m SEEKERS Zanggroepjes en ANIMALS van de toekomst Vier jongens en een BELGEN IN OPMARS meisje Australië Mitch Miller maakte weer een mars Nieuws van de platenmarkt Uit De ballade nog in ere Dertig jaar geleden étHès 1 r door K. ELKA V 'aam IHHI I III 11 IIIIIIIIIIII Mil 111| 1111 PALAVER '64 op de plaat Hemelvaartsdag 1964 was een bij zondere dag voor de Nederlandse jeugd. Niet minder dan 23000 jongeren kwamen samen in Utrecht om daar het 150-jarig bestaan van het Nederland se Bijbelgenootschap te vieren. Jon gens en meisjes van allerlei kerkelijke richtingen luisteren naar wat hun geestelijke leidsmannen te zeggen had den, maar ook naar een indrukwek kend programma van muziek en zang. Want Palaver '64 was een feestdag, die in vele opzichten uniek genoemd kon worden. Het was een kerkelijk feest, maar er traden vele tienersterren op. Radio en televisie hebben er inder- THE ANIMALS tijd het een en ander van laten zien en horen, maar verder bleef alleet de herinnering. Een mooie herinne ring aan een prachtige dag. Het zal die 23000 aanwezigen, e nog vele anderen, buitengewoon ve plezier doen te horen, dat ze Pal; ver'64 nog eens kunnen beleven. Dan zij de Nederlandse grammofoonplater industrie is er namelijk een plaat vei schenen, waarop de hoogtepunten va het feest werden vastgelegd. CB brengt de plaat onder nummer VI 030, andere platenmaatschappijen, zo als Phonogram en Bovema stonde toe, dat hun artiesten er aan met werkten. De opbrengst van de ver koop komt geheel ten goede aan he werk van het Bijbel-Genootschap ei wel in het bijzonder aan het uit brengen van een Bijbels-verhalenboel dat in Kameroen zal verschijnen. Bloemen Niet alleen door de opzet is deze plaat de belangstelling van jong en oud dubbel en dwars waard, ook Filius van de NCRV had uesi^i we- het programma dat erop is vastge- ten te leggen op een aantal vooraan- legd i* van nncekend gnhnl+o .Tm staande artiesten uit binnen- en bui- Het begint er zo langzamerhand dan toch op te lijken, dat de Bcatle-rage over z'n hoogtepunt heen is. De langharige knapen uit Liverpool weten zelf de tieners overal ter wereld nog wel tot enthousiasme te brengen, maar hun navolgers krijgen het steeds moeilijker. Het in het gunstigste geval niet onmuzikale, maar toch super-eenvoudige tokkelen (of mishandelen) van de gitaarsnaren gaat vervelen. Misschien zijn ze het zich niet helemaal bewust, maar de platenkopers vragen toch iets meer. En als we ons niet ver gissen hebben de opvolgers van de vele beatgroepen zich reeds aangediend. Twee van die nieuwe tienergroepjes vragen de aan dacht: The Seekers en The Animals. CHRIS WIJNEN HET is een heel merkwaardige ge- sc.hieden.is, dat België het land, dat tot voor betrekkelijk kort helemaal niets te betekenen had op het gebied van de lidhte muziek, de laatste jaren zul ke voortreffelijke tiener ar ties ten voortbrengt. Louis Neefs, Will Tura, Anneke Soetaert, Denise Maes, noetn ze maar op. Zowel de Vlamingen als de Walen doen mee aan die opbloei. Enkele nieuwe namen deze keer. Chris Wijnen is een nog jong mels- ke, dat al in 1963 haar land in Knok- ke vertegenwoordigde. Niet lang ge leden maakte ze een plaatje van Mijn Dagboek, dat geen groot succes werd, omdat de concurrentie met onze Wil- leke te groot bleek. Maar nu heeft die Chris hetzelfde plaatje in het Frans gezongen ,,Mon petit livre rouge" en het is een bijzonder goed plaatje ge worden. De achterkant „Pour savoir embrasser" bevestigt de indruk, die Chrisje met het dagboekje maakte: een prima stem en een uitstekende voordracht (CBS 1572). Bij de man nen viel Jack Mino op. Pretentieloos maar gezellig klinkt zijn „Meisje met de treurige blik" en „Texas Cowboy" Charmant door de opgewektheid en het. ongekunstelde enthousiasme (CBS 1563). Nog een meisje: Muriel, net als Adamo, Rocco Granata en Angelo Biondi een in België opgegroeid Ita liaans sterretje. Ze komt van Sicilië en haar temperament verraadt die af komst. „C'est dommage" en „A 17 ans" zijn prettige melodietjes, met stijl gezongen. Een aanwinst voor de tie nersterrenwereld, deze Muriel (Palet te PB 40224). Succesvol mag men Ook het werk noemen van Ariane et les dix vingt. Ariana is 21 en komt uit Brussel. Ze speelt gitaar en zingt. Zingt goed. Het combo'tje heeft zich al een flinke populariteit weten te veroveren en dat het dat verdient blijkt uit een epetje, waarop o.m. het liefdesliedje „Les petits mots d'amour" staat (Palette EPPB 7260). Minder enthousiast voor Les 1515, waarachter zich vier jongelui van de Belgische filmacademie verschuilen, die zich toch maar beter bij het fil men kunnen houden. Hulde tenslotte wel voor meneer André Brasseur, die zich met twee eigen composities pre senteert als een opvallend knap orga nist: „Hold up" en „Far West" (Pa lette PB 40220). Een jonge, veelbelovende Belg is Jacky Delmone, die al enkele opmer kelijke plaatjes heeft gemaakt, maar die met zijn Franse versie van „lts over" pas recht midden in de roos schiet. „Toujours" heet de Roy Orbi- sin hit nu. Jacky is in dienst en zal dus dubbel blij zijn met dit platen- succesjes (CBS 1599). En dan nog een nieuwe Brei. Goede wijn behoeft geen krans en dus maar weinig woor den over de beide voortreffelijke chan sons, die de nu 36 jarige Jacques Brei op een plaat bracht „Le Moribond" en „l'Ivrogne" zijn al regelmatig ge vraagde nummers voor Radio Luxem burg en dat betekent, dat ze ook hier zullen aanslaan bij de fijnproevers. (Philips JF 328038). En nu we dan toch ln het zuiden zitten nog even over naar Frankrijk, waar Johnny Hallyday zijn achttien de epetje maakte met o.m. „Johnny, lui dit adieu" en „Maudite rivière". dat evenwel niet een weerspiegeling Is van het kunnen van deze fascinerende Met die Seekers is het eigenlijk maar een vreemd geval. Atol Guy, Keith Potger, Bruce Woodley en Ju dith Durham komen niet uit Liverpool zelfs niet uit Engeland en in Amerika zijn ze nog nooit geweest. Hun domi cilie hebben ze in Australië, een land, dat tot op heden zelden of nooit ster- ren-aan de internationale -showbusi ness heeft geleverd. Het viertal - resp. 25, 34, 22 en 21 jaar oüd - is volsla gen toevallig in dat wereldje van de hitparade terecht gekomen. De jonge lui hadden elkaar in Melbourne ont moet, waar Atol als amateurmusicus een zekere naam had verworven. Hij vormde de oorspronkelijke Seekers met Keith en Bruce en als trip kregen ze een contract op een oceaanstomer. Na hun terugkeer vroegen ze Judith, die Atol van diens kantoor kende en die als jazzzangeres een plaatselijke grootheid was geworden - de volgen de trip mee te maken. Dat was in 1964. De reis ging naar Londen en van de terugkeer kwam niets, omdat het Londense publiek zo enthousiast was, dat de vier Australiërs begrepen, dat het voor hun carrière veel beter zou zijn, als ze maar wat bleven in die stad. Een optreden in het vermaarde Paladium een contact met Dusty Springfield en een proefopname voor Columbia bewezen, dat ze het bij het rechte eind hadden gehad. En nu zijn ze dan. .bovenaan de hitparade in En geland en in Amerika. Ze gaan voor een korte trip terug naar Australië, daarna volgt een toemee naar Amerika en in juni nog staan ze weer in Engeland. Het ge heim van het succes van de Seekers ligt ongetwijfeld in hun spontaneïteit hun enthousiasme en hun ongekuns telde manier van optreden. Geen lange haren, geen opzienbarende kleren. Alleen maar vier doodgewone jonge mensen, die fijne muziek laten horen. Gezonde liedjes met goede teksten. Men zou de Seekers een kruising k"" =■- -msfiels zoals ze zongen voordat Dusty alleen ging werken, en de Minstrels. Ze zoe ken hun repertoire in het volksmu ziekgenre. Hun eerste succesnummer was „I'll never find another you" ge- koppeld met „Open up them pearly gates" (Columbia DB 7431) Daarbij is nu gekomen „A world of our own" met aan de achterkant het bekende „Sinner man" (DB 7532) Twee fijne piaatjes. The Animals zijn veel meer beat- jongens dan de Seekers. En toch on derscheiden ook zij zich van de vele beatgroepjes, die de Beatles nadeden. Hun belangstelling gaat veel meer uit naar de rhythm and blues, niet al leen in hun zan,g, maar vooral ook in het muzikale gedeelte van hun werk. Dat is opmerkelijk beter ver- Z'rgd dan bij de gitaargroepjes. Voor al het pittige orgelspel van leider Alan Price is daar debet aan. Trou wens, Alan komt helemaal uit de jazz- school en heeft lang alleen maar pu re jazz willen spelen. Een paar voor beelden van hoe tienermuziek ooi kan klinken en wel met deze Ani mals: „Don't let me be misunder stood" (Columbia DB 7445) en Bring! it on home to me" (DB 7000). Na de beatrage zullen deze knapen het nog wel een tijdje weten uit te hou den, lijkt ons zo. ÉS - Israëlische dan&en Wssa&sim&wmm door Shaloom. Dat was ook Palaver '64. ver w.cr optreden door Bert Garthof aan elkaar wordt gepraat. Na het openingswoord van ds. G. N. Lammens hoort men het orkest van Frans Mijts en de verenigde koren o.l.v. Arie Pronk. Vervolgens zingen de Shepherds het volksliedje Ieselan, waarmee de sfeer is gecreeerd, die tot in de laatste groef wordt gehand haafd. Sonja Bemdt zingt Los Ami go's del Parana brengen Zuid Ameri kaanse ritmen, Rita Reys zorgt voor een fantastische uitvoering van Fly me to the moon, The Lighttwon Skif fle group brengt de zaal tot enthou siasme met een aantal spirituals, Ju les de Corte schittert met drie liedjes, waarvan Het feest dat nooit gevierd werd een van de hoogepunten van de plaats vormt en tenslotte hoort men dan nog drie van de liederen, die Ma halia Jackson ten gehore bracht. Hol ding my savieurs hand, Keep your hand on the plow en When the saints. Het prachtige, bewogen zingen van d~ze grote vrouwdat zijn stempel drukte op deze Palaver '64 vormt een afsluiting van ongekende kracht. Al leen Mahalia Jackson al, zo geheel in de stijl van deze dag en van de diepe re zin van deze plaat ook, maakt deze opname tot een heel bijzondere. Allegaartje van overal HET is toch wel opmerkelijk, dat 'ele nieuw opkomende sterren van de aatste tijd niet meer zo wild voor de nicrofoons heen en weer springen als het geweest is. Natuurlijk, er zijn nog van die figuren, maar er zijn ook nieu we zangers en zangeressen, die het in de rustiger, meer melodieze sfeer zoe ken. Die de goede oude baljade in eere herstellen. Bijvoorbeeld een man als Johnny Cash een van de Amerikanen die bezig zijn Europa stormenderhand te veroveren met hun volksliedjes. Twee splinternieuwe songs( Oran ge blossom special (met een mondhar- monicaatje, dat rie fluit van de trein nadoet) en All of Gods children ain't free. Twee heel beste numer- tjes ,(CBS 15881 Uit Engeland komt Val Doonican, een jonge man met een warme stem, die met de mooie song I'm gonna get there somehow een overduidelijk bewijs levert voor de herleving van de ballade 'Decca F 12118). Nog een andere Engelsman, die veelbelovend van start ging: Tom Jones, een sportieve jongen met een grote aanhang. „I tell the sea is zijn dromerige melodie, die er bij de tie ners ingaat als koek (Decca F 12121) In het rijlj.. v„. ,,t R,.,^.t Goulet uit Amerika een ereplaats. Hij zet de tradities van Sinatra. Dean Martin, THE SEEKERS JACKY DELMONE figuur. Het klinkt wat mat eerlijk ge zegd (Philips 437007). Wie die matheid niet kent is Shella, ofwel Annie Chan cel, een tienerster met een veelbelo vende toekomst. Haar nieuwste succes is „Toujours des beaux jours" (Philips JF 328038) Helemaal Frans - en dan in de beste zin van het woord - is Mouloudji Een prachtige opname in de reeks „Succes de France": „Le deser teur" (het lang verboden lied van Bo ris Vian) en „Le long des rues de Paris" (Philips JF 328031). En om het Franse feest dan helemaal te beslui ten een opgewekte nieuwe dansrage, de bostella. Uitgelatenheid, die de hoela hoep, de twist, de, enfin alles, met stukken slaat. Frankie Montebel. lo en z'n orkest spelen en alle dansers zingen mee. Een dansfeest met de na druk op feest (Philips 437020 BE). Bert Ambrose Cole Porte: Twee namen, die de jongere ander ons w einig, maar de oude ren des temeer zeggen Wie kei riet de tientallen compositi van de Broadway compon Porter, de man die de laat: kwart eeuw van zijn leven zwa ziek was en meer dan dei- operaties moest ondergaan? I wie herinnert zich niet de bai van Bert Ambrose, Engelan toporkest uit de jaren voor - in de tweede wereldoorlog? E gelands eerste bandleider, maa te tientallen bekende solist groot. Op Decca (ACL 1186) een wonderlijke langspeler u gekomen, waarop oude opnam zijn verzameld: „Ambrose rr orkest speelt onsterfelijke ir. lodieën van Cole Porter". zijn er allemaal bij: Night ai day, Begin the beguine, R heart belongs to daddy, koi >m. ze hebben het stuk vo stuk uitgehouden die laat: '0 jaar. Evergreens verander: m de loop der jaren. En er zi >etere uitvoeringen te koop v, leze stukken. Maar wie Ambro (ekend heeft, zal graag nog ee dat oude geluid willen horen. I waf is er mooier dan een wee zien na zoveel jaren? Eten wee zien met Ambrose en met z' zangers Sam Browne, Ejsie Cai lisle, Jack Cooper, Evelyn Da en Anne Shelton. Ja, Anne, toei nog nauwelijks de schoolban ken ontgroeid. Maar ze was er HaaHM v<- met twee gevoelige sngs, Begin to lo ve en I never get to Paris. Vakkundig gebracht, prachtig begeleid en goede teksten. (CBS 1594- Roy Orbison mag dan al sommige plaatjes hebben gemaakt, die wat emer de beatkant uitgingen, hij is in wezen toch ook geen wildeman. Zijn Workin' for the man zal niet de successen van zijn vorige platen halen, maar een goede song is het toch wel (London FLX 3146). De laatste Amerikaan in dit rij tje: Gene Pitney, eigenlijk 'n cowboy zanger, maar de laatste tijd helemaal omgezwaaid. Zijn bezoek aan Italië, waar hij derde werd in 't San Remo festival bracht hem helemaal op het Italiaanse spoor. I toul anni piu belle en Amici Miei zijn liedjes, zoals onze Willy A berti ze zou kunnen zingen- Opmerkelijk voor een Amerikaan. (CBS 1586). IN Duitsland is een nieuwe ster aan het platenfirmament verschenen. Een stevige, gebruinde jongeman met een stem als die van Freddy. Hij zingt wat •"wboy-achtige wijsjes, zoals Bruce het ook doet. Far far away beslist heel goed. Jürgen Herbst is d? naam en hij komt binnenkort naar Nederland voor een televisieop treden, (CBS 1001). Hans Jürgen Baumler heeft zich snel over het ver lies van zijn Marika Kilius heenge- zet. Hij heeft de schaatsen opgeborgen en zingit nu alleen nog maar. Sorry little baby en Heimliche Libe zijn wat al te middelmatige liedjes om het bewijs te leveren, dat hij als zanger hetzelfde succes zal hebben als op de ijspiste (CBS 1763). Vier meiskes, die in Blokker „de mist ingingen". r die toch echt boter verdienden: de Geschwister Jacob. 2te krijgen binnen kort een eigen showtje voor de Avro. Ein cowboy der braucht Liebe, zingen ze opgewekt (CBS 1706). Misschien heeft Fats - de baardige man van de Cats -aan hen gedacht, toen hij zijn nieuwste plaat maakte Die hübschen girls aus Germany. Een grappig plaat je van een combo'tje, dat er bij onze Oosterburen best op staat en dat ook al voor de Nederlandse televisie zaj komen binnen niet al te lange tijd (CBS 1640). Hübseher zijn nog Die Flaschenkinder. Die springen bijna door de microfoon heen als ze un karnavalschlager Keinen Pfennig in der Tache zingen. Toch een smakelijk, vrolijk wijsje. (CBS 1630). En als dat dan echt Duits is, mag Maluta ie.: ie echt Braziliaans zijn. Het was de win nende schlager van het carnaval van Rio de Janeiro. Hup twee drie, u: ,e- wekte klanken van Digno Carcia. De achterkant, Ruperta, is een echt fijn laitijns Amerikaans nummer (Palette PB 40227). In ongeveer dezelfde stijl alleen met een heleboel koper zochten de mannen van Herb Alperts Tijuana Brass het. Las Mananita's en Whipped cream zijn levenslustige mu ziekjes, die een bijzonder prettige af wisseling vormen op wait we zo vaak utt de luidsprekers horen komen (Lon- r. 1 E Hij heeft betrekkelijk lange tijd niets van zich laten horen, de man 'net de mooie baard, die jarenlang op de Amerikaanse bestseller- ijsten voorkwam als de producer an de meest verkochte langspeel- laten. Maar nu is hij er dan weer, 'itch Miller, compleet met zijn lang". Hij roept herinneringen akker aan vroegere successen als nhe bridge on the river Kwai" i „The Yellow rose of Texas", 'eer een pittige mars, met die 'rkwaardige Miller-sound, weer fluitende soldatenkortom weer n stukje Mitch-Miller. De naam n de mars is Major Dundee en :t is de titelsong uit de gelijk namige film met Charles Heston. iNeaerrands klanken un Zuid Amerika. In ons eigen Hilversum werd opgenomen het derde plaatje van het uitstekende ensemble Los Tondero. La Novia doet het na Julie Rodgers niet meer, maar Alma Llanera is een top. (Artone OS 25229). Ten slotte wat Nederlandse nieuwe aanwinsten. Marijke Merckens van typiste tot assistente van Wim Som- neveld, daarna zangeres in de TV show van Rob de Nijs en ten slotte aan het grote toneel - koos twee van de succesliedjes van France Gal1 na melijk Poupee de cire en Sacré har- lemagne. Ze maakte er De modepop en Kareltje de Grote van. Het zijn grappige liedjes, die in een Neder landse vertaling voor vele luisteraars beter tot hun recht zullen komen. He laas is de begeleiding een beetje stug; niet zo pittig als die van France. (Decca AT 10144) .De Duitse gewoon te om buitenlandse liedjes in de eigen taal te brengen vindt ook in ons land meer navolging. Soms ten onrechte, soms terecht. The Fouryo's maken van The Birds and the bees een aller aardigst plaatje als De bloem en de bij, maar hadden de achterkant beter blanco kunnen laten, want Heigh ho de stokoude Sneeuwwitje-song is be paald geen succes in hun bewerking (decca AT 10143). Ten slotte en dan zijn we op ons beginpunt terug gekomen een van de jongere Ne derlandse zangers met toekomst, de Utrechtenaar Don Mercedes. Een uit stekende vertolking van Someday you'ill want me to want you brengt hem een hele grote stap dichter bij zijn plannen om beroepszanger te wor den. Eten goede vocalist die probeer: echt te zingen zoals de mannen v, het begin van dit allegaartje van aL (Philips JF 327850-,

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7