Pré-natale kleding gaat met „gewone mode mee i Na bevalling direct weer op de been Goede voorlichting over vermageringsprobleem Het U tin tijd u-ao-l w-oiteti Ulintetono-cU fxu. U/Mtem Koedijk Najaarsmode voor aanstaande moeders Bij aankoop van TROUWKOSTUUM gratis in bruikleen VOORTMAN's KLEDING Lichte en zware centrifuges Mening Duitse chirurg Kom eeKbl kijken bij U/Mem Koedijk de $aak met de ybo-atóle keu$e r' SIS^ii KOOKKACHEL N. L. J. Zillinger Molenaar AFWEZIG N.S.U. Luxe DANS- en SHOWAVOND OVERHEMDEN naar maal Meulenbelt Eetaardappelen M. KLEIN LEGTENBERG Assurantie bureau Voor al uw verzekeringen W. PAKKERT Vrijdag 1 oktober 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 2 -| m - Jarenlang hebben aanstaande moeders bij het bereiken van het tijd stip waarop haar normale kledingstukken bedenkelijk begonnen te spannen, zich met enige tegenzin naar de winkel begeven om „een po sitie-japon" te kopen. Die positiejapon „afschuwelijke benaming!", zeggen insiders in de huidige pré-natale mode moest aan enkele be langrijke voorwaarden voldoenHet moest een jurk zijn in een onop vallende gedekte tint die niet gauw vuil werd en die vooral niet teveel mocht kosten. Aan kinderkleding en kinderwagen voor de aanstaande wereldburger werden hoge, soms exorbitant hoge bedragen uitgege ven, maar de zwangerschapsjurk was het sluit post je: hoe goedkoper hoe liever- Variatie in garderobe DE ZONDAGS SCHOOLDIENSTEN VOOR VADER EN ZOON PUIKE Onze winterjassen zijn zeer modieus moderne heren coats in camel, bruin en grijs. Kostuums in zuiver scheer wol. Harristweed colberts met bij passende pantalons. Voor jongens een leuke collectie coats en truien. Ook in vesten, pull overs, handschoenen, sjaals, hoeden petten en overhemden Bij de aankoop van een centrifuge kan ook het gewicht van het apparaat in bepaalde gevallen een factor zijn die de aandacht waard is. Het consumen ten Contact Orgaan constateerde bij een vergelijkend onderzoek van centri fuges dat er tamelijk grote verschillen in gewicht kunnen zijn. Sommige cen trifuges wegen slechts ruim dertien kilogram, andere bijna 27 kilogram dus bijna tweemaal zo zwaar. Wie erg klein behuisd is en de machine na gebruik moet wegzetten, doet er goed aan ook met het gewicht van het apnraat re kening te houden. Sommige zwaar dere centrifuges hebben loopwieltjes, waardoor het bezwaar -'an een groter gewicht wordt opgevangen. Het Westduitse Roergebied krijgt 'n architectonische attractie van de eer ste rang: in het Essense Grugapark zal een 95 meter hoog torenhotel met draaibaar restaurant verrijzen (fo to). Het ontwerp is afkomstig van de jonge Stuttgartse architect Horst-Pe ter Dollinger, die men door zijn zeer vooruitstrevende ideeën al de Duitse Le Corbusier noemt. Het Essense to renhotel is een variatie op de zoge naamde wooncdbinentoren, waardoor Dollinger enige tijd geleden interna tionale bekendheid verwierf. Rond de uit staal, lichtmetaal en kunststof bestaande zuil met daarin de liften, groeperen zich klaverbladvormig 28 hangende cabines. Elke van deze be vat twee tweepersoons- en twee één persoonskamers. In totaal beschikt 't hotel dus over 168 bedden Ook in West-Berlijn zal binnenkort 'n toren hotel gebouwd worden. Andere aan vragen kwamen uit Stuttgart, de ge boortestad van de architect, uit Zuid- Af rika, de VS en Lugano/Zwitser land. Overigens kreeg de 34-jarige architect drie dagen na de dood van Le Corbusier de opdracht voor de bouw van een museum, waarvoor de beroemde Zwitserse architect uit Pa rijs de voorbereidende plannen ge maakt had. Zwangerschapsmode najaar 1965: het streven naar „camouflage" staat niet meer, op de voorgrond. Er is een kle dingstuk voor ieder uur van de dag en avond, uitgevoerd in de modestof- fen en modekleuren van het ogen blik. Haast ongemerkt heeft zich op dit terrein van de mode in de laatste ja ren een kleine revolutie afgespeeld. Zwangerschapskleding is een zaak van specialisten in de confectie geworden, een afzonderlijke sector die uiteraard aan bepaalde grenzen blijft gebonden maar toch, waar mogelijk, met de .nor male' mode meegaat. Vroeger hulde de aanstaande moeder zich in een tent-achtig gewaad, vaak opgesierd met grote strikken die be doeld waren als camouflage maar vaak een averechts effect sorteerden: op kilometers afstand zag men dat een aanstaande moeder naderde. Tegenwoordig draagt die aanstaande moeder een speciaal ontworpen gekle de jurk of cocktailjapon wanneer ze naar de schouwburg gaat, een panta lon wanneer ze van sportieve kleding houdt, après-ski kleding wanneer ze dn deze maanden nog naar de winter sport gaat, en strandkleding wanneer haar zwangerschap in de zomermaan- den valt. „We ma-ken een zo gevarieerd moge lijke collectie opdat elke zwangere vrouw iets kan kiezen dat bij haar type past", zegt men bij het Amster damse bedrijf Modart N.V., dat zich de eerste specialist op dit gebied in Ne derland mag noemen. Al ruim tien jaar maakt men er tweemaal per jaar een collectie met zoveel mogelijk variatie. Want die variatiemogelijkheden zijn aldus de ontwerpers in deze gespecia liseerd sector, bijna even talrijk als in de gewone confectiekleding. GOED EN MODIEUS Camouflage van de heuglijke toe stand staat tegenwoordig niet meer op de voorgrond bij het maken van de kleding. Men gaat bij het ontwerpen van een bepaalde anatomisahe basis uit, men tracht ook rekening te hou den met de psyche van de vrouw die, wanneer ze in een spiegel kijkt, geen verschijning in een vormloze onper soonlijke jurk moet zien maar een ver schijning die goed, fris en zo mogelijk modieus is gekleed. Dat kan mede dank zij het feit dat de gewichtstoeneming van de zwangere vrouw tegenwoordig door goede voeding, juiste voorlichting en medische verzorging aanmerkelijk minder is dan vroeger. In dat opzie!h-ebben de fabrikan ten van de préAiatale mode dus de wind in de zeiler*. Ze hebben boven dien te maken met een publiek dat voor een groot deel uit jonge vrouwen bestaat. Meisjes trouwen jong en lopen al op betrekkelijk jonge leeftijd achter de kinderwagen. In de periode die daar aan vooraf gaat willen zij leuke, vlotte kleding dragen. DREMPELVREES Toch ontmoeten de bedrijven die zich met de zwangerschapsmode bezig houden, nog altijd een categorie klan ten met .drempelvrees". Er zijn nog steeds vrouwen die haastig en enigs zins schichtig zo'n gelegenheidskleding stuk komen uitzoeken. Ook de gedach te dat zwangerschapskleding vooral niet te veel mag kosten beheerst nog vaak de aankoop. Dat is lichtelijk in consequent van de aanstaande moe ders, want als ze dag-in, dag-uit dat zelfde kledingstuk willen dragen die-nt de stof tooh wel van zeer goede kwali teit te zijn. Aan de andere kant komt er duide lijk meer belangstelling voor het sa menstellen van een kleine speciale gar derobe voor de zwangerschapsmaan den. Nederland heeft op het ogenblik een vijftig a zestig speciale zaken die zich uitsluitend bezig houden met kle ding en andere benodigdheden voor de aanstaande moeder en het kind. De ontwerpers van de pré-natale mode maken kleding voor ieder uur van de dag. Daarbij zijn strandensembles voor de zomermaanden, speciale shorts Voor de^zwangerschapsgymnastiek, sportie ve helancapantalons die dusdanig zijn geconstrueerd dat ze kunnen „mee groeien". In die garderobes worden zoveel mo gelijk de modetendensen en modestof- fen van het ogenblik verwerkt. Dat zijn voor komende winter synthetische met wol gemengde weefsels, jeugdige tweeds, zuiver wollen stoffen, rayon- stoffen van goede kwaliteit, kamga- rens, wat tinneroy, flannels. Kleuren: blauw, een beetje rood, en verder eigenlijk alle tinten die op het ogenblik in de, gewone mode gangbaar zijn. Er is ook lingerie voor de zwan gerschapsmaanden. Speciale zaken op dit gebied verko pen onder-jurken en jupons die op het groeien van het figuur zijn berekend. Het direct opstaan na een bevalling schaadt de patiënt niet, maar verhindert gevallen van trombose, embolie en andere gevaarlijke complicaties. Met deze woorden richtte de Westduitse chirurg dr. A. Vogl zich tegen de tegenwoordig nog veelvuldig verdedigde opvatting, dat de moeder de eerste dag na de geboorte onbeweeglijk in bed zou moeten liggen. Terwijl het direct opstaan in de chirurgie zelfs na zeer zware operaties al veehvrirrdt toegepast, houden talrijke vrouwen artsen nog vast aan de oude traditie. Het klinkt zo eenvoudig: wie slank wil worden moet minder eten. In de praktijk is vermageren, althans verma geren op de juiste manier, niet zo sim pel als het lijkt. Er moeten wel kilo grammen (c.q. ponden of onsjes) af, maar een vermageringskuur mag het „slachtoffer" niet slap en futloos ach terlaten: Het opnemen van vetten, sui ker, zetmeel en alcohol de zogenaam de brandstoffen) mag bij het ver mageren niet worden geknabbeld. Want eiwitten, kalk ijzer, vitamines en voe- dingszouten heeft het lichaam voort durend nodig. De „brandstoffen" zijn dus de boos doeners bij het toenemen van het lichaamsgewicht Ze betekenen veel Volgens dr. Vogl is het vöor iemand, die aan prestatiesport doet. gevaarlijk, om na 'n intensieve, op grote prestatie gerichte training. plotseling ge durende een week of zelfs nog langer bij een goede gezondheid in bed te gaan liggen. Een langzame vermindering van het trainen is noodzakelijk, daar anders storingen in de bloedsomloop en de stofwisseling met alle bekende gevolgen optreden. Voor de bevalling, die even eens een grote lichamelijke prestatie is, geldt hetzelfde Deze overweging heeft dr. Vogl. hij is chef-arts van het Stedelijk Zieken huis in Glückstadt ontelbare malen in de praktijk bevestigd gezien. In het bijzonder zijn het volgens zijn ervarin gen drie punten, die voor het direct opstaan spreken. Ten eerste weet men, dat door het werken van de spieren tijdens het opstaan de stofwisseling zeer wordt geactiveerd Een natuurlijk gevolg daarvan is. dat de spieren van de buikwand en het bekken zich weer inspannen. Bovendien wordt dooi de activering van de stofwisseling de al gemene toestand sneller genormali seerd. Het direct opstaan na de geboorte, zo mogelijk dezelfde dag, is volgens de ervaringen van dr Vogl bovendien het veiligste middel tegen trombose gevaar Treedt deze complicatie toch op. dan stuurt dr. Vogl zijn patiënte niet naar bed, maar voorziet haai van een elastisch verband- De trombose geneest zo sneller, dan bij Wélke an dere behandeling ook en het gevaar van een embolie is eerdei nog gerin ger dan bij algehele bedrust. Een niet te onderschatten voordeel van deze methode ligt tenslotte in een verregaande ontlasting van het per soneel. Als het gebrek aan geschikte verpleegsters nog meer toeneemt, zal men, zoals dr. Vogl zei toch al spoe dig gedwongen zijn, de moeders direct te laten opstaan, omdat zij hun kinde ren van de eerste dag af zelf moeten verzorgen. Vrouwen die zowel volgens de oude leer school tien dagen in bed hebben gele gen, als ook het direct opstaan bij de volgende geboorte meemaakten, zijn 't allen eens in hun oordeel: wie zo gauw mogelijk het bed verlaat, komt de be valling veel beter en sneller te boven. calorieën maar weinig voedingswaarde, een kwalificatie die onder meer op gaat voor suiker, zoete broodbelegging snoepgoed, allerlei koekjes en gebak jes, chocolade en vet. Het gebruik van al deze „calorieënaanbrengers" moet dus worden beperkt, de beschermende voedingsmiddelen daarentegen dienen in ere te worden gehouden! Dat laatste kan men doen door elke dag een halve iiter melk, karnemelk of yog hurt te gebruiken, plus twintig gram kaas, minstens een half pond groen te, minstens een ons fruit, en ongeveer een ons mager vlees, magere vleeswa ren, magere vis of een gelijke hoe veelheid aan eieren. Een beetje boter en margarine, een paar aardappelen en brood completeren dit „bescher mend" menu. Het voorlichtingsbureau voor de voe ding behandelt deze en nog vele ande re aspecten van het vermageringspro bleem in een brochure met de veelzeg gende titel. „Wie veel weegt, veel waagt". Van deze brochure is nu een zesde herziene druk verschenen, aangevuld met een overzichtelijke tabel betref fende het juiste lichaamsgewicht bij een bepaalde lengte en lichaamsbouw. Ter attentie van degenen die de drie kruisjes zijn gepasseerd, wordt in deze tabel onder meer opgemerkt dat het goed is wanneer men na het dertigste jaar niet meer in gewicht toeneemt. Voor vijftien cent zijn brochure plus tabel te bestellen bij het voorlichtings bureau voor de voeding. Koningin negracht 42, Den Haag, gironummer 36 30 81. van de Nederlandse Pro testantenbond beginnen weer op 3 oktober a.s., voormiddags 9.30 u. in de huishoudschool van Ter Horst Co N.V., aain de Wierdensestraat nr. 64, t.o. fabriek Beek. Een ieder is van harte welkom TE KOOP met nikkelen stang. Zuiderstraat 66. arts te Rijssen van 1 tot 9 oktober De collega's nemen waar voor noodgevallen TE KOOP g.o.h. MOTOR 200 cc Assink - Smitjesdijk 5 (Vrijdag na 20.30 uur) HOLTEN zaterdag 2 oktober GROTE IN AMICITIA. Met medewerking van „The Sensation Rockets" Reparaties kunstgebitten Sneller, beter en goedkoper! Drogisterij J. TER HARMSEL- TEN BERGE. Eschstraat 4 Rijssen GRIJZE HOGE ZIJ GRIJS VEST HANDSCHOENEN UW OVERHEMDEN voorzien van nieuwe boorden en nieuwe manchetten. bij Friese klei, Borgers. Prima zandaardappelen, mooi blank, goed gesorteerd. Ook per kistje van 25 kg. Aardappelhandel Stationsdwarsweg 15, Rijssen, telefoon 2911 Tevens NEZIFO (ziekenhuiskosten verzekering). Dannenberg 38a Telefoon 2645 klaagt u het beste waar kijkers kopers worden bij GROTESTRAAT 25 RIJSSEN.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 2