Weefgetouwen en spinmachines stop NV Ter Horst Co. luidt noodklok over tekort aan personeelsbezetting Telegram aan Rooi vink vijftig huizen extra Eltheto-be j aarden dinsdagavonds met zingen plezier k mm DINSDAG 13 FEBRUARI des Yoiks geeft een OP Stem concert in het Parkgebouw Met koor uit Almelo Twenthe Zangers en Koopavond niet op vrijdag maar op donderdagavond Geschat tekort van 100 man Ruim dertig sollicitanten bij Ter Horst AUTOVERZEKERING VOORTMAN N.V. Bejaardenkoor is enthousiast Expositie Van Heel verlengd HABI na affaire Ter Horst LEIDING HEEFT J. ROZENDOM Meisje aangerand op de Banisweg Meer ingelegd dan gespaard vergaderden Middenstanders ONDERBEZETTING MET PICOLLO MEDISCHE DIENST HET GEALT VUUR IEDEREEN E NIEUWE KERKMEESTERS Da. J. T. D. Doornenbal preekt in Westerkerk Vereniging jubileerde Vrijdag 9 februari 1963 51ste jaargang no. S De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt 1.75 per kwartaal voor postabonnees 2.35 per kwartaal. Administratie en Redactie Enterstraat 10 Telefoon 2303 (05480) - Giro 1036135 Inzending van advertenties tot uiterlijk donderdagmorgen 12 uur Advertenties 12 cent per mm Bij contract korting Oorzaken EEN ENTHOUSIAST BEJAARDENKOOR in Eltheto, komt elke dinsdagavond bijeen in de conversatiezaal om te repeteren in het zingen van geestelijke liederen uit de bundel van Johannes de Heer. „De dinsdagavond is voor ons een feestavond. Als het koffie-uurtje er op zit, gaan we zingen, althans trachten wij te zingen. Onze stemmen zijn verroest en gebarsten en dan is de kleur er wel af", vertelt de heer G. J. Eshuis, een van de enthousiaste zangers van het bejaardenkoor, die met zijn diepe basstem nog altijd een uit stekende kracht is in het koor. Ook bij de sopranen en de alten schuilen nog goede krachten, die het in een gemengd koor zeker niet slecht zouden doen, ondanks de hoge leeftijd. VOOR De Kon. Jutespinnerij en weverij Ter Horst Co. N.V. heeft de noodklok ge luid. De Twentse dagbladpers maakte eind vorige week melding van een per soneelstekort van ongeveer honderd man bij Rijssens grootste industrie. In nuchtere cijfers is de situatie: In de weverij staal 25 procent van de weefgetouwen stil omdat er onvoldoende mensen zijn. In de spinnerij staat 20 proeent van de machines stop. Oorzaak: zie boven. Elke dag rijden ruim 30 busjes door Over ijssel om werknemers op te halen. Geschatte noodzaak personeclsversterking 100 man. Dat zijn exacte gegevens. Maar er resten nog twee vragen: a) Wat betekent dit voor de toekomst van Ter Horst en Rijssen. b) Wat is de oorzaak van dit personeelste kort, juist nu zoveel textielarbeiders werk loos zijn ,.De directie heeft uitbreiding van het be drijf in Lookeren (België) wel overwogen", vertelde directeur A. H. ter Horst. ,,Maar er zijn nog geen definitieve plannen". Die definitieve plannen mogen er dan nog niet zijn, naar wij vernamen zal in Looke ren wel degelyk worden uitgebreid. Dat kan, omdat de industrie daar meer faciliteiten krijgt dan in Nederland. Bovendien is het in Lookeren gemakkelijker personeel aan te trek ken. Dat zou dus kunnen betekenen, dat Rijs sen. een stuk potentiële werkgelegenheid kwijt raakt. Ter Horst en Co kan namelijk, zo deelde de directie mee, niet al te lang meer wachten. Het voorjaar nadert en daarmee komt ook de toeneming van het aantal orders in de breed- doek-sector. Dit breeddoek wordt namelijk ge bruikt voor vloerbedekking en het is nu een maal een feit, dat de omzet in deze branche elk voorjaar met de grote schoonmaak en de vële trouwpartijen sterk stijgt. ,,Wij hebben nu al een achterstand in de aflevering. De orderportefeuille is zo goed be zet, dat niet alles zo snel kan worden afgele verd als wel gewenst is," aldus de directie. Dat impliceert, dat nu al een aantal orders naar de concurrentie gaat... Dit alles is terug te voeren op het gebrek aan personeel en daarmee zijn we dus beland bij de tweede vraag: hoe komt dat? Er zijn verscheidene oorzaken aan te wijzen. Daar is bijvoorbeeld de klap, die de Twentse textiel industrie vorig jaar heeft gehad. De jute is daar buiten gebleven, maar de aantrekkelijk heid van het werken in de textielsector, waar toe ook de jute behoort, is daardoor sterk ver minderd. Het beroep staat, zoals dat heet, in een .kwade reuk". Voorts is in Rijssen de animo om ,,in 'n stoom" te gaan werken, sterk verminderd. Na de lagere school gaan vrijwel alle jeugdi gen voortgezet onderwijs volgen en kiezen dan meestal niet de textielrichting. Een be wijs hiervoor is de teruggang van de Textiel school in Nijverdal, die in vergelijking met vroegere jaren nu nog maar een betrekkelijk gering aantal leerlingen telt. Dat heeft natuurlijk te maken met de ou ders, die voor hun kinderen iets beters wen sen dan zij zelf hebben gehad. Zonder tekort te doen aan het vele goede, dat Ter Horst en Co Rijssen heeft gebracht, mag worden ge steld dat vele Rijssenaren het werken in de jute niet altijd als een even plezierige zaak hebben beschouwd. Die aversie is er dus ge komen en nu heeft men met de wrange vruch ten te maken. Belangrijke factor Een factor van belang is natuurlijk ook de betrekkelijk geringe beweeglijkheid van de Twentse textielarbeider. Vorig jaar maakten de dagbladen herhaaldelijk melding van ge vallen, waarin werkloze Enschedese textiel arbeiders niet in Hengelo of Almelo wilden werken, omdat hun belangen te duidelijk in Enschede lagen. Conservatieve commentato ren hebben dat geweten aan de sociale voor zieningen die te goed zouden zijn. Anderen za gen het probleem schuilen in de vaak onder schatte individuele moeilijkheden die met zo'n verhuizing van arbeidsterrein gepaard gaan. De vestiging in een andere plaats, de moeilijkheid om gelijkwaardig werk te krij gen, het loslaten van allerlei bindingen, zij werden en worden vaak onderschat. Probleem Een probleem, da', zij het op de achtergrond ook een rol speelt, is Rijssen zelf. Er zijn wel eens moeilijkheden geweest met de woning voorziening voor werknemers van Ter Horst en Co. Maar afgezien daarvan is de animo voor vele Twenten niet Rijssenaren om zich in Rijssen te vestigen niet bijzonder groot. Dat is geen veroordeling, wij constate ren een feit, dat uit gesprekken met betrokke nen helder en duidelijk naar voren komt. Wij hopen hiermee duidelijk te hebben ge maakt, dat de moeilijkheden bij Ter Horst en Co niet uitsluitend te wijten zijn aan enkele glasheldere oorzaken. Het is een complex van feiten en meningen, aangevuld met veron derstellingen, die hebben geleid tot deze ont wikkeling. Het zal zaak zijn met de grootst mogelijke zorgvuldigheid na te gaan, wat er allemaal kan worden verbeterd om industrieël en leefklimaat te bevorderen. In verband met de moeilijkheden waarmee Ter Horst en Co. N.V. momenteel heeft te kampen, is op voorstel van de heer J. Th. Gijsbers, bestuurslid van de middenstands vereniging H.A.B.I. gisteravond in de jaarvergadering besloten een telegram te zenden naar de minister van Sociale Zaken, de provinciale staten en de raad Rijssen met de volgende inhoud „De vereniging Handel Ambacht Beroep Industrie (HABI) te Rijssen op heden 6 februari in een ledenvergadering bijeen; verontrust zijnde over het personeelstekort bij de N.V. Ter Horst en Co., Kon. Jutespinnerijen en Weverijen te Rijssen, kennis heeft genomen van de feiten; Dat in de weverij van deze onderneming 25 procent en in de spinnerij 20 procent van het machinepark onbemand is. Dat dit een werkelijk tekort van 100 arbeidsplaatsen betekent in een streek waar een relatief hoog werkloosheidspercentage bestaat. Dat tengevolge hiervan door de directie van bovengenoemde onderneming ernstig wordt overwogen het zusterbedrijf te Lokeren (B.j uit te doen breiden. Dat het personeelstekort wellicht zou kunnen worden opgevangen als in Rijssen geen woningtekort zou bestaan, brengt één en ander onder aandacht van (zie boven) en verzoekt pogingen in het werk te stellen dat bovengenoemde ongewenste situatie voor de werkgelegenheid in Twente wordt voorkomen, onder andere door het beschikbaar stellen van een extra woningtoewijzing aan de gemeente Rijssen van circa 50 woningen." Het telegram is ondertekend door de voorzitter I. de Lange en secretaris H. Vosman. Meer dan dertig werknemers hebben zich de afgelopen dagen gemeld bij de N.V. Ter Horst en Co., waarvan er vier definitief zijn aangenomen. Met de resterende werknemers zijn onderhandelingen gaande. Deze zullen successievelijk worden afgehandeld, zodat de kans er in zit, dat een kleine aanvulling plaats zal hebben in de 100 man personeel die de N.V. Ter Horst tekort komt. Onder de sollicitanten, bevinden zich veel werkne mers buiten Rijssen. Zelfs uit Meppel kwam een sollicitatie binnen. Dondferdagmorgen hebben de Tweede Kamerleden Masman en Nederhorst, een gesprek gehad met de direc tie van Ter Horst, over de moeilijkheden in het bedrijf. ADVERTENTIE ASSURANTIEKANTOOR telefoon 2269, b.g.g. 2892 of 05704 - 257 Het bejaardenkoor repeteert onder leiding van dirigent J. Rozendom in de zaal van Eltheto. Met volle overgave zingen de bejaarden de liederen die hen worden ingestudeerd door de heer J. Rozendom (voorzitter van het Rijssens Mannenkoor). De begeleiding geschiedt met 'n electronisch orgel, dat wordt bespeeld door mej. J. ter Harmsel. En zingen kunnen de oudjes van Eltheto, dat werd nog eens bevestigd tijdens de uitvoe ring met het kerstfeest, waar zij gezamenlijk Dinsdag 13 februari zal de gemengde zang vereniging De Stem des Volks, een uitvoering geven in de zaal van het Parkgebouw, met medewerking van de gemengde zangvereni ging. De Stem des Volks uit Almelo en de Twenthe Zangers. Het programma is rijk ge varieerd en zal de zo veel van zang houden de plaatsgenoten verwennen met, prachti ge nummers. Voor het optreden van de koren blijkt enorm veel belangstelling te zijn. Dit is dan ook niet zo erg verbazingwekkend, gezien het feit dat de Stem des Volks onder leiding van de dirigent J. C. Brink bekend staat als een goed koor. Een trekpleister voor het wel wat verwende zangminnende publiek is het optre den van de Twenthe zangers, onder leiding van de heer G. Hulsink die buiten onze woon plaats al enige vermaardheid kregen. Ook de Stem des Volks uit Almelo, onder leiding van de heer J. Brilman uit Almelo, staat bekend als een goed koor. Als pianist zal de heer H. Olthof, eveneens uit Almelo, fungeren. De Stem des Volks uit onze plaats, viert dit jaar haar tweede lus trum, wat echter in zeer intieme kring zal worden gevierd. Het koor dat in de tien jaar, die zij bestond, niet veel vooruitgang boekte in het ledenaan tal, zal gezien het programma binnenkort naar alle waarschijnlijkheid wel met nieuwe leden worden uitgebreid. Het aantal leden be draagt momenteel 25, waarvan zeventien da mes en acht heren. Elke dinsdagavond wordt er druk gerepeteerd in de zaal boven het gymnastieklokaal aan de Schoolstraat van 8-10 uur. Met ingang van 1 maart zal het koor de heer Saring uit Almelo als dirigent krijgen, daar de heer Brink om drukke werkzaamheden genoodzaakt zag de dirigeerstok er bij neer te leggen in Rijssen. In het koor heerst naar de mening van voor zitter D. Bakker een uitstekende sfeer. Het programma voor dinsdag ziet er als volgt uit; Rijssen: Wach auf, meins Herzens Schone bew. E. Stam Duits Volkslied. Isjla Mari na bew. Jac. Reuland Russisch Volkslied. Almelo: Liebes Walzer Joh. Brahms. Rijssen en Almelo: Zegekoor (Uit Judas Mac cabeus). Schon weichet dir. Sonne W. A. Mozart, Schützt-Titus, idem. Opera-koren: Chor der Landheute F. Smeta- na. Twente Zangers: Das Morgenrood R. Pracht. Kaljinka bew. Hans P. Keuning. Loch Lo mond Henk Badings. Daar was een wuf. H. Strategier. PAUZE. Twente zangers: I could have danced all Night Fred Loewe. I got plenty o' nuttin G. Gerschwin. Ol' Man river bew. W. Stickles. Joshua fit de battle of Jericho bew. F. de Nobel. Rijssen en Almelo: Deutse Messe F. Schu bert. Psalm 23, Halleluja Koor G. F. Handel. optraden met het gemengde koor van de Ned. Hervormde kerk in het bejaardencentrum on der leiding van de heer Rozendom die toen ook bij het gemengde koof de dirigeerstok zwaai de. Zo als bij elk gemengd koor, is ook bij het bejaardenkoor een sterke onderbezetting van mannelijke leden te zien. Eén voordeel is dat alle liederen tweestemmig worden gezonden. De poging om meerstemmig- te gaan zingen werd gestaakt, omdat het te moeilijk was. ,,Het komt vaak voor dat de heren de twee de stem niet kunnen vasthouden, en de melo die gaan meezingen, maar dan een octaaf la ger, natuurlijk. Dat moet natuurlijk niet. Trouwens de di rigent heeft alles in de gaten en merkt het di rect als dit gebeurt. Maar het gaat bij ons om het plezier yan het zingen, en niet om de schoonheid van klanken. De zangavond ver loopt elke dinsdagavond bijzonder prettig, en het is een leuke afwisseling voor ons, be jaarden. Wij gaan er dan ook graag naar toe" zegt de heer Eshuis die samen met zijn vrouw niet anders dan woorden van lof uit aan het adres van de dirigent Rozendom. Sinds vorige week brengt de heer Koster- bok met zijn picollo er nog een klanknuance meer in. In de ruime hal klinkt de zang, ver mengd met de muziek, heel aardig, al is het lied Zouden wij ook eenmaal komen", nog De zondagsdienst wordt dit weekeinde ver zorgd door dokter G. A. Huisman, Boomkamp 23, tel. 2563. De dienstdoende dierenarts is dokter J. Siebelink, Rijssensestraat 48a, tel. 05496-1298. De tentoonstelling van de collectie' „Van Heel" in het Rijksmuseum Twenthe in En schede, die al geruime tijd bijzonder veel be langstelling geniet, wordt nogmaals verlengd. De expositie van voorwerpen, die dank zij het legaat van mevrouw Van Heel nu eigendom van de Oudheidkamer Riessen zijn, is nu te bezichtigen tot 31 maart. niet naar de zin van de dirigent Rozendom. Herhaaldelijk tikt hij af, en wijst de zan geressen en zangers op de foutjes. Opnieuw wordt ingezet, net zo lang totdat het goed is. „Daarvoor komen wij hier elke dinsdaga vond bij eikaar", zegt de heer Rozendom, die de initiatiefnemer is van de oprichting van het koor, en alles gratis doet. „Ik heb er bijzonder veel plezier in, en daar bij hebben de bewoners van Eltheto een leuke afwisseling en ontspanning" is zijn terechte mening. Om acht uur wordt begonnen, tot ruim negen uur en dan is er ook flink gerepe teerd. Een van de oudste zangers is de heer Webbink (87 jr), die trouw elke dinsdagavond aanwezig is. Ook andere hoog bejaarden zijn op iedere repetitieavond present, wat "zeer op prijs wordt gesteld. „Nee wij willen deze dinsdagavond voor geen geld weer missen, en vooral niet als het een goede repetitieavond is geweest, dan heb je echt het idee, toch nog niet helemaal te zijn uitgeschakeld", is de mening van de be woners van Eltheto, die in het zingen een prettige afwisseling hebben. Ginnen dag daww' in de kraante Neet een doodsberich zeet stoan, Ginnen dag dawwe de nuegers Neet duur oonze stad zeet goan. Want de dood geet met de zaejsel Alle daage toch wier roond, Kuemp biej oole leu dee zeek zeent, Kuemp biej jong'n, stoark en gezoond. 't Is neet aajt een heel oold meanske Det noar 't koarkhof wordt ebrag, Mear wiej zeet het, ook zoo vaake Leu nog in de volle krach. En zoo wordt de lange lieste Eiken dag wier oet ebraejd, Noch gezoondhaejd, krach noch leaftied, Gef een meanske zekerhaejd. Vaake deanke wiej woerumme Mos non hee of zee al weg, Het doarumme blif ne vroage Want det wordt oons neet ezeg. Zwat omliende adverteanties Zee we in de kraante stoan, 't Zeent berichen dee we gearne Zoonder mear weelt ouwersloan. Mear toch kuemp vuur iedereene Eenmoal 'n allerlessen dag, Eenmoal wor wiej allemoale Noar het koarkhof hen ebrag. Eenmoal toch dan züetde nuegers Ook vuur oons de stad duur goan, Eenmoal zal ook oonze plaase Dan vuur aaltied lüeg bliewn stoan. J. ROZENDOM, RIJSSEN. De 20-jarige mej. B. is maandagavond op de Banisweg aangerand, om ongeveer half tien. De dader die naar schatting ongeveer 20 jaar is, is opvallend klein van postuur met een mager gezicht (lengte ongeveer 1,50 m.) en was op een rode bromfiets met rode beenschilden. De aanrander had het meisje een tijdje gevolgd, eer hij tot aanranding overging. Tot heden is de dader nog niet be kend. Volgende week zal zeer waarschijnlijk de verkiezing plaatsvinden van twee nieuwe kerk meesters in de Dionysiusparochie. Er zijn twee vacatures door het bedanken van de heer A. H. Hodes, die in verband met zijn leef tijd voor deze functie gemeend heeft te moeten bedanken. De heer A. P. Linders is deze week naar Deventer vertrokken. De parochia nen hebben momenteel gelegenheid kandida ten in te dienen voor deze vacatures. Op uitnodiging van de mannenvereniging van de Ned. hervormde kerk, zal ds. J. T. D. Doornenbal van Oene donderdagavond een preekbeurt vervullen in de Westerkerk. De aanvang is half acht. In de maand januari werd bij de Nuts- spaarbank Rijssen ingelegd een bedrag van f 873.826,64 en terugbetaald f 658.831,14. In deze maand werden 185 nieuwe spaarreke ningen geopend. De koopavond van de middenstandsvereni ging HABI zal niet worden verplaatst van donderdagavond naar vrijdagavond. Dit werd besloten op een ledenvergadering van de middenstandsvereniging in hotel Koenderink onder voorzitterschap van de heer I. de Lan ge. In verband met het 20-jarig bestaan van de vereniging werd het bestuurslid, dat van af de oprichting lid was van de vereniging, J. Th. Gijsbers, een attentie aangeboden. De heer De Lange deelde verder mee dat de toetreding tot de T.T.O. (Toporganisatie Twentse ondernemers) een feit was gewor den. Uit het jaarverslag van secretaris H. Vosman, bleek dat in het afgelopen jaar de verontrusting van de middenstanders, om trent de sanering van de binnenstad wel enigszins was geluwd, ook al doordat verte genwoordigers werden benoemd in een sane- rings- en marktcommissie. De Rijlito V die dit jaar zal worden gehou den blijkt een succes te worden. Diverse za kenmensen schreven zich reeds in voor een standplaats. De fifty-fifty-actie tijdens de Sint Nicolaasweek bleek een gunstig verloop te hebben gehad. Uit het financieel verslag bleek dat de vereniging een batig saldo in kas had. Niettemin werd besloten de contri butie te verhogen. Bij d e bestuursverkiezing werd voorzitten De Lange bij acclamatie herkozen. In de plaats voor het bestuurslid G. van der Stouw, die zich wegens drukke werkzaamhe den niet meer beschikbaar stelde, werd de heer J. Müller gekozen. Ook de heer Van der Stouw kreeg een attentie aangeboden van zijn collega's. Het voorstel van enkele leden tot het be noemen van een jeugdbestuur zal worden overwogen. Wel zal naar alle waarschijnlijkheid ge bruik worden gemaakt van het voorstel, om van het verbond voor veilig verkeer een aan tal verkeersavonden te volgen. De meeste le den waren hiervoor erg geporteerd. De heer J. Th. Gijsbers maakte de opmer king dat de industrie in Rijssen niet tot ui ting kwam in de naam HABI. De moeilijkhe den bij de N.V. Ter Horst gebruikte hij als voorbeeld. Hij had contact opgenomen met het PvdA-Tweede Kamerlid Masman, die in verband met het Vietnam-debat in de Twee de Kamer, niet aanwezig kon zijn op de mid denstandsvergadering. De heer Gijsbers was van mening dat de N.V. Ter Horst wel personeel kan krijgen, indien er meer ..woningen worden gereali seerd in Rijssen. Vandaar ook dat de middenstandsvereni ging een telegram verzond naar een aantal instanties. Aan de Kamerleden in Twente, t.w. de he ren Masman, Wieldraayer en Engelbertink en de plaatselijke afdelingen van het N.V.V de C.N.V. en de N.K.V. werd een afschrift gezbnden. l

Weekblad voor Rijssen | 1968 | | pagina 1