Sportclub Rijssen versloeg SVZW Floris V (1256-1296) bouwde Ridder zaal waar sedert 1904 jaarlijks de troonrede wordt uitgesproken Excelsior kwam in Groningen niet tot winst DE MOORDENAAR VAN HET MOERAS FILMNIEUWS R.V. had goede start Dinsdag 21 september: Prinsjesdag TWEE STRAFSCHOPPEN R.K.S.V. versloeg Rood Zwart Predikbeurten door Harry Wonink Vrijdag en zaterdag de film: De Klokkenluider van de Notre Dame Woensdag de fdm: De geliefden Excelsior versus Twijzelerlieide Lagere Excelsior- elftallen Geen inmaakpartij VEEMARKT RIJSSEN Vrijdag 17 september 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK Sportclub Rijssen speelde zaterdag haar eer ste competitiewedstrijd tegen de derde editie van SVZW te Wierden. In deze ontmoeting ze gevierden onze plaatsgenoten met 4-0, na 'n 2-0 ruststand. De overwinning was alleszins verdiend. Ge durende de gehele wedstrijd domineerde Sport club en het veel zwakkere SVZW moest zich beperken tot verdedigen en enkele uitvallen. Van de aftrap af speelde Sportclub in een hoog tempo en de verdediging der gastheren moest alle zeilen bijzetten om onheil te voor komen. Tot de 25ste minuut hielden de gast heren stand. Op dat moment schoot stopper Rut- terkamp tegen de lat en werd het terug springende leer door midvoor Rutterkamp inge kopt. Het eerste schaap was hiermee over de dam en het zag er wel naar uit dat meerdere zouden volgen. Enkele uitvallen van SVZW brachten nog een paar benauwde ogenblikken voor het doel van Sportclub, doch keeper Deijk verrichtte deze middag uitstekend werk. Na 35 min. spelen was het linksbuiten Heuten die M. Rutterkamp van een uitstekende pass voorzag, waardoor laatstgenoemde de stand op 2-0 kon brengen. Dit deed hij dan ook prompt. Ook in de tweede helft ging Sportclub door met aanvallend spel. Na tien minuten doelpuntte Rijssen Vooruit is de competitie gestart met een verdiende overwinning op VABO. Onmiddellijk nam RV bij de aftrap het initia tief tot de aanval, men speelde goed samen en het was Steen, die na 15 minuten doelpunt te. (1-0). Gesteund door dit succes bleef RV in de aan val en in de 22e minuut had RV weer succes toen Janssen met een fraaie kopbal scoorde: (2-0) Nadat G. Nijland de stand op 3-0 voor RV had weten te brengen, kwam VABO opzet ten en via een strafschop wist deze club een tegendoelpunt te maken (3-1). In de 23e min. sloeg RV terug, toen Koster met een fraai schot 4-1 liet aantekenen. VABO gaf zich nog niet gewonnen en het doorzetten had succes, al was het dan met een doelpunt, in buitenspelpostitie gescoord. Toen VABO de stand zelfs op 3-4 wist te brengen werd RV weer attent. De Rijsse- naren gingen weer alles op alles zetten en hadden resultaat toen midvoor Makkinga raak schoot. Daarmee was de stand gekomen op 3-5 waarmee het einde kwam van een wedstrijd, waarin RV heeft getoond doelpunten te kunnen maken. Verdere uitslagen van de RV-elftallen. RV 2—Twenthe 5 12-0. RV 3—Twenthe 3 2-4. Twen the A-RV A 2-1. Almelo D—RV b 0-2. RV cAlmelo c 3-0. In de herfst van 1482 viert Parijs het jaar lijks „Feest der Dwazen". Vanuit een galerij van het Gerechtsgebouw slaan Koning Louis XI, de Opperrechter Frollo en een groep edelen de menigte gade. Gringoire, een arme dichter, voert een mys teriespel op, maar het volk jouwt hem uit en eist dat de Koning der Dwazen gekozen wordt. Iets verder van Gingoire vandaan danst Esmeralda, een zigeunermeisje. Frollo, die haar gade slaat, voelt een vreemde ge negenheid voor dit meisje. Plotseling gilt Es meralda als ze een afgrijselijk oog ziet dat haar aanstaart. Het is Quasimodo, de mismaak te klokkenluider van de Notre Dame. Het volk lacht erom en roept hem uit tot Koning der Dwazen van deze dag. Een paar soldaten stappen op Esmeral da af en bevelen haar te vertrekken, want zi geuners mogen niet in de stad komen. Ze vlucht de trappen op van de Notre Dame. Frollo gaat naar de kerk en ontdekt daar Esmeralda. Hij probeert haar te overreden in de klokketoren voor hem te dansen, maar als ze Quasimodo ziet rent ze weg. De ge bochelde volgt haar, werpt haar over zijn schouwder en neemt haar mee terug naar kerk. Gringoire probeert hem tegen te houden maar wordt neergeslagen. Kapitein Phoebus be vrijdt het meisje en neemt Quasimodo ge vangen. Madame Clopin, de koningin der be delaars, neemt haar mee naar de verblijf plaats der vagebonden. Gringoire strompelt naar binnen en de bedelaars willen hem hangen. Op het laatste moment redt Esmeralda hem door hem te trouwen waardoor hij één der hun nen wordt overeenkomstig een oud gebruik. De dichter komt echter tot de ontdekking dat Esmeralda hem slechts gerecht heeft uit medelijden Op een poloveld bij Parijs treffen we twee jonge vrouwen aan temidden van een zeer chic publiek, het zijn Jeanne en Maggy. Mag gy is zeer enthousiast over het vertoonde spel, maar de belangstelling van Jeanne gaat voor al uit naar de captain van een van de poloviertallen, Raoul. Jeanne komt uit Dyon waar haar man di recteur is van een plaatselijk dagblad, waar in hij geheel opgaat. Hun huwelijk is daar om een sleurhuwelijk geworden, waarin Jean ne geen bevrediging meer vindt. Om Raoul te ontmoeten en zoals haar man denkt, om de verveling van het plattelands- bestaan te verdrijven, brengt zij regelmatig 'n paar dagen door in Parijs bij Maggy haar jeugdvriendin. Als Jeanne meent te moeten gaan twij felen aan de huwelijkstrouw van haar man, worden haar bezoeken aan Parijs steeds veel- vuldiger en langduriger. Het kan dan ook niet anders of haar man moet gaan merken dat er voor Jeanne ook andere redenen zijn om zo vaak een bezoek aan Parijs te bren gen. Als Henry op een avond dronken thuis komt laat hij dit dan ook duidelijk merken, hij eist van haar dat zij Maggy (haar vrien din) en Raoul („een goede kennis") voor een weekend uitnodigt. Bij een eerstvolgend be zoek aan Parijs doet zij dit dan ook. midvoor Rutterkamp. (3-0) Onze plaatsgenoten bliezen hierna stoom af en SVZW kreeg gele genheid tot tegenaanvallen. Slecht schieten van de thuisclub en uitstekend keepwerk van Deijk maakten dat SVZW niet tot tegenscoren kwam. Toen Sportclub het initiatief weer nam bete kende dit een vierde doelpunt. Ter Harmsel 'was de maker er van. Met deze stand kwam het einde. Sportclub 2 verloor met 7-4 van SVVN 3. Sportclub 3 stuurde Enter Vooruit met een 6-1 nederlaag naar huis. Het vierde elftal leed te Lemele een 2-1 nederlaag tegen Sportclub Lemele. Sportclub A tenslotte ver loor met 6-3 van GFC. Zaterdag a.s. gaat Sport club I op bezoek bij ON 3 Sportclub 2 ont vangt Sp. c.l. Lemele 2. Sportclub 3 krijgt visite uit Nijverdal (DES 5) Sportclub 4 gaat naar Enter Vooruit 3 en Sportclub a ontvangt Excelsior B. Voor zaterdag a.s. staat de thuiswedstrijd op het programma tegen VVT uit Twijzeler- heide. De ploeg van Klaas Bosma heeft in het verleden nogal eens voor verrassingen ge zorgd en geniet reputatie om zijn enorme vecht lust. De roodbaadjes zullen zaterdag dan ook op zware tegenstand kunnen rekenen. Toch geloven wij niet dat de Friezen in staat zullen zijn Excelsior de beide punten te ont futselen. Voorwaarde voor de Rijssenaren is dat de boog gespannen bllijft gedurende de gehele wedstrijd. Excelsior 3 startte niet al te best in de nieuwe competitie. De eerste wedstrijd ging in Enter verloren, door een 4-2 nederlaag te gen Enter Vooruit 2. Excelsior 4 deelde in Nijverdal de punten met DES 3, uitslag 1-1. Het 5de elftal won thuis royaal met 7-0 van Sportclub Lemele I. De A-junioren moesten in hun nieuwe omge ving, in een door de Rood Witte jeugd goed gespeelde wedstrijd, in Losser met 2-1 hun meerdere erkennen in Losser A. Ook Excelsior B verloor (met 3-2) van Hol ten A. In deze wedstrijd had Excelsior B ze ker een gelijk spel verdiend. De C-junioren waren in Almelo te sterk voor La Première C en wonnen met 8-0. Het D-elftal tenslotte verloor in Haarle met het kleinst mogelijk ver schil (4-3) van Haarler Boys C. De wedstrij den van de E, F en G-junioren gingen niet door. Op het pupillen elftal na komen a.s. zater dag alle Excelsior elftallen binnen de lijnen. Excelsior 2 dat vorige week vrij was, speelt haar eerste wedstrijd in Hellendoorn tegen Vesos I. Excelsior 3 krijgt bezoek van SVZW 3 uit Wierden. Ook het vierde elftal speelt thuis en ontvangt SWN 5 uit Nijverdal, ter wijl Excelsior 5 op bezoek gaat bij DES 6. De A-junioren zullen als gastheer optreden van Heracles A. Excelsior B uitspelend moet kunnen winnen van Sportclub Rijssen A. De C-junioren die zo goed van start zijn gegaan zullen zeker proberen in Almelo tot een goed resultaat te komen tegen Heracles B. Het D elftal speelt thuis en ontvangt DES d. terwijl de E-junioren in Almelo tegen He racles C wel op heftige tegenstand zullen stui ten. Excelsior F ontvangt op eigen terrein Nij verdal C, terwijl tenslotte Excelsior G in Nijverdal de D-junioren van de club van die naam ontmoeten. Zal voor 14 dagen het slot van de wedstrijd benauwend voor Excelsior geweest zijn toen de Workummers bezig waren op de „Koerbelt" een hopeloos lijkende achterstand in een draai om te buigen, waarin ze overigens door tijdgebrek niet slaagden, hetzelfde geldt nu voor het Groninger Oranje Nassau. De Groningers hadden zich in de pauze een grote overwinning toegedacht, want wat zou er nog kunnen gebeuren nu zij reeds een 5-1 voorsprong haden veroverd? Let wel, in de eerste helft had Excelsior dus al vijf goals tegen, 'n hoeveelheid welke vorig seizoen tot de onmogelijkheden scheen te behoren. Het moet gezegd worden dat de Groningers zaterdag in de eerste helft goed speelden en schotvaardiger waren dan de roodbaadjes.. De Excelsiordefensie had op de snelle acties van O.N.-ers niet voldoende controle en na 5 mi nuten had Hoeksema reeds succes. Excelsior vocht hierna terug en na een ferm offensief bracht J. Wold de partijen weer naast elkaar. O.N. hield het beste van het spel en was voort durend voor de Rijssense veste te vinden. Spoedig gaf Siersma zijn ploeg opnieuw de leiding, terwijl evenlater Zuiderveen met een goed gericht schot een 3-1 stand liet noteren. Excelsior was nu even duidelijk aangesla gen en van deze omstandigheid maakten Ter- wal en Riddersma dankbaar gebruik en na men ieder een doelpunt voor hun rekening. Op grond van het vertoonde spel mocht O.N. inderdaad aanspraak maken op een voorsprong bij de thee, doch de behaalde score was toch niet conform de realiteit. Excelsior, dat in opperbeste stemming aan de tweede helft begon, liet reeds dadelijk zien dat 't niet zonder meer zou toelaten dat het 'n z.g. RKSV begon de competitie hoopgevend door een verdiende 3-2 zege te behalen op Rood Zwart uit Delden. De gasten, uit Delden gingen uitstekend van start en reeds in de 2e minuut lag de bal ach ter doelman Alferink. Wegens ongeoorloofd aanvallen kreeg Rood Zwart een vrije trap te nemen, even buiten het strafschopgebied. L. buiten H. Spoolder loste een keihard schot, waarop de RKSV goalie geen verweer had. Hoewel de Rijssense voorhoede niet stilzat, bleef aanvankelijk Rood Zwart domineren. Haar voorhoede richtte echter erg onzuiver, waar door doelman Alferink weinig gevaarlijk werk kreeg. Vooral L. buiten Spoolder was een door lopend gevaar voor de thuisclubdefensie. Toen na circa 20 minuten spelen 1. buiten A. Tusveld de bal goed van Reekers kreeg aan gegeven was doelman Tibbe kansloos (1-1). Hierna ging de strijd vrijwel gelijk op. Na de rust was het de thuisclub, die voortdurend de toon aangaf. Met verre trappen zette de achterhoede, die na rust een prima partij speelde de voorhoede aan het werk. Midvoor Markslag kreeg al spoedig een uitstekende kans maar hij schoot tegen de keeper op. De thuisclub bleef domineren en de kansen stapelden zich op. Stopper ter Doest, die uit stekend was begonnen begon onzeker te spelen. Tusveld schoot na een half uur spelen van dichtbij langs keeper Tibbe (2-1). Toen even later 1. binnen H. Reekers de stand op 3-1 bracht was de strijd beslist. In de laatste minu ten kopte H. v.d. Bolscher een hoekschop fraai, in, waarmee hij de einduitslag tot 3-2 reduceerde. Voor zondag staat er een uitwedstrijd op 't programma. In Boekelo zal moeten worden aangetreden tegen de oud KNVB-er Unisson. Het zal onge twijfeld geen gemakkelijke opgave worden. Wanneer echter de achterhoede een zelfde vorm demonstreert als j.l. zondag in de tweede helft en de voorhoede niet te nonchalant met de kan sen omspringt is succes mogelijk. Voor de overige elftallen ziet 't programma er als volgt uit: RKSV 2 - Haarle Boys. Hec tor 3 - RKSV 3, RKSV a - Twenthe a. RKSV b - SOS a. „inmaakpartij" zou worden. Aanvankelijk kon den de Groningers de Rijssenaren nog in toom houden, doch toen het tempo door onze plaats genoten werd opgevoerd, kwam de conditie van de Groningers in het geding. Eerst scoorde Van Vondel voor Excelsior uit 'n strafschop en twee minuten later liet H. Wold Excelsior's derde doelpunt noteren. Oranje Nassau trok zich nu geheel terug in de defensie en met kunst en vliegwerk werd het doel van Dij- kema voorlopig schoon gehouden. Er was nu voor Excelsior zo goed als geen doorkomen aan. Van Vondel en Leusink on dernamen legio acties over rechts, doch daar voor het O.N. doel een stevige muur was op getrokken, bleef vooreerst 'n volgende doorbo ring achterwege. Ongeveer 10 minuten voor tijd mocht Excelsior de tweede strafschop ne men, hetgeen 5-4 betekende. Excelsior bleef aanhouden- doch slaagde er niet in de nu wel verdiende gelijkmaker te scoren. Over enkele dagen is het weer Prinsjes dag. Op dinsdag 21 september 's middags te 13.00 uur zal H. M. de Koningin het nieuwe parlem ntaire jaar openen met het uit spreken van de Troonrede in de verenigde vergadering van de Eerste en Tweede Kamer, bijeen in de aloude Ridderzaal. De ogen van geheel Nederland zullen op die derde dinsdag in september wederom gericht zjjn op Den Haag en met name op het hart daarvan, waar de zetel der regering is gevestigd: het Bin nenhof. Het Binnenhof is een der belangrijkste his torische monumenten, niet alleen van 's-Gra- venhage, doch ook van Nederland. Haast elke periode van onze vaderlandse geschiedenis vindt men in steen geschreven. Achtereen volgens was er het bewind gevestigd van het Hollandse Huis (tot 1295), het Henegouw se Huis (tot 1345), Het Beierse Huis (tot 1433), het Bourgondische Huis (tot 1482), het Oostenrijkse Hu; (tot 1581) en het Huis van Oranje, tot op de huidige dag. Het oudste gebouw is het paleisje, dat graaf Willem II (1234 - 1256) er als jachtslot sticht te. Hierin bevindt zich de kamer, die latei- als „rolzaal" bekendheid zou krijgen en waar in o.a. het proces is gevoerd tegen Johan van Oldenbarnevelt, de raadspensionaris, die op 13 mei 1619 op het grafelijke hofplein is onthoofd. Graaf Willem's zoon, Floris V, (1256-1296) heeft de Ridderzaal laten bouwen. Hij gaf de opdracht daartoe in 1280 aan de toenmaals zeer bekende bouwmeester, Gerard van Ley- den, die er een vraeg-gotisch monument van maakte. Pas in 1904 is de „Hoghe Saai" het historische middelpunt van onze parlementai re democratie geworden. Op 20 september van dat jaar heeft koningin Wilhelmina het ge bouw officieel overgedragen aan de bestem ming, zoals wij die kennen en in haar volle omvang tot uitdrukking kwam, nadat P. J. H. Cuypers het monument vakkundig had ge- kens 1137. Totaal 1498 Prijzen: 20 melk- en kalfkoeien van 950 tot 1050 per stuk. 7 pinken van 750 tot 900 per stuk. 12 drachtige zeugen van 350 tot 400 p. stuk. 1125 biggen van 63 tot f 75 per stuk. Overzicht handel: Rundvee: handel kalm prijzen lager. Zeugen: handel redelijk vlot, prijzen hoger. Biggen: Handel vlot, prijzen staande tot iets hoger. restaureerd. Sedertdien spreekt het Staatshoofd de Troonrede uit in de historievolle omgeving van de Ridderzaal. De gouden koets, waarmede de Koninklij ke Familie van het „Paleisje" aan het Lan ge Voorhout via de Kneuterdijk en het Bui tenhof naar het Binnenhof rijdt, is een ge schenk van de Amsterdamse bevolking aan Koningin Wilhelmina ter gelegenheid van de troonsbestijging van deze vorstin in 1901. Het is een met klatergoud verguld, in renaissan- ce-stijl uitgevoerd en overvloedig versierd statie-rijtuig, dat door zijn pracht en praal in niet geringe mate bijdraagt tot de illusie van het sprookje, dat, zoals de overlevering het wil, op deze, overigens in de sfeer van zeer nuchtere cijfers gehulde dag, tastbare wer kelijkheid wordt. Als de „trein", zoals wij die hebben leren kennen, uitrijdt, wordt de koets van de hoge bok af bestuurd door een koet sier, die zes paarden ment. Het voorste tweespan wordt van de zadel uit bereden. Op de achterplank twee palfre niers in koninklijk livrei. Het gehele jaar staat de gouden koets naast de glazen koets in de koninklijke stal len. Op Prinsjesdag wordt hij naar buiten gereden om in al zijn glorie te schitteren, als het kan, in de gloed der stralen van een mild Oranje-zonnetje, maar in elk geval omhuld door de belangstelling en de genegenheid van tienduizenden langs de kant. 9.00 uur en 10.45 uur Ds A. Kool 19.00 uur Ds J. Vos WESTERKERK 9.30 uur Ds J. Vos 15.00 uur Ds W. van Tuyl ELSEN 10.00 uur Ds W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds A. Bregman 15.00 uur leesdienst GER. GEM. IN NED. ESKERK (BEVERVOORDE) 11.00 uur en 16.45 uur Ds Aangeenbrug GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 19.00 uur Ds Brinkman OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.00 uur, 14.30 uur en 19.00 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 19.00 uur Ds J. W. Slager NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Dr J. W. Samberg van Delden I I I I I I II I III I I Dl I I I I II I I I ll'll I I I I I I I i i; i i lil i t Prins kon, gehinderd door de onwillige achterpoot, niet de ge weldige sprongen maken, die hem die hij zo juist had ontdekt. Het Herta, de hond van Bosman, wist smalle wildpad ging vanuit het de stroper de die wetenschap moeras regelrecht naar de wei- stelde hem gerust. Het dier had ze den van de Loohoek. Harm maak- leer het voorjaar in de kop en was te een tocht, helemaal om het op weg naar een andere boerderij, drassige oord heen, om te zien, waar een loopse teef belangstelling of de bok nog meer paden ge- aantrok. Men kon nooit weten, of bruikte om zijn voedselterreinen te achter zo'n hondengedaante niet bereiken, nadat hij de dag in de- eens een jachtopziener of de man- ze moeilijk te betreden water- nen van de rijkspolitie op zou- jungle had doorgebracht. den doemen... Harm vond geen wildpaden meer. Enfin, boer Scholten, mocht hij Nergens anders stonden de scher- al weet hebben van de aanwezig- pe afdrukken van de reeëhoefjes heid van een reebok in zijn jacht- in de modder. Prins gebruikte veld kon hem niet voor zijn. Schol- slechts één wissel, die aan de ten zou morgenvroeg niet op die oostkant het moeras verliet en knotwilg zitten. Zou er niet getui- iiii i i:> naar de weiden met de vele voed- ge van zijn, hoe Prins de reebok moeiteloos over brede sloten en selrijke houtwallen leidde. De stro- over het wildpad kwam nader hoge prikkeldraadomheiningen puit. Hui md rolde Rei" door ppr J2Qcht dat wildpad weer op sluip^n> noch zou hij het schot naouen gebracht. Dan had hij n het gras. Nog eens richtte de Hij zag, hoe de groene moskus- horen, noch de smekkende inslag korte tijd 'n grote voorsprong kun- zich op zijn achterpoten op en dien- spns tussen de wor6telkronkels van van de kogel. nen nemen op de roodgepelsde de roodrok opnieuw een venijnige de 7warte eIzenj nacht na nacht Een luie avondwind bracht de achtervolger. Bij iedere afraste- stoot toe met de schei pe hoe waren opengereten door de trap- geuren van het hardgroeiende ring, waar hij onder door moest Rein bleef even versuft liggen. pejende reeëpoten, tot zich een hooigras mee en van heel ver kruipen, verloor Prins wat van de Dan kwam hij onzeker op de po- zwarte geul had gevormd 0ntei_ het luide lied van een grote ^jster. terreinwinst, die hij °P het blakke ten, waggelde even als een dron- barg prenten _Sp0ren- concentreer- Harm rook echter het frisse gras grasland op Rein had behaald. Zo kc ian, vluchtte opeens met gro- den zich tQt egn smal pad> dat Qp niet Evenmin hoorde hij de zan_ kon het gebeuren, dat hij opeens te sprongen naar de verre boszoom de twee steile oevers van een sloot ger. Hij „zag" slechts Prins de langs zijn Imkerflank een grauwe van het landgoed. zijn ejnde en een nieuw begin reebok als een zwarte, niet te mis schim omhoog zag veren. Vlak Hij ging toch maar liever ach- VQnd in twee diepuitgesleten groe- sen schim uit het duister van de bij zijn oor, hoorde hij het scherpe ter minder weerbaar wild aan, yen De ,aat waar de bok nanacht opdoemen en Harm wist, „klak" van opeenklappende kaken, zoals konijntjes en muizen. De zich afzet Qm dg Qver dat hy deze nacht weini zpu gla. De vos had een greep naar Prins vos had een te agressieve prooi het water te maken. Prins bleek pen, bang, dat hij de volgende och- keel gedaan De rover kwam net achtervolgd. Hij had gedacht op üjdeng zijn nachtelijke voedsei- tend niet op tijd in de wilgekop enkele centimeters tekort. een gemakkelijke manier voor da- tQchten fien ka oor over te ste_ zat Hadden de scherpe tanden van genlang genoeg smakelijk vlees te ken en had een weggetje do0r Het was al enige tijd donker, de vos hun doel met gemist, dan kunnen buit maken Maar de har- eén brede boswal; dat hem onge_ Het Weemselei.br0ek was een inkt- zou Rein geprobeerd hebben de de reeeschalen hadden die visioe- zign jn bgt mjdden van de gras_ zwarte massa met wat glinsteren- bok tegen de grond te sleuren, om nen uit z n sluwe mefisto-kop ge- landen bracht. de pc 'en en grillig kronkelende y P ?6 po lng e®n sl3Sen- Harm -ealiseerde zich, dat hij waterloopjes. Er klonken geluiden dodelijke beet toe te brengen. De Prins zette de tocht naar het oos- hier niet te lang moest rondhan- van een door het moeras naderend vos bleef opzn va- Prins voort- ten voort. Donkere gebouwen, in gpn Misschien kreeg de bok> die dier voorzichtige tred, want de rennen. Opnieuw liep hij iets op een krans van eikebomen, doem- nu ergenSi diep jn bet moeras, in blubber was verraderlijk en liet de ree in. Terwijl hij zich klaar- den voor hem op. De boerderijen z;jn ieger jag wej ]ucht van hem. niet gemakkelijk los, wat ze een- maakte voor n tweede, nu wellicht van de buurtschap, de Loohoek! 0pzlj van het reeëpad stond een maal yast had Kek de bunzing) beslissende sprong, zette de bok Akelig dichtbij blafte een hond. natuurlijke jachtkansel. Een for- die aan de rand van het broek naar plotseling de scherpe schalen diep Meteen daarna klonk het geunkel ge knotwdg waarvan de top half ratten loerde, keek nauwelijks op. m de drassige grond en stond stil. van een ketting. Het geluid stelde uitgehold was. Hij wist dat Prins do reebok die Zijn achtervolger schoot nog enkele de bok gerust Hondengeb af, dat Daar zou de st zich de om deze tijd zijn nachtelijke voed- meters door. Toen hij zich om- samengaat met gerammel, wist volgende ochtend, terwijl het nog seltocht begon, naderde. Dan kwam keerde, zag Rein, akelig dichtbij hij, hield geen enkel gevaar in. donker was_ installeren. Tegen de geweidrager overeind uit zijn de in fluwelige bast gehulde kop- Kettinghonden konden slechts bet ochtendgloren keerde de bok leger tussen de droge wortel- tooi van de ree. Hoe dreigend Prins lawaai maken. weer terug naar zijn dagverblijf kronkels van de elzen en trok lang- zijn stangen echter ook naar de Reeds de volgende dag ontdekte in het Weemselerbroek. Prins zou zaam, terwijl hij voortdurend vos uit stak, toch zou hij nooit pro- Harm Nollen, dat er zich een ree- Harm Nollen dan op slechts en- lucht nam, om zeker te zijn, dat beren om de aanvaller met zijn ^ok jn Loohoek ophield. Hij kele meters afstand passeren. Een er geen vijanden in de buurt wa- nog niet volgroeide gewei partij te kwam van zijn werk in de stad gemakkelijk doelwit voor de ge- ren, in de richting van de weilan- geven. Moeder natuur had de bok terug en was al zo dicht bij huis, oefende schutter in de wilgenkop. den. diep in zijn hart het besef meege- dat by de pittige geur van gebra- De bok was voor hem, gnuif- Toch werd de bunzing opeens geven, dat een gewei-in-ontwikke- den spek ujt moeders keukentje op de Harm. Hij was al bang geweest, attent. Hij luisterde aandachtig, ling moet worden ontzien. Elnd kon gnuiven. Toen zag hij, dat de dat Scholten hem voor zou zijn. De bok liet zich niet meer horen, november verliezen de reebokken bremstruikjes op de berm van hun Maar .de boer, die misschien nog En toch had hij de rand van het hun oude gewei. In december be- jonge loten waren ontdaan. En van niet eens weet had van de komst moeras nog niet bereikt. Hij stond gint de groei van 'n nieuwe, vanuit een overhangende eiketak, waren, van een ree in de buurtschap, kon kennelijk stil. En in het Weem- de op de kop achtergebleven rozen- een meter boven de grond, de dun- hem nu niet meer dwars zitten, selerbroek moest men zich liever stokken. In april is de koptooi com- s^e twijgjes afgevreten. Duidelijke De buit, dacht Harm, kon hem niet te lang op een en dezelfde pleet. In de tijd dat het gewei zich vraatsporen van reeën. niet meer ontgaan. Scholten zou plaats ophouden. Dan geeft men ontwikkelt zijn de bokken heel jn het gele zand van het karre- achter het net vissen. En nu de „moerasgeest" de gelegenheid voorzichtig. Tijdens hun tochten sp00r vond hij de afdrukken van de gauw naar huis. Voor de bok zijn een prooi te veroveren, door dichte bossen zorgen ze er reeëschalen, de hoefjes, als over- aanwezigheid bemerkte en wan- De bunzing probeerde lucht van voor, dat 't bastgewei - zo ge- tuigend bewijs van de aanwezig- trouwig werd. de bok te krijgen, maar de wind noemd omdat er tijdens de groei heid van een ree in de buurt. Vanuit het oosten kwam de sche- blies uit de verkeerde hoek. Nog een fluwelige huid of bast omheen Het duurde nog geruime tijd, voor mer over de Loohoek. Terwijl hij steeds hoorde hij geen geluiden, is - niet in aanraking komt met Harm het dagverblijf van Prins huiswaarts ging, luisterde Harm die er op wezen, dat de bok weer overhangende takken en andere de reebok ontdekte. Toen hij, in de naar de kieviten, die boven het in beweging was. Zou Prins soms obstakels. tijd, dat maart op zijn laatste be- grasland duikelden en van wie hij onraad vermoeden? Rein de vos liep om de bok heen nen liep, na het werk, het veld de eerste eieren onder de pet had. De bunzing richtte zich hoog op Hij probeerde een gunstige aan- was ingetrokken om de eerste Hij schrok hevig, toen hem een en stak zijn snuit in de wind, valspositie te vinden. Prins draai- kievitseieren te zoeken, lokaliseer- donkere dierengedaante over het die de geuren van de buurtschap de echter met de cirkelende rover de hij de bok. karrespoor tegemoet schoof. Een meevoerde. Maar ook nog iets an- mee. Onverwacht ging d^ bok zelf Harm Nollen liep zo geruisloos verschrikt gejank, een zijsprong, ders, want de kleine rover sprong tot de aanval over. Zijn rechter mogelijk om het grote ehenmoe- een grote herdershond verliet de plotseling opzij en huppelde snel voorpoot schoot uit en de vos kreeg ras, het Weemselerbroek, heen. weg en sloop, door de weide, in naar de dichte ondergroei, een hevige slag onder zijn spitse Het was een drukbegane reewissel, een grote boog om Harm heen. (Wordt vervolgd)

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 3