Landskampioenschap wordt zware opgave ■L PLATTELANDSBIBLIOTHEEK RIJSSEN Excelsior kan zaterdag eerste punten binnenhalen in strijd om landskampioenschap EXCELSIOR A. EN D. HEBBEN KAMPIOENSCHAP BINNEN HUN BEREIK J Wessels ti Excelsior 's trainer Leo Halle: U i Te koop Wedvluclit de Zwaluw EVEN PUZZELEN F ia' HG BERINI M 21 BUNGALOW TENT KOLENHAARD WERKSTER gevraagd Fa. J. Tharner MESTHANEN Vrijdag 11 juni 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Overwicht Deel van zijn leven Glorietijd Uit Halle's glorietijd „De leeuw van Milaan" keert het gevaar LEO HALLE Excelsior verdedigt eer van het oosten Direct in het eerste 17 keer in Ned. elftal Ontelbaar zijn de keren dat Leo Halle zijn tegenstanders op deze wijze een illusie armer maakte Veteraan Zware opgaaf Ambassadeurs Vechten 8 ^3 De yele leden van de kampioensclub Excelsior zien niet grote spanning de eerste wedstrijd in de landskampioenscompetitie van het zaterdagvoetbal tegemoet. De eerste editie van Excelsior onmoet zaterdag op het RV-terrein de IJsselmeer vogels, van de uitslag waarvan natuurlijk niets te zeggen valt. Ook niet door Excelsior's trainer Leo Halle, die „er wel van overtuigd is, dat de Rijssense vereniging een zware competitie tegemoet gaat". De heer Halle weet, dat het peil van het voetbal in de Westelijke afdelingen hoger ligt dan in de Oostelijke afdeling. Niettemin aldus de heer Halle ben ik er van overtuigd, dat mjjn jongens met inzet van al hun krachten de eer van Rijssen of nog beter de eer van het Oosten bullen verdedigen. Leo Halle 30 jaar geleden misschien wel de meest beroemde doelman van Europa '!J n trainers taak serieus op. Niet minder dan 3 keer per week komt hij de diverse elftallen van Excelsior trainen. Wie Leo Halle bezig ziet tussen zijn jon gens ziet een athletiseh figuur, die alleen al door zijn reuze gestalte respect afdwingt. Het is alsof zijn beroemdheid van vroeger ook respect afdwingt bij de jeugd, die de prestaties van hun trainer alleen maar van horen vertellen hebben. Leo Halle weet hoe hij de Rijssense jon gens, echt niet allemaal lieverdjes, moet aan pakken. Hij heeft overwicht op de jongens, die in voetbal zo'n prachtige vrijetijdsbesteding vinden en de ex-doelman van het Nederlands elftal weet ook die zijde van het voetbal dui delijk te maken. Hij gaat graag naar Rijssen toe. Het is een leuke club en „ik kan best met de jongens opschieten" vindt Leo Halle zelf. Ook het bestuur van Excelsior is over de methodiek van de Deventer trainer best tevreden. De heer Halle is er in geslaagd het le elftal van Excelsior naar het kampioenschap te voe ren. Dat heeft hem natuurlijk veel voldoe ning gegeven en hij hoopt, dat Excelsior in de landskampioenschapscompetitie goede pres taties zal behalen. Hij doet er zijn best voor, de jongens zetten zich volledig in, „en" zegt Leo Halle „we zullen de andere kampioenskandidaten IJs- selmeervogels en Zwart Wit (Rotterdam) ze ker niet onderschatten. Leo Halle is al een jaar of 5 trainer bij Excelsior, een taak, die hij naast zijn nor male werkzaamheden verricht, en waarin en waardoor hij actief verbonden blijft met het voetbal, dat een deel van zijn leven is ge worden. Ik vond het interessant om met Leo Halle korte tijd (na de training bij Excelsior wil hij graag naar huis) te praten over de tijd toen zijn naam geregeld op de lippen was van iedere voetballiefhebber. Natuurlijk raakt Leo Halle dan even ent housiast. Het is een fantastische tijd geweest voor deze rechtgeaarde sportman, die let terlijk en figuurlijk heel erg sterke benen heeft gehad. Leo Halle heeft n.l. de weelde van de populariteit, de weelde van het beroemd zijn, kunnen dragen. Voor de sport heeft hij zich veel ontzegd. Niet roken, niet drinken, zorgen voor voldoen de nachtrust. Het is in een paar woorden ge zegd, maar moeilijk uit te voeren. Vooral voor een gevierde ster. Leo Halle is tot op de dag van vandaag een eenvoudig man gebleven. Zijn hoofd is niet op hol geslagen en nog steeds heeft hij daarvan veel voldoening. Als hij over zijn glorietijd praat wordt het natuurlijk duidelijk, dat hij de prachtige herin neringen aan zijn sportloopbaan graag ophaalt. Hij praat over een stuk van zijn leven en niet over een hobby, die hem voor korte tijd is ko men aanwaaien. Hij vertelt van Karei Lotsy, van Louis Boel- jon, van Bob Glendenning (tainer Ned. elf tal), van Bep Bakhuis, over zijn voorganger (dokter) v.d. Meulen, over Smit, Wels, Mijn- ders en over tal van voetballers, die hij heeft meegemaakt, en met velen waarvan hij nog contacten onderhoudt. Dagen zou Leo Halle over zijn voetballoop baan kunnen vertellen, zijn herinneringen zijn zo talrijk... Wanneer bent U begonnen met voetballen, of met keepen beter gezegd? iiiiiiiiiiüiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiaiiaiiitiiiiaitaitiiiaiiBiiaiiRiiiiii Och zegt Leo Halle, ik heb geloof ik altijd gevoetbald. U weet hoe dat vroeger ging, straat-, buurt,- wijkclubs etc. Leo Halle weet zich te herinneren dat hij on geveer 16 jaar was, toen hij als doelman werd opgesteld in Go Ahead. „Ik kwam direct in het eerste". Door zijn talent heeft hij die eervolle plaats een reeks van jaren ingenomen. Hij heeft „als ik mij goed herinner" niet minder dan 480 keer het doel van Go Ahead verdedigd. Go Ahead was in de dertiger jaren een toonaangevende voetbalclub in Nederland. Leo Halle heeft 17 kampioenschappen (Oostelijk district) meegemaakt en in 1933/34 en 35/36 wer den de Deventer rood gelen landskampioen. Dat was een prachtige tijd, inderdaad al dus Leo Halle lachend, waarbij hij zonder aar zelen' '3ë'"spelers van succesvolle elftallen op kan noemen, waarbij hij een grote plaats toedenkt aan zijn broer Jan, die een bijzonder talentvol voetballer was in die dagen. Leo Halle zegt dat zonder chauvinistisch te zijn. Jan Halle was een groot speler, die veel heeft bijgedragen tot de successen van Go Ahead. Hoe vaak bent U keeper geweest van het Nederlands elftal? Leo Halle hoeft daarover niet na te den ken. „17 keer mocht ik het doel van Neder land verdedigen". In die 17 interlands, waarover Leo Halle niet uitgepraat raakt, bleek zijn enorme ta lent. Voor het eerst werd Leo als keeper van het Ned. elftal opgesteld in 1928, als invaller voor v.d. Meulen. Hij keepte zo geweldig dat hij daarvan de ere naam „De Leeuw van Milaan" overhield, die hij in vele landen vele jaren heeft behou den. Een van de hoogtepunten uit de beroemde voetbalcarrière van de leeuw van Milaan is de wedstrijd geweest Nederland-Ierland in 1934. Na een spannende wedstrijd, waarin de bei de nationale teams alles gaven kregen de Ie ren een strafschop toegewezen bij de stand 3-3. De beroemde Ierse midvoor O'Raleij nam een aanloop voor een uitgekiende penalty, onder doodse spanning van het eivol stadion. O'Raleij gaf een keihard schot, dat... door de Hollandse doelman werd gestopt. De Ieren werden hierdoor mentaal zo ge schokt, en de Hollanders zo gestimuleerd, dat Nederland de wedstrijd met 5-3 won. „De wedstrijd van Halle" schreven de Ne derlandse zowel als de Ierse kranten. Een volgend jaar in Parijs spelend tegen het Franse elftal haalde Leo Halle hetzelfde kunstje uit. Met de stand 1-1 een penalty voor Frank rijk. Halle weet het schot te keren en Nederland wint tegen Frankrijk met6-1. Leo Halle heeft veel voetbalplezier beleefd. Door zijn ta lent, dat hij met veel opofferingen heeft ont wikkeld, werd hij een beroemdheid, wiens grote verdienste het is, dat hij altijd een serieus en een nuchter man is gebleven. Zijn voetbalcarrière werd min of meer abrupt verbroken door het uitbreken van de oorlog. Tijdens een wedstrijd tegen Sportclub En schede in 1941 kwam er een bombardement tengevolge waarvan publiek en spelers een schuilplaats moesten zoeken. „Wij zaten met ons voetbalplunje in de schuilkelder" herin nert Leo Halle zich. Na de oorlog is Leo Halle gestopt met het actieve voetbal. Echter... niet helemaal. Hij heeft 17 keer (op Nieuwjaarsdag) gespeeld in een elftal van de oude glorie tegen HFC De wedstrijd ging door „Weer of geen weer" Als Leo Halle niet uit het goede voetbal hout iiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiuiiiiuiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiitiiiiiiiititiiüiiiiHiiiiiia Aanwinsten mei 1965. ROMANS: L. Andrews De patrouille; oorlogsroman. J. Bingham Moordplan nummer zes; de tectiveroman. H. Capit Slalom met de dood; geestige detectiveroman. A. Christie Moord is kinderspel; detective roman. J. A. Ford Dappere witte vlag; oorlogs roman over de val van Hongkong in 1941. K. van Ginneken Dubbelspion; toekomstspio nageverhaal. V. Hendriksen De zilveren hamer; een liefde in het jaar 1000 in Noorwegen. A. M. de Jong De martelgang van Kromme Lindert; tragische levensloop van een ge brekkige Brabander. A van Kampen De wrede madonna; Cor- sicaanse roman. A. Matti en W. Spekking Hun huis in het oerwoud; roman uit N.-Guinea. gesneden zou zijn geweest, had hij dat niet zolang volgehouden. Maar het terugzien van de voetbalvrienden en het spel tegen de jongere generatie had al tijd een grote aantrekkingskracht op Leo Hal le. Vele keren deed men ook de laatste jaren nog een beroep op Halle, om te spelen in een veteranenteam. Hij heeft niet vaak afgezegd. En als de opbrengsten werden bestemd voor goede doeleinden, (o.a. voor militaire oorlog slachtoffers), maakte Leo Halle zich vrij „koste wat kost". Al keepte Leo Halle na de oorlog niet meer in het eerste van Go Ahead hij kon de voet balsport niet ontrouw worden. Hij trainde na de oorlog de Zwolse Boys, SVZW in Wierden. Des in Nij verdal en andere clubs en heeft de laatste 5 jaar Excelsior getraind. Het is een zware opgaaf. Naast een drukbe zette dagtaak, 3 avonden per week naar Rijs sen voor een voetbaltraining. Leo Halle beaamt het. Het is wel zwaar, maar ik doe het graag en ik blijf zelf ook in een goede lichamelijke conditie. „Succes zaterdag" wensten wij Leo Halle toe, toen hij in de trein naar Deventer stapte v-; De strijd om het landskampioenschap van het zaterdagvoetbal is vorige week zater dag begonnen tussen IJsselmeervogels en Zwart Wit, eindigende in een 0-0 gelijkspel, zodat in het begin-stadium van de competitie der drie sterksten, waarbij ook het Rijs sense Excelsior behoort, nog geen hoge ogen te noteren vielen. Voor Excelsior, dat zaterdag a.s. om 3 uur op het terrein van Rijssen Vooruit van start gaat tegen het Spakenburgse IJsselmeervogels, is dit vooreerst 'n gunstige uitslag. Alvorens ons aan een prognose te wagen, menen wij er goed aan te doen stil te staan bij de belangrijkheid van Excelsior in het spel om de hoogste eer van het zaterdagvoetbal. Het is naar onze mening niet alleen de eer, die de roodbaadjes ten deel is geval len door het behaalde kampioenschap deel te mogen nemen aan de strijd om de lands titel. Er staat - misschien zijn de Excelsior-spe- lers er zich niet volledig van bewust - meer op het spel. De Excelsiorploeg vertegenwoor digt niet alleen maar hun vereniging. Neen, of men het wil of niet of men het beseft of niet wil beseffen, de roodwitte- ploeg dient zich aan als de afgevaardigde van Noord en Oost-Nederland. En, laten we voor één keer in ons Weekblad nu maar eens een chauvinistisch geluid laten horen, De wedstrijden die vorige week op donder dagavond voor de junioren van Excelsior wa ren vastgesteld brachten de volgende uitsla gen. Excelsior A bevestigde de goede vorm van de laatste weken en stuurde Hulzense Boys A met een 5-0 nederlaag naar huis. Excelsior B verloor op eigen terrein met het kleinst mogelijke verschil (3-2) van DES b. Excelsior C was te sterk voor Holten b' en won verdiend met 4-2, terwijl de D-junioren in Nijverdal met 4-0 zich de meerdere toonden van SVVN c. Zaterdag verloor Excelsior 4 met 8-2 van SVVN 3 in Nijverdal. Excelsior B snoepte En ter A een puntje af en speelde thuis met 2-2 gelijk. Het volgende programma is voor zaterdag a.s. vastgesteld. Excelsior 3 ontvangt op eigen terrein Enter Vooruit 2. terwijl het 4de elftal op bezoek gaat bij Vesos 3. Excelsior A krijgt bezoek van DES a. Dit wordt een belangrijk treffen voor de Rood-Wit- ten, want bij een overwinning zijn ze kampioen van hun afdeling. De C-junioren ontvangen G. F. C. d uit Goor. Bij een zege van Excelsior D op Haarler Boys D of zelfs bij een gelijk spel kan zich eerstgenoemde kampioen van haar afdeling noemen. Ten slotte spelen de E- junioren thuis tegen Nijverdal C. de roodbaadjes vertegenwoordigen Twente en dan in het bijzonder Rijssen. Het is voor Excelsior een goede gelegenheid de naam van Rijssen, die hier en daar in den lande een „tik" gekregen heeft, uit te dragen in de goede zin van het woord op een manier zoals dat alle Rijssense verenigin gen - en sportmensen zo graag zouden zien. Het is de dure plicht van Excelsior, te trachten de komende prestige-slagen goed en waardig door te komen. Wij tekenden het reeds aan. Het gaat er in dit geval niet alleen om het (figuurlijk gesproken) rijkelijk versierde roodwitte-vaan- del met nóg een ere-metaal te versieren. De spelers zijn de ambassadeurs van ons „aole Riessen" en daarom verdienen deze II jonge kerels het, dat zij zich zaterdag gesteund zien door geheel Rijssen. Deze steun zal zonder enige twijfel een machtig wapen blijken in de wedstrijd om de landstitel; het is een vonk van inspiratie die over zal vliegen naar de Rijssense voetballers. Moeten wij van onze kant, die de verrichtin gen van dit kampioenselftal steeds objectief hebben gecommentarieerd, een prognose ge ven? Voorwaar, een moeilijke zaak. Wij weten en het zou inconsequent zijn dit te verzwij gen, dat in de laatste competitie-wedstrijden de vorm nogal eens mankeerde. Wij vragen ons echter in gemoede af of dit thans nog enig effect sorteert. De immendse druk en te- Plaats van lossing Bamberg, uitslag; 1. M. Dommerholt 7.54.32. 2. F. Dommerholt 8.17.40. 3. H. A. Koedijk 8.24.47. 4. F. Dommer holt 8 28,41, 5, H Brinkman 8,33,45 6. M. Geu zendam 8.43.28. 7 J. Bakker 9.04,35, 8 H. A. Koedijk 9.20.48. 9. F. Dommerholt 9.24.11. 10. H. A. Koedijk 9.43.37. genstand, die een koploper moet ervaren, is thans verleden tijd en trainer Halle zal zijn spelers hiervan wel hebben kunnen overtuigen. Spelers van Excelsior jullie hebben de primeur om Twente in de landscompetitie te vertegenwoordigen. Speel zaterdag onbe vangen en met een bruisend enthousiasme, daarbij vechtend om iedere meter grond Dit is een uitermate belangrijk punt, doch primair blijft, het spel te spelen zoals het moet; een compositie van techniek en élan. Daartoe zijn jullie in staat en probeer het er uit te halen. Voortbouwend op dit fundament moet Rijs sen vertrouwen hebben, hetgeen dus impliceert dat dezerzijds een kleine overwinning in uitzicht gesteld kan worden. Het Rijssen-Vooruit-terrein heeft een scho ne en rijke historie. Uw Sportbroeders van R.V. leverden hier ook top-prestaties, waar van menig ingezetene de schoonste herinne ringen heeft. Good-Luck Excelsior!! P. Mortimer En die man kiest een vrouw; huwelijksroman. V. Nekrassov In de loopgraven van Sta lingrad; oorlogsverhaal. J. P. Sartre De wegen der vrijheid Deel 1. De jaren des onderscheids. S. Vestdijk Bericht uit het hiernamaals. T. de Vries Moergrobben; historische ro man. STUDIEBOEKEN: S. Zweig Triumph und Tragik des Erasmus von Rotterdam (155). A. van Duinkerken Legende van de tijd. (157) J. H. Bavinck En voort wentelen de eeu wen; gedachten over het boek der Open baring van Johannes (228). L. Wichers Hoeth De advocatuur. (393). Beroepenalmanak 1965 van Elseviers Weekbl. (419). Grote denkers over de opvoeding; onder red. van Dr. I. van der Velde. (431)). J. Hagenbeek Avontuur met 1000 dieren; avonturen van de onderzoeker en dieren- vanger (596). F. D. Ommeney De vissen (Parool-Life natuurserie). (598). De reptielen; door A. Carr e.a. (ParoolLife natuurserie). (598). Spoorbaan thuis; wat iedereen die een model baan gaat bouwen moet weten (624). M. S. Wiersma Technische wenken voor de modelbouwer. (624). P. Olyslager Auto-abc; constructie, werking en onderhoud (657). E. Julander Handleiding voor de radio techniek. Dl. 1 Beginselen, biezen, halfge leiders (669). Sesam kunstgeschiedenis 21 delen (leeszaal (701). R. Blijstra 's - Gravenhage, stad om de vij ver; stedebouwkundige ontwikkeling. (719). H. Platschek Nieuwe figuratieve kunst? Uit de werkplaats van de hedendaagse schilder. (735). J. P. Sartre De woorden; autobiografie (856). V. Meri Een kwestie van touw; geestig sol datenverhaal (899). L. N. Tolstoj Jongensjaren; rijpingsproces van een begaafde Russische jongen. (899). E. Michel De maatschappij als bedreiging van de persoon; 2 eeuwen sociologische evolu tie. (905). J. F. Kennedy De erfenis van een president; wat John Fitzgerald Kennedy de wereld te zeggen had; redevoeringen (929). W. zu Putlitz In rok tussen bruinhemden; herinneringen van een Duits diplomaat (945). A. Chorus De Nederlanders uiterlijk en in nerlijk; een karakteristiek (981) H. von Borch Amerika: land, volk en cul tuur (991) Scandinavië door H. Innes e.a. (Parool-Life landenserie). (992). I IMRIIIIIlttllll IIH niiiliilitliiliiliililliiiilllilMiniiilHiuruiil 1 2 3 4 5 15 6 7 9 10 11 12 13 IA 16 17 18 19 bu 22 23 24 2b 27 28 29 30 31 32 33 33 36 37 38 39 AO 41 Horizontaal: 1. kleur, 5. rivier in Fi 9. bloeiwijze, 10. platboomd vaartuig 12. loterijbriefje. 13. bundel aaneengere gen papieren, 14. het Oosten, 16. vrolijk. 17. naar beneden, 20. vordering, 21. sle de. 22. brandend gas, 24. plens, 26. fa milielid, 27 zeer velen, 29. hoéveelheid 31. opkoper van gestolen goed. 32. pron ken, 34. oliedom. 36. voordat, 37. Israë- lietisch. 39. oppervlakte maat, 40. gods dienstig gebruik, 41. vertrek. Verticaal: 1. sierbandje op japon. 2 tentoonstellingsgeb in A'dam. 3. godde lijke openbaring. 4 achteraan, 5. naar 6. klap, 7. kloosterzuster. 8. wondvocht 11. lelieachtige plant (Afr.), 15. vergun ning om naar 't buitenland te reizen 18. eerste vrouw, 19. klepper, 21. Ned Schilder plm. 1600. 23. taal der Maleiers 25 ophef, 26. specerij, 28 deel v, oog, 30 watervat, 31. inwendig orgaan. 33 koor zang, 35. Skand. munt, 38. godsdienst. iifiaiiaiiiiiaiiafiani'.iaiiaiiiiiaiiRiiaiiaiiaKiiiiuiiiiiiiiiiiiaiiaiiiüiiüiiiMiiii Reparaties kunstgebitten Sneller, beter en.... goedkoper Drogisterij 3. TER HARMSEL- TEN BERGE Eschstraat 4, Rijssen Z.g.a.n. 1964, v. en a. telescoop, BATAVUS AUTOM. 1964 Piet Heinstraat 1 TE HUUR event, met luchtbedden. Deventerweg 7, Holten, telefoon 05483-1252 Beckers, grijs. Jansen, Gravenstraat 5. voor enkele hele of halve dagen per week. Elsenerstraat 16, telefoon 2477. Te koop rode J. M. ROUVVELER, Rijssenseweg 52, Enter

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5