VROEGER WAS HET VEEL GEZELLIGER IN RIJSSEN Landelijke successen voor Rijssense kleindierfokkers hengelovs bier pompvers Oud-Rijssenaar Dieks vertelt: Goed jaar voor de bijenhouders Op kerstshow in Apeldoorn f /rijdag 29 december 1967 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN h F 55 '55 JANNES DILLEN (Jans van de Diele) De Wier dense straat van vroeger die we l een erg groot contrast vertoont met de tegenwoordige Wierdensestraat. De vroegere Wolstraat, die in de loop van de tijd ook veel veranderingen on derging. De Bouwstraat stond zwart van volk" toen de fotograaf deze plaat maakte. PREDIKBEURTEN BURGERLIJKE STAND Volkomen rust heerst er op een zomerse dag in de Noachstraat. „Vroeger was het veel gezelliger in Rijssen, je kon veel meer doen en de mensen hadden ook veel meer voor elkaar over dan nu. Nee, als ze me voor de keus stelden zou ik onmiddellijk kiezen voor de vroegere tijd, waarin het jagende leven zoals dat nu het geval is, niet werd gekend. Natuurlijk je moest hard werken om aan de kost te komen, maar het werk was niet zo gejaagd. Trouwens de mensen waren ook tevredener dan nu", dit vertelt ons Dieks, een echte oude Rijssenaar in zijn gezellige kamer waarin de rook is te snijden. Ereprijzen voor J. Voortman en A. Baan Rechts op de achtergrond de plaggen- hopenwaarin bij mooie zomerse avon den vaak werd gekuierd Uw leverancier heeft pompvers Hengelo's voor u in royale beugels van 50 cl, 45 cl en pijpjes van 30 cl. Een weerbarstige grijze krul. die voor zijn diepblauwe ogen valt, strijkt hij met 'n nij dig gebaar weer op zijn hoofd. Tevergeefs echter, de krul valt weer naar voren. Dikke rookwolken dampen uit zijn kromme pijp. De wel doorvoede driekleurige kater, die wan trouwig opkeek van achter de kachel, toen hij de vreemde bezoekers zag binnenkomen, dommelt weer in en spint tevreden. Alleen als de harde storm de binten van het oude huis doet kraken, komen de oren even omhoog. Dikke regendruppels kletteren tegen de kleine ruitjes, en de felle rukwin den teisteren de drie eeuwenoude kastanje bomen, die zich zuchtend en krakend buigen. De wind joelt om de gezellige woning en speelt met een hoop dorre bladeren, die in een hoek van de tuin .zijn aangeharkt. Donkere wolken jagen langs de lucht en lozen zo nu en dan hun overtollige^ regenwater. Soms pro beert de zon door he't wolkendek heen te drin gen. Het is behaaglijk in de kamer waarin de kachel lekker snort. ^En Dieks is een gezel lige verteller Als hij loskomt, stromen de woorden1 uit zijn monci en flikkeren de ogen r.Jr.v -tv. zware w?nfcLlr au w:v. mer, liepen wij met zijn drieën in de Haar- straat. Het was loei heet en niemand van ons drieën wist eigenlijk wat. we moesten doen. Totdat Jan, zo heette een van mijn vrien den, op een geniaal idee kwam. Luister jongens, zei hij, de hond van ons is loops en nu weet ik een mooi geintje, maar dan moeten jullie me helpen. Duidelijk zette hij zijn plan uiteen. De hond werd uit de schuur gehaald, en aan een dik touw gebon den. Kris, kras ging de tocht door de straten, en het duurde niet lang of een aantal honden begonnen ons te volgen, naar de schuur van Jan's ouders. Eenmaal binnen, bleven ze bin nen, en opnieuw gingen we met de loopse teef van Jan door Rijssen. Het resultaat was dat we 's avonds vijftien - a ,,Ja ais ik denk aaih broeger, en ik zie op welke wijze dat de jeAvi nu de vrije tijd door brengt, dan denk ik ^aak: Dieks je hebt toch maar een gelukkige' tijd 'achter de rug, on danks armoe, die vroeger zo veel heerste in onze woonplaats. Weet U waarom het vroe ger zo fijn was in Rijssen? Er was een hech te gemeenschap. Als het nodig was stond ie dereen voor je klaar en dat zie je nu niet meer. De mensen zijn veel hooghartiger ge worden en hebben vaak geen goed woord meer voor een plaatsgenoot, als die iets meer heeft bereikt in deze ellendige wereld. Dat is jammer hè. Ook de sfeer is zo veranderd. In Rijssen is de jool er af, zoals die vroeger was. Wat heb ik vaak een ontzettende lol gehad vroeger", zegt Dieks, en zijn ogen beginnen te glinste ren als hij hieraan terug denkt. Grinni kend om gebeurtenissen uit de lang vervlogen tijd, schuift hij wat dichter naar de kachel en op aanmoediging begint hij te vertellen. En vertellen kan Dieks. „Wat hebben wij vroeger een kwajongens streken uitgehaald. Ik vergeet ze nooit weer, trouwens ik hoop ze ook nooit weer te verge ten. Op een zaterdagmiddag, midden in de zo- ADVERTENTIE deur uit. Binnen vijf minuten was iedereen wakker. Kilometers ver konden we de hon den nog horen rammelen. Een van de mooiste kwajongensstreken vond ik ,,de botsing met Pucky", zoals wij die la ter noemden. Ik zal U eerst moeten vertellen wie Pucky was. Pucky was de bijnaam van de veldwach ter, een corpulente grote man, met een enor me snor. Een aardige vent, die beslist niet ge meen was, maar waar ook niet mee te spot ten viel. Met zijn pet diep in de ogen en zijn dikke buik vooruit, stond Pucky op de hoek van stadhuis, net op de rand van het trottoir. Wij liepen in de Haarstraat en keken af en toe hoe de lantaarnopsteker de sobere verlichting ontstak. Opeens begint een van de jongens te grin niken en wijst naar de hoek van 't stadhuis waar de veldwachter staat. Niet begrijpend wat hij bedoelt, kijken wij hem aan. „Zullen we een geintje uithalen met Pucky?" We doen als of we krijgertje spelen, en ik zal jullie proberen te vangen, maar let op dat Pucky je niet te pakken krijgt. Als je er langs bent, blijf dan staan en let goed. Zo, gezegd zo gedaan. Rakelings stoven we met zijn tweeën langs de niets vermoedende veldwachter, die rustig zijn snor opdraai de. Plotseling botste mijn vriend in volle hij gaf de achtervolging nog niet op. Door een bredere steeg kwam hij terug en zag ons bij na stikkend van het lachen staan. Opnieuw kwam hij achter ons aan, en zo begon de achtervolging opnieuw achter de huizen langs, waar de bewoners achter in de tuin een mestvaalt hadden. En een van deze mestvaalten werd Pucky noodlottig. Door zijn enorme haast liep hij er dan ook niet om heen, maar er midden in, wat juist de bedoe ling was van ons. Wij hebben gehuild van plezier en weken lang moest Pucky, die nooit heeft geweten dat wij de daders waren, het horen hoe het kwam dat hij zo'n rare lucht bij zich had. Of we sno ven onze neus op, ,zegt Dieks en grinnikt zacht, als hij terugdenkt aan die tijd, toen der gelijke kwajongensstreken nog konden wor den uitgehaald. Een andere anecdote die even zo amusant is, maar enigszins onsmakelijk, is de grap met de ,,ton". Vroeger toen van closetpotten nog geen sprake was, had elk huis een toilet, of zoals in Rijssen bekend is het „huisje", achter de woning staan. Het was in de tijd toen het tonnenstelsel nog volop tierde. Op zekere avond was Dieks met zijn kornui ten weer op stap om een of andere bewoner in Rijssen eens een flinke „loer" te draaien. De gedachte kwam op de ton. Uit een van de zij straten kwam een knaap aanwandelen, die niet al te gevierd was bij Dieks en zijn ka meraden. Onmiddellijk was het plan gereed, waarvan de ongewenste kameraad de dupe zou worden. Ook hij werd in de plannen betrokken, die zij hadden beraamd, en gaf spontaan zijn me dewerking. Spoedig was de plaats bereikt waar de streek moest worden uitgehaald. De ton werd gelicht en samen met de ongewens te kameraad zou Dieks de ton uit het huisje halen en twintig meter verder weer neer zetten. Toen zij ongeveer tien meter op weg waren zei Dieks plotseling „Kijk uit, daar komt de bewoner. Natuurlijk zette de drager onmiddellijk de ton neer, terwijl Dieks het geval iets hoger vasthield. Het gevolg laat zich raden. Nooit heeft eerstgenoemde weer gevraagd mee te mogen doen aan hun kwa- jongesstreken. Als Dieks deze anecdote vertelt schudt hij van het lachen en rollen de tranen uit zijn ogen. „Jammer" zegt hij, „dat alles zo is ver anderd in Rijssen. Als ik er aan denk hoeveel ondeugende streken wij hebben uitgehaald, en ik zie nu de jongens lanterfanten langs de straat, waarbij hun de verveling uit de ogen druipt, dan denk ik vaak „Waarom gaan jullie toch niet de bos sen in en probeer op een manier de tijd te doden dan dat lanterfanten in de straat en de mensen te plagen. Geld hadden wij vroe ger niet nodig en nu hebben ze nooit genoeg geld op zak. Ook vind ik het bijzonder jam mer dat die oude, vol humor zittende Rijs- senaren zijn verdwenen uit Rijssen. Figuren als Jans van de Diele, Spads Hen drik en Arend Meijer, zijn voorgoed verdwe- stoorde en de mannen weer terug riep in de nuchtere werkelijkheid. De volgende morgen is het weer vroeg dag en riep de harde ar beid hen opnieuw. Zo'n avond was toch wel ge zellig, en wij kunnen ons best indenken dat Dieks met heimwee hieraan terug denkt. Het harde zandpad met aan weerszijden een donkere sloot, die vol met water staat, leidt ons weer naar de stenen straat. Nog wilder dan in de middag raasit de storm over de vlak te, en nog feller slaayi de regendruppels tegen de grond. •Een bleke maan, krijgt even de gelegenheid door dc dikke wwlkrr.G-iciSsa hém te .-I. rugtf- werpt grillige schadpwèn, van zwiepende tak ken, over het pad. Verlaten ligt de woning van Dieks tussen de'velden. Toch was het ge zellig en goed om e4sn daarbinnen te vertoe ven en wat te horen over het vroegere Rijs sen, dat de laatste 'jaren in zo'n vliegende vaart wordt gemoderniseerd. Zondag 31 december (Oudejaarsdag) GROTE KERK 9.30 uur ds. J. de Lange. 15.00 uur ds. W. van Tuyl. WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur ds. H. de Bie van Wierden 19.00 uur ds. J. de Lange. GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 en 15.00 uur ds. H. Brinkman. GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 en 19.00 uur ds. A. Bregman. 15.00 uur Leesdienst. GEREF. GEM. IN NED. ESKERK 9.30, 14.30 en 18.30 uur Leesdienst. OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 en 19.00 uur ds. H. A. Vosman. 14.30 uur Leesdienst. OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30, 15.00 en 19.00 uur ds. J. W. Slager NED. PROTESTANTENBOND 17.00 uur dr. J. W. Samberg van Delden. 1 Januari (Nieuwjaarsdag) GROTE KERK 9.30 uur ds. J. de Lange. NOORDERKERK 9.00 uur ds. A. Bregman. ESKERK 9.30 uur Leesdienst. BEVERVOORDE 9.30 uur ds. H. A. Vosman. ORANJEKERK 9.30 uur ds. J. W. Slager. De vereniging tot bevordering van de bijen teelt afd. Rijssen, hield in café Jan Kuper de jaarvergadering onder voorzitterschap van de heer D. van der No^rt. V- ir de vergade ring was grote belangstelling. Secretaris G. J. Wessels, deelde in zijn jaarverslag mee dat het afgelopen jaar bijzonder gunstig was geweest voor de bijen, die veel honing kon den produceren. Het ledenaantal bedraagt momentedl 28. Penningmeester J. Drijer had een batig saldo. Bij de bestuursverkiezing werden dfe heren D. van de Noort en G. J. Wessels met algemene stemmen herkozen. GEBOREN: Fredrika dv K Baan en J G Averesch, Arend Baanstraat 16a, 21 dec.; Johanna Albertha Christina dv G van der Stouw en F A Kroeskop, Haarstraat 28, 23 dec. Janna Gerritje dv A Bouwhuis en J Voort- man Elsenerstraat 66, 24 dec.; Hendrika dv G Wessels en R Wilers, Hol- terstraatweg 69, 24 dec.; Jan zv G D Kreijkes en J Krabshuis, Esstraat 118, 25 dec.; Gerridina dv J Boers en J L Spenkelink, Mo lendijk 12a, 24 dec.; John Franciscus Maria zv J H Schulte en M A Heerink Graaf Ottostraat 95, 15 dec. te Almelo. Janna Hendrika dv A Voortman en H Jansen Lentfersweg 9a, 11 dec. te Deventer; Jakob Robert zv J Wilbrink en P Harmsen, Nijverdalseweg 77, 20 dec. te Almelo. Ondertrouwd: Johan Gerhardus Keuzink 20 j Goor, Herman Heijermansstraat 52 en Fre- derika Maria Kamans 17 j. Rijssen, Graaf Ot tostraat 79, 22 dec. GETROUWD: Gerrit Jan van Putten. 23 j en Aleida Bouw huis 22 j Rijssen, Dannenberg 12, 20 dec.; Willem Baan 26 j en Anna Pluimers 20 j Hel- lendoorn, Nijverdal, Boomcateweg 66, 21 dec; Jan Willem Veneklaas 24 j en Harmina Dang- remond, 20 j Rijssen, Lentfersweg 59, 21 dec; Johan Schuitemaker 28 j en Janna Schothans 21 j Wierden, Enter, Fleuweweg 22 dec. Hendrik Gerritsen Mulkes 23 j en Johanna Kappert 23 j Wierden, le Nieuwstadsweg 5a 22 dec.; Jesus Colmenero Salceda, 27 j en Hendrika Scherphof 20 j Rijssen, Zuiderstraat 22, 22 dec.; Arnoldus Hermanus Theresia te Lintelo 36 j en Maria Gesina Geerdink 21 j Rijssen, Bea- trixstr. 3, 22 dec. OVERLEDEN: Engelbertus Paauwe, 75 j ev J H C Oude Wesselink, Wierdensestraat 63, 19 dec. te Al melo. nen en worden niet aangevuld. Dat is erg jammer", zegt Dieks die met heimwee terug denkt aan de tijd toert 's avonds na het werk de jonge mannen bij elkaar zaten in de plag- gehopen die talrijk in de straten lagen opge hoopt. Een trekharmonika, wat mondorgels en vermengd met de muziek, klonken de lied jes uit vervlogen tijden door de straten. Lan ge tijd zat men bij elkaar in de plaggehopen, en als de muzikanten moe waren geworden, dan zorgde één van de maats wel voor een verhaal over de tijd toen hij als soldaat vocht aan het front. Dan schitterden de ogen in de ruige koppen en waanden de luisteraars zich op het oor logsveld, met knallende geweerschoten en don derende kanonnen. Doodstil was het op zo'n moment. De luisteraars hingen aan de lippen van de ex-soldaat, die naturlijk wel over dreef. Maar wat hinderde dat, als het ver haal maar spannend was. Daarna klonk de muziek nog feller en de oorlogsliedjes werden aan de lopende band gespeeld. Totdat een hoge vrouwenstem de sfeer ver- honden in de schuur hadden opgesloten. D hond van Jan verhuisde natuurlijk naar d' deel. Onmiddellijk verspreidden wij ons .N de stad, en vroegen her en der om wal 1 cl; bussen. De vijftien bussen waren nogal b< trekkelijk snel bijelkaar geschooierd. In r schuur kreeg elke hond een bus aan de staart gebonden. Precies twaalf uur, toen Rijssen she;», gooiden we de deur open van de schuur ui met een hels lawaai stormden alle honden c vaart tegen hem aan, en daar ging Pucky. De veldwachter stond enkele ogenblikken ver dwaasd op zijn ene 'been te zwaaien en rol de vervolgens met zijn dikke buik over de straat. Het gelach van enkele voorbijgangers daverde door de straat. Wij stonden te gillen van het lachen, maar dat verging ons snel toen we zagen dat de veldwachter aanstalten maakte ons te volgen. Opnieuw had mijn vriend een plan gemaakt en op het juiste mo ment, toen de veldwachter dicht achter ons was, stoven wij een smal steegje in tussen de woningen. Hijgend en steunend schoof ook Pucky de steeg in. Maar de buik van Pucky was oorzaak dat hij halverwege bleef steken zodat de veldwach ter zich genoodzaakt zag, terug te gaan. Maar Ook op de Landelijke Kersttentoonstelling van hoenders, dwerghoenders, sierduiven en konijnen in het ATS-gebouw in Apeldoorn be wezen enkele leden van de Rijssense pluim vee- en konijnenfokkersvereniging „De Een dracht" over prima dieren te beschikken. Tal van fraaie prijzen werden door de Rijssense fokkers behaald. Zo mocht iedere keurmeester een extra ereprijs toekennen voor het beste door hem gekeurde dier. Winnaars bij de konijnen wer den onze plaatsgenoten de heren Js. Voort man en A. Baan. Afdeling grote hoenders. E. Peters met Barnevelders gezoomd hen oud 1 ZZG en 2 ereprijzen, idem 2 ZG, idem haan jong 1 ZG, idem hen jong 2 ZÏZG. G. Pijffers met Ma- leiers haan jong 1 ZG, idem hen jong 1 ZZG. Afdeling dwerghoenders. Combinatie Tij hof - Nijzink met Zilver Sebright krielen hen oud 1 ZZG en 2 ereprijzen, idem 2 ZG, idem hen jong 1 ZG, idem hen jong 2 GG. G. Smit met Java kriel zwart hen oud 1 GG, idem haan jong 2 ZG. G. J. Slagman met Maleier kriel haan jong 1 ZG, idem hen jong 1 ZZG en ereprijs, idem hen jong 2 ZG. G. Pijffers met Modern Engelse Vechtkriel black-red haan jong 1 ZG, idem hen jong 1 ZZG en ere prijs. Afdeling sierduiven: G. Voortman met Pommerse kroppers roodbont doffer oud 1 ZG, idem duif oud 1 ZG, dezelfde met Star- witzer Flügelsteller rood doffer oud 1 ZZG, idem duif oud 1 ZZG. Afdeling konijnen: Combinatie Ter Harm- sel - Vos met Klein Chinchilla zwart ram jong 1 ZZG en ereprijs idem ram jong 2 ZG, idem voedster jong 2 GG en ereprijs idem voedster jong 3 GG. B. J. Schreurs met Klein Chinchilla zwart voedster jong 1 ZG, idem 4 GG, diem GG, idem GG, idem G, idem G. Js. Voortman met Wener Wit voedster jong 1 ZZG en 4 ereprijzen tevens beste Wener van de show. Dezelfde met Rex Wit ram jong 1 ZZG en ereprijs, idem ram jong 2 ZZG, idem voedster jong GG. Combinatie H. Preuter met Rex blauw ram jong 1 G, idem Wit ram jong ZG. A. Baan met Hollan der zwart ram jong 2 ZG, idem voedster jong GG, idem bruin ram oud 1 ZZG en ere prijs, idem Gouwenaar ram oud 1 ZG, idem Madagascar ram oud 1 ZZG en 4 ereprijzen tevens beste Hollander. J. ter Harmsel met Hollanders zwart ram oud 1 ZG en ereprijs, idem ram oud 2 ZG, idem voedster oud 1 GG, idem voedster jong 2 ZG. Met voldoening kunnen de organisatoren van de dropping die Sportclub Rijssen vrijdagavond voor haar leden in petto had op hun werk terug zien. Ondankst de minder goede weersomstandigheden hadden zich meer dan 50 deelnemers aangemeld. Deze werden in groepjes van vier gedropt. Er moesten ver schillende opdrachten worden uitgevoerd, waarhij de deelnemers zich moesten oriën teren op de geluiden van jachthoorn en trommel.

Weekblad voor Rijssen | 1967 | | pagina 5