Na deze toespraak reikte de heer Ooms de bovenvermelde geschenken aan de win naars" uit, die door de geste van het be stuur van de Raiffeisenbank bijzonder ver rast waren. Maandagavond hield de FILMCLUB RIJS SEN een bijeenkomst in de kantine van de OMEFA. Deze avond werd het scenario voor het filmpje ,,De Fiets" besproken. Hierbij kwam men tot een aardig verhaal, dat door het be stuur verder zal worden uitgewerkt, waarna elk der leden aan het filmen kan slaan. Het programma werd besloten met het ver tonen van enige originele stomme films uit de oude doos (o.a. Charlie Chaplin). De volgende bijeenkomst zal zijn op maan dag 25 maart; dan zal door de filmclub in ge zellige sfeer de eerste jaarvergadering wor den gehouden, waarop een aantal door de NOVA ter beschikking gestelde films zal wor den vertoond. gebouw. Er werd geen enkele wanklank ge hoord. Een prima band zorgde voor de juiste stemming. De leut vierde dan ook hoogtij. Al le gasten waren vrijwel gemaskerd. Diverse T.V. figuren waren uitgebeeld. Er waren prij zen voor de meest originele kostuums. Voor de jury overigens geen gemakkelijke opgave. 's Middags begonnen voor de Raad van Elf en bestuur reeds de activiteiten. Vanaf hun stam café Jan Struik, de bakermat van de Boll'n Peter's vertrok het gezelschap naar Wierden- sestraat no. 25 om Prins Charles I af te ha len. Hier ontving het in feestkledij gestoken gezelschap een gastvrij onthaal. Na een be zoek aan café A. Kamphuis werd vervolgens de prinses mej. Carla afgehaald. Na aangezeten te hebben aan een diner in ca fé W. Koedijk begon het feest der zotten pas echt goed. Het Jozefgebouw bleek veel te klein alle car navalsvierders te huisvesten. Zeker een hon derdtal personen moest worden teleurgesteld. Prins Charles met zijn gevolg werd aller hartelijkst welkom geheten. In zijn openings rede werden diverse plaatselijke actuele ge beurtenissen op de korrel genomen. Tot ver na middernacht duurde de feestvreugde. Aangemoedigd door het succes van vorig jaar organiseerde de afdeling Notter - Zuna - Rijssen van de B.D.V. voor haar leden weer een bakwedstrijd. Dit was in het kan toor van de Copö. Aan- en Verkoop Vereni ging ,,Trio" aan de Rijssensestraat. De juryleden, die waren samengesteld uit de dames v. d. Westeringh en De Vries, bei den uit Wierden, hadden geen gemakkelijke taak om uit de talrijke inzendingen een keu ze te maken, daar tal van fraaie werkstuk ken van kook- en opmaakkunst waren inge zonden. Winnaressen waren: Taarten. Groep I: Mevrouw A. Lohuis As- sink 18' j pnt., mej. H. ter Keurs 16Vt pnt., mevrouw Boode Baan 16 pnt. Groep II: Mevrouw Ooms Kool 14'/i pnt., mevrouw Schouten Ten Have 14 pnt.; mevrouw A. Lohuis Assink 13 pnt. Groep III: Mevrouw D. Woudenberg ter Keurs 12V« pnt., dezelfde 12 pnt; mevrouw S. Pijffers ter Brake 11 pnt. Cakes: Mejuffrouw H. ter Keurs 15 pnt; me vrouw Ooms Kool 14,/s pnt.; mej. W Schippers 14 pnt.; mevrouw Ooms Kool 12Vi pnt. In een gezellige bijeenkomst, waarbij ook de juryleden aanwezig waren, reikte de pre sidente der afdeling, mevrouw J. Ooms «Kool de prijzen uit. Aan de dames-juryleden, werd met een dankwoord een herinnering aangeboden. Aangevoerd: Runderen 21, varkens 515; to taal 536. Prijzen: 5 melk- en kalfkoeien van f 975, tot f 1.150,— per stuk. 12 pinken van f 775,— tot f 850,per stuk. 4 graskalveren van f 575,tot f 675,per stuk 12 drachtige zeu gen van f 340,— tot f 375,— per stuk. 503 big gen van f 70,tot f 78,per stuk. Overzicht handel: Rundvee: Handel kalm. prijzen op hoog niveau. Zeugen: Handel kalm, prijzen staande. Biggen: Handel vlot, prijzen hoger. contacten met Rijssen zeer op prijs stelt. Het uitwisselingsidee leeft daar, zo is onze indruk, stérker dan hier en men doet alles om het zijn Rijssense gast, naar de zin te maken. In vele opzichten is Borghorst te vergelijken met Rijssen al zijn er uiteraard ook duide lijke verschillen. Borghorst dankt zijn bloei aan de textielindustrie. Telde het stadje in 1880 slechts 4350 inwoners thans is het uitge groeid tot een stad met een inwoneraantal van 16.000. Naast de textielfabrieken die sterk ge automatiseerd zijn, zijn verschillende confec tiebedrijven ontstaan. Er heerst in de woonwijken die ruim van op zet zijn door de vele tuintjes en plantsoenen een prettige sfeer. Door zijn goede ligging is Borghorst een inkoopcentrum voor de omgeving geworden. Borghorster ambachtsbedrijven hebben zich ontwikkeld tot ondernemingen die tot ver in Duitsland bekendheid genieten. Er zijn verschillende goede, modern inge richte hotels en een aantal gezellige restau rants, die bekend staan om hun Westfaalse specialiteiten. Voor sportminnaars is Borghorst een eldo rado. Niet lang geleden bouwde het gemeen tebestuur op een fraai terrein een prachtig stadion met sporthal. De bouw van een open lucht- en van 'n overdekt zwembad staan nog op het programma, maar voor wie de voort varendheid van het stadsbestuur en de ge meenteraad van Borghorst kent staat vast, dat dit plan binnen niet al te lange tijd ge realiseerd is. Een bijzonderheid is dat aan de rand van de stad in een prachtig landschap een fraai gelegen terrein is gelegen voor zweefvliegen. Prachtige wandelwegen leiden door een be koorlijk bosrijk gebied tussen Borghorst en Burgsteinfurt. Aan bezienswaardigheden is Borghorst evenmin als Rijssen niet rijk. Een uit zondering moet worden gemaakt voor 't Stifts- kruis een schitterend voorbeeld van goud smeedkunst uit de eerste helft van de elfde eeuw. Aan kerkelijke bouwwerken bleef slechts de door de abdis Von Nagele in 1756 opgerich te Aloijsiuskapel behouden. Hoe het zij de vele Rijssenaren die zonder twijfel dit jaar met de stad Borghorst zullen kennismaken zullen ervaren dat een bezoek aan deze Duitse stad gelegen in de Kreis Steinfurt alleszins interessant is. Misschien zegt de titel van dit artikeltje u niet veel. In dat geval wil ik u graag uit de droom helpen. ,,Kom over de brug" is de naam van een actie die tot doel heeft de christelijke kerken overzee te steunen. Overal in Azië, Afrika en Latijns-Amerika zijn t.g.v. het zendingswerk zelfstandige, in heemse kerken ontstaan. Deze jonge kerken zien zich voor vele problemen gesteld, die ze zonder „assistentie" van ons, hun rijke me dechristenen niet op kunnen lossen. Mag ik u ter verduidelijking zo'n probleem voorleggen? Op de Indonesische eilanden Soemba en Timor stijgt het aantal christenen sterk. Dit is een reden tot grote vreugde. Maar, al deze mensen moeten opgevangen worden en daar om moeten er meer predikanten komen. Maar hoe? De Indonesische christenen zijn al blij als ze van hun armoe het traktement van hun predikanten en evangelisten hebben betaald. Wie betaalt dan de opleiding voor de nieuwe voorgangers? Wie betaalt die f 450.000,— voor de bouw van een nieuwe theologische opleidingsschool, die op Timor zo broodnodig is? Bovenstaand voorbeeld plus 139 andere projecten, verspreid over de hele wereld, lig gen op uitvoering te wachten. Er ontbreekt echter een bedrag van ruim f 20.000.000,— (20 miljoen) aan. Waar moet dat geld vandaan komen? Voor de kerken overzee is dat een klemmende vraag, waarop ze van ons, de leden (en ook de niet-leden) van bijna alle protestantse kerken een antwoord in klinkende munt ver wachten. Op vrijdagavond 22 maart zullen medewer kers van het actie-comité graag uw offer in ontvangst nemen. Als 't even kan 1 pet. van uw jaarinkomen. Namens het actie-comité, J. S. Dekker, Rijssen. In samenwerking met de IJsclub Rijssen, zullen een aantal leden van Sportclub Rijssen, maandagavond een bezoek brengen aan de Deventer kunstijsbaan. Met een bus zal men vanaf het Schild vertrekken. De bus blijkt bijna vol te zijn, enkele plaatsen zijn nog vrij. Daar verwacht wordt, dat veel leden zullen mee gaan. is de mogelijkheid niet uit gesloten dat een tweede bus zal worden in geschakeld. Niettemin dient men zich bijtijds op te geven bij het bestuur van een der verenigingen. Zaterdagavond zal de ger. gemeente Noor derkerk een beroep uitbrengen op één van de twee predikanten, t.w. G. Zijdeveld van Mid delburg en Chr. van der Poel van Ierseke. Dit tweetal stelde de kerkeraad vrijdagavond samen.

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 3