LOESJE HAMEL IN ZIJN KIELZOG.... Reizen met een snelheid van 10 eeuwen per uur Duitse textielindustrie voor nieuwe taken HARDE CONCURRENTIE Vrijdag 3 september 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 BANG Superstelsel Toen JAN CREMER nog een volslagen onbekend en onbemind personage was, die alleen maar opviel door zijn grove en humorloze taal, ontmoette de schrijver van dit artikel, Wilko Bergmans hem op het paradijselijke eilandje in de Middellandse Zee, Ibiza Hij verbleei daar enkele jaren geleden met een grote herdershond en zijn meisje Hester, met wie hij nadien is getrouwd en die drie kinderen van hen groot brengt. Ook toen was Jan een grote bluffer en hij was „gek" op het contao met verslaggevers. „Ik wil in het nieuws! Hoe, dat kan me niet sche len schrijf maar dat ik een schoft, een niksnut, een vuile commu nist ben! Voor mijn part pen je neer, dat ik fascist ben als je maar wat schrijft! Ja, ik rook marihuana, daar in mijn tuintje heb ik zelfs een aanplant van verdovende kruiden Jan Cremer werd naar ik later vernam van Ibiza verwijderd door de Spaanse politie. Op school leerden we de indeling der geschiedenis in tijdperken, die begon met de prehistorie. Vervolgens de oude geschiedenis; de Middeleeuwen; de nieuwe geschiedenis, die begint met de ontdekking van Amerika en dan onze tijd; de nieuwste geschiedenis, die de ene leraar laat beginnen bij de revolutie van 1848, de andere bij de eerste wereldoorlog. Deze indeling van de geschiedenis is een indeling van de tijd! En wel die tijd waarin de mens aanwijsbaar aanwezig is ge weest. Wie wel eens over de tijd heeft nagedacht moet het op de duur zijn gaan duizelen. Maai voor we een spel met de tijd en de geschiedenis spelen is het toch wel noodzakelijk om over de tijd iets meer te vertellen. KWETSBAAR LOESJE HAMEL MENSEN BUIGEN Geen maatstaf Jan-de charIatan-Crer"er: „vreten in Hilton" weinig tiid voor.De ooen moet ge teld worden en dat 15 een belangriike zaak Loesie Hester en al die an deren tellen graag mee' snoeft hij, terwijl hii voor de variatie zijn smo king aantrekt en tientallen minuten voor de spiegel zijn voordeligste gezicht be studeert. In de hoek van de suite staat een oiek-up naast wat vreemdsoortige oop- oen Jan zet een nieuw plaatie op en danst door de kamer. Het „beest Jan", zoals hij zichzelf eertilds op Ibiza bij voorkeur noemde, is nu gentleman Jan geworden Nonchalant speelt hij met het namaakpistooltie In ziin handen. Maar ik zie aan ziin feltse schuwe ogen dat hii in feite een lafaard Is! Eén. die verschrikkeliik bang is voor politie en dood Hii speelt hel spelletie in ziin roze pak en spitse schoenen. Jan Cremei acteerd in een glanzende smoking en hij lacht in ziin vuist omdat hii de we reld heeft beet gehad met zijn leugens en verzinsels in het vunzige pamflet dat „Ik Jan Cremer" heet Of Jan Cremer in de VS net zo'n succes zal hebben? Of ziin afwezigheid lang rust tn Nederland zal geven? En zal ziin tweede boek net zo'n succes worden als zijn eerste? Wie zal hel zeggen? Wie....?? Het publiek.... wij!!! Wilko Bergmans. Hef .beest" Jan Cremer samen mei zijn vuuv Hester en twee van hun kinderen. Onderzoekingen hebben aangetoond, dat ons sterrenstelsel een onderdeel is van het melkwegstelsel, dat met ve le andere soortgelijke stelsels een su perstelsel vormt. Alleen al het zichtbare gedeelte van het heelal tot afstanden van 2 tot 4 miljard lichtjaren bestaal uit 100 tot meer dan 1000 van derge lijke supersterrenstelsels! Kan een eenvoudig mens zich dan nog afvragen wat tijd is? Misschiei wel! Indien we een spel met de tijd gaan spelen! Er is berekend, dat het heelal ca 10 miljard jaren geleden zijn bestaande vorm kreeg. De leeftijd van de aardt kunnen we stellen op 1200 miljoen jaar. Het leven op aarde is zo'n 540 miljoen jaar geleden begonnen Laten we zeggen, in verband met ons tijdspe! dat de oermens op aarde verscheen precies 8 760.000 iaai geleden Waai we nu vanauit gaan is dat deze 8.760 000 jaren leven op aarde gelijk zijn aan 1 jaar van 365 dagen Dan kan het spe beginnen Het eerste voorkomen van planten en dierenleven ligt ruim 62 jaren voor ons jaar uit dit spel. De amfibieën verschijnen ca 40 jaren en de eerste reptielen ca. 30 jaren daarvoor. In het begin van ons jaar gebeurt er niets, alleen de oermens tracht zich in stand te houden tegen het soms barre klimaat. tegen enorme zoogdieren waaronder de mammoetholifanten, sa bel tandtijgers en andere verschrikke lijke dieren van uitzonderlijk formaat. Als de eerste ijstijd plaats vindt is het al St. Nicolaas. de avond van de 5e december. De tweede ijstijd is er tussen 12 december, 22.00 uur en 14 december, 21.00 uur. De vierde en laatste duurt van 27 december 22.00 uur tot 31 december 14.00 uur Omstreeks de Kerstdagen ligt het leven van de Neanderthaler, één van de type oermensen op aarde, die in de grotten o.a. van Zuid Frankrijk ons zijn prachtige muurschilderingen na liet. In de tijd van 31 december, die laat ste dag van ons jaar, waar we voor de rest van dit verhaal bij zullen blijven, en wel al om HALF ZES IN DE AVOND worden de dode mensen begraven in bouwsels van grote stenen; ze maken gehruik van bronzen en koperen ge reedschappen; er is veeteelt en land bouw en er wordt handel gedreven. Omstreeks 6-30 uur komt de wereldge schiedenis in 't Oude Oosten op gang met de ontginning van de Nijldelta, die leidt tot 't hoog culturele Rijk de Egyp- tenaren. 'n gecentraliseerde ambtena ren staat. Om 4 min. over half 8 wordt de eerste pyramide, de getrapte van Sakkara gebouwd. Het is 9 uur 4 min in de avond als de Joden onder leiding van Mozes uit Egypte naar het Beloof de Land trekken. Zeven minuten voor half tie als Nebukadnezar de stad leruzalem verwoest en het Joodse volk wegvoert in Babylonische ballingschap, terwijl in Griekenland de cultus van Delphi zijn intrede doet met de eisen tot rein heid en de orakeluitspraken beginnen. Het Griekse tijdperk van Perikles, dat om 21.35 uur begint is na één mi nuut al weer verleden tijd. Zestien se conden na 22.00 uur begint de Romein se keizertijd en wordt Egypte een Ro meinse provincie Om 22 uur 3 min en 16 sec wordt Jezus Christus te Bethle hem geboren en het is 22.25 uut als de volksverhuizingen beginnen en daar mee de onderdang aan het machtige Romeinse Rijk aankondigen, dat om 21.17 uur was gesticht. Karei de Grote stichter van 't Frankische rijk krijgt v. zijn regeringsperiode drie minuten; hij sterft om 9 min. voor 11! Om 23.08 u. begint de eerste van de zeven kruis tochten naar het Heilige Land. Om 23.28 uur verjaagt Jeane d'Arc 't Engelse la ger en ruim 10 sec. later sterft zij op de brandstapel, na een onrechtvaardig proces De nieuwe geschiedenis begint om 23.32 uur, 3 minuten en 50 seconden na de dood van Jeanne d'Arc met de ont dekking van Amerika door Chr. Colum bus en om 23.36 uur begint de Tachtig Jarige oorlog, die precies 4 minuten en 48 seconden in beslag neemt. Om 23.57 uur van de laatste dag van ons jaar begint de Eerste Wereldoor log, die na 15 seconden voorbij is, maar de vrede is bijna onmeetbaar! Om 23.58 uur begint de Tweede Wereldoorlog, die na 20 seconden is afgelopen. Er rest ons dam nog één minuut en 37 seconden tot middernacht. Dan be gint een nieuw jaar, voor ons in de „langzame" tijd en voor onze 1 jaar durende kosmische kalender, waar we doorheen raasden met een snelheid van 10 eeuwen per uur! Het spel is uit en wat is tijd? Een bijzondere klok waarin een me chanisch uurwerk van verfijnde en we tenschappelijk verantwoorde construc tie het verloop van de tijd aangeeft doch tevens de loop der sterrenstel sels aanwijst en hun plaats ten opzicht van elkaar. Duidelijk onderschijdt men de kink fee- tijd van 2 x 12 uren, de diere nte- kens, de aarde in het midden en de 12 maanden van het jaar. over een zaak veel wordt geschreven wil het grote publiek het naadje van de kous weten en daarom rent Cre- mer's boek naar de kwart miljoen! „Buiten staat mijn witte Mercedes Vertel het ze maar. ie lezers! Ik rii als een prins door Amsterdam. Vroeger kon ik nog geen tramkaartje betalen. Ik lach ze allemaal uit!! Zelf de be lastingen Wist ie dat ik drie en der tig „rood" (33 mille) aan inkomsten belasting heb moeten betalen Heb ik niet betaald hoor! Maar iullie. die miin boek hebben gekocht omdat ze het moe ten kopen, omdat ze de vuiligheid wil len lezen, die ik heb geschreven Ha hal!" Jan Cremer nipt voorzichtig aan de grote bokaal en gaat gedwee in een hou ding liggen als ik de camera on hen- richt „Aan de ene kant ben ik een aar dige iongen en aan de andere kant een schoft! Ja. Jantje Cremer kent zichzelf wel Ik laat het geld rollen om er nieuwe duiten mee te veroveren! Slim hè?! Miin tweede boek is bijna klaar. Koop een Cadillac met rode voe ring.. ha. de meiden zijn er gek op Of ik nog schilderia zeker", stottert Jan van enthousiasme „Nu heb ik er De jonge zakenman, op 25-jarige leef tijd wei één van de jongste leden van de directie van een Duitse onderne ming, glimlacht vergenoegd voor zich heen. Zijn onderneming, een textiel- concern in het zuiden van de Duitse Bondsrepubliek, dat tot de zes groot ste bedrijven in deze branche in het land telt, is zojuist wat economische kracht betreft aanzienlijk gegroeid. Een nieuwe dochtermaatschappij behoort van nu af tot de wijdvertakte textiel- groep, die nu met een kapitaal van meer dan 20 miljoen mark. langzaam op de internationale markt een rol begint te spelen. Nog dit jaar zal een totale omzet van rond 140 miljoen mark te ver wachten zijn, en het is wel zeker dat men al binnenkort met het belang van financieel sterke handelspartners in het buitenland rekening moet houden. Men vreesde bij deze firma de concurren tie niet, en om zoveel optimisme in zekere zin te rechtvaardigen, be gon de jonge industrieel zijn gasten de geschiedenis van zijn grootvader te ver tellen, de waardige stichter van het bedrijf, die juist 70 jaa> geleden in 1895 de eerste steen voor de huidige welstand ners, met een weefstoel, die in de kelder gelegd had. in een dorp van 800 inwo- stond en bij petroleumlicht met hand- Enige tijd geleden zag ik „Ik. Jan remer" terug. Zetelend als een vorst p een troon, in een gedempt verlich- e suite van het Hilton Hotel aan de Apollolaan te Amsterdam. Hij droeg een roze kostuum „kost even acht- aonderd gulden" - met vuurrode voering en zijn haar was met peroxyde gebleekt Van de nonchalante knul op Ibiza, die nauwelijks te eten had en die er uitzag als een zwerver, was niet veel meer over. Cremer was in goeie doen geraakt door zijn geruchtmakend boek, dat door velen gelaakt, maar door nog veel meer mensen wordt gelezen. „Ik Jan Cremer" heeft bijna een kwart miljoen exemplaren bereikt en de auteur is een rijk man geworden. Rijk.in de zin van veel show, gekletter met cij fers, gerinkel met champagneglazen, ge goochel met bankbiljetten, die achte loos uit broekzak en bureaulade wor den getrokken. In het „kloffie van achtmeijer", om het in zijn eigen woorden te zeggen, liep Jan Cremer over het zachtgroene tapijt van zijn voorlopige tehuis, dat hij had verruild voor een bouwvallige bo venverdieping in de Jordaan. De koning van het Vieze Woord, de meester met de vunzige pen was zich welbewust van zijn kwetsbare popula riteit! Hij scheen de man in bonus en met het air van een bon Viant belde hij de hotel-keuken en bestelde een rits dranken en „wat te vreten, als het maar lekker is!" „Man,.ik ben voor de vier de keer vader geworden. Hester ligt in het ziekenhuis. Het is een zoon! Ik ben nu zes en twintig jaar en heb dus wel mijn best gedaan om de overbe volking van Nederland wat te bevor deren. De jongen heet Clifford Caleb en ik heb net kaarten rondgestuurd, waarin ik mijn vrienden en vijanden vertel dat vader en moeder in goede welstand verkeren." In zijn ijver om zijn nieuw verworven schatten allemaal aan mij te tonen, valt Jan Cremer over zijn eigen woorden. Hij stottert van trots wanneer hij zegt: „Hoe vind je mijn nieuwe smoking, ook rood gevoerd, kost acht meijer. Ik heb wel drie van zulke pakken. Ha, daar is de ober! Geef het bonnetje maar hier. Zo, dat is getekend. Neeinschen ken doe ik zelf!" Cremer drinkt cognac met drie ster ren en wanneer hij ongegeneerd ach terover leunt op de zachtverende so fa, zegt hij: „Ik heb een Amerikaanse vlag in deze kamer opgehangen omdat ik binnenkort voor de tweede keer naar New York vlieg om de contracten voor de Ik Jan Cremer-film te gaan tekenen. Wist je dat mijn boek in vijftien lan den uitkomt en dat drie regisseurs werken aan het scenario van mijn le vensverhaal Opeens gaat de deur van de suite open. Een lang donker meisje trip pelt op hoge hakjes binnen en omhelst Cremer innig. Het is een bekend Am sterdams fotomodel, Loesje Hamel, die in de schaduw van de geweldenaar leeft en waarover de gruchten de ronde doen, dat zij zijn tweede echtgenote zal worden. Met een revolver-aansteker ont brandt Ik Jan Cremer een sigaret voor snoesje Loesje en gaat overstoorbaar verder: „Ik was vroeger arm. Met mijn moeder in Enschede heb ik heel wat ar moede doorgemaakt, maar ik wist, dat is eens rijk zou worden en dat ik alle rottigheid van mij af zou schud kracht bediend moest worden. Zoveel zakelijk succes valt echter lang niet de hele Duitse textielindus trie ten deel, waarvan het beeld op het ogenblik door sterke contrasten beheerst wordt. Gaat men de histo rische ontwikkeling na dan blijkt, dat het een branche van kleine en mid delgrote familiebedrijven is. Ook thans nog werken er maar in 5 procent van de meer dan 4.000 ondernemingen meer dan 500 arbeiders, het aantal firma's met een iaaromzet van meer dan 100 mihoen Dmark ligt onder de tien. Met bijna 600.000 werknemers is zij echter ook de verreweg grootste branche van de Duitse consumptiegoederenindustrie Samen met de zeer nauw me; haar verwante kledingindustrie neemt zij echter ook de verreweg grootste bran che van de Duitse consumptiegoederen industrie. Samen met de zeer nauw met haar verwante kledingindustrie nee zij gemeten naar het aantal werk nemers, naar de bouw van machines in de gehele industrie de tweede plaats in. Deze voor de Duitse economie dus zeer belangrijke bedrijfstak, die voor de eerste en ook nne tussen de beide wereldoorlogen veel exporteerde en aan zienlijke winsten op de uitvoer maak te, bevindt zich thans in een nieuwe duitse textielindustrie De wetenschap, die bij haar onderzoe kingen in 't heelal te maken kreeg met duizelingwekkende afstanden en ont zaglijke snelheden had geen objectieve maatstaf, o.a. omdat alles in beweging is! Met de publikatie in 1916 van de al gemene relativiteitstheorie van prof. Albert Einstein kon verder worden ge werkt, wat tevens tot de veronder stelling leidde, dat de uitdijende bewe ging van het heelal gekromd is; ergo de ruimte is gekromd. Beweging op zichzelf bestaat niet. alleen ten opzichte van iets anders. Twee treinen, die naast elkaar even snel rijden in dezelfde richting staan ten opzichte van elkaar stil, niet ten opzichte van een koe in het weiland ernaast. De zeer grote snel heden, waarmee veranderingen in de kosmos (en ook in de microkosmos van het atoom) plaatsvinden kunnen slechts berekend worden rekening houdend met de betrekkelijkheid (relativiteit) van die snelheden t.o.v. elkaar. Een ruimtelijke afstand wordt gemeten in tijdseenheden. Hierbij wordt uitgegaan van de constante snelheid van 't licht, die 300.000 km per sec. in 't luchtle dige bedraagt. Een lichtjaar is dan te berekenen in: aantal sec per jaar x 300000 km Zo wordt de afstand zon aarde door het licht afgelegd in 1 uur. 23 minuten en 7 seconden; de afstand is dan 149.600.000 km. Ik Jan Cremer-zêlf en de actrice Loes Hamel op een z.g. sensa tionele foto. Deze belachelijke pose is een bewijs van de grote puber, die de geblondeerde Jan Cremer is. den! Dat is mi.i gelukt! Ik zal miljo nair worden dat bezweer ik je. Het ruimteschip van de toekomst op weg naar de planeet Mercurius. Op de achtergrond de miljoenen melkweg stelsels, die met ontzettende snelheid rondwentelen en zich daarbij boven dien van elkaar verwijderen. ontdekt, dat het heelal uitzet met een snelheid, die toeneemt, n.l. per miljoen lichtjaren met ca. 25 km. per seconde Dat wil dus zeggen, dat alle hemel lichamen zich van elkaar verwijde ren, de ruimte in! Tevens gaat de mo derne wetenschap bij haar onderzoekin gen ervan uit dat ruimte en tijd gelijkt waarden van eenzelfde orde zijn. Tijd en plaats doet de dief stelen... zegt het spreekwoord. Alles neemt op een bepaald ogenblik (in de tijd) een bepaalde plaats (in de ruimte) in en is dan waarneembaar. Omdat tijd zich in één en dezelfde richting verplaatst, wordt de toekomst uitein delijk verleden. Men kan de tijd voor stellen als 'n lijn met punten van ogen blikken. Tijdstudie hangt dus samen met bewegingsstudie. Op dit idee geba seerd schreef de Engelsman H. G. Wells al in 1895 een novelle, „De tijdmachi ne" (vert. Prismareeks no. 427), waar in een fantasierijke jongeman een voer tuig construeert, waarmee hij in de tijd kan reizen; achteruit, terug tot voor zijn geboorte en vooruit tot voor bij onze eeuw. Dat hij met het schrijven van het ik-boek, die vermeende status bereikt, interesseert Jan Cremer niet. Geld., poen. eer of oneer, bekendheid, berucht heid, beroemdheiddat zijn de za ken die hem wat doen. De mensen bui gen, omdat hij met klatergoud smijt; de mensen omringen hem, omdat hij ge makkelijk een drankje weggeeft, maar de mensen hebben het duivelse spel van deze knaap niet door. Hij is er alleen maar op uit populariteit te verwer ven en op te vallen en hij is de beste public relations man van Jan Cremer: zelf! De komedie, die hij in het Hilton Hotel opvoerde was zo geraffineerd, en door dacht, dat hij er zelf in geloofde. Cre mer is géén dronkaard.., géén straffe strootjesroker..; géén roulettespeler..! Hij is meer een burgermannetje, die de instinkten van de mens weet te be spelen en de goedgemeente de indruk wil geven, dat hij een gemene schoft, een liederlijke vrouwendief. een ver slaafde aan verdovende middelen is NeeJan Cremer is alleen maar een duitendief, die als de dood voor de justitie is en die zich verschuilt ach ter zijn uitgever. Jan Cremer met zijn oerdegelijke voornaam heeft Holland op stelten gezet en hoe meer tumult, hoe meer herrie er over het vieze ge schrift is, hoe beter. Dat is gewoon een weluitgedachte techniek. Wanneer er Om te beginnen is tijd de voortdurende beweging van heden naar toekomst. Een persoon, die in een bepaalde tijd leeft en daarin mededeling doet over een zeker gedeelte van die tijd is ovei die tijdseenheid onzeker. Een objec tieve, dus onpersoonlijke maatstaf b.v een mechanische klok, die de dag in gelijke partjes van uren, minuten en seconden verdeelt. De tijdsduur van een dag wordt bepaald door de aswenteling van de aarde. Sinds Nicolaus Copernicus" studie over het heelal (gereed in 1530 gepubli ceerd in 1543 en van 1616-1759 op de index) is niet de aarde, maar de zon het middelpunt van ons draaiend zon nestelsel en draait de aarde om zijn as met een snelheid (aan de eve naar) van 464 km. per seconde. Voor de tijdsindeling van dag en nacht maakt het niet erg veel uit of zon nu z.g. in de zee zakt of dat de aarde draait, op welke wijze steeds een ander ge deelte door de zon kan worden be licht. Maar voor een verdere studie blijkt een zon, die in de zee zakt een onhoudbare gedachte. De tijd heeft vleugels maar toom noch teugels. Sinds deze eeuw heeft de wetenschap

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5