J VEERTIG JAAR Vriendschappelijke wedstrijd werd in onvriendelijke stemming gespeeld DE MOORDENAAR VAN HET MOERAS Adj. Van de Weerd benoemd lot groepscomm te Rijssen Raadsbesluiten goedgekeurd Geen bezwaarschriften Windhonden vereniging krijgt renbaan „De Koerbelt in huur Predikbeurten EXCELSIOR VERLOOR IN DENEKAMP door Harry Wonink Weekblad voor Rijssen (2) geleden schreef het Rij ssen Vooruit in de finale Excelsior heeft 400 leden Wedvlucht „De Zwaluw RKSV verloor met één doelpunt verschil Wedvlucht „Het Luchtvermaak" Vrijdag 27 augustus 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 3 Irriterend S.O.S. met Abe (wordt vervolgdk Met ingang van 16 sep. a.s. is benoemd tot groepscommandant van de rijkspolitie te Rijs sen, de adjudant van de rijkspolitie K. v.d. Weerd, thans groepscommandant van de rijks politie te Tubbergen. Adjudant van de Weerd begon zijn loop baan bij de marechaussee te Zutfen op 8 okto ber 1937. Hij is het oosten steeds trouwgebleven en kreeg achtereenvolgens de volgende stand plaatsen toegewezen: Ootmarsum-Glaner- brug, Enschede, Almelo en Wierden. Op 1 mei 1961 werd hij bevorderd tot adjudant en benoemd tot groepscommandant van de rijkspolitie te Tubbergen, waar hij op 8 okto ber 1962 zijn 25-jarig ambtsjubileum vierde. Adjudant Van de Weerd is Ned. Herv. en 50 jaar oud. Deze archieffoto toont ons Adjudant Van de Weerd toen hij in Tubbergen zijn 25- jarig ambtsjubileum vierde. De jubilaris (links op de foto) wordt hier door opper wachtmeester Beun geluk gewenst na mens de reservepolitie. In het midden burgemeester Kolenbrander. Het college van b. en w. deelt de raad mede, dat de raadsbesluiten tot aankoop van de woningen Kerkstraat 8, Kerkstraat 10 en Kerkstraat 12 door Ged. Staten zijn goedge keurd. Voorts wordt medegedeeld dat ingekomen is een brief van de heer H. Baan, Tabaksgaar- de 47 over schade door wateroverlast en van de heer H. J. Overweg, Boomkamp 11 „betref fende weigering van een bouwvergunning voor een garage van betonplaten met steenmotief". B. en w. stellen de raad voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. Voorts is van Ged. Staten ingekomen een brief betreffende een wijziging van de ver ordening betreffende de bescherming van de schoonheid van stad en land. De wijziging betreft de uitbreiding van de werkingssfeer der provinciale verordening ook over de totale bebouwde kom dezer gemeen te. B. en w. stellen de raad voor niet met de wijziging akkoord te gaan „gezien Uw eer dere beslissingen omtrent deze zaak". Van 19 mei tot en met 17 juni 1965 heeft ter secretarie voor een ieder ter inzage ge legen het ontwerp van de herziening van het uitbreidingsplan Noord (IV D). Deze herziening betreft het verlengen van de bouwstrook aan de noord-westzijde van de Nijverdalseweg nabij de Maatgraven. Voor het betreffende perceel is een bouwaanvrage bin nengekomen en er bestaan naar de mening van b en w geen bezwaren de bouw op dit laatste perceel vóór de Maatgraven mogelijk te maken. Bezwaarschriften zijn niet ingeko men. B. en w. stellen de raad voor over te gaan tot vaststelling van deze herziening IV D van het uitbreidingsplan Noord. RIJSSEN, 21 augustus 1935. ZIJN WE ER NU? Deze vraag, Mijnheer de Redacteur, heb ben we ons zelf gesteld, toen we vernamen van de inwerkingstelling der nieuwe bepaling in de politieverordening, waardoor café's enz. den gehelen Zondag gesloten moeten blijven. Men- schen van de mentaliteit onzer rechtsche raads leden bekommeren zich natuurlijk niet om vreemdelingenverkeer en dergelijke wereldsche dingen. Volkomen terecht! Zij houden zich bezig met grootschere dingen, met de ver heven taak eener christelijke overheid! Vandaar, dat wij in Rijssen, naast het ver bod om te zitten op de bermen der wegen met iemand van andere kunne en naast het zoo prachtig gehandhaafde vloekverbod, kun nen bogen op een Christelijk tehuis, waar de jongelieden des Zaterdagsavonds kunnen wor den bezorgd om te vertoeven onder de hoede van brave lieden, die zich op onderhoudende en aangename wijze met hun bezig houden. Want ze weten het wel, de paedagogen, dat jonge menschen voor hun normale ontwikke ling behoefte hebben aan ongedwongen vroo- lijkheid en ontspanning. Nu, daarvoor zorgt onze Chr. overheid in meer dan voldoende mate! Bijna geen plaats in ons land zoo christelijk als Rijssen, maar, bijna geen plaats ook waar men de behoeften van onze kleine en groote kinderen zoo goed begrijpt als juist in Rijssen; we zouden bijna geneigd zijn het goede deel onzer vroede vaderen een kinderlijken geest toe te schrijven (maak er geen kinderachtig of kindsch van, zetter), zoozeer bewijzen ze een goed begrip te hebben van hun taak. Die eer moet men hun nageven! Wij vernemen, dat het „rechtvaardige" (zullen we maar zeggen) deel onzer vroedschap een zeer toe te juichen maatregel overweegt, strekkende des Zondags, na kerktijd, de wegen, naar Rijssen voerende, met boomen af te sluiten, teneinde elke aan raking met de buitenwereld te kunnen ver mijden. Zoo zijn we op den goeden weg! En meteen is nu m'n vraag van 't begin beantwoord. Neen, we zijn er gelukkig nog niet! En met vertrou wen wachten we af wat de knappe koppen in den raad verder zullen doen ter verhooging van het door hun toedoen, reeds zo gestegen ze delijk peil onzer ingezetenen. Met dank voor de plaatsing» H. Nadat de raad het gebruik van de voetbal terreinen van het sportveldencomplex reeds had geregeld, stelt het college van b. en w. thans aan de raad een regeling voor met be trekking tot het gebruik van de windhonden renbaan door de windhondenrenver. Rijssen. Teneinde de kosten voor de vereniging zo laag mogelijk te houden, heeft het bestuur van de windhondenrenvereniging verzocht zelf de baan te mogen maaien, terwijl ook met eigen krachten het juryhuisje is gebouwd. De sport- en culturele commissie heeft ge- Het aloude Rijssen Vooruit dat heeft inge schreven op het Hector-toernooi te Goor, heeft (met diverse nieuwe spelers) tot nog toe in dit toernooi geen gek figuur geslagen. Nadat de geelzwarten GFC een 2-0 ne derlaag hadden toegebracht, werd zondag j.l. de strijd aangebonden tegen WW. In een bij zonder goede wedstrijd, waarin Rijssen Voor uit doorlopend in de aanval was, boekten on ze plaatsgenoten in de 15e minuut succes. Een harde kogel van Makkinga werd door een der achterspelers van WW met de hand gekeerd. H. Mulder benutte de toegestane strafschop feilloos. Even later werd het 2-0 toen Zwoferink prachtig inkopte. Ook na de rust bleef R.V. sterker, doch het bleef bij één treffer van Meijer, die na een soloren Nijland de bal toe speelde, op tijd terug kreeg en daarna on houdbaar scoorde. Drie minuten voor tijd kreeg WW zowaar nog een tegenpunt. Rijssen Vooruit ging door deze zege naar de volgende ronde. Deze ronde werd een uur later reeds gespeeld en wel tegen Twenthe in Goor. Be grijpelijkerwijze deed zich bij de RV-ers de vermoeidheid gelden in deze tweede ronde, doch het pleit voor de geelzwarten, dat zij van begin tot einde zijn blijven vechten voor de overwinning. De overwinning is er ook ge komen, n.l. door een treffer van G. Nijland. Zondag a.s. komt Rijssen Vooruit uit in de fi nale tegen Delden. Deze wedstrijd begint om half vier. Schrevên we voor 14 dagen terug dat Excel sior bijna 4"0 leden had, thans heeft de ver eniging deze mijlpaal in haar bestaan be reikt. Eén dezer dagen kon de secretaris het 400ste lid inschrijven. Het is de jeugdige A. Polhoud, Elsenerstraat 55. In verband met dit feit werd door het bestuur aan de 400ste Rood-Witter eeh verrassing aangeboden. Zaterdag a.s. worden door verschillende elf tallen van Excelsior oefenwedstrijden ge speeld. Excelsior 2 krijgt bezoek van Voorwaarts 2 terwijl Excelsior 3 Voorwaarts 3 uit Vriezen- veen ontvangt. Het vierde elftal krijgt als te genstander de nieuwe zaterdagclub Sportclub Daarle. Van de junioren brengen 4 elftallen een be zoek aan de junioren van GFC Goor De postduivenvereniging De Zwaluw nam deel aan een wedvlucht op Aschaffenburg (afstand 317 km.). De duiven werden gelost om 7 uur en win naar van de vlucht werd G. Slagers, die zijn eerstaankomende duif constateerde om 11.03.31 2e werd G. Poortman, 3 A. Struik, 4 G. Poort man, 5 G. Slagers, 6 H. A. Koedijk, 7 A. Struik 8 A. Struik, 9 en 10 G. Slagers. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. A. Kool 19.00 uur Ds. J. Vos WESTERKERK 9.30 uur Ds. J. Vos 15.00 uur Ds. W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur Ds. A. Bregman (Bed. H.A.) 15.00 uur leesdienst 19.00 uur Ds. A. Bregman (Nabetr.) GER. GEM. IN NED. ESKERK BEVERVOORDE 11.00 uur en 16.45 uur Ds. Aangeenbruc OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.00 uur en 19.00 uur Ds. Vosman 14.30 uur leesdienst GEREF. KERK BOOMKAMP Drs. R. v. d. Berg van Bodegraven OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur, 15.00 uur en 10.00 uur Ds. J. W. Slager adviseerd de vergoeding voor de vereniging te bepalen op 750,- per jaar en de vereniging zelf te laten zorgen voor het maaien en an dere voorzieningen. Omdat de gemeente ook het materiaal voor het juryhuisje ter beschikking heeft gesteld is het college van b. en w. van mening dat de in verband hiermede verhoogd moet worden met 250,- per jaar. In de sport en culturele commissie is ook het gebruik van het middenveld van de windhondenrenbaan als speelveldje voor ju nioren of als trainingsveld besproken. B. en w. zijn van mening „dat een zodanig gebruik wellicht onder strenge voorwaarden te realiseren is, doch een proef in die richting zal dit moeten uitwijzen". B. en w. zijn er van overtuigd, dat een der gelijk gebruik de vergoeding voor de baan zal kunnen verlagen, maar voor de proef zal evenwel niet gezegd kunnen worden met welk bedrag. B. en w. stellen de raad voor de vergoe ding voor het gebruik van de windhondenren baan te bepalen op 1000.- per jaar, waarbij het maaien van de baan vanwege de vereni ging zal moeten geschieden. Het gebruik van het middenveld zal dan na der door het college van b. en w. worden geregeld. Ter gelegenheid van de opening van de nieuwe sportvelden ten behoeve van Sportclub Denekamp werd een wedstrijd gespeeld tus sen het Denekamper DOS en Excelsior. Voor de thee had Excelsior de beste pa pieren en demonstreerden de roodbaadjes die met enkele nieuwe gezichten in het veld verschenen, een duidelijk overzicht. Regio kansen werden evenwel onbenut gelaten. Mid- voor Lohuis wist tenslotte een van deze kansen te benutten, doch op de valreep kwam DOS nog voor half-time weer naast de Rijsse- naren. In de tweede helft bracht Leussink reeds direct met een goed doelpunt de stand op 2-1. Het is onbegrijpelijk om welke reden hierna de stemming in het veld gespannen In een doelpuntrijke wedstrijd heeft RKSV een 4-3 nederlaag geleden in een oefenwed strijd tegen TVC. De beslissing viel in de laat ste periode van de wedstrijd, toen duidelijk bleek, dat de Rijssenaren niet over voldoen de adem beschikten. Het begin was al direct onfortuinlijk voor de thuisclub. Nadat 1. binnen K. Beun uit een fraaie voorzet van zijn broer Hayo, doelman Geuzendam, kansloos had gepasseerd, raak ten twee RKSV-ers geblesseerd. Eerst viel I. back Wolters uit wegens een rugblessure, terwijl even later de nieuwe aanwinst 1. bui ten Groothues aan zijn enkel geblesseerd raak te. De beide invallers Koedijk en Nijland ble ken duidelijk een verzwakking. Met een goed opgezette Rijssense aanval, gaf r. binnen Reekers de bal door aan H. Geu zendam, die de partijen weef op gelijke voet bracht (1-1). R. Binnen Fox was even later de Rijssense verdediging te vlug af, wat 1-2 be tekende. Nog voor rust bracht Markslag de par tijen weer op gelijke voet. Na rust wogen de partijen vrijwel tegen el kaar op, al kregen de RKSV-ers meer doel puntrijke kansen. Tot een kwartier voor het eninde bleef de stand in evenwicht, toen was het r. binnen Fox, die met een goed schot doelpuntte. H. Beun brak even later al leen door en met keeper Geuzendam voor zich maakte hij geen fout. Wél reduceerde r. buiten Koedijk de achterstand tot 4-3. Maar verder kwam er geen wijziging in de stand. Vooraf speelden de beide reserve-elftallen te gen elkaar. In deze wedstrijd trokken de Rijs senaren aan het langste eind en wonnen met 3-0. werd. Het „vriendschappelijke element" ver dween spoedig. De Denekampers begonnen een irriterend spelletje voetbal en met een flin ke dosis mankracht bouwden zij nu een overwicht op dat Excelsior rustig over zich heen liet gaan. Met de regelmaat van de klok bereikten de Denekampers tenslotte een 5-2 eindstand in hun voordeel. De scheidsrechter moest in de tweede helft herhaaldelijk vermanende woorden laten horen, totdat tenslotte een van de DOS-spelers van het veld werd gezonden. Onvoorstelbaar, dat dit moet gesignaleerd worden in 'n vriendschappelijke wedstrijd, die de opening van een nieuw sportveldencomplex moet opluisteren. Zaterdag zet Excelsior haar lichte oefen programma voort met een thuiswedstrijd Excelsior speelt dan op het nieuwe sportter rein „De Koerbelt" zijn eerste wedstrijd en wel tegen het Hellendoornse SOS, welke ploeg versterkt is met niemand minder dan het voet balfenomeen Abe Lenstra. Het genie Lenstra heeft ongetwijfeld iets van zijn glans verloren, doch zeker is dat menig voetballiefhebber zijn hart nog zal kunnen ophalen aan diens technische be gaafdheid. De postduivenvereniging Het luchtvermaak nam deel aan een wedvlucht op Tilburg met 1268 duiven. Een deel van de uitslag luidt als volgt: Groep A: I. A. Harbers, 2 A. Harbers, 3 W. Scherphof, 4 W. Scherphof, 5 J. W. Baan, 6 J. Harmsen, 7 G. Tijhuis, 8 A. Harbers, 9 W. Sikkelbein, 10 A. M. Otto. Groep B: 1 A. Voortman, 2 J. Nijkamp, 3 J. v.d. Wil lige, 4 A. J. Harbers, 5 J. Nijkamp, 6 J. H. Kamphuis, 7 H. J. Jansen, 8 E. A. Borkent, 9 E. A. Borkent, 10 J. Tijhof. Groep C: 1 G. J. v.d. Willige, 2 W. J. Goosen, 3 D. J. ten Hove, 4 J. Keizer, 5 Joh. ter Harmsel, 6 J. Keizer, 7 G. J. v.d. Willige, 8 W. Schreurs 9 G. J. v.d. Willige, 10 G. J. v.d. Willige. n11iiimin m. iHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitaiitiiinitiiiiiHiniuinitiiiiiiiiiiiiliiiiuiiiiniiitiiiiiiHi!:! luÉtTBDi'.iiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiitfiiiiiiiiiuiüiuiiiiiiiiiKiiiiiitiufniitiuiuiiiiMi Opeens hief ae hond zijn kop op en LuurUe over Nijhuis scnou- aers. Zou ie wat ruiken? De jacnt- opziener volgde de blik van de bouvier, die luidruchtig en gea giteerd snoof. Nijhuis duwde zijn hand tegen de natte hondenneus en drukte het dier weer op de grond. Hoor, er kraakte een tak. Verdraaid! Nog geen tien meter van Nijhuis' schuilplaats, stond een dierengedaante midden op ue laan. In ae nachtkijker zag ae jachtopziener, dat het de mooi ste bok was, die hij in zijn jacht veld had. Het fraaie gewei zat nog veilig gehuld in de dikke, fluweli ge bast, die ai om de koptooi zat, sinds het eind december vanuit de rozenstokken was begonnen te groeien. Als het dier nu maat niet in de strikken liep. Nijhuis overwoog de bok te verjagen, maar verwierp dat plan meteen weer, want dan zou het edele wild im mers pardoes in de dodende lus sen lopen. Tevens zou het lawaai eventueel in de omgeving rond scharrelende stropers alarme ren. Maar wat dan! Dit was een lelijke misrekening! Kon hij het weien, dat de bok zich van de sprong had afgezonderd om in het bos achter het laantje de dag te verdromen? Hij was altijd in gezelschap van de grote kudde ge weest. Wilde nu kennelijk 't gras land in om zich bij de grazende soortgenoten te voegen. Toen gebeurden er een heleboel dingen tegelijk. Opeens sloop er 'n man tussen de eiken. De hond gromde. Nollen kwam om z'n strik ken te controleren. Had de jacht opziener hier niet in hinderlaag geleden, dan waren de reeën im mers reeds lang de eikenlaan overgetrokken en zou de stroper in de verstikkende strikken een aantal van hen hebben verschalkt. Prins, de reebok, had zich juist weer in beweging gezet. Van plan de sloot over te sprin gen en de weiden in te rennen, zag de bok plotseling de stroper. Prins deed verschrikt een zijsprong, werd met een harde ruk tegen de grond geworpen, klauwde langs de oever omhoog, steigerde als een geschrokken paard, deed een wilde sprong naar voren en werd opnieuw omlaag getrokken. Terwijl de stroper op het voor zijn leven vechtende wild af stormde, dat in een van zijn strikken gevangen zat, klonk het forse stemgeluid van de jachtop- :iener door het nachtelijke bos: .Stellen" beval hij en de bouvier schoot als een zwarte duivel over de laan. En ook Nijhuis, die zijn aandacht verdeelde tussen de wild dief en de gestrikte reebok, sprong mill' I I I I I I III ii.i::iiiiiiiiiii:iiii::i.'|!!Ii uit de wilgenstruik naar vo ren. Meteen werd er een felle lichtbundel op hem gericht. Nijhuis schreeuwde: „Sta of ik schiet!" Hij hief zijn pistool en op dat mo ment ging de lamp uit en werd het aardedonker om hem heen. Dan zag hij Nollen over de laan rennen, al vijftig meter voor hem uit. Nij huis wilde een waarschuwingsschot lossen, maar de negen mm kogel ketste. Hij rukte de pistoolslede naar achteren en hoorde de pa troon op de laan ploffen. Opnieuw kromde hij de vinger. Weer klonk de droge tik van de hamer tegen de huls. Voor de tweede keer geketst. Dan zag hij, als een zwar te veer, de hond van de grond om hoogkomen, maar voor Nero zijn tanden in het achterlichaam van de stroper had gezet, kreeg hij een enorme klap met een geweerkolf. Versuft kwam de hond terug! „Stellen", schreeuwde Nijhuis en opnieuw deed de dappere hond een poging. Voor de tweede keer trof de geweerkolf van Nollen de kop van het arme dier. Nijhuis riep de hond bij zich. Woedend besefte hij, dat de bouvier nu wel licht voor zijn werk ongeschikt was geworden. Na zo'n ervaring, wanneer de hond in de mens zijn meerdere moet erkennen, grijpt 'n afgerichte hond geen man méér vast. Nijhuis staakte de achtervolging. De stroper was ontkomen. Met geen mogelijkheid kon de jachtop zichter hem nog achterhalen. Daar bij had Prins de reebok, die met de strik worstelde, dringend zijn hulp nodig. Snel ging Nijhuis te rug. Maar de bok was er ntet meer! De ree, zoeven nog schijn baar kansloos gevangen in de ver stikkende lus, was verdwenen. De draad hing, dichtgetrokken, boven de grond. Het leek een onmoge lijkheid, dat het dier had weten te ontkomen. Kennelijk had Prins slechts met zijn gewei vastgeze ten in de strik en dan, overwoog Nijhuis, was er inderdaad een kans om zich te bevrijden. De jachtopzichter trok alle strik ken op en bundelde ze. Nog even belichtte hij de plek, waar Prins voor z'n leven had gevochten. Woe dend boog hij zich plotseling naar de grond en raapte iets op, wat hem opstandig maakte van spijt en nijd! Twee hoorntjes hield hij in de hand, twee 12 centimeter lange enden met de fluwelige bast er nog omheen, van het machtige gewei van zijn lievelingsbok. Bij zijn pogingen om zich van de strik te ontdoen, had Prins zijn, nog te re, in de beschermende bast gewik kelde gewei vernield. De twee middelste takken, in hun ontwikke ling nog niet hard en sterk, had den zich, hakend achter het draad gewonnen gegeven. Nu bestond de kans, dat Prins een moordenaar werd. Aan zijn kop tooi restten nog slechts de oogtakken. Straks in april, wan neer hij de bast van de stangen had geveegd en de strijd aanbond met andere bokken om het bezit van 'n standplaats en een geit, had hij in zijn gewei een dodelijk wa pen. Twee scherpe dolken stonden op zijn schedel, inplaats van een sierlijk vertakt gewei en die zou den gemakkelijk door de dekking van de rivalen stoten. Zo'n wapen was met geen mo gelijkheid door een bok met een normaal stel stangen te pareren. Prins kon zijn tegenstanders do delijke stoten toebrengen. Dat was veel erger dan het feit, dat de jachtheer de hem beloofde, prach tige trofee a.s. zomer niet zou krijgen. Prins zou de reestand van de graaflijke domeinen ruïne ren. Kwaad op zichzelf trapte Nij huis op de pedalen. Alles was deze nacht ook mislukt. De stroper ontkomen, de hond misschien ver der onbruikbaar en tot overmaat van ramp had Prins de reebok, de trots van het landgoed, zijn gewei vernield. De slaap bracht Nijhuis' wraak- gedachten tot rust. Nollen was nog niet klaar met hem, zoemde het door zijn hoofd, toen hij nog maar heel ver weg en onwezenlijk het tikken van de wekker hoorde en het zuchtend ademhalen van zijn vrouw, naast zich. II Ontdaan liep Prins de reebok die nacht door de "weiden. Na het vre selijke avontuur met de strik, ge droeg hij zich erg nerveus. Gere geld bleef hij even staan en snoof de geuren in, die met de kille nachtwind meekwamen. De bok wérd pas weer rustig, toen hij een vertrouwde lucht binnen kreeg. Bijna tegelijk ontdekte hij de don kere silhóuetten van 'n tiental ree- en. Prins was terug bij de sprong. In hun gezelschap was hij veilig de winter doorgekomen. Temidden van de rustig grazende dieren, voelde de bok zich beter op zijn gemak. Prins zag, hoe de oude reegeit, de leidster van de groep, van tijd tot tijd de kop ophief, om de wind op verdachte geurtjes te onder zoeken. En ook zag hij, hoe ze bij ieder licht geritsel of gekraak in het naburige akkermaalshout haar oren luisterend bewoog. Die bewijzen van waakzaamheid, ga ven Prins een veilig gevoel. Te midden van de groep, was men niet slechts op eigen zintuigen aan gewezen. De oude, ervaren reegeit wendde al haar capaciteiten aan, om het gezelschap voor onaange naamheden te behoeden. Het is merkwaardig, hoe bij de grote reeënsprongen, zoals ze te zamen de winter doorkomen, nooit een bok de leiding heeft Het is immer een oude reegeit, die het eerste een gevaarlijke brand- singel oversteekt, die het eerste de weide inloopt, die het laatste het bos weer opzoekt, wanneer er ge vaar is. Lopen de meeste leden van de groep reeds lang in het gras land, dan pas treedt de kapitale bok tevoorschijn. En als de geiten en jonge dieren des morgens het schemerlicht van de dageraad af wachten, heeft de bok reeds lang het dagverblijf weer opgezocht. Hoewel Prins zich nu weer gre tig liet opnemen in het veilige ver band van de sprong, wekte moe der natuur toch geleidelijk een te genzin in hem op tegen de bin ding met de anderen. Over enkele dagen zou Prins het leven van een solitair gaan leiden. XXX De maan breidde haar gele gloed uit tot over de bouwkampen, weiden, stroken akkermaalshout en de in een krans van eikenge- boomte gelegen boerenbedoeningen van de Loohoek. Ergens, in het duister, riep een kievit. Een ver wilderde kat, die het karrespoor over wilde steken, kromp opeens verschrikt in elkaar en sprong dan haastig weer tussen de strui ken. Want die lange paal daar op het smalle weggetje bewoog. Harm Nollen de stro per was daar. Hij stond al ge ruime tijd op het karrespoor, dat vanaf de enige verharde weg, die deze buurtschap rijk was, naar Harms ouderlijk huis leidde. De lange, magere jongeman - men zei van hem in de Loohoek, dat hij helemaal hol stond, wan neer het een beetje waaide - be spiedde de omgeving van het huis. Vaag zag hij de contouren tussen de nog kale eiken, het kippenhok, de schuur, de boomgaard. Er omheen bijna een hectare land: wat weidjes voor de enige koe, die ze hadden, een paar ak kertjes voor de aardappelen, voor de rogge, voor de bonen. Na de nachtelijke ontmoeting met de jachtopziener en de mislukte poging een ree te strikken, was Nollen meer dan anders op zijn hoede. Stel je voor, dat de jachtopzie ner hem had herkend en dat de politie in de buurt van het huis op zijn terugkomst wachtte. Dat hij in. een hinderlaag liep en men het stropersgeweer, een zes millime ter vuurbuks, bij hem vond. Harm - 24 jaar - was metselaar. Hij had zijn werk op de bouw in een naburige stad. Maar in zijn vrije tijd zwierf hij door het veld, zette strikken boven de wildpaad- jes, schoot met de buks de fa zanten uit hun slaapbomen, zocht in het voorjaar naar kievitseie ren, zette in de zomer netten in de Molenbeek - die in het oosten de grens van de Loohoek vormde - om snoek te vangen en genoot zo mateloos van 't verblijf in veld en bos. Hoewel hij wel wild ver kocht, was geld toch niet de drijf veer van zijn illegale regulering van de wildstand.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 3