MISDADIGERS EN MISDAAD (3) BALLON-OPSTIJGING Van Zwijmelen en de stilte mooiste vorm van aart ZATERDAG 31 JULI TE ALMELO <A, Wie met Al Capone in persoonlijk contact is geweest kon eigenlijk niets kwaad over hem vertellen, maar kwam onder de indruk van zijn innemende persoonlijkheid, zijn beleefde en beschaafde manie ren, die met wat zalvende Italiaanse strijkages werden onderstreept. Wie deze legendarische misdadi ger slechts uit de verhalen kennen, zullen Al Capon e of bewonderen om zijn moed, organisatorisch talent, zijn vernuft en slimheid of hem verafschuwen en verachten om zijn niets ontziende sluwheid en misdadige bekwaamheden. Al Capone's leven is één streven naar en een lange strijd om de macht geweest. Hij liet zich nauwelijks in met politiek, tenzij eigen belangen dat noodzakelijk maakten. Nochtans is Capone's misdaadorganisatie van grote invloed op het Amerikaanse maatschappelijke en politieke leven. LIEVE ECHTGENOOT SYNDICAAT IN SLACHTHUIS GROTE „ZAKEN" BEGRAFENIS NIET TEVREDEN aanht van ramae i»mtT H<*£H CoWPOStTllA ,AM ScnÖweH &RMUNEN LOOUtfc r K'-jVLH WAT ZijN 8'UVRHMI ttlCH'l VAN tcnïkk HM8 «IVTUjWAMMRê**.. Ofci-fc HAAk tN k*M KM v Z t f* OKT W O Mi H 'Z^N OWOfcKfjAHG AHA htiPj p ~s HTT VgfWtLfcNPSTt Pat ')w hu HuzÏÊk \KAftv no&T &aühc*£hJ AL CAPONE: ongekroonde Tnrrin Ho "7a air camen mot f koning der misdaad IIIIIIII!!IH|mI:II!II!!I!II!'I' llllll 1!II I INI II I lllll II Al Capone was binnen 't uur bij - Johnny Torrio, die zwaar gewond van een aanslag op zijn leven in het ziekenhuis lag- iiiiiiiliiiiiiiiiniiiiiiaiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiüiiiiniiiiiiiiiiiiininiiianD januari trad de Volsteadwet in wer king, waarmee de beruchtste periode, die van de Prohibition (drooglegging) uit de geschiedenis van de V.S. begon. De nieuwe wet verbood de invoer, de fabricage, het vervoer, in opslag heb ben, handel in en verkoop van sterke alcoholhoudende dranken. Zowel Torrio als zijn vertrouwensman en adjudant Capone begrepen direct, dat juist deze absurde wet de kans van hun leven was. B; Jim daarente gen werd oud en het vechten moe en was daarmee voor het duo Torrio-Ca- pone een sta in de weg. Op 11 mei 1920 werd Big Jim Colosimo in op dracht v an Torino door de gehuurde moordenaar Frankie Yale in zijn ka mer, terwijl Verdi's Aïda door het huis brulde, voor 10.000 dollars dood geschoten. John Torrio, de man met twee gezichten! Hij handelde in vrou wen en drank, gaf orders voor moord en exploiteerde waar geld mee te ver dienen was. Het begon allemaal in de achterbuur ten van het New Yorkse Brooklyn, waar Alphonse in 1899 werd geboren. Zijn vader, kapper Capone, kwam uit Na pels en emigreerde met het gezin naar het land van de onbegrensde mogelijk heden. Na vier jaren lagere school vond Al dat hij alles wel wist om in 't leven te slagen. Een baan was niet meteen te vinden. Als 18-jarige knaap was hij een potige kerel, lichtgeraakt en hij had, zoals de meeste Italianen, een grote genegenheid voor zijn familie, waar hij zich sterk mee verbonden voelde. Hij was een zeer prettig mens voor zijn vrienden, een goede prater, verkwistend en royaal en de grootheidswaan zat er al heel jong in. Na de schooljaren werd hij iid van een bende, de beruch te New Yorkse Five Points gang. Tij dens een van de vele gevechten, raakte hij in zijn gezicht verwond, wat een goed zichtbaar lidteken op zijn linker wang opleverde. Vanaf die tijd kreeg hij de bijnaam Scarface. Maar in Chicago ligt de basis van van het machtige Capone Crime Syn dicaat. In 1890 emigreerde een zekere Big Jim Colosimo uit Italië naar de V.S. Hij kreeg een bijbaantje bij een bende in Chicago. Colosimo was een ontwikkeld en intelligent man en be zeten van opera. Ziin kundigheid in gangsterland, zijn beschaafd voorkomen en optreden in de uitgaanswereld deden zjjn ster snel rjjzen. Hij werd gokbaas en caféhouder en huwde Victoria Moresco, de eige naresse van één der best beklante bor delen van Chicago. Binnen korte tijd openden zij nieuwe huizen van ple zier en zijn restaurant aan de South Wabash avenue no. 2126 werd bekend in heel de States. Colosimo werd rijk en machtig; zijn jaarinkomen werd geschat op ca. 2 miljoen gulden, maar daarmee was hij zijn leven niet lan ger zeker. In 1910 liet hij een beruchte gun man, leider van de James Streetgang als lijfwacht en adjudant uit New York overkomen, John Torrio, die evenals Big Jim in nauw contact stond met de leiders van de Unione Siciliano, een gangbare naam voor de Italiaanse Maf fia, de hedendaagse Cosa Nostra. De ze geroutineerde gangster nam de touwtjes strak in handen. Big Jim kreeg nu wat rust en kon zich geheel aan zijn grammofoonplatenverzameling van operamuziek wijden. Torrio toon de zich een uitstekend leider en wist iedereen naar zijn hand te zetten. Hij zette er vaart achter en ging uitstekend met de gezagdragers van Chicago om, wie niet zwichtte voor goede woorden werd (Om)'gekocht"! In november 1918 arriveerde de am bitieuze Al Capone te Chicago. Na korte tijd in de beruchte en monster achtige s achthuizen (beschreven in Up ton Sinclair's „The Jungle") te heb ben gewerkt kwam Capone in dienst bij Torrio. De jaren 1919 en 1920 waren belang rijke data; zeker voor Johnny Torrio, die zich meer en meer tot .chef van Chicago's onderwereld had opgewerkt. In 1919 werd de 50-jarige William Hale „Big Bill" Thompson herver kozen tot burgemeester van de stad. Chicago heeft nooit een corrupter en Slappere burgervader gehad dan deze Big Bill, een vette gemakzuchtige dik kerd. In 1920, in de nacht van 16 op 17 Doch zelf dronk hij nooit, rookte nooit, vloekte nooit en gebruikte nooit onwelvoeglijke taal of krachttermen. Toen na zijn dood schandaalbladen naar de a-morele achtergronden in zijn privéleven zochten, waren die er niet. Zijn weduwe verklaarde, dat „hij de beste en liefste echtgenoot was, die je je bedenken kan!" Op zaterdag 31 juli 2 uur wordt ter gelegenheid van de vakantiefeestweek op het sportterrein aan de Rembrandt- laan een zeer bijzondere attractie ge organiseerd. Die middag stijgt Nini Boesman, Balloncommandante van de Kon. Ned. Ver. v. Luchtvaart, op voor een prestatievaart met het „vlagge- schip" der Haagsche Ballonclub, waar mede dezelfde bemanning is opgeste gen op Java en onlangs maakten zij er een record vaart mee van 1000 km af stand in 17'/s uur. Na de opstijging al hier zal de ballon nog starten in Zwit serland en Azië, zelfs zijn uitnodigingen ontvangen voor 'n Nederlandse demon stratie in Zuid-Amerika. Grote, volbeladen vrachtauto's zullen een speciaal soort ballon-gas aanvoe ren, in totaal 650.000 1. De vulling van de ballon kan geschieden in 2 uur. De ballon koeplt zich steeds hoger, hangt zachtjes schommelend in de lucht, terwijl ruim 60 zandzakken en vele bal loniers de 25 meter hoge aerostaat nog op de grond houden. Vóór het vertrek worden alle manoeu vre-lijnen gecontroleerd en wordt nage gaan of de instrumenten gereed voor het gebruik zijn. Daarna gaat de beman ning aan boord, de balloncommandant, de 2e bestuurder en de navigator. Vlak voor het vertrek wordt de ballon - zoals men dat in ballontermen noemt - „uitgewogen". De balloniers omklem men de rand varr.de mand. Even losla ten meteen weer vastpakken. Zandzakken worden afgehaakt tot de ballon precies uitgebalanceerd is. „Klaaaaaaaaaaarrrrr? „Vulslurf openalles los!!" En statig glijdt de majestueuze lucht bol de lucht in. In Brussel juicht het publiek nog steeds weer bij het ver trek van een ballon. Duizenden belangstellenden worden ook hier verwacht. Sport en vernuft en doorzicht Vele mensen denken, dat de ballon een speelbal is van weer en wind. De moderne ballonvaarder moet de we reld tonen, dat deze opvatting ver keerd is. Er zou volgens hem niet veel aan 't ballonvaren zijn, als de ballon vaarder met het weer niets te maken had. Door toepassing van de kennis van de verschijnselen in de dampkring, kan de ballonvaarder alles in de vaart halen wat er in zit. De prachtige prestaties, die de kopstukken in de wereld van de ballonsport steeds te zien hebben gege ven, hebben zi.i bereikt door een rijke '"'Jf kennis en ervaring op meteorologisch gebied. De wind, wolken en zon spelen een belangrijke rol bij 't navigeren van een ballon. Ballonvaren is niet een sport van kracht en snelheid, maar van vernuft en doorzicht en alles wat de ballon-techniek en het weer betreft. Hoe hoog zal de ballon gaan? De ballon, die hier steeds een dag voor het vertrek aankomt, is van de zelfde grootte als die, waarmee de heer Boesman in 1947 een hoogtevaart maak te tot 6000 meter, een hoogte nog nim mer in Nederland met een ballon be reikt. De hoogte, waarop de ballon zich bevindt, kunnen de balllonvaarders van hun instrumenten aflezen. Op het ter rein zal een uur vóór de start van de ballon een interview plaats hebben voor de geluidsinstallatie met de balloncom mandant Boesman. Hij zal dan nadere bijzonderheden geven over de reisplan nen, hoe hoog men denkt te stijgen en hoe lang de vaart wel zal worden. De ballonvaarder J. Demenint zal boven dien meedelen hoe de actuele ontwik keling van de weerstoestand is. Mevr. Boesman, de eerste en enige gebreve- teerde Nederl. ballonvaardster, zal iets vertellen over haar ballon-avonturen. Over de komende demonstratie met de luchtballon kunnen wij onze lezers enige interessante gegevens verstrek ken. Deze historische ballon is een kopie van de ballon van Professor Charles waarmede hij in 1783 in Parijs is opge stegen. Het Nederlandse luchtvaar tuig is 20 m. hoog en wordt gevuld met -t de lichtste gassoort: waterstofgas. De cylinders worden aan een vulbat- terij gekoppeld en onder een druk van 150 atmosfeer stroomt het gas sissend en fluitend in 't omhulsel. Het omhulsel van dit kostbare luchtvaartuig is sa mengesteld uit katoen, gedrenkt in rub ber om het omhulsel 'gasdicht te maken. Een merkwaardige bijzonderheid is de scheurbaan (een inrichting om de ballon snel open te scheuren als men in een noodsituatie verkeert). Dit onderdeel is het „modernste snuf je" dat de ballon heeft. Het is een uit vinding van de Engelse balloncomman dant Green. Heel wat balloncomman danten hebben hun leven te danken aa deze manoeuvre-inrichting. Het verblijf der bemanning is een kleine ballonmand, deze meet slechts 1 meter in het vierkant. Toch is er nog plaats voor vele instrumenten, zo als hoogtemeter, barograaf, kompas, variometer en vochtigheidsmeter. De ballon heeft een eenvoudige lichtinstal latie, deze bestaat uit een wit boord- licht voor 's nachts en enige lampen voor het bijhouden van de vaartbaan en de boordpapieren. Vóór het vertrek wordt de ballon met rond 1000 kg. zand in 50 ballast zakken op de grond gehouden. Tenslotte wordt 't mandje aan de touwen gekoppeld, de bemanning gaat aan boord en de 'art-manoeuvres beginnen. Naar onbekende bestemming. Het starten van een luchtballon eist og heel wat werk. Voor dé besturing ;aan drie man aan boord. Deze beman- üng is de zelfde als die, welke de re- •ordvaart Nederland-Normandie heeft lemaakt. Zij waren toen 20 uur aan ïoord van de „Rambaldo" en legden n die tijd rond 500 km. af. Om de ballon te starten worden steeds neer zakken ballast over boord gezet, enslotte zal de aerostaat zo licht zijn »ls een veertje.... voor de microfoon vordt een afscheidswoord gesproken iet startsein wordt gegeven: „Alles os" en.... de majestueuze luchtbol nijgt statig omhoog. De avontuurlijke /aart naar onbekende bestemming is tegonnen. Torrio leidde de zaak samen met Ca pone als betrof het een bankinstelling met vaste kantooruren en honderden employees. Hoe groter de omzetten, hoe gevaarlijker hun leven. Niet van de kant van de politie van Chicago, die met Big Bill Thompson aan het hoofd, gemakkelijk werd omgekocht, ook niet van het F.B.I., die wettelijk in Chicago niets kon uitrichten, maar van de zijde der concurrenten. De afzetgebieden van de sterke drank, juke-boxes, gok automaten en „beschermde huizen", maar in 't bijzonder die van de drank waren verdeeld. De Torrio-Capone gang had de grote voorstad Cicero en de noordzijde van Chicago; de rest was verdeeld tussen de gebroeders O'Donnell; Dion O'Ban- nion, de Ierse bloemenman en zijn adjudant George Bugs Moran; de Pool Earl Waiciechowski afgekort tot Hy- mie Weiss en de vier broers Genna. De heetgebakerde O'Donnells bonden alras openlijk de strijd met Torrio en Capone aan. Straatgevechten, midden in het drukke verkeer, waren aan de orde van de dag. Capone leidde per soonlijk de strategie en zijn 700 mannen en beroepsmoordenaars wisten de O' Donnellbroers te verdrijven. Ook de overeenkomst dat Torrio in het O'Don- nellgebied geen bordelen mocht heb ben omdat zij fel tegen de prostitutie waren, kon geen stand houden en de vrede waarborgen. Al Capone, die vanuit zijn hoofd kwartier, het tot fort omgebouwde caférestaurant Hawthorne Inn in Cice ro opereerde, durfde zich alleen in de stad te wagen in zijn 7 ton wegende, gepantserde 40 PK. V8 Cadillacsedan, die van kogelvrij glas en een speciale staartschuttersplaats was voorzien en in opdracht werd gebouwd voor de lie ve som van 30.000. Eén van dit soort door "Capone ge bruikte wagens vervoerde later pre sident Roosevelt. Alsof dit rijdende fort nog geen voldoende bescherming bood, reden er bovendien nog een aantal lijf wachten mee. De zaken van Torrio en Capone flo reerden. Torrio stichtte, wat we de voorlopers van het motel kunnen noe men. Hij voorzag de snelle toename van het autoverkeer en langs de invals wegen van Chicago, temidden van de prairie liet hü verscheidene gok- en drank-bordelen bouwen. De inkomsten uit alle drankactiviteiten tijdens hun gezamenlijk bewind werden geschat op tenminste 70 miljoen dollars per jaar. Met een leger van bewapende vracht wagens, die 's nachts in rijen door Chi cago denderden, voorzagen zij zo'n 20.000 speakeasies van drank. Weke lijks werden 30.000 dollars als steek penningen betaald aan politieagenten; agenten, die moesten toezien op de na volging van de Volsteadwet, maar die 's nachts dikwijls de drankcolonnes escorteerden om moeiliikheden te voor komen, en burgerwachten, die in de rij stonden bij een stoffig kantoortje ergehs éerscnolen in de binnenstad om de centen in ontvangst te nemen. Eén van Torrio-Capone's hardnekkig ste tegenstanders waren Dion O'Ban- nion en zijn bende, die regelmatig in hun gebied infiltreerden. O'Bannion was een tussen collega's gevreesde koele Ierse misdadiger, die altijd drie revolvers bij zich droeg en zonder een teken van mededogen enel en haar scherp schoot en doodde! De politie be schuldigde hem van ca. 25 moorden, maar hij was daarvoor nooit berecht. Hij verafschuwde sterke drank; liep enigszins mank en was uitzonderlijk begaafd in het bloemschikken. Hij had in de North State street op no. 738, recht tegenover de Heilige Naamkerk, waar hij als knaap in het koor had gezongen, een bloemenwinkel, die te vens tot centrum van zijn misdadige activiteiten diende, nu hij in 't groot deed. Voorheen, vanaf 1909 hadden die bestaan uit roofovervallen. De Siebenbrouwerij was gemeen schappelijk bezit van Torrio, Capone en O'Bannion. De laatste wilde Torrio en Capone uitsluiten en bood zijn deel in de brouwerij aan voor een half mil joen dollars. Torrio en Capone accep teerden, blij van dat lastpak binnen hun grenzen af te zijn. Op 19 mei zou de zaak aan Torrio worden overgedra gen. Toen Torrio en O'Bannion in de brouwerij waren, kreeg O'Bannion geen kans ongezien te verdwijnen toen de door hem zelf gewaarschuwde politie verscheen om de zaak in beslag te ne men en iedereen te arresteren. Een dubbele blunder, want Torrio en Capone begrepen direct hoe de vork aan de steel zat. Torrio kreeg in het proces dat naderhand volgde 9 maanden, die hij later zou uitzitten. O'Bannion was toen in de rechtszaal niet aanwezig, want O'Bannion was al begraven. Met opdrachten voor bloemstukken ter gezamenlijke waarde van ca. 100.000 dollars, zoals bij de begrafenis van de Unione Siciliane president Merlo die op 10 november zou plaats vinden en zijn drankbusiness kon O'Bannion het best uithouden, maar in de Siebenbrouwe- rijzaak was hij te ver gegaan. Laat in de avond van 9 november 1924 werd hij opgebeld en er werd een krans besteld, die de volgende dag no dig was. Voor wie..., dat zou nog bekend worden gemaakt! De volgende dag, maandagmiddag, stopte een blauwe auto voor de bloemenwinkel, waar O' Bannion met de krans bijna gereed was. Er stapten vier mannen uit; drie gin gen de winkel binnen. O'Bannion groet te pn vroeg of het voor Merlo's be grafenis was; als antwoord vielen er schoten en O'Bannion was dood. De gunmen verdwenen. De politie ondervroeg Capone en Torrio, die zich in verbazing uitlieten over wie er een opdracht van 10.000 dollars aan bloemen voor Merlo's be grafenis aan O'Bannion zouden geven, zoals zij deden, om hem de volgende dag neer te schieten. En ook de politie vroeg zich dit af en kwam geen steek verder. De begrafenis van O'Bannion zou in alle opzichten onvergetelijk wor den. I.len vraagt zich nu nog af, waar aan dat te danken was. Uit Philadel phia kwam een massief zilveren en bronzen kist van 10.000 dollars, waarin op wit satijn de stoffelijke resten van een zwaar beschadigde O'Bannion rust ten, die opgebaard in de aula tussen zil veren engelen in het licht van ver scheidene gouden kandelaars in drie dagen en nachten 40.000 belngstellen- den trok. Op de begrafenisdag was de bereden politie vroeg te paard om de weg naar de Mount Carmel begraafplaats vrij te houden voor een optocht van bijna 30 vrachtwagens vol bloemen, enorme kransen van vakbonden, collega's en manden met bloemen, waarvan één met: „Van Al", drie muziekkorpsen en een uitgebreid politieëscorte, bene vens een gevolg achter de baar waarin Torrio, Capone, vijf rechters, Moran, Weiss, familieleden en andere gang- Al „Scarface" Capone, de berucht ste aller misdadigers met twee van zijn adjudanten en lijfwachten. ■iiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiniiiiniiiwnMmiiiiiiiriiiiiinn sters. Langs de begrafenisroute ston den 20.000 mensen opeen gepakt om de ze cynische vertoning, waaraan zij door hun belangstelling zelf deel hadden, gade te slaan. Persfoto's van de stoet werden later voor indentificatiedoelein- den gebruikt. De r.-k. O'Bannion werd door de kerk geweigerd en kon niet in gewijde grond worden begraven. Daar om kocht zijn familie een stuk gewijde grond en de gangster werd daarin her begraven. Hii ligt nu naast de aarts bisschoppen Quigley en Feehan. De Rooms-katholieke Hymie Weiss volgde O'Bannion op. In Chicago gaf zijn dood enige machtsverschuivingen, maar voor het terrein goed in kaart te brengen wilde Weiss zich eerst wreken op zijn vriend. Op 12 januari 1925 werd een aanslag op Capone ge daan op het moment dat hij een restau rant binnenging. Zijn gepantserde auto werd door honderden kogels uit machi negeweren dermate beschadigd, dat 'n nieuwe moest worden besteld. Capone ontsnapte op het nippertje aan de dood. Weiss was, uiteraard, niet tevreden. Op 24 januari keerden Torrio en zijn vrouw in de schemerige namiddag van het winkelen bij hun huis terug. Terwijl zijn vrouw de deur opende, raapte Torrio nog enige pakjes uit de auto, sloot die af en zou het paad je van zijn huis inslaan, toen 2 mannen met automatische pistolen uit een geparkeerde auto stapten. Torrio zag wat er ging gebeuren en zette het op een rennen, maar de kogels waren snel ler. Twee machinepistolen ratelden en Torrio sloeg zwaar gewond tegen de grond. Torrio werd in het Jackson Park ziekenhuis opgenomen en Al Capone was binnen 't uur bij hem. Voor de deur van de ziekenkamer posteerden vier zwaargewapende gunmen van Ca pone's lijfwacht en twee politieman nen van Chicago, samen waakten zij over het leven van de gangsterleider. Het tekent tevens de situatie in deze stad vat de misdaad. Torrio herstelde wonderwel vlug; zat zijn 9 maanden gevangenisstraf voor de Siebenbrouwerij zaak uit en in het najaar van 1925 droeg hij de leiding van het gehele syndicaat in Chicago en tot ver in de omstreken over aan zijn vriend en medewerker Al Capone. Zelf kreeg hij een met een groot aan tal zwaar bewapende gangsters ver gezeld geleide naar de trein voor New York, waar Torrio zich bij de organisatie van Lucky Luciano voeg de. A' Capone was nu de ongekroonde koning der gangsters van Chicago, maar het beloofde nog een harde strijd te worden (wordt vervolgd). i f>' V

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5