WEKELIJKSE ARTISDAG ACHTER HET BORD Krijgen 53 kinderen hun thuis? 5^ v r Voorjaarsboden op onze dis FILMNIEUWS Excelsior besloot competitie met 2-4 zege op HEEG Concours Iiippique Tuinturf of turfmolm SPELDJES REDDEN EEN MOLEN mkAM Vrijdag en zaterdag: de film De Godin van de wraak Woensdag de film: The naked Ma ja TOERNOOI Excelsior 2 won ver Vrijdag 21 mei 1965 WEEKBLAD VOOR RIJSSEN Pagina 7 immêMÊM Nog enkele weken en de werkdagen van de Frans Halsschool, die in Artis werden doorge bracht, zijn achter de rug. Gedurende de afgelopen twee maanden heeft men iede re donderdagmorgen om 8 uur een groepje kinderen zich kunnen zien verzamelen bij de hoofdingang van Artis. Het waren leerlingen van de zesde klas van deze Amsterdamse school, die dank zij tooestemming van diver se onderwijsinstanties, Artis en hun ouders, in de gelegenheid waren gesteld één dag in de week in Artis te werken in aanvulling op hun normale leerstof. In totaal waren er 19 JONGENS en zes meisjes, die verdeeld over alle afdelingen van de hoofdstedelijke dieren tuin talloze karweitjes verrichtten. De onderwijzer van deze klas, de heer H. Everts, heeft zes jaar geleden de eerste stap op deze vorm van aanschouwelijk onderwijs gezet. Toen kwamen 43 kinderen van de vijf de klas gedurende drie maanden geregeld in Artis werken. Voor de jeugd betekent deze schooldag in de Amsterdamse dierentuin beslist geen rust dag. Ze komen elke week onder de hoede van dezelfde dierenverzorgers en die weten ui teraard precies welke werkzaamheden door kinderen kunnen worden verricht. Er worden ramen gelapt, vloeren gedweild en dieren verblijven geschrobd. Ook helpen ze de oppas sers bij het klaarmaken en uitdelen van het voedsel. Bovendien worden de jongens en meis jes in de gelegenheid gesteld in nauw con tact met de dieren te komen. Op vrijwel ie dere afdeling leeft wel een of ander tam dier Leeuwtje, chimpansee, rolstaartbeertje, An tilope, Pinguin enzovoort - zodat de kinde ren spoedig een favoriet dier, waarmee ze heel vriendschappelijk kunnen spelen, op hun „lijst je" hebben staan. Daarnaast leren de kinde ren ook met andere mensen, dan die uit hun naaste omgeving, omgaan, terwijl ze eveneens enkele lessen onder leiding van de heer H. Rensenbrink in de Artis-klas hebben gevolgd. Van hun belevenissen in Artis worden werk stukken gemaakt. Deze zijn reeds gedeel telijk klaar. Vaak geven deze niet alleen een treffend beeld van de omstandigheden, maar ook van de kinderen zelf. Het is soms ont roerend om te zien hoe de jongens en meis- Op donderdag 27 mei - Hemelvaartsdag - wordt op de terreinen bij Kasteel Hoekelum te Bennekom een groot concours hippique ge houden. Het begint om 8.00 uur 's morgens en zal de gehele dag duren. Er zal een groot programma worden af gewerkt. Het vermedt o.a. een concours voor tuigpaarden, een jeugdspringconcours, één spannen hackneys, éénspannen stamboek merries, etc. Het wordt het 61ste concours hippique, georganiseerd door de Vereniging tot bevordering der paardenfokkerij in Gel- Verschillende tuinbezitters hebben terecht een zwak voor rhododendrons, azalia's of heideachtigen en willen deze planten 'n plaats je geven in hun tuin. Een grote moeilijkheid daarbij is dat deze sierplanten alleen wil len groeien op een zure, kalkarme grond. Is de grond nogal kalkrijk dan moeten voor zieningen worden getroffen om de grond zuur der of armer aan kalk te maken. Dit is mo gelijk door de grond te mengen met tuinturf of turfmolm. Tuinturf is doorgevroren zwartveen en bo vendien zeer stabiel. Voor deze aangelegen heid is het dus een uitstekend produkt. Turf molm dat gemaakt wordt van de bolsterlaag die geschikt is voor het maken van turf,ver teert aanzienlijk vlugger en is in dit verband minder aanbevelenswaardig. Een goed begin is het halve werk, speciaal bij de aanplant van déze sierplanten. jes op een geboorte of op een sterfgeval on der de dieren reageren. De werkstukken worden geheel naar eigen idee ingericht; waarbij ze alle mogelijke hulp middelen mogen gebruiken om de tekst te verlevendigen. Niet alleen foto's en tekenin gen doen daarbij dienst, maar ook haren en veren van dieren, waardoor in vele geval len een kostelijk geheel ontstaat. De kinde ren verhalen uiteraard niet alleen over hun werkzaamheden, maar ook over velerlei soor ten dieren. Alles bijeen lijken deze school dagen in Artis van bijzonder groot nut te zijn. Een bijkans op instorten staande eeuwen oude windmolen in Amsterdam-Noord zal, als de voortekenen niet bedriegen, van de onder gang gered kunnen worden, dank zij de hui dige, nog steeds voortgaande speldjesrage in ons land. Een speciaal ontworpen molenspeldje, dat in Amsterdam wordt verkocht ten bate van de restauratie van de uit 1792 daterende indus triemolen „D'Admiraal" in Buiksloot, gaat zo grif van de hand, dat de speldjesleverancier, nauwelijks voldoende voorraad kan maken. Uit alle delen van het land komen aan vragen om speldjes. Er gaat echter veel voor de molenrestauratie kostbaar geld ver loren, doordat de speldjesliefhebbers onjuist adresseren en gireren. Daarom, ten behoeve van onze lezers, die ook een verzilverd Krijtmolenspeldje willen veroveren, deze aanwijzing: Plak één GULDEN, extra op een briefkaart je, gericht aan: „STICHTING KRIJTMOLEN d'ADMIRAAL", Papaverhoek 5, te Amsterdam Noord, en U krijgt het speldje omgaand thuis gestuurd. Wilt U middels de giro bestellen, maak dan één gulden (ƒ1,00) over op postgiro, 39.46.45, ten name van mevrouw J. A. A. Dallmeyer- Bremer, President Kennedylaan 683, te Am sterdam-Zuid, en ook dan ontvangt U het speldje. Ergert U zich aan de vele 50 en 70 km borden in ons land? Vindt U ook 2 dat de logica vaak zoek is bij de plaat sing van de maximum snelheidsbor den? Rijdt U daarom maar 90 in plaats van 70 of 50? 1 Het nuttigheidseffect van zo'n bord kunt U ook van een andere kant be- kijken. Een kant die minder ergernis, meer voldoening en dus meer veiligheid biedt! 2 Stap er eens uit bij zo'n bord. In de 1 meeste gevallen ontdekt U al gauw het „waarom". Het „waarom" dat U al rijdende vaak ontgaat. Zoals -bij 2 de snelheidsbeperkingen in Vreeland- Net wanneer U hier vlot kunt opschie ten zit er in de weg een obstakel. U 2 moet gas terug nemen tot 70, dan zelfs een stuk 50 rijden. Vervelend, maar wel doelmatig. Want U ziet hier waarom: een brug, die zodanig in de weg ligt, dat het overstekend plaat selijk verkeer bijna niet te zien is: links 2 over de brug lopen drie mensen! Een dergelijke situatie - met ook nog een bushalte en onduidelijke zijwegen - 2 komt niet altijd voor. Maar onzicht- 2 baar staan achter ieder roodomrand 50, 70. 80, of 90 km bord mensen. Men- sen die U niet verwachten en die U 2 niet verwacht. Daarom: stap er eens uit bij zo'n 2 „onlogisch" bord. Goed voor U ook, 2 om er eens „uit" te zijn na een lange rit. Ook daarmee is de verkeersvei- 7 ligheid gediend. Onlangs had ik een merkwaardige ontmoe ting. Tijdens de opname van mijn „Palet" programma (het AVRO-radioprogramma voor zieken) in een TEE trein, raakte ik in ge sprek met een Nederlandse dame, die zich over in de steek gelaten kinderen bleek te ontfermen in Genk. Genk is een mijnplaatsje vlak over de grens bij Maastricht met in woners van meer dan 30 nationaliteiten. Ik ben daar een kijkje gaan nemen. Met hartver warmende ervaringen kwam ik terug. In twee afgekeurde woonhuizen verzorgt deze dame, de kinderen noemen haar „Tante Rie", met 10 Nederlandse meisjes 53 kinderen, die geen eigen „thuis" hebben. De tantes hebben de taak van de moeders kennelijk zo volledig overgenomen, dat ondanks alle bekrompenheid en soberheid er een sfeer heerst, die je zelf blij maakt. Door giften wordt dit werk drij vende gehouden. Vast salaris voor de meis jes en tante Rie kan er niet af. De meeste meisjes hebben goedbetaalde functies voor dit werk vaarwel gezegd. Zij willen daadwerkelijk christen zijn. Een groot deel van de beno digde etenswaren wordt door een jaarlijkse zogenaamde kilo-actie bijeengegaard. Het werk kan alleen worden voortgezet als er een echt kinderhuis wordt gebouwd. De huidige behui zing is afgekeurd en terecht. Als dat echte Kinderhuis er staat, kan ook op een subsidie van de Belgische Regering worden gere kend. Het gaat er dus omhet werk stop zetten of bouwen! Met de hulp van vele Ne derlandse vrienden is met de bouw begonnen. „Palef'-vrienden en medewerkers hebben be sloten voor een jubileum-geschenk te zorgen. Op dinsdag 18 mei a.s. vindt namelijk de 500- ste PALET-uitzending plaats. Vele bijdragen voor dit jubileum-geschenk, bestemd voor de „kinderen van Genk" heb ik reeds mogen ontvangen. Helpt u ook mee om van de jubileum-uit zending op 18 mei a.s. een feest voor de kin deren van Genk te maken? Stort dan uw bij drage op girorekening 1150 ten name van „Kinderen van Genk" te Hilversum, en vermeldt op het strookje „PALET 500". U hebt de 53 kinderen dan dichter bij hun thuis gebracht. Jan Koopman. In Den Haag is het 150-jarig be staan van de Militaire Willems orde herdacht. Op de foto poseren de dragers van de orde, onder wie de koningin en prins Bern- hard, voor 't paleis Huis ten Bosch. i w v Naast de laatste wintergroenten zijn de ver se voorjaarsgroenten weer overal te verkrij gen. Ook zij zijn rijk aan diverse vitami nes en mineralen. Wij geven hier enkele sug gesties voor een weekmenu: 1 Witte ragoutsoep, Lamsvleesschotel, Ker sencompote met cake. 2 Rijst met lever, ui, kerrie, Sla van kropsla met radijs, Yoghurtvla; 3 Omelet, Spinazie, Gebakken aardappelen Vanillepudding; 4 Spinaziesoep, Gebakken Vis, Worteltjes, Aardappelen; 5 Komkommersoep, Gehakt, Bietjes, Aard appelen; 6 Raapstelenstamppot met kaas, Sinaasap pel of grapefruit; 7 Witlof met ham, Aardappelen, Griesmeel pudding met rabarbercompote. In het eerste menu is lamsvlees verwerkt, een vleessoort, die in ons land niet zo'n grote bekendheid geniet, maar in smaak en voedings waarde niet onderdoet voor rund- en varkens vlees. In het tweede menu wordt de rijst door de frisse groentesla in voedingswaarde en kleur mooi aangevuld. Het kooknat van spinazie is rijk aan minera len en daarom heel geschikt om, met wat melk verdund, de volgende dag tot soep te verwerken. Behalve een sla kunt u van komkommer een soep maken. U zult merken dat komkommer ook op deze wijze bereid bijzonder lekker smaakt. Voor de raapstelenstamppot kunt u de raap stelen zowel rauw als gekookt verwerken. Op 1 kilo aardappelen rekent u ongeveer 300 g (plm. 2 bosjes) raapstelen indien ze rauw ver werkt worden en plm. 1 kg raapstelen, als ze gekookt door de stamppot geroerd worden. Een stamppot met rauwe groente is dus wel voordelig. Rabarber wordt bij voorkeur in combinatie met een melkgerecht gegeven. Recepten voor 4 personen. Lamsvleesschotel 300 g lamsvlees (in dobbelsteentjes gesne den), plm. 250 g, prei, plm. 250 g uien, 4 a 5 worteltjes, plm. 1 kg, aardappelen, een klein blikje slabonen, 75 g boter of margarine, Vs 1 water of bouillon van een bouillontablet, lau rierblad, foelie, zout, (tomatenpuree). Het lamsvlees zouten. De boter of marga rine in een braadpan heet laten worden en het vlees bruin bakken. De ui schoonmaken en fijnsnipperen. De ui aan het vlees toevoegen en licht fruiten. De bouillon en de kruiden toevoegen en het vlees een half uur stoven. De overige groenten schoonmaken en was sen. De prei in dunne schijfjes snijden, de wor teltjes in dunne plakjes snijden. De aardappelen schillen, wassen, in blok jes snijden en evenals de groenten bij 't meng sel doen. Het geheel zo lang laten stoven dat de aardappelen gaar, maar niet stuk zijn. (plm. 20 minuten). Op het laatst de uitge lekte slaboontjes er door mengen. Voor het opdoen het gerecht desgewenst afmaken met tomatenpuree. Komkommersoep 1 bouillon van vlees of een bouillontablet, plm. 500 g (2) komkommers, 1 uitje, 25 g (2 eet lepels) boter of margarine, 25 g (3 eetlepels) bloem 50 a 100 g gehakt, beschuitkruim of pa neermeel, zout, peper, citroensap, peterselie, Het gehakt met zout, peper en beschuit- kruim of paneermeel aanmaken en er kleine balletjes van maken. De ui fijnsnipperen en licht fruiten in bo ter of margarine. De gehaktballetjes erbij doen en even bakken. De balletjes uit de pan nemen. De bloem met de boter of margarine vermengen. Bij scheut jes tegelijk, onder steeds roeren, de bouillon er bij schenken. De komkommer schillen en in kleine blokjes snijden. De komkommer en de gehaktballetjes aan de soep toevoegen en het geheel nog plm. 10 minuten verwarmen. De soep op smaak afmaken, met zout, peper en citroensap. Vlak voor het opdienen de fijn gesneden peterselie er door roeren. Griesmeelpudding met rabarber-compote Voor de pudding: 1 melk, gerapste citroenschil, 45 g (41/a eet lepel) griesmeel, 40 g (4 eetlepels) suiker, iets zout. De melk met de geraspte citroenschil aan de kook brengen en 5 minuten laten trekken. Het griesmeel met de suiker en het zout vermengen en bij de melk strooien. Het mengsel al roerende aan de kook la ten komen en in plm. 5 minuten gaar la ten worden. De puddingmassa overdoen in een met koud water omgespoelde puddingvorm en laten af koelen. Voor de rabarbercompote. kg rabarber, citroenschil, 2 dl. water, plm. 100 g (10 eetlepels) suiker, 1 afgestreken eet lepel aardappelmeel. De rabarber schoonmaken, wassen en in stukjes van plm. 2 cm. lengte snijden. Het water met de citroenschil en de suiker aan de kook brengen en zachtjes laten doorkoken. De stukjes rabarber in de hete suikerstroop zacht laten worden en ze voorzichtig in een schaal overdoen. Het vocht binden met het aangemengde aardappelmeel en bij d stukjes rabarber schen ken. De compote koud laten worden De pud ding storten en garneren met wat rabarber compote. De rest van de compote er apart bij geven. Dr. Palmer komt naar het paleis van de Resident in Madanpur om te informeren naar een karavaan, die vaccin voor hem zou halen en die nooit is aangekomen. De Resident, Ro bert Talbot, ziet de ernst van de situatie niet in, maar Copal, een Indische secretaris van de Resident, raadt hem aan contact te zoeken met Kapt. Walsh, die in het bezit moet zijn van geheime instructies uit Delhi. Pal mer krijgt echter ruzie met de dronken Walsh. De avond als Palmer een ontmoeting heeft met Kathy de vrouw van de Resident, die vóór haar huwelijk met Palmer was verloofd, wordt Walsh vermoord. Palmer wordt van de moord verdacht Samen met Copal gaat hij nu naar Amrita, een danseres die 't laatst in Walsh' gezelschap is geweest. Zij volgen Amrita naar het hof van de Maharadja van Has- nabad, maar voor zij een onderhoud met haar kunnen hebben, wordt Kanchan, het klein zoontje van de Maharadja, ontvoerd. Palmer en Copal worden verdacht van de ontvoe ring en in de kerker opgesloten. Tot hun verbazing worden zij bevrijd door Amrita, die hen meeneemt naar een karavaan. Hier geneest Palmer een paar kinderen die aan difterie lijden. Maar als de karavaan op weg is, ontdekt Palmer dat het jongetje dat hij van een wisse dood heeft gered niemand anders is dan de ontvoerde Kanchan. Hij be grijpt nu dat Amrita hem heeft bedrogen. Aan het einde der I8e eeuw zucht het verval len Spaanse wereldrijk onder de corrupte re gering van Manuel Godoy, de boze macht ach ter de troon van Carlos IV. Op bloedige wijze vervolgt de inquisitie de ketters en andere Go doy onwelgevallige personen. De schilder Fran cisco Goya wil tijdens de executie van een „heks" in verzet komen, maar zijn woede slaat om in sprakeloze bewondering, als hij de Her togin van Alba ziet, een gevierde schoonheid aan het hof. Dezelfde avond komt Goya tus senbeide, als in een herberg een dronken stie renvechter de Hertogin beledigt die daar met een gezelschap aanwezig is. Later bezoekt de Hertogin met het Ko ningspaar de San Antonio-kerk, waar Goya nieuwe fresco's heeft aangebracht. Goya wordt door de Koningin tot Hofschilder benoemd in weerwil van de felle kritiek van de Herto gin op Goya's schilderingen. Gedurende een betoging tegen 't dictatorschap van de geha te Godoy ontmoet Goya de Hertogin van Alba op straat, tussen de betogers. Godoys soldaten verschijnen ten tonele en drijven de be togers uiteen. Goya en de hertogin vluchten naar de herberg, waar zij elkaar hebben leren ken nen. De hertogin nodigt Goya uit met haar te dan sen en later begeven beiden zich naar het atelier van de schilder. De kunstenaar en de Hertogin beseffen nu beiden, dat ze van el kaar houden, maar de Hertogin neemt toch afscheid, met de belofte later terug te komen om voor Goya te poseren. Thuis treft de Hertogin Godoy aan met enige van zijn mannen, die haar papieren doorsnuf felen. Omdat zij gemengd was in de beto ging tegen de Eerste Minister wordt zij voor onbepaalde tijd door de Koningin buiten Ma drid verbannen. Goya wordt dit gewaar en volgt de Hertogin naar haar buitenverblijf. Beide geliefden beleven een geukkige tijd in Villa Solinar, waar Goya vele doeken van zijn geliefde schildert. Excelsior, dat in Wierden een morele klap had gekregen, heeft zich tegen het fel verdedi gend Heeg kranig hersteld. De Hegenaren speelden voor de laatste kans om het tweedeklasserschap te continueren, terwijl de Rijssenaren hun kampioenskansen moesten verdedigen. Er stond dus veel op het spel en al moet gezegd worden dat de Frie zen op het stuk van enthousiasme wel in het bijzonder hun mannetje stonden, de roodbaad- jes waren technisch verre de baas en dit heeft ook uiteindelijk de doorslag gegeven. Reeds na ongeveer 10 minuten kon Wold de score openen na goed werk van Leussink, doch een kwartier later was de stand weer gelijk toen H. de Boer een afstandschot los liet, dat Leijendekker volkomen verkeerd be oordeelde. Na de thee voerde Excelsior het tempo op en reeds in de vijfde minuut kon de Excelsior aanhang juichen toen D. Nijland uit een cor ner het leer achter de Friese goalie werkte. Hierop kwam Heeg verwoed opzetten om de dreigende nederlaag te ontlopen. Met groot élan werd geprobeerd Excelsior terug te drin gen, doch de goed draaiende Excelsior-ploeg liet zich niet intimideren. Integendeel, de Hegenaren werden allengs weer op eigen helft teruggedrongen en- na een half uur moest keeper Hettinga wederom de moeilijke gang naar de touwen maken toen Wold een schot losliet. Excelsior bleef de sterkere en betere ploeg en evenals voor de rust ontstonden er legio kansen om de zege binnen de kortst mogelijke tijd veilig te stellen. Het rendement bleef ook deze middag zoek, zodat de opgebouwde voorsprong in feite een schrale beloning was voor hun overwicht. De A en B-junioren gaan dan naar Nijver- dal om deel te nemen aan het jeugdtoernooi dat wordt gehouden door de verenigingen van zaterdagclubs. De veteranen van Excelsior zullen op He melvaartsdag proberen de vorig jaar gewon nen wisselprijs te behouden in het door RV uitgeschreven veteranen toernooi. De oude gar de van Excelsior zal met de volgende spelers binnen de lijnen komen. Baan, Van Brussel, Sanderman, Harbers, Nieuwenhuis, Kreijkes, Gerritsen, van de Maat, Sikkelbein, Van Brus sel en Jansen. Drie minuten voor tijd kon Veenstra de achterstand nog wel tot 2-3 verkleinen, maar even later was het gedaan met de hoop der Friezen toen Leussink de vierde Excelsior- treffer liet noteren. Excelsior heeft nu het competitieprogram ma afgewerkt. Concurrent W.H.C. speelt za terdag in Nijverdal tegen DES zijn laatste wedstrijd. Zouden de Wezepers ook maar één veertje tegen de Nijverdallers laten vallen dan is het pleit in het voordeel van Exelsior beslecht. In het andere geval zal er een be slissingswedstrijd moeten worden gespeeld. Het wisselvallige Excelsior 2 behaalde za terdag weer eens een ruime overwinning. Het sterke DOS 2 uit Vriezenveen nummer twee van de ranglijst werd met een 5-0 ne derlaag naar huis gestuurd. Ruststand 2-0. Excelsior 3 was te sterk voor Sportclub Rijs- sen 2 en klopte op eigen terrein de plaatsge noten met 6-2. Het A-elftal van de junioren behield haar kans op de bovenste plaats en won in Haarle met 4-2 van Haarler Boys A. Zoals te verwachten was verloor Excelsior B in Nijverdal van De Zweef A, al zijn de cijfers (7-0) wel enigszins geflatteerd. De C-junioren stelden teleur door op eigen terrein met 2-1 te verliezen van Enter B waar door hun leidende positie ernstig in gevaar is gekomen. Excelsior D deed het beter en sloeg thuis spelend, het sterke DES d met 4-0. Excelsior E tenslotte verloor met 4-2 van Hulzense Boys C. Het programma ziet er voor a.s. zaterdag uit als volgt. Excelsior 2 krijgt het op eigen terrein, spe lend als vorige week, niet al te moeilijk te gen Den Ham I, al zullen deze wel hevige tegenstand bieden daar zij nog niet geheel buiten degradatiegevaar zijn. Excelsior 3 zal wel, thuis spelend, te sterk zijn voor SVVN 2. uit Nijverdal en beide puntjes thuis houden evenals Excelsior 4 dat SWN 6 ontvangt op de Mors. De A-junioren zijn vrij. Excelsior B gaat naar Nijverdal en ontmoet daar de B-junio- ren van DES. Het C-elftal speelt in Goor tegen Twente B en moet kunnen winnen evenals Excelsior D dat in Luttenberg tegen SDOL b binnen de lijnen komt. Excelsior E heeft een thuiswedstrijd en krijgt De Zweef op bezoek. Op Hemelvaartsdag nemen de C en D junio ren deel aan het jeugdtoernooi dat Rijssen Vooruit 's morgens organiseert.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7