Rijssense successen op Ornitophilia Inleg Boerenleenbank passeerde de 9 miljoen gulden Ned. herv. gemeente verwelkomde nieuwe jeugdwerkleider Predikbeurten Entersen staan bekend om hun gevatheid 4000 INZENDINGEN A. ten Berge deed „goede zaken AGENDA Openingsavond winterwerk Burgerlijke stand IBSSSSSBSSESSES® Uit de wereld van het boek SEEEEEEEEEEEEEEI HmSm Draagt elkanders lasten Vrijdag 1 oktober 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Eeuwenoud Schipperij Huis aan huis 55 55 Ieder jaar 1 miljoen Enter is nog steeds het klonipeninakersdorp Oet Eanter koomp ginnen goo'n sik vandan, moet in vroeger jaren een Ryssenaar eens hebben opgemerkt waarop een inwoner van het „klompenmakersdorp" Enter, bij- zonder gevat, reageerde met de opmerking: Da s krek, de goo'n haole wiej zölf". Deze anekdote vormt de weerspiegeling van de rivaliteit, die er tussen de bewoners \an Enter en Ryssen wellicht honderden jaren moet hebben bestaan. Deze rivaliteit komt vaak tot uiting in voetbal- en andere wedstrijden en ook in ont- moe ingen van andere aard. Typerend is, dat de rivaliteit alleen onderling bestaat omdat de ervaring van veeln is, dat als Ryssenaren en Entersen in „den vreemde" zün (militaire dienst b.v.) zij het gevoel hebben bij elkaar te behoren en voor elkaar door het vuur pregen te gaan. w Sr •s&s'S-- SAvMi Er bestaat een ondefinieerbare band tussen de bewoners van de stad Rijssen en het dorp Enter, beiden liggend aan de Regge, die voor al Enter in vroegere jaren een zekere be- staansbron heeft gegeven. De Entersen staan bekend om hun gevatheid, hun typische humor en vooral door hun grote saamhorig heid, die men plotseling en spontaan op weet te brengen, waarvan het bouwen van een aan gepast huis voor een gezin met minder valide kinderen een welsprekend voorbeeld is. Beide Reggeplaatsen zijn eeuwenoud, wordt de stad Rijssen vaak aangeduid als „de jute- stad", Enter wordt nog steeds het klompen makersdorp genoemd, hoewel de klompenin dustrie nog slechts aan weinig „Entersen" een middel van bestaan verschaft. De bewoners van Enter hebben in de loop der historie bewezen over een groot aanpas singsvermogen te beschikken. Maakte men in vroeger jaren gebruik van de bevaarbaarheid van de Regge (Enterse zompen), later kreeg Enter bekendheid door de ganzenhouderij en nog weer later door de vele klompenmakerij en. Rond 1900 vonden 250 klompenmakers een bestaan in deze tak van „de houtverwerkende industrie". Een aantal decennia stond Enter bekend als het dorp van de ganzenhandel. De handela ren en ganzendrijvers dreven grote koppels ganzen over grote afstanden in verschillende richtingen, in hoofdzaak echter naar Arnhem vanuit welke stad de ganzen per spoor naar Duitsland konden worden vervoerd. Schippers, ganzenhandelaars en klompenmakersduo: en het is min of meer eigenaardig dat een dorp, dat beschikte over bewoners met een groot aanpassingsvermogen, nooit een grote opkomst door de industrie heeft gekend. De mogelijkheid was daartoe principieel wel aanwezig, toen er in de jaren rond 1832 een filiaal van de Goorse weefschool was ge vestigd. Als dat filiaal enkele jaren later niet door de Goorse fabrikant Jannink was overge nomen, zou Enter misschien een textieldorp zijn geworden. Naar wij vernemen gaat dit najaar bij de Baarnse uitgeverij het Wereldvenster een boek verschijnen over „Jan Doeksen" met diens avonturen als Nederlandse zeesleper, verteld door Age Scheffer. Voorts een Nederlandse bewerking door Han Rensbrink van het in vele landen tegelijk te publiceren dieren boek van de Amerikaanse zoöloog George B. Schalier „Gorilla's, zoals zij werkelijk leven in het oerwoud" - een boek dat vooral interes sant is, omdat de auteur als eerste onderzoe ker in de wereld ongewapend onder deze he laas ook uitstervende dieren heeft geleefd. Als andere nieuwe uitgaven van deze uitge verij noemen wij nog een eerste Nederland se wereldgeschiedenis van stijlen en technie ken van porselein in „Het Porseleinboek" van Peter Weiss; drie nieuwe delen in de serie Land-Volk-Cultuur „Denemarken" door H. D. Baars, „Amerika" door dr. J. W. Schulte Nordholt en „Polen", wederom een eerste Ne derlandse publikatie door de in Polen geboren bekende televisie-regisseur Milo Anstadt; Het Oostenrijkse Ski-leerboek van de Oostenrijk se Bond van Beroepsskileraren; twee nieuwe boekjes van dr. J. L. Klink, bekend door haar „Bijbel voor de kinderen. Met zingen en spe len", t.w. „Ter Meerdere Ere, een gesprek met kerkgangers over de eredienst" en „Doop- boekjes, een gesprek met doopouders". In de serie Wijsgerige Monografieën komen drie nieuwe deeltjes „David Hume" door Dr. Gabriel Nuchelmans, „Immanuel Kant" door Dr. K. Kuypers en Berkeley door dr F. Ben der. Van de door haar bundel „David zonder schild", waarvan de 3e druk verschijnt, be kend geworden dichteres Louise van Santen komt een nieuwe bundel „De schaduw van de Filistijn!" In de oorlogsjaren beleefde Enter een ongekend drukke periode. Er was zulk een vraag naar het houten schoeisel dat de fabrikantenwerkelijk handen te kort kwamen. Enter is evenals Rijssen eeuwenoud. Kreeg Rijssen in 1243 stadsrechten van Bis schop Otto 3 van Utrecht de marke Enter ondergebracht in het gericht Kedingen in 1444 op last van (eveneens) de bisschop van Utrecht De Enterse gemeenschap was een agrarische, men beschikte over weinig vruchtbare grond en slechts enkelen vonden een bestaan in de schipperij. Dat werd anders toen de Twentse textielnij verheid opgang maakte Enter werd plotseling belangrijk en een aantal Entersen zagen in het vrachtvervoer per Enterse zomp een mid del van bestaan. De ruwe katoen en garens uit Engeland werden vanuit Zwolle via de Vecht en de Regge gevoerd tot het Catteler in Enter, in de nabijheid waarvan de herberg Binnen Gait was gelegen. Van hier werden de grondstoffen per vracht wagen gevoerd naar de Twentse steden. Vonden tot omstreeks 1850 rond 100 En terse schippers in de „scheepvaart" een bo terham, toen de spoorlijnen naar Twente aan gelegd werden kwam voor de Enfer.se schip pers de dood in de pot. Rond 1875, nadat de ganzenhouderij aanvan kelijk wat soulaas had gegeven kwam de klom penmakerij op Het moet een typisch gezicht zijn geweest toen men bijna .huis aan huis, bij goed we§r vaak in de open lucht, de klompenmakers bezig kon zien de verschillende bewerkingen te zien verrichten, om van een ruw houten blok een stevige klomp te maken. Hoevelen zich in Enter als klompenmaker ves tigden kunnen bejaarde inwoners van Enter slechts bij vermoeden uitspreken. „Enkele honderden". In de oorlogsjaren kwam het tanende klom penambacht weer in ere, maar toen er na 1945 geleidelijk weer meer werkgelegenheid kwam, hing de een na de ander de boor en hel andere gereedschap weer „aan de wilgen". Thans hebben zich nog enkele klompenma kers gehandhaafd. Daarnaast worden in een 4-tal fabriekjes nog wel vele paren klompen gemaakt, maar ais werkgelegenheid is deze industrie weinig belangrijk omdat in totaal slechts aan enke le tientallen Entersen werk kan worden ver schaft. Enkele duizenden klompen worden per week nog vervaardigd, maar een grote vlucht heeft deze industrie niet genomen. Schoen- of tex tielfabrieken hadden Enter meer perspectieven opgeleverd. Deze archieffoto laat het interieur zien van klompenmakerij Roessink in Enter Het tentoonstellingsseizoen van pluimvee sier duiven en konijnen wordt ieder jaar geopend met de jongdierententoonstelling, georgani seerd door de vereniging „Ornithophilia" in de jaarbeursgebouwen te Utrecht. Hoewel de datum van de show dit jaar ta melijk vroeg lag, waren nog ruim 400 dieren ingezonden. Ook enkele leden van de Rijs sense pluirf^e en konijnenfokkers Vereniging De Eendracht hadden enige nummers konijnen ingezonden en behaalden daarmee verschillende fraaie prijzen. De fokkerscom- bi- tie's Ter Harmsel-Pluimers en Ter Harm- sel-Vos waren wel zeer succes-vol doordat aan één dier van deze fokkers het jeugdkampioen schap werd toegewezen. De volgende predikaten en ereprijzen wer den door onze plaatsgenoten behaald. Joh. Borkent met Vlaamse Reus bruin voed ster 1 GG, dezelfde met Wener bruin ram jeugdklasse 1 ZG en ereprijs. G. Nijzink met Rijnlander voedster G. Combinatie Ter Harm sel-Pluimers met Papillon zwart ram 1 ZG en ereprijs, idem blauw voedster 2 GG, idem GROTE KERK 9.30 uur Ds. A. Kool 15.00 uur Ds, J Vos WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds, W. van Tuyl 19.00 uur Ds. A. Kool ELSEN 10.00 uur Ds. J. Vos GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. A. Bregman 15.00 uur Ds. A. Bregman (Bed. H.D.) GER. GEM. IN NED ESKERK (BEVERVOORDE) 11.00 uur en 16.45 uur Ds. Aangeenbrus GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur Ds. Brinkman 15.00 uur Ds. Smeenk van Almelo OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.00 uur en 19.00 uur Ds Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM, IN NED. ORANJEKERi 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds. J. W. Slag NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Ds. A. L, de Here-Cremer madagascar voedster 1 ZG en ereprijs, idem v -dster 2 ZG, idem ram jeugdklasse 1 ZG, idem isabel ram 1 ZG, idem voedster 1 ZZG en 6 ereprijzen tevens jeugdkampioen, idem voed ster 2 ZG, idem ram jeugd klasse 1 ZG, idem voedster jeugdklasse 1 ZZG en 4 ereprijzen. Js. Voortman met Rex Wit ram 2 ZG en 2 ereprijzen, idem ram ZG, idem voedster 3 ZG en 2 ereprijzen, idem voedster 5 ZG en ereprijs H Preuter met Rex wit voedster 4 ZG en ere prijs, dezelfde met Russen zwart ram ZG, idem ram GG Combinatie Ter Harmsel-Vos met klein Chinchilla ram 1 ZZG en 5 ereprij zen tevens jeugdkampioen, idem voedster G, idem voedster jeugdklasse 1ZG, dezelfde met Hollander voedster konijngrijs 1GG, B. J. Schreuers met klein Chinchilla ram GG, idem voedster GG J. tér Harmsel met Hollander zwart ram 2 ZZG en 2 ereprijzen, idem voed ster jeugdklasse G.G. idem bruin voedster jeugdklasse 1 ZG en ereprijs. Gern. Baan met Hollander zwart ram 4 GG idem voedster G, idem blauw ram GG idem gouwenaar ram jeugdklasse 1 ZG en ereprijs idem voed ster 1 ZG en 2 ereprijzen, idem voedster 2 GG. Inleg Boerenleenbank passeerde de 9 miljoen. Onbewust van het feit dat hij goede zaken zou doen, verscheen de heer A. ten Berge, wonende aan de Dannenberg, vrijdag bij de Boerenleenbank Notter aan de Huttenwal. Zijn inleg n.l. bracht het totaalsaldo aan spraarrekeningen bij deze zo goed florerende bank op negen miljoen gulden. Het bestuur van de Coöp. Boerenleenbank Notter meende dit te moeten beschouwen als een mijlpaal en de heer Ten Berge ontving dan ook uit handen van de voorzitter, de heer A. Ooms uit Notter een prachtige herenfauteuil. Het was een zeer symphatieke geste van het bestuur dat zij ook een attentie beschikbaar stelde voor de heren die vóór en na de heer Ten Berge een inleg deden. De heer H. J. Voortman ontving een elek trisch scheerapparaat en de heer H. Markvoort een elektrische boor. De voorzitter, de heer Ooms, zeide bijzon der verheugd te zijn over het feit dat duidelijk blijkt dat de band in Rijssen zo'n grote plaats inneemt bij de bevolking. Het spaarsaldo stijgt ieder jaar met een mil joen gulden, hetgeen, aldus de heer Ooms een veelzeggend resultaat is. 9 oktober: Ledenvergadering Eerste Rijssense Kanarie vereniging Café Struik, 6 uur. 18 oktober: A.F.V. Aldolem, Filmavond Eetzaal hotel Gijsbers. 20 oktober: Volksuniversiteit, J. Bakker: „Liftend naar India" Jeruel. 8 november: A.F.V. Aldolem, Bondscollectie. 12 november: Concert Overijssels Philharmonisch Orkest Parkgebouw. 19 november: Volksuniversiteit, Ds. P. Simoons: „Het won der" Jeruel. 30 november: A.F.V. Adolem Eigen-werkavond. 7 december: Christelijke Oratoriumvereniging Hosanna met medewerking van het O. Ph. O. met solis ten onder leiding van de heer Leo Pappen- heim: Uitvoering Oratorium Der Messias von Handel Parkgebouw. 10 en 11 dec. Tentoonstelling Eerste Rijssense Kanarievere niging Café Jan Kuper. 10 januari: Volksuniversiteit, Hoite Kraan: „Een andere wereld". Jeruel. 4 februari: A.F.V. Aldolem Bondscollectie Neutrale Kleu terschool. 18 februari: Volksuniversiteit, Gezagvoerder v.d. Plas: „Een kijkje achter de schermen bij de KLM". Jeruel. 4 maart: Volksuniversiteit, Hr. Witpen: „De Kon. Noord- en Zuid-Hollandse Reddingsmaatschap pij" Jeruel. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschieden op het gemeentehuis, afdeling Algemene Za ken, kamer 7 (boven) vóór woensdag 12 "uur. Dinsdagavond was de grote zaal van Jeruel tot de laatste plaats bezet i.v.m. de openings avond „winterwerk" van de Nd. Herv. Kerk te Rijssen. De avond werd begonnen met het zingen van psalm 118 vers 1. Nadat Ds. Kool met gebed geopend had, heette hij alle aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzonder de heer Enderle, de nieuwe jeugdleider, die met zijn vrouw aanwezig was. Het zangkoor „Looft den Heere" uit Notter zong vervolgens zeer verdienstelijk een zes-tal nummers. Ds. Vos hield een korte meditatie. Hierna volgde een korte humoristische samenspraak in Rijs- sens dialect, waarin de heer Enderle en zijn echtgenote op hartelijke wijze werden ver welkomd. De heer en mevrouw Enderle ont vingen enkele leuke cadeaus. De heer Enderle dankte voor deze aardige geste en wekte ver der alle jongens en meisjes op om trouw naar de verenigingen te komen. Na dankgebed van Ds. Kool werd deze zeer geslaagde avond be- besloten met het gezamelijk zingen van psalm 118 vers 8. Uit handen van de voorzitter, de heer Ooms, ontving de heer A. ten Berge 'n fraaie herenfauteuil. Links de heren Voortman en Mark voort die resp. een elektrisch scheerap paraat en een elek trische boor wonnen. i i:!aii|[!i!!iniiiiiiiniiiiiii[iiiiiniiii i i i.:a a a air Sinds het nieuwe bankgebouw (in 1958) aan de Huttenwal in gebruik is genomen heeft de bank onder leiding van de kassier, de heer Schuitemaker, een grote vooruitgang geboekt Naast de functie van spaarbank, worden al le bankzaken verricht, zoals het verstrekken van hypotheken, aan- en verkoop van effecten, buitenlandse valuta etc. De bank heeft ook een groot aandeel gehad in de stimuleringen van de (particuliere) wo ningbouw. Evenals het vorig jaar zal ook in 1965 het Algemeen Sociaal Fonds ter bevordering van de Volksgezondheid „Draagt Elkanders Las ten" (D.E.L.), instelling van het Christelijk Nationaal Vakverbond (C.N.V.) weer een col lecte houden. Wij dachten dat het nauwelijks nodig zal zijn deze collecte in uw aller aandacht aan te be velen. Zo langzamerhand zijn wij ^r aan ge wend deze collecte ieder jaar weer te zien terugkeren. Voor degenen die zich misschien afvragen waarvoor de gelden, die door middel van 'deze collecte worden bijeengebracht, zijn bestemd, willen wij gaarne nog eens vertel len dat hiermede gezinnen worden geholpen die tengevolge van ziekte in financiële moei lijkheden dreigen te verkeren. U kent ze misschien zelf wel in uw eigen omgeving. Ondanks het feit dat in de afgelo pen jaren veel aan de lonen is gedaan, blij ven desondanks zich telkens situaties voordoen, waarvan wij mogen zeggen dat hulp hard no dig is. Deze hulp wordt geboden, mits de gelden die hiervoor nodig zijn, bijeen worden ge- gracht. U kunt op Uw wijze meehelpen een stukje van deze, meestal onzichtbare nood, te leni gen. Stelt daarom in de collecteweek de collec tanten niet teleur!, maar geeft met milde hand. U kunt ervan overtuigd zijn dat duizenden onbekenden met uw gave blij zullen zijn. Door uw gave brengt U blijdschap waar deze zo hard nodig is. Daarom bevelen wij de collecte van „Draagt Elkanders Lasten" bij U allen aan!!! GEBOREN: Janna Jolanda dv G Kosterbok en H Barg- mans, Zuiderstraat 17, 21 sep; Derk Jan zv H. Beunk en J Lohuis Lentfers- weg 64, 23 sep; Hendrika dv G Voortman en G. Ezendam, Wilhelminastraat 54, 23 sep; Jenneken, dv J. Schulenburg en G W Baan Holterstraatweg 168, 23 sep; Johanna Hendrika dv J W Oolbekkink en D J Tuller, Enterstraat 68, 26 sep; Janny Willy dv E. Meulenkolk en H. Seppen- woolde, Esstraat 83, 26 sep; Jan zv J. Nijsink en J. Smit, Walstraat 27, 20 sep te Almelo. ONDERTROUWD: Hermannus Olthof 24 j Rijssen, Stationsdwars weg 13 en Elsje Oosting, 21 j Rijssen, Esstraat 16, 22 sep. GETROUWD: Jan Ligtenberg 23 j en Berendina Hermina Klein Spenkelink 21 j Rijssen Marijkestraat 10, 23 sep; Aldert Walstra 23 j en Maria Mientje Roze- muller 21 j Rijssen, Holterstraatweg 85, 23 sep; Jan Hendrik Bloemendaa" 24 j en Hermina Klein Nagelvoort 24 j, Wierden Enter, En terveen weg 5, 24 sep; Christoffel Westra 26 j en Emma Johanna Jacoba Simpelaar 22 j Ridderkerk, Mr. Kes perstraat 24 sep; Gerrit Herman Lodeweges 22 j en Cornelia Ehrenhard 23 j Vriezenveen, Westeinde 84, 24 sept.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 3