Na Fries b i iksemoffensief sloeg Excelsior toe RIYO met drie ploegen in volleybalcompetitie Nieuwe leden noodzakelijk TOtfflfr BfB8MWmBSSBm Joop Hoogland schreef Ronde van Enter op zijn naam OP WERELDDIERENDAG WORDT DE MENS AANGESPROKEN Excelsior 2 nog zonder punten Fris spelend Sportclub leidde Juliana naar de slachtbank Sportieve strijd in Heitelan w Steenindustrie RKSV STELDE TELEUR Mfeil WAGTMANS IN DE SPRINT GEKLOPT Weg vademecum voor automobilisten Stoffelijk overschot vermiste kapitein in Rotterdam gevonden Vrijdag 1 oktober 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 Bliksemoffensief Goede combinatie Fraai doelpunt Gebrek Weinig spanning Prachtig doelpunt Aan de lopende band De Rijssenaren hebben het in Sneek zater dag tegen Oranje Nassau verre van gemak kelijk gehad. De roodbaadjes, die gedurende de gehele wedstrijd qua techniek superieur aan de Snekers zijn geweest, hebben zich van meet af voor de volle 100 pet moeten inzet ten om tot winst te komen. Het is geen -vervelende wedstrijd geweest, integendeel, er werd van weerszijden goed gespeeld. Beide ploegen waren geladen met energie en wilden elkaar geen meter ruimte toestaan. Tot excessen of te harde duels leidde de strijd evenwel niet en de spe lers bleven dan ook ruim binnen de „fair-play" grenzen. Gesteund door een strakke wind, ging O.N.S. overrompelend van start. Excelsior was door dit bliksem-offensief wel even verbaasd, doch had weldra vat op deze acties. De eerste aanvallen waren geheel voor ONS en Glashouwer en Hoeksema opereerden snel RKSV heeft van haar bezoek aan Haaksber gen weinig plezier beleefd. Na de misstap tegen Unisson hadden we een beter resultaat verwacht. Vooral ook daar het elftal tot betere prestaties in staat moet worden geacht. Het verband ontbrak ook in Haaksbergen nogal eens. De achterhoede speelde een zeer matige wedstrijd en ook de voorhoede bracht er maar weinig van terecht. Linksbuiten Groot huis bleek zijn blessure nog niet weer te bo ven te zijn. Tusveld op de midvoorplaats bleek deze plaats helemaal niet te liggen, terwijl het gebrek aan een goede r.buiten deze mid dag wel erg opviel. Voor de rust namen de gastheren, die toen domineerden, een 2-0 voorsprong. Toen echter vlak voor rust Groothues te- genscoorde, was de wedstrijd nog lang niet verloren. Dit hoefde althans niet, zoals in de tweede helft zou blijken. De RKSV-ers hadden de wind mee en wa ren voortdurend in de aanval. Het afronden van de kansen bleek vooral een zwak punt. Met een goede schutter waren de punten zeker mee naar Rijssen gegaan. Nu werd met 3-2 verloren, doordat de thuisclub nog één keer scoorde. Het tweede elftal scoorde zondag haar 25e doelpunt in de 3e wedstrijd van het seizoen te gen Haarler Boys. Misschien kunnen de spe lers van het eerste elftal daar zondag a.s. een voorbeeld aan nemen, wanneer Twente uit Goor op bezoek komt. Er zal in ieder geval heel anders voor de dag moeten worden ge komen. Want Twente heeft tot nog toe goede resultaten geboekt. Het overige programma luidt: Wierden 3 RKSV 2, Twente 3—RKSV 3. RKSV aGFC b SDOL a—RKSV b. 'en actief in het roodwitte verdedigingsgebied. Veel verder dan de 16 meter lijn kwamen de Snekers evenwel niet. Nadat Excelsior kans had gezien de bakens te verzetten en via van Vondel en Kappert de O.N. verdediging op hun sterkte had be proefd, was het toch de thuisclub, die een voorsprong nam. Een open-aanval welke ten koste van een hoekschop werd afgeslagen, was de inleiding tot de score. Glashouwer wist het leer uit deze hoekschop Ineens in de touwen te doen belanden. Aangetekend moet hierbij worden, dat Leijendekker niet geheel vrij uitging (1-0). Door deze gelegenheidstreffer raakte Ex celsior niet van de kook. De Rijssenaren sloegen fel terug. De zeer actieve Harbers inspireerde zijn medespelers tot gevaarlijke acties. Bliksemsnelle combinaties over rechts brach ten bij herhaling grote ontreddering in de ON. defensie, die af en toe met moeite stand kon houden. Langzamerhand werd het wel dui delijk dat Excelsior voor de thee de gelijkma ker niet meer kon ontgaan. Tussen de bedrijven door was O.N. ook in de aanval wel actief, doch hun uitvallen waren niet van dien aard om ontzag in te boezemen. Ongeveer 10 minuten voor rust kwamen de Rijssenaren naast de Snekers. Een combinatie Harbers, Docter-Wold bracht Leus- sink in het bezit van de bal. Een korte sprint met de bal een schot en het was gelijk (1-1). Kort voor deze score had Leussink ook reeds de touwen laten trillen, doch toen hij de arbiter er op attendeerde dat hij de bal met de hand had gespeeld, werd deze goal ge annuleerd. Voor het verstrijken van de eerste helft sloeg Excelsior nog eens toe. Na goed voorbereidend werk van Nijland en Van Vondel liet Leussink voor de tweede maal de Sneker goalie de moeilijke gang naar de touwen maken. In de tweede helft namen de roodwit- ten dadelijk het heft in handen en probeer den met een krachtige aanvalsexplosie het pleit in hun voordeel te beslechten. Aanval op aanval werd op de Sneker veste gelanceerd en na 10 mi nuten kreeg O.N. de gena deslag toen Docter op fraaie wijze zijn ploeg op 3-1 zette. Zou ON na deze voltreffer de mede werking van Vrouwe Fortuna niet genoten hebben dan was Excelsior zeker tot een hoge re score gekomen. Binnen 10 minuten noteer den wij vier schoten van de Excelsior voor- waartsen die door het houtwerk gekeerd wer den. Na dit vuurwerk liet Excelsior de teugels een weinig vieren, zonder de controle over de Friese acties uit het oog te verliezen. Met veel elan trachtte Oranje Nassau van repliek te dienen en de score een beter aan- De volleybalvereniging RIVO zal het komen de seizoen met drie teams aan de competi ties deelnemen. In Nijverdal zullen een da mes- en herenteam uitkomen, terwijl Rijssen in de districtsovergangsklasse, die zich uit strekt van Deventer tot Winterswijk, zal zijn vertegenwoordigd door het eerste herenteam. Aanvankelijk was het de bedoeling met een jongensploeg aan een jeugdcompetitie in Nij verdal deel te nemen, maar deze jeugdcom petitie kon daar dit jaar geen doorgang vin den. De RIVO-ploeg heet nu officieel RIVO 2. Door dit team bestaat echter nog wel be hoefte aan enkele spelers, omdat men met zes mensen geen enkele mogelijkheid tot wis selen heeft. De damesafdeling is eveneens van de grond gekomen. Vorige week speelden de dames in Nijverdal een wedstrijd tegen het sterke LEVO. Hoewel de RIVO-dames voor het eerst een „echte" wedstrijd speelden, ging het re delijk en werd soms heel aantrekkelijk gespeeld Ook deze afdeling kan enige nieuwe leden nog best gebruiken, opdat ook hier een reserve team kan .worden samengesteld. Het overgangsklasseteam lijdt wel heel dui delijk onder gebrek aan spelers. Zaterdag werd in Almelo de eerste competitiewedstrijd ge speeld tegen Zwaluwen. RIVO ging opmerke lijk fris en onbevangen ten aanval, maar te gen het einde van de vijf sets vergende strijd bleek duidelijk, hoe bij een mogelijkheid tot spelers-wisselen, al was het alleen maar om op bepaalde punten even te kunnen „doordrukken" de wedstrijd had kunnen worden gewonnen. Nu zegevierden de Almeloërs (10-15, 15-12, 12-15, 15-6 en 15-10) na een pittige wedstrijd. De RIVO-spelers P. Smit (links, nummer 8) en W. Haase komen net I van de grond in een - gelukte - 1 poging de smash van de Almelose aanvaller te blok keren. zien te geven. Excelsior doorstond dit offen sief goed en ging nu zelf weer aandacht be teden aan de aanval. Harbers en Nijland hielden er met twee diepe penetraties de angst volledig in bij O.N. Leverde dit aanvalsspel van Excelsior geen resultaat op, aan de andere kant smaakte Oran je Nassau het genoegen de tweede treffer ach ter Excelsior's doelman te plaatsen. Uiteraard probeerde hierna de thuisclub weer de gelijk maker te forceren maar de roodwitte defen sie, waarin de jeugdige Herman Baan de buteerde, speelde te solide en blokkeerde de vijandelijke acties tijdig. Met nog een paar kilometer voor de boeg demarreerde Rien Wagtmans. Op hetzelfde ogenblik sloeg het noodlot voor Henk Nieuw- kamp toe. Zijn band liep leeg zodat hij op een andere fiets moest overstappen. Het regel matige ritme was verbroken en Henk zakte af naar de groep van Neeskens. Overigens was er weinig spanning in de Ron de van Enter die zaterdag gehouden werd ten bate van het „Pluimershuis". Dit was voorna melijk te wijten aan het feit dat een zestal renners reeds vroeg ontsnapt was en in een- Op Werelddierendag (4 oktober) moeten wij er rekening mee houden, dat de méns wordt aangesproken. Het gaat er niet om op deze dag dieren eens extra te vertroetelen, 'n Mens die goed voor dieren is, wil dat altijd zijn het is hem geworden tot 'n tweede natuur bij wijze van spreken maar vertroetelen en nog veel ninder vermenselijken doet hij de dieren per se niet. Een dier moet 'n dier blijven, maar dan moet ook een mens méns zijn (of misschien nog worden?) Wij willen daarmede niets ten nadele zeggen van hen, die vaak door teleurstellingen of wel door eenzaamzijn, een dier tot hun bijzondere vriend hebben. Welk 'n echte vriendschap kun nen huisdieren aan ons geven! Maar wél willen wij er de vinger bij leggen, dat van de Opdracht, welke de mens jegens dieren ontving, geen caricatuur mag worden gemaakt. Dierenbescherming is geen sentimen taliteit, maar sentiment en mentaliteit. Hoe vaak horen wij zeggen als het over Dierenbescherming gaat: „O dat honden en kattengedoe! „Wij moeten toegeven dat er velen zijn, die tot zulk een schampere opmer- ring aanleiding geven. Niettemin moeten wij zorgen óók voor honden en katten. In de grote steden vooral weet Dierenbescherming soms geen raad ten aanzien van 't teveel, voorname lijk als het katten betreft. Onder omstandighe den doet zij wat maar enigszins mogelijk is ofn voor de overtollige dieren 'n goed tehuis te vin den. Maar dat Dierenbescherming „honden- en kattengedoe" is is niet waar. 't Gaat óók om honderdduizenden paarden, om miljoenen koeien en varkens, kalveren en schapen en kippen en andere pluimvee. Ons land is immers het land van de veeteelt! Gaat U maar eens een bezoek brengen op onze veeen pluim veemarkten! U kunt dan zien, wat de inspectiedienst van Dierenbescherming moet verzetten alleen al om het inladen en ver voer van de dieren naar behoren te regelen, om onnodige wreedheden tegen te gaan, Wel ke zich telkens voordoen, als het wakend oog van Dierenbescherming geen toezicht houdt. Wij zeggen werkelijk geen „zwaar" woord als Ook zaterdag kon Excelsior 2 nog geen punt je binnenhalen, want in een door de Rood-Witte reserves matig gespeelde wedstrijd, moesten zij op eigen terrein met 4-0 haar meerdere erkennen in Daarlerveen I Excelsior 3 schijnt een voorliefde te hebben voor hoge scores. Werd vorige week met 10-0 gewonnen, nu stilde zij haar doelpuntten honger op ON 3 uit Almelo dat op eigen terrein met 11-2 de vlag moest strijken voor de Excelsiorspelers. Ook het 4de elftal blijft het goed doen in de competitie. Met een 4-2 nederlaag werd Vesos 3 naar Hellendoorn teruggestuurd. Excelsior 4 bleef ongeslagen. Zoals te ver wachten was kon Excelsior 5 het niet klaren tegen DES 4 in Nijverdal. Uitslag 5-2 in het voordeel van DES. Voor een verdienstelijk resultaat zorgden de A-junioren. In een op behoorlijk peil staande wedstrijd werd in En schede met 2-1 gewonnen van het sterke Vogido A. In Enter was Enter Vooruit A te sterk voor Excelsior B dat een 4-0 nederlaag moest incasseren. Excelsior C herstelde zich prachtig van de nederlaag van vorige week. In Almelo werd met 15-0 gewonnen van Al melo e. Ook Excelsior D deed het goed en won met 3-0 haar uitwedstrijd tegen plaats- genote RKSV b Excelsior F stelde teleur door haar eerste wedstrijd op eigen terrein te ver liezen tegen Haarler Boys D. Excelsior G ten slotte won haar tweede wedstrijd, ook al met grote cijfers (12-0) op eigen terrein van Haar ler Boys E. Voor zaterdag a.s. zijn voor de lagere Ex celsior elftallen de volgende wedstrijden vast gesteld. Excelsior 2 speelt uit en brengt in Almelo een bezoek aan ON 2. Wordt het weer een nederlaag of hebben de spelers het vertrou wen in eigen kracht terug gevonden? En wat zal Excelsior 3 doen in Hengelo te gen Juliana 3? Haar aanhang verwacht ze ker dat er gewonnen wordt, maar of de over winning zo groot wordt als de laatste weken valt te betwijfelen. Een andere vraag is of het vierde elftal haar ongeslagen record zal hand haven nu het Nijverdalse SVVN 3 op bezoek komt. Het 5de elftal is vrij. De A-junioren ont vangen op eigen terrein BWO-a uit Hengelo. Een tegenstander waarvan de kracht niet be kend is. Excelsior B heeft een moeilijke uitwedstrijd tegen Enter A. Het C-elftal speelt thuis en komt tegen Almelo D binnen de lijnen, even als Excelsior D dat als gastheer optreedt van Enter Vooruit B. De F-junioren gaan naar Nij verdal en krijgen DES c als tegenstander - evenals Excelsior G dat daar DES f ontmoet Het pupillen-elftal, Excelsior H. speelt zater dagmorgen haar eerste wedstrijd en zal trach ten te winnen van Enter D. wij beweren, dat de hel over de dieren zou losbreken, als Dierenbescherming niet overal en steeds op haar qui vive zou zijn. Waarom was anders een speciale wet op de Dieren bescherming zo dringend noodzakelijk?! 't Is eigenlijk een aanklacht, dat wij een aparte dag moeten vragen van bezinning en medegevoel voor onze medeschepselen de dieren. Wat zou de mens zijn zónder het dier? Wij leven om zo te zeggen bij de gratie van de dieren. Zij zijn voor ons een kostelijk bezit, in hun nut en gratie en schoonheid, maar ook in hun vriendschap, trouw en aanhanke lijkheid. De rapporten van de politie en van de In specteurs der Vereniging geven elke dag op overduidelijke en pijnlijke wijze aan, dat de verhouding: „Mens-Dier" in ons land nog lang niet in orde is. Het: „eerbied voor het leven!" moet nog overal worden gezegd. Wij prijzen ons gelukkig, dat de laatste ja ren het Onderwijs en de Kerken „spreken voor de stommen!" En met welk een goede resultaten! Een dier is niet maar een béést, maar een mede-schepsel, dat niet aan ons werd Uitgeleverd, maar toevertrouwd. Werelddierendag spreekt de Méns aan, U en mjj! drachte samenwerking 'n dusdanige voorsprong had opgebouwd dat het voor de overige ren ners onbereikbaar werd. De groep van zes draaide onverstoorbaar door, terwijl het pe loton hoe langer hoe meer uitdunde. Dit beeld wijzigde zich niet. Uit het peloton ontsnapte op een gegeven moment Wim Neeskens, Piet Kormans en Evert Dickhof. Zij bleven echter „tussen de wal en het schip" hangen. Op het moment dat Wagtmans weg spurtte gingen Joop Hoogland en Henk Peters mee aan zijn wiel. Wagtmans was sterk favoriet voor de zege, doch wat niemand verwachtte, gebeurde. Een bijzonder frisse Joop Hoogland klopte met veel gemak Rien Wagtmans in de sprint. Henk Nieuwkamp eindigde als achtste. Wim Neeskens werd tiende. Helaas hadden enkele wielergrootheden ver stek moeten laten gaan in verband met eer der gemaakte afspraken. Onder de naam „Patlas" introduceert het Verbond voor Veilig Verkeer een. nieuwe vorm van dienstbetoon voor automobilisten. Pei'io- diek en in aflevering zullen gedrukte verkeers informaties verschijnen, die jaarlijks tot een actueel, wegvademecum kunnen worden samen gebundeld. De eerste, zojuist verschenen af levering van de „Patlas" heeft als inhoud een aantal plattegrondjes, waarop parkeerplaat sen, parkeermeters en zgn. blauwe zones van elf steden zijn aangegeven, (Arnhem, Breda, Den Haag, Groningen, 's-Hertogenbosch, Haar lem, Leeuwarden, Middelburg, Maastricht, Scheveningen, Utrecht, Zwolle). De plattegrondjes werden in samenwerking met de verschillende gemeentelijke politie-in- stanties vervaardigd. In toekomstige aanvul lingen zal onder meer aandacht worden besteed aan nieuwe wijzigingen in het Wegenverkeers reglement, rijtechnische instructies onder vér- schillende weersomstandigheden, persoonlijke beveiliging van automobilist en inzittenden en die informaties, die van belang worden geacht voor de moderne automobilist en de verkeers veiligheid. Sportclub Rijssen schijnt deze competitie grote plannen te hebben. Na de eclatante overwinningen op SVZW en ON werd zaterdag, in de eerste thuiswedstrijd van Sport club, het bezoekende Juliana 3 uit Hengelo met een forse nederlaag naar huis gestuurd. Een groot aandeel in de 7-1 zege had deze middag middenvoor J. Rutterkamp. Met niet minder dan 5 treffers bracht hij zijn totaalscore in deze competitie op 12. Een ge middelde dus van 4 doelpunten per wedstrijd. Deze bijna 30-jarige Sportclub-aanvalsleider is door zijn snelheid en techniek nog steeds de schrik van elke verdediging. Zaterdag werd doelman Sleurink van Juliana vaak tot wanhoop gebracht door de schietgrage Sport club-middenvoor. De rood-wit-blauwe Hengeloërs waren geen vol waardige tegenstanders voor sportclub In de verdediging vielen dikwijls grote gaten en ook doelman Sleurink bleek niet klemvast. vast. De voorwaartsen van Sportclub konden zich deze middag dan ook naar hartelust uitle ven. Met wat meer overleg en wat zuiverder richten zou Sportclub Rijssen deze middag gemakkelijk een zege met dubbele cijfers heb ben kunnen behalen. De sportclubverdediging, waarin Rinter, kamp en Müller een gave partij speelden, had eèn rustige middag. Doelman Deijk hoef de slechts zelden in te grijpen. Het eerste doelpunt, dat Rutterkamp reeds De steenindustrie in Twente en Gelderse Ach terhoek heeft in de laatste paar jaar een zeer snelle ontwikkeling doorgemaakt. Nog niet zo lang geleden werd de laatste veldoven buiten gebruik gesteld en door een ringoven vervangen. Thans zijn reeds ten dele de ringovens weer vervangen door tunnelovens, de meest moderne. Waren het enkele jaren geleden voor het groot ste gedeelte nog seizoenbedrijven, thans zijn 't continu-bedrijven geworden. Zomer en win ter gaat het vormen en bakken van de steen doop, ongeacht de weersomstandigheden. Begrijpelijk heeft een en ander de nodige investeringen gevraagd. De nieuwste appa ratuur en vindingen zijn toegepasL Hierdoor werd in ca. 7 jaar de produktie bij na verdubbeld tot ca 120 miljoen terwijl in dit tijdsbestek bovendien nog 3 fabrieken wer den geamouveerd. De modernisering van de bedrijven bracht tevens kwaliteitsverbetering met zich en pro- duktie-verhoging. Voorheen was de produktie per fabriek maximaal 6 a 7 miljoen per jaar, thans zijn er fabrieken met jaarprodukties van 15 tot 20 miljoen. De produktie-verhoging heeft tot gevolg, dat een steeds bredere uitgroeiende markt moet worden gevonden en met succes. We zien reeds toepassing van baksteen uit Twente en Gelderse Achterhoek in alle provincies van Nederland. Ook vindt levering naar Duitsland en België plaats. Twente en de Gelderse Achterhoek waren tot heden bekend om de rode steen. Deze steen wordt nog steeds geproduceerd. De moderne produktie-methoden, de gerationaliseerde ver voersmogelijkheden voor grondstoffen en nieu we stooktechnieken «tellen ons echter in staat een assortiment van kleuren en typen op de markt te brengen, voorheen ons produktie- gebied vreemd, terwijl er kortelings twee ex clusieve sorteringen bij zijn gekomen, de re genboog sortering en spectrumsortering. na vijf minuten scoorde, was ongetwijfeld het mooiste van de wedstrijd. Uit een pass van Harbers kwam het leer voor de voeten van Rutterkamp die, door twee verdedigers aangevallen en schuin voor het doel staande, m t een prachtig schot in de linkerboven hoek de score opende (1-0). De thuisclub bleef aanvallen en de Juliana verdediging werd vaak voor grote problemen gesteld. Met paniekvoetbal trachtten de gas ten de Sportclub-aanvallen te stuiten. Dank zij de medewerking van Vrouwe Fortuna ge lukte het inderdaad de score voorlopig te beperken tot 1-0. In de 23ste minuut moest de Juliana-ver- dediging echter zwichten. Een uitstekende pass van M. Rutterkamp werd door diens broer o keurige wijze in een doelpunt omgezet (2-0). Zes minuten later maakte Sleurink weer de gang naar het net. Aanleiding daartoe was een vrije trap die door linksbuiten Heuten op het hoofd van Rutterkamp werd geplaatst. Tege" diens ferme kopstoot had de Juliana- goalie geen verweer (3-0). Vijf minuten voor de pauze voegde linksbinnen Harbers een vierde treffer aan de score toe (4-0). Ook na rust behield Sportclub Rijssen het 'initiatief. Na twee minuten bereikte een verre pass van Reterink middenvoor Rutter kamp. Deze omspeelde enkele verdedigers en liet daarop Sleurink voor de vijfde maal vis sen (5-0). Schellevis, een uitstekende schakelspeler, maakte in de 19e minuut handig gebruik van een misverstand in de Julianaverdediging en liet nummer zes aantekenen (6-0). Het laatste Sportclub-doelpunt kwam weer op naam van Rutterkamp, die, vóór er een half uur verstreken was, uit een voorzet van Heu ten, fraai inkopte. (7-0). M. Rutterkamp knal- d- nog eens tegen de staander en zag direct hierop zijn tweede inzet rakelings naast gaan. Sportclub vond het daarna blijkbaar welle tjes en blies stoom af. Met nog 20 seconden te spelen liet doelman Deijk zich verras sen door een tam schot van linksbinnen Smit, die hiermede de eindstand op 7-1 bracht. Er werd niet meer afgetrapt. Sp. Rijssen 3-6 Hulzense Boys 2 3-3 AS V2 3-5 Sparta 4 2-1 ASV 2 3-5 Juliana 3 3-1 EV 2 3-4 ON 3 3-0 Excelsior 3 3-4 SVZW 3 3-0 ROTTERDAM Uit het water van de Nieuwe Maas in Rotterdam is gis teren het stoffelijk overschot gebor gen van de sinds 24 september vermis te 54-jarige, R. de Jong, kapitein van t motorschip „Alexia" uit Apeldoorn.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7