TRACE E 8 NU DEFINITIEF Toneelgroep PJGO bracht „Het meisje Zondervan VEEMARKT RUSSEN Jaarboek Twenthe 66 verscheen met keur van artikelen Springmeester Roeterdink velde toren te Dalfsen AGENDA Pgfïlp0fjg.eekt Afrit bij steenfabriek Smeijers en Voortman Geslaagde ontspanningsavond 'f Weekblad voor Rijssen kunt u niet missen, geen week BON Weekblad voor Rijssen Hengstenkeuring 66 NOTTER Kerstwij ding Kerstfeestviering baandag 20 december grote Ree gedood Melk in papier Vrijdag 17 december 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN PAGINA 5 Op de gemeentesecretarie ligt gedurende 'n termijn van 2 maan den voor een ieder ter inzage het streekplan Twente. Dit plan omvat het gehele gebied van Twente alsmede een gedeelte van de gemeen ten Hellendoorn en Vriezenveen en strekt zich dus verder uit dan over het agemeen onder Twente wordt verstaan. Het Twentse volks lied zegt dat er tussen Dinkel en Regge het nijvere Twente ligt maar de provinciale planologische dienst, die het streekplan in opdracht van Gedeputeerde Staten heeft ontworpen, heeft gemeend minder deze geografische grens te nemen en meer te letten op de econo mische structuur. Daaruit gezien behoort zeer zeker Nijverdal bij Twente en zij het in mindere mate ook Vriezenveen. Het streekplan is min of meer bedoeld als een richtlijn voor het provinciaal bestuur en de gemeentebesturen voor hun beleid. Weg door het Opbroek de kracht van een verkoudheid Enter geïsoleerd Tevens trekking 42e marktverloting Trekkingslij sten verkrijgbaar 's avonds vanaf 8 uur bij café De Goeijen, Wierdensestraat 57 - Rijssen. Streekplan Twente ook van belang voor Rijssen Advertentie Dit plan geeft de toekomstige geplande ont wikkeling aan tot het jaar 1985, dus over een betrekkelijk klein tijdvak. Gedacht wordt aan een bandstad, zich uitstrekkend van Wier den tot over de Duitse grens met daarin op genomen de steden Almelo, Hengelo en En schede. Deze bandstad zal omringd worden door een aantal satellietsteden of wel secundaire centra genoemd en wel Nijverdal, Rijssen, Goor en Haaksbergen aan de westzijde en Oldenzaal en Losser aan de oostzijde. Het ontwerp-plan geeft aan de toekomstige uitbreiding en daaruit blijkt wel dat Wierden en Almelo als het ware aan elkaar zullen groeien en Borne Hengelo en Enschede even eens. Wie de kaart bekijkt vraagt zich wel af of het nu geen tijd wordt tot een grote ge meentelijke herindeling, waarbij Enter b.v. dan het best bij Rijssen gevoegd zou kunnen worden. In het ontwerpplan is nl. ook het tracé van de E 8 vastgelegd. Deze nieuwe geprojecteer de snelweg, waar al heel wat over geschreven en gewreven is krijgt vlak achter de steenfa briek van Smeijers en Voortman een afrit naar de Markeloseweg. De Markeloseweg zal dus een vrij drukke verkeersweg worden, te meer daar volgens de toelichting deze afrit ook gebruikt zal worden voor het verkeer naar Wierden en het natte industriegebied van Almelc Voor dit verkeer is er een nieuwe weg gepro jecteerd over de Knottenbeltlaan naar de Enterstraat en van daar gaande door het Op- broek en uitkomend op de weg Rijssen-Wier- den ter hoogte van de Grimberg. Deze weg is gepland als weg van le orde. Ook bij Enter komt een afrit, maar deze is slechts bedoeld voor het verkeer van deze plaats en naaste omgeving maar niet voor het doorgaande verkeer Voorts komt in de buurt van Bornerbroek een afrit naar Almelo, maar deze is kenne lijk meer bedoeld voor het zuidelijk gedeelte van Almelo. Verder is er een nieuwe weg naar Zwolle geprojecteerd. Het plan is, deze te leggen aan de Rijssense zijde van Wierden iets verder dan café de Boer. Deze loopt vandaar om Wierden heen naar Almelo en verder naar Hengelo-Enschede. Het is duidelijk dat door deze snelweg en door de E8 Enter als het ware wordt afge sneden van Wierden. Bezien wij nu Rijssen dan blijkt dat onze stad een woon- en werkfunctie blijft behou den. Er is een uitbreiding gepland van 10 ha industrieterrein en dit zal. indien geen spec taculaire vestigingen zich hier zullen voordoen gedurende de komende 20 jaar wel voldoend^ zijn. Als woongebied is opgenomen de grond langs de Hol terstraatweg tot de le spoorwegover gang bij de Smitjesdijk. Volgens gegevens ons verstrekt ter secre tarie valt de voorgestelde grens van dit woongebied praktisch gelijk met het ontwerp uitbreidingsplan Nieuw West. Verder heeft men de uitbreiding van het woon- Advertentie mssbij Vader, Moeder en Kind .kek» Vrijdag 10 en zaterdag 11 december hield de afdeling Notter-Zuna-Rijssen van de PJGO haar jaarlijkse ontspanningsavonden in het gebouw „Irene" aan de Kiokkendijk te Not- ter. Beide avonden was de leiding in handen van de voorzitter van de afdeling de heer D. Boode. Vrijdagavond was de zaal niet geheel ge vuld, wat zeker zijn oorzaak vond in het feit dat deze avond een meer officieel karakter had (in verband met de vele genodigden, waaronder de directeur van de Coöp. Aan- en Verkoop vereniging de heer H. H. Muller, de directeur van de Coöp. Zuivelfabriek te Wier- den, het hoofd van de lagere landbouwschool te Wierden, de landbouwconsulenten en afge vaardigden van landbouw-organisaties en zus terverenigingen uit de omgeving). Zaterdagavond was de zaal geheel bezet. Beide avonden werden verzorgd door de to neelgroep van de afdeling, die in 't verleden al verschillende malen heeft geboeid met goed toneelspel. Zocht men het eertijds veelal in stukken van het lichte genre, dit keer liet de groep zien, dat zij met het toneelspel in 3 be drijven van Han de Beukelaere „Het meisje Zondervan" ook ernstige stukken op verant woorde wijze weet te brengen. Dit toneelstuk bracht ons in het leven van Anette Zondervan (mej. Leidy Boode), die op zoek is naar haar moeder (mej. Mientje Nij- zink) welke haar dochtertje 25 jaar geleden had achtergelaten bij haar inmiddels overle den onwettige echtgenoot. Anette verkeert in De jaarlijkse Kerstwijdingsdienst in het ge bouw „Irene" aan de Kiokkendijk te Notter, zal gehouden worden heden vrijdag 17 decem ber 's avonds om 7.30 uur. Ds. A. Kool Ned. herv. predikant te Rijssen en ds. S. G. Bloem Geref. predikant te Goor zullen de meditaties verzorgen, terwijl de chr. Gemengde zangvereniging „Looft den Heer" on der leiding van de heer J. Slomp en het meisjes koor onder leiding van de heer Brouwer, hun medewerking aan deze wijdingsdienst zullen verlenen. Daartoe in staat gesteld door een collecte in de buurtschappen Notter en Zuna, zullen de leerlingen van de school met de Bijbel, (hoofd de heer R. Doorn) ook dit jaar weer hun kerst feestviering hebben, en wel op vrijdag 17 december (heden) 's middags kwart voor twee in hat gebouw „Irana" te Notter. de veronderstelling dat ze haar moeder moet zoeken in de persoon van mevr. Mia Reivers van Deurzen (mevr. Ooiman) die een confec- tie-atelier heeft, en die iemand typeert met een hardvochtig, eerzuchtig en egoïstisch ka rakter. In haar zelfzucht stuit zij telkens op haar zoon Dick (Rudy Bloemendaal) en haar zuster Lidi van Deurzen (genoemde Mientje Nijzink) Met behulp van haar vriendin Nans de Leur (mej. Dini Mensink) en een advocaat Hans van Zwol (Jan Bakker) vindt Anette tenslotte haar moeder terug na allerlei ver wikkelingen. Aan het eind zien we drie toe komstige echtparen n.l. Anette en Hans van Zwol. Nans de Leur en Dick Reivers en als grote verrassing Lidi van Deurzen met dokter Jan Melckers (H. Mensink), een huisvriend van voornoemde familie, die door zijn inzicht een groot aandeel heeft gehad in het tot elkaar brengen van moeder en dochter. Deze toneelgroep, die in mevr. Ooiman en mej. Dini Mensink er enige goede speelsters blijkt bij te hebben gekregen, van wie men nog veel plezier kan hebben, verraste het pu bliek ook nu weer met goed en verantwoord toneelspel. De regie was in handen van de heer G. Winkels uit Wierden, die als redder in de nood optrad, toen de groep plotseling zon. der regisseur kwam te staan. De grimage werd verzorgd door de heer Frontroth uit Almelo, terwijl de firma Wolters uit Rijssen voor een passende toneelaankle ding gezorgd had, waardoor alles goed tot zijn recht kwam. De voorzitter van de PJGO was de tolk van alle aanwezigen toen hij aan het slot van het stuk acteurs en actrices dank bracht voor al les wat zij hadden geboden. Tot slot werden '»>r dekking van de onkosten weer de gebruikelijke verlotingen gehouden. De afdeling Notter-Zuna-Rijssen kan terug zien op een paar geslaagde ontspanningsavon den. gebied gezocht naar het oosten in de buurt van de Regge en het Opbroek. Een strook stadsgroen is gepland langs de nieuwe aan te leggen rijksweg door het Opbroek en langs de Enterstraat tot aan het Groene Wegje, en de gehele Oosterhof. Ook langs de Burg. Knottenbeltlaan en ver der langs de Autoweg is stadsgroen gepro jecteerd. Als recreatieopvanggebieden zijn gepland het Noorderbos, een gebied nabij de Middel- dijk en bij café de Keizer. Het is echter vrij moeilijk exact weer te ge ven waar de grenzen van al die gebieden nu lo pen, daar de ter inzage gelegde kaart getekend is op een schaal van 1 op 50.000 en op een der gelijke kaart is'het onmogelijk de juiste begren zing af te lezen. Wel is duidelijk te zien dat bij de Prov. Pla nologische Dienst de gedachte leeft dat de Stationsdwarsweg, de Oranjestraat, Enterstraat en de nieuwe Walstraat wegen moeten worden, geschikt voor het doorgaande verkeer. Het ontwerpplan getuigt van gedurfde vaart en visie en wij zijn van oordeel dat 't streekplan Twente als geheel niet bij zijn ontwikkeling zal worden geremd, al vragen wij ons wel of de „bandstadgedachte" een gelukkige greep is ge weest en of vooral de kleinere plaatsen niet iets meer levensruimte hadden moeten hebben. Zo is b.v Enter uitsluitend aangewezen als woonkern, zonder een industriële expansie Ge let op de plaatselijke omstandigheden achten wij dit bepaald niet juist. Wij maken onze lezers er op attent dat bezwa ren kunnen worden ingebracht bij de provin ciale staten en wel tot 8 februari 1966. Of dit streekplan nog vastgesteld zal worden in de huidige zittingsperiode vplt moeilijk te zeggen, anders is het een vette kluif voor de provinciale staten in hun nieuwe samenstelling. KERSTMARKT Dezer dagen is het Jaarboek Twente 1966 verschenen. In zijn voorwoord staat Mr. B. H. A. Plegt, hoofdredacteur, even stil bij het eer ste lustrum van dit Twentse jaarboek. Ook dit keer is-men er in geslaagd een wel verzorgd en zeer lezenswaardige uitgave het Twentse publiek aan te bieden Ongetwijfeld voorziet het in een behoefte en dient het in nog bredere kring gelezen te worden. Want dat is het zeer zeker waard. De oudheidkundige instellingen zijn tere planten, constateert Drs. A. L. Hulshof in een goed geschreven arti kel. Hij acht het voortbestaan van oudheids kamers alleen verantwoord indien de verzame ling en huisvesting unica zijn voor de plaat selijke geschiedenis en voor de naaste omge ving. Het lezen van „Grenslandverkenning'' van de hand van J. Vredenberg zal ongetwij feld bij de lezer het verlangen oproepen deze Te Dalfsen heeft de schijn werpers op de firma Roeterdink zich gericht met een speciaculair gebeuren n.l. het vellen van een -16 m hoge watertoren. Duizenden mensen uit de wijde omtrek wa ren dinsdag komen kijken naar dit niet alle daags gebeuren. Onder de toeschouwers be vonden zich de directieleden van de 1VMO, ei genaresse van de toren en Burgemeester Vol gers van Dalfsen. Om 3 uur precies drukte de uitvoerder van het project „de springmeester" Geert Roeterdink op de knop, die de dynamietla- dingen tot onptloffing bracht. In de daarop volgende 7 seconden tuimelde de toren lang zaam voorover in het graf, dat draglines van te voren hadden gegraven, een gat 50 m lang, tien metei breed en 4 m diep. Een staaltje vakmanschap van de bovenste plank. Mede door de vele opdrachten die de firma Roeterdink krijgt uit te voeren heeft zij de beschikking gekregen over een grote dosis ervaring. De ze watertoren deed dienst sedert 1931. De laatste jaren was zij echter overbodig ge worden, omdat de W.M.O. een groot onder- In zeven seconden Al het plaatselijk gebeuren, officiële aankondigingen etc. vindt u uit voerig beschreven. Bijna elke ingezetene van Rijssen leest het. U nog niet? - Abonneer u dan nog heden door onderstaande bon in te leveren bij de administratie Enterstraat 10, of telefonisch onder nummer 2303. NAAM ADRES WOONPLAATS gronds reservoir met een pompinstallatie had laten bouwen, waardoor de watertoren kon wor den uitgeschakeld. Al met al is het omverblazen van deze watertoren een schouwspel geweest, dat op jong en oud grote indruk maakte. SPRINGMEESTER ROETERDINK vakmanschap Door de Koninklijke Vereniging ,,HET NE- DERLANDSCHE TREKPAARD" worden, in gevolge de bepalingen der Paardenwet 1939, gedurende de maand januari de jaarlijkse ver plichte hengstenkeuringen (voor trekprfard- hengsten en Haflingerhengsten) gehouden. Deze keuringen vangen aan te RAALTE op dinsdag 4 januari, gevolgd door de Grote Cen trale Keuring vor het noorden des lands die woensdag 5 januari a.s. zal worden gehouden in de overdekte hallen van de Prins Bernhard- hoeve te ZUIDLAREN. Bij deze gelegenheid worden behalve een aantal 3-jarige hengsten die voor het eerst ter keuring komen, alle dek hengsten uit de provincie Noord-Holland, Fries land, Groningen en Drenthe opnieuw voor dekking gekeurd en eventueel geprimeerd. De daarop volgende dag, donderdag 6 janua ri, vindt de Centrale Keuring voor Gelderland plaats in de overdekte veehallen te DOE- TINCHEM. In de daarop volgende week worden de keuringen in de Zuidelijke provincies gehou den. Donderdag 13 januari presenteren zich de hengsten uit de provincies Zuid-Holland, Limburg en Noord-Brabant in de bekende vee markthallen te 's-Hertogenbosch en vrijdag 14 januari organiseert Zeeland als slot een Cen trale Keuring voor de gehele provincie op het' terrein van de V.V.Z.F. (Vereniging van Zeeuwse Fokkers) te AXEL. Op de Markeloseweg was de heer K. P. uit Almelo zo onfortuinlijk zondagmiddag een ree onder zijn auto te krijgen. Het dier is ter plaatse afgemaakt en naar een exportslage rij te Goor overgebracht. De auto liep enige schade op. fietstocht te maken. Een keur van foto's geeft een beeld van het fraaie landschap in de om geving van Buurse, Ahaus, Wessum en andere Duitse plaatsjes even over de grens. Vermeld dienen verder enkele artikeltjes van G. M. Roding over wilde planten en na tuurhistorische publikaties in Twente. Afbeeldingen en beschrijvingen van de 20 in Overijssel beschermde planten als jene verbes, zonnedauw en koningsvaren is onge twijfeld 'n goede greep geweest van de actieve redactie. Dat er in Twente nog valkenjacht beoefend wordt vertelt ons Jan Florijn, die uitvoerig de valkenjacht (in Twente vooral havikenjacht van ouds schildert. Evenhard Jans schrijft over de uit Twente afkomstige besneden messen en vorkheften. Tot aan de eeuwwisselling was het niet onge bruikelijk om messen en vorken mee te nemen naar boerenbruiloften, aldus dit artikel, dat ook verlucht is met diverse afbeeldingen B. J. Hekket doet een greep in de Twentse familie namen, waarbij hij tot enkele zeer interessan te verklaringen komt. De Uitgang „ing" blijkt niet specifiek Twents, maar komt volgens de schrijver in het gehele Germaanse taalgebied voor. De geografische namen duiden aan, waar de drager oorspron kelijk vandaan kwam. Een aantal ing-namen of varianten zijn van Bijbelse oorsprong. Johan Buursink heeft ook diverse bijdragen geleverd aan dit Jaarboek o.m. bevat het een vertaling van het Twents van het bekende verhaal van Tijl Uilenspiegel. Dr. G. J. M. Bartelink (waarschijnlijk, door dat het 100 jaar geleden is, dat de eerste spoor trein in Oldenzaal aankwam) schetst de ge schiedenis van de Twentse spoorwegen. De vestiging van Stork te Hengelo schijnt hier nauw mee in verband te staan. Misschien krijgt dit artikel nog eens een vervolg, want ook over het treintje „Bello" welke zich oudere Rijs- senaren nog goed weten te herinneren is ze ker een interessant artikel te schrijven. J. Hosmar is er in geslaagd, om de brand, die Vriezenveen in 1905 trof zo historisch mo gelijk weer te geven. Bij deze brand wer den 228 huizen in de as eglegd en werden 1600 mensen dakloos. Zijn verslag, dat de kop draagt „Vriezen veen in vlammen" is verlucht met een groot aantal foto's en is het lezen ten volle waard. Voor Rijssenaren is ongetwijfeld interessant het verhaal van Johan Buursink Mommlmans- jans, Oole Riesnders opreajze". Het is het verhaal van de Rijssenaar Momml- mansjans, die van plan is een reis te maken naar Frankrijk. Dit plan brengt bij heel wat Rijssenaren de tongen in beweging. Leuk voor. al zijn de vele reacties en diverse situaties in het Twents (waarvan deze schrijver zich bij voorkeur bedient) weergegeven. Johan gbuursink heeft trouwens diverse bij dragen geleverd aan dit keurig uitgevoerde jaarboek, waarin 12 foto's over Rijssen van vroeger zijn afgedrukt. We noemden reeds het verhaal Tijl Uilenspiegel, dat door hem in het Twents overgezet is. Met ingang van 11 december is in Den Haag een proef genomen met een papieren verpak king voor consumptiemelk, in plaats van de gebruikelijke flessen. In Rijswijk is deze proef reeds verder genomen en eenparig toegejuicht. De papieren verpakking is iets duurder, dan het gebruik van flessen. Te verwachten valt dan ook, dat de afnemer iets meer zal moe ten gaan betalen. 17 en 18 dec. Tentoonstelling Zanglust café Ter Harmsel. 22 dec. Kerstzangavond 7.30 uur Schildkerk. 24 dec. Kerstconcert Rijssens Mannenkoor Parkgebouw. 7.00 uur. 7 en 8 jan. Tentoonstelling „De Reisduif" café Ter Harmsel. 10 januari Volksuniversiteit, Hoite Kraan: Een andere wereld Jeruel. 10 januari Ledenvergadering Sp.club Rijs sen, café Jan Kupper 8.00 uur. 17 januari A.F.V. Aldolem, spreker de heer J. R. J. Planta (kleurendia's) Hotel Gijsbers. 4 februari A.F.V... Aldolem, Bondscollectie Neutrale kleuterschool. 18 februari Volksuniversiteit, gezagvoerder v.d. Plas: Een kijkje achter de schermen bij de K.L.M. Jeruel. 4 maart Volksuniversiteit, Hr. Witpen: De Kon. Noord- en Zuidhollandse Reddingsmaat schappij Jeruel. 12 maart Clubmatch Kynologenclub R.E.O. Parkgebouw. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7, boven vóór woensdag 12.00 uur. i

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5