RAAD RIJSSEN untige Dokter P. Oosthoek legt praktijk neer Rij ssens Mannen gaf kerstconcert STRUIK voor een moderne bri! VAN DER STOUW GESLOTEN VAN DER STOUW Jhr. Van Coeverden overleden i>e MEDISCHE DIENST Bromfietser naar ziekenhuis Diverse functies VEEMARKT GESLOTEN Voor beroepbedankt //Z- $2. DONDERDAG 30 DECEMBER 1965 De abonnementsprijs voor dit blad bedraagt f 1,65 per kwartaal Administratie en Redactie voor postabonnees f 1,95 per kwartaal Enterstr. 10 - Rijssen - tel 2303(05480) G Terwijl dinsdagavond strooiauto's met helgele zwaailichten in ons gewest de strijd aanbonden met de vrijwel overal offtedende gladheid op de wegen, spoedde de gemeenteraad van Rijssen zich tijdens de laatste vergadering van,dit jaar door een elf puntige agen da. Het moet worden gezegd dat dit punt van de vergadering ge zwind werd afgewerkt, omdat er weinig discussiepunten waren. Daarna luisterde men met grote aandacj^ naar een korte toe spraak van burgemeester Landw^tr, die^een met veel cijfers ge- illustreerd overzicht van het jaaM965 gaf en de gemeenteraad aan de hand daarvan bewees, dat 1965 voor Rijssen zo'n b^soerd jaar nog niet was. Het tegendeel bleek het geval. De burgemeester ziet de groei van Rijssen zich^pok in het komende jaar voortzetten, zo^j zei hij. t Kledingtoelage Kort overzicht Geen zorgen e o Gt Uitslagen schaakclub WEEKBLAD VOO Vroed© door vaderen an '^liervan waren er 43 voor premiebouw en 30 voor het bouwfonds. In 1966, aldus de bur gemeester zullen er 48 woningwetwoningen ge- Bij punt vier van de agenda, aankoop van grondgedeelten in plan Zuid 3e fase, was het de heer H. J. Wolterink (SGP) die vroeg (het ging hier om een bedrag van 58.992,-) hoe het college tot dit hoge bedrag was gekomen. Hij vond het zeer hoog en zei te hopen dat het college de consequenties daarvan had overwogen. Dat had het college, zei wethouder J. Goo- sen in zijn antwoord, erbij vertellend dat de prijs was bepaald in overleg met de com missie voor openbare werken. Een perceel er naast was door andere getaxeerd en men kwam daarbij op eenzelfde bedrag als voor het perceel waarvan in het voorstel sprake was. De heer W. Haase (SGP) onderstreepte nog eens dat een en ander in de commissie duch tig was bekeken, maar dat men verdere aan kopen eerst nog eens nader zal bekijken. Het voorstel ging toen vlot onder de voor zittershamer door. Enige discussie ontstond pas weer bij punt 10 van de agenda, waarin sprake was van de wijziging der kledingtoelageverordening 1961. De heer Haase zei dat hierover al in 1962 was gepraat en vroeg of die toelage nog niet was betaald. Uit het antwoord van de burgemeester bleek dat dit reeds het geval was, maar dat het hier ging om een formele bevestiging. Dit werd mede onderstreept door wethouder J. A. Scholman. Bij het laatste punt van de agenda - het ging om verkoop van grond aan de fa. Gebr. ten Bolscher - vroeg de heer H. Kreijkes (PvdA) het college in de toekomst geen grond meer in het recreatiegebied te verkopen, m- dat er toch al niet te veel recreatiegrond r beschikking is. Burgemeester Landweer gaf hem daarin lijk en zegde hem namens het college toe zulks in het vervolg vermeden zal worden. Daarmee behoorde de agenda tot het leden en waren alle voorstellen door de raad aanvaard. De burgemeester gaf daarna een kort - zicht van het jaar 1965, waarbij hij in v r trekken iets zei over de buitenlandse gebeur1' nissen, de binnenlandse zaken van gewich n-, daarna over te gaan op wat er in het achter ons liggende jaar in Rijssen is geschied voren had hij nog opgemerkt dat het si van enkele grote bedrijven in Twente ook de inwoners van Rijssen had opgeschrikt Het zielental van Rijssen dan, groeifk ut 1965 van 15.544 tot 16.040, een voorui. ig van 500. Er werden dit jaar in Rjjsse 36 huwelijken gesloten, er waren 3 echtscb -.ka gen, 416 geboorten werden in Rijssen a.inge- meld. TJit Rijssen vertrokken in 1965 359 v. sen, er kwamen van buiten 548, waarm-.;- dus een gunstig migratieoverschot ontstond. Pm gemeester Landweer meende termers aar., wezig voor een voortzetting van de bevol kingsgroei, ook in 1966. Tijdens 15 raadsvergaderingen behandelde de Rijssense gemeenteraad in het achterlig gende jaar 230 voorstellen. Er werden in 1965 voor Rijssen 268 bouwvergunningen afg '.even. Advertentie reed komen. Daar komen dan nog 87 woningen bij van de christelijke woningbouwvereniging. In het totaal hoopt men in 1966 115 woning wetwoningen te realiseren. In Zwolle liggen nog aanvragen voor 35 woningen in de vrije sector en 59 voor de premiebouwsector. De woningnood in Rijssen, aldus de bur gemeester neemt iets af, maar er zijn nog steeds enkele honderden aanvragen van wo ningzoekenden. Het ontwerp-streekplan Twente, dat in de vol gende raadsvergadering ter sprake zal komen. rkten 'aöenda noemde qle burgemeester wat de eerste indruk ken betreft niet ongunstig voor Rijssen. Het saneringsplan Oost, waarvoor nogal wat tegenstand was, is geheel gewijzigd en is naar hij mededeelde vvr.s met welwillendheid ontvangen. Met de scholenbouw was in 1965 geen voort gang gemaakt. Hopelijk zal dat, aldus Rijssens eerste burger, in 1966 beter zijn. De industrie breidt zich in Rijssen gesta dig uit, van een temggang is geen sprake. Er zijn integendeel thans onderhandelingen gaan de over nieuwe vestigingen, zodat Rijssen wat dat aangaat geen zorgen behoeft te hebben. Na gereleveerd te hebben dat ook de Rijs sense middenstand haar taak verstaat en de brandweer, die in 1165 *14 maal uitrukte, ac tief is als nooit tevoren, bracht de burgemees ter nog even de brand in de magazijnen van Stemphert ter sprake. Een onderzoek had aan het licht gebracht dat de oorzaak van de brand niet gezocht moet worden in een lek in de gasleiding. Het cultureel leven in Rijssen breidt zich uit, in 1966 zal de Stichting Overijssel een sociologische kaart van Rijssen doen verschij nen. Met die voor Rijssen belangrijke mede deling eindigde de burgemeester zijn toespraak na het college een goed uiteinde 1965 en een gelukkig 1966 te hebben toegewenst en daar mee was voor de gemeenteraad het jaar 1965 - een goed jaar dus - ten einde. De hee. werkzaam i. Ter Horst en dat hij 50 jaai Namens de cl i door de heer H. .t op met inhoud overhang ontving bloemen. Advertentie De zondagsdienst wordt dit weekeinde als volgt waargenomen Zaterdag 1 januari (Nieuw jaarsdag) dokter D. Oosthoek, Stationsdwars weg 63, tel. .2606 (tot 18 uur), daarna en zondag 2 januari dokter N. L. J. Zillingerj Molens.,", Haarstraat 14, tel. 2280. De dienst der dierenartsen wordt 1 en 2 januari waargenomen door dokter J. Siebelinlf, JVierden tel. 05496-1298. In Lunchroom De Goeijen werden door le den van de schaakclub Rijssen, onderlinge wedstrijden gespeeld. De uitslagen waren als volgt: G. J. KoedijkJ. Marr.a 1-0. H. Jans J. ter Harmsel 0-1. A. PouwG. Troost 0-1. Dokter F. Oosthoek, de oudste arts in Rijs. sen zal op 1 januari a.s. zijn praktijk neerleg gen, Hij wordt opgevolgd door zijii zoon Dick, die in het oosten veel bekendheid geniet als voetbalscheidsrechter en door dokter De Jong die reeds enige tijd in Rijssen praktiseert. HAARSTRAAT zal u ook gaarne in 1966 ten dien-'*? staan! ALLES VOOR KANTOOR! Dinsdagavond kwam de bromfiets* Af K uit Rijssen toen hij achter een v op de Nijverdalseweg reed, te valle bij hij een arm en neusfractuur opluy. v'-■ vrachtauto verminderde vaart, waarna K er op het laatste moment links voorbij r d. Op dat moment naderde een tegenligger. het passeren raakte hij met zijn sch vrachtauto, waardoor hij het evenv loor. K. is naar het ziekenhuis te Almek- c\vn,t- braoht DoOosthoek werd geboren in Rotter- der:; - r. 'aagde op 12 oktober 1923 te Utrecht ooi is. Hij vervulde hierna zijn dienstplicht en Luwde met mej. Ouwerkerk die eveneens u' "dam geboortig was. Zij een grote steun voor hem blijken te zijn in jn verdere leven. Via dr. Beens zijn ia a: ie in Wierden woonde, kreeg dokter Oost:, k contact met dokter Stokkers te Rijs sen. Deze laatste werd de praktijk in Rijssen te zu -r. Op 7 januari 1924 volgde zijn gesprek met dokter Stokkers en op 9 januari d.a.v. begon dokter Oosthoek zijn praktijk in de ach- terzaal van hotel Weltering. Hier hield hij drie keet per dag spreekuur. Vooral op zaterdag- av had hij veel patiënten. Dan kwamen speciaal die mensen die hun tanden wilden laten trekken. Ee n tndarts was Rijssen in die dagen nog .ei rijk. Aan deze zaterdagavonden heeft dok ter Oc :hoek nog vele herinneringen. De mees te patiënten gingen eerst aan het buffet een borrel drinken voor de" schrik. Over verdoven werd in die tijd niet gespro ken Tot 1931, het jaar dat dokter Stokkers -er-eed, heeft de scheidende huisarts in bes- te hanonie met deze samengewerkt. Dokter I Oosthoek, die toen 1200 patiënten had, deed ster. kelijk alles per fiets af. Daarna kwam motor die later werd vervangen door e to. De groeiende werkkring maakte dit roodzakelijk. '.'aast zijn praktijk als arts vond dokter .'osthoek ook nog tijd voor andere functies. was n.l. voorzitter van het Roode Kruis (afdeling Rijssen) bestuurslid van het Groene Wegens het uitbreken van mond- en klauw- ze is woensdagmorgen bekend gemaakt dat iet ingang van maandag a.s. de varkens- .ndermarkt te Rijssen voorlopig gesloten i zijn. Bi. de landbouwer Hegeman, Biesterij 1 moesten 199 varkens worden afgemaakt we- e... het uitbreken van mond- en klauwzeer j zijn veestapel. Ds. J. Vos Ned herv. predikant, bedankte i v 'Kti het beroep naar Barneveld. Kruis en had zitting in de Provinciale Sta ten voor de Ri v.r es thans nog gemeente raadslid, noianeivW-tdr Ned. herv. kerk en bestuurslid van de Chr. Kleuterscholen. In de oorlogsjaren speelde hij een vooraanstaande rol in het verzet der artsen. Hij heeft gevan gen gezeten op de Leusderheide. in de beruchte Koepel in Arnhem en in het „Oranjehotel" te Scheveningen. In 1956 kreeg dokter Oosthoek assistentie van zijn zoon Dick. Kalmer aan doen was er voor hem niet bij, want dokter Kousemaker, zijn eerste assistent, begon met een eigen praktijk. Op 12 oktober 1963 vierde dokter Oosthoek zijn veertig-jarig jubileum als arts. Op 1 no vember volgden in hotel Weitering twee recep ties. Op één van deze recepties werd de jubile rende huisarts door eèn actiecomité dat een collecte onder de 5600 patiënten georganiseerd had, als cadeau een reis na^r Israël aange boden. De heer en mevrouw Oosthoek hebben dit ge schenk in dank aanvaard en op dinsdag 30 maart 1964 vertrok het echtpaar met een El- Al straalvliegtuig vanaf Schiphol onder lei ding van rabbijn Soetendorp, naar het Heilige Land. Over deze reis kan dokter Oosthoek uren vertellen. Met zijnvrouw doorkruiste hij Je- n^akm, stond o«p' de Olijfberg en bij het graf van David. Hii ontmoette er Betsy Berg. met wie nog vele herinneringen aan Rijssen wer den opgehaald. Drie Weken duurde deze reis, waarvan zowel dokter Oosthoek als zijn vrouw gebruind terug kwamen. Dokter Oosthoek, bij wie de jaren beginnen te tellen, vindt het zo langzamerhand tijd worden om er uit te stappen en geeft vol vertrouwen op 1 januari het roer over aan zijn zoon Dick, die met assistentie van dokter De Jong de praktijk van zijn vader op dezelfde voet hoopt voort te zetten. Advertentie DINSDAG 4 JANUARI de gehele dag wegens inventarisatie HAARSTRRAT Het Parkgebouw te Rijssen was tot de laat ste plaats bezet voor de traditionele uitvoe ring van een Kerstconcert, zoals dat nu al ja- jen lang plaats vindt. Om elk jaar een nieuw programma vast te stellen is vrijwel onmoge lijk, zodat wordt teruggegrepen naar vroegere uitvoeringen. Dit jaar had men zich de mede werking verzekerd van de altzangeres Inge Frölich. Met wellicht het meest bekende Kerstlied „Stille Nacht" van Gruber werd begonnen. Het koor dat over alle stemmen goed bezet is, telt heel wat lichte en ijle tenoren, terwijl de bassen uitblinken in stoere, sonore toon- vorming. De melodieomvang van een man nenkoor is nogal groot, doordat 4 zelf standige stemmen optreden. Het manco van de meeste mannenkoren ligt in de hoge tenoren en de lage bassen. Hieraan lijdt Rijssens Man nenkoor in geen "geval. In „Natus est Nobis" van Gallus klonk voor al 't fugatisch gedeelte stevig met juiste in zetten. Het koor is paraat in het zingen van het blad, zodat de dirigent Ber Joosen grote aandacht kan worden geschonken. „O ver blijdende" in de bewerking van de dirigent, kreeg een mooie voordracht. „In veni David" van Bruckner was nogal lastig door de vele modulaties. Men zong wel eens tegen de toon, maar de slagvaardige pianobegeleiding van de dirigent redde meestal de situatie. „Midden in de win ternacht" was mooi bewerkt met imitaties van klaroenen en trommels. Enkele moderne ak koorden waren er in verwerkt, die goed klon ken. Het bekende paradepaardje. Het „Halleluja"- uit de Messias van Handel, klonk ook nu weer uitstekend. Het werk oorspronkelijk voor gemengd koor geschreven, biedt door de laag geplaatste melodie nogal moeilijkheden, die werden overwonnen dank zij de sluitende pia nobegeleiding. v'/dT nog eawn Opniej vüu'r 'oons begeent te leawn. En wee van oons durft non te zeg'n 'k Kan t' huewd heel rusteg daale leg'n Neet eene toch, want ieder bod Skeute wiej allemoa te kort. Wier zeent de vuurnems o zoo good, Mear ow' dr disse keer noa doot, In elk geval, lo^w met mekoar Oons beste doon in,'t nleje joar. J. ROZENDOM Het Ambrósiaans Lobgesang is langzamer hand wel wat afgezongen, niettemin wordt het graag beluisterd, zodat de zangers met veel plezier het werk vertolkten. De unisonogedeel- ten waren mooi gelijk, waarin opviel het fraaie totaal-klankbeeld van het koor. Inge Frölich studeert nog aan het Twents Muzieklyceum en heeft momenteel les van de bekende zangpedagoge Corry Bijster. Haar stem heeft het kenmerk van de echte altstem, in de lage register een volle ronde toon, en in de hoogte groot van volume. Zij staat echter nog aan het begin van een hopelijk succesvolle carrière. Om echter in Rijssen direct al te beginnen met liederen van Willem Pijper, lijkt ons niet de meest geschikte aanlooppoging. Het publiek had ook geen tekst van deze liederen, zodat men niets kon verstaan. Weliswaar klonk alles nogal eenvoudig, maar voorlopig is het concert publiek in Rijssen hier nog niet weg van. ,1'Appel des Bergers" klonk nog 't meest aan nemelijk, een beleefdheidsapplaus volgde dan ook. In de composities waarin de alt samenzong net 't koor werd haar optreden meer gewaar deerd In ,,'t Is geboren het Goddelijk Kind", in de bewerking van v.d. Peet, klonk het „Gloria in excelsis Deo" indringend. Het hoogtepunt van het concert was wel het bekende „Can- tique de Noël" van Adam in de bewerking van Martin Koekelkoren. Het koor was goed op dreef en zong in een soort wisselzang het „Transeamus usque Bethlehem". Na de pauze klonken geestelijke liederen, waaronder „Vaste Rots van mijn behoud" en „Blijf met mij Heer". Deze liederen vonden grote waardering door de eenvoud in de uitvoe ring en de fraaie zeggingskracht van de tekst. In het „Ere zij God" was het Vrede op aarde nogal geforceerd gezongen. De tekst dient vooral niet te veel aan elkaar te worden ge. I' I I III RIJSSEN ll'ri|!llll|i:«ll|!!«'ll!l»r Geheel onverwacht i sgisteren op 75-jarige leeftijd te Goor overleden Jhr. F. W. W. H. van Coeverden, een bekend schrijver van historische verhalen. De heer Van Coeverden was de rechtstreek se nazaat van een oud adellijk geslacht met een grote belangstelling voor de historie. De geschiedenis van zijn geslacht^ teruggaande tot vroege middeleeuwen heeft hij naarstig uitgeplozen en naar aanleiding daarvan heeft hij een groot aantal verhalen geschreven over de lokale historie van Goor, Holten, Rijssen, Delden en Coevorden, waarin leden van zijn geslacht een rol speelden. De lezers van het Weekblad voor Rijssen zullen zich onge twijfeld zijn verhalen over „Rijssen in vroe ger dagen" nog herinneren. Ook publiceerde hij een verhaal over de be ruchte stroper en moordenaar „Huttenklaos" dat in boekvorm verscheen. Zijn verhalen waren zeer geliefd, ook al was het bij lezing al gauw duidelijk dat de schrij ver dikwijls een uitgebreid beroep deed op de fantasie. Zeker is, dat door zijn publikaties zeer velen interesse hebben gekregen voor de historie van 'eigen stad of dorp en niets anders is de bedoeling van jhr. van Coeverden geweest. De overledene was vele jaren bestuurslid van de VVV te Goor en nam voorts ijverig deel aan het werk van allerlei regionale or. ganisaties op het gebied van de folklore, de spraok en de geschiedenis van zijn gewest. Het feit dat hij met zijn adellijke titel als gewoon fabrieksarbeider in zijn kostwin ning moest voorzien, heeft hem nooit verbit terd. In de omgang was de heer Van Coeverden een sympathiek mens, die de popularisering van de historie gaarne voorstond en verde digde. De begrafenis zal vrijdag plaats vinden op de algemene begraafplaats te Goor. zongen, dan ontstaat bijv. het vrede op paarde, in de zaal duidelijk waarneembaar. In de Gouden Harpen in de bewerking van Joosen was een vreemd akkoord geslopen bij het Halleluja, op de tweede lettergreep. Was dit kennelijk zo bedoeld of is hier van een no- tatiefout sprake? Afgezien daarvan paste het erg in dit gewijde Vesperkoor van Bortnianski. Het geheel kreeg nogal een gespierde vertol king. Inge Frölich liet zich nog solistisch ho ren in „Go down Moses". Zij bezit wel affiniteit voor het zingen van negrospirituals de ritmische pianobegelei ding van de dirigent zorgde er voor dat een bevredigende reproduktie werd bereikt. Samen met het koor zong ze „Mary had a baby", met warme indringende toon. De hoge noten waren niet alle even fraai van structuur, bij te veel vibratie begint de toon te flakkeren en verliest dan hoogte. „Where you there?" een lied meer geschikt voor de Paastijd, kreeg een prijzenswaardi ge vertolking, evenals het bekende „Steal away", met altsolo uitgevoerd. Als toegift werd het „Cantique de Noël" gebisseerd. Er waren bloemen voor Inge Frölich die 't publiek haar graag gunde. Ber Joosen had het goed voorbereide programma voortreffelijk in zijn hand, getuigende van intensieve studie en voor bereiding. Enkele nieuwe toegevoegde nummers bleken goed in het gehoor te liggen en vielen uitstekend in de smaak. Burgemeester en me vrouw Landweer woonden het concert bij, dat een waardevolle bijdrage is geweest in de Kerstf eestviering. KASPER8MA,

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 1