Grootscheepse zebra-actie in oktober O Dodencijfer in stadsverkeer steeg 23 pet. Reclassering: De orde van de dag iedereen Boerenleenbank VOEDING EN ZWAAR WERK Houdt de zebra betrouwbaar Aalionale Reclassering.se/ag T Nog geen abonné op het meest gelezen blad in Rijssen Resultaten Sportclub IWlBimWWtg[gBBlaa[ilW[g]l» gSSgaSSSSSBSgaSI Vrijdag 1 oktober 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 9 Bestuurder LET OP AFBUIGEND VERKEER V AFBUIGEND VERKEER. LET OP H Voetganger Vul dan onderstaande bon in en lever deze in bij de administratie van het Weekblad voor Rijssen, ledereen kan zélf een hoge spaarrente kiezen bij de Boerenleenbank Hoge rente - tot tttTH>6£t BEGRIJP UW LICHTEN Tot en met zaterdag 9 oktober a.s. wordt (voor de tweede maal in successie) - een grootscheepse zebra-actie gehouden. De eer ste actie werd gevoerd in 1963. Ook dit jaar werd de behoefte gevoeld aan een dergelijke actie vanwege het feit, dat ook wederom in het afgelopen jaar ernstige ongelukken op de ze bra gebeurden. De actie wordt georganiseerd op initiatief van de Nederlandse Vereniging Bescherming Voet gangers door voornoemde vereniging, de Over heid, Politieinstanties en diverse organisaties en verenigingen op het gebied van het ver keer, als het Verbond voor Veilig Verkeer en de ANWB, De organisatoren hebben zich verenigd in het Comité Zebra-Actie '65. De Zebra-Actie vindt plaats met goedkeuring van de Minister van Justitie en met medewer king van de politie, die in overleg met het Ministerie van Justitie tijdens de actie het toe zicht op de naleving van de zebra-bepalingen op verzoek van het comité zal verscherpen. De televisie en de radio zullen de actie ondersteunen. Tijdens de actie zullen vier maal per week korte filmspots voor de televisie worden getoond. Van deze filmspots hebben 2 spots betrekking op het rijverkeer en 2 spots betrekking op de voetganger. De spots m.b.t. het rijverkeer zullen in de eerste twee weken de spots m.b.t. de voetgangers in de laatste 2 weken van de actie worden getoond. Deze week kwam op de TV een filmspot over afbuigend verkeer; in de week van 18 tot 25 september komt een filmspot over pas- seerverbod bij de zebra; in de week van 25 september tot 2 oktober over veilig overste ken; in de week van 2 tot 9 oktober over voet gangerslichten. Voor de radio zullen tijdens de actie enige tientallen malen korte omroepberichten wor den uitgezonden. Deze berichten behelzen re gel voor rijverkeer en voetgangers m.b.t. de zebra. Daarnaast worden met medewerking van de zijde der gemeenten op grote schaal folders verspreid, waarin zowel voetganger als be stuurders van voertuigen nog weer eens na drukkelijk op hun wederzijdse verplichtingen worden gewezen. De gemeentebesturen werden in het kader van de actie reeds begiin mei van dit jaar benaderd met het verzoek de situatie ter plaat se nog eens in ogenschouw te nemen, teneinde na te gaan in hoeverre de voetgangers-over steekplaatsen (VOP's) in de gemeenten vol doen aan de belangrijkste voorwaarden, zo als materiaal en afmetingen van de zebra's, de stroefheid van de weg aan weerszijden van de zebra's, verlichting van de zebra's en voor waarschuwingen in de vorm van borden. U bent verplicht een zebra voorzichtig te na deren en de zich daarop bevindende voet ganger onbelemmerd te laten oversteken. Rijdt zodanig dat de voetganger de zebra durft te gebruiken. Houdt de zebra betrouw baar. U mag een voertuig op meer dan twee wie len, dat de zebra langzaam nadert of voor een zebra stilstaat, niet voorbij rijden. Wees in het donker of bij slecht weer nog meer dan anders op zebra's bedacht; ze zijn dan veelal minder goed zichtbaar. Zebra's liggen vaak bij kruispunten. Let zowel bij het naar rechts als naar links afbuigen op voetgangers die op de zebra lopen. Houdt er rekening mee dat voetgangers naast de zebra mogen oversteken om een tram of bus te bereiken vanaf het dichtst bijzijnde trottoir, of om dit trottoir te berei ken na het verlaten van bus of tram. Dit is ook toegestaan als zij eerst een andere straat zouden moeten oversteken om bij de zebra te komen. Bestuurders, let bij afbuigen op overstekende voetgangers Voetgangers/ let bij het over steken op afbuigend verkeer van beide zijden Parkeer nooit vlak voor een zebra. U moet er tenminste 5 meter vandaan blijven. Gebruik de zebra; binnen 30 meter van de zebra bent u dit wettelijk verplicht. U mag echter wel naast de zebra oversteken a om een tram of bus te bereiken vanaf het dichtst bijzijnde trottoir of om dit trottoir te bereiken na het verlaten van tram of bus. b dit mag ook als U eerst een andere straat zou moeten oversteken om bij de zebra te komen. Blijf op het trottoir bij de nadering van een politie- brandweer- of ziekenauto, een begrafe nisstoet of een militaire colonne. Loop nooit zomaar een zebra op. Sta eerst stil en kijk uit. Zorg ervoor dat het rijverkeer niet te plotseling moet stoppen. Houdt de zebra betrouwbaar. Blijf ook op de zebra naar beide zijden uit kijken en steek niet aarzelend over want dat geeft verwarring. Steek op de zebra zoveel mogelijk in groep jes over en help kinderen en bejaarden. Als er een voetgangerslicht bij de zebra is, begin dan uitsluitend bij groen licht over te steken en blijf opletten. Wanneer het voetgangerslicht op rood springt terwijl U zich op de zebra bevindt, loop dan door. Het rijverkeer heeft nog rood licht en blijft nog even stilstaan. Zijn er alleen lichten voor het rijverkeer wacht dan met oversteken tot het kruisend verkeer stilstaat voor het rode stoplicht. nCTMKCK Rood Groen KIJYEBKEtl Rood brandt Gr©a* ftcht is Uw starts*** Gaaf Springt hat voetgangers licht op rood, als U da over kant nognlat bereikt hebt/ loop dan door. Het rijver keer blijft nog even rood licht houden. V.WLTU«l.»A-ACTIEtSl Is er een verkeersagent wacht dan met over steken tot het kruisend verkeer stilstaat voor het stopteken van de agent Enterstraat 10 - Telefonisch kunt u zich opgeven door te bellen 2303. NAAM: ADRES: PLAATS: In het jaar 1964 waren 18,3 pet meer do delijke verkeersslachtoffers te betreuren dan in 1963. In zijn onlangs verschenen jaarverslag schrijft het Verbond voor Veilig Verkeer deze stijging o.a. toe aan de gunstige rij en weers omstandigheden van de afgelopen winter en de als gevolg daarvan grotere verkeersintensi teit op de Nederlandse wegen. Het Verbond noemt 1964 een rampjaar: Ver geleken met 1963 steeg het aantal doden van 2007 tot 2377, het aantal zwaar gewonden van 31746 tot 36984, het aantal licht gewonden van 19470 tot 22205. De ongunstige uitgangscijfers over de eer ste vier maanden van 1964 met 47,1 pet. meer doden dan in de overeenkomstige periode van 1963 hebben aldus het jaarverslag het gehele jaarresultaat sterk beïnvloed. Een bedenkelijke ontwikkeling in de verkeers onveiligheid signaleert het Verbond in steden met meer dan 100.000 Inwoners, waar het abso lute dodencijfer 23 pet. hoger ligt dan in 1963. De verslapte in achtnemin; van de maximum snelheid in de grote steden, de verflauwde aan dacht voor verkeerslichten en de fouten die door voetgangers en gemotoriseerd verkeer op en bij de zebra's worden gemaakt, kunnen daar bij een ongunstige Invloed op dit cijfer hebben uitgeoefend, meent het Verbond. Ten aanzien van de methodieken die worden aangewend om de verkeersonveiligheid te bestrijden, streeft het Verbond er naar deze waar mogelijk te laten testen door wetenschap pelijk onderzoek. Een eerste stap in deze rich ting is een onderzoek naar de uitwerking van de verkeersinstructies via televisie. In zijn jaarverslag noemt het Verbond als plannen en initiatieven voor de toekomst: Integratie van de verkeersopvoeding op de lagere scholen in samenwerking met de drie PaedagogisChe Centra van de onderwijzers-or ganisaties: Moderne verkeersleergangen voor VGLÓ én ULO - scholen; Uitbreiding van het aantal vaste verkeerS- tuinen in Nederland en de opleiding van in structeurs; VerkeefsonderwijS op land- en tuinbouwscho len; Cursussen voor leraren van het voortgezet onderwijs; Verkeersvoorlichting op nationale en re gionale tentoonstellingen; Intensivering verkeersvoorlichting voor werk nemers van het Nederlandse bedrijfsleven en het personeel van Zee- Land- en Luchtmacht; Verkeershandleiding voor buitenlandse werk nemers; Paedagogisch didactische begeleiding van de auto-rijopleiding in Nederland. Laten we met de deur in huis vallen: het gaat over de nationale reclasseringsdag. Weer één van die eeuwige collectes. Het is echter niet in de eerste plaats de bedoeling van dit artikel om u over te halen voor deze keer toch maar weer iets te geven. Veeleer om te peilen wat het rectasserings- Advertentie Sportclub Rijssen I won zaterdag met 7-1 van Juliana 3. Het derde elftal won met 4-3 van SV VN 4. Sportclub 2 ging op bezoek bij DES 5 en won met 10-1. De vierde editie had een zeer slechte dag en verloor met 17-4 van DES 3. Voor zaterdag a.s. is het programma als volgt: Sportclub I ontvangt Sparta 4 en moet kunnen winnen. "sportclub II krijgt bezoek van DES III, wat voor de Rijssenaren een zware opgave wordt. Sportclub IV gaat op bezoek bij Vesos 3. Sport club III steekt een visite af bij Sportclub Le- mele terwijl Sportclub A een bezoek brengt aan Enter Vooruit A. Zoals U wellicht weet, raden wij iedere volwas sene aan, dagelijks te gebruiken: ruim Vi liter melk en/of karnemelk of yoghurt 50 a 100 g vlees, vis, ei of peulvruchten (incl. hartige broodbeiegging) een plak 15g) of meer kaas 250 g groente 100 g fruit brood en aardappelen naar eetlust matig boter of mar garine en zoetigheid. Hoe zit het nu met de vqeding van h^n, die zwaar werk doen; wat hebben zij extra :nodig? Hét zal u waarschijnlijk verwonderen als wij zeggen: niet veel; wanneer het werk uit in spannende hersenarbeid bestaat, zelfs: hele maal niets. Wordt de voeding gebruikt, die wij hierboven vermeldden, en wordt er bij het klaarmaken van de maaltijd voor gezorgd, dat de porties niet te groot en te vet zijn, dan kan er zeker zwaar hersenwerk op verricht wor den. De extra energie, die gemoeid is met hersenarbeid vraagt geen extra voeding. Mat zwaar lichamelijk werk is het anders gesteld. Spierarbeid hetzij als broodwinning, hetzij uit pure liefhebberij verricht vraagt extra calorieëm en extra eiwitten en vitamines. Wat wordt verstaan onder zware arbeid? Het werk van de huisvrouw in het algemeen niet (ook al kan het veel vermoeiend zijn), wél dat van mensen, die veel zware lasten moe ten tillen of verplaatsen. Zware arbeid verrichten bij voorbeeld „bouw- transportarbeiders, sjouwers, sommige post- bestellers, houthakkers. De kroon spant het werk van oogstarbeiders en haringvissers. Ie mand die zwaar werk verricht, heeft voor dat werk zelf meer voedsel nodig, maar ook voor het op peil houden van zijn extra-ontwikkelde spiermassa. Het is juist voor de conditie van de spieren niet helemaal onverschillig wat de „zware werker" eet: de voeding moet wat extra eiwitten en extra vitamines bevatten. Zwaar werk maakt dorstig en men kan twee vliegen in één klap slaan door in een werkpauze een eiwitrijke drank: melk of een melkdrank (karnemelk koffie met veel melk) te nuttigen. Deze goede gewoonte is al bij veel harde werkers ingeburgerd. Brood is eiwitrijk en calorierijk. Zij, die zwaar werk doen, etem gewoonlijk veel brood en zorgen daardoor al voor extra eiwitten en calorieëm. Vooral als het niet alleen wit brood is (denk aan de vitamines!) en zeker het grootste deel van de boterhammen van har tig beleg is voorzien, is voor goede broodmaal tijden gezorgd. Bij volwassen werkers zal dit meestal wel zo zijn, bij de jonge generatie, die de broodtrommel wil aanvullen met „lek kers", moet er misschien speciaal op gelet worden. Is extra vlees aan de warme maaltijd nodig? Wanneer extra melk en hartig broodbeleg is gebruikt, Zijn grote porties vlees niet nodig, ai is er niets op tegen. Veel mannen vinden aardappelen en jus belangrijker dan groente; toch is juist voor harde werkers een flinke portie groente van groot belang, alweer van wege de vitamines. Wanneer er gezinsleden in ploegendienst wer ken, zal het af en toe nodig zijn, dat zij op een andere tijd dan de anderen eten. Dit geeft thuis natuurlijk extra werk, maar het beste is om zo weinig mogelijk te laten merken, dat het extra werk is. Uit oogpunt van vitamine-voorzie ning is het niet goed, de na- of vóéreters steeds 'opgewrmde aardappelen en/of groente te geven. Maakt u de aardappelen en groente daarom als regel vers klaar. U kunt ze wel voor het hele gezin tegelijk schillen of schoonmaken. Het meeste werk is dan achter de rug. Geeft u het eten wel eens opgewarmd, zorgt u dan voor een rauwkostslaatje als tweede groente of voor extra rauw fruit. Het gezellig en verzorgd opdienen van de maal tijden is zeer belangrijk voor hem die apart moet eten. Persoonlijke spaarmogetijkheden vragen om aangepaste spaar- vorrnen. En dat is precies wat de Boerenleenbank u biedt: keus uit vele aantrekkelijke spaarvormen, elk met een eigen hoge rentevergoeding over het héle spaartegoed. Tot liefst 5 y2 Praat er eens over, welke spaarvorm het beste bij uw spaarmogelijkheden past Bij de Boerenleenbank, een moderne bank vlakbij, met veelzijdige service, ruime openstelflngsuren en persoonlijke aandacht voor 5 y2% de spaarbank roer iedm RIJSSEN: Oosterhofweg 2 werk in het Nederlandse volksleven betekent. Het gaat, zoals ieder weet, over die mensen die zich jegens de gemeenschap misdragen hebben en daarover door de strafrechter tot de orde zijn geroepen. Tot de orde. Wie tot de orde geroepen wordt, behoort er dus toe. De vraag van vandaag is: 'horen zij bij ons, of hebben we met hen af gedaan? Er bestaat ten opzichte van ver oordeelden en gestraften een oeroud, diepge worteld vooroordeel: „Wie eens steelt is al tijd een dief". Zo een hoort er niet meer bij, men blijft nawijzen als een voorgoed ge tekende. Allan Patton gaf zijn boek „De ijze ren wet" het veelzeggend motto mee: „Er staat vijf jaar op, maar in feite is het levens lang". Vijf jaar, twee jaar, zes maanden krijgt hij v,n de rechter, de rest van de pu blieke opinie. Dit vooroordeel vindt zijn oorsprong in de illusie der algemene deugdzaamheid, die de fatsoenlijke samenleving tot elke prijs moest handhaven. Met wie dat niet deed, wilde men „niet meer te maken hebben". Het waren schurken, die „ze" voorgoed onschadelijk moes ten maken, of zielepoten; voor die laatsten stopt men dan.^een bedragje in de collectebus, om een stuk onbehagen af te kopm; verder haalt men de schouders op over de lieden die tijd er moeite besteden aan een hopeloze «aak, en gaat men over tot de orde van de dag, de orde, waar die anderen buiten blijven. Werkt de reclassering voor een hopeloze zaak? Is zij een club van halfzachte idealisten, die geloven in de braafheid van ieder mens, er de veroordeelde alleen maar zien als het slachtoffer van de omstandigheden, die met een preekja weer op het rechte pad komt? Noch het een, noch het ander. Zij ontkent evenmin de realiteit van de misdaad als de noodzakelijkheid van de straf. Zal die misdaad echter werkelijk bestreden worden en die straf werkelijk effectief zijn, dan Is er een schakel nodig tussen de straffende gerechtig heid en de gemeenschap, die haar veiligheid onbedreigd wil weten. Ten onrechte denkt men vaak, dat zware gevangenisdeuren die bedreiging afgrendelen, en dat vrijheidsberoving automatisch leidt tot boetvaardigheid. Dat kan nooit, wanneer er niet een uitgestoken hand is om de tijdelijk uit gestotene weer binnen te nodigen. Als die hand er niet is, worden de gevangenissen slechts broedplaatsen voor verdere misdaden en voor onherstelbare wrok. Niemand kan zeggen, dat dit zijn zorg niet is. Dit raakt de gezondheid van een samenle ving zeer direct. Het vergroten van de aan passingsmogelijkheden voor de enkeling bete kent sanering van het gehele maatschappelij ke lichaam. Die uitgestoken hand moet er dus zijn. En dat moet niet alleen een zachte, maar ook een vaardige en bekwame hand zijn. In moderne, gestroomlijnde talen gesproken; een bruikbaar apparaat. Een apparaat om te voorkomen dat er mensen grondig worden vernield, dat er positieve waarden aan de samenleving worden onttrokken en dat de straf buiten haar oevers treedt. De reclassering vervult de functie van die uitgestoken hand. Zij is het die de straf in houd en positieve zin geeft door haar gren zen te markeren. Door de veroordeelde als mens tegemoet te komen. Dat betekent: vertrouwen geven en vertrouwen vragen. Een uitgestoken hand is echter niet alleen een apparaat. Zij is orga nisch verbonden met het lichaam, voert slechts de opdrachten van hart en hersenen uit. En dat Is in feite de zin van ons verhaal. De hand, bekwaam en vaardig, dat is de ge organiseerde reclassering met haar staf en haar apparatuur. Het hart en de hersenen, dat is de mentaliteit en de wil van het Neder landse volk. Het hart, dat warm klopt voor de medemens die zich misdragen heeft, maar niet voo" eeuwig mag ..-orden gekweld. De hersenen, intelligent genoeg om te begrij pen, dat en samenleving die ghetto's van ver doemden schept en paria's levenslan» isoleert niet gezond kan functioneren». Dat is de orde van de dag, van deze natio nale reclasseringsdag: laat ons weten, dat de Uitgesproken hand niet behoeft te verlam men in een machteloos gebaar, maar dal zij uitdrukking geeft aan wat ons volk met hart en verstand bedoelt. Wanneer dus de reclassering haar beroep op u uitbrengt, dan weet u waarom het gaat; om een hoogst belangrijk aspect van mense lijke samenleving, om het wezen van onze beschaving, om het overgaan tot de orde van een nieuwe dag. Fred Sthsrtr.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 9