'r Schaapherder is uniek beroep Skeper dwaalt met kudde op de Iiei tussen Rijssen en Markelo - li 1 Muziekvereniging naar concours ■Jf Eerste prijs en promotie Voor tweede maal been gebroken Verharding wegen in volle gang Kruisverenigingen klagen hun nood PREDIKBEURTEN yw WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Yfi', r' T tl» Licht gewond bij botsing Rij kspostspaarban k Alleen schapen Bijvoeding Mooi beroep 1 mm V". Speeltuinwedstrij den Geslaagd ZUIVERE HUID PU ROL en PUROL-poeder Koffie na de dienst ijöO A Bij het verlaten van de kooi pro beren enkele schapen een ver keerde weg in te slaan. Maar de schaapherder met zijn vrouw geas sisteerd door de hond Max, leiden hen in de juiste richting. RIJSSEN, Maandagavond vond op de krui sing Graaf Ottostraat - Schoolstraat om half zes een ongeval plaats waarbij mevr. M. T. W. uit Rijssen licht gewond werd. Mevr. W. fietste op de Schoolstraat richting Enterweg toen zij op de kruising geen voor rang verleende aan de van rechts komende bestelwagen van de heer A. W. ook uit Rijs sen. Het gevolg was dat de wielrijdster op de wagen botste waarbij zij op straat bleef lig gen. Dokter de Jong verleende eerste hulp waarna mevr. W. naar huis werd gebracht. Zowel de fiets als de auto werden licht be schadigd. Do Rijssense muziekvereniging Wilhelmina hoopt a.s. zaterdag deel te nemen aan een te houden concours in Gorssel. De te brengen nummers zijn: ouverture Diballo van Sullivan arr. Maston (verplicht) en vrij: St. David van Meindert Boeke!. De muziekvereniging komt uit in de hoogste afdeling t.w. de vaandelafdeling en hoopt ook nu weer een wimpel te kunnen meenemen naar Rijssen. Behaalt de vereniging voor elk nummer 55 punten dan volgt er een loting. Is het lot gunstig dan kan men meedingen naar een prijs in het topconcours in Arnhem. In deze afdeling komen vijf verenigingen uit. Rijssen wordt gedirigeerd door de heer A. Sommer uit Almelo. In de vereniging neemt de tienjarige A. Schreurs voor het eerst deel aan het concours. Deze nog jonge trompettist heeft talent en is beslist een aan winst voor de- vereniging. Bij de Rijkspostspaarbank aan de Rijssen- seweg werd over de maand mei ingelegd 18.655.84. Terugbetaald werd over deze pe riode f 14.675,50. Een spaarreserve dus van 3.980,34. RIJSSEN Als men een fietstocht maakt naar de Borkelt, een buurtschap bij Rijssen, zit de kans er best in, dat men plotseling tegen een heuvel of op een landweg een kudde schapen ziet die rustig grazend zijn weg volgt. Naast de kudde loopt een ruige geel gekleurde hond. Op een oude boomstam of zittend in de hei ziet men de schaapherder G. A. Aanstoot, in de volksmond genoemd Gerrard de Skeper of ook wel de Klui- De schaapherder is een vriendelijke man die met zijn goedlachse vrouw een boerderij bewoont op de Borkelt. Deze oude boerderij, die dateert uit 1650, wordt gemarkeerd door misschien wel even oude lindebomen die de boerderij overschaduwen. Naast het woonhuis staat de schaapskooi waarin ongeveer 120 schapen blatend de kop op steken als we bin nenkomen. Reeds jaren loopt de skeper met zijn scha pen op de hei en dat het zijn lust en zijn leven is, kan men zien aan het blozend gelaat waar van de levenslust afstraalt. Zestig jaar is Ger rard, al zou men hem dit niet geven. Vanaf het moment dat hij de schoolbanken verliet, voelde hij zich aangetrokken tot de schapen. Toen hij dan de school voorgoed verlaten had ging hij met een kleine kudde de hei op. ,,Dit heb ik volgehouden tot mijn negentien de jaar" vertelt Gerrard, „daarna ben ik gaan boeren. Het boerenvak echter bevredig de mij niet en in januari 1963 kreeg ik een kudde schapen ter beschikking van de Stich ting „Het oale schaapskot" oftewel de Stich ting „Schepers en Wevers" uit Markelo. En nu zwerf ik dus elke dag op de hei. Wij vroegen hem of hij alleen in de zomer de hei opgaat. „Nee, ook in de winter, het hele jaar door kunnen ze mij vinden, buiten, in de na tuur. Zelfs al ligt er sneeuw of vriest het dat het kraakt, de weersomstandigheden spelen geen rol. Alleen als het dagen achter elkaar regent natuurlijk, dan blijf ik thuis. De regen kan namelijk zeer nadelig zijn voor de scha pen. Zij kunnen er de zo gevreesde „leverbot ziekte" van overhouden. Dit is in de meeste gevallen dodelijk. Deze ziekte komt ook veel voor bij reeën en zelfs hazen." ,.U zult wel een verstokt natuurliefhebber zijn?" Gerrard knikt zodat zijn petje naar vo ren valt en zijn grijze haren er onder wegko men. „Ja, dat ben ik. op alle dingen in de na tuur ga je letten, voorwerpen waarvoor de meeste mensen hun schouders op halen of zelfs niet waarnemen, ga je waarderen. De meeste mensen hebben geen oog voor deze dingen in de natuur en dat is ergens heel erg jammer." er genoeg voedsel voor de schapen op de heide?" ..Ja, in de zomermaanden wel, maar in de winter worden zij bijgevoerd met korrels en brokken voedsel." Even krijgen wij een kleine onderbreking, als de skeper ziet dat er een schaap van de kudde afdwaalt. Een kort bevel klinkt tegen de hond Max, en deze zorgt er voor dat het schaap weer bij de kudde komt. „Max is een zuivere Belgische herderdie precies weet wanneer hij bij moet springen", vertelt ons de skeper. Op onze vraag of hij nog moeite heeft om een afgedwaald schaap terug te vinden, ant woordt hij..Och nee, het is alleen oppassen bij het oversteken van de verkeersweg Holten- Markelo. Automobilisten, die zien dat wij de weg willen kruisen, stoppen vroegtijdig en het is nog nooit voorgekomen dat ze een schaap hebben aangereden." Tijdens het scheren van de schapen is het een keer voorgekomen dat een schaap ont snapte. Het dier liep hard in de richting van de .hei en was .van mening dat daar de kudde graasde. Toen was het voor de schaapherder tonen dat hij ook inderdaad schaapherder was. Tegen de avond vond hij het beest terug, ergens op de hei onder een struik. De schapen worden eens per jaar met de hand geschoren. De wol gaat naar de wolfederatiefabrieken in Alkmaar. De aanwas van de kudde hangt af van een goed of slecht jaar. en is dan ook verschillend. De schapen worden gedrenkt bij een vijver in de buurt van de Friezenberg. (Deze vijver is tevens zeer geschikt voor re creatie. Als het warm weer is wordt er druk gebruik van gemaakt door te baden en aange zien het hier ondiep is biedt het ook voor de kinderen een uitstekende gelegenheid om te pootjebaden). Schaapherder zijn is een mooi beroep dat langzaam uitsterft in Holland. In Overijssel is skeper Aanstoot de enige die het nog uitoe fent. Alleen in Drenthe zijn nog enkele schaap herders. „Men moet zich als skeper volledig inzetten voor de schapen, en niet in de eerste plaats denken aan geld, men moet één zijn met de kudde. Tussen de 120 schapen lopen enkele schapen die een belletje dragen om de nek. Op onze vraag waarvoor dit dient, antwoordt hii: „Kijk, als het erg mistig wordt, dan weet ik waar de kudde zich bevindt en is het voor de andere schapen gemakkelijker hun weg te ver volgen." In de kudde grazen ook enkele zwarte scha pen maar voor de rest zijn het allemaal witte. Het is een prachtig gezicht, de skeper met. zijn kudde over de hei te zien zwerven. Het is dan ook niet verwonderlijk dat de skeper de belangstelling trekt van heinde en ver. Zelfs uit het buitenland, België, Frankrijk en Italië krijgt hij soms bezoek. Iedereen wordt vriendelijk door hem ontvangen en krijgt soms uitleg van alles wat maar betrekking heeft op schapen. Het is moeilijk afscheid te nemen van dit mooie schouwspel. Als wij terug gaan en nog een laatste blik achter ons werpen, gaat de kudde juist een heuvel over, en steekt fel af tegen de donkere bossen. Nog een laat ste armzwaai en dan verdwijnt ook de skeper over de heuvel. De skeper Gerrard met zijn trouwe hond Max De heer W. de Jong directeur van het Noordermannenkoor, behaalde met het ge mengde zangkoor uit Welsum een eerste prijs op een gehouden zangconcours in Boskoop, met 318 punten waarbij het koor promoveerde naar de hoogste afdeling. De nummers die gezongen werden van L. Smeets t.w. Blijvend Geluk en Opwaarts werden uitstekend ver tolkt. Aan dit concours namen 18 koren deel. x v- x - - tv-..-,'ss£,.1 -xx. #- x. Rustig vervolgt de kudde haar weg nagekeken door de skeper die zorgt dat er niet een achterblijft. Albert Scheper van de Enterveenweg heefl wel zeer veel pech. Enkele maanden geleden brak hij op ongelukkige wijze zijn been, zodat hij tijdens schoolfeest, sportdag en voetbal toernooi - hij is dol op voetballen - niet mee kon doen. Gistermiddag wilde hij met zijn vriendje Jan Jansen even een balletje trappen op het plantsoen bij de kruising Rijssenseweg - Put man Cramerstraat. Opeens, toen hij over een bal stapte viel hij op de grond. Dokter F. C. Hoeven constateerde dat zijn rechterbeen weer gebroken was en liet hem naar het P.I.-ziekenhuis te Almelo vervoeren. De werkzaamheden aan de Voorbroeksweg en Iemenkampsweg in Ypelo, die door de fa. Krekel uit Holten verhard worden, zijn mo menteel in volle gang. De onderste basaltlaag is reeds aange bracht, terwijl men de sloten en een aantal duikers reeds heeft uitgegraven. Voor de be woners van deze beide wegen betekent dit straks een enorme verbetering daar tijdens elk winterseizoen de wegen in ware modder poelen herschapen werden en men bijna niet van de boerderijen weg kon komen. Dit euvel zal nu evenwel spoedig tot het verleden gaan behoren. ENTER Het is een goed idee geweest van 't bestuur van de speeltuinvereniging „De Mar ie", om zo nu en dan op vrijdagavond op het speeltuinterrein, dat zich hier uitstekend voor leent, kinderspelen te organiseren. Voorzitter Slaghuis en secretaris Harbers met hun hel pers en helpsters hadden vrijdagavond voor de leeftijdsgroepen van 8-9 en 10 jaar enkele leuke behendigheidsspelletjes uitgedacht, die behalve een 40-tal deelnemers, ook nog vele anderen naar de speeltuin hadden gelokt. Aan de volgende winnaars werden leuke prijsjes uitgereikt: 1 Ina Hagens, 2 Bennie Nijland, 3 Marietje Leendertse. Voor het vakdiploma beroepsgoederenver- voer op de weg, slaagde in Den Haag, de heer H. ten Brinke jr. van de Rijssenseweg. Advertentie Met ingang van zondag 3 juli a.s. zal aan de vakantiegangers die de eerste of tweede dienst in de Ned. herv. Schildkerk bijwonen, gelegen heid gegeven worden een kopje koffie te ge bruiken in de leerkamer achter de kerk. De „ontvangstcommissie voor vakantiegan gers" heeft ln verband hiermede een aantal jongeren uit de hervormde gemeente aangewe zen om de dienstdoende koster de helpende hand te bieden. De drie nationale kruisverenigingen n.l. het Groene Kruis, het Wit-Gele Kruis en het Oranje-Groene Kruis hebben tegenover de vaste commissie voor de Volksgezondheid van de Tweede Kamer hun ernstige bezorgd heid geuit over het door de minister gevoerde subsidiebeleid ten aanzien van de maatschap pelijke gezondheidszorg. Naar de mening van de kruisorganisaties dient er gelijkwaardigheid in de financiering te zijn tussen de maatschappelijke gezondheids zorg en de zorg die uit sociale verzekeringen wordt gefinancierd. In dit opzicht bestaat er thans duidelijk ongelijke posities. Ook de Volks- gezondheidsnota is op dit punt bijzonder vaag en de bestaande onzekerheid die door het onderhavige subsidiestelsel wordt opge roepen, lijkt derhalve, voor de kruisverenigin gen gehandhaafd te blijven. De kruisverenigingen achten het noodza kelijk, dat de centrale overheid thans op kor- i te termijn een duidelijke uitspraak doet over I de wijze, waarop naar haar mening het recht1 i op financiering voor de maatschappelijke ge- zondheidszorg en in casu de kruisverenigin gen, moeten worden gerealiseerd. Bij handha ving van het subsidiestelsel zal de overheid de garantie moeten geven, dat de huidige onhoud- j bare toestand wordt beëindigd. Het' is onaan- 1 vaardbaar dat van jaar tot jaar in onzeker heid moet worden geleefd. Kan de gevraagde garantie via de subsidiëring niet worden gegeven, dan zal een andere op lossing moeten worden gezocht. Daarbij kan worden gedacht aan ziekenfondsfinanciering - van de totaliteit van het werk der kruisver- enigingen, waarbij door overheidssubsidies te zamen met de inbreng van de ziekenfondsen en eigen middelen, een volledige financiering wordt bereikt. In dit verband kan als nadrukkelijke me ning van de kruisverenigingen te kennen wor den gegeven, dat zij b.v. niet zullen kunnen ac- j cepteren, dat het werk van de wijkverpleeg- ster in het kader van de ziekenfondsfinancie- ring zou worden gebracht, terwijl het ove- j rige werk op een andere manier financiële j middelen zou moeten aantrekken. Wanneer wordt gesproken over ziekenfonds financiering voor het kruiswerk, dan kan dit alleen een thema van discussie zijn, wanneer men het totale financieringsprobleem van de kruisverenigingen in deze discussie betrekt. Voorts hebben de kruisverenigingen hun grote verbazing erover uitgesproken, dat de functie van de provinciale kruisverenigingen in de Volksgezondheidsnota amper aan de orde komt, terwijl juist deze provinciale ver eniging niet alleen de lèiding zullen moeten hebben bij de ontwikkeling van regionale or ganisatievormen, doch ook leiding en bege- leding aan het uitvoerende werk zullen moe ten geven. De bestaande outillage van de provinciale kruisverenigingen is ten enemale onvoldoende om die taak te verrichten en het is van uitermate grote betekenis, dat op kor te termijn de apparatuur van die vereni gingen wordt verstrekt. Tenslotte wordt gevraagd de rechtspositie voor de bij de kruisverenigingen werkzame functionarissen te willen verzekeren. Bij het huidige financieringssysteem is de rechts- postie geenszins gegarandeerd. Het is voor de kruisverenigingen een ondragelijke gedach te dat het personeel in dienst van hun orga nisaties in dit opzicht nog steeds in een on gunstige positie verkeert, hetgeen een be dreiging vormt voor de continuïteit van dit stuk gezondheidszorg. Deze continuiteit wordt ook in de Volksgezondheidsnota als een be langrijk punt genoemd. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. J. Vos 19.00 uur Ds. J. Vos WESTERKERK 9.30 uur Ds. W. van Tuyl 15.00 uur Ds. W. van Tuyl (Bed. H.D EDS EN 10.00 uur Eerw. heer G. B B Renger GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur Ds. A. Bregman (Bed. H.A.) 15.00 uur Ds. A. Bregman (Bed H.A.) 19.00 uur Ds. A. Bregman (Nabetr.) GER. GEM. IN NED. ESKERK 9.30 uur, 14.30 uur, 19.00 uur leesdiest GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.30 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED, ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds, J, W, Slager

Weekblad voor Rijssen | 1966 | | pagina 15