Slottmann van der Mij 11 s stichting bestaat 100 jaar Dagblad van het Oosten trad toe tot Pers Unie Nieuwe ehloorinstallatie voor zwembad De Koerbelt IN KANTINE VAN L.T.S. Nederlands Kamerkoor zingt op 7 maart Noordermannenkoor koos E. J. Rozendom tot de nieuwe voorzitter v.u. Nog drie woningen in gebruik AUTOVERZEKERING j VOORTMAN N.V. EXCELSI0R-G.V.V.V. Raadsleden kregen (uiteenzetting over tot stand komen van begroting Algemene krantencombinatie Dit jaar geen verwarmd water Vier nieuwe w.c/s in de garderobe Jaarvergadering in Noorderkerk Al meer dan twee mille in actie voor gehandicapte kind Zangavond met toneel in Notter Medische dienst Middenstand kreeg les in de nieuwe verkeersregels T.V. en leden van radio de voor RAADSTUKKEN GETJAN HART IN DE MAAGE REGLEMENT ZAL WORDEN GEWIJZIGD BURGERLIJKE STAND Vrijdag 23 februari 1968 51ste jaargang no, 8 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt 1.75 per kwartaal voor postabonnees 2.35 per kwartaal. Enterstraat 10 Administratie en Redactie Telefoon 2303 (05480) Giro 1036135 Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uul Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting Dit jaar is de Slotmann van der Mijll's stichting 100 jaar. Een ingemetselde steen in het gebouw aan de Julianastraat, bewijst dit. Op de steen staat in kapitale letters aangebrachtSlotmann van der Mijll's stichting, Anno 1868. Zeven witte bordjes omringen de steen waarop geschreven staatOnbewoonbaar verklaarde woning. Het familiewapen met twee herten, han&t in fel gekleurde tinten, er boven. Ondanks de bordjes, onbewoon verklaard, zijn nog drie woningen van het gebouw bewoond, waarin de familie Niterd, de fam. Horstink en mej. Hodes zijn gehuisvest. Van de resterende vier leegstaande woningen zijn de ramen met houten borden dicht- gespijkerd. De bewoners van de drie huizen zijn over de toestand niet best te spreken. Woningen zijn onbewoonbaar verklaard Vernieuwing Oprichting Het meer dan 100 jaar oude gebouw aan de Julianastraat, waarvan de stichting nog drie woningen heeft verhuurd. Rechts, naast de lantarenpaal, de ingemetselde steen met het opschrift Slotmann van der Mijll's stichting, anno 1868. De witte bordjes onbewoonbaar verklaard steken fel af tegen de verweerde stenen. De ramen, van de niet meer gebruikte woningen zijn dichtgespijkerd met houten borden. Aanvaardbaar Geen belangstellenden T.V. in het clubhuis Het ziet er naar uit, dat het zwembad De Koerbelt het komende seizoen geen gebruik zal kunnen maken van een verwarmings installatie bij eventuele koude dagen. Badmeester Richardson, die het wel bijzonder jammer vindt, dat de verwarmingsinstallatie, waarnaar zo lang is uitgezien, dit jaar niet zal worden verwezen lijkt, is echter van mening dat de realisering van een instructiebad de prioriteit heeft boven alles. Ook het bestuur van de stichting de Koerbelt is deze mening toegedaan. In de trouwzaal van de Noorderkerk, hield het Noordermannen koor onder voorzitterschap van de heer H. Seppenwoolde, woensdagavond de jaarvergadering waarin de heer E. J. Rozendom werd gekozen tot voorzitter. Dit in verband met het feit dat de heer H. Seppenwoolde, om drukke werkzaamheden, zich niet meer beschikbaar stelde als voorzitter. Ds. A. Bregman, die met ouder ling J. Knol aanwezig was, sprak een kort welkomstwoord. Reparaties VOOR „Wij wonen wel goedkoop en aardig rustig, maar de woningen zijn zó nat, dat het behang van de muur valt", zegt mevrouw Niterd, die samen met haar man in één van de nog in ge bruik zijnde woningen is gehuisvest en zij wijst met haar hand naar het behang, dat op sommige plaatsen grote zwarte kringen ver toont. „Mijn kinderen hebben al heel veel in de woning veranderd. Zij hebben de twee bedste den er uitgehaald en er kasten van gemaakt, nieuwe deuren afgehangen en een W.C. ge bouwd. Het toilet, waarvan wij gebruik moes ten maken, staat helemaal achter in de tuin en voor op leeftijd zijnde mensen als wij, was het niet te doen, om 's nachts eerst een aantal meters te lopen. Het is. wel leuk wonen hier, maar jammer dat het zo nat is", zegt mevr. Niterd, die reuma-patiënte is en erg moeilijk loopt. Ondanks alle bezwaren wil ze er graag blijven wonen. De nattigheid schrijft ze toe aan het feit, dat naar haar zeggen, de woningen vroeger zijn gebouwd op zwarte grond. Haar mening is dat, wanneer de huidige bewoners het ge bouw zullen verlaten, dit wel zal worden afge broken. Als de stichting andere woningen in gebruik kan nemen, voor het liefdadige doel, waarvan wordt uitgegaan, dan zal dit ook ze ker gebeuren. Op 24 december 1867 hadden de heren H. Tusveld van Boxtel, H. Baan, L. Tusveld, J. van Barneveld en nog eens H. Baan, een on derhoud met de heer J. H. Slotmann van der Mijl, een Zwolse oud-Rijssenaar, om een ge bouw te stichten waarin een aantal Rijssense bejaarden van chr. gezindte zouden kunnen worden gehuisvest. Zo beginnen de eerste no tulen, die met sierlijk krullende letters in een vergeeld boek staan, dat de huidige secreta ris J. Müller ons gistermorgen toonde. Nog elk jaar wordt het boek gebruikt. Wijlen de heer Slotmann juichte het plan ADVERTENTIE ASSURANTIEKANTOOR telefoon 2269, b g.g. 2892 of 05704 257 Maandagavond hebben een aantal raadsle den een uiteenzetting gekregen hoe een begro ting tot stand komt. Secretaris H. J. Nijland fat uitvoerig tekst en uitleg en beantwoordde de gestelde vragen op correcte wijze. De be grotingsvergadering zal op woensdagmiddag 6 maart worden gehouden in de raadzaal van het gemeentehuis. van de initiatiefnemers van harte toe en schonk het bestuur een bedrag van f 2.000, De heren oprichters kochten voor het be drag van f 1.400,een gebouw van de her vormde diaconie in de Doodstraat (vandaar de Rijssense naam Doo'nstreutje), de tegen woordige Julianastraat. Zij hadden al gauw de woningen bewoond. Het honderdjarige bestaan van de stichting B. en W. stellen de raad voor om tot aan koop over te gaan van enkele percelen in de binnenstad, voor de sanering hiervan. De aan koop geschiedt tegen een door de taxatiecom- gesteld een schrijven van mevrouw Schuiterd- missie geadviseerde prijs. Tevens wordt voor- Nieuwenhuis, voor de bouw van een garage op een naastgelegen perceel, in handen te stellen van de commissie openbare werken. Ook stelt het college van burgemeester en wethouders de raad voor, een schrijven van de fa. Wed. G. J. Meenks, over de aankoop van een perceel grond van de diaconie der Nederlands hervormde gemeente, :als kennis geving aan te nemen. Als motief wordt aan gevoerd, dat in dit stadium het gewenst is de onteigeningsprocedure af te wachten. Voor het verwezenlijken van de riolering Holterstraatweg, van Banisweg tot spoorweg overgang, is in het kader van de centrale fi nanciering een bedrag van f 302.000,aange boden, als vaste lening, door de NV Bank voor- Nederlandse Gemeenten, tegen een ren te van 6 5/8 procent per jaar, halfjaarlijks te voldoen. De looptijd is 25 gelijke jaarlijkse termijnen. B. en W. stellen de raad voor ge noemde lening te accepteren. Aan de gemeente is een contingent van 40 woningwetwoningen toegewezen over 1968. In dit complex is reeds een voorschot ontvangen van 24 woningen. De resterende 16 woningen zullen worden gebouwd door de Algemene Woningbouwvereniging Riessen in het plan „de Welle". De grondkosten zijn voorlopig geraamd op f 57.390,terwijl de bouwkosten f 392.542, zullen bedragen. Het college van B. en W. stelt de raad voor, om voor de realisering van de bouw van deze woningen, een bijdrage uit 's Rijkskas aan te vragen. B. en W. stellen de raad voor, een perceel grond te kopen groot 2415 m2, voor de prijs die de taxatiecomissie adviseerde, van me vrouw B. Smeijers-Wessels. Het perceel is no dig voor de uitvoering van plan Zuid 3e fase. In het kader van de sanering van de binnen stad is met de heer H. Dollen een overeen stemming bereikt omtrent de aankoop van de hem toebehorende percelen in de Bouwstraat. B. en W. stellen de raad voor om tot aankoop over te gaan, voor de prijs die de taxatie comissie adviseerde. Het college van B. en W. stelt de raad tevens voor de verkochte wo ning Tabaksgaarden 50 aan de dames H. en B. Wessels, en J. J. Taal, die de Woning af mijnden op f 26.200,te gunnen. B. en W. stellen de raad voor, de NV B. J. Nijhuis en Zn, een bouwterrein te verkopen aan de H. J. van Opstalstraat, geschikt voor acht woningen. Het terrein is ongeveer 2.252 m2 groot. De prijs bedraagt f 18,per m2 of tewel f 40.536,Tevens stelt het college van B. en W. voor een bouwterrein te verkopen aan mevrouw T. Leferink-Stam aan de Wij nand Zeeuwstraat, met een oppervlakte van ongeveer 393 m2 voor de prijs van f 25,per m2 ofwel f 9.825, De raad zal vrijdagavond in openbare zit ting bijeenkomen ter behandeling van de 15 punten tellende agenda. zal waarschijnlijk wel ongemerkt voorbijgaan. „Ik weet niet eens, dat het honderd jaar ge leden is, dat de stichting werd opgericht", vertelde ons secretaris J. Müller, die keurig de notulen bijhoudt en eens per jaar het be stuur inzage geeft in de boeken. „Dat de woningen onbewoonbaar zijn ver klaard, is wel aanvaardbaar, daarvoor zijn zij dan ook al meer dan 100 jaar oud. Wij willen wel graag wat anders hebben en hebben al onderhandelingen gevoerd met het gemeente bestuur, dat de woningen en de grond kopen wil, ten behoeve van de sanering. Maar het bod was veel te laag. Ook hebben zich andere gegadigden gemeld, maar we hebben nog geen besluit genomen. Het gemeentebestuur heë.E pogingen ondernomen om via G.S. de stich ting op te heffen, maar het bestuur heeft hier tegen in een schrijven aan G.S. geprotesteerd. Wij hebben uit Zwolle nog geen definitief antwoord gehad. Op verzoek van B. en W. is wel het reglement gewijzigd. Dit gebeurde in 1966. Wij willen trachten om de stichting toch te handhaven, want als de stichting ophoudt, waar blijft dan het geld? Bovendien voldoen wij dan ook niet meer aan de wens van wijlen de heer Slotmann-Van der Mijl, die in zijn testament vastlegde, dat het geld ten allen tijde de stichting toebehoort. Ook moet men er het familiegraf op het kerkhof aan de Lentfertsweg van onderhou den", vertelt ons de heer Müller. „Momenteel zijn er echter geen belangstel lenden meer voor de woningen, ook al in ver band met het feit, dat de woningen niet best meer zijn. Wij zijn ervan overtuigd, als wij een ander gebouw hebben, dat de vraag te kunnen wonen in één van onze woningen, weer zal stijgen. Jammer is, dat de financiële positie van de stichting niet zo erg gunstig is. Dit kan veranderen als we de woningen met de grond voor een goed bedrag kunnen verko pen", aldus de heer Müller, die samen met de heren A. J. Hodes, H. ter Horst, A. Baan en B. W. F. Meinders het bestuur vormt. Merieje kon 't neet langer harn, Nen bessen voarkenstat, Nen rookwos en een stukke spek Würn rap op 't vuer ezat. Meriej, alleene al dee loch Wor 'k een aander meanske van, Det kan wal wean, toch is 't neet good Dar ik det doo Getjan. Wonear doar 'n dokter achterkuemp Dan hej het skoap an 't drietn, En as iej wier mear zearte kriengt Zal hee 't miej zeker wietn. Neet zeum Merieje, skep mear op, 'k Deer 't leever neet Getjan, Mear hier hej dan nen teelder vol, O, doar kuemp 'n dokter an. Getjan, neet heel gaauw ouwerstuer, Skuef 'n teelder oonder 't nüs, 't Was krék op tied, want 'n dokter deer De kaamerduure lus. Vertelt miej eens, woer is 't er met, Hej 't nog zoo slim te pakng, Nog zearte, 'n dokter leut zik op Nen stool nues 't berre zakng. Hee steuk de beene rech vuuroet, Stotn krék teeng 'n teelder an, Van skrik treuk hee ze ook wier in, Wat kan det wean Getjan? Hee bukng zik um te kiekng woer hee Wal teeng har an estot, Het spit miej wal Getjan, mear kiek, Den teelder is kapot. Getjan verteeln non 'n dokter alns, Mear 'n dokter har 't al duur, Hee skreef Getjan ook oarfensoep, Mear neet te vuile, vuur. J. Rozendom, Rijssen. ZATERDAG A.S., 2.30 UUR VOOR SCHAATSLIEFHEBBERS ALMELO Zoals men heeft kunnen lezen, zijn deze dagen het Dagblad van het Oosten, en het Dagblad voor Coevor- den, toegetreden tot de Pers Unie, een combinatie van dagbladen, die een eigen buitenlands correspondentennet en een binnenlandse nieuwsvoorziening heeft. De Pers Unie werd gevormd door een aantal r. katholiek getinte dagbladen in verscheiden delen van het land. Hier en daar is gesuggereerd, dat de Pers Unie een r. katholieke combinatie zou zijn. Dat is een onjuiste voorstelling van za ken. Bovendien door het toetreden van bovengenoemde bladen, alsmede de toe treding van de nog vier andere onafhan kelijke dagbladen, uitgegeven door de N.V. Kluwer te Deventer, krijgt de Pers Unie een algemeen karakter. De Pers Unie is vanaf 1 maart een combinatie, waarin onafhankelijke dagbladen van verschillende signatuur met elkaar sa menwerken. Opgemerkt moge voorts worden, dat de andere grote persvereni ging, de Grote Provinciale Dagbladen, waarin o.a. Tubantia is opgenomen, twee grote r.-k. kranten nl. Limburgs Dagblad en het Brabants Nieuwsblad als leden heeft toegelaten. Het verwarmen van een instructiebad en het grote open bassin door middel van één ketel, is naar de mening van de badmeester niet voldoende. ,,De afstand tussen het geprojecteerde in structiebad en het open bad is te ver. Eén ke tel zal onvoldoende zijn. Daar het instructie- Onder auspiciën van de culturele raad van Rijssen organiseert een werkcommissie be staande uit vertegenwoordigers van de plaat selijke zangverenigingen en de culturele raad een concert van het Nederlands Kamerkoor, onder leiding van Felix de Nobel, op 7 maart in de kantine van de lagere technische school. Deze werkcommissie bestaande uit de da mes mevrouw Dierkes, mej. Dekker en de heren R. Smelt, H. Geerdink, G. Kreijkes, D. Bakker als vertegenwoordigers van de diverse zangverenigingen en G. Kaspersma en G Strijker -als vertegenwoordigers van de cultu rele raad van Rijssen heeft een zeer aantrek kelijk programa opgesteld, met zeer beken de en goed in het gehoor liggende nummers. De diverse zangverenigingen hebben hun medewerking toegezegd en hebben kaarten voor leden en belanghebbenden in voorver koop genomen. Verder zullen de zangverenigingen in Hol ten, Enter, Wierden en Nijverdal worden in geschakeld. Gelet op het feit, dat men in Rijssen en om- Vooreitter H. Seppenwoolde sprak in zijn openingswoord, zijn blijdschap uit over de goede opkomst van de leden, ondanks de slechte weersomstandigheden. In het bestuur kwam een kleine wijziging. In de plaats van secretaris J. van Putten werd de heer E, J. Rozendom gekozen, die d® benoeming kreeg als voorzitter. De aftredende kandidaten M. Baan, A. ten Hove en H. Seppenwoolde werden herkozen. Uit het jaarverslag van de secretaris, die door afwezigheid van de heer Van Putten, werden voorgelezen door de heer J. Keizer, bleek dat het ledenaantal wat terug is gelo pen. Het koor telt momenteel 92 leden. Uit het jaarverslag van penningmeester H. Baan bleek dat de financiële positie van het koor erg gunstig is. Het koor besloot, wegens te leurstelling van de grammofoonplaat die het afgelopen jaar werd gemaakt ten bate van de zending voor de gereformeerde gemeente, het contact met de maatschappij te verbreken. Voorlopig zal geen nieuwe plaat worden ge maakt. Op voorstel van het bestuur, besloot het koor een bedrag af te staan uit de vereni gingskas voor een geschenk aan de nieuwe in aanbouw zijnde kerk in plan Zuid. Hieraan zullen alle verenigingen van de Noorderkerk deelnemen. Ook werd besloten het bestaande reglement uit te breiden. De le den zullen een afschrift ontvangen, dat in een vergadering zal worden besproken. De grote televisie-actie voor het gehandi capte kind is tot nog toe geen onverdeeld suc ces geworden in Rijssen. Tot dinsdagavond was op het postkantoor een bedrag binnen van f 2.116, streken goede koorzang op prijs weet te stel len, verwacht de werkcommissie een goede opkomst. Hieronder volgt het programma. PROGRAMMA Jacobus Clemens non Papa (1510-1555)Sanc- tus; Felix de Nobel: Twee Valeriusliederen, Avondgebed; Loyset Compere (ca. 1450-1518): O Bone Jesu; Alessandro Scarlatti (1660-1725): Exultate Deo; W. A. Mozart (1756-1791): Ave Verum; Orlando di Lasso (1532-1594): Echo lied; W. A. Mozart (1756-1791): D' Baurin hat d'Katz verlor'n. PAUZE Alphons Diepenbrock (1862-1921): Den uil; Jo hannes Brahms (1833-1897)In stiller Nacht, Abschiedslied, Dein Herzlein mild; Sem Dres den (1881-1957): 't Bultig mannetje, Daar was e wuf; Felix de Nobel: Drie Negro Spirituals; Felix de Nobel: Zeg Kwezelken, Dur 's Ober land, Skotse Trije. NOTTER. Traditiegetrouw, zal de Chr. gem. zangvereniging „Looft den Heer", on der leiding van haar directeur, de heer Steen uit Almelo, op zaterdag 2 maart weer haar jaarlijkse uitvoering geven in het gebouw, „Irene" te Notter. In afwijking van vorige uitvoeringen toen het koor het gehele programa verzorgde, zal nu de avond gevuld worden met voor de pauze zang van „Looft den Heer" en na de pauze optreden van de toneelvereniging O en O uit Nijverdal dat het blijspel „Welkom Bin nen" voor het voetlicht zal brengen. Evenals andere jaren zal ook nu weer de ge bruikelijk verloting worden gehouden. De medische dienst voor het komende week einde wordt waargenomen door dokter D. Oosthoek, Stationsdwarsweg 63, telefoon 2606. De veeartsenijkundige dienst wordt waarge nomen door dokter H. Picard, Eikenlaan 10, Wierden, telefoon 05496-1298. In hotel Gijsbers gaf de heer J. Kroese een uiteenzetting over de nieuwe verkeersregels, aan de leden van de middenstandsverenigin gen. Ook werden aan de hand van een aantal dia's, diverse gevaarlijke verkeerspunten in Rijssen belicht. De verkeersquiz werd gewon nen door de heer L. Meulenbeld en H. Slag- hekke. Bij afwezigheid van de voorzitters I. de Lange en A. F. M. Pauwe, sprak de heer J. Th. Gijsbers een kort openingswoord. Ze ventig middenstanders waren aanwezig. bad naar alle waarschijnlijkheid dit jaar we» niet gereed zal komen, zal ook de verwarming van het open bassin worden uitgesteld", aldus de badmeester. Momenteel, worden op het zwembad allerlei reparaties verricht. De betonnen trap, die naar de bassins en de zonneweide leidt, is af- gebikt. Op de trap zullen tegels worden gelegd aan de bovenkant bedekt met kiezels. Ook zijn in de garderobes vier nieuwe W.C.'s ge maakt. „De betonnen blokken met de kiezels, Is erg plezierig voor de badgasten. Op kiezels glijd je niet zo gauw uit", meent de badmeester. De blokken zullen echter niet eerder worden aangebracht, of de winter moet zijn verdwe nen. Dit in verband met de kans op stukvrie- zen. De Nederlandse Heide Maatschappij zal de tegels leggen op de trap waar het afgelo pen zomer het betonijzer doorscheen. De bas sins van het zwembad zullen mede in verband met. de financiële positie van de gemeente niet worden geschilderd, wat eerst wel in de be doeling lag. Wel zal de ehloorinstallatie wor den vernieuwd. In deze tijd, nu de kleurentelevisie zijn be slag gaat vinden is het interessant een blik te kunnen werpen in de keuken van de radio- en televisietechniek. Een en ander is voor het bestuur van de Volksuniversiteit Rijssen aan leiding om tijdens een contactavond hierop dieper in te gaan. Deze contactavond zal wor den gehouden op woensdag 28 febr. in de kan tine van de Lagere Technische School aan de Wierdensestraat. Als spreker is uitgenodigd de heer Van Lookeren Campagne, medewer ker bij Philips, die met behulp van film en geluid alles zal kunnen vertellen over het he den en verleden van radio en T.V. GEBOREN: Engbert, zv. M. Walinga en S. van der lest, Karei Doormanstraat, 41, 13 feb.; Gerhard, zv. G. ten Bolscher en G. H. Leijen- dekker, Holterstraatweg 17, 15 feb.; Janna, dv. 'J. Schulenburg en J. K. Lassche Arend Baanstraat 63, 15 feb.; Diana Lammerdina, dv B. van de Maat en J. H. Pomp, "Esstraat 174, 17 feb.; Johanna Jolanda, dv A. Schreurs en J. Baan Vennekesgaarden 33, 18 feb.; Hendrik, zv. G. H. Meenks en G. W. Bouw huis, van Wijngaardenstraat 18, 18 feb.; Johanna, dv. J. van der Haar en K. Winter, Wierdensestraat 69, 17 feb.; Arend Jan, zv. J. Slagman en P. W. Maurltz Wijnand Zeeuwstraat 42, 17 feb.; Jannes, zv. A. J. Seppenwoolde en G. Sche pers, Stationsdwarsweg 43, 17 feb.; Marin, zv. W. Baan en H. Zwoferink, Paulus Potterstraat 34, 18 feb.; Gerhard Willem, zv. H. J. Lensink en G. Ave- resch, Esstraat 108b, 9 feb. te Almelo; Willem Jan, zv. Z. Scholman en F. Vossebelt, Prins Hendrikstraat 4, 15 feb. te Almelo. ONDERTROUWD: Hendrik ter Steege, 22 jaar, Rijssen, Holter straatweg 38 en Aaltje Janna Nijland, 21 jaar, Markelo, Veenweg 2, 16 feb. GETROUWD: Herman Ligtenberg, 22 jaar en Hermanns Ligtenberg, 20 jaar, Rijssen, Holterstraatweg 88a, 16 feb. jaar, ongehuwd, Tabaks- OVERLEDEN: Tonia Kreijkes, 58 gaarden 37, 12 feb. Janna Smalbrugge, 39 jaar, ev. G. ten Hove, Haarstraat 76, 14 feb.; Maria Roest, 93 jaar, wv, M. B. Parlevliet, Holterstraatweg 87, 10 feb. te Almelo; Maria ter Haar, 79 jaar, wv. J. Troost, Es straat 90, 11 feb. te Almelo. t

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 1