RUSSENS „KLEENE KOARKE" HEEFT BEWOGEN HISTORIE ACHTER DE RUG RUSSENS MANNENKOOR OP BEZOEK IN BENDORF OPEN BRIEF Rijssense kampioenen van vele zijden gehuldigd Dit is eén van die leuke speldjes' AGENDA één van 1 die leuke speldjes Excelsior recepieerde Dit is eén van die leuke Ds. Brilman nam restanten olie mee naar huis Köstershoes Nieuwe ANWB-route's Armoede Kin deroperette Wedvlucht „De Zwaluw Predikbeurten Vrijdag 4 juni 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 5 Enthousiast Afscheid Élke 14 dagen een ander speldje bij Van der Plaats thee! u SPELDJE n Fusie wenselijk De afscheiding, waartoe ds. De Cock uit Ulrum om maar één van de bekendste pre dikanten te noemen in de dertiger jaren van de vorige eeuw, de eerste stoot gaf, heeft ook Rijssen niet onberoerd gelaten. De Hervormde kerk werd gediend sedert 1819 door ds. H. J. Hattink. Verre tot het godsdienstig genoegen van de Rijssense lidmaten. Kwamen er werkelijk „hongerige ert dorstige zielen" dan verwees ds. Hattink hen naar een ouderling, die in deze zaken van hart en ziel meer troost kon geven, dan de officiële dienaar des Woords. Er was dus ook in Rijssen alle aanleiding tot een breuk met de aloude kerk der vaderen. Aan het ontstaan van de nieuwe gemeente, die gesteld zal moeten worden tussen 1836 en 1838 is de naam verbonden van Otto Voort- man. Immers, zo lezen wij in een „Tabellarisch overzicht, nopens de woelingen in de Ned. herv. kerk in bijzonder met betrekking tot het aantal en de invloed der Seperatisten, opgemaakt aan het Departement van Ere dienst 1 april 1836, waar het gaat over de classis Deventer: „In geene der gemeenten van dit classikaal ressort zijn seperatisten. Te Rijssen echter worden er gevonden, die zeer tot hen over hellen. Men oefent er 's zondags onder kerk tijd en er gaat een lijst rond om te tekenen voor de scheiding. De leider Otto Voortman is van den geringen stand, gelijk het gering ge tal, zijner volgers. Het gedrag van hemzelven is niet geheel onbesproken" zo merkt het tabel larisch overzicht op over de eerste afgeschei den gemeente, die in Rijssen voorheen algemeen als de „kleene kaorke" bekend stond. Haar instituering had waarschijnlijk plaats om streeks 1838. Ds. K. Wildeboer uit Oude Pe- kela, die de opleiding Jjad gekregen van ds. De Cock en ds. Van Raalte was haar eer ste dienaar (1839). Aldus een verhaal gewijd aan de geschie denis van de „kleene kaorke" te Rijssen, van de hand van de heer A. Otten, zoals wfj dat op getekend vinden in de Kerkhistorische kro niek, waaraan wij ook nog de navolgende in teressante gegevens over deze kerkhistorie heb ben ontleend. De eerste afgescheiden dominee van Rijs sen preekte meestal in 't Kösterhoes in het Hangerad. Het valt echter te betwijfelen of men daar geregeld kerkte. Immers waren aanvankelijk samenkomsten van meer dan twintig personen verboden in die tijd. Vast staat dat er ook diensten werden gehouden ten huize van de families Jan Baks en Jan Joos. Ze werden hiervoor meermalen beboet. Begin 1841 verwisselde ds. Wildeboer de Rijssense gemeente voor die van 't Zandt in Groningen. Omstreeks 1845 vergaderde men in de Bouw- straat in een pand, dat tot kerkje was ver bouwd. In 1860 heeft men vervolgens de (ou de) Walkerk gebouwd. In 1846 onttrok de ge meente zich aan de Chr. Afgescheiden gemeen ten en voegde zich bij de Geref. Kerk o.h. Kruis. Daar de gemeente tot 1862 vacant bleef, heb ben vele Kruisdominees de gemeente in die herderloze tijd gediend, zoals ds. J. Plug te Apeldoorn (later te Zwartsluis), ds. D. Klin- kert te Zwolle, ds. W. Eichhorn te Zutphen e.a. In 1860 bracht men een beroep uit op ds. J. Passchier te 's-Gravenmoer. Of men deze pre dikant voordien ontmoet heeft, is niet be kend. Vermoedelijk is het geweest op aanra den van ds. Plug, die een goed getuigenis van hem kon geven, daar beiden waren opgeleid door ds. K. Noorduijn te Noordwijk, de eer ste Kruispredikant. Het beroep werd ds. Passchier persoonlijk bezorgd. Ouderling Baan maakte daarvoor een voetreis naar 's-Gravenmoer in Noord- Advertentie THEE opwekkend De ANWB heeft weer twee nieuwe route's samengesteld in de Gelderse Achterhoek n.l. de z.g. Slinge, en IJssel- en Berkelroute. Bij de VVV Rijssen zijn deze routes verkrijg baar, alsmede de volgende routes. Hamaland route (Gedeeltelijk door het Duit se grensgebied), Hondsrug route, Beek- en Brink route, midden Veluwe route, Sail and route en de Twente route. Dat de „Kleene Koarke" in de loop der jaren groeide en bloeide laat deze foto zien. Op 22 mei 1955 nam de Geref. Gem. de Noorderkerk in gebruik. Deze kerk heeft 2400 zitplaatsen. Brabant. Men zag toentertijd tegen een der gelijk reisje niet op. Helaas werd het beroep niet aangenomen en moest men nog wachten tot 1862. gemeenten, op 18 19 juni 1862 te Gouda gehou den, werd door de kerkeraad van Rijssen voor gesteld om Brilman op grond van art. 8 DKO tot het predikambt toe te laten. De vergadering willigde dit verzoek niet dadelijk in, maar besloot dat hij eerst nog een jaar zou oefe nen. Eerst de vergadering te Zwartsluis d.d. 28 30 juni 1864 besloot hem tot de volle be diening toe te laten, doch alleen voor Rijssen: de vergadering te Zwartsluis dd.. 4 6 juni 1867 verleende hem consent voor alle gemeen ten. Ds. Brilman heeft de gemeente tot 1869 ge diend. Zijn verblijf in Rijssen wordt als zeer gezegend gekenschetst. Intussen werden er onderhandelingen ge voerd om tot hereniging te geraken van de chr. afscheidenen gemeenten en de Geref kerk onder het Kruis. De fusie werd een feit en de naam van de here nigde kerken werd van toen af aan Christe lijk Gereformeerde Kerk. Enkele Kruisgemeen ten zoals Enkhuizen, en Lisse bijv. bleven afzij dig maar Rijssen trad wel toe met als predi- kent ds. Brilman. Op 17 okt. 1869 preekte hij afscheid van de chr. geref. kerk te Rijssen en hij verbond zich aan de gemeente van Vroomshoop. Vandaar ver trok hij naar Wilsum in de graafschap Bent- heim. (Over de geschiedenis van de Altre- formierte Kirche aldaar heeft men enige ti id geleden meer interessante bijzonderheden kun nen lezen in het Dagblad van het Oosten. Red) Ds. Brilman bleef slechts twee jaar in Wilsum In 1873 verwisselde hij deze Duitse gemeen te met Holten, waar hij op 42-jarige leeftijd en wel op 21 november 1875 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde. Hoe het verder verliep met de Kleene Kaorke. die waarlijk op een bewogen historie kan te rugzien, hopen wij in een volgend artikel nader te belichten. (wordt vervolgd) Advertentie In dat jaar werd JAN HENDRIK BRIL MAN, een eenvoudige boer uit Holten en aldaar in 1833 geboren, als lerend ouder ling beroepen en deze antwoordde hierop gunstig. In de beroepingsbrief werd hem behalve toezegging van traktement ook medegedeeld, dat hij de petroleumrestan- ten uit de lampjes van het catechisatie lokaal tot eigen gebruik mocht aanwenden. Hieruit blijkt wel dat men in die tijd geen weelde kende; de meeste mensen en ook de predikanten hadden het niet breed. Op de Algemene Vergadering van de Kruis- M a n ih b it a u s i m>: Het Rijssens Mannenkoor heeft een 2-daags uitstapje gemaakt naar de Rijnstad Bendorf, waarover in deze vereniging nog lang zal wor den gepraat. Vrijdagmorgen om 5 uur vertrok het Rijs sense gezelschap in de richting Winterswijk om via de autobaan te arriveren in Dusseldorf en daar voor de eerste keer „aan te leggen". In Königswinter bracht men o.a. een bezoek aan de Drachenfels waarna men een boottocht je maakte over de Rijn naar Remagen. Via de romantische rivier, die de Rijn toch altijd blijft reisde het gezelschap via het Brohdal naar Maria Laach, waar een historisch kloos ter het hele jaar door enorme belangstelling trekt. In de namiddag werd het reisdoel be reikt. In Bendorf werd men begroet door enkele bestuursleden van de „Mannersarigverein St. Caecilia" bij welke vereniging de Rijssense zangers te gast zouden zijn. In Bendorf werd men ondergebracht bij le den van het Bendorfer Mannenkoor dan wel in pensions of hotels. 's Avonds werd in het prachtige hotel Bendor fer Hof een gezamenlijk concert gegeven. Het Rijssens Mannenkoor zong hier onder leiding van de dirigent de heer Ber Joose enkele prachtige werken uit haar veelgeroemde re pertoire o.a. het Rebellenkoor van Verdi, het Merck toch hoe sterck van Henk Badings, en het Priesterkoor uit de Zauberflöte. De prestaties van het Rijssens Mannenkoor werden in Bendorf zeer gewaardeerd, waar van het enthousiaste applaus en andere bij valsbetuigingen duidelijk bewijzen waren De Rijssenaren werden toegesproken dooi de voorzitter van „St. Caecilia en door de burgemeester van Bendorf. De voorzitter van het Rijssens Mannenkoor de heer J. Rozen- dom bood een 2-tal poppen in Rijssense klederdracht aan. Na afloop van het concert werd de avond in een zeer gezellige stem ming doorgebracht waarbij door verschillen de Duitse en Nederlandse zangers, zij het niet in koorverband uit colle borst gezongen werd. Zaterdagochtend werd afscheid genomen van Bendorf. Op het plein in het centrum van Bendorf werden enkele werken gezon- 7 juni Gymnastiekuitvoering DOS, na afloop openluchtfilm Volkspark 7.30 uur. 9 juni Orgelconcert Feike Asma Westerkerk. 19 juni Ronde van Rijssen plan Zuid, 6 uur. I juli Orgelconcert Dirk Jansz. Zwart Schild- kerk. 21 juli Orgelconcert Jan Bonefaas Schildkerk. 31 juli Internationale ren wedstrijden door windhondenrenvereniging, Nieuwe terrein aan de A. Baanstr 12 u. II augustus Orgelconcert Piet van Egmond, Westerkerk. Opgaven voor deze rubriek kunnen geschie den op het gemeentehuis, afdeling Algemene Zaken, kamer 7 (boven) voor woensdag 12 uur. de juiste instelling zou bijbrengen. gen voor de patiënten van het ziekenhuis en werd het pas in gebruik genomen nieuwe ca rillon beluisterd. Via Erenbreitstein werd gereden naar Aren- berg waar men een beroemd kerkgebouw be zichtigde. Na in Keulen de reis nog even te hebben onderbroken zetten de autobussen koers naar Winterswijk waar het afscheidsdiner werd ge bruikt. Boordevol met aangename herinneringen ar riveerde het Mannenkoor in het „aole Ries- sen" na een zeer gevarieerd uitstapje, dat de onderlinge band ongetwijfeld zal hebben verstevigd. Ter afsluiting van het seizoen werd door een aantal kinderen, van het club en buurt huiswerk in gebouw Jeruel de operette „De „sneeuwkoningin" opgevoerd. Deze kinderoperette is een vrije bewerking van een sprookje van Andersen en ingestu deerd door Lugtigheid en door mevr. Steen huizen. Welhaast indrukwekkend was de grote zorg, die aan het welslagen van dit gebeuren was besteed o.a. aan de kostuums, die aan de operette een feestelijk cachet gaven. Het was een feest voor oog en oor de verschillende taferelen te zien spelen en te horen zingen. De vlinders, de kabouters, de toverheks maak ten het geheel tot een echt sprookjesachtige gebeurtenis. Er werden door enkele kinderen goede prestaties geleverd, maar ook anderen, die een minder opvallende plaats in de operet te innamen dansten, zongen en spèelden vol Advertentie overgave, zodat het een plezierige avond werd voor jong en oud. De dames, die zich hebben ingespannen om dit in Rijssen mogelijk te maken verdienen daarvoor een woord van warme hulde. Aan De Nederlanders die het RECHT en de VRIJ HEID liefhebben. Zeer geachte Nederlanders, Op 16 mei 1964 heeft Soekarno zijn reeds vanaf 17 augustus 1962 „Het jaar van tri omf" begonnen intimidatie pogingen en on derdrukkingsmaatregelen ter vernietiging, van de New York overeenkomst tussen In donesië en Nederland inzake de toekomst van het Papuase Volk en hun zelfbeschikkingsrecht afgesloten. Ceremonieel, door middel van een „Proclamatie", voorgelezen door zijn puppet „gouverneur Eliëzer Bonay", in bijzijn van de U.N.O. functionaris de heer José Rolsz-Ben- nett. Hiermee heeft Soekarno de eerste pha se van zijn N. Guinea politiek inwendige strijd geëindigd. Voor het eventuele poli tieke verval van binnen uit heeft Soekarno niet meer te vrezen. Hij weet immers heel goed dat door de aanwezigheid van meer dan zijn 20.000 rode soldaten in Westelijk Nieuw- Guinea, geen Papua sterveling tegen Soe karno zal durven opkomen. Soekarno voelt zich evenals Hitier, sterk en machtig. De tweede phase uitwendige strijd ter voorkoming van de zowel politieke als juri dische aanval van uiten, op grond van inter nationale moraal en internationaal recht, heeft Soekarno ook klaargespeeld. Op 1 januari 1965 treedt Soekarno rustig uit de Verenigde Na ties. Nog gunstiger voor Soekarno vooral ook omdat Indonesië sinds het land vrij werd, het internationale Hof van Justitie te Den Haag nooit erkend heeft. Het voordeligst van de New York Over eenkomst was voor Indonesië dat er geen en kele passage in die Overeenkomst voorziet in de, mogelijkheid dat wanneer de ene partij die Overeenkomst weigert na te komen, de be nadeelde of bedrogen partij (in dit geval Ne derland) zich kan beroepen op de door de beide partijen van tevoren goedgevonden en aangewezen instantie of arbiter; en het gevolg is: Advertentie tij del ij k met 1 JAARGETIJDE Uit serie van 4 tube van f 1.- 1. M. Geuzendam, 13.20.17, 2 A. Struik, 13.51 54, 3 M. Geuzendam, 13.55.11, 4 F. Dommer- holt, 13.59.29, 5 J. Brinks 14.07.40, 6. J. Bakker 14.12.10, 7. H. Brinkman 14.14.24, 8. J. Pijffers 14.15.47, 9 A. Struik, 14.15.50, 10 G. Velnaar 14.20.25. De voetbalvereniging Excelsior, die vorige week op min of meer verrassende wijze dc kampioensvlag kon hijsen hield in Hotel W'ei- tering een drukbezochte receptie, waarvan het hoogtepunt was de aanbieding van een cadeau onder couvert (inhoud 1000.) door de heer P. Smeijers namens de supportersvereniging. Nadat de voorzitter van Excelsior de heer J. Harmsen een welkomstwoord had gespro ken, feliciteerde hij de spelers van het le elf tal met het behaalde succes. Namens de gemeente Rijssen werd het woord gevoerd door de locoburgemcester de heer J. A. Scholman. Het is buitengewoon moeilijk voor mij aldus de heer Scholman om over voetbal te spre ken, omdat ik van voetbal geen verstand heb. Toen we vroeger in dienst moesten voet ballen en zo ging de heer Scholman verder behoorde ik bij de partij, die angstig werd als de bal in de buurt kwam. Niettemin kon de heer Scholman zich de vreug de over het behalen van het kampioenschap zeer goed indenken en hij wilde de vereni ging en de spelers van het le elftal graag van harte gelukwensen namens het gemeente bestuur. De heer Scholman kon verder nog medede len, dat de gunning voor de bouw van de kleedkamers in het sportveldencomplex was afgekomen zodat deze bij de aanvang van het nieuwe seizoen in gebruik kunnen worden ge nomen. De heèr W. Averink feliciteerde Excelsior namens de afd. Twenthe van de KNVB „Ex celsior is het hele seizoen in de running ge weest, en nu gaat onze belangstelling uit naar de prestatie die door de Rijssense vere niging in de kampioenswedstrijden zullen wor den behaald". Spr. attendeerde op het feit, dat het spelen van kampioenwedstrijden „nog iets anders is, dan competitiewedstrijden afwerken". De heer Averink was er van overtuigd, dat de trainer de heer Leo Halle de spelers wel Spr. was verheugd, dat Rijssen de beschik king krijgt over een fraai sportpark. De be oefenaren van de voetbalsport hebben lange tijd „in het donkere hoekje gezeten", maar ge lukkig, aldus de heer Averink, dat deze tijd voorbij is. De heer H. Vosman, lid van het huldigings comité, bood een huldeblijk aan, waaraan door 20 Rijssense verenigingen medewerking was verleend. De heer Vosman feliciteerde Excelsior met het behaalde succes dat hij voor een groot deel toeschreef aan de toewijding waarmee trai ner Leo Halle zijn werk had verricht. Naast de spelers van het le elftal heeft het bestuur met, het behalen van het kampioen schap zeker een grote hulde verdiend aldus de heer Vosman. Spr. wees voorts op de goede verstandhouding tussen de 4 plaatselijke voet balverenigingen en brak een lans voor een fu sie. De heer Vosman zei voorstander te zijn van 1 zaterdagvereniging en 1 zondagvere niging in Rijssen. Dat zou in het belang zijn van de voetbal sport en in het belang van de verenigingen. Tot slot wenste de heer Vosman Excelsior veel succes toe in de kampioenswedstrijden. Namens de grote rivaal van Excelsior in de competitie (W.H.C.) bood de heer Wolf een fles cognac aan, die van man tot man ging. Spr. respecteerde zeer de opvatting van het Nij- verdalse DES, dat volgens spr. „zijn sportie ve plicht gedaan had". Namens DES sprak de heer Bekkeriet en namens Voorwaarts de heer Dijk. We moeten ons wachten, aldus deze spr., voor sportver- dwazing, het moet een oase'zijn, een verfris sende douche. Er kwamen gelukwensen binnen van de KNVB, van JUNO, Oranje Nassau, Groningen en Sneek, Be Quick, DETO en de Zweef. Op de 20e april 1965 kondigt Soekarno aan: „Dat er geen behoefte bestaat om een ple bisciet overeenkomstig de New York Agree ment van 15 augustus 1962 in Westelijk N. Guinea onder toezicht van de Verenigde Na ties te laten houden". Op de 24e mei j.l. heeft Soekarno in een vraaggesprek met dr. Korteweg van de N.C. R.V. nog eens met nadruk gezegd: „dat voor hem de verhouding Nederland-Indonesië en de voordelen daarvan veel belangrijker te ach ten zijn dan de gehele „Irian" kwestie". Men ziet het, de politieke horoscoop van Soe karno is vrij gunstig. Zijn ster schittert on eindig. Soekarno en zijn rood wordende landge noten zijn waarlijk „Merdeka" op deze aarde. Soekarno en zijn volk behoeven geen reken schap te geven van internationale leefre gels, dat lapt Soekarno rustig en ongehinderd aan zijn blote voeten. Niemand(?) zal Soekarno en zijn volk voor vreemde schepselen op aarde uitmaken, wan neer zij andere volkeren rondom Indonesië schaamteloos, grenzeloos en dan nog straffe loos intimideren, tiranniseren, verkwanselen en onderdrukken. De gehele mensheid(?) schijnt deze wanor de en mensonwaardige activiteiten van Soe karno mooi(?) te vinden. De wereld schijnt geen(?) rechtgeaarde mannen en vrouwen meer te bezitten die durven op te komen te gen dit mensvijandig monster zoals zij 20 jaar geleden tegen het monster Hitier gerea geerd hebben. Moeten we maar liefst achter de feiten aanlopen en pas gaan treuren als alles weer achter de rug is? Zou deze houding niet als een achter de gebeurtenissen aanlo pende vooruitziendheid betekenen? Dat er in de New York Overeenkomst geen juridisch aanwijsbare clausule is opgenomen is wel waar. Maar het zelfbeschikkingsrecht van het papuase volk, stoelend op de uni versele mensenrechten, bestaat veel langer dan de New York overeenkomst. Deze Over eenkomst moet beschouwd worden als een theoretische mogelijkheid voor het in praktijk brengen van dat zelfbeschikkingsrecht van het Papuase volk. Bij het niet nakomen door In donesië van die theoretische mogelijkheid, veranderen in wezen de fundamentele men senrechten die ook voor de Papua's van toepassing zijn niet. Wij Papua's hopen dat het Nederlandse volk in het algemeen en de Nederlandse regering in het bijzonder niet zal zwichten voor Soe- karno's pogingen om Nederland te verla gen tot het peil van alleen voor de Indonesi sche natuurprodukten geinteresseerd zijnde en beginselloze agitator. Wij Papua's hopen dat Nederland geen koe handel met ons Papua's zal drijven, immers wij Papua's zijn niet aan een dergelijke mo raal van Nederland gewend. Ns. Het bestuur van het Vrijheidscomité West Papua West Nieuw-Guinea. N.B. Iedere Nederlander, die ons Papua's wil steunen, kan zich als donateur opgeven bij ons Secretariaat Vrijheidscomité West Papua, Theresiastraat 3 te Den Haag. Jaarlijkse bijdrage als donateur minimum f 2.50 per jaar. Giro 604714. Advertentie >VAX DER Pt AATH NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds. J. Vos 15.00 uur Ds. W. van Tuyl WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds. A. Kool 19.00 uur Ds. G. Westland van Wierden ELSEN 10.00 uur Ds. W. van Tuyl GEREF. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur 15.00 uur en 19.00 uur Ds. A. Bregman GER. GEM. IN NED. ESKERK (BEVERVOORDE) 11.00 uur en 17.00 uur Ds. Aangeenbrug GEREF. KERK BOOMKAMP 9.30 uur en 15.00 uur Ds. Bos van Almelo OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.00 uur en 19.00 uur Ds. H. A. Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Dr. J. W. Samberg van Delden MAANDAG 7 JUNI TWEEDE PINKSTERDAG Grote Kerk 9.30 uur Ds. J. Vos Noorderkerk 9.00 uur Ds. A. Bregman Bevervoorde 9.00 uur Ds. H. A. Vosman Bevervoorde 11.00 uur Ds. D. L. Aangeenbrug

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 5