Excelsior en Voorwaarts deelden de punten F.C. Twenthe won door beter uithoudingsvermogen Rijssenaren stonden door de eeuwen heen pal in de strijd om de vrijheid Gelijkspel geeft de verhouding goed weer EXCELSIOR ONTVANGT GENEMUIDEN Vrijdag 1 april 1966 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 De gelijkmaker Tarsdan blank-Adem fris Onbetwist de beste tandpasta Amateurs gaven goed partij Onder de uitstekende leiding van arbiter D. Oosthoek speelden F.C. Twente en het Ned. Zaterdagelftal dinsdagavond een licht- wedstryd op het terrein van Sportclub Rijssen op de „Koerhelt Door de minder gunstige weersomstandigheden, (hagel- en sneeuw buien in de vooravond) viel het bezoekersaantal wat tegen. Zij, die toch de koude getrotseerd hadden, hebben waar voor hun geld ge kregen. Zowel de betaalde voetballers als de amateurs speelden een goede wedstrijd. Vervolg van pag. 5 Bcllo Klederdracht verdwijnt Hou-zee Met grote verwachtingen waren de meer dan 2000 bezoekèhs samengestroomd om het terrein van Excelsior op het sportpark „De Koerbelt". De meesten zijn na afloop van de ontmoeting Ex celsior-Voorwaarts echter teleurgesteld weer naar huis gegaan. De snijdende wind deed zaterdagmiddag veel afbreuk aan het spel van zowel de gastheren als dat van de bezoekers. De ploeg welke uit deze wedstrijd als overwinnaar tevoorschijn zou komen, zou gelden als serieuze kampioenskandidaat. Welke van de twee ploegen echter aanspraak maakt op de titel is zaterdag niet duidelijk geworden. Geen overwicht Openingstreffer inthe kans De rust ging in met een 1-0 voorsprong voor de semi-profs. Wij weten niet of trainer Evert Sterk zijn pupillen in de rust een mentale injectie heeft gegeven, feit is dat na de pauze de zaterdag voetballers zich volwaardig tegenstanders gingen tonen van de semi-profs. Bij tijden voetballers zich volwaardige tegenstanders gedrongen. Het duurde echter nog tot de 25- ste minuut eer de verdiende gelijkmaker kwam. Na 'n prachtige solo was het linksbuiten. Krals van SVJS die de balans in evenwicht schoot (1-1). F. C. Twenthe werd hierdoor blijkbaar wak ker geschud, want vanaf dit moment voerden de betaalde voetballers het tempo op. Dit bleek te machtig voor de amateurs en toen er bovendien nog enkele fouten werden gemaakt in de verdediging der zaterdagvoetballers was het eerst Roordink die de stand op 2-1 bracht, waarna Heskamp de eindstand bepaalde op 3-1. Een zege die F.C. Twenthe volkomen ver diende en die behaald werd als gevolg van beter uithoudingsvermogen. Advertentie Voor midvoor Docter van Excelsior gevaar lijk kan worden heeft doelman Lubbelinkhof het leer klemvast. Lubbelinkhof heeft hier niet te klagen over kee- persgeluk. Het loeiend schot dat midvoor Doc- ter even na rust afvuur de, raakte de kruising van paal en lat. Kam- pherbeek zorgde hierna voor opluchting bij de talrijke Voorwaarts- aanhang. De oranjehemden uit Vriezen veen beschik ken over een gevaarlijke voorhoede. De Excel- niorverdediging kan daar sinds zaterdag over meepraten. Vooral Baan had het deze middag zeer moeilijk tegen de snelle linksbuiten Snip- pe. De Voorwaartsaanvallers hebben stuk voor stuk een hard schot in de benen en schieten uit praktisch alle standen. In de Excelsior- defensie excelleerde stopper Beunk. Linkshalf H. Nijland was deze middag veel minder dan ■we van hem gewend zijn. Het schijnt dat deze speler langzamerhand op zijn retour is. Reeds na een kwartier spelen had de thuis club al vier keer aan de „noodrem" moeten trekken. De vier hoekschoppen leverden voor Voorwaarts echter geen resultaat op. In de Excelsior-voorhoede was Leussink de gevaarlijke man. Hij vond in verdediger Niks echter een tegenstander van formaat. Bij Voorwaarts waren Vink, Snippe en Vos de beste aanvallers. Uit een goed opgezet te aanval loste eerst genoemde een loeiend schot op het doel van Leijendekker dat bui ten bereik van de Rijssense doelman tegen de lat kwam. Even later moest Lubbelinkhof in actie komen bij een prachtige omhaal van midvoor Docter van Excelsior. Direct hier op nam Voorwaarts weer het initiatief. A. Snippe glipte met het leer aan de voet door de Excelsior-verdediging. gaf uitstekend af aan midvoor Geerding die op zijn beurt linksbin nen Vos van een juweeltje van een pass voor zag, Via de binnenkant van de paal scoorde Excelsior heeft zaterdag wederom een thuis wedstrijd. De roodbaadjes ontmoeten in Rijs sen op de Koerbelt het team van de Sport club Genemuiden. Voorheen was er steeds sprake van sfeer en rivaliteit ais Excelsior tegen de Genemuide- naren speelde. Een blik op de ranglijst wijst uit dat de bezoekers wellicht aan kracht heb ben ingeboet in vergelijking tot enkele jaren geleden. Toch menen wij dat de Genemuidena ren nog een verzorgd partijtje voetbal kunnen weggeven en in staat zuilen zijn de wedstrijd allure te geven. Voor Excelsior zal het geen eenvoudige taak zijn om Genemuiden de das om te doen. Toch zal gewonnen moeten worden indien de Rijssenaren hun fraaie positie willen behou den. dit gebouw echter te vervangen door weer een nieuw gemeentehuis dat waarschijnlijk zal komen te staan op de Driehoek. In hetzelfde jaar breekt in Rijssen een sta king uit. Na 23 weken geven de fabrieksar beiders de strijd op en vangen het werk weer aan. De loontoestand is er iets beter door ge worden, doch nog niet om over naar huis te •schrijven. In 1908 komt er in Rijssen een derde school, het is de „School met den Bijbel" aan de Oranjestraat, in 1909 gevolgd door een katholieke school. Het spoorwegnet wordt in 1910 uitgebreid met de „lijn Neede-Hellendoorn. Het „Bellootje"' dat dagelijks in Rijssen stopt, kan men reeds van ver horen aankomen door de steeds lui dende bel. In Enter herinnert het voormalige station netje aan de Stationsweg nog aan de periode van „Bello". In 1937 moet het treintje echter sneven voor de crisis, maar heeft inmiddels al enkele verkeersslachtoffers geëist. Burgemeester Knottenbelt die in 1913 wordt geïnstalleerd, beveelt al gauw dat hier de mest hopen eens van de straat moeten. Het duurt echter lang eer het zover is. Deze burge meester doet meer goede dingen voor Rijssen. Hij zorgt er voor dat Rijssen gas krijgt. De gasfabriek is reeds in 1914 klaar, doch door de oorlog moeten de Rijssenaren nog een poosje geduld hebben voor ze 's avonds de lucifer aan de gaskous kunnen houden. Als de jutefabriek (in 1914) 50 jaar bestaat, biedt de firma het Parkgebouw aan. Voorlo pig worden hier echter vluchtelingen onderge bracht en eerst na de wereldoorlog I vindt de officiële opening plaats. In 1918 verrijst het abbattoir. Heel wat ton gen en pennen worden er door in beweging gebracht. De slagers zijn er tegen dat zij met hun geslachte vee naar het abattoir moeten om In vergelijking met vroeger is de Haarein- de" heel wat veranderd. Enkele jaren geleden werd het ..Manzeshoes' afgebroken, (links op de foto). De oude pomp en de ouderwetse straat lantaarn op de voor grond hebben reeds lang geleden het veld moe ten ruimen in verband met het steeds drukker wordende verkeer. het te laten keuren. Er komt zelfs een rechts zaak van en eindelijk (in 1925) zakt het doek over dit drama neer. In 1919 wordt de burgerwacht opgericht on der bevel van reserve-luitenant L. Iwema hoofd der Schilcischool. De ..Bijvank" ver rijst, in 1924. waardoor meer mensen Werkge legenheid kunnen vinden. In hetzelfde jaar ves tigt dokter Oosthoek zich in Rijssen omdat de praktijk voor dokter Stokkers alleen te zwaar wordt. Deze laatste overlijdt in 1931 en schenkt Rijssen waterleiding. Inmiddels is Rijssen reeds aangesloten op het electriciteitsnet. In 1925 heeft de raad n.l. dit gewichtige besluit genomen en haar handte kening gezet onder het contract met de IJssel- centrale. Het is omstreeks de jaren twintig dat veel vrouwen en meisjes haar jak en knipmuts ver wisselen voor gemakkelijker zittende kleding. Nu, veertig jaar later ziet men alleen nog maar oudere vrouwen die de klederdracht trouw zijn gebleven. Rijssen breidt zich inmiddels uit en heeft in 1925 achtduizend inwoners. Er komen weer drie nieuwe scholen bij. In 1927 verrijst de Ju- lianaschool, in 1929 gevolgd door de Chr. ULO- school aan de J. ter Horststraat en de Ba- nisschool. Het inwonertal neemt toe en op 15 mei 1934 wordt Janna Ligtenberg als 10-dui- zendste ingeschreven. „Stemt op Mussert" Deze leus siert vier jaar vóór de Duitse overheersing de straten van Rijssen. Het is in 1936 dat Mussert, de partij leider der N.S.B. van burgemeester Knot tenbelt verlof krijgt een landdag in Rijssen te organiseren. Deze wordt gehouden op het ter rein van „De Oosterhof". Duizenden mensen stromen samen om de toekomstige landver rader te horen spreken. Niet omdat ze het de heer Mussert eens zijn, wat zijn politiek be treft, doch eerder om herrie te schoppen. Zodra „kameraad" Mussert zijn hand vooruit steekt en „Hou-zee' roept, klinkt het uit honderden kelen „Moskou". Burgemeester Knottenbelt wordt in 1937 op gevolgd door burgemeester Zeeuw. Onder diens bestuur ziet Rijssen op 10 mei 1940 het „Herrenvolk" binnentrekken. De dwingelandij duurt vijf jaar en eist ook onder de Rijssen se bevolking slachtoffers. In deze jaren komt echter ook de vechtersmentaliteit van de Rijs senaren, die zolang gesluimerd had, weer naar boven. Tientallen jonge mannen sluiten zich aan bij de „ondergrondse" en trachten de vijand zoveel mogelijk schade toe te brengen. Op 9 april 1945 komt de zo lang verbeide bevrijding en gaat Rijssen zich opmaken voor een periode van de nieuwe geschiedenis die komen zal en die even onvervaard en kloek ter hand wordt genomen als de erflaters van Rjissens beschaving dit in een voorbije tijd gedaan hebben. Zowel Voorwaarts als Excelsior hebben niet te klagen gehad over gebrek aan ge luk. Was het in de aanvang van de wed strijd dat het Excelsiordoel enige malen door het oog van de naald kroop, niet veel later had doelman Lubbelinkhof Vrouwe Fortu- va bepaald op zijn hand bij schoten van Doc ter en Leussink. Er werd af en toe fors door beide ploegen gespeeld, doch unfair werd de strijd nimmer. laatstgenoemde met een hard en onhoudba r schot de openingstreffer (0-1). De gasten bl-- ven aanvallen en met wat meer geluk hadden zij in die periode de strijd in hun voordeel kunnen beslissen. Met kunst en vliegwerk wist Leijendekker. trouw bijgestaan door stopper Beunk. zijn doel voor verdere doorboring te vrijwaren. In de rust welke met 1-0 in het voordeel van Voorwaarts inging was de algemene opi nie dat Excelsior deze wedstrijd ging winnen. De thuisclub had immers na de pauze de wind mee en dan zou de voorhoede de Excel- sior-tegenstanders wel even van katoep ge-., .ven- Het is ecl^er geheel anders gelopen dan verwacht werd. Wel was Excelsior na rust meer in dë aanval eri het werd reeds na 1 minuut spelen 1-1 door een prachtig doelpunt van Docter, doch tot een overwicht is het niet gekomen. Daarvoor speelde de thuisclub te onsamenhangend en zaten de gasten te fel op de bal. De beste kans op een doelpunt kwam van de voet van Leussink, die listig doelman Lubbelinkhof omspeelde en daarna op doel schoot. Zijn schot was echter te zacht en werd op hét kritieke moment door een der Voorwaarts-verdedigers van de lijn ge haald. Aan beide zijden deden zich hierna nog enkele doelrijpe kansen voor doch de stand bleef 1-1 en deze stand w»s o.i. de meest juiste. Voorwaarts behield dus de leiding in 2d en Excelsior zal beide inhaalwedstrijden moe- te winnen om met zijn tegenstander van za terdag j.l. gelijk te komen. Bij dë amateurs ontbraken op het appèl Leus sink van Excelsior wegens een blessure en Jan Nieuwstraten en doelman Van der Laan, beiden van Zwart Wit '28. Het eerste kwartier was voor F.C. Twenthe en de achterhoede der zaterdagvoetballers had alle moeite om overeind te blijven. En al leek het er soms donker te gaan uitzien voor de amateurs, overeind bleven ze. F.C. Twenthe heeft zich tenslotte ten volle moeten geven om nog tot een overwinning te komen. Het grote struikel blok voor de aanvallers van F. C. Twenthe was deze avond rechtsachter Westerink van WHC. Hij was het die menige aanval der Twen- thenaren onderbrak en hieruit zelf weer een aanval wist op te bouwen. Evenals bij F.C. Twenthe was de voorhoede der amateurs het zwakke punt. Een uitzondering vormde Kiel van Go Ahead (Kampen) die niet alleen tot de laatste minuut bleef doorzwoegen, doch ook zelf herhaaldelijk op de F.C. Twenthe-veste schoot. Dat hij geen geluk had met zijn scho ten is uiteraard niet aan hem te wijten. Nadat zich over en veer enkele doelrijpe kansen hadden voorgedaan was het na 35 minuten spelen rechtsbuiten Heskamp van F.C, Twenthe die mof een prachtige kopbal de score opende (1-0) De amateurs lieten zich niet onbetuigd 'en gingen meteen in het offensief. De verdediging der semi-profs bleek echter zo goed te sluiten, dat er voor de za- terdagvoet.ballers geen doorkomen aan was. fa

Weekblad voor Rijssen | 1966 | | pagina 7