Eerste proef met bergingsmethode nieuwe gelukt Duizend dingen in automaten-winkel /TTTfflTk CALORIEËN TELLEN WEL! die leuke speldjes vsnini^l Wat is luxe? PREDIKBEURTEN MIELE AUTOMATIC Schepen lichten met schuimstof II n een van Kritiek Nederlandse huisvrouwen: EVEN PUZZELEN HH+++B4rfc%ïlïl éM 1 riHH+UB Ciüiiiwiiain Dit is eén van die leuke speldjes ZONDAGSDIENST KOOP IN WINKEÏ- CENTRUM VAN RIJSSEN Programma Bevrijdingsdag ülllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllli Woensdag 28 april 1965 WEEKBLAD VOOR RUSSEN Pagina 7 JU Elke 14 dagen een ander speldje bij Van der Plaats thee! llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll J en tevens uw adres voor een Advertentie „Donald Duck", de bekende Walt- Disney-figuur, die een schip door het te vullen met tennisballen, lichtte, heeft concurrentie gekregen, 't Gaat ditmaal echter niet om een grappige teken filmidee, maar om een serieus experi ment, dat na de succesvolle verwezen lijking in de vakwereld als een sensa tionele gebeurtenis wordt gezien: Men heeft een schip met behulp van kleine schuimplastickogeltjes gelicht- In de haven van Koeweit was het Deense vrachtschip „Al Kuwait" gezon ken. Met 5000 verdronken schapen aan boord lag het op 14 meter diepte van de boden van de zee, en dat nauwe lijks 500 meter verwijderd van de plaats, waar water aan de zee wordt onttrokken om er drinkwater van te maken. Zoals begrijpelijk eiste men in Koeweit een zo snel mogelijke lich ting van het schip. Verschillende ber gingsmaatschappijen hadden hun dien sten aangeboden, maar zij meenden min stens zes maanden nodig te hebben voor de uitvoering van de opdracht. Dat was te lang en de verantwoordelijke Deense verzekeringsmaatschappij zocht vertwijfeld naar een kortere inconven- tionele bergingsmethode. Toen kwam er van de Deen Karl Kryer, die men in zijn geboorteplaats Aarhuus ook schert- send de „Deense ideeënman" noemt, de aanwijzing dat een grote chemische onderneming in West-Duitsland een op- schuimende kunststof vervaardigt, die men dan in het schip zou kunnen pom pen, om het wrak zo de nodige drijf kracht te geven. Zo gezegd zo ge daan. Daar de tijd drong, besloten de Westduitse firma en de Deense ver zekeringsmaatschappij na enige proe ven in het klein tot deze gemeenschp- pelijke pioniersdaad. Per vliegtuig werden de noodzake-* lijke installaties voor het opschuimen van de kunststof, verschillende pomp- aggregaten en andere hulpwerktuigen uit Duitsland naar Koeweit getranspor teerd. Zo vond ook de eerste levering van „Styropor" plaats zo heten de kleine witte kogeltjes, die zelf geen water opnemen en veel lichter dan wa ter zijn. Volgens de theoretische bere keningen zou men 150 ton kunststof nodig gehad moeten hebben, in de prak tijk bleek echter, dat men de schuim stof onderschat had: men had slechts 70 ton nodig, om de „Al Kuwait" de nodige drijfkracht te geven. De voor bereidende werkzaamheden daarbij inbegrepen duurde de berging slechts anderhalve maand, en dat terwijl het een eerste proef was en men met tegen werkende factoren te maken kreeg. Het schip had namelijk al eerder gelicht V\\ WEK MMIS THEE optoekkeml kunnen worden, als de eerste spring vloed met behulp waarvan de in het zand vastzittende „Al Kuwait" als het ware losgeschud moest worden, zo krachtig als gewoonlijk geweest was. Bovendien had het oprichten van het schip met de meeste zorg uitgevoerd moeten worden, om te verhinderen, dat het schip naar de verkeerde kant zou draaien of nog erger met de kiel bo ven zou komen te liggen. Het Westduitse chemische bedrijf en ook de Deense „Uitvinder" van deze bergingsmethode zijn de vaste over- tniginr toegedaan, dat de manier van scheper, lichten, zoals dit bij „Al Ku wait" is geschied, nog verder vereen voudigd en versneld kan worden, als het er niet op aan komt, hoe het schip gelicht wordt. Talrijke rederijen en ver zekeringsmaatschappijen hebben belang stelling voor deze bergingsmethode, waarop inmiddels patent is aangevraagd. x- Foto boven: volgepropt is. Na anderhalve maand Een partij „Styropor"-kogeltjes, zo I begon het schip te drijven. Onder: groot als knikkers waarmee het schip De syAl Kuwait" drijft weer. Soep in blik veel te zout! In Wiesbaden wordt binnenkort 'n volautomatische zelfbedieningswinkel voor het publiek opengesteld, die wat betreft zijn omvang de grootste ter wereld zal zijn: 1000 verschillende ar tikelen zjjn er verkrijgbaar. In tegen stelling tot de gebruikelijke zelfbedie ningswinkels haalt men het gewenste artikel niet uit de stand, maar trekt het uit een automaat, na het inwer pen van de vereiste kooppenning. Een dergelijke penning waarop de prijs van het artikel staat aangegeven, ontvangt de klant bij de ingang van de winkel: hij drukt op een knop. Zonder deze penning kan hij de even eens automatische versperring bij de ingang van de winkel niet passeren. De kooppenning begeleidt de koper op zijn gehele tocht door de winkel. Elke automaat, die hij „tapt" 'graveert de prijs op de kooppenning. Bij de uit gang bereiken een andere automaat het totaalbedrag, neemt het geld in mun ten of biljetten in ontvangst en geeft het wisselgeld terug, Opk hier is, net als bij de ingang, de" automatische ver sperring zodanig ingericht, dat nie mand zonder betaald te hebben naar buiten kan. Waarin bestaat het wezenlijke ver schil van deze automatenwinkel met de gebruikelijke zelfbedieningswinkel? Vooral in twee belangrijke punten: de ondernemer spaart personeel. In Wies- baden zijn er slechts vier man per soneel betrokken bij het gehele koop proces, in een gewone zelfbedienings winkel van dezelfde grootte zijn ten minste veertien man personeel betrok ken. Voor de klanten bestaat de groot ste vooruitgang hierin, dat zij van 7 uur 's ochtends tot 10 uur 's avonds hun inkopen kunnen doen, terwijl de winkels in Duitsland gewoonlijk van 8 tot 6 open zijn, waardoor een wer kende huisvrouw zo goed als nooit in Advertentie ruste haar inkopen kan doen. De vak bonden hebben er tot dusver vol over gave op toegezien, dat deze openings tijden, die in de verschillende deelsta ten slechts heel weinig van elkaar af wijken, niet overschreden werden. Te gen automaten, die gedeeltelijk al in groten getale op straat stonden opge steld konden zij niets inbrengen. Bo vendien is de automatenwinkel in Wiesbaden een grote vooruitgang, om dat hij geld in elke vorm aanneemt en geen betalingsmiddelen eist, die men misschien toevallig niet bij zich heeft, Nu zijn er ongetwijfeld klanten, die in deze zelfbedieningswinkel een vrien delijke groet of een praatje met de ver koopster missen. Ook aan hen werd in Wiesbaden rekening gehouden: er werd een restauratie ingericht, waarin men door daadwerkelijke verkoopsters wordt bediend. Deze vriendelijke da mes zijn eveneens in staat om een klant, die misschien aan het eind van zijn winkeltocht tot zijn spijt vast moet stellen, dat hij zijn geld vergeten heeft uit zijn automatische opsluiting kunnen bevrijden. Hij moet zijn inkopen na tuurlijk in bewaring geven, tot hij terug.komt om ze te-betalen. A^n invoeringskosten vergt een der gelijke zelfbedieningswinkel het dub bele van 'n gewone zelfbedieningswin kel. De eigenaars hopen, dat dit ver schil door de lage personeelskosten en langere openingstijd binnen korte tijd worden gedekt. Technisch zou een dergelijke volautomatische winkel al eerder mogelijk geweest zijn; de ver eiste automaten verschillen geenszins van de reeds bestaande. Hetgeen echter, wat betreft Duits land, ontbrak was een voldoende aan tal voor automaten verpakte artikelen. Maar in de afgelopen jaren hebben de standaardverpakkingen steeds meer terrein gewonnen, niet alleen op het gebied van levensmiddelen, maar ook op dat van klein-textiel en farmaceu tische artikelen. En hetgeen minstens van even groot belang is: de klanten zijn langzamerhand aan het anonieme inkopen gewend. De psychologische barrière die moest worden doorbroken mag geenszins worden onderschat. 7.008.15 uur: REVEILLE op diverse punten in de stad. Pl.m. 8.15 uur: Aankomst Bevrijdings vuur uit Wageningen bij gemeente grens aan de Holterweg. 8.158.30 uur: Overbrenging van bevrij dingsvuur per estafettelopers via Hol- terstraat - Haarstraat naar 't Schild. 8.30 uur: Overdracht fakkel aan ontste king Bevrijdingsvuur en korte toe spraak door burgemeester C. B. J. Landweer. 9 0010.00 Herdenkingsdiensten in di verse kerken. 10.3012.00 uur: Vogelschieten op het R.V.-terrein om de titel „Schuttersko- ning 1965". Na afloop huldiging nieu we koning in Café Spekhorst, 13.3014.00 uur: Opstellen wagens en deelnemers aan de Allegorische op tocht op het Volkspark. 14.0015.00 uur: Jurering en prijsuitrei king. 15.001630 uur: Grote allegorische op tocht. Medewerking van de muziek' vereniging Wilhelmina Rijssen, St. Caecilia Enter en de Drumband Irene Rijssen. Route: Oosterhofweg - Enterstraat Schoolstraat - Markeloseweg - Tuin straat - v.d. Broekestraat - Tabaks- gaarden - Blinde Banisweg - Beatrix- plein (rust) - Irenelaan - Vennekes- gaarden - Molenstraat - Haarstraat Wierdensestraat - Watermolen, waar na ontbinding optocht in drie rich tingen. 19.3022.00 Openluchtspel: „Bazuinen om Jericho" in de rozentuin op het Volkspark. Ingang park uitsluitend via de Oosterhofweg. 22.30 uur: Groot vuurwerk. Horizontaal: 1. bedekking, 4. gelofte, 7. gewichtig, 10. slede, 11. riv. in Rus land, 13. bergruimte, 14. vals haar, 16. oude lengtemaat, 17. hard schot, 19. slecht weer, 21moerassig, 22. breek baar, 23. opspringend modderdeeltje, 25. cijfer, 27. ten Uwent, 28. onenigheid, 29. stad van Abram, 30. meisjesnaam (afk.), 31. dierengeluid, 32. kriebelig, 39. zak, 40. hen. Verticaal: 1. lidwoord, 2. reeds, 3. kraai, 4. landbouwwerktuig, 5. bijwoord, 6. deel van been, 7. middelpunt, 8. ge zichtsorgaan, 9. rijtuigstalling, 10. zwem vogel, 12. opgewekt, 14. Griekse wijs geer, 15. Moh. bijbel, 18. soort pape gaai, 20. Ned. Olymp. Comité, 23. halt! 24. lang en dun, 26. open bosplek, 33. C (do) muz. 34. zonnegod, 35. boom, 36. klein kind, 37. groente, 38. antwoord be taald (fr.) Geopend Met een druk op de knop en de beste wensen voor de verdere gang van zaken in het bedrijf heeft Prins Bemhard dinsdag in de aluminium- halfproduktenafdeling van Lips NV te Drunen de 2500 tons extrusiepers in wer king gesteld. De produktiecapaciteit van Lips is daarmee verdrievoudigd. De plechtigheid viel samen met het 25-ja- rig bestaan van het bedrijf in Drunen. Als de moderne huisvrouw plot seling de conserven en aller lei andere kant-en-klaar produkten in haar huishouding zou moeten missen, zou het verdwijnen van het blikje soep haar misschien wel het meest aan het hart gaan. Het blik je soep dat een wat krappe maal tijd kan redden, een uitkomst kan zijn bij onverwacht bezoek en al tijd de mogelijkheid biedt om er eens een gemakkelijke dag van te maken wanneer de ware kookinspi- ratie verstek laat gaan. Toch heeft datzelfde blikje soep de zer dagen felle kritiek ondervonden van de zijde der Nederlandse huis vrouwen. „De soepen-in-blik zijn te zout, veel te zout!" betoogden huis vrouwen en voedingsdeskundigen, on der aanvoering van culinair deskun dige mevrouw Lotgering-Hillebrand. Zij vormden tezamen de „stem uit het publiek" tijdens een forum over kant en klare maaltijden en voorbe reide produkten dat werd gehouden in verband met de Internationale Huishoudbeurs. In het forum hadden zowel consumenten als vertegenwoor digers van wetenschap, industrie en handel zitting. Over dat zoutgehalte van onze inge blikte soepen konden beide partijen het op de bijeenkomst niet eens wor den. Want van de zijde der conser- venindustrie werd betoogd, dat er juist vraag is naar soepen met een behoorlijke snuf zout. Marktonder zoek zou dat hebben aangetoond. De voedingsdeskundigen en huisvrouwen hielden echter voet bij stuk: de inge blikte geconcentreerde soepen zijn veel te zout, wat bovendien het be zwaar heeft dat de als „saus-soep" aangeprezen produkten in onverdun de vorm, als saus dus, vrijwel niet te gebruiken zijn. Of dit pittig pleidooi voor „meer smaak, minder zout" resultaten zal hebben, zal in de toekomst wel blij ken. Voornoemde dames hebben er, uit naam van alle Nederlandse huis vrouwen, vurig hun best voor ge daan en de vertegenwoordigers van de industrie hebben beloofd, het plei- Viï\ DER PÏ7IAXS ïHtE opicekkeiul dooi in gedachten te zullen houden. Bovendien heeft mevrouw Lotge ring de heren fabrikanten nog eens gesmeekt om afschaffing van het (naar haar mening oliedomme) ad vies op sommige blikverpakkingen, om de inhoud „in gesloten blik" op te warmen. Geen sterveling ziet immers kans om zo'n kokend heet blik vol gens de regelen der kunst te openen, nog afgezien van het gevaar dat bij blikken met natte inhoud het hete vocht eruit spuit, zodra het blik open gaat. Een auto wordt in standaarduitvoe ring of in luxe-uitvoering geleverd. Beide woorden zeggen niet veel. Bij de een is de standaard soms luxueuzer dan bij de andere luxe uitvoering. Super de luxe zegt eigenlijk eerst wat, maar dat predikaat is vaak voorbehouden aan dure auto's. We kennen standaards met buiten spiegels en ruitensproeiers en luxe uitvoeringen die dit niet hebben, ja zelfs geen ingebouwd asbakje. Naar onze smaak is een buitenspie gel en een ruitensproeier helemaal geen luxe. Een achteruitrijlamp is niet onmisbaar, wel praktisch. Een kleren- haak en een handgreep zijn geen on misbare attributen, maar vaak welkom. Ze kosten weinig en geven gemak. Vloermatten zijn niet zo bar goedkoop; ze beschermen echter de rubbermat- ten - bij inruil wel een winstpunt - en ze zorgen voor warme voeten en minder lawaai, omdat ze het geluid dempen. NED. HERV. GEMEENTE GROTE KERK 9.30 uur Ds W. van Tuyl 15.00 uur Ds A. Kool (Bed. H.D.) WESTERKERK 9.00 uur en 10.45 uur Ds J. Vos 19.00 uur Ds W. van Tuyl GER. GEM. NOORDERKERK 9.30 uur en 19.00 uur Ds. A. Bregman 15.00 uur Ds. A. Bregman (Bed. H.D.) GEREF. KERK 9.30 uur en 15.00 uur Ds Kloppenburg van Nijverdal GER. GEM. IN NED. (BEVERVOORDE) 11.00 uur en 17.00 uur Ds. Aangeenbrug OUD GER. GEM. BEVERVOORDE 9.00 uur en 19.00 uur Ds Vosman 14.30 uur leesdienst OUD GER. GEM. IN NED. ORANJEKERK 9.30 uur en 15.00 uur leesdienst NED. PROTESTANTENBOND 10.45 uur Ds J. Oldekamp van Uithuizen WOENSDAG 5 MEI GROTE KERK 9.00 uur Ds J. Vos (Interkerkelijke dienst met Ger. Kerk) NOORDERKERK 9.30 uur Ds A. Bregman BEVERVOORDE 9.00 uur Ds Vosman De dienst wordt zondag a.s. waargenomen door dokter D. Oosthoek, Stationsdwarsweg 63, tel 2606. De dienst der dierenartsen wordt waargeno men door dokter J. P. v. Nouhuys, Rijssen, 2487. Bij „VAN DAM voor leder huls een uitstekend GASFORNUIS 1 ELSENERSTR.47-TEL.2366 Wie te veel eet wordt dik. Daar helpt geen lieve-moeder aan. Wat dat „te veel eten" is, is voor iedereen verschillend. Het is moge lijk, dat wanneer twee mensen precies hetzelf de eten, de één een goed gewicht houdt en de ander te veel ponden aanzet. Bij voor beeld omdat de één drukker en heftiger in zijn gewone beweging is dan de ander, of omdat hij langer is of jonger of omdat hij meer lichaamsbeweging neemt. Het is daarom vaak niet mogelijk af te vallen op het „dieet" dat een vriend(in) of familielid met succes gebruikt of gebruikt heeft. Bent u te zwaar, vergelijkt u dan niet wat eet met wat uw slanke vriendin eet, maar neem gerust aan, dat wat u eet (en drinkt) voor uw eigen speciale geval te veel is. Of u eet te veel öf u hebt te weinig lichaamsbe weging öf beide. De oplossing is: minder eten, meer bewegen of zowel 't een als het ander. Een mens verbruikt de gehele dag door ener gie; de een meer, de ander minder, afhan kelijk van zijn aktiviteiten. Ook slapen en rusten vergen energie. De hoeveelheid ener gie, die men verbruikt, wordt uitgedrukt in calorieën. De enige manier om calorieën „bin nen te krijgen" is eten en drinken. Het komt er op aan, dat de hoeveelheid voedsel, die men opneemt, aangepast is aan het aantal calorieën dat men verbruikt. Is er evenwicht tussen opneming en verbruik, dan blijft het lichaamsgewicht gelijk; neemt men minder voedsel op dan men nodig heeft, dan valt men af; is de hoeveelheid groter, dan komt men aan. Het teveel aan voedsel wordt in ons lichaam uiteindelijk in de vorm van vet opge slagen. Een kleine hoeveelheid reservevet heeft iedereen nodig; een grote hoeveelheid is zeer ongemakkelijk en zeer ongezond. Geleerden over de gehele wereld zijn het er over eens, dat het de verhouding tussen inkomende en verbruikte calorieën is, die het lichaamsge wicht beïnvloedt. De calorieën in ons voedsel: Al onze levensmiddelen leveren calorieën, na dat ze verteerd zijn. Of ze veel of weinig ca lorieën leveren hangt af van hun waterge halte en hun gehalte aan vetten, suiker zet meel en eiwit. Levensmiddelen met een hoog watergehalte zoals de meeste groenten en vruchten leveren weinig calorieën. Levensmid delen met 'n hoog vetgehalte (zoals alle olie- en vetsoorten, boter, margarine, room) of een hoog gehalte aan suiker of zetmeel (zo als suiker, jam, brood, gebak) leveren veel calorieën. Voorbeeld: 50 GRAM OLIE (vetgehalte 100 pet) levert 450 calorieën, 50 gram boter (vetgehalte 83°/o) levert 375 calorieën, 50 gram suiker le vert 200 calorieën, 50 gram brood levert 110 calorieën, 50 gram aardappelen levert 43 calorieën, 50 gram tomaat levert 9 calorieën, 50 gram melk levert 30 calorieën. Verstandig afvallen: Wie minder moet gaan eten, dient niet in het wilde weg van alles minder te eten. Hij zou dit zeker niet volhouden en bovendien de kans lopen dat in de voeding te weinig ei witten, vitamines en mineralen voorkomen, met het gevolg dat hij zich slap gaat voe len. Wat men wel moet doen, is de porties verminderen van diè levensmiddelen die we- nig of niet bijdragen tot een goede gezond heid, maar wel gemakkelijk leiden tot vet- afzetting. Dit zijn de levensmiddelen, die veel calorieën leveren en praktisch geen zgn. beschermende waarde hebben: in de eerste plaats vetten en oliesoorten, suiker, zoete, broodbeleggingen, zoetigheid, zoutjes en sterk alcoholhoudende dranken. Bij het opstellen van een vermage- ringsdieet nemen we als basis in ieder ge val die levensmiddelen die een plaats ver dienen in het „dagmenu" vanwege hun „be schermende" werking t.w. 1k liter melk of yoghurt 295 calorieën 15 gram kaas 48 calorieën, 75 gram vlees of vis of een ei (gem.) 130 calorieën, 250 gram groente (gem.) 75 calorieën, 100 gram fruit (gem.) 40 calo rieën, samen 588 calorieën, voeg daarbij bijvoorbeeld 3 sneden brood (±125 g) 275 calorieën, 250 gr aardappelen 190 calorieën, 20 gram boter of margarine 150 calorieën en u hebt een voeding van ±1200 calorieën. Deze voeding is veel beter vol te houden dan 'n eenzijdige voeding van alleen maar ver mageringsbiscuits of een sherrykuur of een bananen-melkkuur enz. enz Uit welke bronnen de calorieën afkomstig zijn, maakt voor het verlies van lichaamsge wicht geen verschil: over een aantal weken gerkend en die tijd moet men meestal toch wel nemen valt men op welk dieet ook van zeg 1200 calorieën evenveel af, onge acht of dit dieet vooral vetarm of vooral sui ker- en zetmeelarm is en ongeacht de soort vetten (rijk aan verzadigde of onverzadig de vetzuren). Van welke levensmiddelen wordt men dik, van welke mager? Er is geen normaal of wondervoedsel, dat vet „oplost" of op andere wijze doet verdwij nen. Vet verdwijnt alleen wanneer men minder calorieën gaat opnemen dan voorheen. Wie evenveel blijft eten zal niet afvallen, ook al eet hij 10 citroenen of drinkt hij een liter azijn per dag. Aan de andere kant is er niet een be paald voedsel dat persé dik maakt. Van aard appelen, van honing, van suiker, van slag room enz. enz. wordt men niet dik, zolang de voeding als geheel niet te veel calorieën levert. Alleen wanneer man in totaal te veel calo rieën gebruikt wordt men dik. In ons land eet men niet gauw te veel vlees, melk, fruit enz. enz. Degenen, die te dik zijn gebruiken in de regel teveel vet en te veel zoetigheid. Daarom: die twee beperken. In een matige voeding is wel degelijk plaats voor lekkers, voor wat vet, voor wat zoet. Maar niet voor veel.

Weekblad voor Rijssen | 1965 | | pagina 7