SOCIALE KAART VAN RIJSSEN VERSCHENEN: In 1980 19.500 inwoners te eenzijdige industrie" Verhoudingen liggen niet erg gemakkelijk Donderdagavond keepaoenb Anny Droste VtènumeK Minder bedrijvigheid bij Schuttersveld MODIEUSE Tubantia terug naar amateurs? Bij ARVA-SP0RT Forensenplaats Ogenschijnlijk zijn uw ogen goed Vaak te laat ziet u pas het verschil Dipl KINDERSPELEN ONZE AGENDA Verwachtingen niet slecht TEXTIEL FORENSEN bij: KERKEN STROEF JEUGDWERK Scholen korfballen om kampioenschap Bejaarden maakten uitstapje A. Otten won viswedstrijd Wegdek gereed van Arend Baanstraat omazwemmen RKSV heeft druk bezet programma Wasteil spoorloos Chronisch zieken later r op reis Bouw opgedragen Motorrijder gewond KWALITEITS- TENTEN Eiermarkt Woc,oDAG 22 JUNI 1966 PAGINA 3 Wk RIJSSEN De Stichting Overijssel, het provinciaal op- bouworgaan, heeft een sociale kaart van Rijssen gepubliceerd, samengesteld uit gegevens van de volkstelling van 1960 en die van 1947, alsmede aan de hand van andere publikaties en gege vens van het gemeentebestuur van Rijssen en uit eigen docu mentatie. Het rapport opent met een al gemene beschouwing, waarna de bevolking onder de loep wordt genomen. De samenstellers con stateren, dat sinds de oorlog de bevolking van Rijssen procen tueel sterker is gegroeid dan die van Nederland. Voor 1980 wordt een inwonertal van 19.500 ver wacht. Daar komt nog bij, dat na de oorlog overwegend een ver- trekoverschot werd geregistreerd terwijl sinds 1960 het aantal ves tigingen in de meerderheid is. ..Door een geheet eigen, besloten ka rakter onderscheidt Rijssen zich in ster ke mate van de andere Twentse ge meenten', zo zegt de sociale kaart Een waarschuwende vinger wordt op geheven, wanneer de nijverheid ter sprake komt. De industriële opbouw is weliswaar rijk aan verscheidenheid, maar de textiel (Ter Horst en Co, de Heka) omvat het merendeel van de beroepsbevolking. Temeer waar de werkgelegenheids- prognoses voor de komende jaren voor al voor deze branches niet bepaald gun stig zijn, wordt de noodzaak aange stipt van een uitbreiding van de indus triële werkgelegenheid buiten de tex tielindustrie. Anders zal men ernstig rekening moeten houden met een toe neming van het aantal mensen, dat gedwongen zal zijn buiten Rijssen een werkkring te vinden. Uit de grote verscheidenheid van sta tistieken in de sociale kaart blijkt wel, dat Rijssen grotendeels een industrië le stad is. Tachtig procent van de hoof den van huishoudens is als employé of als arbeider werkzaam, veertien procent behoort tot de zelfstandigen en de landbouw beslaat nog maar 5,2 pro cent. Voor de totale beroepsbevolking 200(1 personen liggen deze ciifers nog iets anders. De vergelijkende cijfers van 1947 demonstreren dit heel duide- Een overzicht van het fabrieks complex van Ter Horst en Co. N.V., waar het merendeel van de Rijssense beroepsbevolking em plooi vindt. van de beroepsbevolking dateren al le al van 1960 en zijn derhalve pp het ogenblik nauwelijks nog representa tief te noemen. Verder blijkt nog. dat Rijsscs acht tien bedrijven telt met 10 of meer werk nemers. Ter Horst en Co NV is uiter aard de grootste, daarna volgen de Heka en de Kamgarenspinre Rijssen is ook ais forenkiv-xaa van' belang. Merkwaardig is, dat er zowel een groot aantal uitgaande forensen is, als een groot aantal werkers, die buiten «is lijk (tussen haakjes de getallen van 1947) landbouw 4,8 procent (10,7), nij verheid 69.5 (61,0) diensten 25.6 (28,0) De textielnijverheid is duidelijk de belangrijkste bron van inkomsten. Van hen die in de nijverhed werkzaam wa ren, werkte 44 procent in de textiel. Dat is procentueel minder dan in 1947, maar wel is het totaal percentage ge stegen. Dit betekent dus, dat terwijl ener zijds bij de beroepsbevolking het be lang van de textielnijverheid nog is toegenomen, anderzijds de groei van het aantal in de textiel werkzamen, geringer is geweest, dan de groei in andere bedrijfsklassen in de nijver heid. De statistieken over de inkomsten Advertentie :fc her huis diryjjjgoede merken TUBBERGEN ÖÏOENZAAL De Noorderkerk, de grootste pro testantse kerk van Nederland Rijssen wonen maar hier hun arbeids plaats hebben. In 1960 had 28,1 procent van de Rijssense beroepsbevolking werk buiten Rijssen. Daarnaast is er nog een aantal, de zwerfforensen, dat dagelijks naar verschillende andere gemeenten gaat. Het totale uitgaande pendel bedroeg dan ook 36.7 procent, dat zijn 1913 per sonen. Almelo is de belangrijkste werk plaats, zij trekt een derde deel der fo rensen. Van de mannelijke woonforen- rensen. Daarna volgen Njjverdal en Wierden, ook voor de vrouwelijke fo rensen. Van de mannelijke woonforen- sen vindt een niet onaanzienlijk deel nog werk in Goor en Hengelo. In 1960 kwamen 507 mensen, waar van 410 mannen uit andere plaatsen werken in Rijssen. hoofdzakelijk uit Wierden en Nijverdal, bij de mannen ook nog uit Holten en Vriezenveen. De cijfers in de sociale kaart over de bevolking naar kerkelijke gezind te, dateren alle van 31 mei 1960, zodat inmiddels wel enige wijziging kan zijn opgetreden. Desondanks blijft het in teressant materiaal. De diverse percentages zijn: Rooms- Katholiek 10,6 procent, Ned. Her vormd 42.2, Gereformeerd 44.7, ande re kerkelijke groeperingen 1,2 procent en geen godsdienst 1,3 procent. De Ge reformeerde kerken vinden hun leden hoofdzakelijk in de kern van Rijssen, in het buitengebied is het Ned. Her vormde deel in iels sterkere mate aan wezig. De groep der gereformeerden is als volgt onderverdeeld: Gereformeerde kerken (Syn) 10,2 (645 personen), Gereformeerde gemeenten ten 72.1 (4560) en Oud Gereformeerden 17.5 (1106). Totaal 6325 inwoners De Ncd Hervormde Kerk behoort tol de Gereformeerde Bond en telt 5975 le den. De R.K. kerk heeft 1504 leden. Het rapport merkt op, dat de verhou dingen tussen de diverse levensbeschou welijke groepen niet gemakkelijk lig gen. Elke groep heeft zijn eigen ver enigingsleven, accommodaties voor zieningen en activiteiten. Ook tussen de protestantse kerkgenootschappen zijn de onderlinge contacten beperkt. „Toch zijn er de laatste tijd enkele tendenzen waar te nemen, die wijzen op een eerste aanzei lot meer open heid, zoals ten aanzien van het club- huiswerk en bij de bouw van een be jaardencentrum" (De Wctlehof, red.) aldus de rapporteurs. Over de Rijssense bevolking wordt voorts nog gezegd, dat zij een sterk autochtoon (uit de plaats zelf voort komend) karakter heeft. In 1960 was van de totale bevolking bijna tachtig procent in Rijssen gebo ren. Bij de mannen was dit het sterkst. De verhouding tot de ..nieuwkomers" blijft lange tijd stroef. Zij worden eerst na enige jaren aanvaard. Per 1 januari 1965 was de bevolking als volgt samengesteld: 7909 mannen en 7637 vrouwen. Totaal 15546, maar dit aantal is inmiddels tot boven de 16.000 gestegen. Over het onderwijs wordt gezegd, dat 't middelbaar onderwijs op Almelo is georiënteerd, en dat voor de l.t.s. leerlingen in het algemeen in Rijssen wel, maar voor de u.l.o. leerlingen min der werk is te vinden. De gymnastiek- acccmmodatie f5 lokalen) wordt door het gemeentebestuur als volgt gewaar deerd: drie lokalen ziin goed, een is voldoende en een is onvoldoende (Schiidschool). Over de jeugd en het jeugdwerk wor den vrij veel gegevens verschaft. Opge merkt wordt o.m.. dat er behoefte be staat aan vrije speelruimten, met na me in de nieuwe gedeelten, buiten de bestaande twee sneeltuinen. De jeugd verenigingen hebban in bet algemeen te kampen met gebrek aan geschikt kader. Opgemerkt wordt, dat d*» ontspan ningsmogelijkheden in Fiksen voor de jeugd vrij beperkt rijn. De (kerke lijke) jeugdverenigingen oefenen met name op de oudere jeugd geen grote aantrekkingskracht uit. Terwijl ve len wel bij een sportvereniging ziin aangesloten, draagt de sportbeoefening voor een klein deel der bevolking nog een controversieel karakter. Dansen wordt vrij algemeen afge keurd. maar bet. open jeugdwerk, zo wel door de Stichting Clubhuis "Rijssen als in Rooms Katholiek kerkelijk ver hand. verhoud zich in een toenemende belangstelling. Helaas ziin de fmanole- le en ruimtelijke mogelijkheden bier vni beperkt. Kr bestaat een dringende behoef te aan een schoolinstructiebad (over dekt! waarvoor plannen bestaan en aan non twpedn fpnnisbaan. t~)p grrr>tcte «mortverem'ging :s hoe 5-rrnrpd het ook mrwo Tïikon do T.Tc- Hub met rwm duigepd r»« i-orei-Gch-irv VEK is tf-^edr. mot 400 do vf)lkvivitw»'onirt''nf "RTvn ton ti;- vrv, d« foiling de kleinste me* tien lpdon Tnmiddclc i« d-'t aantal verdrievou digd. De accommodaties ten aanzien van de zaalruimten is niet slecht, de Cul turele Raad stelt nog een onderzoek in De samenwerking tussen de vereni gingen is beperkt, waardoor nogal eens doublures voorkomen wat betrefl twee voorstellingen of uitvoeringen op een avond. De welzi inszorg blijkt vrii gunsdg te zijn. Het werk voor de beiaarden en dat van de maatschappelijke werk sters wordt gereleveerd. Advertentie Laat uw ogen tijdig testen r.iJtPne opt'0R Gedipl. contactlens speclahs Grotestraaf Ï4 - Almelo 's Maandagsmorgens tot 1 uur gesloten ALMELO, Zaterdag vindt op het A.K.C. terrein te Almelo de strijd om het schoolkorfbalkampioenschap van Twente plaats. In de A-poule zijn ingedeeld Wierden, Enschede, Hengelo en Almelo 1 (De Wethouder Frederiksschool). In poule 2 zijn ondergebracht: Haarle. Vioomshoop. Aadorp en De Zwaluwen- school uit Almelo, die de titel moet ver dedigen. De wedstrijden beginnen 's middags om 2.30 uur. RIJSSEN Dinsdag maakten de be iaarden van de Wellehof een uitstapie naar de Achterhoek. De route ging via Loehem naar Zelhem waar in café Het Rode Hert consumpties werden aange boden. Daarna ging het over Doetin- chem naar Aalten waar het bejaarden centrum Beth-Sam werd bezichtigd. Bij café De Lindeboom in de buurtschap Kotten werd de reis weer even onder broken. Over Winterswijk, de geboorte plaats van de directrice van de Wellehof. werd de thuisreis aanvaard, 's Avonds werd een gezamenlijke broodmaaltijd ge houden in de recreatiezaal van het be iaardencentrum RIJSSEN Voor de leden van de Rijssense hengelvereniging Ons Vermaak was door het bestuui een onderl.nge wedstrijd in de Schipbeek georganiseci d. De uitslag hiervan is: 1 A Otten 41 cm, 2 A Tusveld 3? cm. 3 G J. Schreurs 19,5 cm 4 B. J. Schreurs 18 cm. 5 J ten Berge 16 cm 6 J. Leusink 15 cm. RIJSSEN Een lang gekoesterde wens van de bezoekers van het zwem bad de Koerbelt is dezer dagen in ver vulling gegaan. De verbreding en ver nieuwing van het straatdek van de Arend Baanstraat is gereed. RIJSSEN .Maandag zal in het zwembad de Koerbelt het diploma- zwemmen worden gehouden voor de leerlingen der diverse scholen. Hiervoor wordt grote belangstelling verwacht. Vorig laar legden 350 jongens en meisjes het examen met succes af. RIJSSEN In verband met het bezoek van de Duitse gasten uit Rembling- hausen en de deelname aan het Carmel- toernooi heeft de voetbalvereniging RKSV een druk bezet programma. Vanavond, woensdagavond, -speelt het eerste elftal een vriendschappelijke wed strijd tegen een Excelsior-combinatie. Zaterdagmiddag om zes uur moet het 2e elffal te Zenderen uitkomen tegen Quick 4 uit Oldenzaal. Zaterdagmiddag worden om 4 uur de Duitse gasten verwacht. Zondagmiddag om drie uur spelen beide standaard- elftallen tegen elkaar terwijl vooraf bei- de reserve-elftallen elkaar ontmoeten Zondagavond worden met een dans en feestavond de reeds bestaande ban den tussen beide verenigingen ver stevigd Maandag vertrekken de Duitsers weer naar Sauerland. ENTER Mevrouw Pluimers van de Julianastraat heeft dinsdag ervaren, dat men soms verrassend snel van z'n eigen dommen kan afkomen. Zij had r.isast de vuilnisemmer een nieuwe wasteil met oud ijzer gezet, met de bedoeling dat de gemeentereiniging dit zou meenemen Daarna ging zij in de tuin werken, maar toen zij terugkwam bleek de wasteil verdwenen. De gemeentereiniging bleek onschuldig, maar deze had wel de een of andere opkoper gezien- Verondersteld wordt, dat deze 't oude iizer ongevraagd heeft meegenomen, en toen de wasteil niet heeft kunnen laten staan. De politie heeft de zaak in onder zoek. want de man bleek spoorloos. ENTER De jaarlijkse tocht voor de chronische zieken die elk jaar in juli werd gehouden onder auspiciën van Het Rode Kruis afd. Enter, zal dit jaar door omstandigheden niet in juli maar in september plaats vinden. ENTER Het bestuur van de speel tuinvereniging De Marre organiseerde gisteren voor de jeugd van elf en twaalf jaar kinderspelen, die goed in de smaak vielen. Er waren leuke prijsjes beschik- baar gesteld Winnaars bij de m-eisies werden: 1 Irma Slager, 2 Leidi Jansen. 3 Gerdy Peppels. Jongens: 1 Jan Jansen 2 Dinand Buursink. 3 Frits ten Brinke De spelen worden vrijdag voortgezet, deze keer voor jongens en meisjes van 8, 9 en 10 jaar. GRAMSBERGEN Door de heer J. H BoHe uit de Goordijk is het bou wen van een burgerwoonhuis het welk zal verrijzen aan de verlengde Goudenregenstraat opgedragen aan de aannemer H. J. Tromp, Ane. ALMELO Vanmorgen om half acht heeft op de kruising Wierdensestraat— Egbert ten Catelaan een ernstig ongeluk plaats gevonden. De 26-jarige mevrouw C. A. M. E. uit Hengelo, die met haar auto op de Egbert ten Catelaan stond te wachten tot zij de Wierdensestraat kon oprijden, verleende wel voorrang aan 'n vrachtauto, maar niet aan een daar ach ter rijdende motorbestuurder, de 26-ia- rige J. M H. uit Rijssen. Een aanrijding volgde waarbii H. dusdanig aan zijn be nen werd gewond, dat hij moest worden opgenomen in het r--k. ziekenhuis. De beide voertuigen werden licht bescha digd. HENGELO Het is nog niet zeker of de Hengelose voetbalvereniging Tu bantia naar de rijen van de amateurs zal terugkeren. Gisteravond is bet be stuur bijeen geweest en hoewel het de zaak niet als „hopeloos" wilde betitelen, achtte het de terugkeer van Tubantia naar de amateurs niet onmogelijk. Om een zo genuanceerd mogelijk beeld te krijgen van hetgeen er in de vereniging leeft, zal 7 juli een algemene ledenver gadering worden gehouden. De uit spraak van deze vergadering zal door slaggevend ziin. Reeds enkele malen is er gesproken over een fusie tussen Tubantia en He racles. Plannen in die richting ketsten onder andere af op de afstand Hengelo- Almelo die te groot zou zijn om een grote supportersschare te garanderen. ALMELO Woensdag Varossieau: 2.30 en 8 uur: Striptaese verboden sex (18 jr) Palace: 2.30. 6.45 en 9 uur: Agent 077 in Operatie Bosporus (18 ir). Hal Stadhuis: 8.30-12.30 en 13.45-17.45 u.: Handenarbeidtentoonstelling v. cur sisten van de Roggekamp ,,'t Achterhoes" 9-18 uur: Doorlopende expositie van oude en moderne kunst Donderdag Varossieau: 2.30 en 8 uur: De L'amour (18 jr.) Palace: 2.30, 6.45 en 9 uur: Spion aan de muur (18 jr.). Hal stadhuis, 8.30-12.30 en 13.45-17.45 uur: Handenarbeidtentoonstelling van cursisten van de Roggekamp Waaggeb.: 7.30 uur: Raadsvergadering. HENGELO. Woensdag Cinema Palace: 6.30 en 9 uur De Lok vogels (14 jr) Cencertgebouw: 8 uur 077 in Operatie Bloody Mary (18 jr). Donderdag Cinema Palace: 6.30 en 9 uur: Het meis je Ariane (18 jr.). Concertgebouw: 8 uur: Victorie in de Pa cific (14 jr.). ENSCHEDE. Woensdag City Theater, 3. 6.45 en 9 uur: Baai der begeerte (18 jr) Asia Theater: 3. 6 45 on 9 uur' Verbodc vruchten (18 jr) Palace. 3. 6.45 en 9 uur: Mr. Solo con tra mr. Solo (14 jr) Alhambra. 3 6 45 en 9 uur: Le bonheur (18 jr) Metropole. 3 en 8 uur: De verloofden (13 jr) Donderdag City Theater: 3, 6.45 en 9 uur: Blonde handel voor Instanboel (18 jr.). Asta Theater: 3, 6.45 en 9 uur: Derek Flint (14 jr.). Palace: 3, 6.45 en 9 uur: Wraaktoeht der Apachen (14 jr.). Alhambra: 3. 6.45 en 9 uur: Een Ameri kaanse echtgenote (18 jr.). Metropole: 3, 6.45 en 9 uur: Benny Lake wordt vermist (18 jr.). Tw. Schouwburg: 8 uur: Joegoslavisch Staatsensemble „Frula". Advertentie KOOPT tegen scherp concurrerende prijzen. GROTESTRAAT 8 - ALMELO. ZUIDWOLDE Op de wekelijkse eier markt waren dinsdag aangevoerd pl.m. 26.000 stuks. De prijs was pl.m. één cent per stuk lager dan de voorgaande week. zodat betaald werd f 1.47 per kg of va riërende van f 7.60 tot f 9.75 per 100 stuks. ENSCHEDE 1965 heeft zich voor 't grootste deel der textielindustrie in con tinentaal West-Europa gekenmerkt door een verminderde vraag. Ook de Kon. Textielfabrieken Gebr. Van Ileek N.V. (Schuttersveld) ondervond, blijkens het verslag, de gevolgen van een geringere kooplust, waardoor de bedrijvigheid te rugliep en de verkoopprijzen op de bin nen- en buitenlandse markten onder druk kwamen te staan. De concernomzetten aan derden ver toonden een daling van 10 procent t.o.v 1904 De daling van de omzetten op de Nederlandse afzetmarkt bedroeg twaalf procent. De weefselafzet van het moe derbedrijf. de N.V. Gebr. Van Heek. ex clusief de leveranties aan Gerh. Jannink en Zonen N.V daalde met biina vijftien nrocent De leveringen aan Gerh Jan nink waren echter juist in 1965 belang rijk groter dan in 1964, hetgeen de be drijfsbezetting gunstig heeft beïnvloed Het saldo exploitatierekening vóór af schrijvingen en belastingen van Gebr. Van Heek daalde tot f 3.84 (f 4.52) min. De gecombineerde verlies- en winstre kening van het „Schuttersveld" concern geeft saldi exploitatierekening aan van f 5.42 min., een daling van 8 pet. Deel nemingen, beleggingen en interesten brachten op f 146.349. Afschrijvingen vergden f 3.5 min., belastingen f 533.447. De winst bedraagt f 1.54 min. Hiervan wordt f452.114 aan de reserves gedo teerd. Het kapitaal bleef op f 12 min. gehand haafd. Ondanks de teruggang in de be- drijfsuitkomsten stelt de directie een onveranderd dividend van acht procent voor. mede gezien de iets betere verwach tingen welke zij omtrent de resultaten over 1966 heeft. De omzetten in de eer ste maanden van 1966 waren hoger dan in 1965. De orderportefeuille is goed ge vuld Het was mogelijk de stijging der personeelskosten geheel op te vangen. De in geld uitgedrukte omzetten van Gerh Jannink daalden met 5 pet. t ov 1964 hetgeen tegen de achtergrond van de algemeen gedeprimeerde textielindus trie, de directie niet onbevredigend acht.. Als gevolg van de reorganisatie daalde het personeelsbestand van 2087 tot 1877.

Weekblad voor Rijssen | 1966 | | pagina 11