De Gruga 1965 Stichting „Mensen in nood" verrichtte reeds veelsoortige hulp Met vis een goede vangst Rijksgroepregeling zelfstandigen FILMNIEUWS LILI Vrijdag en zaterdag de film: Man, vrouw en liet huwelijk Woensdag de film: Hulpverlening aan vakantiegangers Jeanne Demessieux speelt Vrijdag 9 juli 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 9 Attracties en stille paadjes Bij watersnood Zwakke kinderen Te weinig aandacht Een tuintentoonstellinj! als een paradijs De tumtentoonstelhngen, die om de twee jaar Zuiden, een beek werd een meer, een nieuwe m het Roergebied worden gehouden betekenen beek, die ontspringt aan een fontein kronkelt voor de betrokken «tart zich door het landschap en er werd zelfs een voor de betrokken stad steeds weer een winst aan park- en recreatieruimte. Dat is al een traditie geworden. Ditmaal zal het Essen zijn, dat zich op de tentoonstelling mag verheugen. Hetgeen bijkbaar ook het geval is. Want elke dag weer stromen de inwoners van Essen naar 't Gruga-domein, waar de tentoonstelling plaats vindt. Ze dwalen er langs de vele wandelweg getjes, die samen een lengte van wel tien kilo meter bereiken, en ze verpozen bij een fon tein, of in het aquarium, terrarium of tro- penhuis. De Gruga, ofwel Grote Roer Tuintentoonstel- ling werd voor het eerst in 1929 gehouden en heeft haar bestaan eigenlijk te danken aan de werkeloosheid van die tijd: Er werden toen 3500 werkloze mannen ingezet voor „waar devolle objecten". Dat het aanleggen van tui nen inderdaad van waarde is staat vast. Vooral in het Roergebied, dat zo langzamerhand dicht gegroeid is met industrie. Na de oorlog was er niets meer van over. Maar wederom wa ren het werkeloze mannen uit alle beroepen, die het door bomtrechters vernielde terrein ef fenden en tot aan de revaluatie eerst maar wat groenten erop verbouwden. In 1952 vond de eerste tuintentoonstelling na de oorlog in Essen plaats. In die tijd was men al blij inplaats van groente grasvelden te kunnen laten zien. Geld voor meer was er nog niet. Dat is hu anders geworden. Het domein van de tuintentoonstelling werd uitgebreid: de botanische tuin werd er ook bij gehaald, alsook een kerkhof, volkstuintjes, sportvelden annex zwembad. Er werd een kunstmatig dal aangelegd en een meertje. Nieuwe tuinen wer den ontworpen, oude bomen bleven echter staan. Een beek werd gestuwd en er ontstond een vijver. Twee oude dames staan er pein zend voor en vragen zich af: wat was hier vroe ger toch? „Een veld vol brandnetels", herin nert de ene zich. Een de andere antwoordt: „Je hebt gelijk, en de beek stonk altijd zo vrese lijk". Dat is nu afgelopen. Maar ook degeen die het terrein niet van vroeger kent zal nauwelijks aan de indrukwek kendheid van deze tuintentoonstelling ontko men. Hij kan steunen op een gids en al de bloe men opzoeken, die „men in Essen nog. nooit heeft gezien, of anders niet in heel Europa", nieuwe kweeksels, exotische import achter glas. Maar men kan ook gewoon maar wat rond kijken, de geur inademen, van het uitzicht ge nieten, ergens verderop wat in een ligstoel uit rusten én een kopje koffie drinken op het ter ras. En er valt heel wat te leren in de voor ie dereen toegankelijke shows, men kan ook gaan dansen de kinderen kunnen fijn spelen in de zandbak of in speciale klimbomen. Men kan er zelfs boccia spelen een spel dat blijkbaar door de vroegere bondskanselier Adenauer po pulair is geworden of tafeltennis, badminton, men kan gaan zwemmen, ponny rijden of zelfs waterfietsen vólgens het recept van de oude Kneipp. Daarmee is in ieder geval reeds eert van de èisen diede tuintentoonstelling aan zich zelf stelt beschreven: hij wil de mensen tot een luchtige en speelse activiteit aanzetten. In eerste instantie is de tuintentoonstelling natuurlijk een soort wedstrijd voor tuiniers. Maar daarvoor reeds hebben de landschap ontwerpers het terrein geheel opnieuw opgezet: een straat werd een brug, een glooiing die eerst op het Noorden lag ligt nu plotseling op het kunstmatig moerasje aangelegd, waarin een den rondzwerven en een bezoeker uit het Oost-, friese moerasgebied ontdekken kan, dat „er net zelke bloemen staan als thuis". Welk een zeldzame en mooie kans voor een land schapsontwerper. Maar ook de beeldhouwers krijgen hun kans, vooral wat betreft de fon teinen. De meest vooraanstaande beeldhou wer, die zijn medewerking aan de tuintentoon stelling heeft verleend is wel Henry Moore. Hij heeft een abstracte figuur gemaakt, die hij „The razors edge" heeft genoemd. De Essenaren vonden de figuur nogal raar, maar toch beleven ze er nog niet zoveel jool aan als aan een reusachtige naakte dame, die men een bosje bloemen in de hand kan druk ken en een muts op mag zetten. Deze reus achtige muts is vast en zeker een speciaal fa brikaat. Kortom, de grappenmakers hebben zich door niets laten weerhouden. Ook degenen, die op een bruggetje staan kijken naar een zogenaamde „vertoornde mier" kunnen zich opperbest vermaken. Dit dier is evenals het „tamme haantje" een mi niatuur spoortrein, zoals die tegenwoordig op bijna alle tentoonstellingen in zwang is. De „mier" doet heel wat moeite om de heuvel voor hem te beklimmen. Hetgeen inderdaad de lachlust opwekt, bij toeschouwers en passa giers. Tot de gebruikelijke attributen van de verschillende Gruga's gehoren terrasjes en eetgélegenheden, een muziekpaviljoen, een uit zichttoren. Maar ook eekhoorntjes ontbreken er niet, of zwanen die altijd wel wat lekkers lus ten of prachtige flamingo's. In Essen komt daarbij nog een badje vol zeehonden, die 'bij de volwassenen even geliefd zijn als bij de kinderen. Bovendien zijn er in het al- pinium slangen en padden te zien, die volgens het opschrift „gegarandeerd ongevaarlijk" zijn. Maar buiten alle mogelijke attracties en dicht bevolkte wegen zijn er gelukkig ook nog heel wat stille paadjes. Er is bijvoorbeeld een dal, dat voor de Gruga van 1929 werd aangelegd: de struiken zijn intussen bomen geworden, die heerlijk schaduw bieden. Boven op de glooi ing van het dal heeft men nu een uitkijk- plaats toegevoegd, vanwaar uit men zijn blik kan laven aan het bloeiende dal. Ook alle bedrijven, die iets met tuinieren te maken hebben stellen hun produkten ten toon op de Gruga's. Grasmaaiers, tuinslangen, gereedschap, zaad, planten, tegels, glas en kunststoffen, tuinmeubelen, parasols in alle kleuren en maten. Vooral de fabrikanten van turfmolm zijn op een prachtige inval ge komen. Ze hebben een aantal prachtige en een voudige stellages laten vullen met hun pro- dukt en er bloemen ingezet. Het geheel heet de hangende tuinen van Seramis. Een ze heb ben ook een daktuin aangelegd met gazons en bloemen, struiken en kleine bomen, met een hoekje om te zitten genieten en een automa tische sproei- en waterinstallatie. Wie er be lang instelt kan precies te weten komen hoe die werkt. 150.000 mensen die in de dichtbevolkte stadswijken rondom het terrein van de Gruga wonen, kunnen de tentoonstelling binnen een kwartier te voet bereiken. Ook de overige Es senaren in totaal meer dan 700.000 hebben deze prachtige tuin vrij dicht bij huis. Maar ook degenen, die van ver moeten komen uit alle delen van de bondsrepubliek en het bui tenland laten niet verstek gaan. In totaal zijn er al 5 miljoen van het Roergebied zelf, die trouwe bezoekers van de Gruga's zijn of het anders nu worden. Bovendien blijft de tentoon stelling voortbestaan, ook als hij officieel is af gelopen. Dat is waarlijk een groot voordeel. Voordat ik mij weer in de van benzinegeur doordrenkte atmosfeer van de stad stort be gint nog even het klokkespel. Op het hoogste punt van het terrein staat helemaal vrij en zon der toren er om heen een klokkespel met 35 klokken. Om het uur wordt een ander, toepas selijk lied gespeeld. En er is menigeen, die mee neuriet. Ik ook. De uitzending van buitenlandse kinderen is slechts een onderdeel van de vele ac tiviteiten, die de stichting in zijn 51-jarig bestaan heeft ontplooid. Toen de Duitse troepen in 1914 België binnenvielen zochten duizenden vluchtelingen hun heil en redding in Nederland. Gedurende de jaren van de eerste wereldoorlog wer den bijna 5000 kinderen in Nederland ondergebracht en keerden in 1919 „.weldoorvoed, goed gekleed en beladen met grote pakketten huiswaarts", aldus valt te lezen in het jubileumboekje, dat de stichting „Mensen in nood" in 1964 bij zijn gouden jubileum liet verschijnen. In- het Duitsland: na 'de eerste wereldoorlog heerste ^rota-nood en-armoede en de. Neder landse stichting organiseerde ook voor de Duitse kinderen transporten naar Nederland waarvan het eerste arriveerde in november 1917 gevolgd door 'n aantal andere tengevolge waar van niet minder dan bijna 34.000 kinderen in Nederland een goede verzorging kregen. Verder ver-leende de stichting ook materiële hulp, (voedsel en kledingpakketten) aan Oos- De zomer is niet alleen het hoogseizoen voor de nieuwe haring, ook andere vissoorten zijn puikbest in deze tijd. Hun smakelijkheid en hoge voedingswaarde (eiwitten, ijzer- en jodiumzouten en B-vitamines) zijn al reden ge noeg om vis iedere week in het menu te ver werken. Daarbij is de prijs vaak aantrekke lijk. t Kan verse vis zijn, 't kan diepvriesvis zijn. Gebruik bij een vismaaltijd altijd groente (óf gekookt óf rauw als sla) en aardappe len of rijst. Vis kan gekookt, gestoofd of gebakken wor den gegeven. Indien u de vis wilt koken, kunt u eerst in het kooknat wat geurige verse en gedroogde kruiden aftrekken, zoals peterselie, een wor teltje, een stukje ui, tijm, laurierblad. De vis blijft het sappigst wannner de bouillon net niet kookt en de vis maar kort wordt ver warmd. De verkregen visbouillon kunt u ge bruiken voor een lekkere vissaus of -soep. De vissaus kan worden afgemaakt met: ci troensap of azijn, mosterd, paprikapoeder, ker rie, tomatenpuree, geraspte kaas, peterselie of kappertjes. Bij het stoven maakt u de vis „bovenop" of in de oven gaar in een vuurvaste schotel of schaal met weinig water of visbouillon (zout, gedroogde en verse kruiden) en boter of mar garine. Bij de gestoofde vis wordt het „stoofnat" als saus gegeven. Het staat aardig om met de vis tomaatjes of stukjes komkommer mee te stoven. Garneert u gebakken vis eens met: uitgetande schijfjes citroen of sinaasappel, gebakken banaan, (gebakken) plakken tomaat of gepaneerde gebakken schijven komkom mer of ananas. De volgende recepten zijn voor 4 personen: Schotel van vis met rijst. 1k 1. water, 500 a 750 gr verse schelvis of kabeljauw of 400 g diepvriesvis; 300 g droogkokende rijst, 6 dl water, zout, slao lie, 500 g uien, 500 g tomaten, 100 g gerasp te kaas, verse kruiden: laurierblad (foelie, tijm) peper. De rijst wassen en in 30 minuten in de 6 dl water met zout gaarkoken. De rijst even laten uitdampen. V2 1 water met zout en verse en gedroogde krui den 15 minuten laten trekken. De vis schoonmaken, van binnen en van buiten met koud water afspoelen en in het wa ter leggen. De vis 10 minuten tegen de kook aanhouden. Een bodem olie in een braadpan heet laten worden, totdat ze net dampt. De uien in kleine stukjes snijden en in de hete olie bruin bakken. De rijst in gedeelten erbij doen en even meebakken. De tomaten was sen of schillen, in stukjes snijden en met de rijst vermengen. Alles goed doorwarmen. De vis uit de bouillon nemen en eventuele graten verwijderen. Een vuurvaste schotel laag om laag met rijst en vis vullen. De gerapte kaas erover strooien. De schotel zö opdienen of er in een hete oven 'n bruin korstje op laten ko men. Het volgende recept is van een vissla, die met een groente zoals komkommer of kropsla een goede zomermaaltijd vormt. 1 kg gekookte aardappelen (geen afkokers), 400 a 500 g koude gekookte vis b.v. kabel jauw, schelvis, tong, ui, 1 bosje radijs 3 eetlepels azijn, 2 eetlepels slaolie, 3 eetlepels slasaus zout, peper (een mespunt kerrie), pe terselie, een stuk komkommer. Een sausje maken van azijn, olie sla saus, peper, zout (kerrie). De ui schoonmaken, zeer fijn snijden en met de slasaus vermen gen. De aardappelen in blokjes snijden. De radijsjes schoonmaken, wassen en in plak jes snijden. De vis in stukjes verdelen. De aardappelen, de vis en de helft van de ra dijsjes door de slasaus mengen. De vissla op een platte schaal overdoen en kort voor het gebruik veel fijngesneden peterslie er over strooien. De sla garneren met de rest van de plakjes radijs en plakjes komkommer. Van viskooknat kunt u een goede vissoep ma ken. U kunt voor zo'n soep echter ook speciaal een (stuk) vis of een flinke viskop kopen. VISSOEP. 1 1 kooknat van vis, zonodig aangevuld met water óf 1 1 water, een schelvis, wijting of an dere goedkope vis van 200 a 250 g, verse krui den: een stukje ui, wortel, peterselie, selde rij, prei, gedroogde kruiden: laurierblad, (foe lie, tijm), peper, zout) een halve citroen, 20 g (3 eetlepels) maizena, peterselie. (Het water met de verse en gedroogde krui den en een schijfje citroen aan de kook la ten komen. De vis schoonmaken en goed met koud water afspoelen De vis aan de bouil lon toevoegen en 10 minuten tegen de kook aan houden. De vis uit de bouillon halen, het visvlees van de graat nemen en in niet te kleine stukjes verdelen). De bouillon zeven. De maizena met een scheutje water aanmen gen en de bouillon ermee binden. De soep op smaak afmaken met citroensap en stuk jes vis. De peterselie wassen, fijnsnijden en op het laatst door de soep roeren. Mocht u in de komende weken de nieuwe haring willlen verwerken, dan kan dit in de vorm van een Haringhapje met appel aar dig om 's avonds te presenteren. Hiervoor nemen we als ondergrond een toos- tje of een sneetje geroosterd brood. Daarop leggen we een ronde schijf appel en op de appel komt 'n halve dubbelgeslagen haring. Deze kun nen we nog garneren met een tipje tomaten ketchup of -puree en/of een schijfje augurk. Jprwijk, Hongarije en bij rampen in Nederland met"als meest spectaculaire de grote Waters nood in 1925 in het land van Maas en Waal en bij de grote watersnoodramp in 1953. Ruim 600 kiinderen werden toen door de stichting „Mensen in Nood" ondergebracht in koloniehui zen en honderd kinderen gingen met vakan tie naar Langrune in Norrrtandië. Naast het onvoorstelbaar vele goede werk in het kader van de vluchtelingenzorg in 1940- 1945 belastte de stichting zich eveneens met de zorg voor slachtoffers van de Hongaarse revolutie (1956). waarvan er 3500 hulp ont vingen van de stichting „Mensen in nood". Naast de hulp, die men in de loop der ja ren aan buitenlandse kinderen heeft verleend, h"'eft de stichting ook altijd een open oog gehad voor de Nederlandse zwakke kinderen, waartoe reeds in 1918 de eerste initiatieven zijn genomen. Van 1918 tot 1924 werden bijna 2500 kinderen in gezinnen en 823 kinderen in koloniehuizen verzorgd. Enkele statistieken in het jubileumboekje wijzen uit, dat in 1933-1509, in 1937-2870 en in 1939-3205 zwakke kinderen werden uitgezon den. Ook in de oorlogsjaren slaagde de stich ting er in nog veel voor de kinderen, die een goede verzorging nodig hadden, te bereiken. Van 1941 tot 1945 is het nog gelukt ruim 8000 kinderen gemiddeld 40 dagen onder te brengen in een. koloniehuis. Werden in 1954 nog 6537 naar een kolonie huis uitgezonden, van toen af valt een af daling te constateren. Aan de uitzending van debiele en imbeviele kinderen wordt door de 'stichting nog steeds grote aandacht besteed. In de opname van buitenlandse kinderen valt sinds 1964 enige teruggang te bespeuren. Hoewel de stichting „Mensen in nood", er van overtuigd is, dat de opname van buiten landse kinderen, niet meer hoofdzakelijk in het medische of in het materiële vlak ligt staat men op het standpunt dat er nog steeds een groot aantal kinderen is, dat op grond van Twee gelukkig getrouwde mensen vernemen van hun dokter, dat de jonge vrouw in ver wachting is. In vreugdevolle stemming halen zij herinne ringen op uit de tijd, dat het jonge paar nog verloofd was. Zij wilden zich toen beide la ten onderzoeken, om vastgesteld te zien of zij kinderen zouden kunnen krijgen. Door een toe val kwamen toen beiderzijdse jeugdzonden aan het licht, die van weerskanten zeer hoog werden opgenomen. De dokter trad toen op als vredestichter en maakte van de gelegenheid gebruik om de jonge mensen over verschillen de dingen betreffende de verhouding der sexen eens wat beter in te lichten. Hij deed dit door het vertonen van filmpjes, vergezeld van het nodige commentaar en ook voor het aan staande ouderpaar vertoont hij thans nog een instructief filmpje, dat de jonge vrouw voor bereidt op de komende, blijde gebeurtenis. Met ingang van 1 januari 1965 is de nieuwe Algemene Bijstandswet in werking getreden. Op deze wet berust een aantal Rijksgroepsre gelingen, waaronder ook één voor zelfstandi gen. Deze „Rijksgroepregeling Zelfstandigen", komt in de plaats van de vroegere Zelfstan digenregeling. Op grond van deze regeling kan aan be paalde zelfstandigen een periodieke uitkering worden verleend, afgestemd op het normale bedrijfs- of beroepsinkomen en kan veelal bij wijze van lening bedrijfskapitaal worden verstrekt. Aan deze regeling ligt het begin sel ten grondslag, dat voor zelfstandigen de voortzetting van de arbeidsmogelijkheden in het eigen bedrijf als doel voorop dient te staan. De uitvoering van deze regeling De uitvoering van deze rijksgroepsregeling is opgedragen aan burgemeester en wethouders van de gemeente van verblijf van de aan vrager. Op de beslissingen van B. en W. is beroep mogelijk. In eerste instantie via een bezwaarschrift bij dit college en daarna bij Gedeputeerde Staten. Is de aanvrager het daarna nog niet eens met de genomen beslis sing, dan kan hij tenslotte nog in hoger be roep gaan bij de Kroon. Wanneer is de regeling van toepassing? Deze kan alleen dan worden toegepast, in dien de zelfstandige door de bestaande insti tuten voor kredietverlening niet of niet vol doende kan worden geholpen. Hierbij dient niet alleen te worden gedacht aan bankinstel lingen, maar ook aan de Borgstellingsfond sen voor de Middenstand, het Borgstellings fonds voor de Landbouw en de Waarborgin- stituten voor de Tuinbouw. Deze kredieten worden op economische gronden verstrekt, terwijl bij de toepassing van de „Rijksgroeps regeling Zelfstandigen" sociale omstandigheden van doorslaggevende betekenis kunnen zijn. Wie komt in aanmerking voor uitkeringen? Dat zijn de ondernemers, die: a. in het bezit zijn van de voor hun bedrijf of beroep wettelijk vereiste vergunningen. b. geestelijk en lichamelijk geschikt zijn hun bedrijf of beroep uit te oefenen. c. nog geen 65 jaar zijn. d. niet rechtens van hun vrijheid zijn beroofd. Bij deze voorwaarden kan nog worden opge merkt, dat, indien verwacht kan worden, dat de zelfstandige, ondanks de uitkering, toch geen voldoende middelen van bestaan zal kun nen vinden in de voortzetting van zijn bedrijf of beroep, hem bijstand kan worden verleend om een ander zelfstandig bedrijf of beroep te gaan uitoefenen. Hierbij geldt dan wél, dat de belanghebbende gedurende een redelijke tijd reeds zelfstandig moet zijn geweest. Een en ander ter beoordeling van Burgemeester en Wethouders. Dit college kan tevens voor waarden stellen met betrekking tot de be drijsvoering of de beroepsuitoefening tevens kan worden voorgeschreven, dat de onderne mer verplicht is, de aanwijzingen van een of meer met name te noetnen instanties op te volgen. Administratie He, verlenen van bijstand is mede afhan kelijk van het inzicht, dat B. en W. heeft kunnen verkrijgen in de bedrijfsuitoefening van de aanvrager. Een deugdelijke, overzichte lijke, financiële administratie is hiervoor nóód-'" zakelijk. Uitkeringen Uitkeringen, die krachtens de „Rijksgroeps regeling Zelfstandigen" kunnen worden ver leend, zijn afhankelijk van de omstandig heden waarin de aanvrager en zijn bedrijf verkeren. Er zijn twee mogelijkheden: I. z;j, die met behulp van krachtens de rege ling te treffen voorzieningen in staat en in de gelegenheid zijn hun bedrijf of beroep voort te zetten of tijdelijk door een vervanger te doen voortzetten. II. zij, die hun beroep of bedrijf tijdelijk niet of nagenoeg niet kunnen uitoefenen of doen uitoefenen. De voorzieningen voor zelfstandigen bedoeld een psychische en sociale indicatie voor tijdelijke opname in Nederland in aanmer king komt. Vele kinderen ontberen een normaal gezins leven. In een onharmonisch gezin opgroeiend, voelen de kinderen zich niet beschut en hebben niet de gelegenheid rustig op te groeien en zich te ontwikkelen. In een aantal gevallen kan dit het gevolg zijn van het feit, dat beide ouders aan het arbeidsproces deelnemen en te weinig tijd besteden aan hun kinderen, die daarvan ern stige schade kunnen ondervinden. De stichting „Mensen in nood" is van me ning, dat het wezenlijk waarde heeft, dat de kinderen in de leeftijd waarop zij het meest voor indrukken vatbaar zijn, voor enige tijd worden opgenomen in gezinnen waarin aandacht aan hen wordt besteed. Wellicht kan de stichting „Mensen in nood" een volgend jaar nog meer pleeggezinnen vin den voor kinderen uit de miljoenenstad Wenen, waar zij ondanks de welvaart die daar heerst', veel tekort komen, wat voor het kind het be langrijkste is, n.l. aandacht en liefde. Mare, een goochelaar bij een rondtrekken de kermistroep in Frankrijk, is het voorwerp van aanbidding van de dakloze Lili. Mare bezorgt haar een betrekking als serveuse op de kermis. Als zij wegens ongeschiktheid ont slagen wordt, is zij wanhopig en besluit zelf moord te plegen. Zij wordt daarin verhinderd door Pau, de exploitant van de poppenkast, die via zijn poppen tot haar spreekt en haar van haar voornemen afbrengt. Het publiek blijft staan, menende dat dit bij het poppenkastnummer hoort en is opgeto gen. Paul en zijn assistent Jacquot besluiten nu Lili aan te nemen en haar deel van de show te maken. Lili is echter hopeloos verliefd op Marc, die getrouwd blijkt te zijn met zijn assistente, Rosali. Lili is daardoor zeer geschokt tot grote woede van Paul, die bitter jaloers is op haar liefde voor de goochelaar. Intussen krijgt Paul een aanbod van twee vertegenwoordigers van de Follies Bergere, om daar op te treden met zijn poppenshow. Als Lili de kermis achter zich heeft gelaten en eenzaam langs de landwegen zwerft, krijgt zij een wonderlijke droom, waarin 7" -ir het eerst Paul begint te begrijpen. onder I., zullen bij voorkeur gericht zijn op de bedrijfs- of beroepsuitoefening. Deze bijstand kan bestaan uit: a. een rentedragend krediet. De hoogte van de rente wordt door B. en W. vastgesteld op grond van de te verwachten financiële uitkom sten van uitoefening van het bedrijf of het be roep. b. een renteloos krediet, (voor a. en b. stel len B. en W. een aflossingsregeling vast). c. een bedrag om niet. Het college van B. en W. overweegt deze mogelijkheden in de vermelde volgorde. Een combinatie daarvan is mogelijk. Bij het verle nen van een uitkering kunnen, in overleg met de aanvragen, bindende aanwijzingen worden gegeven, die een juiste besteding van de ver strekte gelden verzekeren. Maximum-bedra gen worden in de regeling niet genoemd. De uitkeringen waarvoor de zelfstandigen, bedoeld onder II, in aanmerking kunnen ko men, dragen meer het karakter van voorzie ningen in de persoonlijke behoeften. Grondslag hiervoor is een periodieke uitkering, welke naar een percentage van het genoten inkomen wordt berekend. Eventuele door de aanvra ger op andere wijze verkregen inkomsten wor den in mindering gebracht. Het percentage van het genoten inkomen, dat als maatstaf voor uitkering geldt, bedraagt voor: a. kostwinners 75 pet. b. alleenstaanden, niet jonger dan 18 jaar, 60 pet. c thuiswonenden, niet jonger dan 18 jaar, 45 pet. Hiervoor gelden wel maximumbedragen die periodiek kunnen worden herzien. Deze bedragen kunnen worden verhoogd met kinder bijslag, een vergoeding voor vaste bedrijfs lasten en de premiekosten van verzekering tegen geldelijke gevolgen van arbeidsonge schiktheid en met de kosten voer geneeskun dige verzorging. Naast deze uitkering kan een al dan niet rentedragend krediet of een be drag a fonds perdu worden verleend, gericht op de instandhouding van het tijdelijk niet uitgeoefende bedrijf of beroep. Bijzonderheden Bij de uitvoering van de „Rijksgroepsre geling Zelfstandigen" laat het college van B. en W. zich ten aanzien van de kredieten bij staan door een „Plaatselijke Commissie Zelf standigen". Deze heeft een brede samenstel ling. Ook personen uit het bedrijfsleven kun nen daarvan deel uitmaken. Aanvragen voor bijstand kunnen schrifte lijk of mondeling worden ingediend bij het gemeentebestuur in de woonplaats. Het is niet noodzakelijk, dat dit door de aanvrager zelf wordt gedaan. Wie na een maand nog geen beslissing op zijn aanvraag om bijstand heeft ontvangen, kan in beroep gaan op de wijze 2oals hiervoor reeds is vermeld. Dit kan even eens gebeuren, als men het met de genomen beslissing niet eens is, of als men vindt, dat de beslissing niet goed wordt uitgevoerd. Op een bezwaarschrift aan het college van B. en W. krijgt men 'n schriftelijk antwoord, waar in de gronden staan aangegeven, waarop de beslissing is genomen. Zowel voor het bezwaar schrift als voor beroep en hoger beroep, is een eenvoudige brief, waarin de redenen zijn ver meld, voldoende. Vakantiegangers, die in hun woonplaats re gelmatig hulp ontvangen van de wijkverpleeg sters van een kruisvereniging, kunnen deze verpleeghulp in de meeste gevallen ook ver krijgen op het vakantie-adres. Dit kan bij voorbeeld het geval zijn wanneer het het ge ven van injecties betreft. De eigen huisarts dient de vakantieganger dan een briefje met enkele gegevens mee te geven voor zijn colle ga in de vakantieplaats. Ook de wijkverpleeg sters in de twee plaatsen zullen elkaar over de patiënt(e) dienen in te lichten. Als iemand, die met vakantie is ziek wordt en er een arts bijroept, kan hij of zij daarna ook de hulp van een wijkverpleegster ter plaat se verkrijgen. Als de patiënt(e) nog niet lid is van een kruisvereniging zal een nood-lid maatschap moeten worden aangegaan. De vele buitenlanders, die vooral de plaat sen aan de kust en de gemeenten langs de plassen voor vakantie hebben uitgezocht, kun nen bij ziekte eveneens hulp van een wijk verpleegster verkrijgen. Ook deze patiënten dienen evenwel eerst een arts ter plaatse te consulteren. Deze zal hen zonodig naar een wijkverpleegster van een der kruisverenigingen verwijzen. Onder auspiciën van de Stichting Orgel centrum zal de wereldbefaamde organiste, leanne Demessieux op donderdag 15 juli een toncert geven in de Grote Kerk te Enschede. Reeds jarenlang geeft zij in juli een aantal concerten op de grootste orgels in het Wes pen des lands. In verband met haar vele bui tenlandse tournees zullen het er dit jaar slechts 3 junnen zijn. De Stichting Orgelcentrum prijst zich gelukkig haar thans ook voor een concert in het Oosten des lands te kunnen introduce- :n. Jeanne Demessieux organiste van de „Ma deleine" in Parijs, studeerde bij de thans 76- jarige beroemde Marcel Dupré en behaalde diverse „Grand Prix" waaronder ook de „Grand du Disque". De samenstelling van haar programma's is zodanig dat het luisteren hiernaar voor een ieder aantrekkelijk is. Zij voert deze uit zonder muziek of hulp van re- gistranten. Voor ingewijden is wel een bijzonderheid dat zij het pedaal bespeelt met hoge hakken. Zoals gebruikelijk zal zij haar concert be sluiten met een improvisatie over een thema, dat haar tijdens het concert in een gesloten en veloppe zal worden overhandigd. De aanvang van het concert is gesteld op 8 uur n.m. In verband met het feit dat aan de kerk weinig accommodatie voor de verkoop van toegangsbewijzen aanwezig is, zijn deze vanaf 5 juli, ook op de concertavond, verkrijg baar bij het VW-kantoor, Markt 31.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 9